Bezoekers merken weinig van jubileum Oekraïnse wil graag in Nederland studeren Amerikaanse wagens Derde interculturele dag vvv krijgt Evenementenbank Deltaband naar Kerkrade Start aansluiting Arnemuiden Eerste boerderijverplaatsing Commissie Welzijn Ouderen 'valt' over 'Biggeruggetje' Opening vvv-Uitwinkel 'Open' dienst Leger des heils v0:ïm in Goes toonde Kat ja veel belangstelling voor de samenleving workshop in Hoogelande Nationale huurstaking Popfestival met attractief programma woensdag 19 juni 1997 Museum gaat meer investeren in publiek en publiciteit Kinderen Moeilijk Zinvol Afsluiter VLISSINGEN - Dennis de Nooyer, speler van Sparta, opent zaterdag 28 juni de derde interculturele dag in de Bonedijke- buurt. De percussiegroep Tak'n Djola (geef me vuur) treedt op met West-Afrikaanse muziek. Twee ervaren didgeridoo-spe- lers geven een demonstratie op dit van oorsprong Australische instrument. Een oude bekende is het theater Amazone. On langs nog te zien op Schouwen-Duiveland komt nu kinder theater Maartje Staartje Brechtje Vlechtje naar de Bonedij- kebuurt. Mensen uit Irak, Libanon, Suriname en Indonesië maken swingende muziek, die uitnodigt om te dansen. De stichting Ujung verzorgt een kinderworkshop. Er wordt ver teld over de cultuur van muziek en de veranderingen die mu ziek ondergaat bij emigratie. Bij dit alles is er een infomarkt, een speurtocht voor kinderen en een vragentocht over de markt. Bij het Educatief Centrum wordt een fotowedstrijd uit geschreven. Kinderspelen worden verzorgd door de Marok kaanse vereniging. VLISSINGEN - Vrijdag 1 juli start bij het VW-kantoor in Vlissingen een Evenementenbank. Hierin staan bedrijven en personen die van waarde zijn voor het organiseren van evene menten. Dit gaat van een compleet artiestenbestand tot en met allerlei verhuurbedrijven. De mogelijkheden zijn zeer uitge breid. Om de organisatoren van evenementen nog beter van dienst te zijn is er ook een handleiding 'Hoe organiseer je een evenement' beschikbaar. Hierin staan allerlei handige tips van het aanvragen van vergunningen en subsidies tot het schrijven van een publiciteitsplan. VLISSINGEN - De Deltaband van de Koninklijke Harmonie 'Ons Genoegen' uit Vlissingen is toegelaten tot de Marswed strijden in de eerste divisie van het Wereld Muziek Concours in Kerkrade. De band is volop bezig met de voorbereiding van dit evenement dat van 3 tot 27 juli voor de dertiende keer in kerk rade wordt gehouden. Ter bestrijding van de extra kosten heeft 'Ons Genoegen' een garantiesubsidie gewaagd aan de Culturele Raad van Vlissingen. ARNEMUIDEN Vanuit Arnemuiden kan het autoverkeer vanaf juni 1998 ook richting Vlissingen rijden. De werkzaam heden aan de aansluiting Arnemuiden zijn gestart. De huidige 'halve' aansluiting wordt omgebouwd tot een hele. De ver keersdruk op de kern van Nieuw- en St. Joosland zal sterk af nemen. In de huidige situatie is het slechts mogelijk via de autosnel weg van en naar Goes te rijden. Op het kruispunt van de Nieuwlandseweg met de Langeweg én op kruispunt Lange- weg/Lewedorp komen rotondes. Vanwege de werkzaamheden zal tijdelijk één rijstrook beschikbaar zijn. De kosten voor het project worden op 2,7 miljoen gulden geraamd. GRIJPSKERKE - De eerste boerderijverplaatsing in het kader van de ruilverkaveling Walcheren is een feit. Op 25 juni wordt de nieuwe boerderij van de familie De Looff aan de Loodhol- seweg in Grijpskerke officieel in gebruik genomen. Voorzien van alle gemakken en klaar voor de toekomst. Alle gronden komen om de boerderij te liggen en worden intern ontsloten. Tussen 10.00 en 16.00 uur houdt de familie De Looff open dag. BIGGEKERKE - De Commissie Welzijn Ouderen in Biggeker- ke heeft het Waterschap Zeeuwse Eilanden verzocht om de be tonnen broodjes langs de Zoutelandseweg in Biggekerke te verwijderen. De broodjes, die als afscheiding dienen tussen rij baan en fietspad hebben in het verleden ongelukken veroor zaakt. Door de hoogte van de broodjes komen fietsers met een pedaal ermee in aanraking. Ouderen voelen zich daardoor niet veilig op het fietspad. Vanwege de vorm worden de broodjes in de volksmond 'Biggeruggetjes' genoemd. ZOUTELANDE - Mevrouw M. Brouwer-te Roller opent woensdag 2 juli om 16.00 uur de WV-Uitwinkel in Zoutelan- de. Het winkeloppervlak is verdubbeld en er is een openbare toiletvoorziening gebouwd, toegankelijk voor mindervaliden. De VW-Uitwinkel doet tevens dienst als postagentschap en politiepost. VLISSINGEN - Zaterdag 28 juni brengt het Leger des Heils muziekkorps uit Viaardingen een bezoek aan Vlissingen. Rond 15.00 uur speelt het korps op de Boulevard bij het badstrand tegenover de Leeuwentrap. Om 19.30 uur geeft de groep een concert in de Gereformeerde Petruskerk aan de Paul Kruger- straat 17 in Vlissingen. Toegang is gratis. ARNEMUIDEN Komend weekend zijn in Arnemuiden en omstreken originele Amerikaanse wagens te bewonderen. Dit jaar vindt namelijk de tweede internationale Meeting van de Camaro Custom Club plaats van 27 tot en met 29 juni. Tiental len Amerikaanse sportcars verzamelen zich op de afsluitende dag op het Arsenaalplein in Vlissingen. Op zaterdag strijden de deelnemers op technisch gebied. Rij vaardigheid, behendigheid en blind rijden staat op het pro gramma op camping 'De Witte Raaf in Arnemuiden. Zondag is er een Treasure Hunt', ofwel een puzzelrit waarbij de colonne over Walcheren trekt. Vanaf 18.00 uur rijden de mooie Ameri kaanse bollides over de boulevard van Vlissingen. VERVOLG VAN DE VOORPAGINA MIDDELBURG Gedreven vertelt de directeur over de fos siele vondsten, gevonden in de Ooster- en Westerschelde uit de tijd dat de Noordzee nog land was. En over de tentoonstelling Nehalennia 350 jaar die loopt van 12 juli tot en met eind ja nuari 1998. De godin Nehalen nia werd voor de komst van de Romeinen in de havenplaatsen Domburg en Colijnsplaat ver eerd. Van de tempels werden in 1647 op het strand van Dom burg altaarsteneen gevonden, gewijd aan de godin. In de jaren zeventig werden bij Colijns plaat opnieuw altaren ontdekt. In het museum is veel te zien over de godin Nehalennia. Het verhaal dat de votiefstenen ver tellen is voor een breed publiek geschikt. Voor de jeugd worden educatieve projecten ontwik keld en er is een strip in de maak over Nehalennia. De jeugd staat toch in de schijnwerpers van het museum. Ineke: „Als je als kind leuke er varingen hebt in een museum is dat voor later ook goed. Die kinderen worden wellicht onze toekomstige bezoekers." Een aantal gidsen is opgeleid en drie maal per week verzorgen zij voor jong en oud rondleidingen. Bezoekers zullen niet veel mer ken van het 25-jarig jubileum. Spaander: „Nee, er zijn geen kortingen op de toegangsprijs. Trouwens een museumjaar kaart geeft al recht op gratis toegang. We leggen meer de na druk op diverse activiteiten, wisselende exposities onder an dere. Zeeland heeft zeker inter nationale toppers, een aantal goede kunstenaars in huis. Mo menteel wordt een expositie van foto's van Wim Riemens (vorige week in De Scheldebode -red.) ingericht. Vanaf 5 juli is van hem fotowerk van zijn rei zen te zien. In het kader Heden daagse Kunst komt dit jaar nog werk van een Molukse foto graaf in het museum. Wat men ver haalt is lekker. Ligt deze gedachte misschien ten grondslag aan het feit dat juist mensen die bijna bovenop het museum wonen er nog nooit zijn geweest „Men denkt, ik ga nog wel een keer, het is dicht bij huis. Maar het komt er niet van," spreekt Spaander uit ei gen ervaring. Daarbij heeft een enquête uitgewezen dat mu- seumbezoek vaak behoort bij de hoger opgeleiden. Waarom Is een hoge opleiding nodig om kennis te nemen van de streek- dracht, de diverse verschillen van de klederdracht op de voor malige eilanden Om zich te verbazen over de botten van mammoeten, fossielen en ge vonden insignes van pelgrims Om werk te zien van Jan Toor- op, Piet Mondriaan, Charley Toorop, Reimond Kimpe, kun stenaars die zich in het begin van de twintigste eeuw al lieten inspireren door het bijzondere landschap van Zeeland. „De Zeeuwen mogen best trots zijn op hun cultuur", zegt Ineke Spaander. En „we willen heel graag het Walchers publiek eens binnen zien." Een paar jaar terug liep de tentoonstel ling otfer Suske en Wiske als een trein. Zet daar de votiefste nen van Nehalennia tegenover. Toegegeven, het verschil is groot, maar willen we een jubi laris verrassen dan stappen we het 25-jaar oude museum eens binnen. Het poortje is moeilijk te vinden. Maar zoekend, rond kijkend, wandelend rond de Abdij, onder de poortjes door, onder de kollosale bomen, over de kleine steentjes, valt dat zoe ken licht. Voor de toekomst zegt Spaander in haar publicatie: 'Meer investeren in publiek en „Van buitenaf is niet goed te zien waar het Abdijmuseum is gevestigd", meent directeur in Ineke Spaander publiciteit, meer wisselingen in matig tentoonstellingen en acti- i bevorderen. Die uitdaging wil de vaste presentatie en regel- viteiten om herhalingsbezoek te I het Zeeuws Museum aangaan'. GOES - Katja Lyashenko was vorig jaar in Nederland. Ze maakte deel uit van het ensemble Prolis- sok dat toen ook Goes bezocht. Katja viel op door haar dagelijkse belangstelling voor de Nederland se samenleving. Bij elke excursie stond ze vooraan. Ze fungeerde als tolk voor haar mede-reizigers of wilde steeds meer te weten komen over allerlei onderwerpen. Op het ogenblik is ze 4e-jaars student aan het pedagogisch instituut in de stad Kirovograd in het zuiden van de Oekraïne. „Tijdens persoonlijke gesprek ken was ze toen niet erg spraak zaam", schrijft Gerard van Damme van de Internationale Organisation Für Volkskunst. „Dat kwam onder meer door de bijzonder strenge discipline die in de groep heerste. Alleen de leider mocht het woord doen. Toch maakte Katja meerdere malen duidelijk dat ze graag in Nederland zou willen studeren. Ze wil dolgraag ervaren op wel ke manier leraren in Nederland de Engelse en Duitse lessen ver zorgen." Van Damme weet dat het voor haar in haar land bijzonder moeilijk is om met het westerse onderwijssysteem kennis te ma ken. De stad ligt een dag reizen van de hoofdstad Kiev en is Katja tijdens haar verblijf vo rig jaar zomer in Nederland. daarbij ook nog eens heel moei lijk met de auto te bereiken. Het HOOGELANDE - In de Kapel van St. Maarten in Hoogelande (bij Middelburg) wordt zaterdag 12 en zondag 13 juli een twee daagse workshop gehouden voor jong en oud, voor iedereen die nieuwsgierig is naar de taal van de symboliek, naar die dingen die toevallig schijnen maar het niet zijn. De workshop wordt geleid door Mela van Kesteren, yoga en meditatie, Niek van der Mark, numeroloog, Henriette Steur, psychologe en droomuitleg en Agnes Hoegen, tarotist. Kosten bedragen 190 gulden voor twee dagen, inclusief twee maal lunch en diner. Info en opgave bij Agnes Hoegen, telefoon 020-4202975. Na 2 juli: 0118-638307. IOV, destijds zijdelings betrok ken bij het verblijf van het en semble in Goes, heeft voor Kat ja een verzoek ingediend Voor één jaar studie in Nederland. De faculteit Educatieve Oplei dingen van de Hogeschool Til burg bleek bereid haar uit te nodigen. Daarom werd een ver blijf in Nederland aangevraagd. Bij de selectie bleek dat ze nu als reserve-kandidaat staat in geschreven en vooralsnog niet in aanmerking komt voor fi nanciële ondersteuning. De Oekraïnse heeft echter een positieve instelling. Ze is naar de Nederlandse ambassade in Kiev gereisd om haar documen ten af te geven. Daarom wil het IOV alles in het werk stellen om haar studie financieel toch mo gelijk te maken. Er wordt ge vraagd om een bijdrage op Ra- bobankrekening 38.05.27.294 in Goes, onder vermelding 'help Katja studeren'. Haar studie komt op 1.500 gulden per maand (studie, verblijf, reiskos ten en verzekering). Meer in lichtingen verstrekt Gerard van Damme, telefonisch te bereiken via nummer 0113-231755. Overigens is het werk van het IOV uiterst zinvol. Een paar jaar geleden werd een studie aan de Universiteit van Am sterdam geregeld voor een stu dente uit Litouwen. Toen wer Katja Lyashenko wil graag in Nederland studeren. Ze was al eens in Goes en showde toen haar na tionale klederdracht. den ook de nodige materialen ingezameld, die nu gebruikt worden in de Universiteit van Vilnius, de hoofdstad van Li touwen. Er is veel vraag naar Oost-Eu- ropese studenten. Mogelijkhe den om ze naar West-Europa uit te zenden zijn er niet, ook zijn er amper naslagwerken voorhanden. Het IOV is een we reldwijde organisatie die con tacten wil leggen tussen diverse volkeren. „Als Katja in Neder land studeert kan ze straks haar leerlingen motiveren om een Westerse taal te leren", zegt Van Damme. VLISSINGEN - Op initiatief van de Socialistische Partij doet ook Vlissingen weer mee aan de Nationale Huurstaking. Doel is het au tomatisme van de jaarlijkse huurverhoging te doorbreken. Voor dit jaar geldt een huurverhoging van gemiddeld 3,6 procent. Nauwe lijks minder dan de 3,8 procent van vorig jaar en ver boven de in flatie van 2,1 procent, aldus de politieke partij. De huurders heb ben een huurkrant met daarin een stopkaart en ophoudenkaart ge kregen. De stopkaart is voor de verhuurder, de ophoudenkaart voor staatssecretaris Tommei en de Tweede Kamer. Rocken rond de brug van SAS VAN GENT - Zaterdag 28 juni vindt het 'Rock around the brigde'-festival plaats in Sas van Gent. Het is een van de weinige openluchtfestivals van Zeeuws-Vlaanderen en van 17.00-02.00 uur zal het terrein aan de brug van Sas bol staan van swingende live muziek. „We hebben een prima pro gramma met Nose Town Rocket Fuel, Them Bones, Noshame, Mindlink, Second Sight en Green Lizard. Echt een afwis selend programma met voor elk wat wils. Door de ervaringen van vorige jaren hebben we zelfs voor deze keer een stuk terrein overdekt, zodat we min der afhankelijk zijn van de weergoden, die ons al vaak slecht gezind zijn geweest", laat Jan Vinke, een van de initiatief nemers weten. Het festival is al meerdere keren getrakteerd ge weest op enorme buien. Donar, de Germaanse god voor de don der en bliksem, was al eens zo in zijn nopjes dat hij de muziek zelfs overstemde met zijn ge donder en geroffel. „De organi satie is inmiddels van drie man uitgegroeid tot een team van ze ven en dat werkt een stuk ge makkelijker. Aan een 'natte' re putatie zal dit jaar een eind ko men, want we hebben onze maatregelen getroffen. Een ge deeltelijke overkapping van het terrein moet zorgen voor een droge avond, maar staat tevens een openluchtsfeer niet in de weg. Het is ons gelukt om de prijs in de voorverkoop op 7.50 en aan het terrein op 10.- te houden en dat is eigenlijk be lachelijk laag. Dat komt omdat we kunnen rekenen op een pri ma sponsoring. Alle reden dus voor muziekminnend Zeeuws- Vlaanderen om op 28 juni naar Sas te komen", aldus Vinke. Op de affiche staat de formatie Nose Town Rocket Fuel als eer ste vermeld. De aardig bedach te naam is afgeleid van de thuisbasis Temeuzen, waar de band in 1994 werd opgericht. Omdat kwaliteit als hoogste prioriteit werd gezien zag men af van een 'traditionele' aan pak: zo snel mogelijk optreden. Pa na jarenlange voorbereiding is men nu zover. Ze brengen een spetterende show en de Ameri kaanse tradities worden in ere hersteld. Met een mix van Texas blues, R&B en klassieke surfrock nemen deze bandleden je mee op hun 'Encounters in Outer Space'. „De tweede band Green Lizard sluit het 'Rock around the bridge'-festival af is Them Bones die zich in 1995 nomineerde met beste demo van Zeeland. De jury sprak destijds van 'een goede productie, zeer energiek, goede composities vol dynamiek'. Ook tijdens de Zeeuwse Belofte werd grote in druk gemaakt op het publiek en de jury. De muziek bestaat voornamelijk uit stevige com posities met cross-over neigin gen", laat Jan Vinke weten. Noshame bestaat uit jonge gas ten. Deze driemansformatie komt uit Kruiningen en ze gelo ven in God en komen daar eer lijk voor uit, vandaar de naam 'Noshame'. Mindlink behoeft amper introductie in de streek, want deze mannen werden on der andere tweede tijdens de Zeeuwse Belofte in 1993. Ook lovende kritieken uit Amerika en Duitsland. Eind mei is de cd Desiderata uitgekomen. Ik heb hem nog niet gehoord, maar er zal zeker weer stevig werk op staan a la Metallica en Tool. Se cond Sight is een band uit Sas van Gent en de meeste leden hebben al ruim twintig jaar er varing. Ook na hun pensione ring zullen ze gewoon blijven doorspelen en daar doen ze heel wat liefhebbers een groot ple zier mee. „Green Lizard hebben we als afsluiter kunnen contracteren. Die wonnen de Grote Prijs van Nederland 1996 en dat zegt ge noeg. Zee zijn zelfs te zien op TMF met de videoclip The Ra- pist. Die moet je gehoord heb ben." Kaarten in de voorverkoop zijn te verkrijgen bij 't Schippers huis in Sas van Gent en De Gra vin in Westdorpe. Verdere info op telefoon 0115-454401.

Scheldebode | 1997 | | pagina 12