SCHELDEBODE 9 Naar de wolken kijken blijft mensenwerk Stierenvechter! zonder bloed vergieten 0p kamers SCH ELDEBODE Korte cursussen kunsteducatie in Vlissingen TORENPROAT Muziektheaterproject ZAPP woensdag 22 januari 1997 Verbeterde weersverwachtingen door automatisering Regiekamer Zelfdenkend MUSICAL - Aktiva in Oost-Souburg presenteert op dins dag 28 januari in Rehoboth de musical 'Een dagje in buurt café Knus' door de Stichting Majoraat. De middag begint om 14 uur. Kaarten kosten 3,50 gulden en zijn verkrijgbaar bij de beheerder van Bachten Poorte en aande zaal. KWARTET - De activiteitencommissie van Bachtenreede aan de Vredehoflaan in Vlissingen presenteert op 30 janua ri een optreden van het Westkappels Kwartet. De avond be gint om 19.30 uur. Kaarten kosten 3,50 gulden en zijn ver krijgbaar bij de beheerder in Bachten Reede. HAARVERZORGING - Vluchtelingenwerk Middelburg en SKW Wijkgericht Werk in Middelburg is op 21 januari gestart met de workshops haarverzorging en figuurzagen in het Zuiderbaken in de Magistraatwijk. De workshops duren 4 dinsdagmiddagen van 14 tot 16 uur, deelname kost een gulden per keer. DROOMTIJD - De Goese groep Nada Naga geeft op zon dag 26 januari een droomtijd concert bij De Vier Elementen aan de Breeweg in Middelburg. Bezoekex-s beleven het con cert op digedridoo, klankschalen, sjamanentrom, gong en stem liggend. Kaarten kosten 25 gulden. Er zijn twee con certen, om 13 uur en om 15.30 uur. Reserveren is gewenst, 0113-233278. BOMEN - Ook in cle winter zijn bomen goed te herken nen. Hoe, dat vertelt Anton van Haperen van Staatsbosbe heer aan de hand van dia's in het MIC/MEC aan de Koren bloemlaan in Vlissingen op dinsdag 28 januari om 20 uur. De kennis wordt op zaterdag 8 februari tijdens een bomen- excursie in de praktijk gebracht. Deexcursie begint om 14 uur bij kasteel Westhove in Oostkapelle. DIERENFYSIOTHERAPIE - Dierenfysiotherapeute Jo- lande Wattel vertelt op zaterdag 25 januari in het theorielo kaal van de Martin Gausschool aan de Zwanenburgseweg in Vlissingen over haar werk. De avond begint om 19 uur, de entree is 10 gulden. Reservere is noodzakelijk, tel. 464693. CROHN -Op maandag 27 januari is er een informatiebij eenkomst voor mensen met de ziekte van Crohn en/of Coli tis Ulcerosa in Hortel Terminus in Goes. De bijeenkomst duurt van 19.30 tot 22 uur. TAI CHI - Op zaterdag 26 januari en 16 maart worden er introductieworkshops Chinese Bewegingsleer (tai/chi/qi- gong) gehouden voor beginners in de Ruimte in Middelburg. Informtie: 636054. VOLKSUNIVERSITEIT - De Zeeuwse Volksuniversiteit (ZVU) biedt in februari in Middelburg de cursussen 'diëten of gezond eten..de methode Montignac', 'Kleur en Stijl' en in Vlissingen de vakantiecursussen Engels en Frans voor ouderen (gevorderden) aan. Ook is er op dinsdag 18 februa ri een lezing over koloniale meubelkunst. Inlichtingen en aanmelding bij het ZVU-bureau in Middelburg, 634800. OVER VROUWEN - Karin Spaink, auteur van o.a. 'Het maakbare lichaam' over haar ziekte MS, houdt op zondag 26 januari een lezing over vrouwen in de Schouwburg aan het Molenwater in Middelburg. De middag is georganiseerd door LAVA, lesbische en andere vrouwenactiviteiten en be gint om 15.30 uur. Entree 12,50 gulden, alleen voor vrou wen. DE PIEK Op vrijdag 24 januari vindt er in De Piek aan de Hellebardierstraat in Vlissingen een Bubblin Dance Con test plaats. De toegang is 5 gulden. Op zaterdag 25 januari treden in De Piek de hardrock formaties Lemon Crush en Mennen op. Aanvang 22 uur, entree 10 gulden. DANSAVOND - De Goudvinken houden op 25 januari om 20 uur een grote dansavond in ontmoetingscentrum Dauwendaele in Middelburg. Entree 7,50 gulden. TUINEN - KMPT Groei en Bloei verzorgt op 29 januari in De Zandput in Serooskerke een lezing over de tuinen van Europa. De avond begint om 20 urn-, niet-leden betalen een rijksdaalder. COMPUTERCURSUS - De Stichting Welzijn Ouderen in Middelburg (SWOM) start half februari met een computer cursus voor mensen vanaf .50 jaar. De cursus bestaat uit 9 lessen en wordt gegeven in de computerruimte van de SWOM aan de Molstraat in Middelburg. Het kost 60 gulden. VOGELBEURS Op zaterdag 25 januari is er van 10 tot 12 uur een vogelbeurs in de grote zaal van ontmoetingscen trum DAuwendaele in Middelburg. BLUES - In het centrum Nieuwe Muziek in de Kloven iersdoelen in Middelburg treedt op vrijdag 21 januari pia nist Marcel Worms op. Aanvang 21 uur. ARTEMIS - Buro voor Vrouwenhulpverlening Artemis houdt op 23 januari vanaf 9.30 uur een voorlichtingsdag over het 'Op sporenplan'. Dit plan biedt vrouwen die al lan ger in een uitkeringssituatie zitten nieuwe kansen op werk, contacten en het verbreden van de horizon. MONDHARP - Op vrijdag 24 januari is in de Engelse Kerk aan de Simpelhuissstraat in Middelburg het presenta tieconcert van de CD 'Een lied voor de mondharp' met mu ziek van Phons Bakx en andere musici. De avond begint om 20 uur, entree 10 gulden. DANSAVOND - In het Arsenaal Theater in Vlissingen wordt op zaterdag 25 januari een dansavond met stijl' ge houden, georganiseerd door de Algemene Danssport Vere niging Zeeland. De avond duurt van 20 tot 01 uur en de en tree is 5 gulden (gratis voor leden ADVZ). DISCOZWEMMEN - In zwembad De Parel in Domburg is op zaterdag 25 januari discozwemmen van 19 tot 22.30 uur met medewerking van de dj's Marco en Atomix. Entree 7,50 gulden. INDIËGANGERS - De vereniging Oud Militairen Irxdië- gangers houdt op dinsdag 28 januari een bijeenkomst voor alle oud-Indiëgangers, ongeacht het krijgsmachtsonderdeel, in het verenigingsgebouw 'Ons Huis' aan de Burgemeester Adelaarstraat in Meliskerke. Aanvang 13.30 uur. VLISSINGEN Op vrijdag 31 januari begint in het Theo van Doesburgcentrum aan de Brouwenaarstraat het muziek theaterproject ZAPP voor jongeren van 15 tot en met 18 jaar. Het project bestaat uit workshops muziek, dans, theater en schilderen. Er zijn tien bijeenkomsten op de vrijdagmiddag en de eindpresentatie vindt plaats op 5 mei tijdens het Be vrijdingsfestival. Wat het muziektheaterproject inhoudt? Freestylen op live swingbeat, hiphop en rap, theatermaken, schilderen en vormgeven van decors en attributen. Nieuwe technieken, werken in groepsverband en zich presenteren voor een publiek. De workshop muziek wordt gegeven in buurthuis de Paraplu, alle andere workshops in het Theo van Doesburgcentrum. Voor inlichtingen en het aanvragen van een inschrijfformulier: Theo van Doesburgcentrum, tel. 414928. VLISSINGEN - Het Cen trum voor Kunsteducatie, ge vestigd in het Theo van Does burgcentrum in Vlissingen en in het CKV-gebouw te Oost-Sou burg, biedt niet alleen een breed aanbod aan cursussen op het gebied van de kunstdiscipli nes. Naast het reguliere pro gramma worden regelmatig extra activiteiten georgani seerd, waar zowel cursisten als niet-cursisten aan deel kunnen nemen. Binnenkort beginnen een aan tal kortlopende cursussen. Wat het korte cursusaanbod be treft kunnen belangstellenden op het gebied van tekenen en schilderen een keuze maken uit een basiscursus, waarbij ver schillende teken- en schilder technieken worden beoefend en de gebruikelijke thema's land schap, stilleven, portret en mo del aan bod komen. De grote kerk in Veere, Iguana in Vlis singen, het Zeeuws Museum in Middelburg zijn plaatsen die men in de cursus tekenen en schilderen op locatie in beeld brengt. De mensfiguur staat centraal in de cursus modelte kenen/schilderen voor gevor derden. Voor geïnteresseerden in kunst en cultuur in het alge meen biedt de cursus kunstbe schouwing een inzicht in de re latie Zeeuwse kunstenaars met collega-kunstenaars in birmerx- en buitenland. Wat meer in zicht in schrijvers en stromin gen kan het leesplezier bevor deren. De cursus literatuurbe schouwing behandelt een aan tal Franse schrijvers rondom Sartre en De Beauvoir. De videocursus voor gevor derden heeft als doel het zelf maken van een videoproductie. Het hele proces van idee tot eindproduct wordt doorlopen. Meer geïnteresseerd in het wat ruwere werk In de cursus beeldhouwen worden door bei telen, zagen, schuren en vijlen de mogelijkheden ontdekt van het houwen in steen. Na in spanning ontspanning: bij de cursus Okido Yoga staan ont- spannings- en ademoefeningen centraal. Dansen geeft naast het uiten van expressie ook een betere fy sieke conditie. Voor scholieren van 12-18 jaar is er de cursus streetdance. Voor volwassenen is er creatieve dans en capoeira. Capoeira is een Braziliaanse ge- vechtsdans, een combinatie van fysieke en spirituele training. De cursus staat onder leiding van de eerste meester Capoeira in Nederland, mestre Paulo. Voor kinderen vanaf 6 jaar is er volop de mogelijkheid om op het gebied van dans, tekenen en schilderen en ruimtelijke vor men van alles te leren. Bij de cursussen tekenen/schilderen en ruimtelijke vormen worden allerlei materialen, technieken en onderwerpen aangeboden en uitgevoerd. Dit leidt niet alleen tot prachtige resultaten, maar ook tot veel enthousiasme bij de deelnemers. In het aanbod korte cursussen hoort ook een cursus kunstbe schouwing, waar het werk van Zeeuwse kunstenaars in relatie tot kunstenaars in het buiten land aan bod komt. FOTO FRANK HUSSLAGE MIDDELBURG Voor Klazien uit Zalk zijn al die fratsen niet nodig. Die heeft meer dan genoeg aan haar kat om het weer te voorspellen. Chriet Titulaer wist het natuurlijk allang, maar vergat het te vertellen en Ad de Ruiter, eerste hoofdmeteoroloog van het HM- ZC (Hydro Meteo Centrum Zeeland) kan er zich alleen nog maar over verbazen dat alles zo razend snel is ge gaan. Meteorologie en computers. Eén klik met de muis en alles wat een weer'freak' maar wil weten wordt meteen op een scherm getoverd. Voor de volle digheid gaat het hier over synoptische meteorologie, ofwel het actuele weer. Vroeger, zo'n twintig jaar ge leden, gebeurde alles nog met de hand. Hoe het toen ging? De Ruiter weet het nog als de dag van gisteren. „Als waarnemer ging je naar buiten, rukte een thermometerhut open en be gon met het aflezen van de thermometers. Niet één maar een hand vol. Alles op een pa piertje schrijven of onthouden. Kijken naar de wolken en wat er allemaal voor moois of le lijks zat. Hoe ver kon je zien. Dan naar binnen en in rap tempo de barometerdruk afle zen. Wind en windrichting. Tabellen erbij voor de nodige correcties op temperatuur en druk en alles in een code zet ten. Dan naar de telex, een ponsbandje maken en dat was het. Per dag kwamen daar dan nog de hoeveelheid gemeten regen, de uren zonneschijn plus nog wat temperaturen bij voor de klimatologie. Al dat moois uit de hele wereld kwam weer terug via de telex en dan kon je gaan plotten. Weerkaar ten maken. Alle codes omzet ten in figuurtjes zodat je onder een dubbeltje het complete weerbeeld van die ene plek op aarde kon zien. Een heidens karwei dat alleen maar vlug ger kon door de kaart in stuk ken te knippen en iedere weer- waarnemer of plotter zo'n stuk te geven. Was dat gebeurd, dan kon de weerkundige de potlo den slijpen en op de kaarten de isobaren, fronten, hoge- en la gedrukgebieden intekenen. Had-ie veel zin, dan kwamen er nog kleurpotloden bij en maakte hij er iets moois van". Het handmatige had ook zijn kommervolle kanten. Papier- rollen voor de windmeter die één grote vlek werden als er iets teveel inkt in het reservoir zat of stiften die zo mooi in het papier krasten dat de hele boel vastliep. „Een verwachting maken deed je ook voorname lijk op je eigen kunde en ken nis, ervaring en door allerlei andere gegevens, zoals bij voorbeeld de bovenlucht bij een te sprokkelen", weet De Ruiter. „Alleen kostte dat weer veel tijd omdat er weer het een en ander gedecodeerd moest worden, in een grafiek worden uitgezet en de kans op fouten alleen maar groot was". Jaren later kwamen de eerste piotmachines. De pennen waarmee de synops in twee kleuren werden ingetekend konden in de vuilnisbak. Het begon met één plotje, station voor station. Later eerst de ro de en dan de blauwe of zwarte inkt. Nu gaat alles in één keer. En nu? De ruimte waarin De Ruiter en de zijnen werken heeft meer weg van een regie kamer dan van een meteosta tion. Computerschermen in al le rangen en standen. Tempe raturen worden niet meer af gelezen, dat gaat automatisch, zoals bijna alles automatisch gaat. Een weerkaart tekenen is er niet meer bij. Wat nu ge beurt is met de muis een sta tion aanklikken en alle gege vens die een meteoroloog zich maar kan wensen staan op het scherm. Een kaart van Europa met alleen maar winden? Klik. Hoofdmeteoroloog Ad de Ruiter in het meteostation van Hydro Meteo Centrum Zeeland. Een kaartje van een kleiner gebied met allen maar de tem peraturen? Klik. Hoe is het weer in Bombay? Klik. Hoe is het verloop van een front? Even een serie stations opzoe ken. Klik. Klik. Het staat er. „Met al dat fraais op de scher men, die overdaad aan gege vens zijn de weersverwachtin gen beduidend verbeterd", weet De Ruiter. „Het 'pro bleem' waar de weerkundigen nu mee zitten is dat er zoveel gegevens zijn dat je keuzes moet maken. Keuzes die je vroeger weer niet had." Door de verregaande automatise ring konden weerstations wor den gesloten. Temperaturen en dergelijke worden op afstand gelezen. Wat de computer ech ter nog steeds niet kan en waarschijnlijk ook nooit zal kunnen is het horizontale zicht bepalen en vertellen wat voor soort bewolking er zit en hoe hoog. Weerwaarnemers zullen er dus altijd blijven. Een volgende computerstap zal zijn dat de computers op basis van vol doende data zelfdenkende pro gramma's gaan ontwikkelen en een weersverwachting FOTO HARRY DE LANGE spontaan uit de computer rolt. Klazien en haar kat zal het worst wezen. Er komt gewoon een 'klik' bij en het weer wordt er echt niet beter of mooier door. VLISSINGEN - Ondanks de voortschrijdende eenwording vindt men nog heel wat inge sleten stereotypen in Europa: Britten worden met een bol hoed op geboren, Duitsers kunnen niet tegen een vlak strand en Italianen maken zelfs na hun dood nog lawaai. Hoe lachwekkend nationale karakteristieken kunnen zijn, bewijst Teatro Cómico Yllama in de vrolijke familievoorstel ling 'Muu Zonder een druppel bloed te verschijnt in een oplage Arnemuiden, Domburg an 49.300 exemplaren elke woensdag huis-aan-huis in de gemeenten Mariekerke, Middelburg, Valkenisse, Veere, Vlissingen, Westkapelle Kantoor Scheldestraat 7-9, 4381 RP Vlissingen, Postbus 5051, 4380 KB Vlissingen Tel.nr.: 0118-442720, Fax: 0118-442721 Openingstijden: ma, wo, do, vrij. 9.00-12.30 uur en van13.30- 17.00 uur, dinsdag 9.00-12.00 uur, 's Middags gesloten Advertentieverkoop tijdens kantooruren tel.: 0118-442720 Jos Rentmeester (verkoopleider), tel. privé: 0113-655379 Yolanda Krijger (vertegenwoordiger), tel. privé: 0118-411351 Marcel Schreur (vertegenwoordiger),tel.prive: 0118-473051 Sonja Broeders(vertegenwoordiger),tel.privé 0118-479084 Mini's (rubrieksadvertenties), tel.: 076-5312313 Afsluittijd advertenties: maandag 12.00 uur Redactie tijdens kantooruren tel.nr.: 0118-442720, fax 0118-442721 Andrien Smeels tel. privé: 0118-639719 Afsluittijd redactie: maandag 14.00 uur Correspondenten Dave Krajenbrink tel.: 0118-413089 Ad Roos, tel. privé: 0118-602860/06-53265518 Marco Evenhuis, tel.: 0118-471785 Fotografen Harry de Lange, tel.: 0118-625195/06-52665827 Piet Davidse, tel.: 0118-623594 Bezorging voor klachten over bezorging tijdens kantooruren bellen: 0118-442720 De Scheldebode is een uitgave van Zuidwest - Weekbladen. v ■.Copyright c 1996 Uitgevervruatschappq Zuidwest - Nederland B V Teatro Cómico Yllama vergieten nemen vier Span jaarden het stierengevecht op de korrel. En hoe.. 'Muu toont de lotgevallen van een stel matadors, vanaf het opdirken in de kleedkamer tot aan de beslissende con frontatie met de ster, een poti ge tegenstander die 2.432 kilo blijkt te wegen. Het overmoedige viertal klap pertandt, hervindt moed, jut elkaar op, valt aan en blaast de smadelijke aftocht. Teatro cómico Yllana biedt een opeenstapeling van kolderieke en absurde scènes waarin niet alleen de draak wordt gesto ken met de nationale sport van Spanje maar ook met diepge worteld machismo. 'Muu is een hilarische, woordloze voorstelling waar bij komedie en beeldend thea ter aan elkaar worden gekop peld. O ja, het publiek wordt uitge nodigd toch vooral in het rood te komen... Zondag 26 januari is de voor stelling te zien in het Arse naaltheater Vlissingen. Het begint om 15.00 uur. Kaarten kosten 20 gulden (voor kortingspassen 15 gul den) en zijn in de voorverkoop bij de VVV/ANWB, Nieuwen- dijk 15, Vlissingen, tel. 419275. Toen ik voor het eerst naar Suzanna's kamer ging schrok ik toen ik het pleintje voor de flat waarin ze zou gaan wonen opreed. Mijn hemel, wat hangt daar nu toch voor de ramen, vroeg ik. Suzanna zei, dat is was die moet drogen of nog gestreken moet worden. Er is hier geen droogmolen zoals bij ons. Maar er hing nog meer voor de ramen van de verschillende flats. Dat was geen was, het waren vlaggen van Ajax en Feyenoord en andere voetbalclubs. Binnen in de gezamelijke huiskamer was het op z'n zachts gezegd niet netjes. Op de wc was het gelukkig schoon. Maar de keuken was een puin hoop. Ik heb gekeken en niets gezegd, ik moet er gelukkig niet in leven. We hadden het toen druk met haar kamer inrichten. Suzan na verzekerde me dat ze haar kamer op orde zou houden en niet van plan was de rommel van een ander op te ruimen. Nu willen Iris en Eva ook wel eens mee naar Suzanna's kamer gaan kijken. En ik wil wel in Delft en Den Haag kijken, want de vorige keer was daar geen tijd voor. Ik heb een tweede- of derdehands bank op de kop getikt en die gaat mee in de auto. Ook moet er nog een grote zak aardappelen mee, want studenten vinden het fijn als ze wat krijgen. De achterbank moet plat en Eva gaat op de bank liggen. We blijven een nachtje slapen dus moeten de slaapzakken en toiletspullen mee. Het lijkt wel of we op vakantie gaan. Voor Iris en Eva is het ook als vakantie. Ze vinden het leven daar prachtig. Want als we aankomen is er meteen iemand bereid om aardappe len en bank naar boven te sjouwen. Er is geen vader en moeder die zegt hoe laat je thuis moet zijn of dat het tijd is om naar bed te gaan. Niemand die vraagt of je huiswerk al af is. Heb je gegeten dan zet je het vuile bord op het aanrecht en wil je weer eens eten spoel je het even af. En 's avonds tot diep in de nacht spelletjes doen met oudere jongens, of naar de televisie kijken. De verhalen die ze daar horen zijn ook prachtig. Kortom, waren ze maar zover. Ik vind het gezellig om naar Den Haag te gaan en wat met Suzan na en haar huisgenoten te praten. Maar 's avonds na elf uur ben ik moe en wil slapen. En dan is er te veel lawaai want elf uur is daar nog geen tijd om te slapen. Ook zou ik niet kunnen wennen aan de spullen die andere mensen laten slingeren. En in de keuken moet ik niet kijken want dan gaan mijn handen jeuken. Zeggen doe ik daar niets van, maar ik ben blij dat ik niet moet koken want ik was be slist eerst uren bezig geweest met opruimen en schoonmaken. Na twee dagen ben ik blij dat ik weer naar huis kan met een achter deur waardoor ik zo weer in onze tuin kan stappen.

Scheldebode | 1997 | | pagina 9