„Voor elk wat wils" op vernieuwde Middelburgse braderie Gedwongen verhuizing voor bewoners Hartig hapje: Happy Haring d« Golfbaan BRUINS Gouden rand van de zee 32fc>L< fl.& Expositie werk llona Schmit 'Op pad met het IVN' E1KE WEEK HUIS AAN HUIS OP WA1CHE E N Moeilijke klus' voor SEM-leden om podiumfestival te continueren Portiekflats Stromen wijk wijken voor nieuwe appartementen EROTISCHE BEURS iü 6' 7&8 juni Naar bed LU NI LU O woensdag 4 juni J997 *n Pittia feestje bouw je op Tel. 418653 1^:: m l Financiering Beste service, laagste pri GROENKALENDER Sloop 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. MIDDELBURG KALVERSTRAAT 1. on tour spektakulair podium met vele shows Turfschip Breda <j^sEme Burg. v. Woekssrenlaan 5 - Vltesingaft Werk van llona Schmit VEERE - Stichting Delta Cultureel in Veere heropent met een expositie van de kunstenares llona Schmit het museum 'De Schotse Huizen'. Tegelijk met deze tentoonstelling is in het museum een collectie Zeeuwse zilveren sieraden uit particulier bezit te zien. De expositie loopt tot 3 augustus. In 1973 begon Ilona Schmit voorzichtig met de naïve schilder kunst, die uitgroeide tot een zeer eigen stijl. Ondanks de vele onderwerpen komt in haar werk steeds één gegeven terug: de cirkel. De verstildheid in haar werk wordt vaak gezien als me lancholie. Hiermee houdt de kunstenares de beschouwer een spiegel voor. De schilderijen zijn tijdloos en nemen ons mee naar de wereld van de naïven. Het werk van Schmit was onder andere te zien in New York, Haarlem, Amsterdam, Berlijn, Zagreb Brussel, Parijs en Kattendijke. VLISSINGEN - Voor de vierde keer organiseert IVN Vereni ging voor Natuur- en Milieu-educatie op 7 en 8 juni de 'Op pad met het IVN'-dagen. De natuur in stad en dorp staat centraal in 150 gemeenten. Samen met natuurgidsen kan iedereen op pad voor een gratis wandeling, fiets-, of vaartocht. Het thema van deze dagen sluit aan bij de landelijke educatieve actie van het IVN dat op deze manier hoopt mensen te stimuleren mee te helpen de natuur in hun bebouwde omgeving meer kans te ge ven. Wie wil weten waar in eigen omgeving deze dagen plaats vin den kan tijdens kantooruren bellen met het IVN telefoon 020- 6228115. SCHELDEBODE Zeeuws veilinghuis opent in juli zijn deuren Bos Men Shop is compleet verbouwd IÉ*. Unieke expositie over mensen en hun kleding MIDDELBURG - De overbe kende braderie van Middel burg kan de geschiedenisboe ken in. Dit jaar 12, 13 en 14 juni heet het jaarlijkse evene ment braderie én podiumfesti val. Tussen de verschillende kra men komen podia waar onder meer Berdien Stenberg, VOF de kunst en Hans Dulfer op treden. „Dit jaar is er een nieuwe op zet, want we wilden de brade rie upgraden tot een hoger ni veau. Met aansprekende artiesten is er voor ieder wat wils gedu rende drie dagen", voorspelt Adri Goedegebuure, coördina tor van de werkgroep Brade rie. Met de bekende namen in de muziekwereld -Berdien Sten- berg, VOF de kunst en Hans Dulfer- mikt de Stichting Evenementen Middelburg (SEM) tijdens de 23e editie van de braderie op een mu- ziekminnend publiek. De markt krijgt een klassiek po dium, het Damplein is gere serveerd voor popartiesten en jazzliefhebbers zullen zich op het Koorkerkplein vertoeven. Jonge artiesten mogen tussen de grote acts door het podium bestijgen om op te treden voor het grote publiek. Kortom: elk plein krijgt een eigen aanpak. Goedegebuure meent dat een low-budget festival niet zou werken. Daarom sprokkelde de SEM ruim een halve ton bij elkaar om het podiumfestival te financieren. Zelf tastte de organisatie diep in de buidel. „We nemen iets of wat risico, maar we gaan nooit over de kop", verduidelijkt algemeen medewerker Hans van der Kam. „Uit de vele sponsors blijkt wel dat het concept aanslaat. Deze nieuwe impuls moet nog jaren mee. Het past in de bin nenstad." Hoeveel mensen volgend weekend de braderie bezoe ken, daar bestaan alleen ruwe schattingen over. Een anekdo te van Van der Kam: „Ex-or ganisator Schuiteman telde over een bepaalde tijd hoeveel mensen er op een vierkante meter liepen." De rekensom leverde dan 80.000 bezoekers op in drie dagen. „Het zou mooi zijn als het er dit jaar tienduizend meer zijn, van al le leeftijden en alle soorten mensen", zegt Anthony Bur ger, die samen met Peter Gruijs alle artiesten contract eerden. „Het is een nieuw tijdperk", zijn de laatste woorden van Goedebuure tijdens de pers bijeenkomst. Hij filosofeert samen met Cora van Antwerpen (publiciteit) en Hans van der Kam nog ver der over zijn uitspraak. De SEM-leden menen dat er de komende jaren organisato risch weinig gaat veranderen. De financiering wordt wel las tig- „Het inschrijfgeld voor de kraamhouder heeft een pla fond bereikt", zegt Van der Kam. Dat betekent dat een extra bijdrage uit het bedrijfsleven wordt gevraagd. Volgens het SEM-lid zou het ideaal zijn als ondernemers een jaar lang diverse evenementen van het SEM sponsoren. „Het zal de komende jaren moeilijker worden om het eve nement op de rails te houden", concludeert Goedegebuure. „Vrijwilligers organiseren een professioneel festival." 0 De SEM-leden -vlnr. Peter Gruijs, Cora van Antwerpen, Anthony Burger, Hans van der Kam en Adri Goedegebuure- op de Middelburgse markt, waar volgend weekend de bra derie en podiumfestival wordt gehouden FOTO PIET DAVIDSE Y/ ADVERTENTIE STICHTING HET ZEEUWSE LANDSCHAP -mmm Langs de zuidkust van de Oosterschelde, of -andersom beke ken- de noordkust van Noord-Beveland, heeft Het Zeeuwse Landschap een groot aantal kleine en wat grotere natuurge bieden in beheer. Een bont geheel van schorren, inlagen en karrevelden, die allemaal gelegen zijn op de grens van land en zee. Juist in dat soort grensmilieus laat de natuur zich in zijn meest uitbundige vorm kennen. Planten en dieren van zout en zoet water, van zand en klei, van permanent onder water staande gebieden of juist van kurkdroge terreinen; ze zijn allemaal ge concentreerd in de betrekkelijk smalle zone aan weerszijden van de zeewering. Die zone zit ingekapseld tussen uitgebreide oppervlakten diep water enerzijds en uitgestrekte, eenvormige akkers anderzijds. Ook daar kan de natuur heel rijk zijn, maar veelal gaat het dan om de kwantiteit en niet om de kwaliteit. Grote groepen gan zen of overtijende steltlopers op het land en schelpdierenban- ken of vissenscholen op het water. Terecht wordt de kustzone langs de Oosterschelde wel aangeduid als de gouden rand van de zee. Dat bleek weer eens duidelijk tijdens een inspectietocht op een late mei-avond. Het zijn altijd weer de vogels die dan het eerst in het oog springen. Gewone soorten als de kok meeuw en de scholekster zijn bijna nooit uit het blikveld, maar bij scherp opletten, ontdek je allerlei bij zondere soorten. Een noordse stern, die opvalt tussen de rijke lijk aanwezige visdie- ven door het afwijken de geluid. Dwergmeeu wen die zich onopval lend tussen de dwarre lende kokmeeuwen ge mengd hebben. En tus sen de voortdurend langstrekkende gele kwikstaarten passeert nu en dan een exem plaar van de Engelse of Noordse ondersoort. De avondhemel veran dert van kleur in een wisseling van blauw, rood en paars, en dan valt nog tamelijk ineens het donker in. Het al eerder begonnen koor van rugstreeppadden klinkt nu van alle kanten, en ergens in een rietveld hoor ik het felle zweepslaggeluid van een porseleinhoen. Een late koekkoek vliegt naar het wilgenbosje waar hij/zij naar alle waarschijnlijkheid zal overnachten. Zo'n avontuur lijke tocht eindigt pas als je zelf, overmand door de slaap, huis waarts gaat. Want voordat het paddenkoor verstomt is de eer ste karekiet alweer present. door Marcel van der Voort MIDDELBURG Woningbouwvereniging Middel burg (WVM) wil de Stromenwijk een kwaliteitsim puls geven door ongeveer honderdvijfenveertig nieuwe woningen te bouwen op ondermeer het ter rein waar voorheen de groothandel P.C.Koole geves tigd was. Als de plannen van de gemeentebestuur ders groen licht krijgen worden bovendien vieren tachtig bestaande appartementen gesloopt, die in de jaren vijftig zijn gebouwd. Directeur J.P. Onderdijk, van de woningbouwvereniging beseft dat vooral oudere bewoners moeite kunnen hebben met een ge dwongen verhuizing, maar benadrukt dat er in deze situatie een afweging gemaakt moet worden tussen het algemeen belang en dat van de individu. Wel be looft hij dat iedere bewoner zo goed mogelijk wordt begeleid bij het zoeken van andere passende woon ruimte. „Wij zijn ons ervan bewust dat het om een ingrijpende gebeurtenis gaat. Maar wij weten ook dat er nu iets in de Stromenwijk moet gebeuren", meent J.P. Onderdijk. Voorlopig zijn het nog plan nen, maar als het aan de Wo ningbouwvereniging ligt, start de sloop nog in de herfst van dit jaar. Als alles vervol gens zonder tegenwerking verloopt worden de eerste nieuwe woningen rond de kerst van 1998 opgeleverd. „Toen de levensmiddelen groothandel Van Koole Mid delburg verliet kwamen er voor ons mogelijkheden om iets aan de Stromenwijk te gaan doen. Wij willen deze so bere buurt al jaren een kwali teitsimpuls geven",legt direc teur Onderdijk uit. De omwonenden kregen re centelijk een brief van de Wo ningbouwvereniging waarin de vergaande plannen uiteen werden gezet. De WVM wil aansluiten bij de groeiende vraag naar koopwoningen in Middelburg en het verzoek van met name ouderen naar comfortabele gelijkvloerse huurwoningen. De nieuwe wijk met de projectnaam 'de Hooge Plaaten' krijgt volgens Onderdijk een aangenaam woonklimaat, mede door het verkeerssluwe karakter en de architectuur. Het nieuwbouwplan is een ontwerp van het bureau Ka- relse Van Der Meer Architec ten B.V., met vestigingen in Rotterdam en Groningen. Dit bureau ontwierp onder andere het Java-eiland in Amster dam. De architect van het ontwerp is mevrouw ir. J. Vos. Het is de bedoeling dat er in de Stromenwijk zowel koop als huurappartementen ko men. In de huursector gaat het hierbij om ongeveer veertig appartementen voor 55-plus- sers. In de koopsector komen veertig appartementen en vijfenzestig eengezinswonin- De Hollandse Nieuwe is er weer. En daar mag u gerust een beetje happy van worden. Want niets is lekkerder op een feestje of gewoon tussendoor, dan zo'n hartig Hollands hapje bij uitstek. Nieuwe haring. Zeg maar: Happy Haring. Happy Haring, de Hollandse nieuwe Q QC haring, per stuk Aanbieding Is geldig t/m zaterdag 7 juni as 0 Voordat de nieuwbouwplannen verwezenlijkt worden, komen deze flats -aan de Westerschelde- straat- onder de sloophamer FOTO PIET DAVIDSE recht van eerste koop en voor rang bij de verhuur van de nieuw te bouwen woningen in 'de Hooge Plaaten'. Om dat het aanneembaar is dat niet iedereen de aanzienlijk hoge re huren kan betalen, bestaat de mogelijkheid dat veel men sen, waaronder veel ouderen, gedwongen naar elders zullen verhuizen. De Woningbouw vereniging heeft daar reke ning mee gehouden en een me dewerkster gaat zich intensief met die huurders bezig hou- gen. De appartementen moe ten aan de Westerschelde- straat komen. Het P.C. Kooleterrein wordt gebruikt voor de bouw van de eengezinswoningen. Ook komt er een aantal van deze woningen .aan de Maasstraat. Onderdijk denkt dat de koop prijs van de appartementen en eengezinswoningen zal varië ren tussen de honderdnegen tig en tweehonderdvijfenze ventigduizend gulden. De huurprijzen worden geschat tussen de zeven- en achthon derd gulden. Om het plan mo gelijk te maken moeten er vijf portiekflats aan de Maas- en Westerscheldestraat worden gesloopt. Het gaat hier om vierentachtig woningen. De huidige huren zijn in sommige gevallen ruim drie honderd gulden lager dan te bouwen huurwoningen. Het besluit om de huidige be woners van de te slopen flats naar elders te verwijzen, is ADVERTENTIES volgens de heer Onderdijk niet zomaar genomen. De af gelopen periode zijn verschil lende alternatieven grondig bestudeerd. Zo werd bekeken of het rendabel was om de flats te renoveren. „De wonin gen zijn nu alleen per trap be reikbaar. Het is technisch on mogelijk en financieel on haalbaar om liften in deze flats aan te brengen. Wij heb ben uitgerekend dat de reno vatie altijd meer zou kosten dan de sloop en nieuwbouw." Hoeveel de sloop daadwerke lijk gaat kosten en hoeveel geld er vrijgemaakt moet wor den voor de nieuwe woningen zegt directeur Onderdijk niet te weten. „Wij hebben nog geen contact gehad met aan nemers en sloopbedrijven. Maar natuurlijk konden wij wel een en ander berekenen. Het is ons bekend hoe de prij zen liggen. Als wij door de verkoop van de te bouwen wo ningen straks kostendekkend het plan kunnen realiseren, ben ik een gelukkig mens", laat de directeur hoopvol weten. De huidige bewoners van de te slopen flats hebben het den. De organisatie beseft dat de verhui jzing een grote stap zal zijn, zeker als men daar nog niet eerder aan gedacht heeft. Betrokkenen krijgen voorrang bij de woningtoewijzing van de huurwoningen van de WVM en bij alle andere Wal- cherse corporaties. De bewo ners ontvangen tevens een verhuiskostenvergoeding. On derdijk: „Wij hechten heel veel waarde aan de begelei ding van deze mensen. Wij zijn ons ervan bewust dat het om een ingrijpende gebeurte nis gaat. Maar wij weten ook dat er nu iets in de Stromen wijk moet gebeuren. Uiter aard was het beter om vijf jaar geleden te starten met de sloop en nieuwbouw, maar voordat er echt een grijze massa komt moeten er stap pen worden ondernomen. Hoe langer je nu nog wacht, hoe groter het probleem straks wordt." „Vooral voor ouderen is de verhuizing een grote stap. Als je deze groep moet verhuizen is dat altijd een flinke zorg. Je hebt het niet over een auto die in een andere garage gezet wordt." Ook de Huurdersvereniging Middelburg is op de hoogte gesteld van de sloop en nieuwbouwplannen. De vere niging zet kanttekeningen bij de sloop van de flats. Toch wordt het nieuwbouwplan als een redelijk alternatief ge zien. Voordat de plannen defi nitief worden, moet de ge meente Middelburg nog goed keuring geven en treedt de in spraakprocedure in werking. Qpr vr 18-24u. -za 14-24u. zo. 12-1%. o.a lingerie - body art - fashion info: 043 - 6014951 ilIiiI •egel- plavuizen keuken sanitaircentrum Amundsenweg 2, 4462 (TP Goes. Tel.:(0113) 214049. Fa*: (0113)227433. (Bil de Zeelandhalten). LU 'Naar bed, naar bed, zei Duimelot. Eerst nog wat eten, zei Likkepot. Waar zal ik het halen, zei Lange Jan. Uit grootmoeders kastje, zei Ringeling. Dat zal ik verklap pen, zei het Kleine Ding.' Ongetwijfeld klinkt dit kinderrijmpje iedereen bekend in de oren, het is mis schien ooit ontstaan om de kinderen op bedtijd te wij zen. Wat dat betreft is er nog niet veel veranderd. Zo rond bedtijd moeten er allerlei dingen nodig gedaan worden; is men zo verdiept in zijn spel dat de ouderlij ke stem niet gehoord wordt. Vroeger mocht je na het avondeten nog even spelen, later kwam mijnheer De Uil de 'kijkbuiskinderen' met een knipoogje naar bed sturen. Oogjes dicht en snaveltjes toe, maar op den duur ben je toch weer terug bij af, bedtijd, kind kwijt. In een jong gezin moest de kleinste dochter zich tegen het naar bed. gaan gauw verstoppen. Samen met haar vader maakte ze er een spelletje van. Zij kroop weg en hij moest dan zoeken, en zei ondertussen: 'Er was eens een arme houthakker die voor zijn vrouwtje een bos hout moest halen om te kachel aan te steken. Hij zocht en zocht in het bos en plotseling zag hij een pakje tak ken (het dochtertje, dat krulde van de pret). Wat ben ik blij, gauw naar mijn huisje boven op de berg. Nu moet ik met die zware takkenbos nog veertien zware treden op'. Met het kind in zijn armen liep hij de trap op en bovenaan rustte hij even. 'Gelukkig, bijna thuis', zei hij dan en liep vervolgens naar haar bed en legde haar er op. 'Zo vrouwtje, die bos hout ligt al lekker op de kachel. Maar nèt voordat hij hem aan wou steken, zag hij dat het zijn lieve meisje was'. En dan hadden ze de grootste lol. Maar het kind lag in bed en sliep als een roos. Welterusten. Cameleon.

Scheldebode | 1997 | | pagina 1