SCHELDEBODE Mozart overbrugde met zijn muziek een kloof De kerkuil voelt zich weer thuis op Walcheren SCHELDEBODE Hulde voor de redder Wederstaal BRUINS Een fikse wandeling Champignonsoep TORENPROAT woensdag 19 maart 1997 VOORJAARSSERIE ZEEUWS ORKEST VOL AFWISSELING VOCELWERKCROEP ZORGT VOOR VOLDOENDE BROEDGELEGENHEDEN Braak Toekomst kompleet PLAY BACKSHOW - Op zaterdag 22 maart is er in het COC Café aan de Lange Noordstraat in Middelburg een play back show. QUODLIBET - op vrijdag 21 maart zingt Quodlibet uit Middelburg in de Koorkerk in Middelburg de Matthetis Pas sion van J.S. Bach in een verkorte versie. Het concert begint om 20.30 uur. Kaarten kosten 15 gulden en zijn in de voorver koop te bestellen via. tel. 623608 of voor aanvang van het con cert in de kerk. VOORJAARSTOCHT - Wandelsportvereniging 'De Vrolijke Tippelaars' houdt op 22 maart een voorjaarstocht. Starten voor de afstanden 25 en 40 km tussen 9 en 10 uur, voor de af standen van 5, 10 en 15 km tussen 10 en 13 uur. Het startbu- reau is gevestigd in het clubhuis van Zeeland Sport aan het Baskensburgplein in Vlissingen. ZOMERKLEDING - In peuterspeelzaal 't Pietepeutertje aan de Keurhove in Middelburg wordt op woensdag 26 maart van 13.30 tot 14.30 uur een kinderzomerkledingbeurs gehou den. CROHN EN COLITIS - De gespreksgroep van de Crohn en Colitis Ulcerosa Vereniging Nederland afdeling Zeeland houdt een bijeenkomst op maandag 24 maart van 20 tot 21.45 uur in het Centrum Thuiszorg aan de Katspolderlaan in Terneuzen. KAMELEON - Toneelgroep Kameleon van de Stichting Welzijn Ouderen Middelburg (SWOM) speelt op zaterdag 22 maart in het gebouw van de SWOM aan de Molstraat in Mid delburg het blijspel 'De dubbele boeking'. Aanvang 14 uur, en tree een rijksdaalder. CARA EN ASTMA- De afdeling Walcheren van het Astma fonds houdt op donderdag 20 maart in hotel Arneville aan de Buitenruststraat in Middelburg een voorlichtingsavond met als thema 'Leven met cara. De avond begint om 20 uur. Het astmafonds is ook op zoke naar collectanten voor de astma collecte in de week van 12 tot 17 mei. Opgave bij Ad Duinhou wer, tel. 412206. VOORJAARSMODESHOW - De activiteitencommissie van Bachten Reede aan de Vredehoflaan in Vlissingen presenteert een voorjaarsmodeshow met modehuis Steketee en Schoene huis Roelse op donderdag 20 maart. De modeshow begint om 19.30 uur. Kaarten kosten 3,50 gulden en zijn verkrijgbaar bij de beheerder in Bachten Reede. APOLLO - Brassband Apollo uit Domburg geeft op zater dag 22 maart haar jaarlijkse uitvoering. Ook het saxofoonen semble 'So What' treedt op. De avond wordt gehouden in zaal Schuttershof aan de Kanonweistraat in Middelburg en gebint om 19.30 uur. ANTI-RACISME - In het kader van de landelijke actieweek tegen racisme wordt op donderdag 20 maart om 19.30 uur op de Markt in Middelburg het Newroz-feest gehouden, georga niseerd door de anti-racisme stichting BRAVO samen met de Koerdische Vereniging Mesopothamië. Op zaterdag 29 maart vertrekt er een bus naar Amsterdam waar de landelijke anti racisme demonstratie gehouden wordt. Kaarten voor de bus reis kosten 25 gulden en zijn verkrijgbaar bij het secretariaat van BRAVO aan de Esdoornstraat 32 in Oost-Souburg, tel. 462388. RAZZMATAZZ - De Praagse groep Jablkon treedt op zater dag 22 om 21 uur en op zondag 23 maart om 14.30 uur op in Razzmatazz aan de Middelburgsestraat in Oost-Souburg. Kaarten kosten 15 gulden en zijn telefonisch te reserveren via 0113-230168. TOEN EN NU -Fotografisch vormgever P. van Bohemen van het boek 'Sta een ogenblik stil' geeft op zondag 23 maart een lezing met dia's over Walcheren toen en nu. Aanvang 14.30 uur, entree 7,50 gulden, met CJP een rijksdaalder korting. FILMCOLLEGES In de Cinema aan de Schuttershofstraat in Middelburg, wordt op dinsdag 25 maart een lezing over Jean-Luc Godard gehouden en zijn film 'Le Mépris' De min achting) vertoond. ZVU-leden en donateurs van Cinema Mid delburg betalen 22,50 gulden, overige bezoekers 27,50 gul- den.Aanvang 19.30 uur. HARMONIE - De harmonie 'Voorwaarts' geeft op 22 maart de jaarlijkse uitvoering in de Douburg in Koudekerke. Het concert begint om 19.30 uur. Na afloop is er dansen op muziek van 'Splash'. LA GARE - in café La Gare aan de Kanaalstraat in Oost- Souburg is op 22 maart live muziek met het combo top 100. ZOMERKLEDINGBEURS - Op woensdagmiddag 26 maart houdt peuterspeelzaal Het Baken in Oost-Souburg een zomer- kledingbeurs van 13.30 tot 14.30 uur. BEAGLE CLUB - De Beagle Club Nederland houdt op zon dag 23 maart een wandeling in boswachterij Westerschouwen. Vertrek om 11 uur vanaf de grote parkeerplaats bij Wester schouwen. NOORDOOSTPOLDER - Dr. D. Wolffram uit Almere houdt op uitnodiging vna de Heemkundige Kring Walcheren op woensdag 26 maart een lezing met dia's over Walcherse Boe ren in de Noordoostpolder. De avond begint om 20 uur. Ook voor niet-leden. DIJKEN - De Algemene Bond voor Ouderen houdt op maandag 24 maart een themamiddag met als onderwerp 'Zijn de dijken nog veilig?'. Er is ook nog bingo. De middag begint om 13.30 uur en wordt gehouden in Bachten Reede aan de Vre dehoflaan in Vlissingen. EDELSTEENTHERAPIE - Bij boekhandel 'De Oorsprong' aan de Boulevard Bankert in Vlissingen wordt op dinsdag 25 maart een lezing over edelsteentherapie verzorgd door de Bel gische paragnost William. Aanvang 20 uur, entree 10 gulden. MEISJES ZOMERKAMP - De Commissie sociaal cultureel werk Vlissingen organiseert deze zomer een vakantiekamp voor meisjes van 8 tot en met 12 jaar, die niet op vakantie kun nen. Het kamp duurt van 21 tot 25 juli. Voor informatie: 414660. PAASBINGO - In 'De Woelige Werf' aan de IJsselstraat in Middelburg is op donderdag 20 maart een paasbingo voor ouderen. Aanvang 14 uur. Kaarten kosten 3 gulden voorde he le middag. PAASBAL - De Goudvinken houden een groot paasbal op zaterdag 22 maart met duo De Haan in Ontmoetingscentrum Dauwendaele in Middelburg. De zaal gaat om 19.30 uur open, entree 7,50 gulden. ETHIEK IN FABRIEK - Dr. R. Jeurissen houdt op donder dag 20 maart om 20 uur in de aula van de Zeeuse bibliotheek een lezing over modern ondernemen. Kaarten zijn aan de zaal of bij boekhandel Fanoy verkrijgbaar en kosten 7,50 gulden. KLAVERJASSEN - In clubgebouw VTV aan het Basken- burgplein in Vlissingen wordt op zaterdag 23 maart om 10.30 een prijsklaverjastoernooi gehouden. Aanmelden bij reatau- rant De Golfbaan. BINGO De Stichting Vrienden van het Activiteitencentrum Middelburg houdt op zaterdag 22 maart om 14 uur een bingo middag (6 rondes) met verloting in de zaal van Buitenrust in Middelburg. SLECHT HOREN - In Ons Huis in Meliskerke wordt op 25 maart van 14 tot 16 uur een voorlichtingsmiddag gehouden over slechtohorendheid en wat er eventueel aan te doen is. WESTKAPPELS KOOR - Het Westkappels Dameskoor geeft op vrijdag 21 en zaterdag 22 maart een uitvoering in ver enigingsgebouw Westkapelle Herrijst! Beide avonden begin nen om 19.30 uur. VLISSINGEN - De voorjaars serie van het Zeeuws Orkest, met concerten in Oostburg, Vlissingen en Middelburg, is klassiek getint door werken van Haydn en Mozart. Maar er is ook aandacht voor Ravel en Schubert. Het orkest wordt ge dirigeerd door Ernst van Tiel en pianiste Eliane Rodrigues ver leent haar medewerking. Eliane Rodrigues is geboren in Brazilië en kwam in 1983 naar Antwerpen. De pianiste kan nu al terugzien op een succesvolle carrière. Zij componeerde al als klein meisje en presteerde het zelfs om als zevenjarige een ei gen pianomethode te schrijven. Een gesprek met Eliane Rodri gues toont aan dat het veel ge prezen wonderkind is uitge groeid tot een volwassen, rea listische vrouw, pianiste en componiste. Bescheidenheid is een van de eigenschappen die van haar een briljant en gevoe lig musicus heeft gemaakt. Zij is een pianiste met een be nijdenswaardige natuurlijk heid. Haar souplesse is groot en het ongedwongene is gebaseerd op een volledig boven de mate rie staan. De techniek lijkt vlekkeloos, de balans tussen rechter- en linkerhand is per fect, de benadering van muziek poëtisch. Zij is wars van trucjes en interpreteert op menselijke wijze hemelse muziek. Eliane Rodrigues is een rasmuzikante van pure klasse ..warm en vol eenvoud. Het is de tweede keer dat zij sa menwerkt met het Zeeuws Or kest. Deze keer met het 24ste pianoconcert (KV488) van Mo zart. Liszt heeft de betekenis van de muziek van Mozart aar dig verwoord: "Hij wist met zijn kunst de kloof tussen ge leerde en eenvoudige muziek te overbruggen." Het pianocon cert is een mooi voorbeeld hier van. Het Allegro is een sierlijke ietwat weemoedige melodie en kent vele pianistisch figuratie ve omspelingen. Het laat een elegante en kokette Mozart ho ren. Het Adagio is eerder berus tend en melancholisch, het slot deel tintelt en is een en al vro lijkheid en plezier. Het Zeeuws Orkest begint het concert met de 96ste symfonie van Haydn (de vijfde Londense symfonie). Het werk is verras send vanwege de geestige vond sten in het spel van de instru menten. Zo kent het een mooie afwisseling in het derde deel tussen houtblazers en strijkers. Na de pauze wordt de piano compositie Pavane pour une in fante défunte van Ravel, in de bewerking voor orkest, ver tolkt. Een pavane is een langza me statige dans en Ravel maakt gebruik van een strakke ingeto gen melodie. Het sfeervolle stuk dient als smaakmaker voor de vijfde symfonie van Schubert. Een werk van Schubert hoort gewoon op het repertoire. Dit jaar herdenkt men dat hij 200 jaar geleden geboren is en de meester van de liedkunst trekt het gebruik van melodieën door in zijn symfonische werken. Hij was 19 jaar toen hij deze symfo nie, met een opgewekte karak ter, schreef. Technisch is het geen moeilijk werk en oner lei ding van Ernst van Tiel zal het Zeeuws Orkest er zeker een mooie interpretatie van geven. De première van het Voorjaars concert was voor Zeeuws- Vlaanderen. Voor de inwoners van De Bevelanden en Walche ren zijn er twee uitvoeringen: donderdag 20 maart in de RK kerk (achter het stadhuis) in Vlissingen en zaterdag 22 maart in de concertzaal in Middel burg. De concerten beginnen om 20.00 uur. Pianiste Eliane Rodrigues MIDDELBURG In de jaren 80 was een kerkuil op Walcheren nog een zeldzaamheid. Per jaar konden er meestal niet meer dan drie tot vier broedgevallen wor den geteld. Begin jaren 90 nam het aantal broedsels ineens toe. Totdat in 1996 het absolute record van ze ventien broedende paartjes kerkuilen werd geteld. Luud Persijn, kerkuilen - coördinator van de Vogel werkgroep Walcheren, is in zijn sas met de plotselinge groei van het Walcherse kerkuilenbestand: "Het was een grote verrassing voor ons. We werken er al jaren voor om de populatie de kans te geven om te groeien. Maar veel invloed hebben we er niet op. We kunnen er hoogstens voor zorgen dat er voldoende en goede broedgelegenheden zijn." Vorig jaar broedden er dus ten minste 17 paartjes kerkuilen op Walcheren. Die paartjes brachten samen minstens 50 jongen groot, waarvan er 42 door leden van de Vogelwerk groep Walcheren zijn geringd. Waarom het de kerkuil de laat ste tijd zo goed gaat, is niet he lemaal duidelijk. Luud Persijn: "Het staat echter wel vast, dat het voedselaanbod van grote invloed op een kerkuilenpopu latie is. Zo is bekend dat 1996 een goed veldmuizenjaar was. Stichting Landschapsbeheer Zeeland gezorgd voor de leve ring van nieuwe kasten. "Die kasten enorm verbeterd. Voor heen was zo n kast niet meer dan een aardig stukje huisvlijt. Tegenwoordig worden de kas ten door leerlingen van diverse beroepsopleidingen vakkundig in elkaar gezet", legt Persijn uit. Een andere mogelijk positieve "Daarnaast heeft de kerkuil op ontwikkeling heeft betrekking Walcheren tegenwoordig een "bfT de uitbre?2ing van het ruime keuze aan geschikte jachtgebied van de kerkuil? de broedgelegenheid. Verspreid -wat ruigere graslanden. Het over heel Walcheren hangen voornamelijk in boerenschuren zo'n 65 speciale nestkasten voor de kerkuil." De Vogelwerkgroep heeft sinds 1985 alleen maar broedsels in kasten geregistreerd. Overi gens doet slechts één koppeltje kerkuilen zijn naam eer aan en broedt in een op een kerkzol- der geplaatste nestkast. De overige paartjes geeft de voor keur aan een plaatsje op de boerderij. Welke Walcherse kerktoren door kerkuilen wordt bewoond, wil Persijn niet kwijt: "Dat zou nadelige gevolgen voor de dieren kun nen hebben. Mensen zouden wel eens nieuwsgierig kunnen worden en naar de uilen op zoek gaan. De pakweg vijf vrij willigers die de kasten contro leren, houden hun gegevens daarom ook altijd voor zich." De laatste jaren heeft vooral de arsenaal aan ruigere graslan den is op Walcheren door braaklegging aanzienlijk uit gebreid. Toch broeden de kerk uilen zeer verspreid over het eiland, en dus niet alleen in het grasrijke midden van Walche ren. Tot slot zal ongetwijfeld ook het bewuster gebruik van be strijdingsmiddelen een positie ve invloed op deze vogel aan het eind van de voedselketen hebben. Ook uit andere delen van Zee land en Nederland komen voor de kerkuil positieve berichten, volgens Vogelbescherming Ne derland zouden er in 1996 in Nederland circa 1300 kerkui len gebroed hebben. Wanneer de stand zich gunstig blijft ontwikkelen kan de kerkuil wellicht binnenkort, bij meer dan 2000 broedparen, van de rode lijst van bedreigde dier- verschijnt in een oplage van 49.300 exemplaren elke woensdag huis-aan-huis in de gemeenten Arnemuiden, Domburg, Mariekerke, Middelburg, Valkenisse. Veere, Vlissingen, Westkapelle Kantoor Scheldestraat 7-9,4381 RP Vlissingen, Postbus 5051,4380 KB Vlissingen Tel.nr.: 0118-442720, Fax: 0118-442721 Openingstijden: ma, wo, do, vrij. 9.00-12.30 uur en van13.30- 17.00 uur, dinsdag 9.00-12.00 uur, 's Middags gesloten Advertentieverkoop tijdens kantooruren tel.: 0118-442720 Jos Rentmeester (verkoopleider), tel. privé: 0113-655379 Yolanda Krijger (vertegenwoordiger), tel. privé: 0118-411351 Marcel Schreur (vertegenwoordiger),tel.privé: 0118-473051 Sonja Broeders(vertegenwoordiger),tel.privé 0118-479084 Mini's (rubrieksadvertenties), tel.: 076-5312313 Afsluittijd advertenties: maandag 12.00 uur Redactie tijdens kantooruren tel.nr.: 0118-442720, fax 0118-442721 Andrien Smeels tel. privé: 0118-639719 Afsluittijd redactie: maandag 14.00 uur Correspondenten D ave Krajenbrink tel.: 0118-413089 Ad Roos, tel. privé: 0118-602860/06-53265518 Marco Evenhuis, tel.: 0118-471785 Fotografen Harry de Lange, tel.: 0118-625195/06-52665827 Piet Davidse, tel.: 0118-623594 Bezorging voor klachten over bezorging tijdens kantooruren bellen: 0118-442720 De Scheldebode is een uitgave van Zuidwest - Weekbladen Copyright c 1996 Uitgavrnmaatschaooi ZuKKvest - Nederland B V MIDDELBURG Het is zaterdag 6 juli 1996. De 72-jarige heer C.J. Hamberg uit Sint Laurens staat geparkeerd op de parkeerplaats tegenover het station. Daar staat ook de auto van de heer Jasper uit Loosdrecht. Zijn zoon Walter zit bij hem in de auto. De heer Hamberg trapt per ongeluk op de gaspe daal en zijn auto schiet achteruit het kanaal in. Foutje. Geluk kig weet hij zelf uit z'n auto te komen, die nu in het kanaal drijft. Hij kan zich aan de auto vasthouden, maar is de zwem kunst niet machtig. Walter ziet het allemaal gebeuren en be denkt zich geen moment. Als lid van de reddingsbrigade hij werkt ieder jaar in zijn vakantie bij de strandbewaking in Domburg of Oostkapelle weet hij precies wat hij moet doen. Hij springt in het water en haalt de heer Hamberg naar de kant. Het is vrijdag 14 maart konden drenkeling en redder het avontuur opgelucht navertellen. Op het politiebureau in Mid delburg wordt Walter Jasper gehuldigd. Uit handen van dis trictschef J. Dirksen ontvangt hij een oorkonde met plaquette van het Carnegie Heldenfonds. Hij is voorgedragen door André de Visser en Martin Schep, de twee politiemannen die het slachtoffer opvingen. Van de politie krijgt hij ook nog een red- digsvest cadeau. Van de heer Hamberg krijgt de jonge redder bovendien nog een feestelijk boeket. 1 Kerkuilen soorten geschrapt worden. In Zeeland neemt Walcheren op dat gebied toch een bijzon dere plaats in. Ook op Schouwen-Duiveland nam het aantal broedende kerkuilen toe, maar lang niet zo spectaculair. En op Zuid-Beveland nam het aantal broedsels zelfs af. Over Zeeuws-Vlaanderen zijn nog geen gegevens bekend. Het is volgens Persijn moeilijk te zeggen of de plotselinge uit breiding van de Walcherse kerkuilenpopulatie een blij vend karakter heeft: "Ontwik kelingen voorspellen is altijd moeilijk. Toch biedt het besloten Wal cherse landschap met voldoen de graslanden en kanten vol doende kansen aan een bloeiende kerkuilen populatie. Het jaarlijkse aantal broedpa ren kan bij de kerkuil sterk va riëren. Veel hangt af van het voedsel aanbod. In slechte muizenjaren komen er weinig paartjes tot broeden terwijl in goede jaren alle koppeltjes jongen probe ren groot te brengen." Een koppeltje kerkuilen heeft een jachtgebied nodig van al gauw zo'n 35 hectare. Gezien de grote oppervlakte van goede jachtgebieden op Walcheren, zou de bestaande populatie van 17 paartjes nog aanzienlijk uit kunnen breiden. "Wanneer alle tot nu toe bekende territoria bezet zouden worden, kan de Walcherse kerkuilenpopulatie nog uitgroeien tot 25 a 30 broedpaartjes. Als er tenmin ste voldoende veldmuizen te vinden zijn." "Anderzijds moeten we oppas sen voor de gevaren van het FOTO JOHAN DE JONG verkeer en de toenemende ver stedelijking van Walcheren. De aanleg van de dammenweg en het toenemende snelverkeer in het algemeen, zullen de kerkuil geen goed doen", vreest Luud Persijn. "Maar", concludeert hij, "voorlopig staat de kerkuil in de plus en is de kans om in de schemer opgeschrikt wor den door een geheimzinnige witte schim weer een stuk gro ter dan 15 jaar geleden". VLISSINGEN Een nieuwe 'fit-trend', die de opvolger lijkt te worden van het joggen. Dat is, volgens Peter en Eve lien van Lit het brisk walking. Het kenmerkende van deze nieuwe sportactiviteit is, dat het een sport is die iedereen kan beoefenen. Het is wande len. Geen gewoon wandelen (5 km per uur) of snelwandelen (10 km per uur), maar een tus- ADVERTENTIE _lI. II i i i i i r W0WÉH tegel-, plavuizen, keuken sanitaircentrum Amundsenweg 2, 4462 GP Goes Tel.:(0113) 21 40 49, fax:(0113) 22 74 33 (Bij de Zeelandhallen) senvorm (5 tot 8 km per uur), waarbij de grote spiergroepen van de armen en benen wor den gebruikt in een zich her halend, ritmisch patroon. Het lichaam wordt lager belast dan bij veel andere sporten, zoals joggen, waardoor min der kans op blessures ont staat. Toch is het net zo effec tief. Brisk walking is daar door geschikt voor mensen die weer eens wat aan sport willen gaan doen of mensen die wat willen afvallen. Het wandelen langs het strand en door de duinen wordt afgewisseld met oefeningen. Gezellig is het ook, want bij dat alles is er ook nog tijd om met de mede wandelaars een praatje te ma ken. Peter en Evelien van Lit, die het brisk walking hier in troduceren, geven deze maand kennismakingstrainingen. Wie lekker en verantwoord in de buitenlucht aan de conditie wil werken en eens mee wil op zo'n fikse wandeling, kan bel len met: 431201. Iris en ik zijn in de bibliotheek van Middelburg geweest en lopen nu over de voetgangersbrug de stad in. Op de vismarkt eten we in de zomer wel eens yoghurtijs, maar nu is er geen terras buiten en voor ijs is het veel te koud. Ik heb zo'n zin in een grote yoghurtijs zegt Iris. Laten we koffie drinken stel ik voor. Maar waar we wil len gaan zitten is geen plaats, dus lopen we maar door. Toch heb ik ook zin in iets. We lopen voorbij een groot bord als van een restau rant. Ik heb het koud en de eerste naam die ik zie is champignon magie. Ik weet het al zeg ik tegen Iris, we gaan champignonsoep eten. Komaan naar binnen champignonsoep is lekker warm. Iris kijkt me aan of ze zeggen wil, hoe heb ik het nu met mijn moeder. Maar ik ga nog even door ik zie het helemaal voor me. We gaan naar binnen en ik bestel twee koppen champignonsoep. Wat ik dan krijg zal er anders uit zien. En dan zeg ik 'Wat moet ik hier mee, moet ik dat nog zelf koken en hoeveel kost dat nu wel.' We gaan niet naar binnen in die winkel. Maar ik heb wel ver schrikkelijk veel lol, want Iris weet niet of ik nu weet wat voor winkel dit is waar ze champignon magie verkopen. Pas veel later zegt ze: „Je durft het niet naar binnen te gaan en iets te bestellen." Iris loopt nog een tijd te vissen, weet je nu wat ze daar verkopen? Ja natuurlijk weet ik wat ze daar verkopen, ik hoef het niet. Maar aan het bord en de namen van de artikelen zou het goed mogelijk zijn dat je aan een restaurant denkt. Heb je dan ook nog trek, dan kan het gebeuren dat je naar binnen stapt. Gelukkig hield Iris me daar van af, al had ik best haar gezicht willen zien als ik een be stelling in die winkel geplaatst had. EN KINDEREN, WAT HEBBEN JULLIE GEDAAN IN DE VAKANTIE?

Scheldebode | 1997 | | pagina 9