y Zijspanrijden in elfde Zeelandia-Run verbroedert Unieke kerkdienst op jazzfestival ZIJNEN z d« Golfbaan Leven in de drinkput GEEF EEN BRAUN CADEAU! 'n Pittifi feesi bouw je op ELKE WEEK HUIS AAN HUIS OP WALCHE Castgezinnen gezocht vervoer maaltijdvoorziening overgedragen aan vrijwilligers Delegatie Friendship Force op bezoek in Middelburg Zeeuwse vrouwenraad Indonesische bestuurders in discussie over stedenband Organisatie wil 'zo graag meer belangstelling langs de route' Topsy Chapman is de grote klapper' op Middelburgs evenement CROENKALENDER dames^mode LU N Ui O O Theater woensdag 7 mei 1997 Tel. 418653 Trouwe klanten bij Esso Cevaal Feestavond Kroegentocht Nu ook maat 48 in onze collectie! Burg. v. Woelderenlaan 5 - Vlissingen CHELDEBODE ZEELAND - De Vereniging Humanitas biedt kinderen die in sociaal-economisch moeilijke omstandigheden verkeren en die nooit op vakantie kunnen de mogelijk een week zorgeloos va kantie te vieren bij gastgezinnen in Zeeland. Voor dit project, aktie frisse lucht genaamd, zoekt Humanitas gastgezinnen in de week van 19 tot en met 26 juli. De kinderen die een vakantie hard nodig hebben komen uit verouderde wijken, uit gezinnen met een krappe behuizing of uit gezinnen waarvan de ouders ziek zijn of andere moeilijk heden hebben. Wie huis en hart wil openstellen voor deze kin deren kan contact opnemen met Rob en Marjan Scheffel, Wel hoekstraat 15, 4416 BG Kruiningen. Telefoon: 0113-382660. Tijdens afwezigheid met Toos Schouten, telefoon: 0113-221440. VLISSINGEN - In verpleeghuis Der Boede worden woensdag 14 mei, om 15.00 uur de nieuwe vervoerssets voor de maaltijd voorziening aan de vrijwilligers van Biggekerke, Koudekerke en Zoutelande overgedragen. De sets zorgen ervoor dat het eten beter warm gehouden wordt. „We zijn blij dat het hele platteland dezelfde sets krijgt", meent een woordvoerder van Stichting Welzijn Ouderen Platteland Walcheren. In het Koetshuis van Der Boede spreken algemeen directeur R. van den Bosch van SVRZ Walcheren en H. Kramer, leveran cier van het vervoerssysteem. Wethouder E.J. Gelok van de ge meente Veere draagt de vervoerssets officieel over aan de vrij willigers. Het materiaal kon worden aangeschaft met subsi dies van de gemeente Veere en het Juliana Welzijn Fonds. Het fonds heeft een bijdrage toegekend van 2.300 gulden. MIDDELBURG - Een delegatie van The Friendship Force of Currumbin Gold Coast uit Australië wordt maandag 12 mei, 's morgens tien uur, ontvangen door het gemeentebestuur van Middelburg in de Burgerzaal van het stadhuis. Loco-burge meester P.M. Bruinooge heet het gezelschap welkom. The Friendship Force Gold Coast is te gast bij de Stichting Friendship Force Zeeland. Over de hele wereld zijn Friendship Forces actief, om door uitwisselingen tot meer begrip voor el- kaars cultuur en vriendschap te komen. VLISSINGEN - Het Platform Zeeuwse Vrouwenraad houdt haar algemene ledenvergadering in het Arion Hotel in Vlissin gen op dinsdag 13 mei, aanvang 9.30 uur. Voor het themadeel, dat om 10.45 begint, is er een belangrijke spreker, ing. R.H. ter Heide, directeur van het Bureau voor Toerisme in Zeeland. Hij zal ingaan op: Zeeland-Recreatieland en de betekenis daarvan voor vrouwen. De bijeenkomst duurt tot 12.00 uur. VLISSINGEN Een delegatie van provinciale bestuurders uit Indonesië bezoekt op 13 mei de gemeente Vlissingen. Op het programma staan discussies over de stedenband tussen Vlissingen en Ambon en de positie van de derde generatie Mo- lukkers in Nederland. De Stuurgroep Vlissingen-Ambon zal 's ochtend in het stadhuis een inleiding houden over de steden band. De Molukse Welzijnsstichting Mae-Uku zal de positie van de derde generatie Molukkers toelichten. MIDDELBURG - Vanwege het enorme succes van de Golden Tiger Card heeft Esso besloten het nieuwe spaarsysteem nog aantrekkelijker te maken. Iedereen die eens in de vier dagen tankt bij Esso tankstation 'Cevaal' in middelburg krijgt naast de basisbeloning van 1 punt per liter een bonus van 100%, of wel twee keer zoveel spaarpunten. Door dit unieke bonussys teem is het aantal trouwe klanten bij 'Cevaal' inmiddels aan zienlijk vergroot. Midden in het weiland aan de voet van de vliedbergen van Baarsdorp ligt een mooie ronde drinkput. De oevers zijn weel derig begroeid met biezen, waterweegbree en andere moeras- planten. In het water groeien waterplanten, zoals het schede fonteinkruid en de fijne waterranonkel. Zo'n drinkput is in de ze tijd van het jaar op zijn mooist. Tussen de oeverplanten is een paar waterhoentjes druk doende met de nestbouw, en in het kristalheldere water krioelt het van allerlei kleine beestjes: watertorren, watervlooien, waterschorpioenen en bootsman netjes. Over de waterspiegel maken schaatsenrijders hun on navolgbare capriolen. Nu en dan rimpelt het water eventjes als een kikker aan de oppervlakte komt. De put wordt bevolkt door tientallen groene kikkers en die zijn net ontwaakt uit hun winterslaap. Ze hebben het winterhalfjaar doorgebracht in de modder, op de bodem.van de put. Nu de zon bijna iedere dag aan kracht lijkt te winnen komen ze tevoorschijn. In de avond schemering is het een gekwaak van jewelste. Er zingen dan comple te kikkerkoren, die met elkaar een oorver dovend lawaai maken. Een andere amfibie in de put leeft heel wat onopvallender. Van de kleine watersalaman der vang je alleen nu en dan een glimp op. Maar ze zijn er wel de gelijk. Salamanders overwinteren op het land. Tussen een hoopje dorre bladeren, onder houten vloeren of tussen los ge stapelde planken of stenen. Voor de voortplanting trekken ze in het voorjaar naar het water om daar hun ei-pakketjes aan de waterplanten vast te kleven. Je staat er in het algemeen nauwelijks bij stil hoe rijk aan leven zo'n doodgewone oude veedrinkput is. De opsomming hierboven betreft nog maar een fractie van alles wat er te vinden is. Libellen, wapenvliegen, stekelbaarzenaasgarnalen en bloedzuigers leven er ook, net zo goed als waterslakken, darmwieren en eendenkroos. Je zou op zo'n putje een jaar lang kunnen studeren zonder je een mo ment te vervelen. Moeder zondag extra in het zonnetje Hondervijftig Zeeuwse jonge ren strijden in voorronde Kunstbende Vlissingse Joëlle in succesvolle meidengroep WOW ZEELAND - Al weer voor de elfde maal wordt op zaterdag 10 mei de Zeelandia-Run ge houden. Deze rit met zijspan- motoren waarin een verstande lijk gehandicapte meerijdt, start om 9.30 uur op het Stad huisplein in Vlissingen. Vanaf 8.30 uur arriveren de zijspan nen en stellen zich op op het plein. Dit jaar zijn er een kleine honderd deelnemers. Niet al leen uit heel Nederland, maar ook uit België, Frankrijk en Duitsland. „Motorrijden ver broedert en zijspanrijden geeft daar een extra dimensie aan," zegt José Kuypers van de orga nisatie. Voor de Zeelandia-Run heeft zij alleen lovende woorden. Vooral waar het de vrijwilligers betreft. „Neem alleen al de middagpauze bij Sport- en Re creatiecentrum Westerschou- wen op Schouwen-Duiveland waar in twintig minuten 450 mensen van eten en drinken moeten worden voorzien. En de tweede pauze bij Bakkerij Do- minicus in Westkapelle. Zonder vrijwilligers zou dit allemaal niet mogelijk zijn." Helaas, belangstelling langs de route daar heeft het in alle voorgaande jaren bij de Run in Zeeland nogal aan ontbroken. Dit in tegenstelling tot plaatsen buiten Zeeland waar op dezelf de manier met geestelijk gehan dicapten in motoren met zij span wordt gereden. „En die belangstelling, ook hier, dat zouden we nu zo graag willen", aldus José. De stoet wordt voorafgegaan door een geluidswagen. Achter de zijspanrijders volgen een wagen van het Rode Kruis, een pechbus en een touringcar voor de gezinsleden van de zijspan- rijders. De colonne wordt in goede banen geleid door de po litie op motoren en door de ei gen veertig motor-ordonnan- ces. José: „Ook zonder deze mensen beginnen wij niets." Dit jaar gaat de rit na de start in Vlissingen via Koudekerke, Middelburg, Veere en Vrou wenpolder naar Burgh-Haams- tede. Na de lunch in Wester- schouwen rijden de zijspanners om 14.00 uur terug via Neeltje Jans en de Veersedam naar Vrouwenpolder, Oostkapelle, Domburg en Westkapelle. Na de pauze bij Bakkerij Domini- cus gaat het dan via Zoutelande en Koudekerke weer naar Vlis singen. Hier krijgen alle deelne mers, zijspanrijders en pupillen een oorkonde met foto van hun zijspan. Als afsluiting is er een feestavond in 'De Lammeren- burcht' in Vlissingen. „Personeel en vrijwilligers die assisteren bij de twee tussen stops verheugen zich daar nu al op. Als nu het weer ook nog meewerkt, de deelnemers en thousiast zijn, waar we gezien voorgaande jaren niet aan twij felen, dan kan het wat ons be treft niet mislukken. Nu nog de belangstelling van het publiek langs de route. Voorgaande ja ren waren de Zeeuwen daar wat ons betreft toch wat zuinig mee", vindt José Kuypers. Wie nog meer wil weten over de Zeelandia-Run kan bellen met Simon en José Kuypers, tele- foonnumnmer: 0118-634599. 1 Enthousiasme bij de deelnemers van de Zeelandia-Run, vorig jaar door Marcel van der Voort MIDDELBURG Het Middelburgs Jazzfestival wordt dit jaar voor de twintigste keer gehouden. Van donderdag 15 tot en met zondag 18 mei zulien di verse gezelschappen op verschillende locaties spelen. Dat het evenement steeds meer liefhebbers kent, bemoe digt de J.A.S.Z., de organisatie die dit muzikale spek takel ieder jaar weer tot een goed einde brengt. Vol gens voorzitter Bob van Koetsveld blijven de initia tiefnemers enthousiast. Vandaar dat het festival deze keer zelfs wordt uitgebreid met een unieke Jazzkerk- dienst. Wie met Bob van Koetsveld praat over het Middelburgs Jazz festival krijgt snel in de gaten dat deze man het heeft over zijn paradepaardje. Eigenlijk niet zo vreemd, want hij is vanaf het be gin betrokken bij het evenement en de laatste dertien jaar wordt hij gezien als het trekpaard van het gebeuren. Trots vertelt hij dan ook over de constante groei van het festival. „Middelburg was van oudsher helemaal geen jazzstad. Dat hebben wij er van gemaakt. Daarom is het leuk dat er zoveel mensen ieder jaar weer van genieten. Inmiddels is het festival niet meer weg te den ken." Het twintigjarig bestaan moet volgens de voorzitter van J.A.S.Z de grote klapper worden. „Als de weersomstandigheden in ons voordeel zijn, dan verwacht ik deze keer dertigduizend bezoe kers. Dat zouden er zo'n tiendui zend meer dan vorig jaar zijn. De kans dat dit lukt is groot, want wij hebben een sterk program ma. Vanwege het jubileum krij gen wij meer sponsors en daar door kunnen wij meer kwaliteit in huis halen." De organisatie van het Middel- Oliv-niimv-» nci t-uuwvvjL. 1 Caledonia Jazzband ADVERTENTIE burgs Jazzfestival is niet groot. Zes bestuursleden en zes techni ci zorgen er elk jaar voor dat het evenement in goede banen wordt geleid. „Het zijn vrijwel allemaal mensen die al jarenlang meehel pen. Niet eens een grote groep, maar dat is juist goed. Met dit hechte team kun je juist iets moois neerzetten", laat Van Koetsveld weten. Het festival gaat 15 mei om 21.00 uur van start in de Stadsschouw burg met optredens van 'Rod Mason and his Hot Five' en de 'Down Town Jazz Band'. 'Rod Mason' is een grote naam in jazz kringen. Hij begon zijn carrière in zijn geboorteplaats Plymouth in de band van zijn vader. Na ook een aantal jaren in andere gerenomeerde bands te hebben gespeeld kwam Mason in 1980 naar Europa. Tegenwoordig is hij de leider van zijn eigen gezel schap, die de muziek speelt waaraan hij zijn hart aan heeft verpand. King Oliver's Creole Jazzband, gevolgd door Louis Amstrong's Hot Five en Jerry Roll Morton's Red Hot Peppers vormen de inspiratiebron voor Rod Mason en vooral in zijn hui dige 'vaderland' Duitsland krijgt hij voldoende gelegenheid om dezemuziek te spelen. Dow Town Jazz Band, de andere act op donderdag, kreeg in 1949 be kendheid vanwege de wekelijkse optredens in de Overbosch Jazz club. Een groeiende populariteit leidde tot optredens in onder an dere het Scheveningse Kurhaus. De band trad op met een keur aan bekende jazzartiesten, zoals Lil Hardin, Beryl Bryden, Albert Nicholas en Nelson Williams. Vrijdagmiddag 16 mei worden de scholieren in Middelburg ver trouwd gemaakt met jazz. Ook dit programmaonderdeel groeit. Van Koetsveld: „Twee jaar gele den waren er negentig deelne mers, nu zijn dat er driehonderd vijftig. Daarom zijn er nu twee schoolconcerten in het clubhuis van Zeelandia. Onder leiding van 'Champagne Charlie' krijgen de jongens en meisjes uitleg over het ontstaan van de jazz, en de instrumenten én wij willen af sluiten met een echte sessie." Vrijdagavond is er de kroegen tocht. „Er doen hieraan tweeënt wintig horecagelegenheden mee. St.jacobspassa# 31 Vlissingen The Pharmacy Five Plus Three Dat aantal is eveneens iets ge groeid. De echte jazzliefhebber bekijkt het programma en gaat selecteren, maar de grootste groep maakt er een heuse kroe gentocht van", weet de voorzit ter van J.A.S.Z. Wie na het be zoeken van de jazzoptredens op donderdag en vrijdag de smaak te pakken heeft gekregen kan za terdagavond alweer terecht in de Stadsschouwburg voor de optre dens van niet minder dan zeven orkesten en Topsy Chapman, die speciaal voor het Middelburgs Jazzfestival uit New Orleans overkomt. „Dat is de grote klap per van ons programma", voor spelt Bob van Koetsveld. Topsy groeide op in Kenwood, Louisiana, waar zij haar zang carrière, zoals veel jazz-zanger- essen, startte in de lokale Baptist Church. Sinds haar achttiende jaar woont en werkt ze in New Orleans, waar ze bekend staat als uitstekende zangeres, actrice, songwriter en arrangeur. Als jazz-zangeres toerde ze door de gehele Verenigde Staten. Solo kwam ze eveneens naar Europa, begeleid door de bands van Sam my Rimington en Lars Edegran. Chapman heeft een bijzonderde band met de Magnolia Jazz Band, regelmatig verzorgde ze samen met deze formatie optre dens. Ook in Middelburg wordt Topsy door deze groep begeleid. De groepen die zaterdag vanaf 21.00 tot 02.00 uur zullen spelen zijn 'The Beachcombers', 'Perfu me de Salsa', 'The Pharmacy Fi ve Plus Three', 'Magnolia Jazz Band', 'Vijf op de Schaal van Rigter', 'Bubblin' Toorop Trio' en 'Louisiana Rhythm Boys'. Een primeur voor het twintigste Mid delburgs Jazzfestival is de Oecu- memische Jazzkerkdienst, zon dag 18 mei vanaf 14.00 uur in de Middelburgse Nieuwe Kerk. Daar wordt opgetreden door TopsyChapman en de 'Magnolia Jazzband' én 'De Efkes Anders Jasskapel'. „Een Jazzkerkdienst stond lange tijd op ons verlang lijstje. Wat jazz betreft gaan we hiermee terug naar de roots. De jazz komt van oorsprong van de negers die op de plantages werk ten. Zij zongen gospels en later ont- FOTOZOM ZEVENBERGEN stond daaruit de jazz. De kerk dienst is voor de eerste keer tij dens ons festival en daar ben ik trots op. Het gevaar is dat het enorm aan slaat, dan moeten wij het vol gend jaar weer doen en zo wordt het Middelburgs Jazzfestival als maar groter en komt er voor de organisatie steeds meer werk. Maar gelukkig blijft het leuk", besluit Bob van Koetsveld. UI Eind februari werd door STOA, een raadgevend bu reau voor de kunst uit Amsterdam, een rapport gepre senteerd waarin stond dat er in Zeeland een grote schouwburg moet komen, zodat er ook grotere thea terproducties kunnen komen. En Middelburg is de beste locatie voor dat theater. De kosten van het totaal zijn geraamd op 25 miljoen gulden, op te hoesten door de gemeenten in Noord- en Midden-Zeeland, die daar niet direct op zit te wachten. Het ministerie van On derwijs, Cultuur en Wetenschappen en de provincie Zeeland staan ook al niet te trappelen om een finan ciële bijdrage te leveren. Bij de presentatie van het ambitieuze plan riep men in Terneuzen met het zicht op de tunnel: 'die nieuwe schouwburg moet hier ko men'. In Goes zijn er al langer plannen voor een nieu we schouwburg en het gepresenteerde plan past goed bij de Ganzenstad. De Prins van Oranje is immers aan vervanging toe en op het braakliggende Bekhof is ruimte zat voor een mega-theater. In Middelburg zien ze het helemaal zitten en gaan aan de slag met de voorbereidingen voor wal genoemd wordt 'een groot Zeeuws A-theater in het Stationsge bied'. Dat wordt een grote schouwburg met twee zalen en de gemeente Middelburg gaat er van uit dat de an dere gemeenten meebetalen. Dat wordt nog een hele culturele touwtrekkerij. Wie van de drie? Theaterbe zoek met tunneltrip naar Terneuzen, Uit Goes voor U, of in Middelburg naar de Grote Schouivburg. Alledrie hebben ze zo hun eigen belangen bij deze zaak van Schone Kunsten. Joost van den Vondel tekende ruim driehonderd jaar geleden de wijsheid er al van op: De wereld is een schouwtoneel, ieder speelt een rol en krijgt zijn deel'. Cameleon. i

Scheldebode | 1997 | | pagina 1