Boxspring 9 1 Het raam kan weer open Uw nek eist steun Waterbed Combineren is kinderspel /rends '91 I Deinend dromen - SPI VI tre 2.' VOORJAAR op het zonlicht aanc ro- Met de zomer voor de deur, is de tijd ken om na te gaan denken over hoe warmte bui ten de deur kan worden gehouden. Tientallen op lossingen zijn moQeliikjli&mMdereen zo kan bedenken. Maar een oriëntatie. raam dossing vergt vooraj enige op mode aankomt voor aanbod enorm. Jaloezieën, lamaKh, vouw-, plissé- en rolgor dijnen - die in^&dmgen worden verzameld on der dejjaüff^^amdecoratie - zijn al lang niet papieren gordijn met gaatjes of Luxaflex' van vroeger. Sinds het einde varTde jaren zeventig, toen de lamel werd geïn troduceerd, is het raamdecoratieproduct steeds modegevoeliger geworden en daarmee de keu zemogelijkheden steeds groter. Hapjes eruit Het allernieuwste en tegelijk het neusje van de zalm is de jaloezie-met-een-vorm. De lamellen waaruit het product is opgebouwd zijn niet meer simpelweg recht, maar zijn gegolfd, gekarteld, zigzag of met 'hapjes' eruit. Het licht komt vooral door de 'hapjes-jaloezie' op een hele speelse manier naar binnen, alsof er sterren of kleine zonnetjes voor het raam hangen. Een ja loezie die prachtig is te combineren met gedra peerde gordijnen aan een roede, die langs de zij kanten met een dikke knoop in de stof zijn opgehangen. Gordijnen in combinatie met raamdecoratie is in elk geval een opkomend verschijnsel. De col lecties van de verschillende producten worden in toenemende mate precies op elkaar afge stemd. Rol-, plissé- of vouwgordijnen kunnen daarom in exact dezelfde kleuren of dessins op elkaar worden afgestemd. Het is mooi om bij voorbeeld net even een andere nuance te kiezen voor het rolgordijn dan voor het gewone gordijn of een rolgordijn in een kleur die terugkomt in het gedessineerde gordijn. Ingebouwde vitrage Een andere mogelijkheid is de jaloezie waarbij de vitrage als het ware is ingebouwd. Tussen de lamellen is een stof bevestigd die samen met de jaloezie naar beneden komt of opgevouwen wordt. Op die manier heb je eigenlijk een twee- in-één oplossing, die zacht, gefilterd licht naar binnenlaat. Zo'n serene lichtinval kan eveneens worden be reikt met geperforeerde jaloezieën of lamellen. Bijvoorbeeld het eerdergenoemde papiergordijn dat terug is van weggeweest (lekker nostalgisch) of met modernere uitvoeringen van metaal of kunststof. De laatste zijn uiteraard veel beter schoon te houden en verkleuren niet in de zon. Stengeltjes grenenhout Voor wie van een natuurlijke uitstraling houdt i S' is er veel nieuws op de markt. Niet alleen het kleurenpalet is helemaal uit de natuur gehaald maar ook het doek van de raamdecoratie heeft een natuurlijke uitstraling meegekregen. Er zijn vele variaties op grove katoen, maar ook linneneffecten zijn met name in vouwgordijnen terug te vinden. Bijzonder zijn de rolgordijnen die doen denken aan het eenvoudige rieten trek- gordijntje dat samen met de rieten tegels in de jaren zeventig heel populair is geweest. Nu is er een luxere versie uit Zweden die is gemaakt van fijne stengeltjes grenenhout. De houten jaloezieën zijn inmiddels in honder den kleuren verkrijgbaar, maar er kan ook ge kozen worden voor een metalen uitvoering die is afgewerkt met een speciale lak, die een beetje houtachtig aandoet, of zoals dat heet: met beits- finish. In lakken is er van alles mogelijk. Ha- merslagverf op jaloezieën geeft een beetje een ruw effect. Lamellen en jaloezieën (kunststof èn metaal) kunnen echter, behalve 'gewoon' ge verfd, ook de meest prachtige dessins hebben. Gemarmerd, gevlamd of met een klein motiefje, passend bij zowel moderne als klassieke interi eurs. Technische hoogstandjes Wanneer raamdecoratie wordt gekocht om echt alle zon en warmte buiten te houden, wordt het meteen een stuk technischer. Ieder jaar opnieuw vinden fabrikanten technische verbeteringen uit of speciale coatings die de zonnewarmte buiten moeten sluiten. Zo is er een stoffen lamel met een uv-werende coating die in de zomer zo'n tachtig procent van de warmte buitensluit, maar ook in de winter functioneel is door het warm teverlies van binnen naar buiten sterk te beper ken. Gemetalliseerde rolgordijnen, die behalve de warmte ook het licht voor het belangrijkste deel buiten houden, bestaan al langer. De keuze is echter uitgebreid naar plisségordijnen. Technische hoogstandjes zijn ook de jaloezieën en plisségordijnen voor aparte raamvormen. In de huidige bouwstijl bedenken architecten de meest gekke ramen: cirkel- of trapeziumvormig, driehoekig of met een ronde bovenkant. Je kunt het zo gek niet bedenken of er kan toch een mooie raamdecoratie voor worden gevonden, die dan met behulp van steeds geavanceerdere zij- geleiders of -kasten op zijn plaats wordt gehou den en - voor onbereikbare ramen met behulp van afstandsbediening wordt geopend en geslo ten. Gewone raamdecoraties kunnen voorzien worden van afstandsbediening zodat vanaf de bank het gordijn kan worden gesloten als de avond invalt. Vooruitgang in techniek geldt ook voor serre zonwering en dakramen. De oplossingen zijn niet altijd even goedkoop, maar wel erg kwali tatief. En het is ideaal wanneer de serre 's zo mers niet verandert in een broeikas: niet alleen een prachtige wintertuin dus, maar ook een koel zomerverblijf. Zomerlang Voor een mooie en functionele bekleding van het raam is in principe de hele wereld beschik baar als inspiratiebron. Landen die veel meer zon en zaligheid kennen dan ons 'kouwe kik kerlandje' leveren ideeën voor prachtige oplos singen. De creatieve invulling van alle ideeën en uitvoeringen is hier zo overvloedig aanwezig dat misschien wel een hele zomer lang nodig is om te kunnen beslissen. Blikvanger bii uitstek worden, maar ook vrijstaand. Behalve de keuze voor een hard- of softside wa terbed. is ook de stabilisatie(vorm) van belang. Deze bepaalt namelijk hoe lang de matras na een beweging nog nadeint. Hoe meer gestabili seerd, hoe minder (lang) de matras na een be weging doordeint. Maar hoe dan ook: slapen op water intrigeert; het is spannend en ontspannend tegelijk. En: uw lichaam 'vaart' er wel bij. Wie er zeker van wil zijn dat bedbodem en ma tras optimaal op elkaar zijn afgestemd, doet met een boxspring-combinatie een goede keuze. Op het eerste gezicht lijkt het misschien alsof de ene matras op de andere ligt, maar er is wel de gelijk sprake van een heuse bedbodem. Een box- spring wordt doorgaans op een stevig stalen frame gebouwd. Daarop zit een soort 'binnen- vering' met honderden springveren die vrijwel onafhankelijk van elkaar functioneren. Samen bieden ze een zeer flexibel verende ondergrond voor de matras. De ventilatie en vochtregulatie vinden plaats over het héle oppervlak, waardoor condensklachten uitgesloten zijn. Bovendien zijn de meeste boxsprings al gauw zo'n 18 cm dik, waardoor ook de kou-grens wordt verlegd van de onderzijde van de matras, zoals gebrui kelijk bij andere systemen, naar de onderzijde van de boxspring. Wie een boxspring-combinatie koopt, koopt een compleet bed inclusief bijpassende matras. Wie echter al een goede matras heeft, kan kiezen voor een inzet-boxspring. Deze wordt gewoon in het bestaande ledikant geplaatst, matras erop en slapen maar! Sfeervolle aankleding Ook qua uiterlijk springt een boxspring eruit. Ze B0> Als het woord 'hor' valt denken de meeste mensen meteen aan ellendige voorzetramen die nooit goed passen en ontzettend onhandig zijn om op te slaan. Met een op maat gemaakte rol hor is het gedoe met het zomergaas echter voorgoed voorbij. Ook hier heeft de techniek veel positiefs bijgedragen aan prima op lossingen. In bijna onzicht baar aangebrachte kasten wordt het horgaas verborgen als een rolgordijn. Met een simpele handgreep is het hor uit te trekken en te slui ten met behulp van een magneet- of haaksysteem. Ook tuimelramen kunnen tegenwoordig worden voor zien van een goed sluitende hor die ook aan de zijkant bescherming biedt tegen in secten. De ontwikkeling in hordeu ren is al in een zodanig stadium dat er al versies zijn voor tuindeuren waarbij een sensor de hordeur auto matisch laat openen als iemand het deurgat nadert. Sommigen willen echter niet zo'n strakke oplossing en kiezen voor het ouderwetse vliegengordijn. kunnen namelijk in allerlei stoffen bekleed wor den; of u nu houdt van modem, klassiek of ro mantisch. Door de stof ook toe te passen in de achterwand, de bedsprei, de gordijnen of bij voorbeeld de nachtkastjes en lampekapjes, ont staat eigenlijk heel eenvoudig een stijlvolle slaapkamer die tot in detail 'past'. Een aantrekkelijk alternatief voor de reguliere slaapsystemen is het waterbed. Slapen op water is écht ontspannen (en dus uitrusten), omdat de matras als het ware meeleeft. Qua ligcomfort is een waterbed een ervaring op zich. Er zijn twee belangrijke pluspunten. Allereerst is er sprake van een gelijkmatige ondersteuning van het hele lichaam. Ideaal voor wie tobt met rugklachten en daardoor vaak moeite heeft om in bed een ontspannen slaaphouding aan te ne men. Daarnaast kan het water op elke gewenste temperatuur ingesteld worden (gemiddeld tussen de 24 en 35 °C); iets waar met name spieren en gewrichten baat bij hebben. Daar komt bij dat een waterbed zeker 10 tot 15 jaar lang exact het zelfde ligcomfort blijft bieden en nauwelijks on derhoud vereist. Nóg een belangrijk punt is dat een waterbed volledig afwasbaar is. Stofmijt krijgt dus geen kans om zich te nestelen. Daarom is een waterbed ook ideaal voor men sen met een allergie én mensen die huiveren bij het idee om de nacht door te moeten brengen met enkele tienduizenden microscopisch kleine 'spinnetjes'... Hard of soft Grofweg verdelen we waterbedden in hardsiders en softsiders. Een hardsider is simpelweg een 'zak' van soepel vinyl die met water gevuld wordt en in een stevig ledikant tot op de grond geplaatst moet worden. Een softsider daarente gen ziet er uit als een 'echt' matras: de water matras ligt ingebed in een brede, ondersteu nende rand van soepel en veerkrachtig schuimplastic. Hierdoor is het in- en uitstappen bij softsiders stukken makkelijker dan bij hard siders. Het afzetten gebeurt immers niet op de watermatras zelf, maar op de steunrand. De meeste softsiders zijn zelfdragend en kunnen daardoor in elke willekeurige ombouw geplaatst Lekker slapen maakt een einde aan vele klachten We krijgen het met z'n allen hoe langer hoe drukker. En we letten dus ook een beetje beter op onszelf: minder vet, minder roken en meer beweging. Toch wordt daarbij een belangrijke factor een beetje over het hoofd gezien: een goede nachtrust. Terwijl een goede nachtrust, het ontspannen en uitgerust wakker worden na een nacht lekker slapen feitelijk de beste start is voor een drukke dag. Het bed, met name het matras is daarbij (terecht) een steeds wezenlijker rol gaan spelen. Maar het hoofdkus sen speelt nog steeds een ondergeschikte rol. Een goed hoofdkussen is letterlijk hoofdzaak. Vooral het hoofdkussen met een ingebouwde neksteun speelt een actieve rol bij het goede slapen, en vermin dert klachten als nek- en hoofdpijn. Met alle informatie die vanuit de hele wereld werd vergaard, hebben stu denten van de school voor fysiotherapie in 1983 het eerste prototype van dit ideale kussen ontwikkeld. Sil- vana Support is het meest effectieve hoofdkussen met ingebouwde neksteun. De neksteun zorgt voor een op timale ondersteuning en door de drie verschillende bo- venvakken ligt u altijd goed, of u nu op uw zij of op uw rug ligt. Het is verkrijgbaar in acht uitvoeringen die bijvoorbeeld rekening houden met allergieën, lichaams lengte en lichaamsbouw. Ook kinderen hebben behoefte aan een eigen (slaap)kamer. Daar brengen ze relatief veel tijd door. Als baby vooral met slapen, maar als kleuter en tiener ook met spelen, lezen, knutselen, naar muziek luiste ren of TV kijken en huiswerk maken. In de kinderka mer wordt dus intensief geleefd en dat stelt speciale eisen aan de inrichting ervan. En uiteraard aan de aan kleding. Het leuke is dat er juist voor kinderkamers te genwoordig heel veel combinatiemogelijkheden zijn op het gebied van stoffering, wandbekleding en vloeraf werking. Zo kan elke kinderkamer van top tot teen praktisch, maar vooral kleurrijk en gezellig aangekleed worden. Van baby naar peuter, van kleuter naar tiener; het gaat snel. De eerste paar jaar kunt u prima uit de voeten met een leuk wiegje of ledikantje, een commode en een kast, maar naarmate kinderen ouder worden, gaan ze ook zélf bepaalde eisen aan de inrichting van hun kamer stellen. Zo willen ze er kunnen spelen en knutselen, er moet een 'echt' bed ko men en schoolgaande kinderen zul len een bureautje willen om huis werk aan te kunnen maken. Om nu telkens na een paar jaar een totaal andere inrichting te moeten aanschaffen, is natuurlijk veel te kost baar. De zogenaamde 'doorgroeika mers' bieden uitkomst. Door de losse basisonderdelen telkens op een an dere manier in elkaar te zetten, kan met grotendeels dezelfde elementen een interieur op maat worden samen gesteld voor baby, kleuter én tiener. m

Scheldebode | 1997 | | pagina 17