SCHELDEBODE SCHELDEBODE 13 Marine op oorlogssterkte naar Breskens H Circus In Middelburg „Groot spektakel van de eerste orde" Gezondheids Wijzer Expositie Beeldende Kunst Optreden Deshima Ensemble Trio Ernesto speelt 'De Wetlan den' in heemtuin Culinair avontuur in Oranjezon Demonstratie 'Dorestad-Sibbe' over leven in 9e eeuw watenand Neeltje Jans open voor publiek Lange-afstandwandeltochten 'Zeeuws? Wirrom nie?' TORENPROAT zaterdag 14 juni herdenking van de zeeslag op schoneveld V'; .car De Zeeuwse Dambond vergadert woensdag 28 mei 1997 Kapel ■L n-* A 905 Breskens Johan Friso Taptoe 1997 CENTRUM VOOR KUNST EDUCATIE - De bestemming is het Antwerpse beeldenpark 'Middelheim' en het Muhka, museum voor Hedendaagse Kunst Antwerpen. Zaterdag 31 mei is de excur sie naar de Belgische havenstad georganiseerd door het Centrum voor Kunsteducatie. Het unieke aan het beeldenpark is naast de veelzijdige collectie de ruime opstelling van de beelden in het park. Het Muhka heeft een brede verzameling van de hedendaagse kunst. Meer informatie, 414928 DISCOZWEMMEN - In zwembad De Parel in Domburg is het za terdag 31 mei discozwemmen. De activiteit is van 19.00 tot 23.00 uur en de entree is 7,50 gulden. De drive-in show van DJ Atomix zorgt voor de swingende muziek. Informatie bij De Parel, 583230. ZIJDEMUSEUM - Het Zijdemuseum in Grijpskerke is vanaf 31 mei weer geopend met een expositie van vlinderpentekeningen van Lou Willeboordse. SEA SOUND SINGERS - Het lady Barbershop Harmony Choir, de Sea Sound Singers heeft met ingang van 26 mei een nieuwe di rigent in de persoon van Don Henken. LAVA - De LAVA-vrouwen verzamelen zich 31 mei om 22.30 uur op de parkeerplaats aan Spuikom in Vlissingen voor een nacht strandwandeling. Vrouwen kunnen voor 12,50 gulden meelopen en er wacht een smakelijk ontbijt bij terugkomst in Vlissingen. Aanmelden: 592473. MIDDELBURG - Donderdag 29 mei om 19.30 uur opent de wethouder van Cultuur van Middelburg, de heer M. Strous, een expositie Beeldende Kunst in de expositieruimtes van Sin- ke Komejan, Damplein 1 in Middelburg. De tentoonstelling is voor publiek geopend op donderdag 29 mei vanaf 19.30 uur, vrijdag 30 mei van 15.00 tot 21.00 uur en zaterdag 31 mei van 10.00 tot 17.00 uur. Beelden, schilderijen, fotowerk en ruimtelijke objecten zijn te zien van Arry Vandevliet, Ruden Riemens, Teja van Hoften, Frits van Til, William Verstraeten, Annie Walraven, Johnny Beerens, Kees Wijker, Wido Blokland en Piet Dieleman. MIDDELBURG - Vrijdag 30 mei om 21.00 uur speelt in de Kloveniersdoelen in Middelburg het Deshima Ensemble. De basis van het ensemble vormen Ad Peijnenburg, bariton sax, sopranino bombarde en -voor de eerste keer- de Hichiriki en Thebe Lipere, Afrikaanse percussie. Met Lipere ondernam Pe ijnenburg in juni '96 een tournee door Japan. Zij ti-eden steeds op met wisselende Japanse musici, deze avond met Takeshi Kojima, live sampling. Deze muziek past heel goed bij de zang van .Jodi Gilbert, een Amerikaanse zangeres die al geruime tijd in Amsterdam woont. Toegangsprijs is 20 gulden, donateur NM betalen 15 gulden. OOSTKAPELLE - In de heemtuin van het Zeeuws Biologisch Museum, Duinvlietweg 6 in Oostkapelle speelt zondag 1 juni in het kader van Zeeland Natuurmaand het Trio Ernesto Ar- rendell de voorstelling 'De Wetlanden'. Dit programma is vooral bedoeld voor kinderen. Drie percussionisten creëren in dit klankverhaal via watergeluiden en percussie-effecten de gebeurtenissen in de Wetlanden van 's morgens vroeg tot diep in de nacht. De voorstelling duurt van 15.00 tot 16.00 uur en kost 2,50 gul den per persoon, exclusief entree museum. Voor inlichtingen: mevrouw A. Lilipaly-de Voogt (maandag- en donderdagoch tend van 8.30 tot 12.30 uur). OOSTKAPELLE - Vrijdag 20 en zaterdag 21 juni geeft Ria van Eijndhoven met haar assistente Chantal Veer een kookcursus is de leskeuken van Toeristisch Centrum Oranjezon in Oostkapelle. Van Eijndhoven is culinair redactrice en eigenaresse van 'De kok- kerie' in Delft. Dankzij het t.v.-programma 'KookTV' kreeg zij bekendheid in Nederland. Zij werkt graag met vis, schaal- en schelpdieren, deze vormen dan ook de hoofdmoot in de kookcur sus in Zeeland. Lamsoor en zeekraal, nu volop verkrijgbaar staan o.a. op het menu. Vooraf aanmelden is noodzakelijk. Vrijdag be gint de demonstratie op 15.00 uur en zaterdag om 11.00 uur. Voor inlichtingen en aanmelding: 0118-581507. OOST-SOUBURG - Tijdens de Karolingenmarkt in Oost-Sou burg op zaterdag 31 mei geeft de vereniging 'Dorestad-Sibbe' uit Nijmegen tussen 10.00 en 16.00 uur demonstraties over het leven op de burg in de negende eeuw. Op de burg richt de ver eniging een klein kampement in met tenten, vuurplaatsen, een markt en werkplaatsen. Bezoekers kunnen zien hoe in die tijd eten werd bereid, kleding en werktuigen werden gemaakt en hoe men zich verdedigde tegen aanvallers door gevechten na te bootsen. De komst van Dorestad-Sibbe is mogelijk door subsi dieverlening van de Culturele Raad Vlissingen en sponsoring door de middenstand van Oost-Souburg. De organisatie is in handen van de vereniging 'Vrienden van de Karolingische Burg'. Het is de tweede keer dat 'Dorestad-Sibbe' aanwezig is. Bij de opening van de burg op 10 september 1994 bracht de vereniging ook een bezoek aan Oost-Souburg. NEELTJE JANS - WaterLand Neeltje Jans stelt donderdag 29 mei het splinternieuwe Waterpaviljoen voor de eerste maal open voor publiek. Deze nieuwe aanwinst vormt het voorlopige hoog tepunt van een uitbreidingsprogramma van de grootste toeristi sche dag-attractie in Zeeland. In het nieuwe paviljoen maakt de bezoeker kennis met de kring loop van het water. Zoet en zout water, ijs en stoom, grondwater, 'beken, rivieren en zeeën naast waterdruppels van gletsjers en bronnen zijn te zien. Regenbuien barsten los, mist beneemt het zicht. De bouw van het Waterpaviljoen, architectonisch zeer spe ciaal, begon februari 1996 en kost 12 miljoen gulden. De bouw vloeit voort uit het Masterplan Neelje Jans en schept mogelijk heden voor de verdere ontwikkeling en de ruimtelijke inrichting van het voormalig werkeiland in de Oosterscheldemonding. De Vrolijke Tippelaars uit Vlissingen hebben voor 7 en 8 juni weer de nachttocht Bergen op Zoom - Vlissingen en de dag tocht Hansweert - Vlissingen uitgezet. De start voor de nacht- tocht is op 7 juni om 24.00 uur vanaf De Raayberg in Bergen op Zoom, De dagtocht start vanaf Zeelandia aan de Kanaalstraat in Hansweert om 05.30 uur. Alle lopers finishen in het clubhuis van Zeeland Sport aan het Baskensburgplein in Vlissingen. In lichtingen voor beide tochten: (0118) 464753 of (0118) 463845. verschijnt in een oplage van 49.300 exemplaren elke woensdag huis-aan-huis in de gemeenten Arnemuiden, Domburg, Mariekerke, Middelburg, Valkenisse, Veere. Vlissingen. Westkapelle Kantoor Scheldestraat 7-9, 4381 RP Vlissingen. Postbus 5051. 4380 KB Vlissingen Tel.nr.: 0118-442720, Fax: 0118-442721 Openingstijden ma, wo, do, vrij. 9.00-12.30 uur en van13.30- 17.00 uur, dinsdag 9.00-12.00 uur, 's Middags gesloten Advertentieverkoop tijdens kantooruren tel.: 0118-442720 Jos Rentmeester (verkoopleider), tel. privé: 0113-655379 Yolanda Krijger (vertegenwoordiger), tel. privé: 0118-411351 Marcel Schreur (vertegenwoordiger),tel.privé: 0118-473051 Mini's (rubrieksadvertenties), tel.: 076-5312313 Afsluittijd advertenties: maandag 12.00 uur Redactie Correspondenten Michiel Elands, tel. (privé) 013-5352087 tijdens kantooruren tel.nr.: 0118-442720, fax 0118-442721 Afsluittijd redactie: maandag 14.00 uur Tannie van Eek, tel. 460594 Ad Roos, tel.: 0118-602860/06-53265518 Marcel van der Voort, tel. 633535 Fotografen Harry de Lange, tel.: 0T18-625195/06-52665827 Piet Davidse, tel.: 0118-623594 Bezorging voor klachten over bezorging tijdens kantooruren bellen: 0118-442720 De Scheldebode is een uitgave van Zuidwest - Weekbladen. CopyngM c 1996 Uilgwrvnaatsctiapp, luiöwtv land 8 V BRESKENS - Verschillende onderdelen van de Koninklijke Marine zullen acte de présence geven bij de herdenking van de Zeeslag op Schoneveld op za terdag 14 juni. Zo zal er naast een helikopterdemonstratie een marineschip te bezichtigen zijn in de handelshaven. Een demonstratie van een Lynkx-helikopter is langza merhand traditie bij de Zeeslag van Schoneveld. Aan deze de monstratie zal medewerking verleend worden door de red dingsboot uit Breskens terwijl het Korps Mariniers een para demonstratie zal verzorgen. Deze demonstraties starten om 15.00 uur in de vissershaven. Vanaf 13.00 uur reeds zal er een Orion verkenningsvliegtuig bo ven West-Zeeuws-Vlaanderen cirkelen en specialë aandacht besteden aan het gebeuren rond de haven. Vrijdag 13 juni loopt het mari neschip 'De Blommendael' Breskens binnen. Dit schip be vindt zich normaal op de Noordzee voor onderzoek en is zaterdag 14 juni te bezichtigen door het publiek. De aanwezigheid van de Ko ninklijke Marine wordt com pleet gemaakt met een optreden van het Koperensemble van de marinierskapel in de Samen op Weg Kerk te Breskens. Vanaf T-& ..i. v 3- i vIEIF"* fj j -4* •.*- L-5." »*-* i W-v De Koninklijke Marine laat het publiek aan boord een kijkje nemen. 13.30 uur vindt hier de officiële herdenking plaats die o.a. be staat uit een toneeluitvoering van het overleg dat de toenma lige commandant Michiel de Ruyter had met zijn eskader commandanten. Dit toneelstuk wordt afgewisseld met muziek van het Koperensemble terwijl deze wereldberoemde muziek groep aansluitend nog een kort concert geeft tot 14.30 uur. Voor de echte muziekliefheb bers is het een unieke kans dit ensemble te bewonderen. Verder zal de herdenking van de Zeeslag op Schoneveld op zaterdag 14 juni worden opge luisterd met een aantal oudere schepen uit Engeland. Deze groep schepen zal de vrijdag avond voor de officiële herden king al arriveren in de handels haven. Vorig jaar reeds was de organi satie van 'The Association of Dunkirk Little Ships' uit Suf folk reeds uitgenodigd om de herdenking mee te maken. Toen moest men door organisatori sche redenen verstek laten gaan, maar dit jaar zal deze ge renommeerde vereniging aan wezig zijn met 10 schepen. Deze vereniging is opgericht in 1940, nadat men met een groot aantal schepen de Engelse en Franse troepen vanuit Duinkerken had geëvacueerd naar Engeland. Een operatie die veel opzien heeft gebaard en duizenden sol daten het leven heeft gered. Deze Engelse vloot wordt 13 juni op de Noordzee 'opge haald' door de heer Martinot met zijn schip de Narwal. Deze ontmoeting zal plechtig plaats vinden midden op zee. De En gelse vloot staat onder leiding van Commodore Peter Packard en zal door het schip 'Narwal' de haven van Breskens worden binnengeloodst. Onder de sche pen bevinden zich enkele mote rkruisers waaronder de Betty, Jong, Bon Saada en de Jorana. Echte blikvangers zijn de Loui se Stephens en de Michael Stephens (twee reddingsboten uit 1939). Het oudste schip is de 'Lurline of Ipswich' een klein moterjacht dat gebouwd werd in 1914 in Essex en compleet gerestaureerd is. Alle schepen zijn op de dag van de herdenking, zaterdag 14 juni, gratis te bezichtigen door het publiek. Deze schepen zul len afgemeerd worden aan de kade van de handelshaven waar het publiek ook verschillende oude rond- en platbodemsche pen alsmede sleepboten en Hoogaarsen kan bewonderen. Het maritieme aspect wordt compleet gemaakt door de aan wezigheid van 'De Blommen dael', een schip van de Konink lijke Marine. De liefhebbers van schepen maar dan van klein formaat, kunnen verder aan hun trekken komen in een ruimte naast het Visserijmuseum. Hier is name lijk de hele maand juni een ten toonstelling ingericht rond het VOC-schip 'De Breskens'. Dit jacht van de Verenigde Oostin- dische Compagnie was een van de eerste schepen dat er in slaagde het hermetisch afgeslo ten Japan te bezoeken. Voor die tijd (de zeventiende eeuw) een belangrijk strategisch/histo risch feit in het kader van de handel die Nederland dreef met de rest van de wereld. Het scheepsmodel 'de Breskens' is, volgens de originele tekenin gen, nagebouwd door de heer Koster uit Breskens. Dit schip en vele andere voorwerpen uit de tijd van de VOC, alsmede en kele prachtige videofilms over scheepsreizen, zijn dagelijks te bewonderen gedurende de hele maand juni. GS Deze rubriek is een uitgave van de Gezondheids- hcids| jlenst «ijzer, het informatiecentrum over gezondheid en pre- ventie van de GGD Zeeland II Westwal 37 te Goes, telefoon 0113-249434 Open op werkdagen van 08 30-17.00 uur Zeeland Vrije toegang Als de logopedist op school komt, kijkt hij (of zij) of de kinderen verstaanbaar spreken. Ook gaat hij na of de kinderen voldoende begrijpen van de gesproken taal en zich daarin goed genoeg kun nen uitdrukken. Kortom de logopedist onderzoekt of de spraak/taalontwikkeling normaal verloopt. Hij beoordeelt niet of de kinderen wel 'keurig' Hollands spreken. In onze provincie spreken nog tamelijk veel schoolkinderen Zeeuws. Als een kind in het Zeeuws wordt opgevoed, zal het na tuurlijk Zeeuws verstaan en spreken. Daar is niets mis mee. Dia lect spreken is geen afwijking. Het Nederlands is gewoon de afge sproken formele spreek- en schrijftaal voor ons land en het Zeeuws is de spreektaal voor onze provincie. Als een kind echter alleen in het dialect wordt aangesproken en pas op de basisschool in aanra king komt met het 'Nederlands', dan kan dat bepaalde problemen met zich meebrengen. Het Nederlands is dan als het ware een tweede taal voor het kind, naast het Zeeuws als 'eerste taal'. Als een school veel aandacht besteedt aan communicatie zullen die problemen wel meevallen. Het kind zal de tweede taal, in dit geval het Nederlands, snel begrijpen en gebruiken. Maar als het kind zich bijvoorbeeld niet veilig voelt op school, kan het zijn dat het nauwelijks durft te gaan spreken in de 'vreemde taal'. Soms levert het leren lezen en schrijven wat problemen op, omdat de uitspraak in het Zeeuws in een aantal gevallen niet overeen komt met de Nederlandse klanken. Denk aan de klanken /ui/-/eu/ of de /g/-/h/-verwisseling. Een kind moet dan steeds klanken en woorden 'vertalen'. Het Zeeuws en het Nederlands lijken veel op elkaar. Er is alleen een verschil in uitspraak, maar verder niet zoveel in het gebruik van woorden en zinsopbouw. Dit betekent dat een normaal intelli gent, goed horend en communicatief ingesteld kind het Nederlands snel kan leren. Uit de literatuur is bekend, dat het leren van twee talen (zoals ik het Nederlands en het Zeeuws nu even noem), veel makkelijker gaat wanneer vanaf het begin af aan beide talen evenveel tegen het kind gesproken worden. Het beste is dat de verschillende talen tel kens door dezelfde personen gesproken worden. Jammer genoeg is het Zeeuws geen 'taal' in de strikte zin van het woord. Anders zou ik pleiten voor een tweetalige opvoeding; het Zeeuws en het Neder lands. De spraak-/taalontwikkeling loopt dan geen achterstand op en het Zeeuws blijft in ere. Overigens: als Zeeuwse ouders hun kinderen toch liever in het Ne derlands opvoeden, moeten ze dat zeker niet doen om kinderen ac centloos te laten spreken. Kinderen zullen toch het accent van de ouders of uit de omgeving overnemen. En waarom zou het erg zijn te horen waar je vandaan komt? Alleen als je nieuwslezer wilt wor den of filmheldin kan het lastig zijn, maar om daar nou het Zeeuw se dialect aan op te offeren? 'Dat liek me niks'. Liesbeth Dieleman, logopediste afdeling Jeugdgezondheidszorg GGD Zeeland. VLISSINGEN De top van de Nederlandse jeugd Showkorpsen komt naar Vlissingen. Zaterdag 31 mei zal om 10.00 uur het derde Nationaal Jeugdfestival, NJF, van start gaan. „Het wordt een groot spektakel van de eerste orde, met het nieuwste van het nieuwste op het gebied van concourmuziek", meent Frans Wie- land, voorzitter van de Stichting Nationaal Jeugdfes tival. Evenals voorgaande jaren is de locatie het sport park aan de Vlissingse Irislaan. In de avonduren vindt op het Stadhuisplein de -gratis toegankelijke- Taptoe 1997 plaats. „Wat de muziekcorpsen spe len is de première voor het beroemde evenement Wereld Muziek Concours. Alles wat het publiek voorgeschoteld krijgt, is van grote kwaliteit. En het is dit jaar de enige keer in Zeeland dat zo'n eve nement plaatsvindt." En thousiasme te over bij organi sator Frans Wieland. En dat terwijl de voorbereidingen voor de editie '97 moeizaam verliepen. „Met het evenement is meer dan dertig duizend gulden ge moeid. Helaas heeft het veel tijd gekost om de begroting rond te krijgen. Instanties worden kieskeuriger met het uitgeven van subsidies en er zijn al zoveel evenementen", zegt Wieland. „Maar nu zijn we er helemaal klaar voor." Volgens de voorzitter is de animo bij de deelnemers voor het Zeeuwse festival groot. Voor het eerst sinds de start van het NJF zal gestreden worden in een A- en B-klasse. Om 12.00 uur treedt Junior Drumcorps Johan Friso Mid delburg aan in de B-klasse. Het succesvolle Middelburgse drumcorps heeft maar liefst negen nationale titels binnen gehaald. Het corps, onder lei- Een van de showkorpsen, Jong 'Excelsior' uit Delft, die zaterdag acte de presence geeft op het Vlis singse festival met een spetterende finale. De toegang tot de Taptoe is gratis. De voorverkoop voor het derde Nationaal Jeugd festival is begin deze maand van start gaan. Gezien de overweldigende belangstel ling in de voorgaande jaren, verwacht de organisatie, de Stichting N.J.F., een ware toeloop. „Voor het jeugdfesti val verwacht ik vijftienhon derd bezoekers, en voor de Taptoe een paar duizend be langstellenden", zegt Wie land. In 1996 waren in enkele weken alle tribuneplaatsen uitverkocht. De kosten zijn evenals in 1996 laag gehou den. Een overdekte tribune zitplaats kost 7,50 gulden, niet-overdekte tribunezit plaatsen en staanplaatsen kosten vijf gulden. Kinderen tot en met 12 jaar hebben gra tis toegang tot een onover dekte tribunezitplaats. Kaartreservering kan telefo nisch (46 62 41). 0 De Taptoe vorig jaar in Vlissingen FOTO RONALD NIEUWPOORT ding van drummajor Michael de Weert, speelt muziek uit The Muppet Show en het wel bekende nummer It's raining men. De twee best geklasseerden van de B-klasse zullen zich in de middaguren meten met de deelnemers van de A-klasse. Om 16.00 uur speelt de win naar van het NJF 1996 de Drum- en Showfanfare Jong Advendo uit Sneek. „Het is echt de top in Nederland. De jongeren spelen vaak beter dan de meeste seniorencorp sen, amateurisme is ver te zoeken." Alvorens wordt overgegaan tot de finale van het Natio naal Jeugdfestival 1997 zal nog een showoptreden van een gastcorps plaatsvinden. Omstreeks 16.40 uur is de prijsuitreiking waarna door de deelnemers gezamenlijk You'll Never Walk Alone ten gehore gebracht zal worden. 's Avonds zal om 20.00 uur een taptoe plaatsvinden op het Stadhuisplein in het cen trum van Vlissingen. Daaraan voorafgaande verzorgen vier deelnemende muziekgroepen een parade door de stad. Aan de Taptoe Vlissingen NJF 1997 zal de top van de Neder landse Showbandwereld deelnemen. De winnaar van het Nationaal Jeugdfestival 1997 het Showorkest Delta band uit Vlissingen, de Drum en Showfanfare Advendo uit Sneek en de Wereldkampioen mars en vice-Wereldkampi- oen show -het Leeuwarder Pasveerkorps- zullen achter eenvolgens optreden. Omstreeks 21.30 uur zal dit grootse muziek- en shows pektakel worden afgesloten 'S-GRAVENPOLDER - De Provinciale Zeeuwse Dam Bond houdt een algemene vergadering op vrijdag 30 mei in het Dorpshuis te 's-Gra- venpolder, aanvang 20.00 Het bestuur stelt voor om voor het komend seizoen van elke vereniging een bijdrage te vragen van 25,-, daarvoor ontvangen zij dan een exem plaar van de partijenboeken van de hoofdklas en de beker wedstrijden. Aftredend en herkiesbaar in het bestuur zijn secretaris M. Provoost en Jeugdleider P. Filius. Wedstrijdleider C. de Jonge is ook aftredend en stelt zijn functie beschikbaar. Op voordracht van het be stuur kan worden benoemd T. Allewijnse van de vereniging Souburg. Verder stelt het be stuur voor om voorzitter C. Rijk te kiezen als afgevaar digde naar de KNDB verga dering. Het ledental van de PZDB be droeg per 1 januari 234, ver deeld over twaalf verenigin gen. De grootste vereniging is PWG 's-Gravenpolder met 63 leden. Zierikzee is de kleinste damclub in Zeeland, met slechts 5 leden. In de landelij ke competitie wisten PWG en Middelburg zich te handha ven. De Zeeuwse kampioen PWG 2 kon het in de promo tiewedstrijd tegen Ouden bosch niet redden en verloor met 5-11. Door terugtrekking van een ander team mag men echter in het komend seizoen toch uitkomen in tweede klas. Met een programma dat verzorgd wordt door veelal jonge ar tiesten reist het Franse Golden Circus naar Middelburg af. Clowns, slangenmeisjes en tapdansers betreden de circustent. In Middelburg zet Golden Circus haar tenten op bij Hof van Lange. Vrijdag 30 mei om 19.00 uur, zaterdag 31 mei om 15.00 en 19.00 uur en zondag 1 juni om 15.00 uur zijn de voorstellin gen.

Scheldebode | 1997 | | pagina 13