de Golfbaan 9 'Vliegvissen is voor iedereen bereikbaar' PERKPLANTEN groenkalender De grote stern GROEN LEER Z Na 15 mei snelheidscampagne Deze week: Pinksterprijsvraag Alsnog de pineut Weinig belangstelling voor districtskampioenschap knwu Te veel gedronken Honderd oldtimers bijeen voor show, rondrit en behendïgheïdsrit nu:18.75 NIEUWSBLAD VAN FORMAAT LU N LU O LU D M -V 'n Pitfiö feestie j bouw je op Tel. 418653 ELKE WEEK HUIS AAN HUIS OP WALCHEREN Groot assortiment Kuipplanten vaste planten rieten mand op steel Trend Gewijzigde afsluittijden i.v.m. Pinksteren De Scheldebode Wij wensen u prettige pinksterdagen. Vliegen woensdag 14 mei 1997 Burg. v. Woelderenlaan 5 - Vlissingen ZEELAND - Voetgangersvereniging en Veilig Verkeer Neder land houden in samenwerking met het Regionaal Orgaan Ver keersveiligheid Zeeland vanaf 15 mei tot eind juni een snel heidscampagne onder het motto 'Mag 't wat minder Doel is het verminderen van het aantal slachtoffers van te hard rijden. Ook dit jaar wordt gewezen op de gevaren van een te hoge rij snelheid op wegen binnen en buiten de bebouwde kom. Lan delijk en regionaal brengen de media deze campagne bij een zo groot mogelijk publiek onder de aandacht. Voor meer informatie kan men contact opnemen met campag neleider J.C.M. Vermeule, bereikbaar onder telefoonnummer 0118-487225. In deze editie van de Scheldebode vindt u de Pinksterprijs vraag. Deze is uitgegroeid tot een spannende en ontspan nende traditie en biedt onze lezers kans op schitterende prijzen, beschikbaar gesteld door onze adverteerders. Op de prijzentafel van de Scheldebode bevinden zich o.a. een dubbele electrisch verstalbare lattenbodem een Pfaff Lock machine, een Sony televisie met afstandsbediening en teletekst, een jaar gratis trainen bij een fitnesscentrum, een kamervolière, een vloerlamp met dimmer, twee handge knoopte tafelperzen, een juwelen-cheque, een danscursus, een buzzer en een doucheset. En nog tientallen andere prij zen, waaronder vele waardebonnen. Kortom blader verder in deze extra interessante Scheldebode en doe mee. Veel pinksterpuzzelplezier. Op de Koestraat in Middelburg werd donderdagmiddag een verkeerscontrole gehouden en daarbij werd een 21-jarige bromfietser uit Oost Souburg aangehouden. In eerste instantie was zijn probleem het niet dragen van een kinband, maar in tweede instantie (bij het vaststellen van de identiteit) bleek dat hij 'open stond' voor een eerder vonnis van 330 gulden of vijf dagen hechtenis. Hij was derhalve alsnog de pineut. 'S-HEER ABTSKERKE - Voor het Zeeuws districtskam pioenschap wielrennen op de weg, dat op 2e Pinksterdag in 's- Heer Abtskerke wordt gehouden bestaat tot nu toe maar wei nig belangstelling. Bij de KNWU licentiehouders prijken maar zeven namen van amateurs op de deelnemerslijst, bij de cyclo- sportieven slechts vier. De titelstrijd wordt gelijktijdig gehou den met de Open Zeeuwse Kampioenschappen voor A-, B- en C-trimmers en de jeugd van 10 tot en met 14 jaar. Bij deze ca tegorieën is de deelname veel groter. Bij de zeven amateurs die zich Hebben gemeld bevinden zich vijf renners van de WV Zeeuws-Vlaanderen, namelijk Edward Farenhout, Nico van de Klundert, Johan van Schaik, Martin de Jaeger en Danny Schout. De twee Middelkampers die heb ben ingeschreven zijn: Francois Franse en Dennis Mesu. De or ganisatie hoopt uiteraard dat nog een aantal amateurs zich de ze week zal aanmelden. Dat geldt trouwens ook voor de cyclo- sportieven van wie tot nu toe alleen Arjan Klaasse, Cees de Wijze, Johan van Dijke en Peter Hofland zich hebben aange meld. De voorinschrijving is bij Fester Aarts (telefoon 0113-382302). De lengte van het parcours is 4,5 kilometer. Programma: 13.02 uur jeugd 10 - 11 en 12 jaar, afstand 15 ki lometer. 13.01 uur jeugd 13 en 14 jaar (25 Kilometer). 13.00 uur C-trimmers (30 kilometer) en gelijktijdig B-trimmers (50 kilometer). 14.31 uur A-trimmers en cyclosportieven (65 kilometer. 14.30 uur amateurs (100 kilometer). Voor de Zeeuwse junioren en nieuwelingen is de districtstitel strijd in het West-Brabantse Wernhout, eveneens op tweede pinksterdag. Na het nuttigen van alcoholhoudende drank kan men beter niet achter het stuur van een vervoermiddel gaan zitten en ver volgens aan het verkeer deelnemen. Toch zijn er nog steeds medemensen, die dat advies aan hun spreekwoordelijke laars lappen. Een 57-jarige Vlissinger kwam met zijn snorfiets ten val. Bij de hulpverlening bleek dat 590 UGL scoorde; rijbewijs werd in gevorderd en met een dagvaarding en een rijverbod mocht hij zijn weg vervolgen. Een 25-jarige inwoner van Middelburg kwam donderdagmiddag op het Molenwater in zijn stad reeds aan 375 UGL(deze letters staan voor Uit Geademde Lucht, red.). Een Abraham-kenner uit het Belgische Berchem reed donderdagnacht tegen de alcohol-lamp, hij moest 350 gulden betalen en kreeg een rijverbod aan zijn broek. STICHTING HET ZEEUWSE Er zijn in het Deltagebied nog een paar kolonies van de grote stem. Dat is een grote, meeuwachtige kustvogel, die in grote kolonies broedt. Eén van die kolonies ligt op de Hooge Plaaten, in de monding van de Wester schelde. Ruim tien jaar geleden dook de grote stern daar min of meer onverwacht als broedvo- gel op, nadat de soort al enkele decennia niet binnen de pro vinciegrenzen had gebroed. De vogels vestigden zich in een complex van lage duintjes, die ontstaan zijn dankzij het plaat sen van takkenschermen, die het stuivende zand opvangen. Al in het eerste jaar dat ze verschenen broedden er zestig paren, maar inmiddels is hun aantal uitgegroeid tot ver boven de dui zend paar. De nesten van de sterns liggen heel dicht op elkaar. Ze worden zo gesitueerd dat de vogels maar net buiten het be reik van de snavel van hun buurman zitten. Nesten is eigenlijk een te groot woord voor de kale zandkuiltjes waarin de grote sterns hun eieren deponeren. Ogenschijnlijk liggen de eieren zomaar los in het zand. Grote sterns verdedigen hun broed plaats buitengewoon fel. Wie het waagt om in de kolonie door te dringen stuit op een muur van geagiteerde stems die keer op keer een stootduik naar hun belager ondernemen. De indringer wordt onder vuur genomen met uitwerpselen en de vogels kun nen in hun snelle vlucht prima mikken. Afgezien van het risico op een regenbui van excrementen is het sowieso beter om met een boog om zo'n broedkolonie heen te lopen. Want ondanks hun efficiënte verdediging zijn de grote sterns buitengewoon kwetsbaar voor verstoring. Veel vroegere broedplaatsen zijn mede als gevolg van verstoring verlaten, en het is zaak om de weinige kolonies die er nog zijn volledig met rust te laten. De sterns zijn voor iedereen volop te bewonderen bij hun jacht op kleine visjes, die ze van heinde en verre aanslepen om hun jon gen groot te brengen. LANDSCHAP SCHELDEBODE 'Serooskerke In vroeger tij den' bewaarboek van het dorpse karakter Indische olifanten trappelen in Vlissingen Bedrijven adopteren graag een stukje groen COLIJNSPLAAT - „Er wordt beweerd dat vliegvissen een eli- tesport zou zijn. Dat was vroe ger zeker zo, hetgeen blijkt uit de beschikbare omvangrijke engelstalige literatuur. Tegen woordig is vliegvissen voor ie dereen bereikbaar, ook voor vrouwen. En waarom niet. In Scandinavische landen en in Engeland en Schotland is het heel gewoon, dat een vrouw met haar hengeluitrusting, verrekij ker en fotocamera de natuur in trekt." Aan het woord is Janus van Loenhout, voorzitter van de Zeeuwse Vliegvisvereniging Lure and Emerger. Van Loenhout is gelukkig met de huidige gang van zaken. „Na een paar moeilijke jaren met te veel windknopen, een term uit het vliegvissen, hebben we nu de lijn gestrekt in de goede rich ting. Ons ledenaantal is in min der dan een jaar tijd meer dan verdubbeld en hoewel we een Zeeuwse vereniging heten te zijn hebben we bijvoorbeeld ook leden in Bergen op Zoom, Roos endaal en Woensdrecht." Vliegvissen vergt weinig kracht, de bewegingen bij het werpen zijn eerder soepel en zelfs ele gant te noemen. Onder de beste kunstvliegbinders bevinden zich heel wat vrouwen. Om de jeugd kennis te laten maken met het vliegvissen is er op 19 mei in dorpshuis De Brug aan de Ha- velaarstraat in Colijnsplaat een informatiemiddag voor jonge ren tot zestien jaar. Deze is van een tot vijf uur en begeleiders zijn eveneens welkom. De infor matiemiddag biedt de kans op het kennismaken met de werp- techniek, het binden van kunst vliegen, het kijken naar video films en demonstraties. Van Loenhout: „Daarnaast heb ben we op 1 november onze Veerse Meer Vliegvisdag en dan zijn alle vliegvissers in Neder land welkom. De belangstelling is zo groot dat we volgend jaar een internationaal karakter aan deze Veerse Meer Vliegvisdag willen geven. Verder wil ik graag nog wat vertellen over on ze sport, die meer is dan aan vis aan een haak uit het water ha len. Vliegvissen is een bijzonde re manier van natuurbeleving. Respect voor de natuur staat bij ons hoog in het vaandel. Kennis van het insectenleven, met name de stadia van ontwikkeling en de daarmee samenhangende verschijningsvormen is onont beerlijk. Kennis van het bio toop, waarin de vissen leven, is nuttig. Om een succesvol vlieg- visser te zijn moet je de voe dingsgewoonten van de vissen weten. De vliegvisser zorgt dat zijn of haar lijn strak blijft bij het binnenhalen, de kunstvlie gen zijn gebonden en daardoor zijn er geen weerhaken nodig. Voor het onthaken wordt de vis niet uit het water gehaald, want de vliegvisser pakt - vaak staan de in de water - het kunstvlieg je, dat altijd voor in de bek van de vis zit. Een polsbeweging is voldoende om het haakje zo los te maken, dat de vis rustig kan wegzwemmen. Als de vliegvis ser ziet dat de vis wegzwemt in het water, waarin hij thuis hoort, dan voelt de vliegvisser zich opperbest." Van Loenhout is voor informa tie bereikbaar onder telefoon nummer 0118-582537. De oude auto mag weer gezien worden door Marcel van der Voort MIDDELBURG Sommige mensen zijn gefascineerd door oude auto's en die liefhebberij gaat behoorlijk ver. Maandenlang sleutelen en uren poetsen is voor hen heel gewoon. Het resultaat liegt er meestal niet om. Prachtige klassieke auto's pronken op tentoon stellingen en men krijgt veel lof tijdens rondritten. Za terdag 24 mei houdt de Stichting Evenementen Mid delburg (SEM) een Oldtimerdag op de Middelburgse Markt en daar zullen zo'n honderd 'oude-autogekken' elkaar treffen. Vorig jaar hield de SEM een soort 'trv-out'. De oude auto's -i bestuurders kwamen toen eveneens bijeen op de Markt. Dat sloeg aan, maar kritiek was er ook. De deelnemers wilden meer actie. Hun ver zoek wordt dit jaar in ruime mate ingewilligd. Natuurlijk kan het publiek in alle rust van 10.00 tot 16.00 uur de klassiekers bekijken, maar er gebeurt veel meer. Zo komt er een podium waar de bestuurder zijn blikvanger op zal rijden, terwijl speaker Piet Bakker wetenswaardigheden over de oldtimer zal vertellen. Na dit 'concours d'elegance' starten de deelnemers een rondrit door de stad. Daarna is er een behendigheidstest op een speciaal aangelegd par cours voor de ingang van Mi niatuur Walcheren, aan het Molenwater. Verder staat er op de markt een tent met daarin een ten toonstelling verzorgd door de firma Petiet. Passend bij de sfeer van de dag zijn daar al lerlei voorwerpen uit oude tij den te zien. Onder andere een nostalgisch snoepwinkeltje, een antieke ijscokar, een Es- ADVERTENTIES sopomp, een omafiets en re clameborden zullen de tijden van weleer doen herleven. Bo vendien krijgen oude motor fietsen een plaats op het plein. „Op de Markt komt een slag boom met een koddebeier, die als een soort bromsnor de au to's aan het begin van de dag op het plein zal toelaten. Iets verderop staat de antieke ben zinepomp van oliehandel Dek ker. Daar maakt een fotograaf foto's van de deelnemers en hun oldtimer. Die krijgen ze aan het einde van de dag mee naar huis. Ook is er een prijs vraag. De toeschouwer mag de mooiste auto kiezen", vertelt Peter Gruys van de SEM. Op de markt komen verder twee antieke brandweerwa gens van de Middelburgse brandweer, rock rolloptre- dens van Dream Factory, er worden relikwieën verkocht en autodealers die als spon sors aan het evenement ver bonden zijn, showen hun nieuwste modellen in de win kelstraten. Sjaak van den Berg was vorig jaar nauw bij de try-out be trokken. Daarna ging hij met de deelnemers van toen om de tafel zitten. „Het werd snel duidelijk dat de oldtimerdag deze keer beslist niet statisch mocht worden. Dus zijn wij gaan nadenken over de invul ling van de dag. Dat heb ik ge weten. Door de nieuwe opzet stroomden de aanmeldingen binnen. Daarom besloten wij te stoppen bij de honderd in schrijvingen. De telefoon staat de laatste weken roodgloeiend en iedere oldtimerbezitter heeft zijn eigen verhaalen raakt niet uitgepraat", onder vond het bestuurslid. Het enthousiasme van de old timereigenaar kent amper grenzen. De deelnemers ko men vanuit het gehele land naar Middelburg. Maar ook een-aantal Belgen en Duitsers zullen hun trotse bezit rich ting Zeeland sturen. Eén van hen is de 31-jarige Joachim Openingstijden: maandag t/m vrijdag 8.30-12.00, 13.00-18.00 uur zaterdag 8.30-16.00 uur speciale aanbieding een natuurlijke zaak Wilgen hoekweg 13a 4353 EA Serooskerke Telefoon: 0118-592820 1 Een van de deelnemers aan de oldtimerbeurs Wagner uit het Duitse Mon- heim. Hij is bezeten van klas sieke automobielen en die voorliefde draagt hij al jaren met zich mee. „Toen ik werd geboren kocht mijn vader een Opel Record. Ik was toen am per een paar dagen oud. Wij gingen jarenlang met deze au to naar Kamperland en ik weet nog dat ik moest huilen toen acht was en mijn vader de Opel naar de sloop in Seroos kerke bracht. Later nam ik mij voor om ooit nog eens zo'n au to aan te schaffen. Dat heb ik inderdaad gedaan. Ik heb het zelfde type auto uit 1965 ge kocht en ben heel stiekem in een schuur gaan sleutelen. Heb dus niets aan mijn vader verteld. Op een dag kwam mijn vader toevallig langs en zag waarmee ik bezig was. 'Je bent niet goed wijs en dit kost handenvol geld', riep hij toen. Maar op het moment dat ik de motor voor het eerst startte, kwam mijn vader met een fles Sekt. Daarmee liet hij blijken trots te zijn." Joachim heeft zijn witte Opel Rekord nog steeds en rijdt er regelmatig mee. „Ik ben er zuinig op, maar vind wel dat je hem moet gebruiken. Gelukkig ben ik handig, anders wordt deze hobby onbetaalbaar." Hoewel zijn klassieke auto in prima staat is, wordt hij voor de Oldtimerdag in Middelburg nog flink onder handen geno men. „Dat doe ik altijd als er iets speciaals is. Er mag niets aan mankeren", vertelt Joachim, die samen met de Duitse eigenaar van een Ci- troën 11 CV uit 1951 naar Zee land komt. Ook Eric de Koning (32) uit Oost-Souburg blijkt een fana tieke oldtimerbezitter. Hij heeft een Citroën DS uit 1967. „Ik heb een aantal vlotte au tootjes gehad, maar uiteinde lijk viel de keuze op een oldti mer. Heeft net bij als zoveel liefhebbers van klassieke au to's te maken met mijn jeugd. Mijn ouders reden ook Ci troën. In die tijd vond ik dat trouwens helemaal niet zo leuk. Ze hadden een Ami'tje, terwijl de vaders van mijn vriendjes in een luxere auto's reden", herinnert Eric zich. Toch staat er nu een oude Ci troën voor zijn deur te pron ken. „Als je er eenmaal aan begint wordt het snel een deel van je leven. Gelukkig is mijn vrouw eveneens enthousiast. Ze poetst vrolijk mee en is vaak aanwezig bij de activiteiten van de Citroën DS Club Zee land, waarvoor ik veel organi seer en het secretariaat doe." Volgens De Koning zijn er al tijd liefhebbers voor oldtimers geweest, maar is het de laatste tijd een echte trend aan het worden. „Dat heeft verschil lende redenen. Voor auto's ouder dan vijfentwintig hoeft er geen belasting meer worden betaald en veel onderdelen worden weer gemaakt, zodat je zo'n auto compleet kan hou den. Voorheen werd de oldti mer vooral in eenzaamheid ge koesterd in de schuur en kwam deze amper naar buiten. Dat is veranderd. De eige naars ontmoeten elkaar graag tijdens allerlei oldtimerevene menten. Ze zijn voor zo'n bijeenkomst uren bezig met hun bezit. Die moet er tiptop uitzien. Er mag absoluut niets mis gaan. Vol gens mij heeft dat te maken met trots en schaamte tegen over de andere liefhebber. Voor hen is er niets erger dan een oldtimer die het midden in een rondrit begeeft." ADVERTENTIES DE SCHELDEBODE Uitgave woensdag 21 mei: Advertenties dienen uiterlijk vrijdag 16 mei om 10.00 u. in ons bezit te zijn; redactiekopij uiterlijk op donderdag 15 mei om 15.00 u. Vliegen, en dan bedoel ik het insect, bent U daar ook zo dol op? Er is momenteel zowaar een plaag. En die wordt ondermeer veroorzaakt door opgeslagen mest. De vliegen gebruiken de mesthopen om hun eitjes in te leggen. De larven groeien binnen een paar dagen op tot geslachtsrijpe vliegen, die zich vervolgens weer vlie gensvlug vermenigvuldigen. Het gaat hier om vliegen van de steekvliegensoort en die zijn verzot op mense lijk zweet. Dat kunnen ze op honderden meters af stand ruiken en daar komen ze op af. Door mestop- slagproblemen zijn er veel hopen en die vliegende leg batterijen weten ze precies te vinden. Is het de hoop die vervliegt, of vervliegt de hoop op schonere tijden? Het lijkt de achtste plaag wel. Zo'n vette zwarte brom vlieg in je schaaltje appelmoes. Of dat hinderlijke brommen tussen de vitrages. Remedies zijn voorhan den. De spuitbus, een krant, de vliegenmepper of hor ren. Zelfs de ouderwetse vliegenvangers komen weer te voorschijn. Die kleverige slingers waaraan veel vlie gende insecten al hun eind vonden. Plakslingers die in vroeger tijd door pestjongens aan mooie meidenkrul- len geplakt werden, zodat de schaar er aan te pas moest komen om ze te verwijderen. Het is en blijft al tijd een onsmakelijk zicht en een bron van ergernis, vliegen in huis. Zo ook bij oma. De hele ochtend zat er al een te vervelen en samen met haar kleinzoon maak te ze er tevergeefs jacht op. Eindelijk zat hij een poos je stil, maar wel op haar favoriete schilderij, Duin landschap bij Zoutelande'. „Nu kan ik er nog niks aan doen ook mopperde ze, beducht om het schilderij te beschadigen. Kleinzoon, bekend met geweldadige op lossingen op de televisie, kende die remmingen niet. „Steek maar dood, oma, met de bajonet." Cameleon

Scheldebode | 1997 | | pagina 1