de Golfbaan TT 'li Voorrang voor jeugdbeleid en wijkbeheer „Aanpasbare woningen voor iedereen" Alle Beverburchers dansen O O wolkbreuk in theater De Stelle GROENKALENDER ELKE WEEK HUIS AAN HUIS OP WALCHE E N Thema-middag moet betrokkenen overtuigen 4 halen 3 betalen 5 halen 4 betalen Hondsbrutaal LU N LU LU y&n w woensdag 12 februari 1997 Prioriteit voor onderdelen beleidsprogramma Wijkbemiddelaars Drempelloos Haast Duurder Broeders van Taizé TKmten bakken ZEEUWSE VLEGEL APPELFLAP ROGGETOOSTJES MIDDELBURG Er komt regen. En wel op dinsdag 18 en woensdag 19 februari in de Stadsschouwburg aan het Molen water. Dan komt het musicalspektakel Singin' in the rain met in de hoofdrol Fed Butter naar Middelburg. Singin' in the rain is een film-klassieker uit 1952 met de beroemde scène waar Gene Kelly de titelsong danst in de stromende regen. De theaterversie die in 1983 in Londen in première ging was al even succesvol. En nu is er dan ook een spectaculaire Neder landstalige versie. Singin' in the rain gaat over Lockwood Lamont, twee filmsterren die samen enorme successen vierden in de periode van de stomme film. Dan komt echter de geluids film en verschijnen ze voor het eerst pratend op het witte doek. Lina Lamonts stem is een ramp en hun carrière lijkt ten einde. Katty Selden, de geliefde van Lockwood, wordt aangenomen als Lina's 'stem'. Dat kan natuurlijk niet geheim blijven en al gauw blijkt wie de echte ster is van de film.. Dankzij een heu se regeninstallatie zal Fed Butter de klassieke titelsong zingen en dansen in de stromende regen. Per voorstelling plenst er maar liefst duizend liter water op het theaterpodium, dus neem uw paraplu mee. De voorstelling begint om 20.00 uur en kaarten kosten 47,50 gulden (voor kortingspassen 42, 50 gul den) en zijn in de voorverkoop aan het theater. STICHTING HET ZEEUWSE LANDSCHAP Van vliedbergen wordt dikwijls gezegd dat de naam vliedberg eigenlijk niet helemaal klopt. En wie de geschiedenis van de vliedbergen bekijkt, komt inderdaad tot de conclusie dat ze veel langer als kasteel met een militaire functie gediend heb ben, dan als wijkplaats bij hoge vloeden. Om nog maar te zwij gen van de vele eeuwen dat de vliedbergcomplexen met hun ongeving dienst deden als weidegrond. Toch staat vast dat de meeste vliedbergen van oorsprong in derdaad zijn wat hun naam aangeeft: plaatsen waar men naar toe vliedt (vlucht) als het hoog water is. Net als de terpen in Friesland dus. Geschiedkundigen hebben de opbouw van de vliedbergen nauwkeurig onderzocht en daarbij is gebleken, dat de meeste vliedbergen twee fasen in hun bestaan kennen. Een lage heuvel, een zogenaamde stelle, is opgeworpen in de perio de voordat er dijken waren. De eerste dijken dateren uit de elf de eeuw en men kan dus concluderen dat de meeste vliedber gen ouder zijn dan duizend jaar. Ze werden opgeworpen door herders die in de zomer hun kudden weidden in het uitgestrek te schorrengebied dat destijds het gehele Deltagebied omvatte. In het winterhalfjaar verbleven de herders met hun kudden veilig op de hogere zandgronden in Vlaanderen. Maar ook in de zomer kon de vloedstand wel eens flinke uitschieters verto nen en de vliedbergen vormden dan een toevluchtsoord. De vliedbergen heetten destijds stellen en de herder stond bekend als stellenaar. Een een stelle waarin het midden een put was uitgespaard om het zoete regenwater op te vangen, heette een hollestelle. Zo'n voorziening was bepaald niet overbodig in een gebied van vele honderden vierkante kilometers waar al het oppervlaktewater zout - en dus ondrinkbaar - was. Vliedbergen vormen het meest opvallende maar zeker niet het enige landschapselement dat aan de periode van voor de bedij king herinnert. Ons vliedbergencomplex in Baarsdorp wordt aan de oostkant begrensd door een karakteristiek Zeeuws kronkelweggetje, dat nauwkeurig de loop van een Middel eeuwse getijdegeul volgt. Voor wie er oog voor heeft is het landschap één brok geschiedenis. SCHELDEBODE Eigenaren wolfgang Krug en wouter verwoert van de Middel burgse Eeterijietsje Anders Een naam die de lading dekt. Archeologie staat steeds meer in de belangstelling, merkt provin ciaal archeologe Ellen vreeneg- oor. Als voorproefje op Valentijns dag deelde Valentino alias Spuit Elf afgelopen zaterdag rozen uit in de binnenstad van Middelburg. h\»w 4 MIDDELBURG - Het nieuwe college van B en W heeft bij zijn aantreden in januari een daad krachtig bestuur beloofd. In dit kader past het vervroegd uit voeren van een aantal punten van het beleidsprogramma 1997-2002. Al dit jaar wil het gemeentebestuur wijktafels in stellen. Een eigen budget moet het zelfbeheer in de wijken ge stalte geven. Een ander punt uit het beleids programma dat naar voren wordt gehaald, is het opvoeren van politietoezicht zowel over dag als 's nachts. Onlangs is daarvoor de Stichting Stads- toezicht Vlissingen/Middelburg opgericht. Het streven is al dit jaar meer stadswachten in te zetten. Een andere zaak die het college prioriteit wil geven, is het jeugdbeleid. Een jeugdhonk in Amemuiden en een oplossing voor de huisvesting van de Mid delburgse open jongerenso- ciëteit Midgard, mogelijk in de vorm van een poppodium bij het Centrum Nieuwe Muziek in de Kloveniersdoelen. Verder moeten in woonwijken 30-kilo- meterzones ingesteld worden en wordt de Kleverskerkseweg verbeterd. Er komt ook een fietspad. Ook wil het college de norm van kwijtschelding dit jaar met één procent verhogen. De verantwoordelijke wethou ders P.M. Bruinooge (financiën) en M.L. Strous (sociale zaken) maakten een en ander tijdens een persconferentie afgelopen vrijdag bekend. Het invoeren van wijktafels en zelfbeheer in de wijk acht het gemeentebestuur van groot be lang om een goede communica tie tussen inwoners en gemeen tebestuur tot stand te brengen. Er komen wijkbemiddelaars en wijkonderhoudsploegen. Deze worden betaald uit het budget dat voor de zogenaande Mel- kertbanen beschikbaar is. De wijktafels krijgen hun eigen budgetten en worden in de uit voering van hun beleid onder steund door de wijkwethouder. Goed zelfbeheer wordt boven dien beloond met extra pre mies. De Stichting Stadstoezicht Vlissingen/Middelburg krijgt de stadswachten in Middelburg en Vlissingen onder haar hoede. In het Stichtingsbestuur zitten vertegenwoordigers van de ge meenten Middelburg en Vlis singen en van de regiopolitie. Door het inzetten van meer stadswachten kan de gewone politieman zich op andere ta ken richten. Het jeugdhonk in Arnemuiden gaat ongeveer drie ton kosten. Een banenpooler wordt aange trokken om het jeugdhonk te exploiteren, waardoor de jaar- lasten beperkt kunnen blijven. Het huisvestingsprobleem van Midgard is een zaak die al jaren sleept. Het jongerencentrum is nu gevestigd in de Kuipers poort, waar omwonenden in het verleden veel klachten hadden over geluidsoverlast. Bovendien is de ruimte niet toereikend. De beste oplossing is andere huis vesting, maar die kon de ge meente tot op heden niet bie den. Nu gaat de gedachte uit naar realisatie van een poppo dium in het Centrum Nieuwe Muziek. De gemeente is van plan dit jaar de kwijtscheldingsnorm voor bijvoorbeeld afvalstoffen heffing en rioolrecht met één procent verhogen. De norm komt dan te liggen op 96%. Het is nog niet helemaal duidelijk hoeveel het dit jaar gaat kosten. Dat hangt onder meer af van het aantal aanvragen. Voorlo pig gaat het college ervan uit dat de extra kosten dit jaar bijna tweehonderdduizend gul den zullen bedragen. Voor de volgende jaren wordt steeds op nieuw bekeken of de norm ver der verhoogd kan worden. De gemeenteraad behandelt de begroting voor 1997 en de voorgestelde ombuigingen tij dens de raadsvergadering op 10 maart. door Bas Koek MIDDELBURG Brede gangen, lage drempels en badkamers zonder een douchecel. Als het aan voorlichter Jobse van de afde ling Wonen van de ouderenbonden in Zeeland ligt, worden alle nieuwe woningen in Middelburg met onmiddelijke ingang 'aan pasbaar' gebouwd. Diverse belangenbehartigers van ouderen en gehandicapten houden vrijdag 14 februari een thema-middag over aanpasbaar bouwen. Ze willen het genodigde publiek ervan over tuigen dat woningen zodanig ontworpen moeten worden, dat ze op een goedkope manier kunnen worden aangepast aan een gehandi capte inwoner. „Aanpasbaar gebouwde wo ningen zijn voor iedereen. Ze zijn niet speciaal voor gehan dicapten. Het gaat om aanpas singen in de woning waar nie mand last van heeft, maar die voor sommige mogelijke bewo ners voordeel brengen." De heer Jobse vertegenwoordigt de afdeling Wonen van de Zeeuwse ouderenbonden. Hij wil dat alle nieuw te bouwen woningen in Middelburg, en het liefst ook in de rest van Zeeland, aangepast gebouwd worden. Vrijdag 14 februari houden de Stichting Ouderen Middelburg (SWOM) en HUWAP, het sa menwerkingsverband van Huurdersvereniging Middel burg, Werkgroep Gehandicap ten Walcheren en de ouderen bonden ANBO en PCOB een thema-middag over aanpas baar bouwen. Wethouders, po litieke partijen, diensten van Stadsontwikkeling, woon- stichtingen en architecten, alle betrokkenen zijn uitgenodigd. Jobse: „Kennelijk moeten we het een ingenieur uit de prak tijk laten uitleggen, want on danks al onze inspanningen weet nog niemand wat aanpas baar wonen nu eigenlijk is." Aanpasbare woningen zijn wo ningen die zo gebouwd zijn dat ze tegen lage kosten kunnen worden aangepast aan de be hoeften van gehandicapten. Een aanpasbare woning is niet hetzelfde als een aangepaste woning, die aangepast is aan de specifieke behoefte van een gehandicapte bewoner. Een reeks van relatief eenvou dige aanpassingen onder scheidt een normale woning van een aanpasbare. Zo hebben aanpasbare woningen gangen van minstens 1.20 meter breed. Van binnen zijn ze drempelloos en de drempels die toegang naar buiten en naar de badka mer verschaffen, mogen maar twee centimeter hoog zijn. De trap moet zo zijn gebouwd, dat er een invalidenlift kan wor den gemonteerd en de licht schakelaars en de deurbel moe ten laag hangen. De SWOM en de HUWAP me nen dat aangepast bouwen er voor zorgt dat gehandicapten minder snel naar een duurder alternatief, zoals een verzor gingstehuis of andere instel ling hoeven te verhuizen. Doordat een aanpasbare wo ning eenvoudig en goedkoop is aan te passen, kunnen ze lan ger thuis blijven wonen. Jobse voert al sinds december strijd om de gemeente Middel burg zo ver te krijgen dat alle woningen voortaan aanpas baar gebouwd worden. In maart stemt de gemeenteraad over dit voorstel. Jobse heeft Thea van Belleghem, Sara Jobse en Rie Wisse op het bouwterrein De Veerse Poort in Middelburg. Deze drie dames zetten zich in voor de invoering van aanpasbaar bouwen. FOTO PIET DAVIDSE haast, want de voorbereidin gen voor de bouw van het pro ject Veerse Poort, waar onge veer achthonderd woningen gebouwd gaan worden, zijn in volle gang. Jobses strijd begint echter zijn vruchten af te werpen. „Alle VLISSINGEN Alle leerlingen van openbare basisschool De Beverburch' uit Middelburg werkten in de week van 3 tot en met 7 februari aan een dans-toneelstuk en allemaal deden ze af gelopen vrijdagavond mee aan de slotvoorstelling in Scholengemeenschap Scheldemond in Vlis singen. Veertien juffen van Jazz-balletschool Joke Louwerse uit Middelburg hielpen mee om de dansen perfect in te studeren. En perfect was het. Vrolijk gekleed en kleurig geschminkt versche nen de groepen op het podium om hun dansjes op te voeren. Verkleed als boswachter, lieveheers beestjes, vlinders, teddyberen, clowns, suikerspinnen ofals kinderen. De uitvoering bestond uit drie delen en kreeg de allesomvattende en veelzeggende titel 'Go Crazy' mee. kleine partijen zijn het met ons eens. We hebben veertien van de 29 zetels aan onze kant." Maar niet iedereen staat te trappelen om alle woningen aanpasbaar te bouwen. Wethouder Van Dijk-Sturm (VVD), die gehandicapten-za ken in haar portefeuille heeft: „We kunnen niet iedereen die een huis gaat bouwen dwingen aanpasbaar te bouwen. Dat zou niet reëel zijn. Ik weet niet ADVERTENTIE of ik zou willen dat alle wonin gen voortaan aanpasbaar ge bouwd worden. Ik heb geen zicht op de bijkomende kosten. Bovendien heb ik geen midde len om aanpasbaar bouwen af te dwingen." De Woningbouwvereniging Middelburg (WVM) ziet de plannen niet zitten omdat ge handicapten maar een klein deel vormen van alle huurders. Volgens de WVM is aanpasbaar bouwen bovendien duurder dan gewoon bouwen. Jobse ontkent dit: „Het ontbreekt de wethouder en de woningbouw vereniging aan kennis en wil. Ze zouden eens bij de gemeen ten Den Haag, Barendrecht of Zoetermeer moeten informe ren. Daar wordt al aanpasbaar gebouwd. Gemiddeld genomen is aanpasbaar bouwen niet duurder." Alle bouwers moeten zich ove rigens wel houden aan het nieuwe landelijke Bouwbe sluit, dat in juli van kracht gaat. In dit Bouwbesluit zijn belangrijke eisen van aanpas baar bouwen al opgenomen. De bouwplannen voor de Veerse Poort kunnen echter voor die tijd al rond zijn, zodat die re gels niet gelden voor de wonin gen die daar gebouwd gaan worden. MIDDELBURG Op uitno diging van Zeuwse jongeren en de Mideelburgse Raad van Kerken komen twee Neder landse broeders uit het Franse dorp Taizé op 16 februari naar Middelburg. In 1940 stichtte de protestantse broeder Roger Schütz in het Bourgondische dorp Taizé een gemeenschap. In de loop van de tijd vestig den zich steeds meer broeders, ook rooms-katholieke, bij de communauteit, die nu zo'n honderd leden telt. Ieder jaar komen duizenden jongeren en ouderen naar Taizé om zich zelf en elkaar beter te leren kennen en te zoeken naar wat het geloof voor hen betekent. Op zondag 16 februari vertel len de Nederlandse broeders uit Taizé over hun werk. De bijeenkomst in de Nieuwe Kerk in Middelburg begint om 15 uur. Het thema is verzoe ning. Om 17.00 uur begint een gebedsdienst, voorafgegaan door een zangoefening, 's Mid dags is er kinderopvang. 8R00DJE VAN DE WEEK puur natuur volkorenbol Nu voor 1.59 Weekend -lekker -aanöiedmg goed gevuld met verse appel ook om thuis af te bakken Westdijk 29 Arnemuiden 0118-603300 Seisweg 55 Middelburg 0118-641606 Markt 24 Veere 0118-501215 Zo rond deze tijd van het jaar worden velen van ons verblijd met een grote blauwe envelop van de Rijksbe lastingdienst. Dat betekent weer ettelijke uurtjes puz zelen om de eindjes met aantrekkelijke en geoorloofde aftrekposten aan elkaar te knopen. En al het even kan, geld terug want telt iedere gulden retour van de belasting immers niet voor twee? Alhoewel, als je veel moet betalen dan heb je er hopelijk ook naar verdiend. Voor de minister van het departement van financien zijn er sinds kort gouden tijden aangebroken. Via de omzetting van de motorrijtuigenbelasting naar hou derschapsbelasting heeft zijne excellentie Zalm maar liefst meer dan een miljard, en dat is duizend miljoen, guldens extra opgevist. Op ons wagenpark van vijf miljoen voertuigen betekent dat jarenlang twee hon derd gulden per auto te veel betaald is. Allemaal geld van zwartrijders die er prat op gaan geen of te weinig motorrijtuigenbelasting te betalen. Daar lusten de honden geen brood van. In de gemeente Goes hebben ze ook wat bedacht om makkelijk belastinggeld van de burgers af te troggelen. De hondenbelasting is er zogenaamd vervallen en vervolgens ondergebracht bij de onroerende-zaakbelasting. Dat betekent dat door iedere Goese wooneenheid zo ondergeschoven hon denbelasting betaald moet worden. Hond of geen hond, die post wordt berekend. Is dat niet ontroerend goed? Administratieve vereenvoudiging heet dat, minder rompslomp, minder kosten, totaal opbrengst ruim drie ton. Deze belastingverordening werd simpel als hamerstuk afgewerkt. 'Ach', zullen ze daar ge dacht hebben, 'laat de burgers maar een beetje mor ren, blaffende honden bijten niet'. En dat is hondsbru taal. Cameleon

Scheldebode | 1997 | | pagina 1