Forse daling bezoekers 'trekt gelukkig weer aan' „Eén walcherse gemeente onontkoombaar" MNWF OP OP 3-oa3-c |fS™rl dQ Golfbaan tér qeleqenheid m de opening in uuxinqen om 21c ueïiiginq al om zomerkleding im jam, sweaters, hemden, truien, enl. i vamaf 2s juhl as. aahmq iso uur. Resultaatsbeloning Z WEEK HUIS AAN HUIS OP WALCHE E N Zeeuws museum in moeilijk gebouw, zo onder het poortje" Afgifte Spuistraat: „Vlissingen kan niet zonder scheldebode" GROENKALENDER Spahr van der Hoek: manager, calvinist, familyman, burgemeester MAR: BADHUISSTRAAT 24 m M/EUER UOt/EM :ou „PARDOES" l Bejaard LU IM UI O O woensdag 25 juni 1997 'n Pittifi feestj bouw je op Tel. 418653 Jeugdbeleid Vlissingen word onder de loep genomen Waterpaviljoen nieuwste attractie op Neeltje Jans Een dader, een slachtoffer, de politie en HA|.T over de 'in grijpende' HALT-me- thode Zeeuwse schatkamer De echte zomer moet nog beginnen... en dan tóch al vakantie-koopjes!!! kinti<?rmQ<te 326c, fl-6 Burg. v. Woelderenlaan 5 - Vlissingen CHELDEBODE VLISSINGEN Toen het kantoor aan de Scheldestraat 7-9 afgelopen maandag leeg werd geruimd, dreigde De Scheldebo de Vlissingen voorgoed te verlaten. Maar dat gaat niet gebeu ren, want Vlissingen krijgt een afgiftepunt voor advertenties, redactionele artikelen en foto's aan de Spuistraat 94 bij kan toorboekhandel Van der Hoeven, want 'Vlissingen kan niet zonder De Scheldebode', meent Gijs van der Hoeven (op de fo to), die samen met broer Jaap, eigenaar is. Het is een centraal punt in de stad en er is voldoende parkeer gelegenheid. Dat alles was nog niet genoeg reden om het afgif tepunt bij Van der Hoeven te realiseren, want zoals bladma nager Kees Maas het formuleert, gaat De Scheldebode 'terug naar haar roots'. De vader van Jaap en Gijs van der Hoeven was namelijk in vroeger tijden eigenaar van dit huis-aan-huis- blad. De Scheldebode was er al voor de Tweede-Wereldoorlog, maar in 1948 nam Jacobus van der Hoeven de administratie onder zijn hoede. Daarna werd de Scheldebode ook gedrukt door Van der Hoeven Knuijt, wel bekend bij de trouwste lezers. De krant groeide echter, en de kleine drukkerij kon het grote aantal pagina's niet meer behappen en Van der Hoeven sr. be sloot De Scheldebode te verkopen. Nu is de Scheldebode weer een beetje terug bij de familie Van der hoeven, namelijk als af giftepunt bij Jaap en Gijs van de kantoorboekhandel. De redactie, acquisitie en administratie hebben de Schelde straat inmiddels verruilt voor het kantoor aan de Vrijland straat 33d, 4337 EA in Middelburg -postbus 7011, 4330 GA in Middelburg. Het centrale telefoonnummer is 0118-652700, het faxnummer: 652701. Het afgiftepunt in Vlissingen is aan de Spuistraat 94. MIDDELBURG - Zal de voor uitziende blik van Ineke Spaan der, directeur van het museum, uitkomen Een bezoek aan het Zeeuws Museum in de Abdij van Middelburg in het jaar 2000. 'In het 'Rijksarchief' zijn nieuwe grote tentoonstellings ruimten, publieksruimten, een winkel, een restaurant en de pots. Het huidige museum is ge heel heringericht met een nieu we presentatie van de collec ties. De gebouwen van Histora- ma zijn een publieksattractie en dienen als informatiecentrum over de historische Abdij.' door Tannie van Eek Met deze prognose eindigt Spaander haar publicatie 'Een toekomst voor het verleden' ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het Zeeuws Mu seum. Afgelopen vrijdag werd het eerste exemplaar overhan digd aan de Commissaris van de Koningin in Zeeland, drs. W.T. van Gelder. De publicatie is te vens verschenen als extra bijla ge in het Zeeuws Tijdschrift van juni. Op 20 juni 1972 nam het Zeeuws Museum haar intrek in de Abdij van Middelburg. Het behoort tot de alleroudste mu sea in Nederland. Al in 1801 is sprake van een Museum 'Me- dioburgenese'. Een kwart eeuw geleden was Piet van Daalen de eerste directeur, Ineke Spaan der is de tot nu toe laatste. „We zitten in een moeilijk gebouw", zegt ze. „Van buitenaf is niet goed te zien waar in de Abdij het Museum is gevestigd. Onder het poortje door, ja, maar je ziet het poortje niet. Hebben we de mensen dan eenmaal binnen dan is het zaak dat ze hier te rugkomen." Een goed beleid, een zeer doel matige aanpak is een eerste voorwaarde. Waren er acht jaar terug, toen Spaander directeur werd, nog 55.000 bezoekers per jaar, na een daling met forse sprongen, zijn dat er nu nog 35.000. Ineke: „Het trekt geluk kig weer aan en het is ook een landelijk beeld." Twee jaar terug werd een mar keting plan ontwikkeld en aan 'Zeeuws Museum' werd 'Schat kamer van Zeeland' toege voegd. Dat zegt meer over de collecties van het museum. Die zó uniek zijn, omdat ze stoelen op het aparte karakter van het deltagebied van de Schelde, wat Zeeland is. Land verdrinkt, wordt gewonnen, voormalige eilanden zijn verbonden door bruggen en dammen. Van ouds her zijn er bovendien banden van Zeeland met Vlaanderen. Dit alles is te zien en te herken nen in de schatkamer. Spaander noemt de zestiende- eeuwse serie wandtapijten met afbeeldingen op de Schelderi- vieren tussen Watergeuzen en Spanjaarden. Wandtapijten die in opdracht van de Staten van Zeeland in Delft en Middelburg zijn geweven. Alle zijn geres taureerd, één tapijt komt pas na 2000 terug. Deze restauratie duurt zes jaar. LEES VERDER OP DE PAGINA VARIA In het eerste exemplaar van 'Een toekomst voor het verleden' blikt directeur Ineke Spaander voor uit op het Zeeuws Museum anno 2000. Ze overhandigde de publicatie afgelopen vrijdag aan Commis saris van de Koningin W.T. van Gelder in de tapijtzaal van het museum. foto piet davidse I STICHTING HET ZEEUWSE LANDSCHAP Dotterbloemen zijn zeldzaam in Zeeland en het is te hopen dat dat altijd zo blijft. Dat lijkt misschien een rare uitspraak voor een natuurliefhebber want op het eerste gezicht lijkt het alsof de uitbreiding van een zeldzame plant alleen maar positief is. Maar dat is een grote vergissing. Het water in de Zeeuwse pol dersloten is brak en dat brakke karakter is uit natuur oog\punt heel bijzonder. Niet omdat in brak water heel veel planten en dierjsoorten voorkomen; het tegendeel is het geval. Er zijn maar weinig soorten die zich in een brak milieu weten te vesti gen en handhaven. Maar dat zijn dan ook steevast soorten die op nationale of op wereldschaal bekeken heel bijzonder zijn. We praten dan bijvoorbeeld over brakwatergarnaaltjes, de wa terplant Ruppia en vogels als de kluut en de strandplevier.De aanwezigheid van die soorten houdt tegelijkertijd in dat een veel groter aantal andere soorten zelden of nooit voorkomt. Dotterbloem, zwanebloem, watergras, kleine modderkruiper, watersnip en zomertaling zijn in Zeeland nooit talrijk geweest, en zolang ons binnenwater brak blijft zullen ze ook niet talrijk worden.Het ontbreken van soorten is niet per definitie een te ken van armoede, maar niet zelden van rijkdom, van een totaal eigen karakter. Het verschijnen van eekhoorns, vossen en ree-n is beslist niet iets om te juichen als tegelijkertijd de ka rakteristieke, streekeigen Noordse woelmuis op uitsterven staat.In dat licht bezien speelt er bij de overheidssubsidi -ring van het natuurjbeheer een wat merkwaardige discussie. Men wil naar een systeem van resultaatsbeloning: de boer of de na tuurbeheerder krijgt meer subsidie, naarmate er meer "doel- soorten" aanwezig zijn. Lijsten met doelsoorten zijn landelijk bepaald. Het grote gevaar is daarbij dat het ontbreken van dot terbloemen in het Groene hart van Holland (een gevolg van overbemesting) gelijkge'Asteld wordt met het ontbreken van dotterbloemen in de Yerseke Moer (een gevolg van een heel zeldzaam, brak milieu).Bij proeven met resultaatsbeloning kwam nog een ander gevaar aan het licht. Dotterbloemen langs de slootkant bleken in veel van de aangetroffen gevallen te wortelen in potgrond. Bij de tuincentra in de wijde omgeving was de dotterbloem uitverkocht. MIDDELBURG Het is zijn derde week als burge meester van Middelburg. Toch heeft hij al grootse plannen met de provinciestad: Spahr van der Hoek (50) is voorstander van één gemeente op Walcheren, stadsgewest Middelburg/Vlissingen. In het Drentse Coevorden bewees hij zijn kwaliteiten als bekwaam bestuurder. Daar bracht Spahr van der Hoek de werk loosheid flink terug en kreeg hij binnen no time vijf heringedeelde gemeentes op één lijn. Een portret van de man met de ambtsketting: family man en fanatieke manager die internationaal denkt én lobbyt. door Michiel Elands „In Drachten -waar ik altijd als kleine jongen langs de slootjes hep- vestigde Philips zich in de jaren '50. De komst van de multi national had een witte-tomado- effect. Tien jaar later ontwikkel de het dorp op alle niveaus, er ontstond enorme werkgelegen heid. Veel families van buiten vestigden zich in Drachten en werden lid van de verenigingen. Het winkelareaal werd enorm voorzien. Dat vond ik spannend." Bert Spahr van der Hoek werd vijftig jaar geleden -als zoon van een gemeenteraadslid- geboren in Drachten. De vestiging van Phi lips staat hem ruim veertig jaar later nog in het geheugen gegrift. Politiek en bedrijfsleven lagen aan de basis van Spahrs carrière als 'promotie en acquisitieburge meester'. Een titel die hij na de dertienjarige ambtsperiode in het sweAiemwe ti Drentse kreeg toebedeeld. De loopbaan van Middelburgs nieuwe eerste burger begon in Purmerend waar hij secretaris van een projectbureau werd. In het Brabantse Helmond werkte hij bij een regionale ontwikke lingsmaatschappij. Spahr van der Hoek stimuleerde de werkgele genheid. „Helmond was geen sterke stad en kampte met grote werkloosheid." Spahr -sterk georiënteerd op het bedrijfsleven- maakte tegen eigen verwachting in de overstap naar de politiek. „Coevorden kende een hele grote werkloosheid. De WD zocht daarom een burge meester met veel praktische erva ring op dat gebied." Meer dan twee ambtstermijnen zwaaide Spahr van der Hoek de scepter in het stadhuis van Coe vorden. „Om de hele club eigen mensen op één lijn te krijgen, daar kon ik wel dertien jaar voor gebruiken. Een jaar of zes heb je als burgemeester sowieso nodig. Het is een enorme klus, anno nu." De werkloosheid in Coevorden daalde -onder supervisie van Spahr van der Hoek- van 26 naar - m Bert Spahr van der Hoek: „Burgemeesterschap is een enorme klus, anno nu. foto piet davidse 25 Segeerstraat 26, Middelburg tel. 0118-640481 12%. Onder hem kwam het Ame rikaanse diervoederconcem IAMS naar de stad in het noorden des lands, waarmee hij honder den banen creëerde. „LAMS kost te 250.000 gulden aan acquisitie, een reëel bedrag. De centrale voorzieningen in Coevorden zijn vernieuwd en het leef- en woon klimaat zijn verbeterd. Zo kwam er een Amerikaans winkelcen trum, want daar scoor je mee bij de buitenlandse investeerders." Spahr van der Hoek loopt in zijn nieuwe werkkamer -het stadhuis van Middelburg- naar zijn bu reau en pakt een stapel papieren uit de bovenste la. Hij legt een schema met Engelse termen op de grote tafel in zijn kantoor neer. „Dit zijn de punten waar Ameri kaanse bedrijven op letten als ze zich in het buitenland willen ves tigen, een paar honderd factoren tellen mee." Zijn strategie: „Dan moet je eerst hier orde op zaken hebben (een goed woon- en leef klimaat hebben -ME), op het juis te moment je gezicht laten zien - Amerikaanse bedrijven kennen namelijk het verschil tussen Ne derland en Denemarken vaak niet- én zakelijk zijn. Dat ben ik wel." Hij gaat erbij zitten, schuift de stoel wat naar voren en stipt met zijn vinger de belangrijkste items aan. „Het zijn maar een paar mensen die ik in Amerika ken, drie om precies te zijn, en daar ga ik naar toe. Verder zijn de aandeelhou ders in de Verenigde Staten be langrijk. Daarom gaf ik tijdens een van mijn reizen een korte pre sentatie voor hen, op Manhattan Island, park Island, 32 hoog." „Er wordt nogal wat gereisd door Haagse, provincie- en gemeente- politici, maar niet voor concrete doelen. Ze gaan bijvoorbeeld op oriëntatiereis naar Singapore om te kijken hoe een winkelcentrum gebouwd wordt", zegt Spahr van der Hoek breedlachend. „Ik ga nooit zomaar op reis, daar ben ik teveel calvinist voor." „De sociale economische situatie in Walcheren past bij mijn type aanpak." De nieuwe burgemees ter ziet dan ook volop mogelijk heden in hét Zeeuwse, vooral wat betreft het stimuleren van 'be drijvigheid'. Hij wijst op de goede infrastructuur (het spoor, de ha- Zomer nieuws In jaü en augustus zijn wij v.a. 9.00 U- en elke avond geopend. (zondag gesloten) Zomers ontbijt Pannekoek Tosti Stokbroodje Soep Salade Reigerstraat 3 Middelburg, 0118-635759 ven en de vierbaansweg) en het 'feit' dat Zeeland centraal ligt. „Zeeland afgelegen? Het ligt mid den tussen de Nederlandse én de Belgische Randstad. Voor een Amerikaan stelt anderhalf uur rijden niks voor", beredeneert hij vanuit een toekomstige vesti gingskandidaat. „Middelburg heeft een aantrek kelijk woonklimaat en op cultu reel gebied doen we het uitste kend. Wij kunnen goud opschep pen, maar de gemeente kan wel wat extra bedrijvigheid gebrui ken. Er is geen tekort aan moge lijkheden, maar het kan beter, een stuk beter. Hoewel Spahr van der Hoek in Coevorden enkele Amerikaanse orders binnensleepte, ziet hij niet 'zómaar' concerns naar Zeeland komen. „Eerst moeten we scoren, de centrale facaliteiten verbete ren, de parameters opnieuw af checken en regionaal aanpak ken." Dus een nauwere samen werking met de havenstad. „Ik steek mijn hand royaal naar Vlis singen uit, die samenwerking moet een twee-richtingverkeer worden, een win-win situatie." Spahr van der Hoek denkt inter nationaal. Hij is een groot voor stander van regionale samenwer king. De burgemeester was één van de voortrekkers bij de herin deling van Coevorden. Met een 'enorme lobby' heeft hij alle par tijen op één lijn gekregen. „Echt ontroerd op zakelijk gebied was ik -en dat komt niet vaak voor dat alle colleges van de verschil lende gemeentes mij de leiding toevertrouwde." De kersverse burgemeester beseft dat de Mid delburgse raad zich over 'hét stadsgewest' Vlissingen/Middel- burg moet uitlaten, maar hij is er in ieder geval een 'groot suppor ter' van. „Middelburg is goed op weg naar een stadsgewest. Het is een sterk pakket dat verder ont wikkeld moet worden. Het is he laas nog niet gelukt, maar we gaan een nieuwe sprong wagen. Eén gemeente is onontkoombaar, een must, een realiteit die we on der ogen moeten zien." Wat volgens de 'manager' wel aandacht verdient, is de rivaliteit tussen de twee Zeeuwse gemeen tes. „Dat de twee steden wezen lijk verschillen, is meer fixe dan werkelijkheid. Een beetje Ajax- Feyenoord. Uit mijn 'herinde lingservaring' blijkt dat de men sen het niet zoveel kan schelen of de gemeente zelfstandig blijft, het wordt opgeklopt door politiek en media. Er zijn altijd wel wat ver schillen, maar die zie ik hier niet." Volgens Spahr van der Hoek is herindeling belangrijk om lande lijk mee te tellen. In Den Haag hanteren de politici het ijkpunt van gemeentes met meer dan honderduizend inwoners, „die vangen meer subsidies." Eén ge meente op Walcheren kan dat in woneraantal net halen. „We doen onszelf tekort als we daar geen gebruik van maken. Zeeland moet proberen de aansluiting met de rest van Nederland te behou den." Alhoewel 'Keulen en Aken ook niet op één dag gebouwd zijn', wil Spahr het stadsgewest met enige spoed realiseren. „Hoe sneller, hoe beter, niet té gemoe delijk." Of om in voetbaltermen door te spelen. „Als je mee wil doen in de eredivisie, moet je sco ren, binnen twee keer 45 minu ten." LU Elke morgen zie ik haar zitten voor het raam van het bejaardenhuis, haar laatste venster op de wereld. Ze woont ééhoog, haar haren zijn dun en zilvergrijs. Het is alsof ze iedere morgen op iets of iemand wacht. Als ik niet meteen kan doorrijden met de auto observeer ik haar altijd even. Haar gezicht is gerimpeld, maar zacht en goed verzorgd en ze draagt altijd kleren in vrolijke kleurtjes. Ze zal zo achterin de tachtig zijn en ik weet niet of ze mij en mijn auto herkent. Haar ogen blijven uitdruk kingsloos als ik meen dat onze blikken elkaar kruisen. Steevast mijmer ik even over haar als ik m'n weg ver volg naar weer een jachtige werkdag. Een mens in het schemer van de levensavond. Zoals zovelen, want we worden allemaal ouder. Wat zal ze voor leven achter de rug hebben? Verliefd, verloofd, getrouwd? Kinde ren, kleinkinderen, man al weggevallen? Of toch al tijd alleen gebleven. Zou ze wel eens ooit bezoek krij gen? Misschien denkt ze aan haar jeugd, toen ze nog in het middelpunt van het leven stond, jong en begeer lijk was. Dollend door het lange gras op de dijk met haar eerste liefde. Hand in hand en dicht bij elkaar flanerend over de Boulevard langs Michieltje en te rug. Of stopt ze die gedachten juist weg omdat het alle maal voorgoed voorbij is? Op een of andere manier heb ik en band gekregen met die grijze dame in het be jaardenhuis. Soms zwaai ik voorzichtig naar haar, maar zij reageert niet. Misschien wel terecht, dames horen niet naar vreemde mannen terug te zwaaien. En zeker niet op die leeftijd. Je hoort bejaarden wel eens zeggen dat echt oud worden helemaal niet zo leuk is. En achter zo'n raam op éénhoog lijkt het me zelfs vre selijk. Cameleon.

Scheldebode | 1997 | | pagina 1