Weerbaarheidstraining voor allochtone vrouwen „Het zijn niet altijd ouderen die vereenzamen" DE SCHELDEBODE 3NUKU. GOES dt Golfbaan 4 D Z Strategisch wordkshop aquarelleren met Mieke van Tilburg Duizend gulden schoolactie 's Avonds gratis parkeren Wandelen en fietsen in mei Koninklijke onderscheidingen CROENKALENDER ELKE WEEK HUIS AAN HUIS OP W A L C H E E N UW zoekt vrijwilligers "die per week twee uur vrij kunnen maken" Koninginnedag O 2 i woensdag 30 april 1997 M-V *n Pittig feestje bouw je op Tel. 418653 zaterdag 3 mei GRANDIOOS GRIEKS FEEST MET LIVE MUZIEK Evenementen Vrouwen NIEUWSBLAD VAN FORMAAT Gewijzigde afsluittijden i.v.m. hemelvaartsdag De Scheldebode Uitgave dinsdag 6 mei: Wij wensen u een prettige hemelvaartsdag. WrWwmné LIVE SHIVER The 25+ Cotton Club AMSTEL Aanvang: 21.00 uur WËM Entree: f 10,- (incl. 2 munten) Smallekade 13a Vlissingen AA A R T MEI ZEELANDHALLEN MEI UI IM UI <c Burg. v. Woelderenlaan 5 - Vlissingen De stichting Educatief Toerisme Zeeland 'Oranjezon' organi seert binnenkort tweemaal een 2-daagse workshop aquarelle ren o.l.v. Mieke van Tilburg. De workshops beginnen met een bos- en strandwandeling in de omgeving van Oostkapelle en Domburg voor het verzamelen van natuurlijke materialen, die als voorbeeld kunnen dienen voor de schildering. De eerste wordshop is op 9 en 10 mei de tweede op 26 en 27 juni. Er wordt per dag 5 uur les gegeven, van 9.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 15.30 uur. De kosten zijn 125,00, consumpties inbe grepen. MIDDELBURG - De actie die de eindexamenleerlingen van de Stedelijke Scholengemeenschap in Middelburg onlangs hiel den, heeft precies duizend gulden opgeleverd. De jongens en meisjes sloten in de Stadsdanszaal hun middelbare schoolpe riode af met een wild feest. Meer dan achthonderd danslief hebbers kwamen hier op af. Lindie de Bont was een van de leerlingen die het evenement organiseerde. „Dit hadden wij echt niet verwacht. Vooral op vrijdag werden er aan de zaal veel kaarten verkocht", laat ze weten. Binnenkort wordt het geld overhandigd aan Joke Bel- derok van de Zeeuwse Stichting 'Hulp voor Dobrogea'. Het is de bedoeling dat het onder andere ten goede komt aan de zie ke kinderen die verblijven in de Aids-kliniek van het Roem eense Odobesti. GEERE De parkeergarages aan de Kousteensedijk in Geere zijn van 1 juni 1997 tot 1 juni 1998 bij wijze van proef iedere avond, behalve op zondagavond, geopend zijn tot 23.00 uur. Deze openstelling is vanaf 18.00 uur gratis, behalve op don derdag, dan is het gratis vanaf 21.00 uur. De parkeergarages zijn een jaar lang open geweest tot 21.30 uur. Deze proef ein digt op 1 juni 1997. Het gemeentebestuur wil meer mensen er toe gewegen gebruik te maken van de parkeergarages. Deze bieden het voordeel, dat ze in het centrum liggen en dat men pas achteraf betaald voor de werkelijke parkeertijd. OOST - KAPELLE De Stichting Educatief Toerisme Zee land 'Oranjezon' houdt in samenwerking met VW Dom- burg-Oostkapelle in de meivakantie een fietstocht langs land goederen in de Manteling én een lentewandeling in waterwin gebied 'Oranjezon'. De fietstocht is op dinsdag 6 mei en de wandeling op woensdag 7 mei. Beide aktiviteiten beginnen met een diapresentatie om 13.30 uur in het Toereistisch Cen trum, Schoolstraat 4 in Oostkapelle. VLISSINGEN De Vlissingse burgemeester J.C. Th. van der Doef heeft gisteren in de burgerzaal van het stadhuis aan vijf mensen uit de gemeente een koninklijke onderscheiding uitge reikt. J.J. Barentsen, voorzitter Algmene Nederlandse Bond voor Ouderen Souburg/Ritthem, L. Hendriks, voorzitter van de VVN en mevr. A. Weyermans-Lobbezoo van speeltuinvereni ging De Oude Stad werden ridder zesde graad. De directeur van de Zeeuwse Instelling Bescherm Wonen en sectordirecteur van Emergis, G.J. Adan, kreeg evenals J. Hintzen, voorzitter van de Culturele Raad Vlissingen ridder de eretitel ridder in de vijfde graad. STICHTING HET ZEEUWSE! Buitelend, tuimelend en draaiend schieten kieviten schots en scheeft door de lucht. Onophoudelijk klinkt het 'kiewiet, kie- wiet', van één van de levendigste vogels. In de loop van april lopen de eerste jongen door het hoge gras. Niet alleen door nachtvorsten, maar ook door andere gavaren is het vaak een hele klus om te overleven. Gelukkig heeft een kuiken daar voor enkele strategische wapens meegekregen. Het begon al met het ei, waarin door de moeder veel energie is gestopt. De eieren zijn relatief groot en er komen dan ook ver ontwikkel de kuikens ter wereld. Kieviten behoren tot de nestvlieders, zodra het jong uit het ei gekropen is, moet het grotendeels voor zichzelf zorgen. Nu worden kuikens niet helemaal aan hun lot overgelaten. Als het koud wordt en de energievoorraad niet toerijkend is om de lichaamstemperatuur op peil te houden, geeft de ingebouwde thermostaat een sein tje. Ogenblikkelijk gaan de kuikens piepen en meteen zakt een oudervogel door de poten om ze te verwarmen. Vanaf de eerste dag moeten kuikens volop hun eigen kostje bij elkaar scharrelen, voor de broodnodige energie. Want kuikens beste den een hoop energie aan verwarming, beweging en groei. Hard lopen om allerlei beestjes te vangen, is dus van groot be lang voor een kievitkuiken. Uiteraard is bij de ontwikkeling in het ei daarin voorzien. Zo'n 20 procent van het lichaams gewicht van een pas geboren kuiken bestaat uit botspieren. Vertaalt naar de menselijke maat, zou dat betekenen dat een baby met ongeveer schoenmaat 46 zou worden geboren. Wei devogels zoals de kievit leven in een turbowereld als je hen vergelijkt met menselijk kroost. Baby's besteden veel minder energie aan bewegen. Waarom zouden ze ook, ouders vinden het maar al te leuk om zich uit te sloven voor de opgroei van hun borelingen. De lichaamsverhoudingen liggen dan ook to taal onders. Niks grote voeten, een groot hoofd, dat is waar mensen in investeren. Maar liefst 25 procent van de lichaamslengte van een pasgeboren baby baby bestaat uit hoofd. Mensen moeten kennelijk (na)denken om aan de kost te komen en niet rennen. Ook niet rennen in figuurlijke zin. De moraal van dit verhaal is dan ook: onthaast u! LAND SCHA H SCHELDEBODE Gezellige drukte bij opening drogisterij Traa Nationale herdenking op Walcheren sober Middelburgse jongeren naar WK Drumcorps in Florida MIDDELBURG - Een trai ning die verder gaat dan zelf verdediging. Dat is de multi culturele training voor meisjes en jonge vrouwen 'Sta op ei gen kracht', die op vrijdag middag 16 mei begint. In vijf bijeenkomsten, steeds van 13.00 tot 17.00 uur, leren de cursisten niet alleen hoe ze zichzelf in noodgevallen moe ten verdedigen, maar ook hoe ze geestelijk weerbaarder kunnen worden. De training is bedoeld voor al lochtone vrouwen en is geor ganiseerd door de Stichting Ambulante Fiom met mede werking van psychologe Chia- ra Pisanu en karate-lerares Wendi Dragonfire. door Andrien Smeels „Het is de tweede keer dat het Fiom een dergelijke training organiseert", vertelt project- medewerkster Funda Erden. „De eerste keer waren er zo'n tien deelneemsters en die ga ven aan dat ze veel aan de cur sus hebben gehad. Zij ontdek ten niet alleen hun kracht, maar hebben ook zichzelf be ter leren kennen en kregen meer zelfvertrouwen. De cur susleidsters psychologe Chia- ra Pisanu van het gelijknami ge bureau en karatedocente Wendy Dragonfire vullen el kaar daarbij goed aan." Funda Erden is zelf van Turkse af komst en onderkent het be lang van een dergelijke trai ning. „Veel vrouwen, zeker als ze niet als kind al naar Neder land gekomen zijn, zitten in een isolement. Ze spreken de taal niet goed, komen weinig hun huis uit en zitten opgesloten in een ge meenschap waar de sociale controle groot is. Dat geeft een gevoel van onzeker; heid, waardoor ze zich nog meer te rugtrekken. „Tijdens de trainingsmid dagen ontdekken de vrouwen dat ze meer kunnen dan ze dachten. Ze leren naar hun gevoel luis teren en voor zichzelf opko men, grenzen aangeven. Zo worden ze zelfstandiger en dat geeft weer meer zelfvertrou wen." Con Krijnen is preven tiewerker bij de FIOM en in die hoedanigheid betrokken bij de multiculturele training. „De taak van een preventie medewerker is vooral het een vroegtijdig stadium te signa leren waar het fout kan gaan en zo erger te voorkomen", verduidelijkt hij. „In dat ka der is onze aandacht ook ge richt op vrouwen van allocht one afkomst. Daarom hebben wij ook doel gericht een medewerkster van allochtone afkomst aange trokken, omm het leggen van contacten te vergemakkelij ken." De eerste training 'Sta op je kracht' telde alleen deelneem sters van Turkse of Marok kaanse afkomst. Dit keer richt de training zich op alle al lochtone vrouwen op Walche ren, of het nu om Turkse, Ma rokkaanse, Molukse, Suri naamse of Antilliaanse vrou wen gaat. Aanelden kan bij de stich ting Ambulante FIOM bij Funda Erden, Con Krijnen of Rina ibarra, tel. 627311 (tij dens kantooruren). De eigen bijdrage voor de training be draagt 15 gulden. Fiom-medewerkers Con Krijnen en Funda Erden organiseren de multiculturele training 'Sta op je eigen kracht' voor meisje en jonge vrouwen. foto piet davidse door Tannie van Eek VLISSINGEN - „Vrijwilligerswerk is niet meer weg te denken uit de samenleving." De voorzitter van de Unie van Vrijwilligers- UW afdeling Vlissingen- me vr. T.L. Schoolkate-Meeuse zegt dit zonder enige aar zeling. De Unie die landelijk 52 jaar bestaat heeft haar bestaansrecht in al die jaren terdege bewezen. In een tijd van sterke individualisering, blijkt vrijwilligers werk meer nodig dan ooit. Nu ouderen langer zelfstandig blijven wonen, gewild of onge wild omdat op een plaats in een verzorgingshuis moet worden gewacht, komen er steeds meer aanvragen voor hulp binnen bij de diverse hulpverleningsin stanties en bij de Stichting UW. Wat vroeger familieleden, buren en kennissen voor hun rekening namen, wordt nu niet meer als zo vanzelfsprekend ge zien. „En het zijn niet altijd ouderen waarbij sprake is van vereenzaming." Grote behoefte aan vrijwilligers dus, maar die moeten goed be seffen dat vrijwillig niet bete kent vrijblijvend. Neem bij voorbeeld het Vriendschappe lijk contact Der Boede, één van de vele werkobjecten van de UW Vlissingen. De penning meester van de afdeling en te vens werkobjectleider van voornoemd object, mevrouw J.M. de Bruijn-Storckmeijer ligt dit toe: „Cliënten (bij de UW spreekt men van 'cliënt' - red.) in Der Boede krijgen één maal per week bezoek. Het ADVERTENTIES tijdig reserveren: g tel: Oll8 - 4X5103 Zeilmarkt ZZ - Vlissingen liefst op een vaste dag en indien mogelijk op een vast tijdstip. Daar gaan de mensen vast op rekenen en kan er van vrijblij vendheid geen sprake zijn. Bij zo'n bezoek geeft de cliënt aan wat hij/zij op dat moment graag wil. Dat kan een wandeling zijn, meestal in rolstoel, een babbeltje, vaak over vroeger en soms worden gezellig samen liedjes van weleer gezongen." Helaas wachten in Der Boede elf mensen op contact met een vrijwilliger. „Het wordt steeds moelij ker", zeggen beide be stuurders. „Jonge mensen wer ken vaak allebei, hebben daar naast weinig tijd over om voor de medemens iets te doen. Ouderen hebben tegenwoordig vaak diverse vrijetijdsbestedin gen, passen niet zelden ook nog op kinderen van werkende ouders. Kortom, de maatschap pij verandert sterk en de UW plukt daar een beetje de wrange vruchten van." In het jaarverslag over 1996 le zen we dat het totale medewer kersbestand op 31 december 125 was. Hiervan zijn 110 men sen aktief, 15 niet en 13 mensen zijn donateur en steunen zo de Unie. Niet slecht, maar het vol doet niet. Der Boede, heeft naast het Vriendschappelijk contact ook verschillende eve nementen, o.a. tuinfeesten en bazars, waarbij vrijwilligers as sisteren. In Ter Reede worden mensen bezocht, ook ouderen die nog thuis wonen, minder mobiel worden, kunnen bezoek aan vragen. Het grootste werkob- ject is het Ziekenhuis. Dagelijks komen vrijwilligers met kran ten en tijdschriften op de afde- Twee vrijwilligers bij de mobiele winkel in het ziekenhuis van Vlissingen (foto uit 1993) lingen. Drie maal per week ver zorgt men de rijdende winkel. Gastvrouwen maken praatjes met de patiënten, begeleiden hen naar de kapsalon of rönt- genafdeling, brengen post rond en verzorgen de bloemen. Wie geen of sporadisch bezoek krijgt kan ook rekenen op een UW-gastvrouw aan het bed. Kortom, er is vrijwilligerswerk genoeg aan de winkel. De be stuursleden hebben er bijna een dagtaak aan, temeer daar zij, indien nodig, bijspringen in het veld. Nieuwe medewerkers zijn dan ook zeer welkom. „Het moet toch ook voor jonge mensen mogelijk zijn twee uurtjes per week van hun tijd af te staan om iemand te helpen," denkt mevr. Schoolkate. Vooral zij moeten de gelederen komen versterken. Van de huidige vrij willigers is een aantal zelf al op hoge leeftijd. Tachtigjarigen zijn zelfs nog aktief. Maar de tijd komt dat zij moeten afha ken, zelf aan hulpverlening toe zijn en er nieuw bloed in de Unie moet komen. Daarnaast wordt aan nieuwe bestuurders gedacht. De huidige voorzitter vertrekt over niet al te lange tijd voor een half jaar naar het buitenland en vindt dat ze haar taak bij een zo lange afwezig heid niet goed kan uitvoeren. Kenmerkend voor vrijwilligers werk is dat vrouwen hier het meest op de bres staan. De af deling Vlissingen heeft zegge en schrijve in haar ledenbestand van 125 personen, twee man nen. Het vrijwilligers-gen zit kennelijk niet in het mannelijk karakter. Zeker in bestuurs- funkties, denken Schoolkate en De Bruijn, kunnen mannen goed funktioneren. En de me neer die in Der Boede een uurtje in de week iets van zijn hobby houtsnijwerk laat zien, heeft daar heel veel voldoening van. Ook dat is een mogelijkheid Wie besluit vrijwilligger te worden draait eerst drie maan den als aspirant mee. Op de jaarvergadering worden ze geïnstalleerd en krijgen een speld van de Unie. Vorig jaar waren dat zeven medewerkers. Van hen wordt nooit verwacht dat zij taken overnemen van de daarvoor bestemde hulpverle ningsinstanties. Sterker nog, dit mag zelfs niet. Wel wordt in samenwerking met mantelzorg hulp verleend. De Stichting UW ontvangt subsidie van de gemeente en de diverse instellingen waarvoor wordt gewerkt. Vrijwilligers worden niet betaald. Wissel werking neemt de plaats in van financiële vergoeding. Want zeggen beide bestuurders: „Je maakt er een ander zo gelukkig mee en je krijgt op den duur een band met de cliënten. Vaak ho ren we dat vrijwilligers het jammer vinden niet eerder met dit werk te zijn gestart. Het geeft een enorme voldoening." Wel is er een onkosten- c.q. reiskostenvergoeding. En twee maal per jaar wordt de moge lijkheid geboden om deel te ne men aan een basiscursus voor medewerkers en een cursus voor bestuurders. Kosten zijn hier voor de Stichting. Af en toe een gezellige bijeen komst met alle vrijwilligers helpt mee om de animo voor dit werk vast te houden. Contact is het trefwoord van de Unie. Contact op basis van gelijk waardigheid. Kenmerk is dat cliënt en vrijwilliger in vrijheid kunnen kiezen voor hun onder ling contact. 'Het bevorderen en verlenen van maatschappelijke hulp door vrijwilligers, met mense lijk contact en continuïteit als voornaamste kenmerken', is de doelstelling van de UW. Wie dit onderschrijft, een paar uurtjes per week over heeft, zijn medemens een goed hart toe draagt, die kan contact opne men met de penningmeester J.M. de Bruijn-Storckmeijer. Telefoon 0118 465752. In de ge- meentegids van Vlissingen 'Kijk op Vlissingen' vindt men onder het hoofdstuk Vrijwilli gerswerk eveneens adressen van de Unie van Vrijwilligers. ADVERTENTIES Advertenties dienen uiterlijk vrijdag 2 mei om 9.00 u. in ons bezit te zijn; redactiecopij uiterlijk op donderdag 1 mei om 15.00 u. s ZATERDAG 9.00 TOT 17.00 uur KRAAMVERHUUR 0164-257521 INFO 0164-2359K ZONDAG 10.00 TOT 17 00 uur OE GEZELLIGSTE ROAAAAELAAARkT VAN NEDERLAND UI Als geen ander land viert Nederland de verjaardag van zijn regerende vorst of vorstin. In de vorige eeuw werd deze traditie ingezet en velen herinneren zich nog de zomerse koninginnedagen 31 augustus, de ver jaardag van koningin Wilhelmina. Na haar aftreden werd 30 april de geboortedag van koningin Juliana ge vierd en haar dochter Beatrix zette de traditie op de zelfde datum voort. Koninginnedag is zo'n gekregen vrije dag waarop er van alles te doen is in den lande. De Amsterdamse Vrijmarkt is daar met zijn grote drukte een goed voorbeeld van. Holland gonst van ac tiviteit. Van 's morgens vroeg wappert de Nederlandse driekleur fier aan de vlaggenmast, extra opgesierd met een oranje vaan, want het is voor het Koninklijk Huis. Een heraut blaast op zijn trompet de reveille vanuit de hoge kerktoren. Vooral in het Zeeuwse ken nen wij een rijke oranjetraditie, hele dorpen verwor den tot een waar kunststuk in hun versierde pracht. Oranjecomite's zien hun lang gemaakte plannen ge stalte krijgen. De avond van tevoren al worden fietsen en wagentjes opgekroond en trekken de dag zelf in op tocht door de straten. Oude spelletjes zoals zaklopen, eierlopen, koekhappen, touwtrekken worden nieuw leven ingeblazen. Kinderen zijn verkleed en met oran je getooid, ze zwaaien enthousiast met hun vlaggetjes. Tussendoor nog gauw even televisie kijken want de koningin is in beeld. De Koninklijke familie mag zich dan ook in een grote populariteit verheugen. Het Wil helmus, 'een Prince van Oranje ben ik vrij onvereerd. het zit ons in het bloed'. Het volk schaart zich 30 april om de Oranjevaan, want Nederland is Koninginnedag. Canieleon.

Scheldebode | 1997 | | pagina 1