De accordeon is populair bij jong en oud Van literaire lezingen tot mondiale muziek Gmsmam mum: m f '1 z 11 Yell de Golfbaan SCHELDEBODE Egels op pad Cultureel Gekleurd 1997 Oranjerit Midgard gesloten Sleutelactie Borsseie TELEFOON VOOR U! TIJDELIJK BIJ ABONNEMENT OP LIBERTEL PIEK DAL! £S,t CTbew. EXT^> ELKE WEEK HUIS AAN HUIS OP WALCHEREN Accordeonvereniging Concertina zit al zeven jaar in de lift Ontmoetingen tussen culturen op Festival Cultureel Gekleurd CROENKALENDER [Joag.ou Energiek LU N LU O S* LU O woensdag 23 april 1997 M -V 'n Pittig feestje bouw je op Tel. 418653 In verband met Koninginnedag (woensdag 30 april) is het kantoor van weekblad: de gehele dag gesloten Stadsdrukkerij heeft primeur: digitaal drukken Sportgala in Sportpunt Lift Beste service, laagste prijs! Literair Meespeelconcert Burg. v. Woelderenlaan 5 - Vlissingen Middelburg: donderdag 1 mei; Arita Baaijens, Djüke Poppin- ga, muziek (lezingen hedendaagse moderne Arabische schrijf sters); Zeeuwse Bibliotheek Middelburg aanvang: 14.00 uur toegang; 7,50 passpartout 10,00), donderdag 1 mei: Ma- lika Mokeddem (literaire lezing/Algerije), Zeeuwse Biblio theek Middelburg aanvang: 20.00 uur toegang: 7,50 pas spartout 10,00), donderdag 1 mei om 20.00 uur, vrijdag 2 mei om 19.30 uur en zaterdag 3 mei om 22.00 uur: Gabbeh (film); Cinema Middelburg, toegang 12,50 (passen 10). Vlissingen: vrijdag 2 mei: Shaksi Gopal Geeta Ramlal (In diase dansvoorstelling); Buurthuis De Paraplu Vlissingen aan vang: 20.00 uur toegang: 2,50 maandag 5 mei: Bevrijdings festival Vlissingen met o.a. de speur - tentoonstelling Paspoort voor Wereldkinderen (8-13 jr), Medicamento (Brazilië), Ja- vier Plaza Y Su Orquestra (Cuba), Sawt El Atlas (Frankrijk). De motor- en autoclub 'De Zeeuwen' houdt op 30 april (Ko ninginnedag) haar traditionele 'Oranjerit'. De eerste deelne mer vertrekt om 18.01 uur. De inschrijving is in Restaurant Britannia, aan de Boulevard te Vlissingen vanaf 17.30 tot 18.30 uur. Iedere deelnemer ontvangt een prijs. Er wordt gere den in de A-, B- en C-klasse. Het Middelburgse jongerencentrum Midgard is sinds 20 april gesloten. Het college van B W heeft hiertoe besloten omdat de bezoekers van Midgard voor overlast zorgden. Dit heeft on vrede veroorzaakt bij de bewoners in de omgeving van het jon gerencentrum. De komende maanden zal het Sociaal Kultureel Werk Middelburg onder andere via het zogenaamde 'straathoekwerk' en het organiseren van activiteiten de bezoe kers van Midgard opvangen. Met een sleutelactie wil 'Stop Borsele' de ramp met de kern centrale in Tsjernobyl, elf jaar geleden, herdenken. Op de markt in Middelburg is zaterdag 26 april een kraam ingericht waar burgers hun oude sleutels kunnen afleveren. De sleutels zijn een bijdrage aan het monument, wat een huldebetoon zal zijn aan alle anti-kerenergie-activisten. ADVERTENTIES HELDEBODE VLISSINGEN De Zeeuwse Accordeonvereniging Concerti na geeft op vrijdag 25 april haar jaarlijkse uitvoering in het Ar senaaltheater. De avond begint om 20.00 uur. Concertina telt drie orkesten en alle drie geven ze op deze feestelijke avond een proeve van hun kunnen. Als so listen treden op Ko Poolvliet, Mariska de Boer en Bill Dob- son. Het geheel staat onder lei ding van dirigent Harry Schroevers. Hij is als accor deondocent verbonden aan de Zeeuwse Muziekschool. Accordeonvereniging Concerti na werd in 1990 opgericht op initiatief van Harry Schroevers en zijn echtgenote Joke. De ver eniging telde bij aanvang 12 le den. Inmiddels zijn dat er 85. De leden komen uit heel Zee land. Er wordt op drie plaatsen in Zeeland gerepeteerd en eens per maand vindt een gezamen lijke oefenavond plaats. Totnu- toe worden deze repetities ge houden in De Kwikstaart in Oost-Souburg, maar de bloeiende accordeonclub groeit daar uit zijn jasje. „Het pro bleem is, dat het heel moeilijk is om een grotere ruimte te vin den", zegt Joke Schroevers, se cretaresse van Concertina. „De afgelopen jaren zijr. er heel wat leegstaande scholen verkocht, dus goede oefenruimtes - en een school is daar uitermate ge schikt voor worden steeds schaarser." Overigens is dat het enige minpuntje, want verder gaat het fantastisch met de club. Het afgelopen jaar trad Concertina maar liefst 15 keer op. Hoogtepunt is natuurlijk de grote jaarlijkse uitvoering, maar ook het Vaderdagconcert in het Dijktheater, meestal in samenwerking met Ons Genoe gen, neemt een belangrijke plaats in op de concertagenda. Hoe valt de aanhoudende revi val van de accordeon te verkla ren?. Het is een vraag waar Joke Schroevers moeiteloos een paar antwoorden op kan bedenken: „Als je naar popprogramma's kijkt, zie je de accordeon steeds vaker opduiken. Dat spreekt jongeren natuurlijk aan, dat willen ze ook. Ook het samen in een orkest spelen werkt heel stimulerend. En als leden en thousiast zijn, heeft dat vanzelf een sneeuwbaleffect." Accordeonvereniging Con certina telt drie orkesten. In het A-orkest zitten de meer ervaren leden. Dit orkest telt 30 muzi kanten. Tijdens het concert op 25 april zorgen zij na de pauze voor de muzikale uitsmijter met muziek uit bijvoorbeeld de mu sical Jesus Christ Superstar en Cats. Ook populaire songs als Earth Song van Michael Jackson en Chariots of Fire van Vangelis staan op het program- ma. Veel van de arrangementen zijn van de hand van dirigent Schroevers, die veel populaire muziek bewerkt voor de accor deon. In het 40 man tellende B-orkest zitten leerlingen van de mu ziekschool, die een a twee jaar les hebben gehad en verder 'oudere' leden. „Oud is mis schien niet het goede woord", verduidelijkt Joke Schroevers, „het gaat om mensen die vroe ger al acocordeon gespeeld heb ben en het nu weer oppakken. Het leuke is, dat het leeftijds verschil juist zorgt voor een fantastische sfeer in de groep." Het derde orkest is het en semble 'Encore'. Dat bestaat uit zes accordeonisten, die 'hun muzikale horizon willen ver breden'. Dit ensemble promo veerde vorige week tijden het Zeeuws 'solistenconcours voor accordeons in Heinkenszand naar de Ere-afdeling. Kaarten voor de uitvoering op 25 april in het Arsenaalthea ter zijn telefonisch te reserve Het B-orkest van accordeonvereniging Concertina ren bij Ina Kooger, tel. 463170 (na 18.00 uur). Na de zomervakantie begint Concertina met een klein leer lingengroepje om vast te wen nen aan het spelen in een or kest. Aanmelden hiervoor nu al bij het secretariaat Concertina: tel. 470532. kar var ZEELAND - Van 26 april tot en met 5 mei vindt in de provincie Zeeland het achtste Festival Cultureel Ge kleurd plaats. Dit jaar vinden er zo'n dertig activitei ten plaats in zes Zeeuwse gemeenten. Het Festival brengt weer een gevarieerd aanbod van muziek, lite ratuur, informatie en film uit niet - westerse en al lochtone culturen. Het centrum voor internationale samenwerking Zeeland (COS-Zeeland) is verant woordelijk voor de coördinatie van het Festival. I STICHTING HET ZEEUWSE Elk jaar is het weer spannend wanneer de egel zich weer voor het eerst laat zien, en vooral: hoe dat ge beurt. Jammer genoeg betreft mijn eerste waarneming bijna al tijd weer een platgere- den exemplaar, en dat was dit jaar niet an ders. Het is ook wel duidelijk hoe dat komt: de egel rolt zich op bij dreigend gevaar in plaats van dat hij zich uit de voeten maakt. Een prima truc, maar één die niet opgaat in het moderne snelverkeer. Daar komt dan nog bij dat de egel een nachtdier is, die alleen bij uit zondering overdag op pad gaat. Deze week scharrelde er in de avondschemering een egel over de weg bij ons adoptiegebiedje in Baarsdorp. Het was op het doodlopende kronkelweggetje aan de oostkant, dus gevaar voor platrijden was er nauwelijks. Daarom kon ik me gedeisd houden en rustig observeren wat het dier in de zin had. Hij zat wat te snuffelen in de berm, waarschijnlijk op zoek naar slak ken of regenwormen. Het zal trouwens best veel moeite kosten nu het overal veel te droog is om genoeg van dat soort prooien op te sporen. In de snel vallende avondschemering klonk achter me ineens de scherpe roep van een jagende ransuil. Toch even kijken wat die uitvoert. Het lukte niet om de vogel te ontdekken, dus dan de aandacht maar weer naar de egel. Mooi niet dus. Waar twintig seconden eerder de egel ijverig aan het wroeten was is nu geen spoor van leven meer te bekennen. Het beest lijkt let terlijk van de aardbodem verdwenen. Op zo'n moment besef je dat de egel veel meer in huis heeft aan overlevingskunst dan alleen maar het trucje van het zich oprollen. Veel sneller dan je zou verwachten heeft het dier zich in alle stilte uit de voeten gemaakt. Toch bij de volgende ontmoeting eens wat beter opletten! Nieuw in de opzet is de samen werking met het Bevrijdings festival in Vlissingen. Op 5 mei wordt Cultureel Gekleurd afge sloten met tal van 'niet-wes terse activiteiten'. Daarnaast brengen beide festivals een ge zamenlijke programmakrant uit. Cultureel Gekleurd wil zoveel mogelijk mensen op verschil lende manieren laten kennis maken met de cultuur van an deren. Het Festival geeft een positief beeld van de multicul turele samenleving. Ontmoetin gen tussen culturen vormen im mers het begin van wederzijds Alle 70 winkels van Hans Verkerk Keukens vieren deze week een onwijs Italiaans feest!! Hans introduceert zijn Bella Italia actie. Dat betekent keukens in Italiaanse stijl voor Hollandse prijzen, want Hans verkoopt deze week zijn Bella Italia assortiment voor de helft van de door de leverancier aanbevolen adviesprijs. Als u binnen twee jaar een keuken nodig heeft r en nu koopt krijgt u die dus voor half geld!! Kom snel naar de winkel en profiteer dan tevens van onze snelle beslisserskorting!! GOES RINGBAAN WEST 2b - 0113-216451 ROOSENDAAL NISPENSESTRAAT 10 - 0165-558843 begrip en zijn de bakermat van nieuwe ideeën en uitingsvor men. In het Festival 1997 nemen lite raire activiteiten een belangrij ke plaats in. Het literaire verzet loopt als een rode draad door de lezingen. De meest opvallende activiteit tijdens het Festival is wellicht het bezoek van de Al gerijnse schrijfster Malika Mo keddem aan Middelburg. Zij geeft op donderdag- avond 1 mei een lezing in de Zeeuwse Bibliotheek. Malika Mokeddem is een stem voor de onderdrukten. Algerije is op dit moment een verscheur de samenleving. Berichten over bloederige terreur, aanslagen op intellectuelen en buitenlan ders, gewelddadige manifesta ties zijn aan de orde van de dag. Mokkeddem voorzag deze nachtmerrie reeds in 1979. Ze vertrok naar Frankrijk om te ontsnappen aan de verstikken de tradities en om in vrijheid haar eigen keuzes te kunnen maken. 'Dromen en moorde naars' (verschenen in maart 1997) is een roman tegen de heerschappij van haat en dom heid. Het is een aangrijpend verhaal over de gevolgen van het fundamentalisme in Alge rije. De lezing van Malika Moked dem maakt deel uit van een the- -i madag over Arabische schrijf sters. Ook 's middags is er in de Zeeuwse Bibliotheek een pro gramma met onder andere twee lezingen. Djüke Poppinga is Arabiste met een grote kennis van de literatuur en de Arabi sche geschiedenis. Zij zal met name ingaan op de hedendaag se Arabische schrijfsters. Arita Baaijens neemt een andere in valshoek als uitgangspunt voor haar lezing. Naast schrijfster is zij ook fotografe. Aan de hand van dia's zal zij vertellen over haar passie voor de woestijn. Het middagprogramma wordt afgesloten met Arabische mu ziek. Conny Braam, oud voorzitter van de Anti - Apartheidsbewe ging Nederland, is op 25 april te gast in de Bibliotheek in Goes. Haar meest recente boek 'Zwa vel' zal tijdens de lezing in Goes centraal staan; sexuele domi nantie, verraad en collaboratie vormen de centrale thema's. De Marokkaanse schrijfster Naima El Bezaz is op 1 mei te gast in Porgy Bess in Terneu- zen. Ze is bekend door haar boek 'De weg naar het Noor den'. Cultureel Gekleurd presenteert in 't Beest in Goes, Porgy Bess Temeuzen en Cinema Middelburg diverse Aziatische films. Er is voor de Aziatische film gekozen vanwege de ont wikkelingen en vernieuwingen in deze regio. Het aanbod is zeer compleet: films van Wes terse makers, authentieke Azia tische films en een documentai re. Terugkerende elementen zijn politieke ontwikkelingen, een maatschappijkritische noot Onze collectie is weer binnen! BROEKEN ƒ39.90 SWEATERS 39.90 T-SHIRTS ƒ19.90 Speels - Stoer - Sterk MEXX LEVI'S - MORE MORE GALIPETTE ETC.... leuk en betaalbaar kindermode Segeerstraat 26, Middelburg tel. 0118-640481 en het dilemma tussen traditio nele normen en waarden en de moderne, westerse consumptie maatschappij. Het festival presenteert ook di verse activiteiten voor kinde ren. Het aanbod varieert van een 'meespeelconcert' tot 'je naam leren schrijven in het Arabisch'. Op het Bevrijdings festival wordt het 'Paspoort voor Wereldkinderen' gepre senteerd, een speurtocht voor kinderen van 8-13 jaar door de wereld. Het paspoort is daarbij de gids. Ook tijdens de Open Dag op het asielzoekerscentrum in Burgh - Haamstede op zater dag 3 mei worden de kinderen niet vergeten. Daarnaast zijn er uiteraard rondleidingen en tal van andere activiteiten. Uiteraard ook aan dacht voor muziek tijdens Cul tureel Gekleurd. Tijdens de Opening van festival op zater dag 26 april in Podium 't Beest in Goes zijn er drie optredens. Raj Mohan, Eric Vaarzon Morel en Largo vormen een bijzonde re mengeling van culturen die alles met elkaar te maken heb ben: India, Andalusië en de Arabische cultuur. Op vrijdag 2 mei is er in De Paraplu in Vlis singen een Indiaase dansvoor stelling met zowel klassieke als moderne dansen. Natuurlijk is er ook het Bevrij dingsfestival op 5 mei in Vlis singen veel aandacht voor mu ziek. Een kleine greep uit het programma: de Braziliaanse slagwerkgroep 'Medicamento', 'Javier Plaza y Su Orquestra' uit Cuba en 'Sawt El Atlas'. Een klein halfjaar geleden werden de klanten van de Delta Nutsbedrijven verblijd met de mededeling dat er zo veel winst gemaakt was, dat de kleinverbruikers geld terug zouden krijgen op hun eindafrekening. Energie, het is een schone zaak. Althans, dat hopen we dan maar. We verbruiken er aardig wat en kunnen niet meer zonder, want ja, het gemak dient de mens. Tien jaar geleden nog zei mijn opoe energiek: Vroe ger liep ik mie de petrolielampe en noe zit ik mie m'n afstandsbediening voe de televisie." Die heeft wat zien veranderen in haar leven. Als we zelf terugkijken naar begin jaren vijftig, dan zijn er ook nogal wat ver schillen. Van elektrische apparaten kon je alleen maar dromen. Bij de meesten was elektriciteit het licht, het strijkijzer en de stofzuiger. Als je het goed had, had je een wasmachine. De radio ivas een grote kast met vaste programma's en een kwartier zoeken met die grote knop om Radio Luxemburg te vinden. Magnetron, televisie, stereotoren, computer, koelkast, diepvriezer, dat alles lag nog ver in de toekomst ver borgen. Tegenwoordig zijn we er goed aan gewend en voldoen maandelijks de energienota. We worden ook aangespoord om verantwoord om te gaan met ener gie. Dat zou jaarlijks nog wat guldens kunnen sche len. Maar hoe zuinig je ook bent met energie, de kos ten blijven stijgen. Daarom was het vorig jaar een leuk bericht om te horen dat de kleinverbruikers geld terug zouden krijgen. Middels vervroegde afschrijvin gen binnen het Nutsbedrijf gaat dat feest nu niet door. Dat is namelijk beter voor hun toekomstige marktpo sitie. De vette worst die ons iverd voorgehouden, blijkt nu een dode mus te zijn. Kijk, daar wordt ik nu enerziek, van. Cameleon. t

Scheldebode | 1997 | | pagina 1