GROEN LEER HALF GELD DE SCHELDEBODE Vreedzame herdenking met een Spaans tintje Paastaarten voor Roparunners z Geen tijd voor koken, wel voor lekker eten? Drugshandelaren gepakt GROTE TUINMEUBELSHOW ZATERDAG 29 MAART 32ix, R-& de Golfbaan T§) De grote lijster O O Complexe communicatie LU N UI NIEUWSBLAD VAN FORMAAT umvimm EL Horo Tel. 418653 woensdag 26 maai f/Dnv\ 'n Pittig fëeslie bouw je op Gewijzigde afsluittijden Pasen De Scheldebode Openingstijden: maandag t/m vrijdag 8.30-12.00,13.00-18.00 uur zaterdag 8.30-16.00 uur een natuurlijke zaak Wilgen hoekweg 13a 4353 EA Serooskerke Telefoon: 0118-592820 nog door met om 18.00 uur een optreden van 'De 1009 Band' en om 20.00 uur 'In Geval Van Noot'. De horeca-ondememers in de binnenstad zijn op 5 april natuurlijk ook in Spaanse sferen met Spaanse muziek en Spaanse hapjes. Het 6 april-comité hoopt SMAKELIJKE PAASDAGEN Wesldijk 29 - Arnemuiden - 0118-603300 Seisweg 55 - Middelburg - 0118-641606 Markt 24-Veere-0118-501215 Commissaris van de Koningin drs. W.T. van Gelder opent de feestelijkheden met het lossen van het eerste kanonschot om 13.45 uur. Daarna wordt de ge schiedenis herhaald met de aan komst van Don Pedro Pachieco, die 425 jaar geleden na zijn aan komst op 9 april onmiddellijk door de opstandige Vlissingers gevangen werd genomen en twintig dagen later ter dood werd gebracht. Dit keer ver loopt de ontvangst aanmerke lijk vriendelijker en blijft het de hele dag feest in Vlissingen. Met Zeeuwse én Spaanse muziek dit keer, want tenslotte heeft com missaris Van Gelder namens de 'opstandige' provincie Zeeland vorig jaar alsnog vrede met Spanje gesloten, waarmee de Tachtigjarige oorlog nue einde lijk ook in Zeeland officieel ten einde is gekomen. „In Den Briel is 1 april een feest dag", zegt Adri van Fraassen, lid van het 6 april comité. „Daar ko men duizenden mensen op af. Het leeft daar echt. Het is jam- Als u binnen nu en twee jaar een nieuwe keuken nodig heeft, doet Hans Verkerk u deze week een spectaculair Half Geld aanbod! De nieuwste Kroon keukens van 1997 worden u ter introductie voor de helft van de door de leverancier aanbevolen advies prijs aangeboden! Kom nu snel echt geld verdienen en vraag naar de snelle beslisserskorting. Ontdek waarom 100.000 tevre den keukenkopers u voorgin gen. Wij garanderen u de beste keuken en het beste ontwerp voor de beste prijs! ALLEEN DONDERDAGAVOND KOOPAVOND mer dat dat in Vlissingen nog niet zo is. En dat terwijl het bo vendien zo'n prachtige datum is, die meteen het begin van het nieuwe recreatieseizoen mar keert. Maar misschien kunnen we met dit initiatief in de toe komst de zesde april voor Vlis singen ook tot iets bijzonders maken." De Vlissingse historicus Doeke Roos zit ook in het comité. Hij vindt het belangrijk dat deze his torische gebeurtenis, die zulke verstrekkende gevolgen heeft ge had, meer onder de aandacht komt. In 1991 legde hij de ge beurtenissen vast in het boekje 'Vlissingen in opstand tegen de Spanjaarden 1572' met illustra ties van Cees van der Burght. Het begon ermee dat in de vroege ochtend een aantal Spaanse kwartiermakers naar het stad huis ging om onderdak voor 300 Spaanse soldaten te eisen. De Vlissingers hadden schoon ge noeg van de ongenode gasten en toen de pastoor in zijn preek tot ui drukking bracht dat ook hij weinig ophad met de Spanjaar den, was dat voor de Vlissingse kerkgangers aanleiding zich woedend naar het bolwerk te be geven. Ook andere plaatsgenoten hadden zich al aan de waterkant verzameld, waar op korte af stand van de havenhoofden 17 Spaanse schepen met aan boord de bewuste 300 soldaten voor an ker lagen. Volgens de overleve ring zonden de Spanjaarden een bemiddelaar, die zwemmende aan land kwam en weer per sloep OtSCOCCNTtM GOES, Oude Vismarkt 2a FR I - 2ü MARCH L>- J - CJ* TP I Kf P- J - 2 MODEST Swingbeat Bubbling Hip-Hop ElDoro GOES RINGBAAN WEST 2b - 0113-216451 ROOSENDAAL NISPENSESTRAAT 10 - 0165-558843 1 Woedende Vlissingers op 6 april 1572. Een 'artist's impression'. terug naar zijn schip gebracht werd, maar pas nadat hij had be loofd dat de schepen zouden ver trekken. het was het begin van een roerige opstand, waarbij de beruchte watergeuzen van prins Willem van Oranje een belang rijke rol speelden. Dat Alva's opperkrijgsbouw- meester Don Pedro Pachieco bij de opstand betrokken raakte, was pure pech voor de Spaanse edelman. Met een uitgebreid ge volg arriveerde hij op 9 april nietsvermoedend per schip van uit Gent in Vlissingen om te kij ken hoe het ervoor stond met de bouw van de door Alva geplande citadel. Bij aankomst werd hij onmiddellijk in de boeien gesla gen en in het cachot onder het stadhuis aan het Bellamypark opgesloten. In opdracht van wa tergeus Blois van Treslong, in middels 'admiraal van Zee land',die vermoedelijk nog een appeltje in de privé-sfeer met hem te schillen had, werd hij uit eindelijk op 29 april terechtge steld. De ronde steen in de be strating in het Bellamypark her innert nog aan de plek waar de 'dood door de strop' werd uitge voerd. Dit keer is Vlissingen aan de vooravond van de historische da tum 6 apriil het toneel van aan zienlijk vreedzamer gebeurtenis sen. Na het lossen van de saluut schoten komt Don Pedro Pachie co op 5 april aanstaande op nieuw aan land, om dit keer een heel wat vriendelijker onthaal te krijgen. Tussen 14.00 en 16.00 uur zijn er vervolgens roeiwed- strijden, waar elf sloepen aan meedoen. Om 15.00 uur gaat de 'Gevangentoren Twee Mijls Ra ce' van start. In het deelnemers veld onder meer de roeiploegen van Hoechst en Tonny Leynse en het damesteam van de Zeevaart school. Vanaf 13.00 uur is er een vrij markt op het Rondeel en de Nieuwendijk. Op verschillende plaatsen in de stad vinden optre dens plaats van Spaanse arties ten en Zeeland's enige doedel zakband 'Interscaldis Pipes and Drums'. De Brabander Wil Post verzorgt met zijn buikorgeltje 'Benjamin' de muzikale omlijks- ting op het De Ruyterplein. Ook de bekende Vlissingse artiest Lex Maes en de Zeeuwse dans groep Walacria treden op. In het Arsenaaltheater begint om 14.15 uur 'Viva Espana', met de diashow 'Vakantie in Spanje' en de dansgroep 'Los de Malaga'. Kaarten voor dit evenement zijn verkrijgbaar bij reisbureau's van Van Fraassen en kosten vijf gul den. Voor de kinderen is er een teken en kleurwedstrijd. De teken mappen liggen ldaar in restau rant De Gevangentoren en bi de Van Fraassen reisbureau's. Ui teraard zijn er aan de wedstrijd aantrekkelijke prijzen verbon den. Om 15.30 uur kan de jeugd een ballon op laten op het Schel- deplein. Voor de afzenders van de drie ballonnen die het verst komen, liggen mooie geldprijzen in het verschiet. Tussen 14.30 en 17.00 uur geeft het Utrechtse poppentheater 'Korvera' een viertal voorstellingen op het Scheldeplein. In het Bellamypark gaat het 'bevrijdingsfeest' ook 's avonds ADVERTENTIES Burg. v. Woelderenlaan 5 - Vlissingen Sponsoractie voor projecten kankerpatiënten SCHELDEBODE DOMBURG Dat komt goed uit, zo vlak voor de paasdagen. Op zaterdag 29 maart is er in peuterspeelzaal Hummelhonk aan de Singel een grote taarten verkoop. Keukenprinsen en - prinsessen kunnen hun schort weer afdoen. Even naar Dom burg en klaar is Kees. De op brengst van de taartverkoop is bestemd voor de sponsoring van de Zeeuwse deelnemers aan de Roparun. Deze estafetteloop van Rotterdam naar Parijs wordt dit jaar voor de zesde keer gehou den. Van de opbrengst wil de or ganiserende stichting een bun galow in Zeeland aanschaffen en financieel bijspringen bij de aanstelling van een kinderpsy choloog in het Sophia Kinder ziekenhuis in Rotterdam, die kinderen met kanker en hun ouders gaat ondersteunen. Roparun staat voor Rotterdam- Parijs-Run. Een afstand van maar liefst 514 kilometer, die wordt afgelegd in anderhalf tot twee dagen. Het initiatief ont stond zes jaar geleden in Rotter dam. Zomaar een overmoedig idee, dat uitmondde in een jaar lijks terugkerende actie, die al bijna drie miljoen gulden heeft opgebracht. Dat geld is besteed aan projecten om het leven van kankerpatiënten iets te verlich ten. Het Sophia Kinderzieken huis, de Daniël den Hoedkliniek, ziekenhuizen in Parijs, het IJs- sellandziekenhuis en de Clini- clowns konden in het verleden al een gift in ontvangst nemen. De loodzware tocht begint op 7 mei in Rotterdam. Elk deelne mend team heeft steeds één loper op de weg. Om de 3 kilometer wordt er afgelost. De regels zijn streng: mocht een van de leden van een team uitvallen, dan kan er geen nieuwe loper ingezet worden: het team moet het dan doenmet een loper minder. Er doen maximaal honderd teams mee en elk team bestaat uit acht personen. Het inschrijfgeld voor een team bedraagt 2000 gulden en verder is per team een bedrag nodig van 7000 gulden voor de kosten. In totaal heeft het Zeeuwse team dus 9000 gulden nodig. Peuterspeelzaal Hummelhonk wil met de taartenactie en ande re kinderactiviteiten, waarbij de peuters zich door vaders, moe ders, opa's, oma's, tantes, ooms en lieve buren laten sponsoren. Verschillende bakkerijen in Domburg, Middelburg, Oostka- pelle, Veere, Vlissingen en West- kapelle werken geheel kosteloos aan de actie mee. De taartenverkoop duurt van 10.00 tot 11.30 uur. Uitgave woensdag 2 april: Advertenties dienen uiterlijk vrijdag 28 maart om 9.00 u. in ons bezit te zijn; redactiekopij uiterlijk op donderdag 27 maart om 15.00 u. Wij wensen u prettige feestdagen. Vorige week stonden de jongensteams in de krant, deze week de meisjesteams die mee doen aan het schoolvoetbaltoernooi Dorpen op Walcheren. Afgelopen maandag heeft de po litie naar aanleiding van klach ten van omwonenden en daarop volgend recherche-onderzoek vier mannen uit Vlissingen aan gehouden. Ze worden ervan ver dacht vanaf begin 1996 de Wal- cherse drugsscene voor een flink deel te hebben voorzien van harddrugs. Er werden huiszoe kingen verricht in een woning in Middelburg en zeven in Vlissin gen. Hierbij werden enkele tien tallen grammen heroïne aange troffen. In het kader van de 'Pluk-ze' wetgeving werden een auto, audio-apparatuur en geld in beslaggenomen. De verdach ten, respectievelijk 24, 24, 33 en 63 jaar oud, zijn in verzekering gesteld. In een van de doorzoch te woningen werd nog een 17-ja- rige jongen aangehouden, die il legaal in Nederland bleek te zijn. Hij is overgedragen aan de vreemdelingenpolitie VLISSNGEN Dat Alva op 1 april zijn bril (Den Briel) verloor, weet ieder kind in Nederland. Dat de Spaanse bezetter op 6 april zijn fles (Vlissingen) ver- i loor, weten maar weinigen. Zelfs veel echte Vlissingers zijn er nauwelijks van doordrongen welke belangrijke gebeurtenis met verstrekkende gevolgen zich op 6 april 1572 heeft afgespeeld in hun stad. Het wordt tijd dat I daar verandering in komt, vindt het 6 april comité Vlissingen. Dit jaar is het op de kop af 425 jaar geleden dat de inwoners van Vlissingen op de vroege paasmor- gen in opstand kwamen tegen de Spanjaarden. De dag dat Alva 'zijn fles' verloor, wordt op 5 april herdacht met een feestelijk en gevarieerd programma. stichting Surina- mers. Antiilianen. Aru banen en Molukkers (SAAM) geeft een groot feest op 29 maart, waar iedereen wel kom is. Albert Heijn Minocenter, Gildeweg 6, Vlissingen. Elke vogel heeft zo zijn eigen specialisaties als het gaat om nes telgedrag. Neem nou de grote lijster. Hij lijkt op de algemeen be kende zanglijster, maar hij is een maatje groter en de vlekkente- kening op de buik is wat markanter. De vogel verraadt zijn aan wezigheid door tijdens de vlucht een langgerekt trrrrrrrr ten ge hore te brengen. De zang is wat minder staccato dan die van de zanglijster en het wordt wel omschreven als een aaneenschake ling van u-geluiden, terwijl bij de zanglijster de i-klanken domi neren. De zanglijster verbergt zijn nest meestal goed, in een dich te wirwar van kleine takjes, of soms zelfs tussen het hoge gras of het fluitekruid. De grote lijster lijkt zich niet om pottenkijkers te bekommeren. Het nest ligt altijd open en bloot in de mik van een grote tak. De onbekommerdheid is bedrieglijke schijn. Want ook de grote lijster heeft niet graag dat zijn nest wordt ontdekt. Hij houdt er alleen een heel andere strategie op na. Niet opvallen dat is te bereiken door goed weg te kruipen, zoals de zanglijster doet, maar je kunt ook zo open en bloot te kijk gaan zitten dat niemand dat verwacht. Wel heb je dan een goede schutkleur nodig, maar daar ontbreekt het de grote lijster niet aan (zie afbeelding). De grote lijster is van alle zangvogels het vroegst in het jaar ac tief. Eind januari komt de territoriumafbakening (want dat is de functie van de zang) op gang. Momenteel is de vogel volop te horen op boerenerven, in hoog- stamboomgaarden en in allerlei parklandschappen, tot zelfs in sommige stadsparken toe. Want de grote lijster is een vogel die zich in de afgelopen decennia behoorlijk heeft uitgebreid. van de 6 aprilviering een jaar lijks terugkerend festijn te ma ken, misschien niet zo groots als in Den Briel, maardan toch ten minste net zo gezellig. ADVERTENTIE LU We communiceren wat af; ieder moment van de dag. Er zijn zelfs mensen die in hun slaap communiceren. Maar het merendeel van de communicatie -vindt als het goed is tenminste bewust plaats. Dat is niet altijd even gemakkelijk, want voor een goede communicatie zijn er minstens twee mensen nodig; een zender en een ontvanger. Of een spreker en een luisteraar. Allerlei factoren spelen bij die communicatie een rol. Zo is de ene mens erg op zien en beelden gericht, een ander op horen en geluid, terwijl een derde via voelen en indruk ken communiceert. Kunt u het nog volgen? Het ivordt nog ingewikkelder, want ook zaken als gemoedstoe stand en verwachtingen maken communicatie vaak moeizamer. En ook sekse beïnvloedt het elkaar al dan niet goed begrijpen. Zo is er nog niet zo lang geleden een boek verschenen over communicatie tussen vrou wen en mannen. Het gaat erover dat vrouwen en man nen een andere taal spreken. Mannen de taal van Mars en vrouwen die van Venus. Goed om te weten wanneer u met iemand van het andere geslacht praat. Nog een factor die goede, dus eenvoudige communicatie kan be moeilijken is beroepstaal. Ambtenaren, journalisten, politici, koks, militairen, voetballers, winkeliers, medi ci en kunstenaars, ze hebben allemaal hun eigen taaltje. Zo kan een knietje voor een ambachtsman iets anders zijn dan voor een chirurg. Om in dat verband van een mannelijk slachtoffer van een krachtdadige karateka nog maar te zwijgen. Die geeft geen bal meer om knie tjes. Nee, die is in hoger sferen en ziet sterren en plane ten als Veneus en Mars. Die heeft voorlopig wel iets an ders aan z'n hoofd dan een goed gesprek. Zo ziet u maar weer dal goede communicatie niet complex hoeft te zijn. Als u begrijpt wat ik bedoel. JOB Arie Heijboer uit Kloetinge heeft een bijzondere hobby: hij verza melt oude aardappelrassen. Elke dag een andere - voortreffelijke - maaltijd. Als u geen tijd hebt om te koken, kunt u toch wel jekker eten. Dank zl] ons Dagmenu. Elke dag bereidt bnze kok, in "de grote pan" in de winkel, een voortreffe lijke warme maaltijd voor u. U staat er zelf bij, ziet wat ierin gaat, ziet wat u mee naar-huis neemt En u hoeft hooit meer te puzzelen over de vraag: "Wat eten we vandaag?" De menukaart van de komende zes dagen. Woensdag 26 maart- Beef Stroganoff Pittig rundvle Pittig rundvleesgerecht met aangemaakte witte rijst ^Donderdag 27 maart Poulet Estragon 'Authentiek Frans stoofgerecht met gebakken minlkrieltjes. Vrijdag 28 maart: Capunti a la Florentini Pastagerecht in een romige champignonsaus. Zaterdag 29 maart Lamsvlees in honing - thijmsaus. Lamsvleesgerecht met jaardappelschijfjes in roomsaus. Maandag 31 maart: Ham - Witlofschotel Voorjaarsgerei aardappefschijfjes. Voorjaarsgerecht in roomsaus met aardappefscl Dinsdag 1 april: Beef Stroganoff Pittig rundvleesgerecht met aangemaakte witte rijst Watertanden en meenemen, vanaf 16.00 uur /erkrijgbaar bij: '7?tee4te*(la44e'M Speciaal voor de paasdagen en voor uw paasontbijttafel heeft uw bakker een keur van heerlijke pro- dukten, zoals: -PAASBROOD - PAASHAASJES met ei, etc. PAAS-LEKKER-AANBIEDING SLAGROOM- PAASHAASTAARTJES Illustratie CEES VAN DER BURGHT

Scheldebode | 1997 | | pagina 1