VAN JE GULDEN Kanjer van 'n karper Coca Privétuinen open voor publiek Zeeman start actie voor Kroatië SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 18 JUNI 1997 Archieven Bijzonder iebonen Tekort Volkstuintjes c 321 Musical 'De verloren sleutel' nabij St. Baafs Herdenking De berenning in 1972 Door Carlo Ultee AARDENBURG - Zaterdag 5 juli wordt er een musi cal 'De verloren sleutel' opgevoerd. Dit spektakel vindt plaats in de open lucht bij de St. Baafskerk en hiermee wordt de 'Berenning van Aardenburg' uit 1672 herdacht: een handvol Aardenburgers hield een leger van 9000 Fransen staande, die de aftocht moes ten blazen „Het is niet de eerste keer, dat deze aanval der Fransen wordt herdacht. Het is nu 325 jaar ge leden en het is bekend, dat in 1872 op de Markt een herden king is geweest. In 1947 werd de aanval nog eens dunnetjes overgedaan door tal van to neelspelers. Hiervan zijn nog veel foto's bewaard gebleven en zelfs de programmaboekjes en het draaiboek liggen nog in het archief. In 1972 werd de musi cal opgevoerd bij de St. Baafs en daar waren wij ook als spe ler bij aanwezig. Het zou toch zonde zijn, om zo'n traditie te laten verloren gaan", laten de initiatiefnemers Freddy en Mare Moens weten. Deze twee broers hebben er hun schou ders flink onder gezet, en wis ten het jongerenkoor Aarden burg enthousiast te krijgen om hun medewerking te verlenen. „Zelf ben ik dirigent van dit koor en er spelen zo'n 50 kinde ren mee in de musical en onge veer 25 volwassenen. We heb ben een regiegroep: decorbou wers, combo en een grime- ploeg, waarmee het aantal be trokkenen op ruim honderd ligt. Gelukkig was het decor van 25 jaar geleden, dat was gebouwd door Jozef Verbeke en Willy de Vriend goed bewaard gebleven en dat gebruiken we dan ook. Dat scheelt in ieder geval al een hoop werk", aldus Freddy Moens. De musical 'De verloren sleutel' werd geschre ven in 1963 en de eerste uitvoe ring vond plaats in de zaal van De Roode Leeuw en was nog klein van opzet. Het stuk werd geschreven door pater Van El- deren, die waarschijnlijk ook bij de aanstaande uitvoering aanwezig zal zijn. „Deze musi cal staat volledig in het teken van de heldhaftige strijd van de Aardenburgers, die 325 jaar ge leden voor de wallen van het stadje plaatsvond. Een trouba dour brengt een bezoek aan Aardenburg. Tijdens het zingen van liedjes met de kinderen, komt het bericht, dat de Fran sen op het punt staan de stad aan te vallen. Burgemeester Peurssens roept de bevolking sponsors werd dit probleem op gelost en konden we aan de voorbereidingen beginnen, nu zo'n anderhalf jaar geleden", zegt Freddy Moens. Er is geko zen voor de locatie bij de St. Baafs, waar in 1672 de Franse krijgsgevangenen tijdelijk wer den ondergebracht. Vanuit his torisch oogpunt vinden de or ganisators dit een mooie loca tie. Bij slecht weer kan het ge heel plaatsvinden in de eeu wenoude St. Baafskerk. In 1604 werd Aardenburg door Maurits veroverd op de Spanjaarden. In opdracht van de prins wer den verdedigingswerken aan gelegd, waarvan de contouren nu nog zichtbaar zijn in het landschap. Ze staan bekend als de wallen van Aardenburg. In de jaren die volgden ver keerde Europa in staat van oor log. In 1672 hadden de Fransen hun oog laten vallen op Aar denburg en een leger van 9000 soldaten nam stellingen in ten zuiden van de stad. Van de eens zo rijke en machtige stad 'Ro- denburgh' zoals de Aardenburg toen heette, met een belangrij ke haven, omvangrijke handel en later bekend bedevaarts oord, was in 1972 niet veel meer over. Het stadje telde 300 huisgezinnen en slechts een compagnie bleef achter om de Herdenking De berenning 1947 stad te verdedigen onder com mando van vaandrig Elias Beeckman." We hebben nog heel veel uit de ze tijd kunnen vinden in de ar chieven, die soms heel gedetail leerd zijn terug te vinden. De burgerwacht telde twee com pagnieën van 83 man elk. Uit deze tijd stamt de spreuk. 'Het land was reddeloos, de regering radeloos en het volk redeloos'. In Aardenburg kwam een koe rier uit Gent met het bericht, dat er een flink leger op komst was en dat de Fransen het op de stad gemunt hadden. Onmid dellijk ging men aan het werk en kleine groepjes soldaten be zetten de poorten. Ook vrou wen en kinderen hielpen dap per mee. Ze droegen kruit en kogels naar de wallen, braken de straatstenen uit en maakten schroot voor de kanonnen. Rond middernacht van de 26e juni 1672 wachtte iedereen op de dingen die komen zouden en omstreeks twee uur brak de hel los. Omdat de verdedigings werken niet eenvoudig waren in te nemen, werd de strijd ge- rokken en brak de dag aan. De verdedigers van de stad konden nu beter mikken en veel Fran sen legden het loodje. Een tweede aanval volgde, maar kon ook worden afgestaan, waarbij zelfs 620 krijsgsgevan- genen werden gemaakt en bij eengedreven in de St. Baafs kerk waar de musical zal wor den gehouden," aldus de initia tiefnemers. Naar later bekend werd, verloor de vijand 1600 man aan doden en gewonden. De moedige verdedigers had den zich goed kunnen verschui len achter de bolwerken en er waren geen doden te betreuren. Het bericht over de overwin ning werd per ijlbode naar Sluis verzonden, alwaar de ge vluchte kinderen en vrouwen het goede nieuws vernamen. Allen keerden naar Aarden burg terug. Doch ook een stroom nieuws gierigen trok naar het stadje, om een kijkje te gaan nemen. Burgemeester Peurssen vertelt daarover in zijn bewaard ge bleven dagboek; 'Daags te vooren was het in de stadt ofter de peste in was geweest, daer quam ende keeck niemandt na de stadt om. Meer nu op desen dagh wasser sooveel volck ende menschen, ofte het een jubele kermesse ofte hooghfeest ge weest hadde. Maer om corragie en dapperheydt te thoonen, souden sij beter daegs te voren gekomen hebben, meer de vrijenden quamen daertoe nu wat laete". Ook is in de archie ven te vinden, dat de verdedi gers niets te kort hadden van eten en drinken. Een rekening van de plaatselijke brouwer aan de soldaten laat weten, dat tijdens de strijd volop wijn en bier werden geleverd. De buit, waarvan overeengekomen was, dat de soldaten en de burgers deze zouden delen, verdween langs alle kanten, ieder nam een souvenir mee en tenslotte bleven er van de 1500 geweren, degens met zilveren greep, pis tolen met goud en zilver inge legd enz. niet meer over dan 30 geweren! De mare van de over winning verbreidde zich snel. Het werkte als een stimulerend medicijn. Na al de rampslagen, die de Nederlanders overkomen waren, kwam het bericht, dat 300 burgers en soldaten tegen een 30-voudige overmacht met succes hun stad hadden verde digd. Een bewijs dat het land nog lang niet reddeloos was! Het Nederlandse volk kreeg weer moed. Hier gold voor het eerst in 1672 het woord: 'Tot heyr toe ende niet verder'. Dit is ook de titel van de tentoon stelling, die wordt gehouden in de voorkerk van de St. Baafs over de bertenning en de her denkingen, die hieraan tot nu toe zijn besteed. De authen tieke stukken van o.a. het handschrift van burgemeester Peurssens zijn er te zien. Ver der veel fotomateriaal van eer der feesten omtrent de beren ning. Tevens is er een maquette opgesteld, van het Aardenburg zoals het er in 1672 uitzag. De tentoonstelling is te bezoeken tot 1 augustus. Op zaterdag 5 juli begint de musical om 20.00 uur en de toegang is gratis. op om weerstand te bieden te gen de aanval. Niet iedereen wil daarvan weten zoals twee schepenen. De troubadour biedt aan om ook te helpen bij de verdediging. De schepenen Aardenburg in vroeger tijden bedenken een list om de stad te ontvluchten en vervolgens de troubadour de schuld te ge ven", aldus Mare Moens. die hoopt een goede opkomst. Een professionele geluid- en licht- verzorging zal zorgen voor de nodige effecten. Het jongeren koor, dat met ruim 80 leden veel optredens verzorgt in ei gen parochie maar ook elders, heeft twee jaar geleden ook een musical verzorgd. 'De verrekij ker' werd door enkele honder den bezoekers zeer goed ont vangen Toen ontsproot eigenlijk het idee, om voor dit jaar iets aan de berenning te doen. Er zijn meerdere koorleden, die 25 jaar geleden ook hebben meegedaan en die waren dan ook direct en thousiast. Het is hen ook bijge bleven als een bijzondere ge beurtenis. Ook de grote belang stelling van destijds staat hen goed voor ogen. Gezien het ont breken van de financiële mid delen om een dergelijke musi cal uit te voeren en een toezeg ging van een nog niet kosten dekkende gemeentelijke subsi die leek dit een struikelblok te worden voor het doorgaan van het gebeuren. Door enthousias te hulp van buiten het koor en de medewerking van een aantal 1SOO ixm* geldig t/m 21 juni Belegen kaas Super kre^enSellee M££R SUPERMARKTEN PAAUWEHIBURCWEC 63. VLISSINCEN TEL. 0118-465781 GOES - „Het was z'n studiedag", liet hij weten. „Daarom kon hij best een uurtje gaan vissen in de Oost-Veste. En met succes. Robert Krajenbrink, want zo heet de jeugdige visser, had binnen een half uurtje de eerste karper op de kant liggen. „Ik vis hier wel meer, ving er zondag drie. Maar die waren een stuk kleiner dan deze." Voorzichtig, zoals een goed hengelaar dat doet, werd het haakje verwijderd, de foto gemaakt en de karper weer netjes teruggezet. Natuurlijk wilden Sudath de Groot en Maikel Zoetewei ook wel even met hun vriendje en de karper poseren. FOTO BEN DONKERS ZUID BEVELAND - Komend weekeinde openen zes privétuinen hun poorten voor het publiek. Bloeiende rozen, fruitsoorten en vaste planten, waterpartijen en een middeleeuwse thematuin. Van 19 tot en met 22 juni kunnen belangstellenden tussen 10.00 en 17.00 uur bij de volgende tuinen terecht: bij Janny Schrijver, J. Lenshoeklaan 12 in Kloetinge (alleen op zaterdag en zondag); mid den in Goes aan de Kleine Kade 25 bij Frits en Janny Duijnhou- wer; bij Laban van Oeveren (Turfkade 9) in Goes; Sanny en Peter Gruyters, Wissekerkseweg 9 in Wissekerke; Diny Melissen en Henk Bleuzé, Kerkring 18 's-Heer Abtskerke. In die plaats ook op het adres Kerkring 13 bij Adie en Peter van den Berg en aan de Ou de Hoeveweg 8 bij Arend Jan van der Horst. 'Lab voldoet aan nieuwste eisen' GRAAUW - Komende zaterdag heeft Jos Heyens een spectaculaire opening in petto van zijn fraai ver nieuwde (landbouw) laboratorium aan de Zandberg- sestraat te Graauw. Nadat burgemeester Kessen de of ficiële openingshandeling heeft verricht is er van 15 tot 22.00 uur Open Huis. WEST-BRABANT - Zeeman Textielsupers start deze week een actie ten behoeve van een aantal noodlijdende kinderte huizen en ziekenhuizen in de regio Slavonski Brod, Kroatië. In samenwerking met de stich ting Humana Slavonska in IJ- muiden wil Zeeman, via het be schikbaar stellen van al zijn 531 winkels in Europa, gebruikte maar nog goed bruikbare hand doeken, lakens en slopen inza melen voor kinderen en bejaar den in Kroatië. Kleding wordt voor hergebruik regelmatig aangeboden. Huis- houdtextiel haast nooit. Een badhanddoek wordt gewoon opgebruikt of als poetslap ge bruikt. In Kroatië hebben ze ook handdoeken nodig, maar het geld ontbreekt ervoor. Daarom wil Zeeman deze keer ook handdoeken sturen. Naast de kinder- en bejaardentehui zen kunnen ook ziekenhuizen worden blij gemaakt met bad handdoeken. Wegwerpartike len kennen ze daar haast niet en men is vaak aangewezen op gif ten van buitenaf. In de tehuizen en ziekenhuizen is er ook een groot tekort aan beddengoed. De kinderen en patiënten liggen op matrassen, waarop versleten beddengoed ligt. Juist daarom wil Zeeman bedtextiel aan de mensen in Nederland vragen. Iedereen kan tot 21 juni ge bruikte handdoeken,lakens en slopen inleveren bij alle Zee man textielSupers. Alle ingele verde handdoeken en bedden goed worden op de plaats van bestemming gebracht met vrachtwagens en chauffeurs van Zeeman. Dus 100 procent van al het ingeleverde materi aal komt op de goede plaats te recht! Al naar gelang het succes van deze actie staat Zeeman in elk geval garant voor transport naar overige gebieden in Euro pa waar hulp hard nodig is. Zes jaar geleden begon Jos Heyens een eigen bedrijf. Ach teraf bezien een verstandige beslissing. „Ik heb eerst 17 jaar bij DOW gewerkt. Toen besloot ik op mezelf te begin nen voor de landbouw. Ik ben ook van boerenafkomst. Eerst werkte ik nog thuis, maar na twee jaar begon ik hier aan de Zandbergsestraat een laboratorium." Onlangs is zijn bedrijf volledig vernieuwd en is het aantal vierkante me ters verdrievoudigd tot 600. De eerste jaren werkte Heyens nog alleen, maar via een gelei delijke groei zijn er nu een tiental mensen werkzaam in het Laboratorium Zeeuws- Vlaanderen. Het Laboratorium is onder an dere gespecialiseerd in grond onderzoek van akkerbouw, tuinbouw en veehouderij. „We houden bijvoorbeeld grasland- onderzoeken voor de veehou derij. Of er bepaalde stoffen in de grond aanwezig zijn. Is er een tekort aan die stoffen, dan is er ook een tekort in het gras. Belangrijk in verband met de koeien. Als er bijvoorbeeld te veel nitraat in de grond aan wezig is dan krijgen de koeien ook teveel nitraat naar binnen en is het 'welterusten'. Daar om moet er 'bijgevoederd' worden om het teveel aan nit raat te compenseren. Zo ma ken wij ons nuttig. Wij geven adviezen," aldus directeur Jos Heyens. Het Laboratorium geeft be mestingsadviezen voor bedrij ven en particulieren. Burgers met hun volkstuintjes en gazon zoals Heyens het stelt. „We ge ven ook adviezen inzake sport velden. Van voetbalvelden bij voorbeeld. Welke bemesting er nodig is." Het laboratorium houdt ge was-onderzoek in de fruit teelt en de glastuinbouw, ver richt grondonderzoek: gazon, sier- en groentetuin, boomt eelt, glastuinbouw, etcetera. In een tijd dat een schoon milieu een steeds groter goed wordt is ook het Laboratorium Zeeuws-Vlaanderen niet stil blijven zitten. „Ons bedrijf is opgebouwd uit twee takken. Landbouw en milieu. Een ide ale combinatie. Zo verrichten we milieu-onderzoeken ten be hoeve van bouwvergunningen, zorgen we voor milieubegelei ding bij saneringen, geven we schoongrondverklaringen af en dergelijke. Als er bij een bo demonderzoek een onder grondse tank wordt aangetrof fen is het de vraag of deze tank heeft gelekt. Zo ja, dan moet deze weg en anders moet de tank schoongemaakt worden." Het Laboratorium verricht ad Het nieuwe laboratorium is volledig up to date. FOTO'S ERIK OSSEWAARDE viserend werk, hoofdzakelijk in land- en tuinbouw, over heel Nederland. Een boer stuurt bijvoorbeeld per post een zak grond op. Vervolgens verricht het Laboratorium in Graauw een grondmonster. Heyens legt de procedure uit. „Monsters komen binnen bij ons. Worden ingeboekt en voorbehandeld in ovens. In het voorbehandelingslab. We wer ken van 'vuil, naar minder vuil, naar clean'. In het analy tisch lab, het meetlab, worden alle resultaten gemeten." Jos Heyens hoopt binnen af zienbare tijd met zijn mensen het certificaat 'Ster-lab' te be halen. Het Laboratorium Zeeuws-Vlaanderen is een goed gestructureerd en geor ganiseerd bedrijf. Van belang bij het behalen van het certifi caat. Een kijkje in de keuken van het Laboratorium Zeeuws- Vlaanderen is beslist de moeite waard. Tijdens de Open Dag aanstaande zaterdag wordt hiertoe uitgebreid de moge lijkheid geboden.

Scheldebode | 1997 | | pagina 9