SCHELDEBODE SCHELDEBODE Regionale pleitwedstrijden voor jonge advocaten Egotrippers op theatertoer Opera met Jasperina woensdag 29 januari 1997 XTC Krengig Middelburgse school helpt school in Roemenië Structureel Sponsorloop LIZARD - Op vrijdag 31 januari is er in de Piek aan de Hel- lebardierstraat in Vlissingen een optreden van de Amerikaan se bluesrockformatie 'The Monti Amundson Band'. Aanvang 22 uur, entree 15 gulden. Op zaterdag 1 februari treedt de Til- burgse core-formatie 'Green Lizzard' op. Aanvang 22 uur. Tot 21.15 uur gratis entree, daarna kost het een tientje. PORTRETTEREN - Bij de Stichting Educatief Toerisme Oranjezon wordt op 28 februari en 1 maart een workshop por tretteren gegeven in verschillende technieken. Els Hollebrand- se geeft de lessen in het atelier van Oranjezon aan de School straat 4 in Oostkapelle. Inlichtingen: 581507. INTUÏTIEF - In het souterrain van de Zeeuwse Bibliotheek zijn tot 9 februari schilderijen te zien gemaakt door cursisten van de cursus 'Intuïtief Schilderen' van het MIKV. IMPROVISATIE - Op zaterdag 1 februari treedt het Eric Vloeimans kwartet op met jazz improvisatie in het Centrum voor de Nieuwe Muziek, Kloveniersdoelen in Middelburg. Aanvang 20.30 uur. VELDLOOP - Atletica Vlissingen houdt op 15 februari een veldloop-estafette over bos- en ruiterpaden in de omgeving van restaurant de Vijgheter. Er zijn afstanden voor pupillen, junioren, damens en senioren. Ook recreanten en bedrijven zijn van harte welkom met hun teams. Inschrijving voor 5 fe bruari via tel. 463898. GENEALOGIE - Oudheidkamer Aldegonde houdt op woensdag 5 februari een bijeenkomst met demonstratie en in formatie over uw familiestamboom in sociaal-cultureel cen trum 'Het Bolwerk' nabij winkelcentrum Papegaaienburg in West-Souburg. Aanvang 20 uur. PARADISE - Mamilla Paradise treedt op zondag 2 februari op in het theatercafé Schuttershof in Middelburg. Het optre den begint om 17 uur. BEWEGINGSLEER - Op maandag 3 februari start er een nieuwe groep Chinese bewegingsleer (tai chi/qigong) in De Ruimte, Herengracht 54 in Middelburg. Informatie en opgave: 636054. VERHALEN VERTELLEN - Vanaf dinsdag 4 februari wordt in het gebouw van de Zeeuwse Volksuniversiteit (ZVU) aan de Spanjaardstraat in Middelburg een curus verhalen ver tellen gegeven. De cursus bestaat ui 10 dinsdagavonden. MIDWINTERMARKT - Op zaterdag 1 februari is er bij creativiteitscentrum Multi Colour aan de Torenweg in Middel burg een creatieve midwintermarkt. De dag duurt van 10 tot 16 uur en er zijn demonstraties met fimo klei, kartonnage, gips gieten en natuurdecoraties. WINTERWANDELTOCHT - Wandelsportvereniging 'Wil len is Kunnen' houdt op 1 februari haar derde winterserie- wandeltocht over een afstand van 5, 10, 15 (starten tussen 10.30 en 13.30 uur), 25 en 40 km (start tussen 9 en 10 uur). De start is vanuit het clublokaal in het welzijnscentrum Adriaan Coorterlaan in Vlissingen. ORIGAMI - In februari beginnen bij voldoende deelname origamicursussen voor beginners en gevorderden in Middel burg. Voor aanmelding en informatie: 627287. BAL - De Goudvinken geven op 8 februari een groot bal met medewer king van Garden in ontmoetingscentrum Dauwendaele aan de Vrijlandstraat in Middelburg. Aanvang 20 uur, entree 7,50 gulden. EXPOSITIES - In boerderijgalerie De Osseberg in Grijps- kerke exposeren Guus Boerwinkel (schilderijen) en Bert Looy (foto's) tot 23 februari. Tot en met zondag 9 februari is in Bel lamy 19 in Vlissingen het werk te zien van de Biezelingse schil der Bei Ning. In de Metro S in de Kuiperspoort in Middelburg is tot 1 maart het werk te zien van Frits van Til. In Celtic Pub the Duke in Middelburg is tot 1 februari een fototentoonstel ling ingericht van werk van leden van fotoclub De Draadont spanner. Het thema is sfeer. Olieverfschilderijen van Marijke Visser uit Middelburg zijn tot 5 maart te zien bij Omroep Zee land aan de Kanaalstraat in Oost-Souburg. APPÈLDIENST - Wijkgemeente Binnenstad houdt op zon dag 2 februari een appèldienst in de Petruskerk in Vlissingen. Aanvang 9.30 uur, samenzang vooraf. NIVONWANDELING - Nivon afdeling Zeeland maakt zon dag 2 februari een wandeling op Westerschouwen. De tocht voert door een fraai duingebied waar ook een gedeelte uit naaldbos bestaat. Vertrek vanaf de Lijnbaan in Goes (bij NS- station) om 13.00 uur en om 13.45 uur kan men eventueel bij de rotonde in Westerschouwen aansluiten. Ook niet-leden zijn welkom, zij betalen een kleine bijdrage, inlichtingen via (0113) 214459. BINGO - Supportersvereniging Rood-Wit houdt op vrijdag 31 januari een bingo-avond in de kantine van VCV Vlissingen aan de Irislaan in Vlissingen. Aanvang 20 uur. ZUSTERSCHAP - Zusterschap een georganiseerde vorm van georganiseerde verlatenheid? Op deze vraag en andere ideeën en ervaringen rond de filosofie van Hannah Ahrendt draait het tijdens de bijeenkomst, georganiseerd door vrou- wenhulpverleningsburo Artemis aan de Koudekerkseweg in Middelburg op 31 januari. De middag begint om 15.30 uur. Toegang voor leden gratis, voor niet-leden 5 gulden. KINDERDISCO Buurtvereniging Van Duyvenvoorde houdt op zaterdag 1 februari een kinderdischo in 'De Schuur' in Oost-Souburg. Aanvang 19 uur, entree een gulden. WELKOMSDIENST - In de Hofpleinkerk in Middelburg wordt op zondag 2 februari om 18.45 uur een welkomdienst gehouden. EREDIENST - Het Soefi Centrum Middelburg houdt een eredienst op zondag 2 februari in gebouw De Viere Elementen aan de Breeweg in Middelburg. Aanvang 11 uur. ANBO - De Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen houdt een themamiddag op maandag 3 februari in Bachten Reede aan de Vredehoflaan in Vlissingen. Op het programma de film 'Vlissingen van vroeger naar nu' en bingo. De middag begint om 14 uur en is ook voor niet-leden toegankelijk. LANGLAUFEN - De verenging Lesbische en Andere Vrou wen Activiteiten LAVA gaat op zondag 2 februari bij vodoen- de sneeuw langlaufen in de Ardennen. Voor aanmelding tel. 593095. VEILIGHEID - Het Zeeuws Astrologisch Genootschap houdt op vrijdag 31 januari een lezing en workshop over emo tionele veiligheid in de Zeeuwse Bibliotheek aan de Kousteen- sedijk in Middelburg. Aanvang 19.30 uur, entree 10 gulden. GNOSIS - De school van het Gouden Rozenkruis begint op 30 januari met een cursus van 12 avonden waar de universele gnosis of kennis van het hart centraal staat. De cursus wordt gegeven in de Zeeuwse Bibliotheek aan de Kousteensedijk in Middelburg en begint om 20 uur. De cursus kost 50 gulden. verschijnt in een oplage van 49.300 exemplaren elke woensdag huis-aan-huis in de gemeenten Arnemuiden, Domburg, Mariekerke, Middelburg, Valkemsse, Veere. Vlissingen. Westkapelle Kantoor Advertentieverkoop Redactie Correspondenten Fotografen Bezorging Scheldestraat 7-9, 4381 RP Vlissingen, Postbus 5051, 4380 KB Vlissingen Tel.nr.: 0118-442720, Fax: 0118-442721 Openingstijden: ma, wo, do, vrij. 9.00-12.30 uur en van13.30- 17.00 uur, dinsdag 9.00-12.00 uur, 's Middags gesloten tijdens kantooruren tel.: 0118-442720 Jos Rentmeester (verkoopleider), tel. privé: 0113-655379 Yolanda Krijger (vertegenwoordiger), tel. privé: 0118-411351 Marcel Schreur (vertegenwoordiger),tel.privé: 0118-473051 Sonja Broeders(vertegenwoordiger),tel.privé 0118-479084 Mini's (rubrieksadvertenties), tel.: 076-5312313 Afsluittijd advertenties: maandag 12.00 uur tijdens kantooruren tel.nr.: 0118-442720, fax 0118-442721 Andrien Smeels tel. privé: 0118-639719 Afsluittijd redactie: maandag 14.00 uur Dave Krajenbrink tel.: 0118-413089 Ad Roos, tel. privé: 0118-602860/06-53265518 Marco Evenhuis, tel.: 0118-471785 Harry de Lange, tel.: 0118-625195/06-52665827 Piet Davidse, tel.: 0118-623594 voor klachten over bezorging tijdens kantooruren bellen: 0118-442720 De Scheldebode is een uitgave van Zuidwest - Weekbladen. CopyngM t 19% UH9M«vnMn<hjppi| ZuidwMt - Wdtrtanfl B V MIDDELBURG - Daar stonden ze dan, die zestien meesters en meesteressen in de rechten. Al lemaal stagiaires bij gerenom meerde Zeeuwse advocaten kantoren en allemaal verplicht om afgelopen zaterdag mee te doen aan de regionale pleitwed strijden. Met knikkende knieën, droge keel en de bibberatie. Want al mogen de amices en confrères dan wel rechtsgeleerd zijn, verbaal geweld en een goe de babbel voor vakbroeders, - zusters en ander publiek is niet iedereen gegeven. Voor de meeste meesters is dat in de praktijk van minder be lang. Het gros van de rechtsza ken beweegt zich op het civiele vlak ofwel onmin tussen bur gers waarbij de advocaten worden ingeschakeld om via spitsvondige formuleringen op A4'tjes het gelijk te halen en uiteindelijk een rechter het oordeel velt. De zaken worden van te voren goed voorbereid en in de meeste gevallen is het dat dan wel. Bij kort gedingen, voorlopige voorzieningen en strafzaken vliegen ze achter de burelen vandaan en wordt er in de immer vrolijke ambiance van een rechtbank juridisch gediscussieerd om het gelijk te halen. Afhankelijk van de zaak komt vaak ook het boerenver stand om de hoek kijken. Maar niettemin, de mannen en vrou wen moeten tijdens hun stage periode meedoen aan een pleitwedstrijd. De casus staat op papier en een deskundige jury -mr. R. Verhoeven en me vrouw mr. E. van der Lende- Mulder Smit, respectievelijk coördinerend vice-president en rechter bij de Middelburgse rechtbank- beoordelen het ju ridische gehalte. Mevrouw drs. J. Plug, die onder meer het vak Juridisch Practicum en Mon delinge Taalvaardigheid voor Juristen bij de Juridische Fa culteit van de Erasmus Uni versiteit in Rotterdam doceert, let voornamelijk op de hou ding, presentatie, spreekvaar digheid en articulatie. De zaken zijn gevarieerd en actueel. Want mag een gere nommeerde Zeeuwse band die de beroemde zanger Marco B(ouwer) uitnodigt om mee te zingen deze de band uitschop pen omdat-ie tegen de afspra ken in XTC gebruikt en Engels gaat zingen? Is een eenvoudige elektriciën aansprakelijk als het door de Deltan goedge keurde net van leidingen in een prijzige woning zo rot als een mispel blijkt te zijn en het kot afbrandt terwijl de eige naar onverzekerd is De elek- tricriën had gezegd dat het wel goed zat. En wie gaat de scha de vergoeden als je met je auto op een haventerrein staat waar duidelijk is aangegeven dat je daar op eigen risico door de poort bent gereden En zo was nog veel meer onmin. Wie van de partijen nu ge lijk heeft gekregen zal altijd in het ongewisse blijven want de rechters, in dit geval dus de ju ry, vellen geen oordeel. Maar zoals bij zoveel zaken zit het venijn in de staart. Want als de elkaar bestrijdende confrères hun pleitnotities hebben voor gelezen afgeraffeld of gedecla meerd gaan de rechters vragen stellen en komt het op parate kennis aan. Ook moeten de da mes en heren nog even op el- kaars standpunten reageren en ja, dan gaat het wat minder geolied dan was voorzien. Het hoort er allemaal bij. Bijna een uur had de jury nodig om een winnaar te bepalen. „Het gehalte was hoog en de zaken pittig", oordeelde de ju ry. „En de verschillen tussen de deelnemers minimaal". Hoewel, de Terneuzense advo cate mevrouw mr. J. Berbée- van Koningsbruggen (advoca tenkantoor de Rechter-Ter- neuzen) stak met kop en schouders boven de rest uit. Ze bracht haar juridische kom mer en kwel met verve. Las de pleitnotities niet voor maar stond daar haar gelijk te ha len. Goede intonaties en kren gig waar het krengig behoorde te zijn. De mrs L. Louwersc (Boogaard advocaten Middel burg) en K. van der Meulen (Adriaanse van der Weel Middelburg) eindigden met minimaal verschil als tweede en derde. Mr. Berbée-van Ko ningsbruggen mag overigens nóg eens pleiten op de Zuide lijke pleitwedstrijden, die bin nenkort in Breda worden ge houden. Ook daar is naast een wissel beker en gratis koffie met koek van de patroon de eeuwige roem de prijs van de winnaar. Zonder protest een etmaal naar school MIDDELBURG Een sponsorloop, een disco, een marathonles van 24 uur. Het zijn enkele onderdelen van een grote 'happening' die morgen wordt gehouden op de CSW, afdeling VBO dienstverlening en economie aan de Nieuwervestraat 2 in Middelburg. De op brengst van de actie is bestemd voor een school in Roemenië. Het blijft niet bij geld inzamelen; in de eer ste week van maart reist een groep leraren en vrijwil ligers naar Roemenië om de handen ter plekke uit de mouwen te steken. Zij gaan samen met medewerkers van de Roemeense school vier douches bouwen in de school-annex-internaat. Verder gaan er noodzakelijke schoolspullen mee en een paar wasmachines met een voorraad reserve-onderdelen. Er is minimaal twintig duizend gulden nodig om de plannen rond te krijgen. „Als je die school in Roemenië binnenkomt, ruik je de leerlin gen", zegt Adri Willebroordse, leraar levensbeschouwelijke en maatschappelijke vorming. Hij wil daarmee aangeven hoe er barmelijk de toestanden op de Roemeense school zijn. „Het ontbreekt er aan de meest ele mentaire voorzieningen. Toen ik er vorig jaar was na de eer ste actie van onze school, was ik geschokt van wat ik daar zag. Het was er bitter koud, maar er liepen kindertjes op straat met amper kleren aan. De levensomstandigheden zijn bijzonder slecht." De Middelburgse school heeft vorig jaar ook al een actie ge houden voor de Roemeense school. Het gaat om een basis school met voortgezette oplei ding op VWO-niveau, waar kinderen uit het hele land naar toe gaan. De school telt 800 leerlingen, van wie er 60 intern zijn. „Vorig jaar zijn er schoolspullen en voedselpak ketten heengegaan" zegt Hein Naerebout, coördinator boven bouw en leraar handel. „Dat was natuurlijk nuttig, maar geen structurele hulp. Daarom willen we dit jaar iets geven wat blijvend is. En door zelf de zaken aan te pakken, weten we zeker dat het geld goed besteed wordt." De leraren en leerlingen van de school aan de Nieuwerves traat zijn sinds kerst bezig met de voorbereidingen. „We krij gen daarbij enorm veel steun van de Middelburgse midden stand en verschillende specia listische bedrijven", zegt Nae rebout. „Dat varieert van het verzorgen van de geluidsintal- laties tijdens de actiedag en het vervoer van de materialen naar Roemenië tot aan de prijzen voor het rad van avontuur en de verloting." Ook de leerlingen laten zich niet onbetuigd. Allereerst doen ze vierhonderd man en vrouw sterk mee aan de sponsorloop, waarvoor het startschot mor gen om precies 8.30 uur valt. Daarna is er feest op school met allerlei activiteiten, die ui- Leerlingen en leraren van de afdeling VBO dienstverlening en economie van de CSW in Mddelburg zetten zich in voor een grote actiedag om geld in te zamelen voor een school in Roemenië. FOTO PIET DAVIDSE teraard geld in het laatje moe ten brengen. Een spetterende disco sluit de actie af. De orga nisatie van de disco is in han den van leerling Christian La- mers, tot aan de bardiensten en lerarenroonsters toe. De disco duurt tot middernacht, maar voor sommigen is dat nog niet genoeg. Terwijl hun medeleer lingen in hun bed kruipen, zoekt een klas de schoolbanken weer op. Zij beginnen aan een lessenmarathon, die tot de vol gende ochtend 8.30 uur zal du ren, zodat ze dan precies 24 uur op school hebben doorge bracht. Marije Bayens is eer van die 'ijverige' leerlingen Misschien is het wel de enige keer in het jaar dat ze er niei bang voor is om in de school banken in slaap te vallen. „He1 wordt juist hardstikke gezellig Al onze leraren doen mee. Me neer Naerebout bijvoorbeeld geeft les van 6.00 tot 7.0 uur, hoewel hij wel heeft gezegd dat hij dan een ontbijt wil. Verder zijn er EHBO-lessen, lessen verzorging, noem maar op. Wt zien het wel zitten met z'r allen." Inmiddels hebben Ma rije en haar klasgenoten a meer dan duizend gulden aar sponsoring binnen, maar meei sponsoring is natuurlijk altijc welkom. Op 1 maart hopen Wim Caljou Ed van Oene en Adri Willebr oordse, alledrie docent op de CSW, met de bouwmaterialen, schoolspullen en wasmachines af te kunnen reizen naar Roe menië. Zij weten zich inmid dels verzekerd van de hulp var drie vrijwilligers, maar kunner nog meer hulp best gebruiken Leerlingen gaan niet mee. „Wt vinden de confrontatie te groot. De omstandigheden zijr zo ervarmelijk, dat we het niet verantwoord vinden om ze dat aan te doen,,, zegt Willebr oordse. „Wel is het zo, dat ik de afgelopen tijd in de lessen veel aandacht heb besteed aan de sociale en politieke omstandig heden in Roemenië, ook aan de hand van video-opnames die ik er vorig jaar heb gemaakt." De videocamera gaat dit jaai weer mee, zodat de leerlingen na terugkomst van de bouw- ploeg kunnen zien wat het uit eindelijke resultaat van hun actie is. MIDDELBURG Robert-Jan Stips, de meesten kennen hem als toetsenman van The Nits. Oudere jongeren daarentegen zullen zijn naam onmiddellijk in verband brengen met Supersister, de roemruchte band uit de sixties. Daartussen nog drie ande re muzikale periodes. Bij elkaar zit de 46-jarige toetsenvirtu- oos nu zq'n drie decennia 'in het vak' waarvan de helft bij The Nits, de populaire groep die hij onlangs verliet. Robert- Jan vond het tijd worden om weer een nieuwe band op poten te zetten die hij kortweg 'Stips' noemde. Samen met de broers Martin en Roy Bakker, op respectievelijk bas en drums, werd de cd 'Ego-Trip' opgenomen. En dat is tegelijk ook de titel van het theaterconcert waarmee het trio momen teel langs de Nederlandse schouwburgen toert. 'Ego-Trip' is een verrassende mix van oude en recente nummers. Naast nieuw materiaal komt ook het bekende werk uit Robert-Jans roemruchte Nederpop-verleden weer eens uitvoerig aan bod. Een aanrader voor iedere popliefhebber. Op donderdag 30 ja nuari is de voorstelling te zien in de Stadsschouwburg aan het Molenwater. De avond begint om 20.00 uur. Kaarten kos ten 27.50 gulden (voor kortingspassen 22.50 gulden) en zijn in voorverkoop aan het theater. Telefonisch reserveren via de kassalijn: 611500. MIDDELBURG asperina de Jong speelt de recensente Al ma Stem die voor haar krant operazanger Charles Baloni de grond in schrijft. Baloni, ge speeld door Lieuwe Visser, neemt wraak: hij ontvoert Stem. Samen brengen ze een nacht door in het operagebouw en daar ontdekken ze dat kunst belangrijker is dan menselijk gekissebis. In wat al genoemd wordt 'de kleinste en beste mu sical van Nederland' schittert Jasperina de Jong als vanouds. Op vrijdag 31 januari is de 'kleinste en beste musical van Nederland' te zien de de Stads schouwburg aan het Molenwa ter. De avond begint om 20.00 uur. Net als de muziek van Joop Stokkermans zitten de teksten van Ivo de Wijs vol speelse ver wijzingen naar de geschiedenis van opera en musical. Jasperina de Jong en Lieuwe Visser wor den live begeleid door een vier mansorkest onder leiding van Rutger Laan. Lodewijk de Boer tekende voor de regie van deze bijzondere muziektheaterpro ductie. De Volkskrant: „De soepele, maar nooit makkelijke melo dieën van Stokkermans en de rijmschema's, woordkeuze en taalgrappen van De Wijs maken dit tot hun allerbeste werk. Het Jasperina de Jong in 'Lang leve de opera'. meesterwerk wordt afgerond door Jasperina de Jong en Lieu we Visser die gelijkwaardig zijn. Niet alleen als vocalist, maar ook wat de inhoud van hun rol betreft. Beiden zijn FOTO JAN SWINKELS even vals, breekbaar en intelli gent. Kaarten kosten 40 gulden (met kortingspassen 35 gulden en zijn in voorverkoop aan hel theater, tel. 611500.

Scheldebode | 1997 | | pagina 11