d« Golfbaan PETER CHRIST*** ivvee jaar geleden nog nooit geacteerd Walcheren sleept veel geld binnen Easy Care WéÊ^i Bomen over bomen 3 'n Pirtifl fccstie bouw Je op Tel. 418653 Spreekuur Opvoedingsvragen Amitié Club in Middelburg Restauratie molen Aagtekerke 100** non iron ootton 25.- KORTING OP IEDERE DOCKERS BROEK n GROENKALENDER ELKE WEEK HUIS AAN HUIS OP WALCHEREN Stuurgroep werkt drie jaar intensief aan het plattelandstoerisme 50ró^NMoEF zoom; Te hard door groen bestraft Bootgeld UI N UI O O z woensdag LANGE VIELE 1 MIDDELBURG Introducing Spelers A m a t e u r t h e a t e r s c h o o I in Middelburgs Minitheater NIEUW APPELTJESBROOD DE ECHTE BOSSCHE BOLLEN 4 halen 3 betalen Paardentram Onhaalbaar Weer is er een nieuwe Poppeliers Mega Meubelarena klaar. Waar bankstellen kopen een compleet dagje uit is geworden. ZIE DE ZEVEN HOOGTEPUNTEN VAN DE DRIE OPENINGSSPEKTAKELDAGEN. LU Burt» v. WcMtc«r«ntaan 5 - Vfcwinpsn VLISSINGEN - In de bibliotheek van Vlissingen, Lange Zelke 91, start eind mei een Spreekuur voor opvoedingsvragen. Ou ders en opvoeders van kinderen van 0 tot 18 jaar kunnen iede re maandag van 13.00 tot 15.00 uur en iedere vrijdag van 10.00 tot 12.00 uur terecht bij Jolanda Gasseling van het Opvoedbu- reau in Vlissingen. Baby's die veel huilen, drukke kinderen, problemen met sla pen, eten, angst, jaloezie, liegen, stelen of pesten op school lij ken alledaagse problemen, maar ouders vragen zich toch af hoe hier mee om te gaan. Het Opvoedbureau probeert vragen van ouders te beantwoorden. Voor informatie en advies kan men bellen met de bibliotheek, telefoon 0118-415423. Ook fol dermateriaal is hier verkrijgbaar. Het spreekuur is gratis en een afspraak maken is niet nodig. MIDDELBURG Het is een club bestaande uit vrijwilligers met als doel franstaligen wegwijs te maken in de Nederlandse cultuur, de Amitié Club de la Haye. Op dinsdag 3 juni zal wet houder de heer P.M. Bruinooge om 16.00 uur in de Burgerzaal 50 leden van de club ontvangen. Amitié Club de la Haye orga niseert activiteiten als lezingen en museumbezoeken. AAGTEKERKE In aanwezigheid van de Veerse wethouder L.P.C. Wisse is afgelopen donderdag de kap op de molen in Aagtekerke geplaatst. Op deze dag zijn eveneens de wiegen opgetuigd en geplaatst. De totale kosten van de restauratie ko men op 38 duizend gulden, beschikbaar gesteld door de voor malige gemeente Mariekerke. In juni wordt de molen opgele verd. ADVERTENTIE DEZE AKTIE IS GELDIG T/M 31 MEI 1997 STICHTING HET ZEEUWSE K. M LANDSCHAP 1 Over bomen kun je einde loos bomen. Bomen hebben in het leven van mensen al tijd al een belangrijke rol gespeeld. In het kleinste tuintje staat toch al gauw een boomal was het maar van een klein soort. In vroeger tijd was het al niet veel anders. De Batavieren zakten in boomstammen de Rijn af én werd er vroe ger geen recht gesproken onder oude eikenOok voor kinderen is zo'n hou ten standbeeld een dank baar object. Verstoppertje spelen, boompje verwisse len, wie heeft er geen ple zier aan beleefd. Bomen stofféren het landschap, kleden steden en woonwijken aan. Bomen bieden woonruimte aan tal van dieren. Hoeveel vogelsoorten zijn er alleen al voor hun nestgelegenheid van afhankelijk? Omdat sommige bomen heel erg oud kunnen worden, kijken deze neer op soms wel een paar honderd jaar geschiedenis. Als bomen verhalen konden vertellen, zou je al gauw een geschie denisboek vol hebben. Zo heeft elke boom zijn eigen verhaal. Merkwaardig is ook het verhaal over beuken. Vroeger sneed men letters of hele 'bladzijden' in blokken beukenhout, waar mee gestempeld kon worden. De beuk was daar uitstekend ge schikt voor, omdat het hout niet splintert. Vandaar dat het vaak, voor het kunststoftijdperk, gebruikt werd voor het ver vaardigen van kinderspeelgoed. Het woord 'boek' is afkomstig van het woord 'beuk'. Boekdrukkunst is dus eigenlijk beuk- drukkunst. Voor het roken van vlees en vis werd ook vaak beu kenhout gebruikt. Het hout bevat creosoot, een conserverings middel. Ook andere boomsoorten bevatten zoveel natuurlijk conserveringsmiddelen, dat ze daarmee geschikt zijn om als bijvoorbeeld rasterpalen gebruikt te worden. Ook het Zeeuwse Landschap maakt in toenemende mate gebruik van accacia- en kastanjehout om op milieuvriendelijke wijze toch duurzaam te werk te gaan. Milieubelastende conserveringsmiddelen kun nen op die manier gewoon in het blik blijven staan. SCHELDEBODE „Schoonheid en gaafheid maakt Oostkerk bijzon der" 'Open Hof' al 25 jaar wijk- en ker kelijk centrum Jeugdfestival wordt 'spektakel van de eerste orde' door Marcel van der Voort MIDDELBURG - Het publiek dat donderdag in het Middel burgse Minitheater de première van Rinkelrooien bezoekt zal wellicht niet direct in de gaten hebben dat sommige acteurs twee jaar geleden nog niets met theater te maken hadden en met deze productie de eerste stap in de 'spotlights' zetten. De voor stelling, geschreven door Eric Schneider, wordt gespeeld door tweedejaars cursisten van Amateurtheaterschool De Ambitie. Voor Ronald Dingemanse is de première van Rinkelrooien de vuurdoop. „Twee jaar geleden ben ik geronseld. Ze zeiden te gen mij: dit is wel iets voor jou. Ik ben gaan kijken bij de uit voering van andere tweedejaars cursisten en dat vond ik leuk. Dus heb ik mij aangemeld. Ach teraf heb ik zeker geen spijt. Bij de start had ik twijfels. Omdat alles nieuw was, vond ik het best eng. Iedereen doet wel eens iets leuks op een verjaardags feestje. Theater maken is na tuurlijk totaal iets anders. De afgelopen twee jaar heb ik veel geleerd. Ben ook anders naar mijn eigen gedrag gaan kijken. Tijdens de cursus werd bijvoor beeld duidelijk dat ik onduide lijk sprak. Daar ga je dan iets aan doen." Regisseur Josien de Graaf heeft de afgelopen maanden met elf cursisten veelvuldig gerepe teerd voor Rinkelrooien. Het eerste jaar bestond uit een aan tal spelblokken waarin de basis werd gelegd voor het kunnen meespelen in deze avondvullen de toneelvoorstelling. Josien de Graaf vindt deze periode niet te lang. „In het eerste jaar zijn de cursisten met hele andere din gen bezig. Dan denken ze eigenlijk niet aan het toneelstuk dat in het tweede jaar wordt ingestudeerd en uitgevoerd. De mensen ko men bij ons om iets te leren op theatergebied. Vaak zie je na afloop van het tweede jaar dat de mensen doorstromen naar amateurtheatergroepen. De vaardigheden die bij ons zijn geleerd komen dan goed van pas. Het komt trouwens ook voor dat theatergroepen uit de regio hun leden naar ons toe sturen. Onze cursisten zijn vooral mensen die verder willen komen. Zo was er een meisje dat werd afgewezen bij een to neelschool. Ze is bij ons de cur sus gaan volgen en het volgende jaar werd ze alsnog bij de school aangenomen." LEES VERDER DE BINNEN- PAGINA De Ambitie: voor het eerst in de 'spotlights' door Marcel van der Voort ZEELAND Het had iets weg van de Amerikaan die Europa bezoekt in twee dagen. Ter afsluiting van het project 'Zeeland achter dijk en duin' was een select gezelschap uitgenodigd om de sfeer te proeven van het plattelandstoerisme. Drie jaar is er intensief gewerkt aan het onderwerp en de stuurgroep is van mening dat er genoeg mogelijkheden zijn voor Schouwen-Duiven- land, Walcheren en Zuid-Beveland. Dus dat lieten ze merken ook. Walcheren sleepte het meeste geld binnen en Aagtekerke kan rekenen op een heuse paarden tram. In een kleine vijf uur werd de omgeving flink verkend: per stoomtrein, vanuit de huifkar en op de fiets. Het was de be doeling dat de presentatie van het eindrapport gecombineerd werd met het bekijken van de praktijk. Daarom kreeg gede puteerde J.G. van Zwieten uit handen van voorzitter ir. P.J. Gruijters van de Stuurgroep Plattelandstoerisme in een wa gon van de stoomtrein Goes- Borsele het boekwerkje over handigd. Na de presentatie werd een fraaie tuin in Nisse en Klompenmakerij Traas in Heinkenszand bezocht. De stuurgroep werkte de afge lopen drie jaar aan de ontwik keling van het plattelandstoe risme. Het voorbeeldproject is nu beëindigd en wordt voortge zet onder de paraplu van plat telandsvernieuwing. De groep had de taak de aandacht te ves tigen op de recreatieve moge lijkheden van het Zeeuwse platteland, ideeën voor concre te producten op te sporen en de realisatie van deze producten financieel mogelijk te maken. Initiatieven die een bijdrage le veren aan het plattelandstoeris me en passen binnen de speci fieke identiteit maakten kans op financiële bijdrage. De provincie Zeeland signa leerde in 1992 al dat er nieuwe toeristisch-recreatieve moge lijkheden in de regio's buiten het kustgebied op projectmati ge wijze tot ontwikkeling ge bracht moesten worden. Na tuur, cultuur en platteland wer den gezien als de belangrijkste J/feedtev&z&èeKi BROODJE VAN DE WEEK Lekker gezond met verse appel kaneel nü 2." WEEKEND-LEKKER-AANBIEDING VRIJDAG - ZATERDAG Westdijk 29 Arnemuiden 0118-603300 Seisweg 55 Middelburg 0118-641606 Markt 24 Veere 0118-501215 ingrediënten voor de nieuw te ontwikkelen toeristische pro ducten. Met dat in het achter hoofd ging de Stuurgroep Plat telandstoerisme aan het werk en werden er allerlei initiatie ven genomen om invulling te geven aan deze visie. Voor de ontwikkeling van Plat telandstoerisme Zeeland was een bedrag van 830.000 gulden beschikbaar. Een groot gedeelte van dit geld werd uitgegeven aan provinciale en regiocoördi natie en aan bovenregionale promotie en voorlichting. Uit eindelijk werd voor de product ontwikkeling een bedrag van 427.500 gulden gebruikt. Er werden zevenenvijftig projec ten ter subsidiëring voorgelegd. Over tweeënveertig projecten werd door de Stuurgroep posi tief geadviseerd aan Gedepu teerde Staten van Zeeland. Vijftien voorstellen haalden het niet. Volgens de Stuurgroep za ten daar ook goede ideeën bij, die op een andere manier vanuit provinciale middelen mogelijk gemaakt konden worden. De voorstellen die voor de helft door de provincie gesubsidi eerdkonden worden dienden vooral een aantrekkingskracht op dagrecreanten hebben, moesten eenvoudig door de re creanten en toeristen te gebrui ken zijn en de helft van het be drag dat het te starten project kost, moest ook werkelijk be schikbaar komen. Het was de bedoeling dat de beschikbare subsidie gelijkmatig over de drie betrokken regio's verdeeld zou worden. Toen dat op grond van het aantal aanvragen en omvang ervan niet mogelijk bleek, is dit criterium niet lan ger gehanteerd en werd het meeste geld aan Walcheren be steed. Zo ging er een bedrag van 154.610 gulden naar imkerij Poppendamme in Grijpskerke voor de realisatie van een ten toonstellingspaviljoen, een boe- renhoftuin en een ^ust en ver versingsplaats voor ruiters en paarden. Voor Stalhouderij De Visser in Aagtekerke werd een bedrag van 14.250 gulden vrij gemaakt voor de aanschaf van een paardentram. Klompenma kerij Traas in Heinkenszand kreeg 10.000 gulden voor de in richting van een expositieruim te en de aanschaf van informa tieborden. Stichting Educatief Toerisme Zeeland Oranjezon vroeg en kreeg een bedrag van 7.350 gulden voor het geven van een cursus deskundigheidsbe vordering voor minicamping- houders op Zuid-Beveland. Voor paviljoen De Vierbannen in Ouwekerk kwam 6.973 gul den beschikbaar voor de aan schaf van kano's en toebehoren. Het is duidelijk geworden dat het verstrekken van subsidie aan de Stichting Educatief Toe risme Zeeland Oranjezon nut heeft gehad. De Walcherse 0 Gedeputeerde J.G. van Zwieten (midden) kreeg uit handen van P.J. Gruijters tweede van links) van de Stuurgroep Plattelandstoeris me het eindrapport overhandigd in de stoomtrein van Goes naar Borssele foto tannie de jonge deelnemers aan de cursus des kundigheidsbevordering voor minicampinghouders waren zo enthousiast dat de cursus ook op Schouwen-Duiveland en Zuid-Beveland werd aangebo den. In totaal werd er in deze regio's door negenentachtig personen aan de cursus deelge nomen en is er behoefte aan een vervolg. Volgens de Stuurgroep Platte landstoerisme zou het wenselijk zijn in elk geval een vast aan spreekpunt voor productont wikkeling en promotie in de verschillende regio's te handha ven. Tevens is de rol van pro motie om de plattelandstoeris me in de markt te zetten van groot belang gebleken. Niet al leen om gedane investeringen snel door toenemend bezoek te rug te verdienen, maar ook om de voorbeeldfunctie duidelijk naar buiten te brengen is het vanbelang dat productontwik keling vanaf het eerste begin gepaard gaat met voorlichting, promotie en publiciteit. De Stuurgroep stelt bovendien vast dat een duidelijk knelpunt bij het verbeteren van het platte landstoerisme, door nieuwe projecten te starten, de eis van vijftig procent cofinanciering is. Voor particuliere en klein schalige initiatieven bleek de benodigde eigen inbreng vaak onhaalbaar. Diverse op zichzelf goede projecten konden daar door niet of op een lager niveau worden gerealiseerd. Een flexibelere normstelling, vooral ten behoeve van de klei ne ondernemer is aan te beve len, vindt de Stuurgroep Platte landstoerisme. ADVERTENTIE mhgastokk Dit gaan we landelijk vieren op WALCHEREN De politie Walcheren heeft een camera in gebruik genomen waarmee zowel de maximum snelheid als het rijden door rood licht kan worden geregistreerd. Mensen die nog snel even het groene licht willen halen, lopen het risi co op de bon geslingerd te worden. De apparatuur wordt wisselend ingezet in Vlissingen op de kruising Nieuwe Vlissingseweg/Nieuwe Zuidbeekseweg, in Middelburg -ter hoogte van Vrijburg en in Vrouwenpolder op de kruising Vrouwenpolderseweg/Dorpsdijk. Weggebruikers worden gewaarschuwd door borden met het opschrift 'Te hard door groen kost ook poen' Nederland wordt of is steeds meer een landje van wetten en regeltjes die, als het even kan, betaald moeten worden. Van onze zuiderburen hebben wij het etiket opgeplakt gekregen, 'dat 'n 'Ollander al tijd iets aan u moet verdienen'Helemaal ongelijk kan ik ze niet geven, zeker niet na de laatste creatie ve vondst uit politiek Den Haag. Deze keer worden de booteigenaren, lees de pleziervaart, geënterd door het Schip der Staat, en wel in het bijzonder het fi nanciële schip. Starend over de rimpelloze Hofvijver bij de regeringsgebouwen kwam de inspiratie, het idee. Het ligt in de bedoeling om iedere keer dat men zijn boot verlaat en er op terugkeert een gulden tot één gulden vijftig te gaan heffen. De administratie van deze bewegingen moet de booteigenaar zelf naar eer en geweten bijhouden en zonder terughoudend heid het zo verschuldigde bedrag afdragen. Men kan zich afvragen of de booteigenaren nu in de boot of in het schip zitten, het kost weer geld. Het is weer ty pisch Nederland op zijn smalst, muggenzifterij. Zou die bijdrage ook geheven worden op de boten van de PSD? Dan vrees ik het ergste voor de bootkaartjes. Zijn de bewindslieden in de residentie al creatief, door de eigen administratie worden booteigenaars dat zeker. Ik vrees dat er van die nieuwe heffing, als die ingevoerd wordt, een flink deel tussen wal en schip zal vallen. Cameleon 'i

Scheldebode | 1997 | | pagina 1