de Golfbaan De wilde zwanen vliegen weer Reumapatienten zijn vechters en doorzetters God voor beginers en ingewijden Buitenlandse jongeren zoeken gezin Steenuilen a-6 Lokatie gemeentehuis veere Schoolvoetbal dorpen Natuurschoonmaakdag Biljartfinale Op het Concertpodium GROENKALENDER ELKE W E EK HUIS AAN HUIS OP W A L C H E R E N LU N UI O O z Betraande beeldbuis woensdag 12 maart 1997 'n Pittig fèéswe bouw je op Tel. 418653 Lezingen Nu vóór 1 -89 Nu vóór 3. Burg. v. Woelderenlaan 5 - Vlissmgen KOUDEKERKE Tijdens een extra, openbare vergadering op dondertdag 13 maart in het bestuurscentrum aan het Dorpsplein buigt de gemeenteraad van Veere zich over de vraag waar het nieuwe gemeentehuis moet komen. Er zijn vier mogelijke lokaties: aan de Roosjesweg in Domburg, aan de Zeeduinse Poort in Oostkapelle, aan het terrein aan de Grind weg in Westkapelle en aan de Kadetweg/Gapingseweg in Ser- ooskerke. Gelet op eerder vastgestelde criteria, zoals goede be reikbaarheid met openbaar en eigen vervoer, enigszins centra le ligging voor de inwoners en een ligging met een zekere lan delijke bekendheid en een goed voorzieningenniveau, gaat de voorkeur van het gemeentebestuur uit naar de locatie in Dom burg. De vergadering begint om 19.00 uur. WESTKAPELLE Maar liefst negenenzestig teams van ne gentien scholen doen op 26 maart en woensdag 2 april mee aan het voetbaltoernooi van de scholen in de dorpen op Walcheren. De uiteindelijke winnaars van de ongetwijfeld spannende wedstrijden krijgen een beker, aangeboden door de Schelde- bode. De voorbereidingen voor het toernooi zijn al weken in volle gang. Alle teams zijn inmiddels op de kiek gezet. De foto's van de jongensteam vindt u op een speciale pagina in de Schelde- bode van 19 maart; de foto's van de meisjesteams in de Schel- debode van 26 maart. De wedstrijden worden gespeeld op het terrein 'Prelaat' aan de Domineeshof in Westkapelle. Beide middagen beginnen om 13.00 uur en duren tot 17.45 uur. Bij slecht weer worden de wedstrijden voor de meisjeszeventallen gehouden op 9 april, terwijl de jongens dan elf- en zeventallen in het veld treden op 16 april. Voor de voetballers-in-spé met weinig ervaring wordt nog een extra traningsmiddag gehou den, zodat ook zij de essentiële kneepjes van de sport op tijd onder de knie hebben. DOMBURG - Op zaterdag 15 maart wordt in heel Ne derland de nationale natuurschoonmaakdag gehouden. De actie is een initiatief van de Koninklijke Nederlandse Ja gers Vereniging en de Stichting Nederland Schoon. Op Wal cheren is de organisatie van deze actie in handen van de wildbeheereenheden Walcheren en De Manteling. Dit zijn samenwerkingsverbanden van lokale jachthouders die sa men zorgen voor het behouden en verbeteren van de ecolo gische kwaliteit van het leefgebied van het wild. Vorig jaar werd tijdens de nationale schoonmaakdag alleen al op Wal cheren 36 kubieke meter zwerfvuil opgehaald. Dit jaar wordt een gebied schoongemaakt in e omgeving van Dom burg en Westkapelle. OOST-SOUBURG - De eindstrijd 2e klasse bandstoten klein van het district Walcheren-De Bevelanden wordt van 14 tot en met 16 maart gehouden in sportzaal Van Duiven voorde te Oost- Souburg. De wedstrijden beginnen op de eerste dag om 19.00 uur en op de volgende dagen om 12.30 uur. Geplaatst hebben zich de volgende acht spelers: P. Raas (LBV); J. Rijk (DOS); J. Walhout, J. Jasperse, M van der Hout, P. Vos (allen van VEGABV), G. Boonen (DELTA) en J. Coppejan (BVM). MIDDELBURG Als laatste in de reeks 'Jonge mensen op het Concertpodium' verzorgt Het NOG Ensemble op vrij dag 14 maart een optreden in de Middelburgse Concertzaal aan de Singelstraat. Het concert begint om 20 uur. Kaarten kosten 20 gulden en zijn in de voorverkoop aan de kassa van de Stadsschouwburg of een uur voor aanvang aan de zaal. Dit twaalf man sterke kamerorkest bestaat uit de top van de jonge, Nederlandse muziektalenten, allen laureaten van di verse nationale en internationale concoursen, die de afgelo pen seizoenen reeds grote indruk maakten op het publiek in de concertserie 'Jonge Mensen op het Concertpodium'. Zij brengen in hun programma's prachtige repertoire ten geho re dat, vanwege de uitgebreide bezetting niet zo vaak wordt uitgevoerd op de reguliere muziekpodia. De musici brengen in het kader van het Schubertjaar 1997 een toepasselijk programma met daarin Schubert's wereld beroemde romantische Oktet en het speelse Oktet van Jean Frangaix. Deze componist schreef zijn werk speciaal ter nagedachte nis aan Franz Schubert. I STICHTING HET ZEEUWSE LANDSCHAP Tot voor enkele jaren stond op één van de vliedbergen in Baarsdorp een grillig gevormde oude kastanje. De boom zat vol holten en gaten en het was al lange tijd duidelijk dat zijn einde er aan zat te komen. Maar als verblijfplaats voor vogels is zo'n vrijwel versleten boom het neusje van de zalm. Jaren lang huisde er een paartje steenuilen in een holte op de grens van de stam en een dikke zijtak. Steenuiltjes staan bekend als uitgesproken standvogels, die vaak vele jaren achtereen de zelfde boom bewonen. Het is dan ook geen toeval dat holle bo men, zoals knotbomen bij vliedbergen vaak als woonoord dienst doen. Er zijn tenslotte weinig stukjes landschap waar in eeuwen tijds zo weinig verandering optreedt. De kastanje in Baarsdorp is tijdens een winterstorm gesneu veld, maar voordat het zover was waren onze steenuiltjes al van hun woonplaats beroofd. Een paartje torenvalken had het oog laten vallen op een gat vlak boven de steenuilenwoning en twee muizeneters vlak bij elkaar was blijkbaar teveel van het goede. De torenvalken won nen de concurrentie slag en de steenuilen moesten noodgedwon gen verkassen. Het is typerend voor de soort dat ze hun nieuwe nest maar een paar honderd meter verderop kozen. Maar of ze daar nog zitten? Strenge winters brengen de steenuilenstand altijd een enorme klap toe. Twee flinke winters op een rij heb ben ook nu de gelederen weer behoorlijk uitgedund. Op zich niet zo'n ramp, want zo werkt nu eenmaal het natuurlijk even wicht. Maar steenuilen zijn door het kwistige gebruik van al lerlei vergiften en het rooien van oude bomen toch al behoor lijk zeldzaam geworden. En in zo'n situatie is eigenlijk iedere klap er één te veel. Waarschijnlijk duurt het vele jaren voordat alle geschikte broedplaatsen weer bezet zijn. SCHELDEBODE In de rubriek Persoonlijk Beke ken dit keer aandacht van het juweliersechtpaar van der Ma den in Vllssingen. The internationaal bekende blues band 'The Ju ke Joints' treden op tijdens de blues route op 28 maart in Aftiddelburg. Tijdens de Zeeuwse Film dagen op ia. 15 en 16 maart wordt uniek historisch film materiaal vertoond. MIDDELBURG Bij vogel- en dierenasiel De Mikke is tijdens de afgelopen winter hard ge werkt om vogels van allerlei pluimage, die het slachtoffer waren geworden van de bittere kou, weer op te kalefateren. Zo ook de wilde zwanen op de foto, die na een verblijf van twee maanden in De Mikke zover aangesterkt waren dat ze vrijgelaten konden worden. Vorige week woensdag werden de zwanen 'ingepakt' in jute zakken en naar het Veerse Meer vervoerd. Daar werden zij door Coby Louwerse van De Mikke en haar medewerkers bevrijd uit hun 'dwangbuis' en konden zij het luchtruim kiezen. foto piet davidse VLISSINGEN - De boeken week, die gehouden wordt van 12 tot 22 maart, heeft als thema 'Mijn God'. De keuze voor dit thema is gedaan op grond van het groeiende aantal mensen dat belangstelling toont voor geloof en levensbeschouwing. Voor wie op zoek is naar een boek rond God, geloof en de bij bel, enkele titels die men zeker eens bij uw boekhandel moet inzien. Wie wat meer wil weten over het christelijk geloof kan te recht bij Ralph Milton in het boek 'God voor beginners', een korte uitleg bij wat de mensen in de (christelijke) kerk nou ei genlijk geloven. Ook geschikt als cadeau aan mensen met vra gen rondom het geloof (224 blz. 19,50). Een soortgelijk boek is 'de Blauwe Bijbel', een selectie bij belverhalen in de meest eigen tijdse vertaling, met daarbij een toelichting hoe deze zijn ont staan, waarom ze zijn opge schreven en met welke bedoe ling. Een handige gids voor wie de bijbel niet (goed) kent (224 blz. 19,50). Mensen die de bijbel al wel ken nen, maar meer willen weten over de legenden en heiligen verhalen, komen bij de boeken van Willy van der Helm. In 'Le genden van Moeder de Kerk' 1 Gerrit Komrij foto piet davidse beschrijft zij de verhalen rond Jezus en zijn volgelingen, ter wijl 'Feestkalender voor donke re dagen' de verhalen geeft van de herfstheiligen van septmber tot en met Sint Nicolaas (160 blz. 24,50 per deel). Een opmerkelijk boek is 'Een dapper zootje ongeregeld' van ds. Paula Irik. Zij kiest hierin voor een kerk die weer heel dicht staat bij de mensen in de omgeving. Zorg voor ouderen, daklozen, hulpbehoevenden zijn volgens haar de pijlers van de kerk van de toekomst (160 blz. 25,-). Vandaag heeft de kerk ook al te maken met maatschappelijke problemen, zoals Willy van Hoeve-de Jager laat zien in 'Pastoraat en Incest' over de rol van kerkelijke vrijwilligsters bij dit schrijnende onderwerp (160 blz. 25.-). Voor gezinnen met jonge kinde ren is vooral de kinderbijbel 'Heb je wel gehoord...' heel aan trekkelijk. Door middel van korte verhalen, gebeden, spelle tjes, teken- en kleuropdrachten en liedjes, worden de bijbelse verhalen op een eigentijdse ma nier voor kinderen verteld. De serie bestaat uit tien delen met voor iedere leeftijd een eigen deel (172 blz. 22,50 per deel). In het kader van de boeken week heeft het SLAZ een vier tal lezingen georganiseerd. Op 13 maart een avond in de Zeeuwse bibliotheek met Mar griet de Moor, op 15 maar een middag meet Adriaan Morriën in de Engelse Kerk in Middel burg, op zondagmiddag 16 maart komt Marcel Möring naar de Synagoge in Middel burg en tot slot vertelt Oek de Jong op dinsdagavond 18 maart in de Zeeuwse Bibliotheek over zijn werk. MIDDELBURG De reumapatientenvereniging Midden-Zeeland bestaat dit jaar vijftien jaar. De vie ring, op 15 maart in hotel Arneville, valt toevallig net in de Nationale Reumaweek. Wat is reuma eigenlijk en hoe erg is het om reuma te hebben? Hoe kun je toch van het leven genieten? En wat is het nut van een pa tiëntenvereniging? Een gesprek met Wilfried van Bel- leghem uit Middelburg en Thea van Leeuwen uit Grijpskerke, beiden reumapatiënt, en Aad van de Steenoven uit Kortgene, partner van een reumapa- tiënte. Zij zijn actief betrokken bij de patiëntenver eniging Midden-Zeeland; Van Belleghem al vanaf het prille begin, Van Belleghem en Van Leeuwen sinds kort. De reumapatiëntenverening Midden-Zeeland telt rond de tweehonderd leden en komt maandelijks bijeen in De Stenge in Heinkenszand. Er zijn in Nederland vierhon- praktische oplossingen om je derdduizend mensen die aan een of andere vorm van reuma lijden. Vierhonderdduizend, dat is op een bevolking van 16 miljoen 2,5 procent. Toch hoor je niet veel over reumapatien ten of over het onderzoek naar reuma. Dat in tegenstelling tot bijvoorbeeld hart- en vaatziek ten, een andere volksziekte in de Nederlandse 'top-tien'. „Dat komt", denkt Wilfried van Bel leghem, „omdat een hartziekte vaak een fatale afloop heeft. Hoewel bij reuma de levensver wachting ongeveer zeven jaar korter is dan bij anderen, is het geen ziekte met een dodelijke afloop." Het is wel een ziekte die je hele leven ingrijpend kan verande ren en bepalend is voor je le vensinstelling. Reumapatien ten, wordt daarom vaak gezegd, zijn doorzetters en vechters. Ze moeten wel. „Je bent voortdu rend bezig met het zoeken naar ADVERTENTIE "TKeedteiffnA&eid BROODJE VAN DE WEEK LIJNZAAPBROOPJE Bijzonder lekker en gezond WEEKEND-LEKKER-AANBIEDING KWARKBOL Een verrassende bol van cake 95 KRENTENBOLLEN 5 halen 4 betalen Westdijk 29 Arnemuiden 0118-603300 Seisweg 55 Middelburg 0118-641606 w Markt 24 Veere 0118-501215 A om leven 'leefbaar' te houden", zegt Thea van Leeuwen. „En dat vergt veel energie. Maar aan de andere kant merk je vaak, dat mensen in je omgeving daar terdege rekening mee willen houden." Ze vertelt nog nage nietend van haar afscheid bij de Zeeuwse Bibliotheek waar ze jaren heeft gewerkt. „Bij een afscheidsreceptie hoort natuur lijk handjes schudden en dat is iets wat ik absoluut niet kan, dat is veel te pijnlijk. Dus had iedereen bij de uitnodiging een tekening van een handje gekre gen, waar ze een wens of zo op konden zetten. Ik zat tijdens het afscheid rustig achter een tafel en iedereen gooide het 'handje' in een doos. En zo ik heb aan die middag nog leuke tastbare herinneringen overgehouden ook." De reumapetiëntenvereniging Midden-Zeeland werd 15 jaar geleden opgericht uit prakti sche overwegingen. „In vereni gingsverband kun je van alles organiseren", zegt Wilfried van Belleghem, één van de mensen van het eerste uur. „Je kunt le zingen organiseren waar je des kundigen zoals specialisten en fysiotherapeuten uitnodigt en allerlei activiteiten organise ren. We hebben nu bijvoorbeeld wekelijks eigen zwemuren in Domburg, Goes en Vlissingen. Ook organiseren we jaarlijks een dagtocht." „Een vereniging is ook belang rijk, om ervaringen uit te wisse len, informatie op te doen en te zorgen dat je niet in een isole ment raakt", vult Aad van de Steenoven. „Ik ben pas sinds een maand voorzitter. Daarvóór was ik actief in allerlei vereni gingen. Ik had het er druk mee. Tot ik merkte, dat mijn vrouw eigenlijk steeds meer vereen zaamde. Ik was veel weg en zij is steeds meer beperkt in haar bewegingsvrijheid. Toen heb al dat andere bestuurswerk opge zegd en heb ik me aangemeld bij de vereniging. Ik heb inmid dels al verschillende mensen bezocht en dan kom je toch wel schrijnende gevallen tegen van mensen die eigenlijk hun huis niet meer uit kunnen. Dan is het belangrijk dat er een vereniging is, die ervoor zorgt dat er af en toe eens iemand langs komt." Er zijn meer dan tweehonderd vormen van reuma bekend zo als reumatoïde artritis, een pijnlijke vorm van reuma die kan leiden tot beperkingen in het dagelijks leven, en de ziekte van Bechterew, die een verstij ving van de ruggenwervels ver oorzaakt. Reuma tast de ge wrichten aan en gaat vaak ge paard met ontstekingen. De ziekte komt veel voor bij oude ren en dan in meerdere mate bij vrouwen. Maar ook op jonge leeftijd kan reuma voorkomen. Er is nog weinig bekend over de oorzaken van reuma. Weten schappelijk onderzoek is dan ook van groot belang. De over heid subsidieert het onderzoek maar mondjesmaat. De op brengst van de jaarlijkse collec te van het Nationaal Reuma- Drie actieve leden van de reumapatirentenvereniging Midden-Zeeland: staand Aad van de Steen oven en Thea van Leeuwen, daarvoor Wilfried van Belleghem. foto piet davidse fonds is dan ook voor een be langrijk deel bestemd voor we tenschappelijk onderzoek en ondersteuning van huisartsen. Het geld wordt verder besteed aan individuele hulp aan reu mapatiënten, aangepaste va kanties, subsidies aan reuma verenigingen en voorlichting. MIDDELBURG In augus tus komen er weer ongeveer 120 jongeren vanuit de hele wereld om Nederland van binnenuit te leren kennen. Ze draaien een jaar volledig mee in het dage lijks leven een een 'gewoon' ge zin in Nederland en gaan hier naar de middelbare school. AFS Interculturele Programma's zoekt voor deze jongeren en thousiaste gastgezinnen. Op dit moment zijn er in Neder land zo'n 125 gezinnendie voor een jaar een buitenlandse zoon of dochter (in de leeftijd van 15 tot 18 jaar) hebben opgenomen. Het bijzondere van deze 'gezinsuit breiding' is dat de gezinnen vrij willig hun deur open hebben ge zet om thuis kennis te maken met een andere cultuur. Ze hebben een stukje van de wereld in huis gehaald. Hieruit ontstaanvaak jarenlang voortdurende, wereld omvattende contacten. Nu toenemende internationale contacten soms ook leiden tot meer internationale en intercul turele spanningen is het bevor deren van wederzijds begrip tus sen die verschillende culturen van groot belang. Door mensen van verschillende culturen met elkaar in contact te brengen hoopt AFS meer begrip, respect en waardering te bewerkstelli gen tussen mensen met verschil lende achtergronden, godsdien sten en gewoonten. Voor gezin nen in Nederland is een hele di recte manier om dit te doen het bieden van gastvrijheid aan een buitenlandse scholier. AFS is de organisatie die ge zinnen en jongeren bij elkaar brengt. In Nederland doet zij dit al bijna vijftig jaar, waarmee zij de oudste uitwisselingsorganisa tie in ons land is. AFS is een in ternationale non-profit organi satie, die niet op politieke of reli gieuze leest geschoeid is, en die uitwisselingen organiseert in sa menwerking met in titaal 58 partnerlanden. Enkele voorbeel den van landen waar de AFS- deelnemers vandaan komen zijn Nieuw-Zeeland, Spanje, de Ver enigde Staten. Argentinië, Zuid- Afrika en Indonesië. In eerste instantie zoekt AFS vooral naar gemotiveerde gast gezinnen; samenstelling en ach tergrond van het eventuele gast gezin zijn niet direct van belang. Ook bijvoorbeeld ouderen, één oudergezinnen of gezinnen met jonge kinderen zijn van harte welkom om zich aan te melden. Voor alle gast'gezinnen' geldt in ieder geval dat zij, waar nodig, altijd op de begeleiding van er varen vrijwilligers kunnen reke nen. Bel voor meer informatie naar het AFS-kantoor in Am sterdam: tel.: 020 - 6269481 (overdag), 's Avonds of in het weekend kunt u bellen naar de AFS-contactpersoon bij u in de buurt, Joke Sedee, tel.: 0118- 627748. U krijgt de gastgezin brochure dan zo snel mogelijk thuisgestuurd. LU Laatst was ik wat aan het zappen en viel ik midden in een televisieprogramma, waarin mensen via dat programma weer iets goed proberen te maken. Het waren voornamelijk verstoorde relaties, al was er ook een (echt?)paar, dat iets goed had te maken met hun hondje. Wat was er namelijk ge beurd De baasjes hedden met het diertje in het bos gewan deld. toen ze met de auto naar huis reden, hadden ze niet op gemerkt dat het beestje nog buiten de auto was. Normaal ge sproken hoeft dat niet zo'n probleem te zijn, ware het niet dat de riem tussen het portier zat en het hondje dus meege sleept werd. De tranen sprongen me in de ogen. Niet omdat ik zo met het diertje mee leed. Nee, het ging meer om de stu piditeit die ik mocht aanschouwen. Wat verzinnen ze strak jes nog meer „Ik heb een mug doodgeslagen en daar heb ik zo'n spijt van Van die boom heb ik een tak afgezaagd en nu wil ik het weer goed maken, want ik word 's nachts gil lend wakker" en „M'n auto heb ik nu al drie maanden niet meer gewassen. Ik durf hem niet meer onder ogen te komen zijn vast wel redenen om het weer goed te maken. Een ande re zender liet een hartverscheurende reportage zien over een agrariër, die uit pure wanhoop mini-egeltjes aan het kwe ken was, waarvan hij hoopte dat die als huisdier een gat in de markt zouden vinden. Toen ik verder zapte, ivas ik op eens getuige van de radicale verwijdering van een inge groeide grote-teennagel. Gelukkig was de patiënt verdoofd. Ik even later ook, want ik voel dat soort zaken altijd bij me zelf. Maar goed dat het geen hersentransplatatie of een of andere piercing betrof. Moedeloos zette ik de tv uit en ging ik naar bed, waar de slaap niet snel kwam. Ik vind dat de makers van dergelijke programma's mas saal langs de deuren zouden moeten gaan met bossen bloe men. Als goedmakertje voor het aangerichte leed. Ik hoop dat ze inzien dat kijkcijfers nooit leidend/lijdend mogen zijn. Verder hoop ik, dat als we straks een eigen Zeeuwse tv- zender hebben, we van dat soort 'emotion-tie-vie' gespaard mogen blijven. Zo niet, dan zeg ik m'n abonnement ogen blikkelijk en met droge ogen op. Het spijt me JOB

Scheldebode | 1997 | | pagina 1