SCHELDEBODE SCHELDEBODE Van Hindoestaanse hofdans tot Caraïbische reggae Individueel werken en van elkaar leren Margriet Eshuijs Band i Bakens verzetten in de Gouden Delta f f TORENPROAT Eerste SAAM-dag goed voor tien uur muziek en dans Abdij- collectief exposeert in de Balans De allermooiste babykamers nü 40% voordeliger! ?'NC°K,rLJ£r Droomland woensdag 26 maart 1997 ROOtS Genieten Beton gieten Napraten Debat over milieu en econo e in Zeeland 2e PAASDAG GRANDIOZE PAASSHOW i rwJ PAASAPPÈL Op tweede paasdag wordt traditiege trouw in de Nieuwe Kerk in Middelburg een paasappèl gehouden. Aanvang 10 uur. PAASBUFFET - De Stichting Majoraat aan de Van Hogendorpweg 58A houdt op 31 maart een paasbingo met aansluitend een paasbufïet. Aanvang 10 uur. DISCO - Speeltuinvereniging De Schommelaar aan de Irislaan in Vlissingen houdt op 28 maart een disco avond voof de jeugd van 6 t/m 12 jaar. Aanvang 19 uur, entree 1,50 gulden. KOOKCURSUS - In de leskeuken van de Stichting Educatief Toerisme Zeeland Oranjezon aan de School straat in Oostkapelle wordt een cursus koken voor senio ren gegeven. Het thema is gezond, lekker, betaalbaar. De cursus bestaat uit vier bijeenkomsten. De klaargemaak te gerechten worden gezamenlijk opgegeten. De eerste bijeenkomst is op 2 april en begint om 10 uur. THE URN - In De Piek aan de Hellebardierstraat in Vlissingen treedt op zaterdag 29 maart de Schie- dams/Rotterdamse rockformatie 'The Urn' op. De avond begint om 22 uur, de entree is 7,50 gulden. Op vrijdag 28 maart is er in De Piek vanaf 21 uur een super jamsessie met bekende Zeeuwse muzikanten. KLEDINGBEURS - In De Lonneboot aan de Van Akenstraat in Nieuw- en Sint Joosland wordt op woens dag 2 april van 13.30 tot 15.30 uur een kledingbeurs ge houden. FUNNY BUNNY PARTY - In jongerencentrum Mid- gard in de Kuiperspoort in Middelburg wort op zaterdag 29 maart een funny bunny party gehouden. In het ge bouw zijn twee dansvloeren met elk een eigen d.j. De ruimten zijn ingericht in paassfeeer. Aanvang 20 uur, entree een gulden. FUNDAMENTALISME - Hoofdredacteur Janse van het Reformatorisch Dagblad houdt in verband met het tienjarig bestaan van de SGP-studievereniging een le zing over het fundamentalisme. De bijeenkomst vindt plaats op donderdag 3 april in een zaal van de gerefor meerde kerk in Aagtekerke en is ook voor niet-leden toe gankelijk. PAASRIT - De eerste autopuzzelrit dit jaar van mac De Zeeuwen wordt gereden op tweede paasdag. Inschrij ven tussen 13 en 15 uur in De Senge in Heinkenszand. PLAYBACK - In buurthuis Aldegonde, Westerzicht 386 in Vlissingen is op zaterdag 29 maart een play-back- avond. Aanvang 20 uur. NICK SESSIEBAND - De Grandpa Nick Sessieband speelt op zondag 30maart in het Schuttershofcafé in Middelburg. Te gast is zangeres Cheyenne van The New Orpheans. Aanvang 17 uur. GREANPEACE - Tot en met 5 april is er in de Milieu winkel in de Reigerstraat in Middelburg een stand van Greenpeace ingericht, waar allerlei artikelen verkrijg baar zijn alsmede informatie over deze organisatie. PAASBINGO - Supportersvereniging Rood-Wit houdt op vrijdag 28 maart eenpaasbingo in de kantine van VCV Vlissingen aan de Irislaan. Aanvang 20 uur. PRIJSKLAVERJASSEN - De Doordouwers houden op zaterdag 29 maart om 20 uur een bingo met loterij in het clubgebouw van VTV aan het Baskenburgplein in Vlis singen. Op dinsdag 1 april is er prijsklaverjassen in café restaurant De Golfbaan in Vlissingen. Ook deze avond begint om 20 uur. deelname kost een rijksdaalder. ZOMERKLEDING - in peuterspeelzaal Hummelhonk aan de Singel in Westkapeele is op zaterdag 29 maart van 10 tot 11.30 uur een zomerkleding- en speelgoed beurs. VRIJHEID - In het kader van het Zeeuwse anti-raeis- meproject 'Een Zee van Vrijheid' houdt mevrouw S. Ab- dus Sattar een lezing over de positie van moslimjongeren in Nederland. De avond vindt plaats in de filmzaal van de Provincie Zeeland, Abdijk 9, ingang Kloostergang en begint om 19.15 uur. Entree 10 gulden. MARC'S HOUSE - In COC café Goudwaard is het op woensdag 5 april MarcB House em p- zaterdag 5 april play-backshow. LIJDENSEVANGELIE - De gezamenlijke kerken in de binnenstad van Middelburg houden op Goede Vrijdag 28 maart een paasdienst in de Nieuwe Kerk, waar het lij densevangelie wordt gezongen. Hiermee wordt een oude traditie van gezongen passies tijdens een kerkdienst in een nieuw jasje gestoken. Aanvang 19.30 uur. MUIS EN LEEUW - Op 30 maart en op 2 april treden Muis en Leeuw in samenwerking met het Middelburgs Theater op met de voorstelling 'Muis en Leeuw in dro- menlang. Er zijn steeds twee voorstellingen: om 14 en om 16 uur. De voorstellingen worden gegeven in het Middel burgs Minitheater. Entree 8,50 gulden voor kinderen en 10 gulden voor volwassenen. Kaarten verkrijgaar bij Loek's Boekhande aan de Lange Delft. EIEREN ZOEKEN - Buurtvereniging Van Duyven- voorde heeft paaseieren verstopt. Op maandag 31 maart, tweede paasdag, kunnen ze gezocht worden om 8.30 uur. In samenwerking met Atletica is er op dezelfde dag een prestatieloop. Inschrijven vanaf 9.30 uur. Alle evene menten zijn bij De Schuur aan de Middelburgsestraat. ROZENKRUIS - De school van het Gouden Rozen kruis geeft op donderdag 27 maart een lezing over ken nis of wijsheid in het Van Doesburgcentrum aan de Brouwenaarstraat in Vlissingen. PAASHAAS - In de St. Jacobspassage in Vlissingen zijn op zaterdag 29 maart van 13 tot 16 uur allerlei kinderactiviteiten, zoals 'housen' met de paashaas en een puzzelpaastocht. VROUWENFIETSTOCHT - De stichting Lava houdt op 31 maart een paastocht voor vrouwen. Start om 8.30 uur bij het station in Middelburg. Het wordt een rondje Veerse Meer met een lunchonderbreking. Aanmelden: 593095. SUUS - in café Stout aan de Van Dischoeckstraat in Vlissingen treedt op 29 maart de band 'Suus en de Ben de' op. Aanvang 22 uur. DANSAVOND - Op zaterdag 29 maart is in Dans- sportcentrum Good Times een vrijde dansavond, georga niseerd door deADVZ. Entree 5 gulden, gratis voor AD- VZ-leden. Het begint om 20 uur. JEUGDINSTUIF - Tennisvereniging LTC De Schelde aan de Van Woelderenlaan houdt op zaterdag 29 maart een open dag, waar tussen 10 en 12 uur basisschoolkin deren welkom zijn. WESTHOVE - Op woensdag 9 april is er om 14 uur een rondleiding vanuit het Zeeuws Biologisch museum. Het thema is Westhove toen en nu. Start om 14 uur, deelna me kost een rijksdaalder. Aanmelding vooraf noodzake- ijk. RERUNIE - De Kateelstraatschool houdt een reünie en is daarvoor nog op zoek naar Mientje van Belle en Marietje Puype. Bellen met G. van Schelven, tel. 583249. verschijnt in een oplage van 49.300 exemplaren elke woensdag huis-aan-huis in de gemeenten Arnemutden, Domburg, Mariekerke, Middelburg. Valkenisse, Veere, Vlissingen, Westkapelle Kantoor Scheldestraat 7-9, 4381 RP Vlissingen, Postbus 5051, 4380 KB Vlissingen Tel.nr.: 0118-442720, Fax: 0118-442721 Openingstijden ma, wo, do, vrij. 9.00-12.30 uur en van13.30- 17.00 uur, dinsdag 9.00-12.00 uur, 's Middags gesloten Advertentieverkoop tijdens kantooruren tel.: 0118-442720 Jos Rentmeester (verkoopleider), tel. privé: 0113-655379 Yolanda Krijger (vertegenwoordiger), tel. privé: 0118-411351 Marcel Schreur (vertegenwoordiger),tel.privé: 0118-473051 Mini's (rubrieksadvertenties), tel.: 076-5312313 Afsluittijd advertenties: maandag 12.00 uur Redactie tijdens kantooruren tel.nr.: 0118-442720, fax 0118-442721 Andrien Smeels tel. privé: 0118-639719 Afsluittijd redactie: maandag 14.00 uur Correspondenten Tannie van Eek, tel. 460594 Jaap Klein, tel. privé: 0118-625185 Ad Roos, tel.: 0118-602860/06-53265518 Marcel van der Voort, tel. 633535 Fotografen Harry de Lange, tel.: 0118-625195/06-52665827 Piet Davids, tel.: 0118-623594 Bezorging voor klachten over bezorging tijdens kantooruren bellen: 0118-442720 De Scheldebode is een uitgave van Zuidwest - Weekbladen 1 De groep Bintang Maluku. FOTO RUDY DE QUEUOE VLISSINGEN - Op 29 maart wordt de eerste SAAM-dag ge houden in de Scheldemond Scholengemeenschap aan het Weyevlietplein. SAAM staat voor de Provinciale Stichting voor Surinamers, Antillianen, Arubanen en Molukkers in Zee land. De dag staat volledig in het teken van muziek en dans. Muziekoptredens en dans-acts wisselen elkaar in een hoog tempo af. in totaal komen vijf tien muziek en dansoptredens aan bod. Dat betekent tien uur lang luisteren, kijken, dansen, een praatje maken en een hapje eten. Kortom, de perfecte gele genheid voor Zeeuwen van ver schillende afkomst om eens kennis te maken met elkaar en eikaars culturen. De aanleiding tot het organise ren van een dergelijke dag werd ingegeven door het feit dat eind dit jaar de stichting SAAM, die sinds vorig jaar bestaat uit de Stichting voor Surinamers, An tillianen en Arubanen en het provinciale steunpunt voor Mo lukkers. Eind dit jaar staat op nieuw een verandering op de rol: dan gaat de Stichting SAAM op in een nieuw te vor men provinciaal Welzijnsinsti- tuut. De Stichting Saam wil voorkomen dat de herkenbaar heid voor de doelgroepen daar mee verdwijnt. SAAM staat op het standpunt dat, zolang er Surinamers, Antillianen, Aru banen en Molukkers zijn die zich om welke reden dan ook willen organiseren, daarvoor een mogelijkheid moet zijn. „Zeker zolang die doelgroepen nog op achterstand staan in de Zeeuwse samenleving, is het belangrijk dat er een club is, die als belangenbehartiger kan op treden. Het is dus belangrijk dat SAAM niet verdwijnt en daarom is het tijd om nu aan de weg te timmeren", zegt SAAM- medewerker Harry Been. „Het verbindende element van de SAAM-dag is dan ook de wens tot het behoud van de eigen or ganisatie." Bij de programmering op 29 maart is het uitgangspunt ge weest dat alle muziek- en dans- acts een binding met Zeeland hebben. Hoewel de roots van de meeste artiesten in meer tropi sche streken liggen, hebben alle artiesten ook in Zeeland ge woond en ze wonen er nog. Tra ditionele muziek van de Moluk- ken en uit Suriname wordt af gewisseld met moderne dans- acts door de jeugd. Een hindoestaanse hofdans wordt afgewisseld met reggae- muziek uit het Caraïbisch ge bied. Dat muzikanten uit Zee land niet in staat zouden zijn landelijk of zelfs internationaal door te breken, wordt gelogen straft door de aanwezigheid van onder andere Bintang Ma luku de band rond de nu al legendarische Rudy de Quel- joe en Kendread the Revi vals. Deze groep brengt binnen kort een nieuwe cd uit en gaat over een maand op toemee in Oostenrijk. Surinaams, hindoestaans, mo- luks, reggae: er is op 29 maart voor elk wat wils. Natuurlijk wordt ook aan de inwendige mens gedacht met hapjes uit de Antilliaanse, Molukse en Suri naamse keuken. Het wordt, kortom, een dag waar voor ie dereen wat te genieten valt, van jong tot oud, voor het hele ge zin. De SAAM-dag begint om 16.00 uur en de toegang is gra tis. MIDDELBURG - Vanaf donderdag 27 maart is er op de eerste etage aan de Balans 17 in Middelburg een beeldenexpositie van het werk van het Abdij-Collectief te zien. Het Abdij-collectief werd zo'n veertig jaar geleden opgericht door stads beeldhouwer Peter de Jong. Hij verzamelde een groep leerlingen om zich heen en werkte met hen in het historische pand aan de Balans. Ieder week kwam de groep bijeen in het atelier op de begane grond. Na zijn dood, nu al weer zo'n vijf jaar ge leden, namen Marian van Puyvelde uit Nieuw-Haamstede en Anita Dekker uit Middelburg de huur van de ruimte over. Het atelier wordt nog steeds trouw bezocht: „We werken al tijd op de dinsdag en woensdag en meestal zijn er dan zo'n twintig personen", vertelt Ma rian. „Iedereen werkt indivi dueel: je kiest zelf je onderwerp en het materiaal waarmee je aan de slag gaat. Het hakken gebeurt in marmer of graniet, maar ook het veel zachtere al bast of speksteen en hout wor den wel gekozen. Daarnaast maken velen eerst een model om dit later te gieten. Afhanke lijk van het onderwerp is dat model van was of boetseerklei: Je begint altijd met het opbou wen van een geraamte van hout en lasdraad of van beton-ijzer." Dit geeft de nodige stevigheid aan het uiteindelijke model. Wanneer het af is, wordt de mal gemaakt waarna het werk ge goten kan worden. Van Puyvel de: „Beton gieten doen we zelf: iedereen helpt dan mee want het is een enorm werk omdat al les met de hand gebeurt. Voor waarde is wel dat het stuk in zo'n geval niet te groot is, 1 me ter 20 is wel het maximum wil je een beeld na afloop nog kun nen verplaatsen." Gieten in brons wordt door de leden van het collectief ook veelvuldig toegepast, maar dit laten ze meestal over aan de vakman. „Het nadeel van brons zijn de aan dit materiaal verbonden kosten. Je bent bijna verplicht bronzen beelden te verkopen, wil je genoeg financiële ruimte overhouden om verder te kun nen werken. Dat heeft natuur lijk ook invloed op wat je maakt: kleinere beelden die iets voorstellen liggen nu eenmaal beter in de markt dan het wat abstractere werk. Ik denk ove rigens niet dat dit een probleem is, mensen beginnen met de aankoop van iets wat herken baar is om in een later stadium verder te kijken." Als groot voordeel van het gezamenlijk werken noemt Ma rian van Puyvelde het 'leren in de praktijk'. „Je ziet anderen worstelen met bepaalde zaken en daar steek je iets van op. Je geeft elkaar desgevraagd advie zen en helpt wanneer dat zo eens uitkomt. Je ziet van elkaar hoe het moet of hoe het juist niet moet en bovendien maak je makkelijker de stap om eens iets nieuws uit te proberen. Er is altijd wel iemand aanwezig om raad te geven. Dat kan va riëren van hoe je een bepaald instrument moet hanteren tot het advies van wie je het beste een materiaal kunt betrekken." Verder is er de gezelligheid die natuurlijk ook een rol speelt want na een dag hard werken stopt men om 5 uur stipt en wordt er bij een borrel nage praat. Op donderdag komt beeldhouwer Hans van der Berg les geven. Een aantal leden van het collectief volgt deze cursus waar stap voor stap alle tech nieken en materialen aan bod komen. „Voor de huur van dit unieke gebouw hebben we met de gemeente Middelburg een maandcontract. Dat iedere maand de laatste kan zijn geeft een stuk onzeker heid, dat wel, maar aan de an dere kant gaat het nu al tien jaar goed. Tot nu toe hebben we nog altijd ongestoord gebruik maken van het atelier op de be gane grond. Het was ook zonder probleem dat we het vertrek op de eerste etage mochten gebrui ken voor deze expositie. Het liefst zouden we dit deel van het gebouw, dat al jaren leeg staat, permanent huren, maar daar over valt helaas niet te praten." Voorlopig dus slechts een tij delijke tentoonstelling van de leden van het Abdij Collectief: Van 27 maart tot en met 16 april, dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur. Op dinsdag en woensdag kan men de exposan ten tevens in het atelier aan het werk zien. De toegang is op alle dagen vrij. 'Tuinbeeld' van Marian van Puyvelde. VLISSINGEN - Het COS-Zee- land houdt donderdagavond 27 maart in samenwerking met de Zeeuwse Milieufederatie een publiekdebat over de industrië le ontwikkeling van Zeeland. Het zogenaamde duurzaam heidsdebat, dat de titel 'Bakens verzetten in de Zeeuwse Delta' heeft meegekregen, wordt ge houden in het Arsenaaltheater in Vlissingen en begint om 20.00 uur. Bijten milieu en economie el kaar? Dit is de centrale vraag in een serie van 12 duurzaam heidsdebatten die deze maand in het hele land worden gehou den. Milieu en economie hoeven elkaar niet in de weg te zitten. Dat is de strekking van de kabi netsnota 'Economie en Milieu' die dit voorjaar gepresenteerd wordt. In de nota legt de rege ring vooral de nadruk op de kansen, de win-win situaties. Economische groei kan wel de gelijk samengaan met een bete re situatie voor natuur en mi lieu, zo stelt zij, in navolging van een aantal studies. Techno logieontwikkeling is, in de visie van de overheid, een belangrij ke factor in het verzoenen van milieu en economie. De milieuorganisties en de vak beweging hebben hierover hun twijfels. De overheid richt zich te veel op korte termijn oplos singen en gaat fundamentele keuzes over de structuur van de economie uit de weg, zo luidt de klacht. Er is immers niet altijd sprake van win-win-situaties. Consumenten en producenten, regionale, nationale overheden zullen soms keuzes moeten ma ken tussen milieubehoud, werkgelegenheid en financieel gewin. Deze discussie is voor Zeeland zeer actueel. Zeeland kent een aantal grote industriële bedrij ven die, onder invloed van in ternationale reorganisaties van de moederconcerns, niet ontko men aan herstructureringen. Het behoud van werkgelegen heid is in het geding. Zeeland heeft behoefte aan een goed doordacht en afgewogen sociaal economische beleids plan, een visie op een duurzame regionale ontwikkeling. De provincie moet keuzes maken over de invulling bedrijventer reinen en het stimuleren dan wel afremmen van bedrijvig heid die wel of niet past in een duurzame regionale ontwikke ling. De factor milieu speelt hierin een belangrijke rol. Duurzame ontwikkeling vraagt van politici en bedrijfsleven een toekomstvisie en het uitzetten van een strategie. In 'Bakens verzetten in de Gouden Delta' brengen de organisatoren poli tici, vertegenwoordigers van vakbonden en milieuorganisa ties en captains of industry bij elkaar. Op zoek naar nieuwe initiatieven die glans kunnen geven aan de 'Gouden Delta'. Deelnemers aan het debat zijn D.J.P. Bruinooge, gedeputeerde voor economische zaken, M.A. Stoffels, CDA statenlid en voorzitter van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel, H.J. van Beers van de Industrie en Voedingsbond CNV, R.C. van den Heuvel, voorzitter van de Raad van Be stuur van de Koninklijke Schel de Groep, J.P.M. van Seters, Hoofd Ecology van DOW Bene lux en P.A.M. Beijer, beleids medewerker Zeeuwse Milieufe deratie. Voorzitter van de discussie, waaraan aan bezoekers deel kunnen nemen, is Peter Joosse. Wie het Zeeuwse duurzaam heidsdebat wil bijwonen kan zich aanmelden bij COS-Zee- land in Goes (tel (0113) 250051. Kosten: vijf gulden inclusief informatiemap. 'Shadow Dancing', zo heet de nieuwste CD van Margriet Eshuijs. En het is tegelijk ook de titel van het concert waarmee de dynamische zangeres momenteel langs de Nederlandse theaters tourt. „Het is een uitdaging om in het theater popmuziek te maken zonder compromissen. Gewoon recht voor zijn raap!" Margriet Eshuijs is meer dan muziek. Ze is tekst, emotie, eerlijkheid en nieuwsgierigheid, altijd op zoek naar een nieuwe uitdaging. Vijf jaar in het theater, en passant 25 jaar zangeres, de parel van de Nederlandse popmuziek. „Het geheel klinkt als een klok, dankzij de stem van de zange res, die tevens haar mannetje staat op de piano, gitaar en ac cordeon. Maar vast en zeker heeft ze veel te danken aan de fantastische muzikanten, die haar band vormen". (Goudse Courant). En die band bestaat uit zanger/gitarist Maarten Pe ters, toetsenist Ruud de Grood, bassist Eric Coenen en drum mer René Creemers. Op brijdag 28 maart in het Ar senaaltheater in Vlissingen, aanvang 20.15 uur. Kaarten kosten 30 gulden en zijn in voorverkoop bij de VW/ANWB, Nieuwendijk 15, Vlissingen, tel. 419275. B Onze garantiede allerlaagste prijs in NederlandI B Vele aparte babykamers, die u nergens anders zletl B Topservice, óók achterafI B GMn aanbetalingl B Gratis bezorging en montage door het hele landt Route: Afslag Bergen op Zoom Zuid. richting B.O.Z., rotonde links, 4 km recht door weg vervolgen, 2e rotonde rechts, na 100 m. Ruime parking. Maandag gesloten^ Vrijdag koopavond van Konijnenburgweg 10 Bergen op Zoom 0164-245456

Scheldebode | 1997 | | pagina 9