ïïwmm «pijplij' Universiteit Begijnhof Adressen Bier Abdij WÊÊÊBSBÊMBKÈBÊÊÊÊB8BÊÊBU Het fraaie stadhuis. Welkom in Leuven, een van Europa's oudste universiteitssteden. Op een bevolking van 85.000 men sen, leven zo'n 30.000 studenten. De oude binnenstad wemelt van universiteiten en colleges. En waar studenten zijn, zijn kroegen en eethuisjes. De winkels varië ren er van dure boetieks tot twee dehands zaakjes. En er is veel te zien, heel veel. Leuven was, zo blijkt uit oude ge schriften, al in de negende eeuw bekend. Pas in de elfde eeuw, on der het bewind van Lambert- met-de-baard, breidde de stad uit en werd ze een politiek en economisch centrum, mede door dat Lambert de St. Pieterskapel ombouwde tot kerk met kapittel. Ook de ligging van de stad, aan de weg tussen Keulen en Brugge, aan de oevers van de Dijle, speel de daarbij een belangrijke rol. Spoedig moest de stad be schermd worden en halverwege de twaalfde eeuw werd de stads wal aangelegd. De straten in en uit de stad droegen de naam van de plaats waar ze naartoe leid den, zoals Brusselsestraat, Naamsestraat en Diestsestraat. Wie de huidige plattegrond van de stad vergelijkt met een uit bij voorbeeld de zestiende eeuw, herkent het oude centrum. Ook de straatnamen zijn niet veran derd. De geschiedenis van Leuven is op veel plaatsen in de stad zicht baar. Fonkse op de Grote Markt sybo- liseert 'de student'. Het beeld werd er geplaatst in 1975 naar aanleiding van het 550-jarig be staan van de universiteit. Met een boek in de hand stort hij kennis over zich uit, of zou het bier zijn...! De universiteit werd gesticht in 1425. Paus Martinus de Vijfde gaf Leuven daartoe het recht. Er werden vier faculteiten opge richt: Artes (onder meer gram matica, filosfie en muziek), Ker kelijk Recht, Burgerlijk Recht en Geneeskunde. De eerste colleges werden gegeven in 1926, in de la kenhal. Aan het begin van de zestiende eeuw bloeide de universiteit op. Dit kon doordat de boekdruk kunst ongekende studiemogelijk heden met zich mee bracht. Ook het humanistisch denken deed opgang. Vanaf 1517 kent de uni versiteit een taai-faculteit. In de tweede helft de zestiende eeuw raakte de universiteit in verval. Tijdens godsdienstoorlo gen werd Leuven belegerd door Willem van Oranje en geplun derd door Spaanse en Duitse troepen in 1572 en 1578. In 1578 brak bovendien de pest uit. Al leen door financiële steun van Paus Gregorius de Dertiende bleef de universiteit overeind. In de achttiende eeuw hadden de verschillende vorsten niet altijd het beste met de universiteit voor. Faculteiten werden geslo ten en in 1788 werden de laatste faculteiten overgebracht naar Brussel. Een jaar later, na de de claratie van de Verenigde Neder landse Staten werd de universi teit echter opnieuw in Leuven ge vestigd. Dit duurde tot 1797. Weer volgde er een sombere pe riode. In 1816 besliste Koning Willem I dat Leuven weer een Rijksuniversiteit kreeg. Na de Belgische afscheiding, in 1830, werd in 1835 de Rijksuniversiteit afgeschaft, maar intussen was er 1834 al een Katholieke Universi teit opgericht. Deze vormt de basis voor de hui dige universiteit. Het aantal fa culteiten, aanvankelijk vijf, werd vanaf 1865 steeds verder uitge breid. In de eerste Wereld Oorlog, in 1914, brandde de kostbare bi bliotheek uit. Bij wijze van pas sief verzet werden er in die perio de geen colleges gegeven. In 1919 werden de colleges hervat en vanaf 1920 werden er ook meisjes toegelaten. Aan het begin van de Tweede Wereldoorlog, in mei 1940 ging de universiteitsbibliotheek op nieuw in vlammen op. De colle ges vonden toen wel gewoon doorgang. Na 1945 werd begon nen met de materiële op- en uit bouw van de universiteit. Overal in de stad zijn de universi teitsgebouwen te vinden, het ene modem, het ander oud, met fraaie binnentuinen voor een mo ment van rust op de drempel van de 21ste eeuw. Leuven kent twee begijnhoven, het groot en het klein begijnhof. Het Klein Begijnhof ligt in het centrum en dateert uit de veer tiende eeuw. De huizen zoals die er nu staan, werden in de zeven tiende en achttiende eeuw ge bouwd. Op het moment wordt hard gewerkt aan de restauratie. Het Groot Begijnhof ligt aan de rand van het centrum. Het jaartal 1234 in de kerk geeft de officiële stichtingsdatum aan, maar het is ouder. De oudste gebouwen die nu nog bestaan, stammen uit de zestiende eeuw, de meeste zijn echter uit de zeventiende en acht tiende eeuw. Het is geheel om muurd en is een oase van rust in de stad. Het Groot Begijnhof werd in 1962 voor een miljoen frank ge kocht door de universiteit. De universiteit moest dan wel zorg dragen voor de restauratie en heeft dat ook vakkundig gedaan. Momenteel wonen er vooral stu denten en medewerkers van de universiteit. Wie een wandeling maakt in het complex, treft er fraaie oude pandjes en steekt regelmatig het riviertje de Dijle over, goed voor authentieke doorkijkjes, alsof de tijd inderdaad tweehonderd jaar Het Groot Begijnhof Het Heilig Drievuldigheidscollege aan de Oude Markt. vermoord en ook Margriet trof dat lot. Haar lichaam werd in de Dijle gegooid, maar het bleef drijven en dreef stroomopwaarts richting stad. Een wonder, von den de Leuvenaren die haar 'hei lig' verklaarden. Margriet was ook lange tijd een popuaire meisjesnaam. Parken Het Sint Donatuspark werd in de tweede helft van de negen tiende eeuw aangelegd, net bui ten het oude centrum. In deze groene long is onder meer een Abrahambeeld -naar Ooster- houts voorbeeld- te vinden. Iets verder van het oude centrum ligt de Leuvense Kruidentuin, uit het begin van de negentiende eeuw. Aanvankelijk deed deze dienst als onderwijsinstelling. Zowel buiten als binnen, in twee halfronde serres, is een enorme variëteit aan planten en bloemen te zien uit alle delen van de we reld. Een park van een heel andere or de is dat van het kasteel van Arenberg, net buiten de stad. Het kasteel is gebouwd in het begin van de zestiende eeuw. De tuin en bos rondom, waar ook de Dijle stroomt, zijn vrij toeganke lijk. Bijzonder is de watermolen uit de zeventiende eeuw. Het centrum van Leuven is per auto alleen bereikbaar voor mensen die in de stad moeten zijn. Zij hebben speciale vergun ning. Voor bezoekers zijn er aan de rand van het centrum par keerplaatsen aangelegd. Voor wie wil overnachten, is het raad zaam net buiten de stad een ho tel te zoeken, bijvoorbeeld het AC Hotel in Heverlee. Bij de Dienst Toerisme zijn al lerhande folders en boekjes over Leuven verkrijgbaar. Dienst Toerisme. L. Vanderke- lenstraat 30, 3000 Leuven, tel. 0031-16211539, geopend van maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 17.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 13.00 en van 13.30 tot 17.00 uur. Stadhuis: Fochplein/Grote Markt, open van maandag tot en vrijdag om 11.00 en 15.00 uur. op zaterdag en zondag om 15.00 uur. Sint Pieterskerk, Grote Markt, open van dinsdag tot en met za terdag van 10.00 tot 12.00 en van 14.00 tot 17.00 uur en op zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Abdij 't Park, Abdijdreef 7. He verlee, rondleiding op zondag vanaf 16.00 uur. Groot Begijnhof, Schapenstraat Klein Begijnhof, Halfmaart- straat Arenberg Kasteel, Kardinaal Mercierlaan Stedelijk Museum, Savoyestraat Stella Artois (Interbrew), Vaart- straat 94-96, Domus, Tiensestraat 8 Het Kasteel Arenberg verpachten van landbouwgron den en doordat de abten later ook politieke macht kregen. Voor bezoekers de eigenlijke ab dij bereiken, gaan ze verschil lende poorten door, passeren ze het provisorenhuis, de watermo len en het karhuis. Bijzonder is ook het kerkhof met de vele grafmonumenten. Eenmaal binnen begint de broe der zijn rondleiding bij een landkaart, waarop de versprei ding van de norbertijnen-ab dijen te zien is, ook in Neder land. Hij verhaalt boeiend over de geschiedenis van de abdij en die van de heilige Norbertus, die ook uitge beeld is in glasinloodra- men. Zeer bijzonder zijn de gestucte plafonds in de refter en de bibliotheek, beide van de hand van H.C. Hansche. In de refter hangen grote schil derijen met taferelen uit het le ven van Jesus. De plafonds beel den gebeurtenissen uit het oude en nieuwe testament uit. Het le ven van Norbertus is ook terug te vinden op schilderijen in de kapittelzaal. Deze wordt tegen woordig, zeker in de winter, als kerk gebruikt, omdat het dan in de abdijkerk, die het noorden van de abdij vormt, te koud is. De abdijkerk is nog niet lang ge leden gerestaureerd. In de kerk werden in vroeger tijden de ab ten begraven. Een gedenkplaat herinnert daaraan. Deze hangt precies tegenover de abtstroon. Het koor van de kerk is rijk ge decoreerd met schilderijen en beelden, maar vooral het achter ste deel wordt niet meer ge bruikt. Vanuit de kerk is de kleine en van daaruit de grote sacristiebe reikbaar. Ook hier hangen schil derijen met gebeurtenissen uit het oude en nieuwe testament en houten medaillons van onder anderen Norbertus. De bibliotheek van de abdij ligt op de eerste verdieping. De trap er naar toe is oud en uitgesleten. Honderden voetstappen moeten er liggen van de bewoners van de abdij die de trap niet alleen ge bruikten om de bibliotheek te bereiken, maar ook hun cellen. Op de kleine deurtjes zijn de na men van de broeders te lezen en ook 'gast' komt voor. Het pla fond van de bibliotheek is ook van Hansche. Sommige figuren komen een halve meter los van het plafond. Ook weer worden momenten uit het leven van Jes us en Norbertus uitgebeeld. Wandelen Op eigen gelegenheid, of onder leiding van een stadsgids, zijn verschillende stadswandelingen te maken. Interessante punten in de stad zijn onder meer: Stadhuis Met de bouw van het gotische stadhuis werd begonnen in 1439 en was voltooid in 1469. De ge vels zijn rijk versierd met nissen en sokkels, waarop beelden staan die bijbel- en middeleeuw se verhalen vertellen. Ook het interieur, er zijn vele zalen en salon, is rijk gedecoreerd met fraai plafonds en schilderijen. Sint Pieterskerk De Sint Pieterskerk is ook een gotisch monument. Het is de oudste kerk van Leuven en met de bouw van de huidige kerk werd al voor 1410 begonnen. In 1441 werd het hoofdaltaar ge wijd, maar ook daarna werd er aan- en bijgebouwd. In de eerste en tweede wereldoorlog liep de kerk veel schade op. Blikvanger in de kerk is de preekstoel. Het koor en de vijftien kapellen zijn ingericht als Museum voor Reli gieuze Kunst. Fiere Margriet Wandelend door de stad ziet de bezoeker allerlei beelden en beeldjes. Eén is dat van Fiere Margriet (hoek Munt- straat/Tiensestraat). Margriet werkte in een herberg. De eige naars wilden hun laatste jaren in het klooster slijten en Margriet wilde de rest van haar leven ook aan God wijden. Op de laatste avond dat de herberg open was, klopten er pelgrims aan. Terwijl Margriet wijn voor hen ging ha len, werden waard en waardin LEUVEN De gids gaat voor na de rondleiding in het stadhuis. Buiten, nog op de trap, wijst wijst ze naar rechts. „Kijk, daar staat Fo... Hij is weg!'7 Ze snelt naar het politiebureau dat naast het stadhuis ligt. Even later komen er drie gendarmes naar buiten om de plek te inspecteren. Al wat rest van Fonkse zijn de sokkel en enkele betondraden. «Hij is al vaker gestolen geweest", vertelt de gids, die het vrij laconiek opneemt. „Het zal wel een studentengrap zijn. Ze kleden hem ook wel eens raar aan. Het heeft nooit kwaad in de zin gehad." Onlosmakelijk met Leuven ver bonden is bier. Werd er aanvan kelijk nog gruitbier gebrouwen, in de veertiende eeuw schakelden de brouwers over naar hopbier. Bekend in die tijd was brou werij Den Horen. In 1717 werd deze brouwerij overgenomen door Sebas- tien Artois. Aan het begin van deze eeuw begonnen de nazaten van Sebastien pils te brou wen en noemden het 'Stella', ofwel 'Ster'. Inmiddels Stella Artois een van de grootste bier brouwerijen van Europa. De Stellabrouwerijen en kanto ren zijn gevestigd ten noorden van het stadscentrum. Groepen kunnen er een rondleiding krij gen, maar alleen ze van te voren reserveren. Heel wat kleiner -de kleinste zeg gen ze zelf- is de brouwerij Do mus, midden in het oude stads hart, vlak achter het stadhuis. De brouwerij bestaat pas tien jaar. Domus begon met het brouwen van NostraDomus. Dit bier gaat via een koperen pijpleiding rechtstreeks van de brouwerij naar het aanpalende café, waar overigens ook maaltijden te ge bruiken zijn. heeft stil gestaan. De Kruidentuin tonen nog de slogan: 'hef 'm op! Leuven kent een xijke kerkelijke geschiedenis. Verschillende ab dijen ston den onder bescher ming van de stad en droe gen bij tot haar rijkdom. De abdij van Heverlee, een voorstadje van Leuve, werd gesticht in 1125. De abdij draagt de naam 't Park, omdat Godfried-met-de-baard, toenmalig graaf van Leuven, zijn park schonk aan de stichters. De abdij van 't Park heeft een be langrijke rol gespeeld in de ge schiedenis van Leuven, door het Fonske Om het tienjarig bestaan te vieren, bracht de brouwer het bier ConDomus op de markt. Het werd eind vorig jaar geïntroduceerd. Affiches

Scheldebode | 1997 | | pagina 15