SCHELDEBODE 13 In authentieke klederdracht ringsteken Met stoere zeebonk herleeft Zeeuws verleden Zomerfeest in verzorgingshuis wandelen rond veerse Meer Snoeiafval Taxus Baccata kan in veere worden ingeleverd Optreden drie percussionisten in heemtuin Zeeuws Museum Veel geld redt 'zinkend' schip BURO VOOR RECHTSHULP Publieksprijs voor Wemeldingse TORENPROAT Huurverhoging of niet? Ontdekkingstochten in Middelburg, Vlissingén, zierikzee en Veere Zeeuws Koperkwartet in Domburg woensdag 18 juni 1997 Zeeuws verleden Cultuur MIDDELBURG - In het om het verzorgingshuis Sint Willi- brord aan de Bachtensteene wordt zaterdag 21 juni een groots zomerfeest opgezet. Tussen 10.00 en 16.00 uur vinden er allerlei activiteiten plaats. Vanzelfsprekend gaat het er om dat de bewoners een genoeglijk dagje beleven. Boven dien is het de bedoeling om geld in te zamelen voor de aan schaf van microfoons en -standaards die gebruikt worden bij toneeluitvoeringen. Ook een video-kanon hoort tot de wensen, zodat gezamenlijk naar videofilms gekeken kan worden. Op de rommelmarkt worden boeken en bloemstuk- jes aangeboden, er is een verloting en er komt een muzikale clown. Natuurlijk is er volop drinken, zijn er hapjes en wordt er live-muziek verzorgd. MIDDELBURG Zin in een wandeltochtje rond het Veerse Meer? Dat kan, •wandelsportvereniging 't Zand heeft voor zaterdag 21 juni een dergelijke tocht op het programma staan. Let wel, het is een afstand van 60 kilometer, dus on- geoefenden moeten daar wel rekening mee houden. In sa menwerking met wijkvereniging Zanddijk-Veere is deze tiende 'Mars rond het Veerse Meer' samengesteld. Gelopen wordt over verharde en onverharde wegen, maar ook gras dijken. Start om 09.00 uur precies bij 't Praetuus aan de Fr. Naereboutstraat. Iedereen vanaf 16 jaar mag mee, voor-inschrijven is moge lijk via telefoon 628 602, maar ook bij de start is aanmelden nog mogelijk. VEERE Het gaat om de naalden van de Taxus Baccatine, specifieker nog de stof taxol, want die wordt gebruikt in de strijd tegen kanker. De gemeente Veere stelt haar inwoners in de gelegenheid het snoeisel van de Taxus in te leveren. Het 'afval' wordt ingezameld tussen 7.30 en 10 uur op het gemeenteterrein aan de Loodholseweg 6 in Grijpskerke tot 20 juni. Het snoeisel moet vers zijn -een dag oud-, droog - niet verpakt in een plastic zak- en mag maximaal 8mm dik zijn. De gemeente krijgt een bedrag overhandigd voor het afval. Het geld wordt geschonken aan het Ronald Mc Do- nald-huis van de Daniël-den-Hoedkliniek in Rotterdam. In- tratuin Kouderkerke zal in de herfst weer een inzameling houden. OOSTKAPELLE De voorstelling 'De Wetlanden' -ge speeld door het trio Ernesto Arrendell- is zondag 22 juni om 15.00 uur te zien in de heemtuin van het Zeeuws Biologisch Museum. Drie percussionisten creëren een speciale sfeer rondom de natuur. In dit klankverhaal wordt via allerlei watergeluiden en per cussie-effecten de gebeurtenissen in de Wetlanden weerge geven. Een programma in het kader van Zeeland Natuur- maand, speciaal bedoeld voor kinderen. De entree kost 2,50 gulden en het museum is gevestigd aan de Duinvlietweg 6 in Oostkapelle. MIDDELBURG 5000 gulden legt Kadaster Zeeland op tafel om de TH49, genaamd 'Drie Gebroeders', van de on dergang te redden. Het gaat om een houten vissersschip, dat recentelijk door de Stichting Behoud Hoogaars is aange kocht. Op maandag 23 juni zal de directeur van Kadaster, A. Faas het genoemde bedrag overhandigen aan K. Tenwol- de, voorzitter van de Stichting Behoud Hoogaars. Het Kadaster is een organisatie die de vaart wil behouden. Omdat het een typisch Zeeuws project is, kwam Kadaster met het forse geldbedrag over de brug. 3 V Mw. Jansen belde onlangs ons Buro omdat zij van haar ver huurder bericht had gekregen, dat de huur met ingang van 1 juni 1997 zou worden verhoogd met 3.5%. Deze brief kwam 26 mei 1997 bij mw. Jansen door de brievenbus. Mw. Jansen wilde weten of zij akkoord moest gaan met de ze verhoging, temeer omdat zij nogal wat klachten had van wege vochtproblemen in de woning en deze al meermalen schriftelijk onder de aandacht van de verhuurder had ge bracht. Mw. Jansen hoeft niet akkoord te gaan met een huurverho ging per l-6-'97, nu de vorige huurverhoging plaatsvond met ingang van l-7-'96. De huur mag slechts lx per 12 maanden worden verhoogd (behoudens bijzondere omstan digheden). Bovendien dient een huurverhoging tenminste één volle kalendermaand tevoren te worden aangezegd. Tenslotte kan een slechte staat van onderhoud aanleiding zijn om een huurverhoging te weigeren. Mw. Jansen kreeg het advies om een formulier aan te vragen bij de Huurcommissie in haar regio, waarop zij haar be zwaar kenbaar kon maken. De huurverhoging hoefde zij in tussen, in afwachting van de beslissing op het bezwaar- schrift, niet te betalen. Het bezwaarschrift diende binnen zes weken na de voorgestelde ingangsdatum van de huur verhoging bij de verhuurder te worden ingeleverd. In het bezwaarschrift dient de huurder aan te geven welke bezwaren er zijn en indien hel achterstallig onderhoud be treft, wat er al is gedaan om de verhuurder te bewegen het onderhoud te plegen. De verhuurder heeft 12 weken na de voorgestelde ingangsdatum de. gelegenheid om het bezwaar schrift met eigen commentaar door de sturen naar de Huur commissie. Doet de verhuurder dit niet, dan gaat de huur verhoging (nog) niet door. Indien de huurder niet reageert op het huurverhogingsvoor- stel, maar de verhoging ook niet betaalt, dan kan de ver huurder toch aan de Huurcommissie verzoeken om het huurverhogingsvoorstel te beoordelen. De Huurcommissie stuurt de huurder dan een rappelbrief waarin melding wordt gemaakt van het huurverhogingsvoorstel van de ver huurder. De huurder krijgt dan alsnog 6 weken de tijd om zijn bezwaar op een speciaal voorgeschreven formulier ken baar te maken. Als de huurder hier niet op reageert, geldt de huurverho ging met ingang van de voorgestelde datum. De verhuurder zal bij een huurverhoging hoger dan 5.5% (maar maximaal 6.5%) de verhoging dienen toe te lichten aan de hand van de puntenwaardering. Met het woningwaarderingsstelsel kan de kivaliteit van de woning (grootte, voorzieningen, ligging e.d.) in punten worden uitgedrukt. Indien de huurder het niet eens is met de puntenwaarde ring, kan dit een reden zijn om bezwaar te maken. Uiteraard is het bovenstaande slechts een voorbeeld. Uitge breide informatie geeft de brochure 'Huurbeleid '97/'98' van het Ministerie van VROM (079-3449449). Heeft u vragen naar aanleiding van dit artikel of andere vragen van juridische aard, dan kunt u altijd voor advies en hulp terecht op het gratis spreekuur van Buro Rechtshulp: In Middelburg, Vlasmarkt 28, iedere maandagmiddag en donderdagavond, uitsluitend volgens afspraak. Afspraken maken elke werkdag tussen 9.00-12.00 uur via 0118-637120. In Vlissingén, "Open Hof", A. Gogelweg 59, iedere dinsdag 09.00-11.00 uur. De hoofdvestiging van het Buro te Middel burg is de hele week telefonisch bereikbaar onder nummer: 0118-637120. door Ko Jan Provoost DOMBURG De Zeeuwse Ringrijders Vereniging (ZRV) is weer volop met het nieuwe wedstrijdseizoen gestart. Zoals gebruikelijk zal het seizoen weer in het teken staan van de klassewedstrijden, folkloris tische dagen en demonstraties binnen en buiten Zeeland. Tij dens deze ringrijderijen zullen de deelnemers veelal in het ZRV-sportkostuum naar de rin gen steken. Tijdens de eerste folkloristische dag, de sjezen- wedstrijden en natuurlijk de demonstraties gaan de deelne mers echter gekleed in de au thentieke Zeeuwse kleder dracht. Inmiddels heeft de ZRV al een aantal evenementen achter de rug. Op 30 april was de ZRV in Spijkenisse om daar tijdens een demonstratie in klederdracht de ring te steken. René Provoost deed dit het beste door in 25 beurten maar één maal te mis sen. Een noviteit binnen de ZRV was de organisatie van een jongerenwedstrijd op 10 mei in Oostkapelle. 43 jongeren van 21 jaar en jonger gingen de strijd aan. Na een strijd over zestien beurten wist Dennis Wille- boordse als enige alle ringen te steken. De klassewedstrijden gingen op 24 mei van start met het Ere- klaskampioenschap. In deze ereklasse waren de prestaties met uitzondering van Gapinge 1 van een matig niveau. De spanning vergoedde echter veel Ringrijdersseizoen belooft strijd, folkore en demonstraties en met name het reservekam pioenschap en de tweede degra datieplaats werden zwaar be vochten. De titelverdedigers van het team van Gapinge 1 na men in de 3e beurt de leiding om die de gehele wedstrijd niet meer uit handen te geven. Door twee missers van de concurren tie in de laatste 2 beurten greep Koudekerke 2 de reservetitel met 83 ringen. Gapinge 1 was toen al lang kampioen met 89 ringen in 90 beurten hetgeen een evenaring van de op één na beste prestatie in de historie is. Gapinge had echter ook een te leurstelling te verwerken, want het drietal van Gapinge 3 de gradeerde met 66 ringen naar de eerste klas. Het eerste drietal van Oostka pelle kon het thuisvoordeel niet benutten en werd twaalfde wat degradatie naar de eerste klas betekende. Simon de Pagter van de afdeling Koudekerke veroverde na de reservetitel van 1996 het persoonlijk kampioen schap door zijn 5 medekampers de baas te blijven. Het reserve kampioenschap was voor Jan Gideonse. In Biggekerke werd op 31 mei het le-klaskampioenschap ver reden. De groene sjerpen ver wisselden hier maar liefst zes keer van eigenaar. Biggekerke 1 en 2 eindigden op een gedeelde eerste plaats, zodat de kamp uit moest maken welk drietal van Ereklas kampioen Simon de Pagter in actie Biggekerke zich kampioen kon noemen. Biggekerke 2 toonde zich in de kamp de meerdere van het eerste. De degradanten waren Koudekerke 3 met 67 ringen en Zoutelande 1 wat met 62 teleur stelde. Het persoonlijk kampioenschap ging met 29 ringen naar Arjan Bosgra met 29 ringen. Arno Francke werd reservekampioen met 28 ringen. Een week later was de 2e-klas te gast in Veere. Bij uitstekend weer ontwikkelde zich een FOTO KO JAN PROVOOST spannende strijd. Zuid-Beve land was de eerste groene sjerp drager, maar daarna was het stuivertje wisselen tussen voor al Zuid-Beveland en Souburg. Doordat de rijders van Gapinge 6 na de 22e beurt echter niet meer misten, slopen zij de top binnen en eindigden toch nog op een goede tweede plaats. Zuid-Beveland werd kampioen met 78 ringen, en Gapinge 6 dus reservekampioen met 75 ringen. De degradanten naar de derde klas waren Ritthem 4 en Aagte- kerke 4. De persoonlijke titel was voor Leo Wabeke van het kampioensdrietal. Leo beëin digde een fantastische wed strijd door als enige 30 ringen te steken. Het persoonlijk reserve kampioenschap was voor André van Maldegem die in de kamp Suzy de Pagter de baas was. Beiden staken 29 ringen. De laatste van het blok klasse wedstrijden was de 3eklas in Aagtekerke. Grijpskerke 3 leek op het kampioenschap af te ste venen, maar in de laatste beurt verspeelden zij toch nog de titel aan Koudekerke 7, dat met 72 ringen de overwinning behaal de. Grijpskerke 3 kwam met 71 ringen net te kort maar werd wel reservekampioen. De de gradanten waren hier Gapinge 8 met 53 ringen en Aagtekerke 6 met 51 ringen. Boy Vader uit Middelburg werd persoonlijk klampioen door als enige 27 ringen te steken. Piet Dekker uit Grijpskerke versloeg in de kamp om het persoonlijk reser vekampioenschap Marcia van Dijke uit Koudekerke. Beiden staken 26 ringen. De laatste strijd om promotie wordt op 2 augustus verreden tijdens het 4eklaskampioen- schap, als onderdeel van de gro te ringrijderij in Vlissingén. door Marcel van der Voort ZEELAND De argeloze toerist die zich vergaapte aan de monumentale gebouwen in Zierikzee schrok onlangs toch wel even toen hij de mannen van weleer in hoogst eigen persoon voor zich zag staan. Vervaar lijk uitziende types, zo van hun schip afgestapt, die oerkreten uit hun kelen persten, domineerden enige tijd in de Zeeuwse stad. Achter hen een rij vertegen woordigers van de toeristische sector uit Zeeland. De provincie wil het maritieme verleden niet vergeten en daar moesten deze stoere zeebonken voor zorgen. Ze waren aanwezig bij de pre- met de lancering van de stads- sentatie van 'Patriciërs en Pira ten', vier maritieme stadsont- dekkingstochten in Zierikzee, Middelburg, Vlissingén en Veere. De wandelingen zijn de eerste zichtbare aanzet voor de stedenaanpak in Zeeland, die er voor moet zorgen dat de eerder genoemde vier gemeenten sa men hun cultuurhistorisch ver leden onder de aandacht van de toerist brengen. Patriciërs en piraten waren de heersers uit een roerig en roem rijk Zeeuws verleden. Zierik zee, Middelburg, Vlissingén en Veere willen via productont wikkeling en promotie dit ver leden met het heden thematisch verbinden en hiermee tevens de provincie toeristisch aantrek kelijker maken. Aan het project Zeeland Maritiem wordt even eens meegewerkt door de pro vincie en het Rijk. Wethouder ir. C.W. Veerhoek van Schouwen Duiveland hoopt wandeling meer bekendheid voor de stedenaanpak te krij gen. „Het project moet op korte termijn meer voeten onder de aarde krijgen. Weinig mensen weten waarmee wij bezig zijn. Toen ik bij dit gebeuren betrok ken raakte, werd ik er direct verliefd op." Volgens voorzitter A.H. Boon van de projectgroep Zeeland Maritiem zijn de sporen van de tijd -dat Zeeland een grote poli tieke macht was- nog steeds te rug te vinden. „Wie de 'Patri ciërs en Piraten' routes loopt wordt herinnerd aan een perio de van rijkdom en macht, maar ook aan een tijd van strijd en verlies. De wandelaar kan met eigen ogen zien hoe het vroeger was." De voorzitter, die zijn functie overigens overdraagt aan ir. P.J. Gruijters, is net als wet houder Veerhoek blij dat het project nu meer vorm krijgt. „De verwende toerist moet trek krijgen in ons product. Het is belangrijk dat de toekomstige bezoeker meer op zijn wenken wordt bediend. Wat is er nu leuker dan dat je wandelend door Vlissingén bij het stand beeld van Michiel de Ruyter welkom wordt geheten door een tot leven gebrachte zeeheld en vervolgens met hem 'door het verleden' reist", liet Boon weten. Drs. J. Bakker is oud-directeur van het Scheepvaartmuseum in Amsterdam. Tegenwoordig is hij mede-eigenaar van een ad viesbureau en betrokken bij verschillende nieuwe toeris tische projecten, waaronder het museumhavenproject in Zierik zee. Dit is één van de initiatie ven die het cultuurhistorische verleden van het stadje naar buiten moet brengen. Bakker is een man van krachtige woor den, maar ook van daden. Als directeur van het scheepvaart museum in de hoofdstad ver diende hij zijn sporen, maar ook in andere steden liet hij van zich horen. Over het project in Zierikzee is hij optimistisch. „Wat ik ook doe. Altijd zijn de vragen: is het thema sterk ge noeg? Is er onderscheid met an dere projecten? En trekt het pu bliek? Ik geloof in een thema park, dat heeft drie belangrijke ingrediënten; educatief, recrea tief en cultureel. Vermaak op basis van een boodschap geeft structuur en duurzaamheid aan. Ook moet je proberen een Temidden van 'echte' Patriciërs Piraten zijn de stadsontdekkingstochten gepresenteerd. De wet houders Veerhoek (Schouwen Duiveland) en Brouwer-te Roller (Veere), geduputeerde Van Zwieten en Piet Klip (projectmanager Zeeland Maritiem) waren daarbij aanwezig. FOTO MARIJKE FOLKERTMA brug te slaan in economie en cultuur." De heer Bakker ziet duidelijk brood in toeristische trekkers die iets vertellen over het verle den van een streek. „Cultuur historisch toerisme vind ik één van de beste dingen die de laat ste jaren is verzonnen." Om daar even later nog een tip aan toe te voegen: „Laten wij de dingen die er zijn op een goede manier verbinden. Zeeland is een plek waar alle ingrediënten aanwezig zijn, vooral heel kleinschalig. Daar moet op in gezet worden. Mensen moeten overtuigd en gemobiliseerd worden. Dat is belangrijk voor de toekomst." Het bureau voor Toerisme Zee land heeft vier boekjes uitgege ven waarin de ontdekkings tochten uitvoerig worden be schreven. Ze kosten f3,95 per stuk en zijn verkrijgbaar bij de VW's. En Passant expositie in Grote Kerk van Goes GOES - Mevrouw Schouwen- aar-Verhage uit Wemeldinge was de gelukkige. Zij kreeg duizend gulden als publieks prijs uit het kunstproject Goes En-Passant. Een overzichtsexpositie van zeven beeldend kunstenaars in de Grote Kerk. Nog tot en met 28 juni wordt daar geëxposeerd. Het zijn schilderijen, sculpturen, kera miek en fotografie. Een deel daarvan is eerder in en buiten de etalages in de Goese binnenstad te zien ge weest. Het zijn werken van: Anne Breel en Anneke Coppoolse (keramiek); Bella Hendriksen- Braham (olieverf en collages); Ilse van Loo-Remijn (schilde rijen); Wim Oranje (fotogra fie); Frida van Overbeeke- Verschuur (sculpturen in brons, steen en aluminiumce- ment) en van Jack Willemse (sculpturen in metaal). De entree is overigens gratis. De publieksprijs was in de vorm van kansloten omgezet door de Goese Middenstand Centrale. Bella Hendrikse uit Kruisland maakt olieverfschilderijen. Ook haar werk hangt in de Grote Kerk. Het Koperkwartet treedt zaterdag 21 juni op in de hervorm de kerk van Domburg. DOMBURG - Huug Steketee, Ab Brouwer, Daniël Ploeger en René Passenier vormen het Zeeuws Koperkwartet. Dat treedt zaterdag vanaf 20.30 uur op in de Nederlands Heer- vormde kerk van Domburg. Een avond met getalenteer de musici. Volwassenen die er bij willen zijn moeten f 5,- betalen, kinderen tot 12 jaar f 2,50. Zondag 22 juni brengt het kwartet het pro gramma in Wemeldinge. VLISSINGÉN - De ruimte van het gemeentearchief in Vlis singén is uitermate schoon. Dat bleek tijdens de jaarlijkse depotcontrole door de restau rator van het Rijksarchief Zeeland. „De Vlissingse depots voldoen aan alle eisen die gesteld wor den aan optimale bewaring van archiefmateriaal", zo werd gesteld. nieuw, er is een goede klimaat stelling en er zijn regelmatig schoonmaak-acties. Stof, warmte en luchtvochtigheid zijn de grootste vijanden van archiefstukken. Schimmels en insecten zijn er gek op. „De depotlucht in Vlissingén scoort een kiemgetal van 0, dat is heel uitzonderlijk", laat de restaurator weten. Restaurator Marijn de Valk hierover: „dit is al het tweede jaar dat er geen vuiltje in de de potlucht te vinden is. Hier in Vlissingén heerst de ide ale toestand voor archiefmate riaal van papier, leer en perka ment." Nu is het depotgebouw relatief Ad Tramper, adjunct gemeen tearchivaris van Vlissingén, met de anti-schimmelprijs. Rechts Marijn de Valk. FOTO ANASTACIA ARESTEDES I

Scheldebode | 1997 | | pagina 13