René Mioch is gehecht aan moederdag Moederdag een internationale traditie SB Het kan natuurlijk ook een plant zijn Of voor de tuin Feest voor alle moeders Commercie School Leger des Heils Instandhouden Commercie Niet mijn moeder Moederdag is verwendag Voor iedere beurs Een schitterend sieraad Lekker ontspannen Ontbijt-op-bed-boeket Warm ontbijt op bed Toon je kookkunsten Bloemen houden van mensen, moeders houden van bloe men. Verwen moeder zondag eens met een geurig boeket. Meer dan wat ook staan bloemen symbool voor liefde en dankbaarheid. Rozen, tulpen, chrysanten, freesia's, anjers of gerbe- ra's. Het maakt eigenlijk ook niet uit waarvoor je kiest. Zolang ze maar mooi geschikt zijn tot een vol en per soonlijk boeket, lekker ruiken en fraai kleuren. Zeg het met bloemen. De rode roos is vanouds dè liefdesbloem. De laatste tijd valt wel op dat er steeds meer alternatieve kleuren in zwang komen. Roze en geel, dat mag tegenwoordig ook volop. En voor wie het liever houdt bij een plantje, ook daar in is de keus volop. De schoonheid van een Chinese Roos. primula's of een begonia. En wat te denken van zo'n prachtige Terra-Cotta pot gevuld met fuchsia's of margrieten? Wat natuurlijk ook heel leuk is om voor de tuin of het balcon een aantal mooie potten met bloeiende planten op te (laten) maken. Probeer het wel allemaal een beet je in dezelfde sfeer te houden. Bij ieder tuincentrum is wel een uitgebreide potterie te vinden die een keur aan potten in allerlei soorten en maten bieden. Of hang manden die werkelijk overal tot hun recht komen. Aan de pergula, het balcon. de schutting. Ook voor tuinor- namenten en decoratiemateriaal levert het tuincentrum een schat aan ideeën op. Versieren mag immers weer tegenwoordig! Kijk voor moederdag eens verder dan het bloemenstal- letje in de supermarkt. Kies voor de bloemenvakman. hij biedt keus en kwaliteit te over. Moeder is het waard, zo'n prachtig verzorgde bos of mooie plant. Moederdag is een feest voor alle moeders. Ook voor die lieve oma die zo ver weg woont en voor die oude tante die je haast nooit meer ziet. Moederdag is er vooral ook voor moeders die zo vaak laten blijken dat ze zich eenzaam en verlaten voelen. Moeders in het buitenland of in het ziekenhuis. Maar misschien ook wel gewoon je vriendin, je zus of je schoonmoe der. Denk op die tweede zondag in mei ook eens aan die moeders, stuur ze een kaartje of nog beter, ga langs om een cadeautje of een bloemetje te brengen. Met name een stukje attentie oogst vaak zoveel dankbaarheid. In Engeland kende men omstreeks 1650 al een soort Moederdag. Eind negentiende eeuw stierf deze Mothe ring Day uit. Los van de Mothering Day ontstond in Amerika in het begin van deze eeuw de Motherday, een initiatief van mevrouw Ann Jarvis, die na de dood van haar moeder last van schuldgevoelens kreeg. Ze vond dat eens per jaar er een dag moest komen waarop kinderen stil staan bij hun moeder en blijk geven van hun waardering. Ann Jarvis stuurt brieven naar bekende en onbekende mensen en weet zelfs gedaan te krijgen dat president Woodrow Wilson een officiële Moederdag in het leven roept op de tweede zondag in mei. Dit initiatief waait uit naar alle delen van de wereld. omzetverhoging in het vooruitzicht en strijden om het hardst om het ware Moederdaggeschenk. De bloemis ten winnen het; bakkerijprodukten zijn immers in deze naoorlogse jaren schaars en op de bon. Traditiegetrouw wordt op de tweede zondag van mei moederdag gevierd. Dit jaar dus 11 mei. Op school wordt geknutseld. Gedichtjes of liedjes worden geoe fend. Kinderen legen hun spaarpotje en vader piekert zich suf waarmee hij de moeder van zijn kroost dit jaar kan verrassen. Moederdag is overigens geen typisch Ne derlandse aangelegenheid. Het blijkt in heel veel lan den te worden gevierd. In Nederland probeert het Leges des Heils tijdens en vlak na de Eerste Wereldoorlog het vieren van Moeder dag te promoten. Deze poging blijft steken, evenals die van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde enkele jaren later. Moederdag krijgt in Nederland pas vaste grond onder de voeten na de Tweede Wereldoorlog. Bloemisten en bakkers zien met de invoering van Moederdag enige Voor mama is alleen de mooiste tekening goed genoeg. Gemeengoed is deze bloemenhulde in de eerste jaren nog lang niet. Veel moeders moeten het stellen met een voorgedragen versje of een aandoenlijke kinderteke ning. Hier en daar wordt moeder verrast met een ont- bijt-op-bed. Uit onderzoek is verder gebleken dat de commercie een steeds belangrijkere rol is gaan spelen. Opvallend is wel dat er geen achteloze cadeaus worden uitgezocht. Men probeert er toch iets leuks van te maken, omdat het voor moeder is. Op school wordt veel aandacht besteed aan moederdag Thans is moederdag niet meer weg te denken in de hui dige maatschappij. Op de basisscholen is moederdag aanleiding om een persoonlijk cadeautje te maken. Er zijn zelfs scholen die verder gaan. Het presentje, mooie tekening of versierd gedichtje, hoeft dan niet per se voor moeder te zijn. Het mag ook aan een oma of buurvrouw worden gegeven. Zo proberen leerkrachten de problemen thuis, als er bijvoorbeeld geen moeder is, op te vangen. Hetzelfde geldt natuurlijk ook voor vaderdag. Hij sjeest de wereld over en spreekt met de grootste film sterren. Dat betekent dat René Mioch, vader van twee kinderen, met de regelmaat van de klok van huis weg is. Wellicht dat hij daarom aan een dag als moederdag ge hecht is en dat dan ook doelbewust met zijn kinderen viert. „Moederdag was vroeger iets, waar ik me als kind altijd erg op verheugde. Want het is veel concreter dan een verjaardag of Sinterklaas. Je maakt echt iets voor je moeder. Vaak goed bedoelde rotzooi natuurlijk, zoals tekeningen en knutselwerkjes," herinnert Mioch zich. „Ik vond het altijd erg leuk om voor m'n moeder echt een cadeautje te maken en iets persoonlijks te geven." In veel gezinnen wordt moederdag doelbewust gevierd, in andere gezinnen doelbewust niet. De argumentatie, die voor het niet-vieren van moederdag vaak gehan teerd wordt, is omdat het louter en alleen voor en door de commercie in stand gehouden wordt. René Mioch is het daar ten dele mee eens maar ervaart dit niet als hin derlijk. „Als kind weet je dat niet. Je ziet het als een feestdag, net als Pasen en Kerstmis. Daar ben je je niet bewust van. Ik weet nog dat ik op een gegeven moment ont dekte dat het alleen maar te doen was om de omzet van winkelbedrijven te bevorderen. Maar ja, van de andere kant vind ik dat ook weer niet zo erg. Je hóeft het niet te doen. Ik zou het wel belachelijk vinden als mensen voor honderden guldens cadeau's gaan geven met moe derdag." De sympathieke televisiemaker trekt zijn stelling in dit verband door naar vergelijkbare dagen als vaderdag en recentelijk Valentijnsdag. „Dit soort georganiseerde dingen vind ik wel leuk, maar het zegt misschien ook iets over deze tijd. Dat we niet meer aan elkaar denken en dat je dagen moet organiseren waarop Nederland 'verplicht' aan moeder denkt, aan vader denkt of aan een stille liefde. Dat is op zich ook wel bizar." Desondanks ziet Mioch er de positieve kant van in. „Want het is toch wel leuk voor moeders om even geëerd te worden door hun kinderen." Deed René Mioch vroeger al aan moederdag, ook in zijn eigen gezin laat hij de traditionele tweede zondag van mei niet ongemerkt voorbij gaan. „Je krijgt het na tuurlijk ook opgedrongen door de school, want je kin deren maken daar al dingen voor moeder. Je hebt als man natuurlijk altijd een rare situatie, want ze is niet mijn moeder en toch koop je wat voor moederdag." Het valt Mioch overigens op dat zijn kinderen op zo'n dag veel nerveuzer zijn dan de moeder zelf. „Het echt zo iets specifieks van de kinderen, naar de moeder toe. Dat vind ik het leuke ervan. Voor vrouwen is moeder dag natuurlijk ook goed, omdat het dé dag bij uitstek is dat ze kunnen uitslapen zonder zich schuldig te voe len." Echte liefde blinkt en schittert. Wat is er nu romantischer dan het cadeau ge ven van een fonke lend sieraad? Niet goedkoop, maar zeker een cadeau van liefde voor het leven. Winkeliers stunten dezer dagen ook met tal van kleine en grotere handig heidjes voor in het dagelijkse huis houden.Volop keus dus om moe dertje lief een echt onvergetelijke dag te laten beleven. Sobere diamant van Eleanore Beere Heerlijke tassen van Kipling Weken van te voren al puilt de brievenbus uit van kleur rijke folders. Boordevol originele cadeau-ideeën. Voor de kleine en de iets grotere beurs. Volop keuze in cadeaus die moeders doen blozen. Voor het werken in de tuin is er volop keus in tal van han dige gereedschappen. Voor bij de koffie staat er op de ta fel een lekkere doos smaakbeste bonbons klaar. Vol met chocolade, likeur of pralinévulling. Eens per jaar. op de tweede zondag in mei, krijgen wij de kans om moeder voor haar liefde en goede zorgen te be danken. Alle moeders in heel Nederland worden dan een dag lang extra in de watten gelegd. Er is ontbijt op bed, de tafel staat gedekt en het eten wordt gekookt. En ook tijdens de afwas mag moeder rustig blijven zitten. De hele dag lang hoeft ze niets te doen. Een dag van rust en laat nou de boel maar eens de boel. Moederdag is verwendag. Cadeautjes uitpakken en je eens lekker in de watten laten leggen. Is pa van plan ma te verrassen met een ontbijt-op-bed, kies dan eens voor zelf afgebakken brood. Verblijd ma met warm brood dat heerlijk geurt. Vers gebakken broodjes zien we steeds meer op de vader landse tafel verschijnen. De bakker laat weten dat voor gebakken brood in de lift zit. De bakker vertelt verder dat voorgebakken witte brood jes en croissants de meest geliefde soorten zijn. Voorgebakken brood vind je bij de bakker en in de super markt. Het is kant-en-klaar en zuurstof-arm verpakt. Meestal in plastic. Bij de bakker is het voorgebakken brood diepgevroren of dagvers voorgebakken. Je kunt het dan thuis afbakken in de oven. Kaiserbrötchen, italiaanse bollen, petit pains, witte broodjes of croissants. Allemaal zijn ze verkrijgbaar en warm op bed te brengen. Dus pa, denk er eens aan als je in de supermarkt of bij de bakker bent. In deze tijd van stress en spannin gen is het heerlijk om af en toe eens helemaal weg te dromen. In de stoel van de schoon heidsspecialist bij voorbeeld. Steeds meer vrouwen, en moeders, kiezen bewust voor een re- Rouge Idole (Lancöme) gelmatig bezoek aan zo'n gezichtsverzorger. Reinigen, masseren, hydrateren en poederen. Wellicht een origineel cadeau-idee voor Moederdag. Verwen moe der met een gratis bezoek aan de schoonheidsspecialist. Dat kan trouwens bij de meesten ook in de vorm van een cadeaubon. Make-up is ook altijd zeer welkom. Er is altijd wel nèt iets op. Persoonlijker kan al haast niet. En wat te denken ove rigens van parfum. Niet iets wat moeder zo snel zelf koopt. Mioch: Het is zoiets specifieks van de kinderen naar moeder toe. Een klein boeketje dat er voor ge maakt is om een ontbijtje op bed een vrolijk accent te geven. Het moe derdag-boeket geeft dat opgewek te ochtendgevoel, maar ook dat extra beetje lentegevoel. Geef het een plaatsje op het dienblad naast het ontbijt-op-bed of zet het op de salon tafel. Het vaasje hoort er kant-en-klaar bij. Verkrijgbaar bij uw bloemist. Mooi klein boeketje voor op het ontbijtdienblad Verwen moeder eens met een heerlijke warme maaltijd. Zelf bereid natuurlijk. Het kookboek staat boordevol leu ke en originele recepten, moeilijk en makkelijk. Toon moeder eens je kokkerel-kunsten, een daad van liefde die zeker in de smaak zal vallen. I

Scheldebode | 1997 | | pagina 13