SCHELDEBODE SCHELDEBODE „'Hondsmoeilijke' oermuziek met spectaculair slagwerk" „'Ons kent ons' geeft gezelligheid bij 'Atlas'" Vijftig jaar 't zand zorgt voor vreugdevolle dagen Hommage aan fotograaf Wim Riemens TORENPROAT woensdag 18 juni 1997 K L O E V E N I E R S D O E L E N PODIUM VOOR 21STE FESTIVAL NIEUWE MUZIEK Trekpleister K O R F B A L M I N N E N D RITTHEM VIERT DRIE DAGEN H A L V E - E E U W F E E S T Receptie KREEKLOOP -2,7 en 5,4 km zijn de afstanden bij de Kreek loop, woensdag 18 juni in Westkapelle. Start is om 19.30 uur in de Ridderkerklaan. Inschrijven kost 3,50 gulden. Meer in fo bij deWV: 571281. JULIANA WELZIJNFONDS - In de kosten van de inrichting van begeleide huisvesting van verslaafden heeft het Juliana Welzijnfonds 7.500 gulden bijgedragen aan de Stichting Huiskamerproject voor druggebruikers in Vlissingen. MBO INNOVATIEPRIJS - Wie komt er in aanmerking voor de MBO-innovatieprijs? Donderdag 19 juni wordt het om 15.15 uur in hotel Arion in Vlissingen bekendgemaakt. Het is de derde keer dat de prijs wordt uitgereikt. Doel ervan is om bij de jeugd de belangstelling voor innovatie en ondernemer schap te stimuleren. Er zijn vijftien inzendingen van studen ten van het ROC Zeeland, ROC Westerschelde en Groen Col lege Goes. Door de Zeeuwse kunstenares Ineke Otte is een bijzonder fraai kunstwerkje gemaakt. PAAUWENBURG - Wijkcomité Paauwenburg heeft voor donderdag 19 juni (aanvang 19.30 uur) een vergadering op het programma staan. Die wordt gehouden in wijkcentrum Open Hof. KIJKAVOND - Ouders, leerlingen en andere belangstellen den mogen donderdag 19 juni vanaf 19.00 uur in de Willi- brordusschool in Zoutelande een kijkje gaan nemen. De leer lingen hebben de laatste weken gewerkt met het thema 'bou wen'. Dat gebeurde met hout, klei, lego en karton. De werk stukken zijn donderdagavond te zien. COLLECTE - Tot en met 21 juni wordt de jaarlijkse collecte ten bate van de Maag-, Lever- en Darmstichting gehouden. KLAVERJASSEN - Schaakvereniging Souburg gooit het eens over een andere boeg en gaat klaverjassen. Dinsdag 24 juni mag iedereen, dus ook niet-leden, meedoen. Aanvang 19.30 uur in het clubgebouw aan de De Deckeres- traat 1. JAZZDANSGALA - De VTV (Vlissingse Turn Vereniging) houdt woensdag 25 juni vanaf 19.00 uur haar jaarlijkse jazz- dansgala in het Arsenaaltheater. Kaarten zijn vanaf 21 juni verkriojgbaar tijdens de openingsuren van het theater. Kos ten 10 gulden. TWEEMASTER - Zo leven ze in andere landen, dat is het project waarmee de leerlingen van De Tweemaster in Oost- Souburg al enkele weken mee bezig zijn. Tijdens de lessen wordt voornamelijk aandacht besteed aan het leven van alle dag in andere landen. JONGEREN - Twee landelijk bekende dj's (Eva en Harry Le mon) zijn zaterdag 21 juni om 24.00 uur te gast in de Stads- danszaal van Middelburg. Dat is een avondje voor jongeren. Het thema: alcohol en drugs in het verkeer; testen rijvaardig heid en reactievermogen. Entree 'n tientje. XHEAD - De Walcherse gitaarrockformatie XHEAD treedt zaterdag 21 juni op in de Piek aan de Hellebardierstraat 13 in Vlissingen. De entree bedraagt 5 gulden, de deuren gaan om 21.00 uur open. Vrijdag 20 juni is er een avond die in het te ken staat van The Kids are allright. Dan verzorgt een aantal bands een try-out. Entree gratis, aanvang 21.00 uur. SO WHAT -So What houdt een solistenconcours waarbij de winnaar door het publiek wordt gekozen. Vrijdag 20 juni worden de zeventien solisten live door de jazz-spelende band So What begeleid. Donderdag 19 juni is er eerst nog een repetitieavond in de Zeeuwse Muziekschool te Middelburg. DYSLEXIE -Oudervereniging Blans houdt 20 juni van 10 tot 11.30 uur een koffie-ochtend voor mensen die meer willen weten over dyslexie. Locatie is wijkcentrum 't Bolwerk, Lindeyerlaan 8 in Vlissin gen. ORANJEZON - De stichting Educatief Toerisme Zeeland Oranjezon heeft voor zaterdag 21 juni een fietstocht langs de landgoederen in de Manteling op het programma staan. De tocht duurt van 13.30 tot 16.30 uur en kost vijf gulden, on derweg kan men genieten van een openluchtconcert. Dinsdag 24 juni is er een middagtocht naar Dreischor Bloemendorp. Een touringcar start op de NS-stations Vlissingen en Middel burg. Meer info: 581507. RHYTHM EN BLUES -Rhythm-and-bluesband The Boogie Dogs geeft zaterdag 21 juni in rockcafé Gommert een con cert. De band speelt covers uit de blues en heeft een hoog 'Texas-gehalte'. Aanvang 22.00 uur, entree gratis. 'VAN ZOET NAAR ZOUT' -Een rondleiding langs bos, dui nen, strand en paalhoofden is woensdag 25 juni van 14 tot 15.30 uur. De tocht start bij het Zeeuws Biologisch Museum en kost 2,50 gulden. Aanmelden: 582620. BINGOMIDDAG -Stichting Welzijn Ouderen verzorgt 19 juni vanaf 14.00 uur een bingo. Van harte welkom in de Woe- lege Werf, IJselstraat in Middelburg. ROMMELMARKT SEOLTO -Vijftien kramen met speelgoed, planten, boeken en apparatuur staan zaterdag uitgestald op het speeltuinterrein aan de Zuidbeekse Weg in Vlissingen. Korfbalvereniging Seolto houdt daar van 10 tot 15.30 uur haar jaarlijkse rommelmarkt. ACTIEDAG AAGTEKERKE - De opbrengst van de actiedag in Aagtekerke is bestemd voor onderhoud van de dorpskerk. Zaterdag 21 juni wordt op het dorpsplein van 9.00 tot 17.00 uur een rommelmarkt georganiseerd door de NH-kerk. Trek king van de verloting is om 14.00 uur. DOEMIDDAG -De Stichting Kinderboerderij Middelburg houdt woensdag 25 juni van 14 tot 16 uur een kijk- en doe- middag voor kinderen van 8 tot en met 12 jaar. Kosten zijn één gulden. FIETSTOCHTEN - In juni, juli, augustus en september wor den op Walcheren twee fietstochten van 28 km gehouden, te weten de derde Walcherse Fietspuzzeltocht. Startplaatsen zijn bij de VVV's in Domburg, Oostkapelle, Westkapelle en Zoutelande. Daarnaast een fietstocht rond Vlissingen, start plaats VVV, Rijwielshop Station Vlissingen of het Stations restaurant. Het boekje met vragen over de te rijden route kost 5,~. Deelnemers kunnen WV-bonnen winnen. De opbrengst is bestemd voor een kindertehuis in Rusland. ROMMELMARKT 'STORMVOGELS' - Korfbalvereniging 'Stormvogels' houdt zaterdag 21 juni een rommelmarkt op de Markt in Westkapelle. Van 9.00 tot 17.00 uur zijn er warme wafels te koop, draait het 'Rad van Avontuur' en is de ver koop van diverse goederen. PINKSTERGEMEENSCHAP - Op het plein achter de voor malige Marnixschool aan de Doomlaan 40 in West-Souburg houdt pinkstergemeenschap 'Shalom' aanstaande zaterdag een rommelmarkt. Intercultureel gospelkoor 'Sound of Hope' treedt om 14.00 uur op. BOX, BED EN BUGGYBEURS - Peuterspeelzaal 'Hummel- honk' verzorgt zaterdag 21 juni een box, bed en buggybeurs van 10 tot 12 uur aan de Singel 8 in Domburg: Spelletjes, een wafelkraam én een loterij. KINDERTEXTIELMIDDAG -Kinderen van 6 tot 14 jaar kunnen zaterdag tijdens de openingsuren van het zijdemu seum in Grijpskerke zelf weven tijdens de kindertextielmid- dag. Allerlei textiele materialen zijn aanwezig. verschijnt in een oplage van 49.300 exemplaren elke woensdag huis-aan-huis in de gemeenten Arnemuiden, Domburg, Mariekerke, Middelburg. Valkenisse. Veere. Vlissingen. Westkapelle Kantoor Bladmanager Advertentieverkoop Redactie Correspondenten Fotografen Bezorging Scheldestraat 7-9, 4381 RP Vlissingen, Postbus 50514380 KB Vlissingen Tel.nr.: 0118-442720, Fax: 0118-442721 Openingstijden: ma, wo, do, vrij. 9.00-12.30 uur en van13.30- 17.00 uur, dinsdag 9.00-12.00 uur, 's Middags gesloten Kees Maas, tel privé: 0165-504691 tijdens kantooruren tel.: 0118-442720 Yolanda Krijger (vertegenwoordiger), tel. privé: 0118-411351 Marcel Schreur (vertegenwoordiger),tel.privé: 0118-473051 Mini's (rubrieksadvertenties), tel.: 0118-442720 Fax 0118-442721 Afsluittijd advertenties: maandag 12.00 uur Michiel Elands, tel. (privé) 013-5352087 tijdens kantooruren tel.nr.: 0118-442720, fax 0118-442721 Afsluittijd redactie: maandag 14.00 uur Tannie van Eek, tel. 460594 Ad Roos, tel.: 0118-602860/06-53265518 Marcel van der Voort, tel. 633535 Harry de Lange, tel.: 0118-625195/06-52665827 Piet Davidse, tel.: 0118-623594 voor klachten over bezorging tijdens kantooruren bellen: 0118-442720 De Scheldebode is een uitgave van Zuidwest - Weekbladen. (W* 1996 Urtgfye-imiaschapp, Zurt» door Tannie van Eek MIDDELBURG - Na de opening door gedeputeerde drs. G.L.C.M. de Kok start vrijdag 20 juni om 20.30 uur in de Kloveniersdoelen het 21ste Festival Nieuwe Muziek met het Xcnakis Ensemble, on der meer met zang van de sopraan Jannie Pranger. Hoewel het fes tival in de achterliggende jaren niet over belangstelling had te kla gen, is deze eerste avond gratis om de drempel voor alle publiek zo laag mogelijk te houden. „Muziek, niet alleen om naar te luisteren, maar zeker ook om naar te kijken", vindt directeur van Stichting Nieuwe Muziek Zeeland. Voorstellingen van het festival, zijn tot en met zaterdag 12 juli, in de Kloveniersdoelen in Mid delburg en, dit jaar voor de der de maal, in de Grote Kerk in Veere te bezoeken. Een groot deel van het festival staat in het teken van de 75ste verjaardag van de Grieks-Fran se componist Ianis Xenakis. Hedendaagse gecomponeerde en geïmproviseerde muziek wordt ten gehore gebracht. Daarnaast zijn er lezingen en wordt voorafgaand aan elke uitvoering een inleiding gege ven. Geen overbodige luxe, want de composities van Xena kis worden bestempeld als 'hondsmoeilijk'. „Oermuziek, geënt op de ondergrondse we reld en verwant met de Griekse mythologie. Muziek, met spec taculair slagwerk, niet alleen om naar te luisteren, maar ze ker ook naar te kijken", aldus Ad van 't Veer, directeur van Stichting Nieuwe Muziek Zee land. Mede daarom is de ruimte van de Grote Kerk in Veere zo bij uitstek geschikt. Lyrisch werk, met meer melo die, komt tot z'n recht in de Kloveniersdoelen, de meesle pende hectische muziek en vooral het ballet van de Richard Alston Dance Company uit En geland (zaterdag 21 en zondag 22 juni) worden een grootse be levenis in de kerk. „Mensen met goede herinneringen aan het muziekdrama 'Oresteia' van Iannis Xenakis in 1995 zullen z^er weten wat ik bedoel", de\kt de directeur. De Du zeer zieke Xenakis was twintig jaar terug in Middel burg aanwezig. Als vermaard internationaal componist, heeft hij meer dan honderd werken voor ensembles en solisten op zijn naam staan. Hij was een van de eersten die computer muziek ontwikkelde, voorna melijk klassieke electronische muziek, 't Veer: „Daarvoor be staat nog altijd een behoorlijke drempel. Xenakis gaat uit van de verzameling klanken die mensen dagelijks horen, in de straten van hun stad en in de natuur. Hij streeft naar muziek die het leven in al zijn schake ringen weerspiegelt." De lezin- Jannie Pranger zingt gepassioneerd uit volle borst gen die gegeven worden over zijn composities staan in het te ken van de systemen die hij ont wikkelde en zijn blijvende ver nieuwingen op dit gebied. Door de jaren heen geeft Nieu we Muziek Zeeland opdrachten aan jonge musici. Dit jaar heeft Jan Kuiper in opdracht de Mbalach Suite gecomponeerd voor strijkkwartet, gitaar (door hemzelf bespeeld) en twee Afri kaanse drummers. Dit werk gaat tijdens de openingsavond in première. De tweede noviteit is een strijkkwartet van Michiel FOTO CAMILLA VAN 2UYLEN Braam. Verder in de categorie 'Wereldpremières' valt een nieuwe versie van Keren van Xenakis te beluisteren, ge schreven voor trombone en door Tjeerd Oostendorp voor tuba bewerkt. Zeer bijzonder wordt de uitvoering van N'Shi- ma op 22 juni genoemd met, eveneens een festivalopdracht, kostuumontwerp van de Mid delburgse Natasja Boezem en Ron Katzenbauer. Het Festival Nieuwe Muziek dateert van 1976, voortgeko men uit Jeugd en Muziek, oor spronkelijk bedoeld voor en door jonge kunstenaars. Nu richt het zich op alle leeftijden. Naast het Festival verzorgt de Stichting onder andere het Nieuwjaarsconcert en Paascon- certen. In samenwerking met Zeeland Nazomer werd in het verleden het Festival Nieuwe Muziek in oktober gehouden. Ook als toeristische trekpleister is voor de zomer gekozen. De Stichting Nieuwe Muziek Zeeland heeft voor belangstel lenden een fraai verzorgd pro gramma met informatie over al le lezingen en muziek- en dans voorstellingen. De data zijn: vrijdag 20 juni, zaterdag 5 en 12 juli in de Kloveniersdoelen Middelburg en zaterdag 21, zondag 22 en zaterdag 28 juni in de Grote Kerk van Veere. Het telefoonnummer van het Cen trum Nieuwe Muziek is 0118- 623650. De toegangsprijs is 17,50 gulden, donateurs Nieu we Muziek betalen 7,50 gulden en het openingsconcert op vrij dag 20 juni is gratis. RITTHEM - Negatieve opmerkingen passen slecht bij een 50-jarig jubileum. Maar, eerlijk, het steekt Michel Wezemer toch dat de halve eeuw oude korfbalvereni ging 'Atlas' uit Ritthem de laatste jaren onderaan bungelt in het klassement. „Dat komt slecht uit met een jubileum", vindt Wezemer. Hij maakt deel uit van de jubileumcommissie die september 1995 al startte met de voorbereidingen voor een groots feest in Rit them op 19, 20 en 21 juni. Niet aan de top, een knies oor die daar die drie dagen op let. Vijftig jaar korfbal in een tijd dat sportverenigingen enorme concurrentie ondervinden van fitness, sportscholen, skeelers en skaters en nog veel meer sporttrends, is niet niks. door Tannie van Eek Een speciaal voor deze gelegen heid samengesteld jubileum boek, 52 pagina's dik, over het wel en wee van 1947 tot 1997 geeft ook een buitenstaander een helder beeld van de vereniging. 'Atlas' (staat voor Aanhoudend Training Lenigt Alle Spieren) werd opgericht in de tijd na de oorlog waarin men grote behoef te had aan gemeenschapszin. De kerkeraad van de Nederlands Hervormde kerk in Ritthem brainstormde -Engels woord was toen nog onbekend- al in 1946 over de oprichting van een sportvereniging in het dorp. Dat werd een korfbalvereniging op dat beide seksen er terecht kon den. En een aantal inwoners, zo meldt het jubileumboek, had al aan de ze sport geroken tijdens de eva cuatie in 's Heer Arendskerke. De kerkeraad deed een duit in het zakje, schafte ballen aan en 4 augustus 1947 werd de vereni ging in het Dorpshuis opgericht en ten doop gehouden op de zandvlakte achter de Dorpsweg. Een prijsvraag voor een naam werd uitgeschreven en Jo Eefting won met 'Atlas'. Wie weet het al lemaal nog na vijftig jaar Mi chel Wezemer met z'n 29 jaar niet. Hij kan alleen vertellen over het Nu van de vereniging. Wil het nog wel met het korfbal len? En hoe serieus wordt deze sport genomen? Wezemer: „Korfballen, ik meen te weten dat het op de derde of vierde plaats staat op de ranglijst van sporten. Maar naar de uitstraling gerekend zou je dat niet zeggen. Sportliefhebbers zien liever een partij voetbal. Hoewel bij het landskampioenschap in Ahoy is de zaal in één dag uitverkocht." 'Atlas' heeft 115 leden, rond 1983 waren dat er bijna 150. „We wa ren in de picture. Er waren zes goede teams. In die topjaren speelden we voor de competitie zelfs in Den Haag", weet Michel. Nog is er veel aanwas van jonge leden, maar tussen de Jeugd en de Senioren is heel veel verloop. Weinig talent blijft over. „De mentaliteit is ook anders. Ach, misschien komt het dat ik zelf ouder word." Wezemer weet het niet, weet wel dat vroeger in de klas toch zeker zes spelers zich al verheugden op de training. „Je ging er voor." Het is een zoeken naar oorzaken waarom 'Atlas' nu in het midden blijft hangen. De meeste spelers maakt het ook niet zoveel uit. Trouw en onderlinge gezellig heid is waar deze vereniging op steunt en waarmee in hoofdzaak de vijftig jaar bereikt is. Ritthem is een klein dorp, Michel weet zo snel geen kleiner, ons kent ons en dat geeft veel gezelligheid in de vereniging. Zo'n vereniging, het kan niet anders, moet er drie da gen een spetterend feest van maken. Een grote feesttent staat 19, 20 en 21 juni op het sportveld van 'Atlas'. Donderdag start met een receptie van 19.00 tot 20.00 uur voor alle leden, oud-leden, dona- heten lawaai-optocht door de wijk. Kinderen gaan dan ver kleed en met versierde fietsen de straat op. Ze mogen ook zelf de 'muziek' verzorgen. Wie het mooist versierd is maakt kans op een prijs. De uitreiking hier van is om kwart over twaalf, juist voordat om twee uur het optreden van circus Hogerop uit Goes begint. Kinderen van de leden mogen er gratis naar toe, niet-leden moeten f 2,50 betalen. Enkele Ritthemse korfballers met de benodigde attributen voor het clubhuis van KV Atlas FOTO HARRY DE LANGE teurs en genodigden. De jeugd kan zich vanaf dit tijdstip ver maken op een luchtkussen. Na de receptie wordt om 20.15 uur een topkorfbalwedstrijd ge speeld waarbij iedereen welkom is. Een team van districtssenio ren Zuid-West speelt tegen een gelegenheidsteam van Zeeuwse topkorfballers, met onder andere de Sportman '97 van Zeeland, Dennis Voshart. Scheidsrechter is J. van Gastel. Vrijdag 20 juni is het feest voor de jeugd. Dan worden de welpen, G-jeugd, F-jeugd en D-jeugd uitgenodigd om in de tent spelle tjes te spelen en wafels te eten. Een speciaal kindertheater is uitgenodigd. Vanaf 20.00 uur is er voor de hele Ritthemse jeud in de feesttent disco-karaoke. Een uur later zijn alle (oud)leden van 'Atlas' welkom in de tent en is de microfoon voor hen. Waarschijn lijk nog niet helemaal wakker, start zaterdag al om 09.00 de ju bileumcommissie met een feest voor de basisschoolleerlingen en kinderen van 4 tot 14 jaar. Wat dan gebeurt in de feesttent is nu nog een verrassing. Zaterdagmiddag om 13.00 uur ziet 'Atlas' graag alle leden en oud-leden op het sportveld. Na ballon-oplating door de jeugd start start een groot straatkorf- baltoemooi. Iedereen kan mee spelen, ook niet-korfballers. Voorzitter Willem van Ouwer- kerk laat er in het jubileumboek geen twijfel over bestaan: In Rit them blijft men korfballen. Maar mede gelet op de daling van het aantal geboorten zal het leden aantal rond de honderd blijven. Of Ritthem zal groeien is niet waarschijnlijk en nu al treedt vergrijzing op onder de leden. Zaalkorfbal trekt steeds meer kijkers, maar blijft het veldkorf- bal bestaan? In het jubileumboek vinden we het antwoord niet. Wel dat er vast op wordt gerekend dat ook in de 21ste eeuw een sportvereni ging met als belangrijk onder deel korfbal zal blijven bestaan. Misschien wel met tennissen of squashen. Michel Wezemer ge looft er ook in, maar dat Ritthem ooit het landskampioenschap korfballen in de wacht zal sle pen, nee dat niet. „De eerste twintig jaar zeker niet", lacht hij. Wat niet verhindert dat van af morgen Ritthem drie dagen volledig in het teken van korfbal staat. Van oorsprong korgball, ont staan in Zweden en voor het eerst gespeeld aan de Jan Luy- kenstraat in Amsterdam onder leiding van Nico Broekhuysen. Zó volledig is het jubileumboek. MIDDELBURG - Wijkvereni- ging 't Zand bestaat vijftig jaar en dat moet gevierd worden. Er is een speciaal feest voor de jeugd, een open dag en een re ceptie. Vrijwel alle festiviteiten spelen zich uiteraard af in en rondom clubhuis De Vergulde Baars. Daar wordt om te beginnen za terdag 21 juni een open dag ge houden. Tussen 13.00 en 19.00 uur laat de wijk vereniging op ludieke manier zien wat er zoal het hele jaar door te doen is. Er wordt een foto-expo gehouden en bedoeling is dat een filmpje wordt gedraaid over de bouw van het clubhuis. Bovendien wordt er gevolksdanst en laat de jeugd van de schilderclub zich niet onbetuigd. Zaterdag 28 juli staat bij 't Zand geheel in het teken van de jeugd. Begonnen wordt er die dag om 11.30 uur met een zoge- Zaterdag 5 juli staat de receptie gepland. Vanaf 15.30 uur staat het bestuur in De Vergulde Baars aan de Baarsjesstraat klaar om felicitaties in ont vangst te nemen. Om 19.00 uur wordt de barbecue aangesto ken, daarna gaat het feest ver der in de grote zaal van de Baars. MIDDELBURG - De Zeeuwse Prijs voor Kunsten en Weten schappen is voor fotograaf Wim Riemens. De onderscheiding is postuum toegekend. Riemens overleed namelijk begin 1995. Zeeland eert de fotograaf met de prijs en een bijzondere mani festatie. Het wordt de Manifestatie Wim Riemens genoemd. Zaterdag 5 juli komt de Commissaris van de Koningin in Zeeland, drs. W. van Gelder, de prijs uitreiken aan Riemens zoon Ruden. Dat gebeurt in het Prinsenlogement van de Abdij. De .manifestatie' duurt van 6 juli tot en met 31 augustus. Er zijn drie tentoon stellingen, de uitgave van het oeuvreboek, enkele lezingen en muziek. Onder de titel Locaties worden in het Zeeuws Museum zestig foto's getoond van men sen, zeegezichten en landschap- poen die in binnen- en buiten land zijn gemaakt. In de Vlees hal is werk te zien van allerlei Middelburgse culturele activi teiten. Het Zeeuws Documentatie Cen trum toont toegepast werk, on der andere van de eigen fotoru briek. Het oeuvreboek wordt door Uniepers Abcoude uitge bracht. Er staan tweehonderd afbeeldingen in. De tekstbij drage is van Andreas Oosthoek. Willem Breuker componeerde ter ere van zijn vriend Riemens een vijf minuten durend mu ziekstuk voor het carillon van de Lange Jan in Middelburg. Het klokkenspel is 5 juli voor het eerst te horen na afloop van de uitreiking van de Zeeuwse Prijs. Zeeuwse prijs kunsten en wetenschappen Een voorbeeldje van het fotowerk van Wim Riemens.

Scheldebode | 1997 | | pagina 11