SCHELDEBODE Aandacht voor drie Zeeuwse filmmakers van formaat Poppen-en berenbeurs Sport en avontuur Uniek wereldmuziekconcert Usmanova Dia-avond met jubilea Ned. Chr. Reisvereniging TORENPROAT woensdag 12 maart 1997 Unieke oude filmfragmenten op De Zeeuwse Filmdagen Regenwulpen Marskramers HENGSTENSHOW - Op donderdag 13 maart presenteren Zeeuwse en Brabantse hengstenhouders hun hengsten in manege De Eendracht aan de Rijkebuurtweg in Vrouwenpolder. De show begint om 19.30 uur. VOORJAARSKLEDINGBEURS - Op woensdag 12 maart is er van 13.30 tot 15 uur een voorjaarskledingbeurs in het Zuiderba ken aan de La Palmastraat in Middelburg. JOHANNES PASSION - De Koninklijke Oratorium vereniging 'Tot oefening en uitspanning' in Middelburg voert op donderdag 15 maart de Johannes Passion uit in de concertzaal in Middel burg. Kaarten kosten 25 gulden, inclusief tekstboekje. Pashou ders betalen 20 gulden. Kaarten zijn aan de zaal verkrijgbaar of in de voorverkoop bij muziekhandel Van Danune aan de Lange Noordstraat in Middelburg en bij muziekhandel Muziekcentrum aan de Lange Delft in Middelburg verkrijgbaar. DISCO Speeltuinvereniging De Schommelaer aan de Irislaan in Vlissingen houdt vanmiddag van 14 tot 17 uur een kinderdisco voor kinderen van 4 tot 12 jaar en op vrijdag 14 maart een jeugd- disco voor de jeugd van 6 tot en met 12 jaar. Deze disco duurt van 19 tot 22 uur en de entree is 1,50 gulden. ROCK ROLL SESSIE - In Rock café Gommert aan de Aagje Dekenstraat inVlissingen is op zaterdag 15 maart een rock roll sessie met medewerking an Bobo,s, Singtones en Drainpipes. Aanvang 22 uur. SCHELDEBUURT - In wijkcentrum De Scheldebuurt is op donderdag 13 maart bingo voor 50-plussers. Aanvang 14 uur. Op zaterdag 15 maart is er prijsklaverjassen. Inschrijven van 13.15 tot 1.3.45 uur, kosten 3 gulden. BLAUW GRAS - Wauw...het gras is blauw' is het thema van een tentoonstelling in het Zeeuws Biologisch Museum aan de Duinvlietweg in Oostkapelle. Gekoppeld aan de tentoonstelling is er op woensdag 19 maart een beestenboelmiddag over kleuren in de natuur. Er kunnen maximaal 20 kinderen aan meedoen. Aan melden kan tot 18 maart. Het kost 6 gulden per kind. KLEUR EN STJL - Op 24 maart begint in toeristisch centrum Oranjezon aan de Schoolstraat in Oostkapelle een cursus kleur en stijl, die inzicht geeft in de kleur- en stijltheorie. Handig bij het samenstellen van uw garderobe. De cursus duurt drie avonden. KINDERKLEDING- EN SPEELGOEDBEURS - In peuter speelzaal De Zandkrumels aan de Rijnstraat in Middelburg wordt op woensdag 19 maart van 15 tot 16 uur een kinderkleing- en speelgoedbeurs gehouden. KLUCHT - De Domburgse Toneelclub voert op 14 maart de klucht 'Gevaarlijk Snoepgoed' op in De Parel in Domburg. De avond begint om 19.30 uur. KINDERMUSICAL - Kindermusicalvereniging van wijkvere- niging 't Zand voert op zaterdag 15 maart en vrijdag 21 maart de muscial 'Net op tijd' op in het clubhuis 'De Vergulde Baars' aan de Baarsjesstraat in Middelburg. Aanvang 19.30 uur. ZEE - Op donderdag 13 maart geeft Marco Faasse van de Strandwerkgroep van de KNNV een lezing over de waterfana- en flora in de Oosterdschelde, gevolgd door een escursie op zaterdag 15 maart naar de Neeltje Jansplaat bij de Roompotsluis. De lezing wordt gehouden in de mie Mee Walcheren, Korenbloemlaan in Vlissingen en begint om 20 uur. SCHELDELOODSENKKOR - Oranjevereniging Zoutelande houdt op zaterdag 15 maart een feestelijke avond in zaal Midden dorp in Zoutelande. Medewerking verlenen het Seheldeloodsen- koor, Jan Zwemer en combo De Zeeuwse Muzikanten. De avond begint om 19.30 uur, toegang vanaf 16 jaar. Entree 3,50 gulden voor leden, 10 gulden voor niet-leden. FANCY FAIR - De Vlissingse Schoolvereniging aan de Govert Flincklaan in Vlissingen houdt op zaterdag 15 maart een fancy fair en rommelmarkt van 10.30 tot 16 uur. ACTIVITEITENFESTrVAL - Het Vluchtelingenwerk en SKW Wijkgericht Werk Middelburg verzorgen op vrijdagavond 14 maart een feestavond in het ontmoetingscentrum Dauwendaele. Er zijn demonstraties van pottenbakken, fotograafie en aerobics. Ook actief meedoen kan. Verder zijn er hapjes, muziek en is er een bingo. De avond duurt van 19.30 tot 22.30 uur. MODESHOW - Bij Eva Couture aan de Scheldestraat in Vlis singen wordt op dinsdag 18 maart, woensdag 19 maart en don derdag 20 maart de nieuwe voorjaars- en zomercollectie ge showd, steeds om 10 en 14.30 uur. Er kan vooraf een plaats gere serveerd worden. BUGGYBEURS - In peuterspeelzaal De Ukkepuk in de Kerk straat in Kouclekerke wordt op woensdag 19 maart van 14 tot 15.30 uur een beurs voor zomerkleding, speelgoed, box, bed en buggy gehouden. ONDA - Brassband Onda in Ritthem geeft een uitvoering op zaterdag 15 maart in 'Ons Dorpsleven' in Ritthem. De avond be gint om 19.30 uur, entree 5 gulden, donateurs gratis. KINDERMARKT - In de school met de bijbel 'De Lichtstraal' aan het Europaplein in Weskapelle wordt op zaterdag 15 maart van 10 tot 12 uur een boeken- en kindermarkt gehouden. De op brengst is bestemd voor straatkinderen in Nicaragua. DANSAVOND - Op zaterdagavond 15 maart is er weer een dansavond met stijl in wijkcentrum De Zwaan in Oost-Souburg. Er is ook een play-backwedstrijd. Danscursisten en ADVZ-leden hebben gratis toegang. Niet-leden betalen een rijksdaalder. De avond begint om 20 uur. KOERSBAL - In sporthal De Halve Maan in Oostkapelle wordt op 19 maart een koersbaltoemooi voor ouderen gehouden. Het toernooi begint om 9.30 uur en duurt tot ongeveer 15.40 uur. Ook voor niet-spelers leuk om te komen kijken. ZODIAC - In Open jongerencentrum Midgard in de Kuip ex-s poort in Middelburg treden op zaterdag 15 maart de bands Mind- link en White Zodiac op. De avond begint om 21 uur. De entree is 7,50 gulden. Medewerkers betalen 4 gulden. SNELDAMMEN In brasserie De Karolingenbureht in Oost- Souburg wordt op zaterdag 15 maart het Zeeuws Kampioenschap Sneldammen gehouden. Het begint om 10 uur, de prijsuitreiking is omstreeks 17.45 uur. Het kampioenschap wordt gehouden ter gelegenheid van het 70-jarig bestaan van damvereniging Aris de Heer. SPOORDIA'S - Op vrijdag 14 maart is er voor trein- en tram liefhebbers een dia-avond in de Zeeuwse Bibliotheek aan de Kousteensedijk in Middelburg met stereo-clia's. Aanvang 19.45 uur. ZEGSWIJZEN - De Italiaanse Vereniging Dante Alighieri ver zorgt op woensdag 12 maart om 20 uur in de Zeeuwse bibliotheek een lezing. Het onderwerp is 'idiomatismi italiani e neerlandesi'; problemen rond begrijpen en gebruiken van Italiaanse zegswij zen. De lezing woixlt gehouden in het Nederlands met voorbeel den in het Italiaans. VOORJAARSROMMELMARKT - Voetbalvereniging Middel burg houdt op zaterdag 15 maart tussen 9 en 12 uur een voor jaarsrommelmarkt in en voor het clubhuis aan de Nadorstweg. VROLIJKE KEET - In peuterspeelzaal De Vrolijke Keet aan de Koepelstraat in Serooskerke wordt op vrijdag 14 maait van 15.15 tot 16.30 uur een kinderkledingbeurs gehouden. PATCHWORK - In buurthuis het Woltershuis aan de Hogeweg in Vlissingen begint op dinsdag 18 maart een beginnerscursus patchwork. Er zijn vijf bijeenkomsten en het kost 17,50 gulden. AGLOW Women's Aglow houdt een bijeenkomst in wijkcen trum De Schuur in Oost-Souburg op dinsdag 18 maait om 9.30 uur. TURNSHOW - Sportvereniging Duo uit Grijpskerke houdt op zaterdag 15 maart haar tweejaarlijkse tumshow in sportzaal de Halve Maan aan de Torenstraat in Oostkapelle. Aanvang 19 uur. verschijnt in een oplage van 49.300 exemplaren elke woensdag huis-aan-huis in de gemeenten Arnemuiden, Domburg, Mariekerke, Middelburg, Valkenisse, Veere, Vlissingen, Westkapelle Kantoor Scheldestraat 7-9, 4381 RP Vlissingen, Postbus 5051, 4380 KB Vlissingen Tel.nr.: 0118-442720, Fax: 0118-442721 Openingstijden: ma, wo, do, vrij. 9.00-12.30 uur en van13.30- 17.00 uur, dinsdag 9.00-12.00 uur, 's Middags gesloten Advertentieverkoop tijdens kantooruren tel.: 0118-442720 Jos Rentmeester (verkoopleider), tel. privé: 0113-655379 Yolanda Krijger (vertegenwoordiger), tel. privé: 0118-411351 Marcel Schreur (vertegenwoordiger),tel privé: 0118-473051 Sonja Broeders(vertegenwoordiger),tel.privé 0118-479084 Mini's (rubrieksadvertenties), tel.: 076-5312313 Afsluittijdadvertenties: maandag 12.00 uur Redactie tijdens kantooruren tel.nr.: 0118-442720, fax 0118-442721 Andrien Smeels tel. privé: 0118-639719 Afsluittijd redactie: maandag 14.00 uur Correspondenten Dave Krajenbrink tel.: 0118-413089 Ad Roos, tel. privé: 0118-602860/06-53265518 Marco Evenhuis, tel.: 0118-471785 Fotografen Harry de Lange, tel.: 0118-625195/06-52665827 Piet Davidse, tel.: 0118-623594 Bezorging voor klachten over bezorging tijdens kantooruren bellen: 0118-442720 De Scheldebode is een uitgave van Zuidwest - Weekbladen lopynght c 1996 Urtgevwyrwa&chjppij Zu«*v«st - NedeUnd 8 V MIDDELBURG/OOSTBUR- G tijdens de Zeeuwse film dagen op 14, 15 en 16 maart in het Schuttershoftheater en in het Ledelthater in Oostburg, wordt het werk van diverse Zeeuwse filmmakers voor het voetlicht geplaatst. Het gaat om de filmregisseurs Ate de Jong (Aaedenburg, 1953), Jos de Put ter (Capellepolder, 1959) en Ka- rina Meeuwse Middelburg, 1961). Het publiek kan tijdens talk-shows nader kennis met hen maken. Het thema van De Zeeuwse Filmdagen is dit jaar 'Water', een thema dat iedere rechtgeaarde Zeeuw zeker zal aanspreken. Het historische deel van het festival gaat name lijk over de Westerschelde in de periode 1925-1960. Het is een historisch overzicht, afgewisseld met karakteristieke beelden van de Westerschelde, bijvoorbeeld over de ingebruik name van de veerpont Prinses Juliana in 1932, de opening van de buitenhaven Vlissingen in 1931 en de bouw van de sche pen Willem Ruys en Jagersfon tein. De film wordt vertoond op zaterdag 15 en zondag 16 maart en duurt ongeveer een uur. Jan Willem Antheunisse, die zich in het verleden sterk beijverd heeft voor het samenbrengen van Zeeuws filmmateriaal, ver- 1 Een scène uit de het docudrama 'De Ruslui' van Karina Meeuwse. zorgt de toelichting. Een ander historisch over zicht wordt gegeven door een compilatie van Zeeuwse onder werpen uit 'Van Gewest tot Ge west', een van de oudste televi sieprogramma's van de Neder landse televisie. Redacteur Rob van Hoek, in Zeeland geboren en getogen, heeft meer dan 500 Zeeuwse items die in de afgelo pen 30 jaar in het programma de revue passeerden, verzameld in zijn archief. Met een selectie uit de laatste vijf jaar geeft hij in vogelvlucht een beeld van het huidige Zeeland. Van de Zeeuwse regisseurs Ate de Jong, Jos de Putter en Kari na Meeuwse wordt tamelijk re cent professioneel materiaal ge toond. Ate de Jong regisserde de films 'Een vlucht regenwul pen', naar het boek van Maar ten 't Hart met in de hoofdrol len Jeroen Krabbé en Edwin de Vries, 'Brandende Liefde' naar de roman van Jan Wolkers met onder andere Monique van de Ven en 'Drop dead Fred', een film uit 1991, gemaakt in de VS. Jos de Putter heeft hier grote bekendheid vergaard met zijn film 'Het is een schone dag ge weest'. Hij won de aanmoedi- gingprijs voor jong talent, toe gekend door de provincie Zee land. Deze prijs werd hem uit gereikt tijdens de eerste editie van De Zeeuwse Filmdagen in 1995. 'Het is een schone dag ge weest' wordt alleen in Oosto- burg vertoond op vrijdag 14 maart. In Middelburg draait zijn documentaire 'Solo, de wet van de Favella' over straatvoet- ballertjes in de sloppenwijken van Rio de Janeiro. Deze firn won tijdens het International Documentary Festival de Joris Ivens Award. Op vrijdagavond en zaterdaga vond treden beide regisseurs oo in een talkshow onder leiding van radiojournalist Bert van Leerdam. Karina Meeuwse specialiseerde zich in het schrijven van scena rio's voor speelfilms en docu mentaires, die opvallen door een sterke visuele benadering. Haar fascinatie voor de 19e eeuw en voor persoonlijke ge schiedenissen van 'gewone' mensen leidde tot het maken van de gedramatiseerde docu mentaire 'De Ruslui'. Het gaat over de opkomst en ondergang van de Vriezenveense handels kolonie in Sint Petersburg. In woners van het Overijsselse Vriezenveen reisden rond 1720 als marskramers naar Sint Pe tersburg. Later kreeg hun ver blijf een permanent karakter tot de Bolsjewistische revolutie van 1917 een einde maakte aan hun welstand. Velen keerden arm en ontgoocheld terug naar Nederland. Deze documentaire is te zien op zaterdag 18 maart in het Schuttershoftheater in Middelburg. Aansluitend is er een gesprek met de regisseuse. The Juke Joints spelen zoals het is KWADENDAMME - Het klinkt vet, zelfs ranzig en het gaat dwars door je donder heen. Het gaat hier over de muziek van de 'The Juke Joints'. Deze Zeeuwse bluesband weet als geen ander emoties te vertalen in tekst en muziek zonder dat er iets verloren gaat van het oorspronkelijke, intense, bluesgevoel. Geen con cessies, dit is het. Of zoals Mark Wenner van The Nighthawks het verwoordde: „this is the real deal, genuine ass kicking american blues music, these guys play it like they mean it". In hun ruim 12,5 jarig bestaan zijn 'The Juke Joints' uitge groeid tot een begip in de na tionale en internationale blueswereld. De naam is ont leend aan het amerikaanse 'slang', de straattaal. Een 'juke joint' is een afgeleefde boeren schuur waar the blues ten ge hore wordt gebracht. Drie jaar geleden maakte de band een toernee door de Verenigde Sta ten en speelde als eerste Euro pese band op het fameuze Del ta Blues Festival in Greenville, Mississippi. De Joints deelden daar het podium met onder an dere B.B. King. Tijdens deze tour trad de band ook op in B.B. King's Club in Memphis. Door de jaren heen is de bezet ting van de band gewijzigd, maar drummer/zanger Peter Kempe is van het eerste uur. Hij schrijft ook de teksten en muziek. Grootste inspirator voor Kempe is wel Rory Gal lagher. Ooit speelde Kempe sa men met diens begeleidings band. Na de toch onverwachte dood van Gallagher, bijna twee jaar geleden, schreef Peter Kempe het nummer 'Bad News On The Line' als ode aan deze bluesgigant. Het nummer staat op de laatste live-cd van 'The Juke Joints', One Two Five, Li ve, die werd opgenomen in de Piek in Vlissingen. De cd werd gemaakt naar aanleiding van het 12,5 jarig bestaan van de band, maar kan ook beschouwd worden als een eerbetoon aan Gallagher. Zo wordt 'Bad News...' gevolgd door een voor treffelijke uitvoering van 'The Loop' en hoor je in de muziek van 'The Juke Joints' de muzi kale spirit van Gallagher zon der dat er gekopieerd wordt. Bij nummers als 'Bopping Trough The City' raakt zelfs de stem van Kempe bijna aan het In het bluescircuit gaan er der tien bands in een dozijn en het mag dan een opmerkelijke prestatie genoemd worden dat vier Zeeuwen hun plaats heb ben gevonden in de internatio nale top. Peter Kempe: „In het begin speelden we veel covers maar gaandeweg hebben we een eigen geluid gecreëerd met zelf geschreven teksten en mu ziek. Het klinkt allemaal wat rauwer. Maar het is vooral ge woon hard werken. Je moet er voor de volle honderd procent tegenaan. De gerespecteerde podia in het clubcircuit nemen geen genoegen met minder. Eén steek laten vallen en je ligt er uit." Ook volgens Michel Staat, de nieuwe gitarist die de plaats inneemt van Rinus Oudejans, is het een kwestie van instelling. „Niemand zit op je te wachten, je moet er zelf een hoop energie in steken om ergens op te kun nen treden." De Joints namen dan ook geen genoegen met het beperkte circuit in Zeeland en weken uit naar België, Duits land, Frankrijk, Oostenrijk en Denemarken en natuurlijk de bluespodia in de rest van Ne derland. Op vrijdag 28 maart spelen 'The Juke Joints' in ie der geval wel in Zeeland tij dens de 'Bluesroute' in Middel burg waar de band optreedt in café Elektro. The Juke Joints vlnr: Michel Staat (gitaar), Casper Berents (basgitaar), Peter Kempe (drum/zang), 'Sonny Boy' van de Broek (mondharmonica). foto peter de bruijn vocale geluid van Rory Gallag- geen peil te trekken. „Soms is maal af. Maar soms is er alleen her. Op het schrijven van de het nummer er gewoon in één een riff dat uitgroeit tot een muziek is volgens Peter Kempe keer. Van begin tot eind, hele- heel nummer." ZE KAN AL EEN BEETJE PRA TEN! DIE TWEE HALEN DE GOUDEN BRUILOFT NIET! GOEIEDAG! MEER KAN ZE NOG NIET!. ZEG EENS GOEIEDAG! OOST-SOUBURG - In café-brasserie De Karolin genbureht aan de Vlissings- estraat in Oost-Souburg wordt op zaterdag 16 maart een poppen-, beren- en cre- atiefbeurs gehouden. U vindt er handgemaakte poppen, replica's, sprook jespoppen, karakteipoppen en porseleinen poppen, maar er zijn ook veel beren te bewonderen. Verder kunt u kennis maken met de kunst van het kralen breien, textielschilderen. poppenjurkjes maken, ori gami vouwwerk, theezakjes vouwen en eieren beschil deren. Er zijn verschillende demonstraties, waaronder het maken van schutkaar- ten en werken met zand. Vor de kinderen is er gratis 'krimpie dinkie' en een grabbelton. De beurs is open van 11 tot 16.30 uur, de toegang is gratis. GOES - Tijdens het paasweek end van vrijdag 28 tot en met maandag 31 maart staan de Zee landhallen in Goes in het teken van 'sport en avontuur'. Naast vele demonstraties met topspor ters, wedstrijden en uitgebreide voorlichting via presentatie stands is er voldoende gelegen heid voor de bezoekers om ook zelf actief aan de slag te gaan. Een greep uit de activiteiten: streethockey, inline-skate, absei- len, tokkelbaan, mountainbike, persluchtduiken, klimwand, een surfsimulator en een fiets trail. Reisorganisaties presenteren die dagen hun programma's die zijn afgestemd op sport en avontuur en sportorganisaties en -scholen laten zien waar ze mee bezig zijn. Daarnaast is er ruime aandacht voor sport voor ouderen en ge handicaptensport. Bezoekers aan de beurs wordt aangeraden om in sportieve kleding te komen. De openingstijden van het spor tieve en avontuurlijke evenement zijn van 10 tot 18 uur. Op de ope ningsdag echter is de Zeelandhal geopend van 14 tot 22 uur. VOORSTELLEN AAN M'N VERLOOFDE? Yulduz Usmanova VLISSINGEN De uit Oesbekistan afkomstige zange res/componiste Yulduz Usmanova is een „selfmade woman". Zij volgde een opleiding oriëntaalse muziek aan het conservato rium van Tashkent. Na afgestudeerd te zijn, begon zij haar ei gen muziek te componeren en produceren en richt ate haar ei gen platenstudio op. OpZondag 16 maart verzorgt zij een optre den in het Arsenaaltheater in Vlissingen. De middag begint om 15.00 uur. Haar liederen, voorzien van so ciaal-kritische teksten, waren lange tijd verboden, maar „glasnost" en „perestroika" brachten haar in de gelegenheid haar muziek openbaar te ma ken en haar vleugels uit te slaan. Sindsdien is Yulduz Us manova uitgegroeid tot een in ternationale ster die op talloze festivals (waaronder het be roemde Engelse WOMAD Festi val) te gast is geweest. Inmid dels zijn er drie c.d.'s van haar verschenen, waarvan twee op Peter Gabrielsa wereldmuziek label Real World. Haar expressieve muziek doet nog het meest denken aan Turkse popmuziek vermengd met Oezbeekse folklore, Chine se en Perzische invloeden en westerse rockmuziek. Samen met twee oriëntaalse danseres sen en zes musici brengt zij een indrukwekkende show waarin oost en west samensmelten. Kaarten kosten 22,50 gulden (met kortingspassen 17,50 gul den) en zijn in voorverkoop bij de VVV/ANWB, Nieuwendijk 15, Vlissingen, tel. 419275. blue flame records MIDDELBURG - De afdeling Zeeland van de Ned. Chr. Reis vereniging houdt woensdag 19 maart om 19.30 uur haar jaarver gadering annex dia-avond in 'De Schakel', Bachtensteene 14 te Middelburg. De toegang is gratis. De avond staat in het teken van Oost-Europa. Er zijn dia's te zien van Tsjechië, Polen, Hongarije en Roemenië, de steden Praag, Krakov, Boedapest, Sibiu en Brasos en de concentratiekam pen Auschwitz en Birkenau. De Hongaarse poesta'a en de rijke cultuur met prachtige kerken en stille kloosters van Roemenië ko men eveneens aan bod. ©JFS

Scheldebode | 1997 | | pagina 15