Scheldebode op weg naar nog meer kwaliteit 'Unieke' vastenactie Middelburgse meisjes 15% de Golfbaan Russische kame koor bezoekt Middelt urg PETEll CIUUST PHILIPS BADKAMER O 32bc A6 'n Pittig fe itife-c bouw ie op Tel. 41 653 ZAPP-project gepresenteerd GROENKALENDER De koninginnepage Kantoor in Vlissingen volgende week gesloten Lisa: „Ik moest afzien, maar reumapatiënten hebben altijd pijn" UITVERKOOP GRATIS TEGELS VOOR UW UI INI O woensdag 18 juni 1997 ELKE WEEK HUIS AAN HUIS OP WALCHE E N AUTHENTIC BASIC STORES DE VOORVERKOOP IS BEGONNEN Langeviele 1 Lange Delft 3 Honger 3 KOPS SCHEERAPPARAAT Beste service, laagste pr op de gehele collectie kinderkleding -schoenen 3-ou3-oa i vivnn SANITAIR TEGELS Vakantie Burg. v. Woelderenlaan 5 lissingen MIDDELBURG Sfeervolle Russische volks i kerkliederen worden woensdag 25 juni ten gehore gebrac in de Nieuwe Kerk in Middelburg. Het Kamerkoor van de nol'niy Kathe draal Sint-Petersburg komt naar de provinciestad. In een zo- merconcert voert het koor bewerkingen op van oude Russische volksliederen en speciaal voor de Orthodoxe diensten geschre ven muziek van gerenommeerde componisten. CHELDEBODE De uitslag van de Scheldebode Pink sterprijsvraag 'Ons kent ons' mot to bij jubilerende Ritthemse korfbal lers Met stoere zeebon ken herleeft Zeeuws verleden VLISSINGEN De presentatie van het muziektheaterproject ZAPP is vrijdag 20 juni in het Arsenaaltheater in Vlissingen, om 20.30 uur. Veertig Vlissingse jongeren nemen hieraan deel. Drie maanden lang zijn ze onder deskundige begeleiding bezig geweest met muziek, dans en theater. 'In de huidige snelle dynamische cultuur worden jongeren overspoeld met allerlei informatie, stijlen en televisiebeelden. Ze moeten keuzes maken, te vergelijken met zappen voor de televisie', is de gedachtengang achter het project. De acts in de presentatie wisselen elkaar dan ook snel af. Het project is op gezet door het Centrum voor Kunsteducatie in samenwerking met de Stichting VMC. ADVERTENTIE MIDDELBURG Vanaf heden alle LEVI'S spijkerbroeken 99,95 STICHTING HET ZEEUWSE LANDSCHAP Een van onze mooiste vlin ders is de ko ninginnepage. Nadat de vlin der jarenlang niet of nauwe lijks werd waargeno men, lijkt er de laatste ja ren een kleine opleving op te treden. Elke zomer worden enkele tiental len exemplaren van de vlinder of de bijbehorende rups waarge nomen. De vlinder heeft waarschijnlijk van niemand iets te vrezen, maar voor de rupsen ligt dat anders. Ze hebben een grote voorkeur voor het loof van worteltjes en een verwoede tuinier zal niet klakkeloos accepteren dat het loof opgevreten wordt. Toch is het alleszins de moeite waard om de schade maar een keer voor lief te nemen. De Komningin- nepage is niet alleen bijzonder mooi, zij is ook zeldzaam, en ondanks dat het met de soort weer wat beter lijkt te gaan, is het zonder meer een soort die in onze omgeving sterk bedreigd is. De aantallen komen nog in de verste verte niet in de buurt van pakweg vijftig jaar geleden. De rups leeft overigens niet alleen van wortelloof uit de tuin. Ook de verwante wilde peen is een prima voedselplant, en het is een kleine moeite om de rupsen desnoods even over te zetten vanuit de groententuin naar de berm. Net als de meeste andere rupsen is de rups van de koninginnepage kieskeurig op zijn menu. Er zijn maar een paar soorten planten die gevreten wor den. Daar zit voor de mens ook een groot voordeel aan. De meeste rupsen hebben voor de groente in de tuin geen enkele interesse. Ze vreten brandnetels, akkerdistels of andere wilde planten en berokkenen niemand enige schade. Het is dus zaak om niet alle rupsen als 'schadelijk wild' over één kam te sche ren. VLISSINGEN - Een stukje his torie verdwijnt uit Vlissingen. Het adres Scheldestraat 7-9 krijgt een andere bestemming. De acquisitie, administratie en redactie van De Scheldebode gaan naar Middelburg. Maar de bekende gezichten zo als de advertentie-vertegen woordigers Marcel Schreur, Sonja Broeders en nieuwkomer Peter Boelee -die de onvergete lijke Yolanda Krijger opvolgt- de balie-medewerksters Mineke Crucq en Patricia Bierkens en redacteur Ben Donkers zijn er voor onze relaties. Met een ver beterde service- en kwaliteits zekerheid. De Scheldebode gaat samen met het Nieuwsblad een unit vormen. Dit wil zeggen dat alle werkzaamheden, waaron der de technische vervaardi ging, voor beide weekbladen centraal in Middelburg gere geld worden. Met name op ad- vertentiegebied werkt het ver beterend. Advertenties en pagi na's worden ter plekke opge maakt en direct op eventuele vergissingen gecontroleerd. Kees Maas, niet te verwarren met Stemredacteur Cees Maas, heeft de functie van bladmana ger. Kees is in deze omgeving onder andere bekend als speak er van de profronde van Midden Zeeland en de Arjaan de Schip- per-trofee. Hij zorgt dat alle af delingen optimaal functione ren. Ook onderhoudt hij con tacten met de 'buitenwacht'. De mensen achter De Schelde bode hebben er in elk geval zin in. Mede omdat de krant dich ter bij de klanten gemaakt wordt. Het Scheldebode-kantoor is op maandag 23 juni voor het laatst open in Vlissingen. De volgende dag, 24 juni, verhuizen we naar Middelburg. Vanaf 25 juni zet ten we de deuren in Middelburg weer helemaal open. Het nieuwe adres wordt Vrij landstraat 33d, 4337 EA Mid delburg of Postbus 7011, 4330 GA Middelburg. Degenen die ons willen bezoeken, kunnen ons vinden op de vierde verdie ping van de kantoorflat tussen hotel Arneville en winkelcen trum Dauwendaele. U kunt het parkeerterrein bij het Kadaster oprijden en vervolgens met de lift of de trap de vierde verdie ping opzoeken. Ons kantoor is geopend van maandag tot en met vrijdag van half negen tot vijf uur. Ook tijdens de middag pauze zijn onze klanten wel kom. Het centrale telefoonnummer is vanaf 25 juni: 0118-652 700 en het faxnummer: 0118-652701. Achter de schermen van De Scheldebode wordt normaal gesproken al hard gewerkt. De laatste en komende dagen is het echter extra druk. Er staat volgende week een verhuizing naar Middelburg te wachten. foto ben donkers door Marcel van der Voort MIDDELBURG Een haast uniek gebaar, maar tege lijk ook een beetje op het randje. Zo kan de actie van de Middelburgse Lisa Montanari (13) en Ellen van Leijenhorst (15) het beste omschreven worden. De twee vriendinnen besloten twee dagen niets te eten voor het goede doel. Het vasten viel ze weliswaar zwaar, het eindresultaat maakte veel goed. Omdat het initiatief door zo'n honderdvijftien mensen werd ge sponsord, kreeg het reumafonds na afloop vierhon derd gulden. Lisa Montanari leeft voor bal let. Al van jongs af aan zet zij zich hiervoor in en de laatste ja ren traint ze zelfs vier keer per week. Moeite heeft ze daar niet mee, want ballet is immers haar passie. „Ik zag een poster van het reumafonds met daarop een grote foto van een meisje dat Tess heet. Met de tekst: 'Nooit meer naar ballet is zo gemeen!' Bovendien keek dat meisje heel zielig. Ik ging erover nadenken en probeerde mij de situatie voor te stellen. Dat zou toch vreselijk zijn! Daarom besloot ik iets voor het reumafonds te gaan doen", vertelt Lisa. Ellen van Leijenhorst, de vrien din van Lisa, had al eerder een dag voor een goed doel gevast en de meisjes raakten over kin deren met reuma aan de praat. Niet veel later werd het idee ge boren om een vastenactie van twee dagen voor het reuma fonds op gang te brengen. Lisa: „Wij gingen met lijsten langs bij onze medescholieren en ver telde waarom wij dit wilden doen. De meesten reageerden positief. Misschien ook omdat het doel aanspreekt. Tess had bij Ivo Niehe op de televisie over haar ziekte verteld. En vrijwel iedereen is bekend met het reumafonds." Hoewel veel medeleerlingen toezegden de aktie te steunen waren leerkrachten minder en thousiast. Sommige wezen het initiatief zelfs resoluut af. Ook Lisa's moeder had haar twijfels. „Het is heel wat als je kind twee dagen haar eten laat staan. Ik was er in eerste instantie hele maal niet enthousiast over. Maar zag de lijsten met spon sors en merkte dat er haast geen weg meer terug was. Bovendien is Lisa een meisje dat direct zou stoppen met vasten als het on verantwoord zou zijn." Toen de vastenaktie een feit werd, moest Lisa haar ballet lessen afzeggen. „Dat zou te zwaar zijn. Ook moet je het voorzichtig opbouwen en na af loop niet direct veel gaan eten. Ik wist dat ik moest afzien, maar mensen met reuma heb ben altijd pijn", aldus Lisa. El len: „Je hebt de drang om zelfs het meest vieze op te gaan eten. ADVERTENTIES 3 "90 Super 15' scheerkoppen. Timmer/T ondeuse. 100-240 Volt Overal word je met eten gecon fronteerd. Ook in de kantine op school hangt een etenslucht. En op zo'n moment merk je dat meer dan anders." De meisjes dronken overdag veel water en vitaminesap en 's avonds schoven ze niet aan tij dens de maaltijd. Lisa en Ellen steunden elkaar. In de pauzes op school vroegen ze elkaar steevast of het nog goed ging en ook de medescholieren spraken het tweetal moed in. Vertrou wen dat de vriendinnen zich aan de afspraken hielden en niet in het geniep een reep cho colade of zak frites veroberden was alom aanwezig. Lisa: „Je kan amper smokkelen. Vooral in de familiesfeer is er toch een sociale controle. Men weet wat je doet en als ik iets zou eten, hadden ze dat thuis direct gemerkt." Toen de achtenveertig uren vas ten voorbij waren, verkeerden de meisjes in een jubelstem ming en waren trots dat het ge lukt was. Lisa begon voorzich tig met eten, maar een dag later ging het tijdens het bezoeken van een balletvoorstelling in de schouwburg mis. „Ik kreeg op eens een enorme honger. Maar in de foyer was niets te eten. Toen heb ik snel een hand vol koekjes naar binnen gewerkt." Jeanet Tillema, de rayonleid ster Zeeland van het reuma- kindermode Segeerstraat 26, Middelburg tel. 0118-640481 fonds mocht de vierhonderd gulden die de actie opbracht van Lisa en Ellen in ontvangst nemen. „Wat leuk dat er bij meiden dergelijke gevoelens le ven en dat ze niet alleen denken aan uitgaan en winkelen", luid de haar eerste reactie. Ze heeft de indruk dat het initiatief vrij uniek is in ons land. Vooral als het gaat om een actie die niet georganiseerd is door een school of een andere instelling. „Ik kan goed begrijpen dat de campagne voor het reumafonds met Tess indruk heeft gemaakt. Veel mensen kunnen zich niet voorstellen dat jeugdigen ook met reuma te maken krijgen. Helaas is dit wel het geval. Reu ma is niet te genezen en kinde ren die deze ziekte hebben, we ten niet hoe het er in hun toe komst uit gaat zien." De vertegenwoordigster van het reumafonds betreurt dat de or ganisatie niet of nauwelijks wordt gesubsidieerd door de overheid. „In de loop van de ja ren heeft men de handen van ons afgetrokken. Wij moeten het nu vrijwel uitsluitend doen met inzamelingsacties, nalaten schappen en initiatieven, zoals die van Lisa en Ellen. Uiteraard zijn wij blij met elke vorm van hulp. Niet iedereen weet dat reuma volksziekte nummer één is." „Onze organisatie maakt veel kosten voor de patiënten, om dat die vaak noodgedwongen eerder moeten stoppen met werken en voor het verzorgen van allerlei aanpassingen in bijvoorbeeld de woning. Er gaat dus geld naar de patiënt van nu en er wordt iets gedaan voor hen die in de toekomst met de ziekte te maken krijgen. Dat doen we doormiddel van onder zoek. De afgelopen vijftien jaar is er alveel verbeterd, op het ge bied van operaties en medicij nen, ons streven is deze trend voort te zetten." 0 Twee dagen lieten Lisa en Ellen hun eten staan om geld in te za melen voor het Reumafonds. Jeanet Tillema mocht -namens het reumafonds- de opbrengst van vierhonderd gulden van de meisjes in ontvangst nemen. Op het Ramschip 'De Schorpioen' aan de Mid delburgse Loskade konden Lisa en Ellen met gezonde gezichten trots zijn op hun initiatief foto piet davidse Bij Hans Verkerk sanitair in Goes, krijgt u deze week bij aankoop van een complete badkamer, de eerste 25 nT tegels naar keuze geheel gratis!!! Tevens kunnen wij uw badkamer vakkundig installeren. NU OOK TEGELVLOEREN VOOR WOON- EN LEEFRUIMTES. GOES RINGBAAN WEST 2B - 0113-216451 LU Het vakantieseizoen is weer aangebroken. Koffers pakken, naar de camping of het huisje, de één ieder weekend de ander voor twee, drie of vier weken. Er is veel animo voor, dat kun je merken als je wat laat nog een goed plaatsje aan de Walcherse kitst wilt boeken. We zitten vol, 'complet' zoals dat in Frankrijk heet. Als je ziet wat er in de zomerse weekenden aan vakan tieverpakking op de weg zit is dat niet verwonderlijk. Hele volksstammen verhuizen hun huishouden naar hopelijk zonniger oorden om lekker van de vrije tijd en de vrijheid zelf te genieten. Volgeladen auto's trek ken caravan, vouwwagen of bagagewagen met zich mee. En niet te vergeten, de fietsen en de surfplanken. Vader zit in zijn nieuw geruite overhemd en een petje op het bezwete voorhoofd achter het stuur. Moeder blaast de koekkruimels van de ANWB-routebeschrij ving en de kinderen op de achterbank hebben een walkman of een computerspelletje. Als het onderweg meezit dan kom je zonder file op je plaats van bestem ming en ben je in Middelburg of Vlissingen de brug over het kanaal over dan heb je het ergste weer gehad. Het is ondertussen een heus Europees gebeuren ge worden, alle nationaliteiten zijn aanwezig. Belgen en Duitsers voeren de boventoon. Zo gaat de grote volks verhuizing ieder jaar zijn gang. Wij reizen naar daar en zij komen naar hier. Enige jaren geleden zei een Frangaise uit Toulouse, dat is een Toulousienne, tegen mij: "Waarom kom je op vakantie aan de Middelland se Zee ais je zelf zo mooi bij de zee woont.' Waar schijnlijk de drang van de mens om naar het groenere gras achter de volgende heuvel te kijken. Maar steek ik op weg naar huis de Schelde over, dan is het oost west, thuis best. Cameleon.

Scheldebode | 1997 | | pagina 1