SCHELDEBODE 'Westerschelde 1924 -1965 BURO VOOR RECHTSHULP ■4. Laatste kindervoorstelling van seizoen Ensemble brengt wereldmuziek avant la lettre EEN AVONDJE UIT Rockformatie The Per in De Piek Pensioen en scheiding woensdag 23 april 1997 Koninklijk bezoek Strand TOEZICHTHOUDER VOLGT STADSWACHT OP IN V L I S S I N G E N M I D D E L B U R G Psychologische test Afstuderen Schoolpauze VLISSINGEN - Bij de VVV/ANWB Vlissingen en de VVV in Oostkapelle is het tij dens kantooruren mogelijk kaarten te reserveren voor concerten (pop en klassiek) en theatervoorstellingen in het hele land. Annuleren is in principe niet mogelijk. De re- serveringskosten bedragen 4.- a 5.- per persoon en 1.- communicatiekosten per boeking. U krijgt een vou cher mee, waarmee u bij de kassa van het theater uw toe gangskaarten kunt ophalen. Telefonisch reserveren is niet mogelijk; uw bestelling moet contant worden afgerekend. Hieronder ziet u alvast een deel van de voorstellingen die nu of op korte termijn in de voorverkoop zijn: Amsterdam: 2/3-5 René Fro- ger, 5/6-5 Ramses Shaffy, 7-5 Andreas Voilenweider, 27-5 Marco Borsato, 15-6 Nick Cave, 30-6 Bill cosby, 20-8 t/m 23-11 Joe the Musical, 8- 1 t/m 1-3-98 Annie, the mu sical. Rotterdam: 7-6 Now Summer Dance Festival, 8-6 Real Hot R&B outdoor event Den Haag: 6 t/m 8-6 Sound of Music, voorlopig nog: Miss Saigon Diversen:20~4 Schürzenjager, Arnhem; 21-4 James Last, Arnhem; 2 t/m 11-5 Eigen huis en tuin beurs, Bidding huizen; 3-5 Mega Dance Par ty met Charly Lownoise, Zundert; 4-5 Van Dik Hout, Zundert; 10-5 Hunten Pop festival, Varsselder; 16 t/m 18-5 Dynamo Open Air, Eindhoven; 17-5 Linda, Roos en Jessica, Kaatsheuvel; 17 t/m 19/5 Pinkpop, Land graaf; 4,5-7 Torhout, België; 5,6-7 Werchter, België; 5/6-9 Schlagerfestival Kerkrade, 18-10 Shadowlands Rave, Heerenveen. Inlichtingen: WV/ANWB Vlissingen, Nieuwendijk 15, 4381 BV Vlissingen, tel.: 0118-412345/419275. VVV Oostkapelle, Duinweg 2a, 4356 AS Oostkapelle, tel.: 0118-582910. VLISSINGEN - De Walcherse rockformatie The Per treedt za terdag 26 april op in De Piek, Hellebardierstraat 13 in Vlis singen. De band zal zowel plug ged als unplugged spelen. De aanvang is 22.00 uur en de en tree bedraagt vijf gulden. Project Emotions in a Row - kortweg Per- is officieel in 1995 opgericht. De stijl van de band Onlangs kwam op een van onze spreekuren mevrouw Jansen langs die had gehoord dat zij mogelijk recht had op een deel van het pensioen van haar ex-echtgenoot. Zij wilde hier meer van we ten. In 1981 bepaalde de Hoge Raad dat een vrouw bij echtschei ding aanspraak kon maken op een compensatie in geld voor het feit dat haar man tijdens het huwelijk een pensioen kon opbou wen en zijzelf niet. In 1995 trad de Wet Verevening Pensioenrech ten bij Echtscheiding in werking. Deze wet gaf mensen (meestal vrouwendie vóór 27 november 1981 zijn gescheiden recht op een kwart van het ouderdomspensioen van de ex-echtgenoot. Deze wet kent echter een einddatum voor de mogelijkheid om dit pen- sioendeel te claimen: dit moet gebeuren vóór 1 mei 1997. Me vrouw Jansen vertelde dat zij in januari 1979 was gescheiden. De voorwaarden om aanspraak te kunnen maken op een kwart van het pensioen van de ex-echtgenoot luiden als volgt: 1. Vóór 1 mei 1997 moet de vrouw meedelen aan het pensioen fonds van de ex-echtgenoot dat zij aanspraak maakt op het recht van pensioenverevening. Deze mededeling moet gedaan worden op een voorgeschreven formulier dat gratis is op te vragen bij het Ministerie van Justitie, postbus 20301, 2500 EH Den Haag of tele fonisch via 06-8051 (44 cent per minuut). 2. Het huwelijk moet ten minste achttien jaar hebben geduurd. Dit bleek het geval te zijn bij mevrouw Jansen: zij trouivde in 1960. 3. Tijdens het huwelijk moet er een minderjarig kind van de echt genoten tezamen of van een van hen geweest zijn. Mevrouw Jan sen had volwassen dochters met haar man, geboren in 1961, res pectievelijk 1963. 4. Bij de echtscheiding moet niet reeds rekening zijn gehouden met het feit dat de vrouw geen of onvoldoende eigen pensioen heeft kunnen opbouwen. Mevrouw Jansen was steeds huisvrouw geweest tijdens het huwe lijk en had geen betaalde baan in die tijd, ook was er nog geen compensatie gegeven voor de pensioenopbouw van haar echtge noot. 5. Kleine pensioenen worden niet verevend. Een klein pensioen is een pensioen dat per scheidingsdatum een waarde heeft die klei ner of gelijk is aan de waarde van pensioenen die afgekocht mo gen worden: f 625.- maximaal op jaarbasis. Mevrouw Jansen had er geen idee van of het opgebouwde pen sioen van haar ex-echtgenoot groot of klein was: zij had hier nooit over nagedacht. In geval van twijfel en bij voldoen aan andere voorwaarden is het verstandig om het formulier in ieder geval in te sturen vóór 1 mei 1997. 6. Bij het formulier moeten kopieën van bewijsstukken worden ingesloteneen afschrift van het echtscheidingsvonnis, een kopie van de echtscheidingsovereenkomst (convenant) indien die is op gemaakt en indien uit het echtscheidingsvonnis niet blijkt dat er kinderen waren een uittreksel uit het geboorteregister van een (van de) kind(eren). Mevrouw Jansen bleek aan de gestelde voorwaarden te voldoen. Zij wist echter niet bij welk pensioenfonds haar ex-echtgenoot destijds een pensioenrecht had opgebouwd. Dit kon een groot probleem worden: indien zij dit niet vóór 1 mei kon achterhalen zou de claim niet op tijd kunnen worden gelegd en was haar recht onherroepelijk verspeeld. Gelukkig ivist zij wel bij welk bedrijf haar ex-echtgenoot destijds werkte en dit bedrijf bleek er nog te zijn. Zij kon zo de naam en het adres van het pensioenfonds ach terhalen en het formulier op tijd indienen. Indien de tijd erg krap is verdient het aanbeveling om het formu lier aangetekend te versturenzodat kan worden aangetoond dat het vóór 1 mei 1997 is verzonden. Uiteraard is het ook verstandig er zelf een kopie van te houden. Uiteraard is het bovenstaande slechts een voorbeeld. Heeft u vra gen naar aanleiding van dit artikel of andere vragen van juridi sche aard dan kunt u altijd voor advies en hulp terecht op het gra tis spreekuur van ons buro: In Middelburg: Vlasmarkt 28, iedere maandagmiddag en donder dagavond, uitsluitend volgens afspraak. Afspraken maken elke werkdag lussen 9.00-12.00 uur via 0118-637120. In Vlissingen: 'Open Hof', A. Gogeliveg 59, iedere dinsdag 09.00- 11.00 uur. hi Goes: Zonnebloemstraat 53, iedere maandag 09.00-11.00 uur. In Zierikzee: De Huybertstraat 35, iedere dinsdag 14.15-16.15 uur. In Oostburg: Tragelweg 2, iedere donderdag 10.00-12.00 uur. In Hulst: Tabakstraat 5, iedere donderdag 13.30-15.30 uur. In Temeuzen: Nieuwstraat 2-4, iedere vrijdag 10.00-12.00 uur. De hoofdvestiging van het buro te Middelburg is de hele week te lefonisch bereikbaar onder nummer: 0118-637120. HET NEDERLANDS FILMARCHIEF BRENGT VIDEO UIT ZEELAND - Filmbeelden van de Westerschelde en de plaat sen die daarangs liggen zijn door het Nederlands Filmar chief verzameld en uitgebracht op video in de serie Rivieren en Zeeën van Nederland. Het Nederlands Filmarchief stelt zich als doel het audiovi suele erfgoed van Nederland toegankelijk te maken voor een breed publiek. Daartoe wordt in de filmarchieven, die door het hele land verspreid zijn, ge zocht naar interessant oud beeldmateriaal. Dit is op cellu loid opgeslagen en wordt bij een temperatuur van circa 5° C bewaard. Na een kritische se lectie en zorgvuldige restaura tie worden de beelden op video overgezet. Het Nederlands Filmarchief brengt diverse series uit. In de serie Rivieren en Zeeëm van Nederland is onlangs Wester schelde 1912 - 1965 uitge bracht. De film begint met de grote brand die om 1924 bij de Ne derlandse Petroleum en Asphalt Maatschappij in Vlis singen woedde. Enorme rook wolken stijgen op uit de gebou wen. Mensen proberen nog spullen te redden maar groten deels tevergeefs. In 1928 wordt Vlissingen ge teisterd door een zware storm. Het water slaat over de boule vard. Loodsboten varen ook bij dit noodweer uit, dat is te zien aan de Nederlandse loodsboot die de storm trotseert. In 1953 vindt de watersnood ramp plaats en grote delen van Zeeland komen onder water te staan. De spoorlijn bij Kruinin- gen wordt na de ramp hersteld en met zorg intact gehouden voor goederenvervoer. Twee maal per dag worden de vloed deuren gesloten in de binnen dijken om het Scheldewater te gen te houden. Toch komen zo wel het emplacement van Krui- ningen als de spoorlijn naar Goes bij hoog tij onder water te staan. Bij laag water is de lijn wel bruikbaar. De trein rijdt dan door de sluisdeuren naar buiten, over de spoorlijn die bo ven het water uitsteekt. De vissersboten varen in de ja ren twintig en dertig nog op zeil. Het is dus lastig de haven binnen te komen, maar het vak manschap blijkt telkens weer en de vis wordt dagelijks aan gevoerd in de vissershaven van Vlissingen. Vrouwen in Arne- muidse klederdracht verkopen de vis direct aan de haven. Gro te partijen worden verhandeld op de Zeilmarkt. De nieuwe Buitenhaven wordt in 1931 geopend door koningin Wilhelmina. In 1950 reizen ko ningin Juliana en prins Bem- hard twee dagen door de pro vincie. Ze rijden door het vis serskwartier in Vlissingen en steken met de veerpont over naar Breskens. Na de tocht door Zeeuws-Vlaanderen komt het koninklijk paar op Zuid-Beve land waar in Goes een krans wordt gelegd bij de gedenk steen voor de gevallenen. Op de scheepswerf 'De Schelde' wordt de veerboot 'Prinses Bea trix' gebouwd. In juli 1946 wordt vanaf de werf 'De Schel de' onder grote belangstelling de 'Willem Ruys' te water gela ten. Ook het strandleven -midden jaren dertig- op Walcheren en slrtp \<it) tk' gJtsptfphMtng Baarland - SlukéU 19is 1 Sleep van de gaspijpleiding Baarland - Sluiskil. Zuid-Beveland is vastgelegd. Boerenvolk wordt niet geacht te zwemmen. Dat is weggelegd voor de badgasten. Dames lo pen met opgetrokken rokken door het water, terwijl een heer in kostuum op het strand zit. Een andere heer komt in een oubollige zwembroek uit het water. Verder is het vliegveld bij Vlis singen te zien en vanuit een vliegtuigje is de omgeving ge filmd. In 1944 rijden de lan- dingsboten van het Britse 4e Commando tegen de kust op van Walcheren. De gevolgen van de oorlog zijn goed te zien. Huizen zijn ingestort en overal is puin. De bevolking leeft in huizen die eigenlijk onbewoon baar zijn of in bunkers in de duinen. Er worden noodwonin gen opgetrokken. Iedereen werkt aan de wederopbouw. De video met ISBN 9056 7923 18 duurt ongeveer 50 minuten en is verkrijgbaar bij de erken de boekhandel voor 29,95 gul den. wordt omschreven als frisse dy- namiekvolle rock met gevoelige tweestemmige melodielijnen. Karakteristiek is de funk/rock stijl, met soms een ballad. The PER bestaat uit Tonny Hooft- man (zang), Olof Sinke (zang), Matthijs Apner (slaggitaar), Ri chard van den Berg (basgitaar), Angelo Noziglia (drums) en Jo- hn-Peter Moens (sologitaar). 'Blauw op straat' voor veiliger gevoel door Marcel van der Voort VLISSINGEN/MIDDELBURG - Juist op het mo ment dat de Stadswachten ingeburgerd raakten, ver dwenen ze. Maar nu komen ze weer terug. Weliswaar met de nodige aanpassingen. De naam is veranderd in Toezichthouders en ook de activiteiten zijn uitgebreid. Ad-interim directeur Johan Bodrij van de Stichting Stadstoezicht Vlissingen/Middelburg vertelt over de wederopstanding van de mannen en vrouwen in het blauw, die de burger vanaf begin juni een veiliger ge voel moeten geven. Dat de Stadswachten vorig jaar uit de straten van Middel burg en Vlissingen verdwenen, heeft niets te maken met ge brek aan succes. Het stoppen van de projecten heeft vooral een financiële reden. Gemeen ten kregen de nodige toezicht in de stad, maar moesten er zelf veel geld inpompen. Daar om werd besloten de geld kraan dicht te draaien. „Toen kwam het ministerie van Sociale Zaken met de zo genoemde Melkertbaan. He laas heeft dat bij veel mensen een negatieve klank. Alsof het hier om een tweederangs baan zou gaan. Onzin natuurlijk. Toch merk je dat mensen die langdurig werkloos zijn er moeite mee hebben. Die krij gen het gevoel dat ze mee moe ten doen aan een arbeidsthe- rapie. Het gaat hier echter om volwaardige banen. Dat kan niet genoeg benadrukt wor den", vindt Bodrij, die voor dit project door de politie van Walcheren vanaf 1 januari van dit jaar gedetacheerd werd naar de Stichting Stadstoe zicht. De Melkertregeling betekent dat iemand die werkloos is, weer aan de slag kan. Na het afronden van een speciale op leiding krijgt de Toezichthou der het miniumloon. De stich ting is van plan het salaris ie der jaar met vijf procent sala ris tot honderdtwintig procent van het miniumloon. In poli tiek Den Haag gaan op het ogenblik stemmen op om een 'Melkertbaan' te belonen met honderddertig procent van het miniumloon, om werklozen te prikkelen weer aan het werk te gaan. In Zeeland bleek deze prikkel ruimschoots aanwezig. De So ciale Dienst van Vlissingen schreef negentienhonderd uit- keringsgerechtigen aan. Eind vorig jaar kwamen honderd tachtig mensen naar de voor lichtingsbijeenkomsten. Na een eerste selectie bleken hon derdtwintig personen even tueel in aanmerking te komen voor een baan als Toezicht houder. Een week lang ontvingen Jo han Bodrij en praktijkcoordi- nator Gert-Jan Bommeljé de overgebleven sollicitanten. „Een behoorlijke klus", herin nert Bodrij zich. „Wij hebben toen vooral gelet op de moti vatie, de uitstraling en we confronteerden de mensen met enkele praktijkvoorbeelden om zo een reactie uit te lok ken. Uiteindelijk bleven er na die weken veertig personen over. Die werden verder be oordeeld door een selectiebu reau uit Dordrecht. Iedereen kreeg een psychologische test, een taaivaardigheidstoets en later een gesprek met een psy choloog." Ook werd er gekeken of de sol licitanten in het verleden met justitie in aanraking zijn ge weest. Dat wil echter niet zeg gen dat iemand met bijvoor beeld een jeugdzonde op zijn naam per definitie de baan kon vergeten. Toen het gehele traject gelo- 1 De Toezichthouders in opleiding. pen was, mochten uiteindelijk vierentwintig mannen en vrouwen beginnen met de op leiding, die in een lokaal van het Brandweeroefencentrum wordt gegeven. „Momenteel worden dertien mannnen en vrouwen opgeleid. In de derde week van mei zullen ze afstu deren. Niet lang daarna zijn ze voor het eerst op straat actief. In juni start de tweede groep met de opleiding en de derde groep gaat aan het einde van het jaar van start. Het is de bedoeling dat Vlissingen en Middelburg in 1999 in het to taal negentig Toezichthouders hebben." Het doel is een uitgebreide or ganisatie, die zes dagen per week tijdens twee diensten van acht uur 's morgens tot tien uur 's avonds actief zal zijn. Hoewel het uniform van de Toezichthouder lijkt op die van de 'gewone' politieagent, zijn er duidelijke verschillen in de bevoegdheden. Bodrij: „Een wapen dragen ze niet met zich mee en er wordt evenmin bekeurd. Het beste wapen dat ze hebben is hun mond. Ze moeten mensen kun nen aanspreken op gedrag. De Stadswachten waren vooral actief in het centrum van de stad. Dit wordt uitgebreid. De Toezichthouders zullen ook veelvuldig gesignaleerd wor den in de wijken. Voorheen keken ze of er gefietst werd in het centrum en waakten voor winkeldiefstal. Nu gaan ze te vens controleren of huisvuil te vroeg wordt buiten gezet." Johan Bodrij kan zich voor stellen dat er een beroep wordt gedaan op de Toezicht- FOTO PIET DAVIDSE houder tijdens de schoolpau ze. Het is hem niet onbekend dat er regelmatig klachten ko men van vooral middenstan ders over schoolgaande jeugd, dat zich tijdens de pauze bal dadig gedraagt. „Voor de poli tie was dit door personeelsge brek geen prioriteit. Een Toezichthouder zou hier een belangrijke rol kunnen spelen. Ze mogen nooit de concurrent van de politie worden, maar kunnen wel voor een stukje verlichting van de werkzaam heden zorgen." Hoewel de reguliere theater programmering nog een dikke maand doorloopt, is zaterdag 26 april om 15.00 uur in de Stadsschouwburg al weer de laatste Middelburgse kinder voorstelling van dit seizoen te zien. Theater Burpp! speelt dan voor iedereen vanaf 6 jaar 'Het Verbond', een toneelstuk vol warme humor en liedjes op mu ziek van Joost Belinfante. 'Het Verbond' speelt zich af in de tijd dat de auto het kind van de straat verdrijft naar de woonkamer met de televisie. Een verrukkelijke jeugdpro- ductie over de kracht en de kwetsbaarheid van eeuwig ge zworen vriendschap, het span nende van de liefde en het groeiproces van kindzijn naar volwassenwording. Loes en Pleister zijn broer en zus en vormen samen een ge heim genootschap: Het Ver bond. In hun achtertuin spelen zij in hun Wereld van Zeer On zichtbare Dingen. Ook het leeg staand huis naast die tuin be hoort tot deze wereld. Maar dan i Burrp! komt er in dat huis een meisje wonen. Bel heet ze. Bij Bel thuis hebben ze televisie. De eerste televisie van de straaat. En Bel's vader heeft een auto, de eerste auto van de straat. Door deze nieuwe impulsen van bui tenaf verandert de wereld van Loes en Pleister langzaam maar FOTO LEONI RAVESTEIN onherroepelijk. En ook hun Verbond begint af te brokke len... Kaarten kosten voor jeugd t/m 12 jaar 8,75 (voor volwasse nen 17,50) en zijn in voorver koop aan de kassa van het thea ter en telefonisch te reserveren via 611500. In de Burgerzaal van het Mid delburgse Stadhuis vindt vrij dag 25 april, 20.00 uur, het laat ste concert plaats in de serie Oude Muziek. Ditmaal speelt het Ensemble Sarband. Het sextet herbergt musici uit ver schillende culturen (Libanon, Engeland, Turkije, Duitsland en Roemenië) en garandeert daarmee een versmelting van invloeden zoals die in de heden daagse Oude Muziek nog niet eerder is vertoond. Sarband buigt zich over de bij zondere schat die meereisde toen de Spaanse joden in 1492 gedwongen werden hun vader land te verlaten: de sefardische liederen. De exodus voerde hen vooral naar de landen aan de Noordafrikaanse kust en het Osmaanse rijk: Constantinopel, Saloniki, Smyrna, Ankara, Sy rië, Palestina en de Balkan. En bijzondere vermenging van de oude Spaanse traditie met de ter plaatse heersende culturen - in wezen een soort 'wereldmu ziek avant la lettre'- was het ge volg. Kaarten kosten 20.00 (voor kortingspassen 15.00) en zijn in voorverkoop aan de kassa 1 Ensemble Sarband FOTO ORGANISATIE OUDE MUZIEK van de Stadsschouwburg, tel. (0118) 611500.

Scheldebode | 1997 | | pagina 9