tl r Imkerij Poppendamme breidt uit met bijenteeltmuseum Warm onthaal voor Don Pedro Pachieco BRUINS O O z Geen tijd voor koken, wel voor lekker eten? de Golfbaan ZATERDAG 12 APRIL Koele Kikkers 32-6 u A-ft 'n Piffiö f bouw je op Tel. 418653 POKON GREEN TEAM FLORABELLA TUINMAN ELKE WEEK HUIS AAN HUIS OP WALCHEREN GROENKALENDER Toeristische plattelandsroute wordt nog aantrekkelijker ,,'t is net een dorpsplein, een stedelijk karakter ontbreekt" C INSTITUUT LE B0NHEUR Varkenspest lil VM LU woensdag 9 april 1997 3 zakken max potgrond Albert Heijn Minocenter, Gildeweg 6, Vlissingen. Slingerruimte Nu vóór 1_.®9 Totaalverzoraing en natuurgeneeswijzen Burg. v. Woelderenlaan 5 - Vlissingen ADVERTENTIES Openingstijden: maandag t/m vrijdag 8.30-12.00,13.00-18.00 uur zaterdag 8.30-16.00 uur vragen over bemesting en potgrond? Kom en vraag het aan het CHELDEBODE speciale aanbieding 15.00 een natuurlijke zaak Wilgenhoekweg 13a 4353 EA Serooskerke Telefoon: 0118-592820 Bakker Plet Daane viert dubbel feest. Zijn bakkerij en zijn huwelijk zijn al een kwart eeuw een succes. Eindexamen leerlingen steu nen kliniek voor Aids-patiëntjes In Roemenië. Thomas Bosgaard wordt geleid door zijn gedichten, „ze pikken niet op wat ik precies bedoel." Elke dag een andere - voortreffelijke - maaltijd. Als u geen tijd hebt om te koken, kunt u toch wel lekker eten. Dank zij ons Dagmenu. Elke dag bereidt onze kok, In "de grote pan" in de winkel, een voortreffe lijke warme maaltijd voor u. U staat er zelf bij, ziet wat erin gaat ziet wat u mee naar huls neemt En u hoeft nooit meer te puzzelen over de vraag: "Wat eten we vandaag?" De menukaart van de komende zes dagen. Woensdag 9 april: Capunti a la Florentini Pastagerecht In een romige champignonsaus. Donderdag 10 april: Lamsvlees in honing - thijmsaus Lamsvleesgerecht met aardappelschijfjes in roomsaus. Vrijdag 11 april: Babi Pangang De originele Babi Pangang met gekrulde nasi. M .,jj Zaterdag 12 april: Ham - Witlofschotel gerecht In roomsaus met april: Voorjaarsgerecht In aardappelschljfjes. Maandag 14 april: Poulet Estragon Authentiek Frans stoofgerecht met gebakken minlkrieltjes. Dinsdag 15 april: Capunti a la Florentini Pastagerecht In een romige champignonsaus. Watertanden en meenemen, vanaf 16.00 uur verkrijgbaar bij: STICHTING HET ZEEUWSE LANDSCHAP Waarom spelen kikkers in sprookjes zo vaak de rol van een afstotend schepsel, dat verandert in een trouwlusti ge prinsMisschien komt het wel omdat veel vrouwen er niet over peinzen zo'n gladjakker aan te raken, laat staan te zoenen. Nee, een koele, kouwe kikker is bepaald niet in trek. Dat koele ima go heeft overigens niets te maken met hun temperament. Kik kers zijn koudbloedig, hun lichaamstemperatuur is ongeveer gelijk aan die van hun omgeving. Daarnaast hebben kikkers, die met de padden en salamanders tot de amfibieën behoren, een naakte slijmerige huid zonder hoornlaag. Dat maakt het mogelijk om zelfs door de huid het bloed van zuurstof te voor zien. Dat is ook wel nodig want amfibieën hebben zeer primi tieve longen. In februari loopt voor de bruine kikker de wekker af. De groene kikker verkeert dan nog in comateuze toestand en laat zich net als de nachtegaal pas in mei goed horen en zien. Daaraan heeft de groene kikker waarschijnlijk ook zijn bijnaam 'boerennachtegaal' te danken. Na de winterslaap sle pen duo's padden en kikkers naar poelen en sloten om daar hun eitjes af te zetten. Dagenlang houdt het mannetje het vrouwtje in een wurgende greep. De mannetjes zijn zo vast houdend, omdat de eitjes meteen bevrucht moeten worden. Ook al omdat er een mannenoverschot is, bestaan er in kikker land geen 'muurbloempjes'Nadat het vrouwtje tot zo'n twee duizend eitjes heeft gelegd, vindt meneer haar op slag afstote lijk en gaat op zoek naar een nieuw amoureus avontuur. Naast het resultaat van de voortplanting wordt verder niet gekeken, broedzorg kennen kikkers niet. De geleiachtige dril biedt door de glibberigheid nog wat bescherming en bovendien werkt het dril als een lens, die het zonlicht bundelt en de ontwikkeling van de larfjes bevordert. Verder moeten ze het zelf maar uit zoeken in die harde onderwater jungle. Veel wapens om te overleven hebben amfibieën niet, of het moet gif zijn. Echte gif kikkers kennen we niet in Nederland, hoewel de zeldzame boomkikker, die in Zeeuws-Vlaanderen voorkomt, er wel gif groen uitziet. Padden bezitten wel wat gifklieren in hun wrat tige huid en zijn daarom aanmerkelijk minder in trek da7i kik kers. Het gif van sommige exotische padden blijkt een halluci nerende werking te hebben. Dagenlang likken 'junks' aan pad den - of zijn het paddo's? - om in extase te raken. Padden en kikkers zijn er natuurlijk niet om af te likken. Maar wel om te zoenen, al was het alleen maar omdat hun aanwezigheid een puike milieukwaliteit aangeeft. GRIJPSKERKE Met feestelijk vertoon is gisteren het bijenteeltmuseum 'De Zoete Inval' bij Im kerij Poppendamme geopend door burgemeester A.C. de Bruyn van Veere. Het museum is een impuls voor het Walcherse plattelandstoerisme, meent Piet de Meester, samen met zijn vrouw Toos initiatief nemer en beheerder van de imkerij. In de afgelopen jaren is de imkerij annex winkel - met uitslui tend artikelen die met bijen te maken hebben - uitgegroeid tot een belangrijke toeristische attractie. In de komende jaren willen Imkerij Poppendamme en de Stichting Ambrosius, die het bezoekerscen trum beheert, het geheel verder uitbouwen tot een 'centrum voor plattelandstoerisme'. Met behulp van het Zeeuws Landschap is een boerenhoftuin aangelegd, die volgend jaar voor het publiek toegan kelijk zal zijn. Dan moet ook het tentoonstellingspaviljoen voor de stichting 'Het werkend Trekpaard Zeeland, gereed zijn. De datum van de opening staat al vast: op 22 mei 1998 verricht commissaris van de koningin drs. W.T. van Gelder de openingshandeling. „Het is ooit begonnen als een hobby, nu trekken we tachtig duizend bezoekers per jaar", vertelt Piet de Meester, die zijn oorspronkelijke beroep als vor mingswerker ervoor opgaf. „Wat dat betreft is het verge lijkbaar met de Zijde-expositie, ook hier in Grijpskerke. Het is op zich al bijzonder dat in één dorp twee musea zijn over insecten, die vroeger als huis dier gehouden werden: de zijde rups en de bij." De Meester is in zijn nopjes met het nieuwe bijenteeltmu seum bij de imkerij. „Het is een prima aanvulling het bezoe kerscentrum, waar de fascine rende wereld van de honingbij in beeld is gebracht. De bezoe kers kunnen veilig achter glas zien hoe de bijen af en aanvlie gen, de koningin verzorgen en hun larven voeden in hun bij zondere gemeenschap. De ten toonstelling die er nu bij is ge komen is een met liefde veerza- melde privé collectie over alles wat met bijen en bijenproduc ten te maken heeft en geeft een goed beeld van het belang van de bijenteelt door de eeuwen heen." Om het aanbod voor de be zoeker te completeren, draait er in een speciale videoruimte een film over het leven van de ho ningbij. Verder is er een educa tieve ruimte ingericht, waar per jaar zo'n achtduizend mensen komen. De Meester: „Dat zijn niet al leen scholen, maar ook groepen van buiten de provincie, die met een dagtocht naar Walcheren komen en het bezoek aan de im kerij combineren met een rond vaart door Middelburg." De verwerking van de twee pro ducten van de bij, honing en was, wordt ter plekke in prak tijk gebracht. In een speciale ruimte wordt volgens een be proefd procédé 'honing geslin gerd' en in de kaarsenmakerij zijn voortdurend mensen aan het werk, die er bovendien de tijd voor nemen om vragen over bijen, hommels en hun produc ten te beantwoorden. „Het con tact met het publiek is voor ons een heel belangrijk aspect", zegt Piet de Meester. „En gezien het groeiende bezoe kerstal durf ik te stellen dat het een succesvolle formule is. Als volgend jaar de boerenhoftuin en het tentoonstellingspaviljoen 'Het werkend Trekpaard' ook open gaan, is de verwachting Bijzondere bijenkorven in het bijenteeltmuseum 'De Zoete Inval'. maandag tot en met zaterdag geopend van 10.00 tot 17.00 uur. In juli en augustus is het iedere dinsdagmiddag mogelijk de im kerij vanuit Biggekerke per paardentram te bezoeken. Imke- dat het bezoekersaantal zal stij gen tot boven de honderddui zend." Het bezoekerscentrum in Pop pendamme en het bijenteeltmu seum 'De Zoete Inval' is van FOTO HARRY DE LANGE rij Poppendamme is ook per fiets goed bereikbaar. Bij de VVV is een fietsroute verkrijg baar, die behalve langs de imke rij, ook langs andere toeristische attracties op Walcheren voert. Kritiek op plan Middelburgse Markt door Michiel Elands MIDDELBURG De Middelburgse binnenstad krijgt een Franse ambiance, mits de gemeenteraad akkoord gaat met de plannen van het College van B W. Dat de Markt een opknapbeurt nodig heeft, daar is ieder een het wel over eens. Maar over de invulling is com motie ontstaan. „Het wordt net een dorpsplein, een stedelijk karakter is niet terug te vinden," meent een van de initiatiefnemers van een tegenplan. De lobby is begonnen. Ontwerper Leonard Snelders heeft in samenwerking met ar chitect Johan de Koning de afge lopen weken honderden uren ge werkt aan een tegenvoorstel - de terugkeer van het pleingevoel- 'vanwege de onvolledigheid van het huidige plan'. „Middelburg heeft stadsallure nodig", vindt Snelders. Op 21 april beslist de gemeenteraad over het plan van de gemeente, maar het tweetal hoopt dat de raad 'kiest voor de stedelijke inrichting'. Volgens Dick Anbeek, als ondernemer nauw betrokken bij het initiatief, heeft de stad met het 'oude' plan, minder aantrekkingskracht. „Zo laat Middelburg als koopstad een grote kans liggen." „Het plan Tromperd (de architect die het gemeenteplan heeft gemaakt, red.) is een teleurstelling, omdat het beter kan", meent Anbeek. Het schrikbeeld van de onderne mer was dat in het plan van het college alle gebouwen achter bo men verdwijnen. „De Markt moet groot blijven en niet volge- gooid worden met bomen", vindt ook architect De Koning. Volgens de nieuwe ideeën krijgt het stad huis een centrale plaats. Het goti sche bouwwerk wordt omringd door lichtpunten en de omrin gende straten - de Lange Noord straat en de Helm- worden bij het plein betrokken. 155 Grond- lichten zullen als fonteinen van licht naar boven stralen. „Waar schijnlijk wordt door middel van een computersysteem 'gespeeld' met licht", zegt Snelders. Ronduit ambitieus is het plan om een golf zeewater over de markt te laten lopen. In een 20 meter lange strook in de bestrating 'golft' zout water. Aan het einde van de baan spat het water om hoog tegen een muur. „Weg springen voor het water, als in de glooiing van Vlissingen. Dat spel willen we naar de Markt halen", zegt De Koning. Ovale kiosken met een 'dek' krijgen een maritie me uitstraling. „Bovenop de kios ken kunnen mensen foto's maken van het stadhuis." „Het verle den van de stad moet benadrukt worden, vergelijkbaar met de vloer van de in 1575 afgebroken kerk de Westmoster. Volgens plan kunnen kunstenaars in de vloer poëzie en proza beitelen, zodat teksten van beroemde Zeeuwse dichters in de markt vereeuwigd worden. „Een open luchtmuseum voor poëzie", aldus Anbeek. Vorige week kwamen de plannen op tafel om het hele kemwinkel- gebied op te knappen. Aan de mammoetinvestering hangt een prijskaartje van tien miljoen gul den. De gezamenlijke onderne mers moeten daarvan 2,5 miljoen gulden ophoesten. De nieuwe Markt komt er sowieso, ook als de ondernemers niet meebetalen. Het college is van mening dat de Markt nodig op de schop moet. De kleur, het sterk variërende plaveisel en de kleine bomen ho ren volgens de gemeente niet bij de historische ambiance. De ge meente wil na de zomervakantie beginnen met de upgrading. Langs de gevels van de winkels komt volgens plan Tromperd een winterterras van drie meter, ver volgens een zomerterras van tien meter, waar op donderdag de be voorrading van de markt plaats vindt en waar de horecagelegen heden hun terras uit kunnen zet ten. Om het zomerterras komen twee rijen transparante bomen, die de gebouwen versluieren. „Een goedlopend terras hoort in de zon, aan bomen beleef je dan geen plezier", zegt Anbeek. De centrale plaats van het stad huis wordt geaccentueerd door een granieten fontein aan de voorzijde en verlichting van on deraf. „Met gietijzeren boom- kransen, feërieke verlichting moet de markt de uitstraling van een Franse Boulevard krijgen, 's Avonds zie je alleen uitgelichte bomen en het decorachtige stad huis", aldus de B W. Anbeek is een andere mening toegedaan: „We moeten niet proberen een Maastrichts of Frans plein te ma ken. Wij kiezen eigenheid als ver trekpunt. Deze Zuid-Nederland- se Vlaamse stad heeft geen asso ciaties." Om de twee bomenrijen zitten de ondernemers niet te springen. "Met de gemeente zijn goede open gesprekken. Er wordt druk gelobbied voor minder bo men, zodat onze gevels goed zichtbaar zijn. Daarbij komt dat 40 procent van de bomen, die herplaatst worden, zal sterven", meent J. Goossens, ondernemer aan de markt. De initiatiefnemers hebben al eerste positieve signalen uit de gemeenteraad ontvangen. An beek: „Ook de ondernemers staan achter ons plan. De wet houder zit politiek gebonden aan Tromperd, maar hij heeft er geen moeite mee als dit plan door de raad wordt verkozen." VLISSINGEN De Spaanse edelman 'Don Pachieco' werd, in tegenstelling tot 425 jaar geleden, extra feestelijk onthaald met het af vuren van het kanon door commissaris van de koningin drs. W.T. van Gelder en een oorlam. Het welkom eindigde in een gezellig verbroe deringsfeest met 'vanen bier' en accordeonmuziek. De plannen voor de 6 april-viering volgend jaar liggen inmiddels al hn de iveek'. De Vlissingse historicus Doeke Roos ontvouwde daartoe zijn plannen: een bijeenkomst in de St. Jacobskerk, zoals die op die beivuste april ook werd gehouden, liefst met het publiek in authentieke kleding, moet één van de onderdelen zijn. BROODJE VAN DE WEEK PUBBELGRANEN 400 GRAM Lekker en gezond MEERGRA- NENBROODJE WEE.KEND-LEKKER-AANBIEDING OLIEBOLLEN Een traktatie, niet alleen in december lekker 5 halen 4 betalen PISTOLETJE WIT OF BRUIN Ook om thuis af te bekken 5 halen 4 betalen Westdijk 29 Arnemuiden 0118-603300 Seisweg 55 Middelburg 0118-641606 Mark! 24 Veere 0118-501215 ADVERTENTIES Koningin Julianalaan 30 Arnemuiden i Telefoon: 0118-601702 I JIl_ .1I tegel- plavuizen keuken sanitaircentrum Amundsenweg 2, 4462 GP Goes.- Tel.: (0113) 214049. Fax: (0113) 22 74 33. (Bil de Zeelandhalien). LU Al ruim twee maanden wordt een gedeelte van ons land geteisterd door varkenspest, een gevreesde ziek te onder varkens. Rond de zeventig varkensfokkerijen zijn besmet en dat leidde dusver tot het afmaken van een groot aantal dieren. Het zal je bedrijf maar wezen dat er door getroffen wordt. In Zeeland is het nog de ver-van-mijn-bed-show, want het besmette gebied ligt immers in oostelijk Brabant. Toch houden varkens, en dan meer de varkensfokkerijen, de gemoederen hier al lang bezig. Varkensboeren uit Noord-Brabant op zoek naar uitbreiding van hun bedrijven lieten immers hun oog op ons agrarisch gewest vallen. De Zeeuwse be stuurlijke apparaten waren daar niet op berekend en trachtten in allerijl de varkensinvasie een halt toe te roepen. Met man en macht werden op de gemeente huizen de bestemmingsplannen nageplozen en, als het nog kon, haastig bijgesteld. Vergeten was de tijd dat de gewone man het goed had met 'een verksje in 't kot', dat voor de winter geslacht werd. Nee, het roze gevaar moest bezworen worden, niet te veel van die krulstaarten. Denk eens aan de grote mesthoop en de enorme plas ammoniak die schuren vol varkens pro duceren. Dat stinkt en kan niet goed zijn voor het mi lieu. Zo ontstaat naast varkenspest de pest aan var kens. Maar ellende en humor - en dat is leedvermaak - gaan vaak hand in hand. In een klein dorp zou de to neelvereniging het stuk 'Zwart Verkensvlees' opvoe ren. Het ging helaas niet door. Een briefje 'Uitgesteld wegens ziekte' was over de aanplakbiljetten geplakt. En er onder stond met viltstift toegevoegd 'Varkens pest'. Cameleon.

Scheldebode | 1997 | | pagina 1