99.- Klasgenoten ontmoeten elkaar na vijftig jaar de Golfbaan Easy Care voor: 100% non iron cotton De bijenorchis 2bu P)-6 Mannenkoren geven concert voor Foster Parents Plan installatie burgemeester De BANK PI mam\ Introducing 25.- KORTING OP IEDERE DOCKERS BROEK E L E w 1 E E K HUIS AAN H U 1 S OP W A L C H E E N „Wie stopte destijds mijn vlecht in de inktpot" Zeeuwse Windhonden Renvereniging viert zilveren jubileum INSTITUUT LE B0NHEUR Rollenpatroon UI N LU O O z woensdag 21 mei 1997 'n Pittifi fees bouw je op Tel. 418653 TUINMEUBELSHOW LIGBED SOLARIS GROEN LANGE VIELE 1 middelburg Reünisten Renbaan Beste service, laagste prijs! Sociaal STRANDBAL GRATIS 4 HALEN 3 BETALEN Burg. v. Woelderenlaan 5 - Vlissingen 'De Ruyterstadsingers' en ZWN Mannenkoor geven vrijdag 23 mei om 20.00 uur een concert met een speicaal tintje. In de Zions- kerk te OostkapeUe verlenen deze koren gratis hun medewerking aan een benefietconcert voor Foster Parents Plan. Al zestig jaar zet Foster Parents plan zich in om kansarme kinderen in ontwik kelingslanden uitzicht te bieden op een beter staan. De opbrengst van het benefietconcert gaat naar een 'scholenproject' in MaÜ (Afrika). Het project voorziet in de bouw van scholen, aanschaf van meubilair en leermiddelen. Daarbij wil het FPP alfabetise- ringscusussen voor volwassenen organiseren. Mr. L. Spahr van der Hoek, momenteel nog burgemeester van Coevorden, wordt op 1 juni de nieuwe burgemeester van Middel burg. De eerste burger van de Zeeuwse hoofdstad wordt op vrijdag 6 juni geinstalleerd tijdens een buitengewone openbare raadsver gadering in de burgerzaal van het stadhuis. De installatie-verga dering wordt om half drie geopend door P.M. Bruinooge, die aan sluitend de ambtsketen en de voorzittershamer zal overdragen. Ook R. Visser, de nestor van de raad, zal een toespraak houden. Van half vier tot zes uur is er een openbare receptie, waarop met de burgemeester en diens echtgenote kennisgemaakt kan worden. ADVERTENTIES Openingstijden: maandag t/m vrijdag 8.30-12.00,13.00-18.00 uur zaterdag 8.30-16.00 uur met scherpe aanbiedingen van 139.- een natuurlijke zaak Wilgen hoek weg 13a 4353 EA Serooskerke Telefoon: 0118-592820 L3f DEZE AKTIE IS GELDIG T/M 31 MEI 1997 Orchideeën spreken altijd weer tot de verbeelding. Ze zijn bij zonder van vorm en kleur en bovendien zijn de meeste soorten uitgesproken zeldzaam. Met veel soorten gaat het ook niet al te best, omdat orchideeën niet bestand zijn tegen bespuiting, kunstmest dn zure regen. Maar de mooiste van onze inheemse orchideeën doet het be paald niet slecht. De bijenorchis, die hierbij is afgebeeld, wordt veel vaker gevonden dan vroeger. Voor een deel komt dat onge twijfeld omdat er meer op de wilde flora wordt gelet dan enke le generaties geleden. Maar het staat wel vast dat de plant zich ook op tal van nieuwe plaatsen spontaan vestigt. Zelfs tot op onbemeste gazons midden in de bebouwde kom. De vraag rijst hoe het kan dat, dwars tegen de tendens bij de overige familie leden in de bijenorchis zich zo kan uitbreiden. Voor een deel komt dat waar schijnlijk omdat de bijenorchis zich op behoorlijk droge groei plaatsen kan vestigen. De meeste andere orchideeën heb ben een sterke voorkeur voor vochtig terrein, en ongerept, vochtig grasland is veel zeldza mer dan droog grasland, ook al omdat veel natte weilanden veel beter ontwaterd zijn dan vroeger. Wat waarschijnlijk ook een rol speelt is de kli maatsverandering. De bijenorchis is een zuidelijke soort en net als sommige andere zuidelijke planten profiteert de soort van warme, droge zomers. Dat doet zich overigens niet alleen bij planten voor. Ook sommige vogels en een groot aantal insek- tensoorten maken een opmars naar het noorden. Natuurlijk staat daar tegenover dat planten en dieren die bij ons aan de zuidgrens van hun verspreidingsgebied zitten een omgekeerde tendens laten zien. Die vertrekken letterlijk met de noorderzon. CHELDEBODE Middelburgse jeugd kijkt verder dan de neus lang is Open dag waterschap in Fort Rammekens Kooksessie Gezond en lekker laat gerechten van Zeeuwse bodem heerlijk smaken VLISSINGEN - Vorig jaar kwam Fredi Bruggink uit Al melo naar het kantoor van De Scheldebode met een schoolfoto uit 1947 van klas 3 van de toen malige Bonedijkeschool. In de zelfde week dat de foto werd gemaakt was Fredi naar Twen te verhuisd en zodoende was hij bijna alle namen van zijn klas genoten vergeten. Omdat hij graag opnieuw met hen in con tact wilde komen, riep hij daar voor de hulp van De Scheldebo de in De foto werd geplaatst en ver schillende oud-klasgenoten reageerden. Na een jaar inten sief speurwerk waren de meeste namen en adressen achterhaald en besloot Fredi een reünie te organiseren. Onlangs ontmoetten zeventien oud-klasgenoten elkaar na vijf tig jaar. Heel veel herinnerin gen werden opgehaald en er werd veel gelachen. Uiteraard werd er weer een foto gemaakt. Uit Las Vegas was er een brief van één van de meisjes die zo graag wilde weten wie toen haar vlecht in de inktpot ge stopt had. De dader meldde zich alsnog! Na een zeer geanimeerd lopend buffet ging het gezelschap weer uit elkaar maar niet nadat adressen en telefoonnummers uitgewisseld waren. 1947 De namen kinderen op de foto uit 1947. Op de achterste rij vanaf links: Zeger le Clerq, Henk de Nooyer, Ko Goedegebure, Dik van Reems, Sjaak van Peenen, Wim Burgers, Wim Suwijn, René Plasse, Freddy Beek, Piet Ko- lijn, Tony Smits en de heer Ka- relse; tweede rij: Ria Schram, Bep Kolijn, Willy van de Velde, Tiny Rijnders, Willy Jacobse, Bel de Quelery, Rietje Loeke- meijer, Trudy Warhout en Wil na Zoete; derde rij: Gerda Wijk- huisen, Toos de Waal, Nelly Wolf, Yvonne Schout, Janny Teeuwen, Addy van der Hoek, 1 Klas 3 van de Bonedijkeschool in 1947. Vijftig laten voor een reünie bijeen. Hilda van Eyk, Ella Bouff, Ine ke Mommaas, Jeanne de Klerk, Georgette van Rijssel, Willy Sinke en Sari Hol; vooraan: Piet Boone, Fredi Bruggink, Frans van de Plasse, Theo Everaers, Gerard Mannaert, Jan Mijns- bergen, Tammie Seijnstra, Rob- by van Rosevelt en Carel van Leuven. Op de recent gemaakte foto staan vanaf links: Zeger le Clerq, Bep Ferdinandus-Kolijn, Bep de Quelery, Janny Valkier- Teeuwen, Rietje Stam-Loeke- meijer, Addy Balster-Van der Hoek, Ella de Nooyer-Bouff, Jeanne Schot-De Klerk, Yvon ne Volwerk-Schout, Willy de Geus-Sinke, Trudy Warhout, Freddy van Beek en Wilna van Bruinesse-Zoet; vooraan: Fredi Bruggink, Theo Everaers, Tam mie Seijnstra en Carel van Leu ven. Rennen achter 'haas' in schapenvacht GOES - De Zeeuwse Windhonden Renvereniging vier de zaterdag 17 mei haar vijfentwintig jarig bestaan. Op initatief van Jan-Kees Poortvliet meldden zich in 1972 een kleine dertig bezitters van windhonden. Het uiteindelijke doel was het organiseren van windhon- denrennen in de provincie Zeeland. De leden van de nieuwe vereniging kwamen hoofdzakelijk uit Goes en Middelburg. Om een officiële vereniging te kunnen starten moesten er minimaal vijftig leden zijn en een goede renbaan. De leden werden gevonden, maar een geschikte lokatie voor de windhondenrennen, dat was even een probleem. Het sportveld van het Goese Ly ceum aan de Graaffstraat bracht uitkomst, dat veld mocht tot de zomervakanties gebruikt worden. Jan-Kees Poortvliet, vijfentwin tig jaar voorzitter, meldt: „Die paar maanden zijn twaalf jaar geworden. We zijn in 1984 ver huisd naar sportpark 'Het Schen- ge'. Daar beschikken we over een goed geoutilleerde accommoda tie die aan alle eisen voldoet, zo dat iedereen volop plezier aan zijn sport kan beleven." Thuis bij de voorzitter van de Zeeuwse Windhonden Renvere niging (ZWR) Jan-Kees Poort vliet (48) is zijn hobby duidelijk waarneembaar. De poten van de salontafel worden gevormd door drie zittende bronzen windhon den, whippets. Een kleiner exem plaar ligt in alle rust versteend op een bijzettafeltje. Poortvliet, die zelf een whippet heeft, is in het dagelijks leven autorijschoolhou der: „Ik zie de Zeeuwse Windhonden Renvereniging puur als hobby. Organisatie trekt mij aan, denk ik. Ik ben tevens voorzitter van Verenigde Rijscholen Goes en Omgeving, en van de Beroepsop leiding Verkeersveiligheid Zee land. Samen met de heer De Jong heb ik indertijd het initatief ge nomen om een renvereniging op te richten. Hij was toen al twintig jaar actief als fokker van wind honden, zelf was ik net één jaar in het bezit van een whippet. Met medewerking van de gemeente Goes zochten we zelf een terrein- tje op waar we een baan van mi nimaal 350 meter aan konden leggen. Het streven was om daar net zo lang windhondenrennen te organiseren totdat we genoeg le den zouden hebben om een vol waardige renbaan op te zetten. In 1984 was het zo ver en konden we op 'Het Schenge' een zeer moder ne windhonderenbaan in gebruik nemen waar de korte afstand (350 meter) en de lange afstand (475 meter) gelopen kunnen wor den. Er is daar een bijzonder be- vloeiingssysteem, dat er voor zorgt dat de bovenlaag van de renbaan nooit nat is. Een droge baan betekent vooral veiligheid. De honden kunnen tijdens de ra ce niet wegglijden. De onder grond moet wel voldoende zacht zijn, zodat de dieren met hun na gels voldoende grip hebben en ze met de snelheden die ze ontwik kelen, zo'n zeventig tot negentig kilometer per uur, geen blessures oplopen." De windhondenrensport is ver deeld in drie hoofdrassen Grey hound, Whippet en Afghaanse Windhonden. In de wedstrijden van de ZWRV hoofdzakelijk Whippets lopen. „Wij organise ren vier grote wedstrijden per jaar en tijdens het seizoen, van maart tot en met november, is er elke zaterdagmiddag training", vertelt Poortvliet. „Overkoepel- Jan-Kees Poortvliet, al 25 jaar voorzitter van de ZWRV, met de whippet Happy. FOTO TANNIE DE JONGE end is de 'Raad van Beheer op Kynologisch gebied'. Daar is de Windhondenrensport een onder deel van en die Raad wordt weer samengesteld uit vertegenwoor digers van de dertien renvereni- gingen die Nederland telt. Ge middeld zijn er twee wedstrijden per weekend." In de kwart eeuw van haar be staan hebben windhonden van leden van de Zeeuwse Windhon den Renvereniging diverse prij zen en kampioenschappen in de wacht gesleept. Jan-Kees Poort vliet: „Er zijn drie gradaties. Je begint in de B-klasse, ben je goed dan ga je naar de A-klasse; pres teert de hond minder goed, dan wordt het C-klasse. Honden uit de A-klasse kunnen meedoen met alle kampioenschappen op de korte en lange baan. In onze ver eniging was de hond Cindy in 1977 Nederlands en Europees kampioen, Diba, een zus van Cin dy werd in 1979 Nederlands kampioen. In 1990 won Nadia een belangrijke race, de Derby en in 1994 won Priscilla." Dit is slechts een kleine greep uit de reeks successen die Poortvliet opsomde, maar het geeft wel een Totaalverzoraina en natuurgeneeswijzen Koningin Julianalaan 30 Arnemuiden Telefoon: 0118-601702 indruk van de grote klasse aan trainers en honden welke deze vereniging rijk is. De Derby is een race die te vergelijken is met een Europees kampioenschap. Tijdens de races rennen de hon den achter een zogenaamde 'haas' aan, dat moet aangeleerd worden, dat 'haasvast' zijn. In de ADVERTENTIES praktijk is het 'haas' een scha penvacht die aan een draad be vestigd is. Die draad loopt langs een aantal klossen, wordt opge draaid en gaat de baan rond en daar rennen de honden achter aan. „In onze beginperiode werkten we met een zelf in elkaar geknut seld toestel. Met behulp van een omgebouwde brommer lieten we de draad via het achterwiel lo pen. Later namen we het materi aal over van een vereniging uit Tilburg die stopte, en toen kon den we pas echt beginnen. Dat is nu verleden tijd, tegenwoordig werken we volledig mechanisch met twee electromotoren. Net als in iedere vereniging is er veel zelfwerkzaamheid, anders krijg je het niet voor elkaar. Zo is ook de kantine op de renbaan gezet. Ik kan rustig zeggen, voor 99 pro cent vrijwilligerswerk, daar draaien we op." Het vijfentwintigjarig bestaan werd zaterdag gevierd met een druk bezette jubileumwedstrijd op 'Het Schenge' met speciale prijzen. Windhondenrennen is niet alleen een passieve sport waarbij de hond het werkt doet, ook de baas of bazin moet er energie in stoppen. „Dat klopt," zegt Poortvliet, „voor mensen die deze sport beoefenen is het een intensieve sport. Dagelijks moe ten de honden worden getraind en verder veel lopen, wandelen, fietsen met een wedstrijdhond. Om die in conditie te brengen en te houden ben je minstens twee uur per dag bezig. Door speciale voeding krijgen ze meer energie. Veel honden wordt ook vlees ge voerd, meestal een samenstelling uit eigen keuken. Het leuke van deze sport is dat het meestal overgaat van vader op zoon of\ van moeder op dochter, je groeit er mee op. Als je twaalf jaar bent en je hebt een hond dan kun je al meedoen. Met de windhonden-rensport is de bezitter zelf ook in beweging, je ontmoet anderen en dag is weer goed voor de sociale contac ten. Even gezellig met de hond weg!" BROODJE VAN DE WEEK Bij ons is het zomer Bij aankoop van een WALDKORNBROODJE 400 gr. (lot. besteding 5.-) TREKKER-AANBIEDING VRIJDAG - ZATERDAG YOGHURT-AARDBEIENSCHELP (lekker romige yoghurt met verse zomerkoninkjes) Westdijk 29 Arnemuiden 0118-603300 Seisweg 55 Middelburg 0118-641606 Markt 24 Veere 0118-501215 LU Zo tussen moederdag en vaderdag is het wel eens nut tig om te filosoferen over het rollenpatroon van vrou wen en mannen. Zijn we lang opgevoed met vaste waarden, dan kunnen die nu rustig losgelaten worden. Vrouwen deden al vaak mannenwerk en mannen doen steeds meer vrouwen werk. Althans, zo werd dat werk altijd betiteld. Zelden zag je vroeger mannen alleen achter de kinderwagen, tegenwoordig kijkt niemand daar meer van op. En als je in de garage met een vrou- weljke monteur te maken krijgt, dan kun je er van op aan dat die net zo technisch is als haar mannelijke col lega. En zelfs op de stadsbus rijden vrouwen als chauf feur. In de gezondheidszorg werkten verpleegsters en heren doktoren, ook dat is achterhaald. In alle geledin gen van de maatschappij heeft wat dat betreft een doorstroming plaats gevonden. Het is nog geen ideaal plaatje maar we zijn op de goede weg. Zo gaat het ook in het huishouden, hij wast af en stofzuigt en zij doet de boekhouding en plakt daarna een lekke fietsband. Bij Janus en Trui, twee van de oude stempel, werkte dat nog niet zo. Janus zat het liefst oostindisch doof achter zijn krant verscholen terwijl Trui het huishou den deed. Zo tegen koffie- of etenstijd had hij z'n krantje altijd net uit. Trui had al gemopperd dat hij ook eens wat moest doen, maar dan zwaaide hij met 'zijn' huwelijksvoorwaarden, feminisme en het recht van het aanrecht. Omdat Trui vorige week haar pols verstuikte moest Janus wel aan de bak. Het was goed te merken dat hij het niet naar zijn zin had. Toen hij voor de derde keer op een dag af moest wassen stelde hij met sip gezicht vast: Tja, het huwelijksleven is niet meer wat het geweest is. Cameleon. I I

Scheldebode | 1997 | | pagina 1