SCHELDEBODE Bewegende beelden van bewogen geschiedenis 1945-1950 Werken aan de schoonheid van Walcheren ^yoederstaal WN Zeeland kampt met tekort aan vrijwilligers C.v.-ketel vervanging en milieu BURO VOOR RECHTSHULP Van een vogel en een poes Herbert/ IN HET NIEUWS Van depressie naar New Age Nieuwe boeken en CD's Kampioenschappen bowlen De kleine lettertjes woensdag 5 februari 1997 Marshall-hulp Koningin Elfstedentocht MIDDELBURG Onder auspiciën van de Koorkerkgem.ee- schap houdt Aleid Schiller op woensdag 12 februari een lezing in de aula van de Zeeuwe Bibliotheek. Onzekerheid en perfectionis me leiden ook bij niet-gelovigen tot depressie en andere el lende. De oplossing ligt in een manier van kijken die 'kwaad' een pplek geeft en een handvat aanreikt hoe ermee om te gaan. Voor Aleid is dat het geval bij holistisch of nieuwe tijdsdenken, waarin Christus, als verbinding tussen mens en God, centraal staat. Aleid Schilders is psychologe, publiciste en geestelijk verzorgster in de psychiatrie. Toegangskaarten a tien gulden zijn verkrijgbaar bij boekhandel Fanoy of de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. ZOUTELANDE Op dinsdag 11 en woensdag 12 februari is in Zaal Middendorp, Smidsstraat 16 in Zoutelande de tentoon stelling 'C.V.-ketelvervanging en milieu' ingericht. De tentoon stelling is vooral bedoeld voor mensen die plannen hebben om thuis energiebesparende maatregelen toe te passen of hun ver warmingsinstallatie aan te passen. Medewerkers van de afde ling Voorlichting van de N.V. Delta Nutsbedrijven zijn aanwe zig om vragen te beantwoorden over zaken als verwarming, woningisolatie, verlichting en waterbesparing. Het beroemde boek 'Het land dag God vergat' van Anthony van Kampen over een leprakolonie in Brazilië, is opnieuw uitgebracht met een nawoord van zijn dochter Nienke van Kampen. Het is een uitgaven van Van Holkema Warenndorf, ISBN 90 269 7460 4 en kost 29,90 gulden. Het boek is in de meeste boekhandels te krijgen en kan ook besteld worden door overmaking van het bedrag op giro 5008 van de Leprastichting Amsterdam onder vermelding van 'Het land dat God vergat'. Onder het in Middelburg gevestig de Nederlandse label ZEFIR is een CD uitgebracht van de orga nist Leen de Broekert. Op het in 1706 gebouwde Duyschot-orgel speelt hij werken van J.S. Bach, Couperin, Mozart en Rossini. De unieke kwaliteiten van het bijzondere orgel komen op deze CD met virtuoos orgelspel goed tot uiting. Het voorjaar nadert en dat is voor velen weer de tijd om aan de lijn te gaan denken, Om voor de zomer een mooi figuur te hebben, zijn de boeken 'Weight Watchers 365 dagen lekker slank' en 'Weight Watchers Het com plete Fitness-boek' onmisbaar. Het eerste boek bevat 365 recep ten, verdeeld over 52 weken en kost 17,50 gulden (ISBN 90 269 3572 2). Het fitnessboek biedt de keuze uit vijf verschillende wor kouts en geeft nuttige informatie over de aanschaf van apparaten en het kiezen van een sportclub (ISBN 90 6091 367 1). Het kost 32,50 gulden. Beide boeken zijn uitgegeven door Uitgeverij Van Dishoeck en zijn verkrijgbaar bij de boekhandel. door Reinier de Rooij MIDDELBURG Op de verenigingskampioenschappen van de Bowling Vereniging Middelburg hebben 82 bowlers gestreden om de titel. Bij de jeugdbowlers was het Michel Elbertse die zijn con- curenten de baas bleef. Was het verschil met Jeroen Heikoop na de series slechts een pin, in de vierde en laatste game was het El bertse die de zege naar zich toe wist te halen, met een game van .170 bleef hij Heikoop (118) ver voor. Bij de Dames was het een zinderende finale, die met een verschil van slechts 1 pin werd be slist. Liana de Jonge en Anemiek Roelofs waren aan de finale be gonnen met 102 pins verschil, deze riante voorsprong was maar net voldoende om de zege binnen te halen. Anemiek moest in haar laatste beurt slechts 6 pins omgooien om de overwinning te vie ren. Maar door een duim die al in de derde finalegame dikker be gon te worden was het voor haar steeds moeilijker om een goede bal te gooien, mede hierdoor kwam in deze laatste worp de bal verkeerd los en vielen er vier pins om m plaats van de nodige zes. Bij de heren was het Ferdi Meulmeester die als eerste de finale in ging, maar hij moest direct in de eerste game al een slechte game noteren. Met een 145 game was de voorsprong die hij had in één keer weg. Hierna waren er evenals bij de damesfinale zeer span nende games, met minimale werschillen tussen de deelnemers. Bij aanvang van de zesde en beslissende game was het verschil tussen de nummer één Frank de Zeeuw en de nummer drie Michael Snij ders slechts 64 pins.Dit was toch te veel voor de jeugdige Snijders. Met een mooie 181 game was het Frank de Zeeuw die voor Leo de Ruiter de zege wist te behalen. \4 w Het Burgerlijk Wetboek bevat een uitvoerige regeling over alge mene voorwaarden. Het gaat daarbij om de 'kleine lettertjes' be horend bij een overeenkomst. De regeling is ter bescherming van consumenten bedoeld. De consument is iedere particulier die goe deren koopt bij een normale winkel of een bedrijf. Dit kan varië ren van een kruidenier tot een garage. De consumentenkoop is ge detailleerd in de wet geregeld. Verkopers kunnen er in algemene voortvaarden niet in uw nadeel van afwijken. De regeling in het Burgerlijk Wetboek geldt echter ook voor een aantal andere overeenkomsten, zoals het boeken van een reis, het afsluiten van een verzekering, het openen van een bankrekening en het laten repareren van een auto. Deze overeenkomsten zijn namelijk geen koopovereenkomsten, maar overeenkomsten tot het verlenen van diensten. De verkoper, het reisbureau, de verze keringsmaatschappij, de bank en de garage hanteren eigen alge mene voorwaarden en deze verschillen dus. De wet biedt onder andere de mogelijkheid om onredelijke voorwaarden te vernieti gen. Is de inhoud bekendgemaakt? Het uitgangspunt van de wet klinkt erg onvriendelijk. U bent aan de algemene voorwaarden, de kleine lettertjes, gebonden. U moet echter wel de gelegenheid hebben gehad de algemene voorwaar den te lezen. Als dat niet het geval is geweest, bent u er niet aan gebonden. Normaal gesproken betekent dit dat de voonoaarden voor of bij het sluiten van een overeenkoinst aan u moet worden uitgereikt. Als de tekst ervan kort is, kan ook met een bord aan de wand worden volstaan. Uitreiking van de algemene voorwaarden is niet mogelijk. De overeenkomst wordt bijvoorbeeld telefonisch gesloten of de voorwaarden beslaan een heel boek werk. In zo'n ge val moet de verkoper voorafgaand aan het sluiten van de overeen koinst u meedelen ivaarude voorwaarden kunt inzien. Tenslotte, moeten, wanneer u dat wenst, de voorwaarden kosteloos aan u worden toegezonden. Is de inhoud redelijk? Een bepaling in de algemene voorwaarden kan worden vernietigd door de rechter als zo'n bepaling onredelijk is. Als uitgangspunt geldt dat u, de consument, de onredelijkheid van zo'n bepaling moet aantonen. Dit is echter anders als het een bepaling betreft die in de wet wordt genoemd. Het Burgerlijk Wetboek bevat na melijk twee lijsten van bepalingen. De ene lijst somt bepalingen op die altijd onredelijk zijn. Zo mag in de algemene voonoaarden het recht om de overeenkomst te ontbinden nooit aan de koper worden onthouden. Deze lijst wordt de zwarte lijst genoemd. De andere lijst, de grijze lijst, bevat bepalingen die vermoed wor den onredelijk bezwarend te zijn. Van deze bepalingen moet dege ne die ze hanteert, aantonen dat ze toch redelijk zijn. De bewijs last is in dat geval omgekeerd. De verkoper zal bijvoorbeeld in het geval de koper lang op het bestelde heeft moeten wachten, moeten aantonen dat dat redelijk is. Meestal zal hij in dit bewijs niet sla gen. Het is niet altijd makkelijk na te gaan of een bepaling rede lijk is of niet. De twee lijsten zijn voor de meeste mensen moeilijk te lezen. Bij een geschil hierover kan het dus noodzakelijk zijn dat u een deskundige raadpleegt. Voor advies over algemene voor waarden kunt u, als consument, terecht bij het Bureau voor Rechtshulp. Heeft u vragen naar aanleiding van dit artikel of an dere vragen van juridische aard, dan kunt u altijd voor advies en hulp terecht op het gratis spreekuur van ons bureau. In Middelburg: Vlasmarkt 28, iedere maandagmiddag en donder dagavond, uitsluitend volgens afspraak. Afspraken maken elke werkdag tussen 09.00-12.00 uur via 637120. In VUssingen: „Open Hof", A. Gogelweg 59, iedere dinsdag 09.00- 11.00 uur. De hoofdvestiging van het bureau te Middelburg is de hele week telefonisch bereikbaar onder nummer: 637120. VLISSINGEN - Filmbeelden over belangrijke en alledaagse gebeurtenissen in de recente Nederlandse geschiedenis zijn in een speciale boekhandelsedi tie van de serie Beeld van Ne derland door het Nederlands Filmarchief uitgebracht op vi deo. De videobanden, met de ti tel Uit het Polygoonjournaal 1945-1950 (dubbelcassettes) zijn voor verkrijgbaar bij de boekhandel. Nederland was er niet goed aan toe na vijf jaar oorlog: de Wie- ringermeer was op het laatste moment nog door de Duitsers onder water gezet, ook Walche ren stond onder water, de Bet uwe lag vol met mijnen zodat er niet geoogst kon worden, de spoorwegen waren voor een groot deel onbegaanbaar, tallo ze woningen waren vernield of zwaar beschadigd, er waren veel doden en gewonden. Veel dakloos geworden Nederlan ders woonden in schuilkelders, hutten en geïmproviseerde wo ningen. Langs de kust van Wal cheren en Zeeuws-Vlaanderen namen gezinnen zelfs hun in trek in door Duitsers gebouwde bunkers. Ook op andere gebie den was de schaarste groot. Zo was er een groot tekort aan le vensmiddelen, brandstof en kleding. Om de financiële situa tie te verbeteren, werd tot een ingrijpende maatregel besloten: de geldzuivering. Het oude geld werd waardeloos verklaard en moest worden ingeleverd. Ie dereen kreeg in plaats daarvan Door de woningnood waren gezinnen langs de Nederlandse kust genoodzaak hun intrek te nemen in verlaten bunkers. een nieuw tientje, dat de ge schiedenis inging als 'het tientje van Lieftinck'. Daarnaast wer den bank- en girorekeningen geblokkeerd. Amerika bood Europa steun bij het gezond maken van de economie, de zogeheten Mars- hall-hulp. Dit jaar wordt her dacht dat het 50 jaar geleden is, dat die hulp op gang kwam. Ne derland kreeg voor ruim drie miljard dollar aan goederen, waaronder tarwe. Brood en sui ker konden daardoor vrij spoe dig weer van de bon. Ook de ontginning van de Noordoost polder, waardoor nieuwe land bouwgrond vrij kwam, hielp daarbij mee. Daarnaast ont wikkelde de industrie zich snel. Van een agrarisch land veran derde Nederland in een indus trieland. Ook de buitenlandse politiek komt aan de orde op de video banden. De kwestie van Neder- lands-Indië bijvoorbeeld, waar bij Nederland troepen naar In- dië stuurde om de onafhanke lijkheidsbeweging een halt toe te roepen, wat uitliep op een bloedige strijd, waarna Neder land zich uiteindelijk uit de in 1945 uitgeroepen republiek In donesië terug moest trekken. De spanningen die tussen oost en west waren ontstaan, ontlaadden zich rond Berlijn. In verband met de crisis rond Ber lijn en de communistische drei ging in Oost-Europa werd de NAVO opgericht. Ook in China namen de troe pen stelling tegen het opruk kende communisme. Al vanaf 1945 woedde in China een bur geroorlog. De nationale rege ring vluchtte in 1949 en de volksrepubliek China werd uit geroepen met Mao als presi dent. Na de oorlog waren joden in groten getale geëmigreerd naar Palestina waar ze een eigen staat wilden stichten. Palestina werd nog door de Engelsen als mandaat beheerd, maar in 1949 trok Engeland zich echter terug en kort daarop werd de staat Is raël uitgeroepen die al snel door enkele landen erkend werd. De eerste vrije verkiezingen na de oorlog werden in 1946 ge houden. De oude partijen keer den terug in de regeringszetels en er werd een rooms-rode coa litie gevormd. Bij de verkiezin gen van 1948 werd de legenda rische Willem Drees minister president. Nederland kreeg niet alleen een nieuwe minister-president, maar ook een nieuwe koningin. Na een halve eeuw koningin te zijn geweest, gaf Wilhelmina in 1948 de troon over aan Juliana. De winter van 1946-1947 was zeer streng, zo streng zelfs dat de Waddenzee dichtvroor. Ui teraard kon er dat jaar een elf stedentocht georganiseerd wor den. De kou deed echter ook de vraag naar brandstoffen toene men en om daaraan te kunnen voldoen, werd in de Limburgse mijnen op zondag doorgewerkt. De Olympische Spelen van 1948 in Londen waren een succes voor Nederland met de viervou dig Olympisch kampioene Fan nie Blankers Koen. Talloze andere onderwerpen, waaronder de aardgasvondst bij Coevorden, het sprookjeshu welijk van Rita Hayworth met prins Ali Khan en de rechtszaak tegen meestervervalser Han van Megeren passeren de revue op deze indrukwekkende video band, Uit het Polygoonjournaal 1945-1950. De video, met het ISBN 905679230X, duurt 2 x 45 minuten (dubbelcassette) en is verkrijgbaar bij de erkende boekhandel en kost 39,95 gul den. VLISSINGEN De vorst is nog niet uit de grond, maar in de Ruilverkavelingskrant Walcheren, een uitga ve van de Landinrichtingscommissie, wordt al gedacht aan het werk dat dit jaar op Walcheren uitgevoerd zal worden.Conform het herinrichtingsplan voor Walcheren worden nieuwe fiets- en recreatiepaden aangelegd of verbeterd en wordt een aanvang gemaakt met het aan planten van een bos bij Westkapelle. Voor inwoners én recreanten wordt Walcheren zo steeds aantrekkelijker en keert misschien de benaming Walcheren, tuin van Zeeland, ooit terug. Een bestek is in voorbereiding waarin een aantal wegen en re creatiepaden zijn opgenomen. Dit zijn de Zanddijkseweg, Ko- kerheulweg, Gapingsedreef, Breeweg, Werendijkseweg, de kruisingen op de Klaassesweg- Zwaanweg ter plaatse van de Noordendolfer, Valkenisseweg, Strandweg en de Galgeweg. Verder wordt een fietspad langs de Klaassesweg aangelegd vanaf de Werendijkseweg tot de Strandweg en verlengde Zuid- weg. Eventuele beplantingen langs en kele wegen en paden worden pas later uitgevoerd. Het is het plan om medio 1997 met de werken te beginnen. Waar gronden nodig zijn voor de uitvoering van de werken zijn de grondgebruikers reeds ingelicht. De werken moe ten eind 1997 afgerond zijn. Aan verkeersveiligheidsaspecten wordt de laatste jaren veel aan dacht besteed door de verant woordelijke instanties. Ook de wegen en paden die in het kader van de ruilverkaveling worden aangepakt, worden getoetst op de laatste inzichten op het gebied van verkeersveiligheid. Dit bete kent dat afhankelijk van de plaatselijk situatie voorzieningen worden opgenomen zoals aan passingen van T-aansluitingen van wegen en het aanbrengen van verhoogde plateaus om de snelheid van het verkeer te regu leren. Zo worden onder andere in de Breeweg en de Zanddijkseweg verhoogde plateaus opgenomen. Begin 1996 zijn de waterlopen in het gebied tussen Domburg en Veere ingemeten om te zien hoe ze erbij lagen. Aan de hand van berekeningen is bepaald of deze waterlopen voldoende afmetin gen hebben of in welke mate ver beteringen moeten worden uitge voerd. Ook hier is gebleken dat bij enkele waterlopen de huidige situatie voldoende is, wat bete kent dat in het kader van de ruil verkaveling er niets aan deze wa terlopen gaat gebeuren, ondanks dat ze op de plankaart van het landinrichtingsplan aangegeven zijn als te verbeteren. Inmiddels zijn bij het verbeteren van water lopen in de nieuwlandpolders en in het middengebied van Wal cheren goede ervaringen opge daan met de aanleg van onder- houdsvriendelijke oevers. Een flauwer talud geeft een veel ste viger kant en biedt veiligheid bij de grondbewerking. Ook kan volstaan worden met een minder zware - of zelfs achterwege laten - van betuining. Het aanwezige riet wordt teruggezet om snel een stevig talud te krijgen. Iris wil graag een vogeltje. Ze koopt op een rommelmarkt een vo gelkooi. Ik probeer het uit haar hoofd te praten. Een vogel met twee poezen in huis, dat kan niet hoor. Ze denkt van wel. Ik zet de kooi op mijn kamer en doe de deur dicht, beslist ze. Ik hoop dat haar vogel plan over gaat. Maar dat doet het niet. Ze koopt eten en fijn zand. Mensen die in onze straat wonen hebben haar een jong vogeltje beloofd. Ik denk dat het niet kan. Een vogel moet lawaai hebben dan heeft zo'n diertje het naar de zin. Dus op je kamer kan het diertje niet staan, dan is het de hele dag alleen. En beneden kan het vogeltje ook niet want daar zijn de poezen. Maar Iris is niet te vermurwen en als het vogeltje oud genoeg is gaat ze met kooi en al het dier ophalen. Het is een schattig vogel tje. We beslissen dat de kooi dan maar op de kast moet staan. Iris is blij met haar vogeltje. Ze gaat blaadjes en gras halen want dat vindt een vogeltje lekker. Ze loopt naar buiten en ik heb wat in de keuken te doen. Maar dan hoor ik een hoop kabaal. Ik ren naar de kamer en daar is het een ravage. De kooi is van het bovenstuk ge vallen. Zand en eten ligt overal op de grond. De roe en vitrage zijn gevallen. En er is een plant gesneuveld. Hannes zit op de venster bank met het vogeltje wat nog een laatste stuiptrekking heeft. Ik grijp Hannes in zijn lurven. Het vogeltje is nog warm maar wel dood. Iris komt de poort in en ziet omdat het gordijn eraf is meteen wat er is gebeurd. Rotkat roept ze huilend. Adrie komt ook thuis en overziet de situatie zwijgend. Ik ga eerst het dode vogeltje oprui men. Het losse onderstel van de kooi staat nog op de kast. Ik denk dat Hannes zo hard tegen de kooi is gesprongen dat het bovenstuk er af is gevallen. Iris zit in de garage met haar handen voor haar ogen. Adrie gaat haar troosten. Ik ga zand en voer opruimen. Een vogel en poezen gaan niet samen maar korter dan deze paar minu ten had niet gekund. Met name bij het verbeteren van waterlopen in het middenge bied van Walcheren is op meer dere plaatsen in de waterloop de aanwezigheid van puin geconsta teerd. In de herverkaveling is dit aangebracht voor de oeverbe scherming. Het puin is zo goed mogelijk teruggezet op de onder berm van de waterloop. Ook in de onlangs ingemeten waterlopen is plaatselijk puin geconstateerd. Binnenkort wordt een bijeen komst belegd voor belangheb benden die grond moeten afstaan voor de verbetering van de wa terlopen die in het voorjaar 1997 in uitvoering komen. Zij krijgen dan informatie over de wijze van uitvoering, het verwerken van vrijkomende specie en dergelijke zaken. Een zevental stuwen in het ge bied worden in het kader van de ruilverkaveling voorzien van een automatische besturing. De stand van de klep wordt ter plaatse geregeld op basis van de waterpeilen voor en na de stuw. De besturing van de stuw wordt op zijn beurt weer via een tele foonlijn verbonden met een cen trale besturingscomputer bij het waterschap voor storingsmeldin gen bijvoorbeeld. In deze centra le worden de gegevens van de stuw bewerkt en kan de hoogte van de klep worden gewijzigd voor de zomer- en winterinstel- ling. De werken worden in het voorjaar 1997 in eigen beheer uit gevoerd door het waterschap. De eerste bosaanleg komt bij Westkapelle. Dit is mede moge lijk gemaakt door een aantal grondgebruikers die bereid wa ren een vervangende kavel te ac cepteren. Het bos is gesitueerd ten zuidoosten van het dorp en ten noorden van de Westkapelse kreek. Ook worden de nog niet beboste kavels aan de westkant van de Grindweg ingeplant. De strook langs de Westkapelse Bestaande wegen en fietspaden op Walcheren worden verbeterd en aangepast aan de eisen van het verkeer. foto archief de scheldebode kreek vanaf de Grindweg tot de Schoutsweg wordt pleksgewijs ingeplant en voor de rest inge zaaid ten behoeve van een exten sieve begrazing. Het bosgebied wordt ontsloten door een stelsel van lanen en paden voor wande laars en voor onderhoud van het bos. De altijd aanwezige zilte zeewind vraagt speciale aandacht voor de keuze van het plantmateriaal. Er wordt zoveel mogelijk gebruik gemaakt van soorten die hier van nature thuishoren. Dicht bij de kust worden bomen en struiken geplant die de zilte wind goed kunnen verdragen, zoals wilde li guster, hondsroos en struweeleik. Verder landinwaarts soorten die voor windbeschutting kunnen zorgen, zoals zwarte els, populier en schietwilg. Dankzij deze windbeschutting kunnen zomer- eik, es, linde en esdoorn hier ook worden toegepast. Rondom de plantvakken wordt een struweelrand aange legd met struikvormende soorten als veldesdoom, rode kornoelje, meidoom, sleedoorn en honds roos. Deze randbeplanting vormt door zijn rijke bloei en bessen- dracht een landschappelijk aan trekkelijke overgang naar het open buitengebied. ZEELAND - Veilig Verkeer Nederland district Zeeland kampt met een tekort aan vrij willigers. De organisatie heeft mensen nodig die bereid zijn de handen uit de mouwen te ste ken en met een tijdsinvestering van gemiddeld 5 uur per week werkzaamheden willen begelei den en uitvoeren. Voor projecten is WN Zeeland op zoek naar mensen die als projectleider of medewerker hun steentje bij willen dragen. Wel moeten zij in teamverband kunnen werken. Voor begelei ding van medewerkers wordt gezorgd en vanzelfsprekend ge maakte kosten vergoed. Van be- stuursleden binnen de Zeeuwse afdelingen wordt ook verwacht dat zij medewerking verlenen aan de uitvoering van de plan nen. Niet alleen praten, maar ook doen. Wie liever niet toe kijkt hoe het verkeer steeds meer slachtoffers vergt, kan reageren. Neem contact op voor nadere informatie met de regio coördinator van WN, de heer S.J. Vroonland, tel. 0118-642556. Belangstellenden worden verzocht een brief met levensloop te sturen naar de vi- ce-voorzitter van het WN dis trict Zeeland, mevrouw Joh. de Nood, Segeersstraat 48, 4331 JP Middelburg. Graag erbij ver melden of de interesse uitgaat naar een project of het werk binnen een afdeling. Volgens WN Zeeland is elke dode in het verkeer er een te veel. De organisatie wil zich daarom blijven inzetten om het aantal verkeersslachtoffers in Zeeland terug te brengen. Dat is zeker nodig, want de kille cijfers van het jaarlijks aantal doden en gewonden in het Zeeuwse verkeer liegen er niet om. Lan delijk zijn er per 100.000 inwo ners jaarlijks 8 doden. In Zee land ligt dat twee keer zo hoog. Dat is onacceptabel vindt WN. De voorzitter van het district de heer A.H. den Boon mocht de Aanmoedigingsprijs Verkeers veiligheid Zeeland 1996 in ont vangst nemen. Hij merkte op dat de prijs een blijk van waar dering is voor het vele werk dat zij in Zeeland verzetten. „Het is een aanmoediging om door te gaan op de ingeslagen weg", al dus Den Boon. „En dat zullen we zeker doen."

Scheldebode | 1997 | | pagina 9