OPRUIMING! 'Er is hier altijd iemand die naar je luistert Schoolkinderen ontdekken de hemel SWVFTU GOES 94 sjj, TOTALE UITVERKOOP KORTINGEN tot 70% Q Mbu A .^SE^uot^N <o Knotbomen,brandhout? CAVï Een briljanten paar \-o K Outsin^bteermode CROENKALENDER ELKE WEEK HUIS OP WALCHEREN Dagopvangcentrum heeft na eerste jaar bestaansrecht bewezen Vereniging krijgt tuin met observatiepost terug AAA R ~T SCHOENEN KLEDING SPORT LU IM LU O O woensdag 22 januari 1 KOOPJES KNALLENDE MIKRO-ELECTRO! BELLAMYPARK 54 V VLISSINGEN A A N H U Acceptatie Observatiepost Verjaarspartijtje ZEELANDHALLEN JANUARI ra Aansprakelijk St. Janstraat 20A Middelburg, 0118-637137 Recboh Kappa umbro o.a. Trainingspakken - Truien - Korte broeken - Schoenen 10-50% 1 KORTING s Het briljanten bruidspaar Van der Heijen-Taal. FOTO PIET DAVIDSE VLISSINGEN Voor de heer en mevrouw Van der Heijden- Taal is het vandaag een bijzondere dag. Zij zijn op de kop af 65 jaar getrouwd en vieren dat met een receptie in Zorgcentrum Ter Reede, waar zij sinds een jaar met veel genoegen wonen. De dag dat ze elkaar ontmoetten staat ze beiden nog als de dag van gisteren voor de geest. „Het was op Nieuwjaar", vertelt de bruid. „Ik was samen met wat vriendinnen in Middelburg. Bij café Merk in de Langeviele, vlak bij de Markt, gingen we naar binnen en daar stond hij te biljarten met wat vrienden." Van het een kwam het ander en op 22 januari 1932 gaven zij elkaar het ja-woord. In het begin van hun huwelijk woonden zij in Koudekerke, later in Vlissingen. De heer Van der Heijden werkte als timmerman in Vlissingen, eerst bij M. Vader in de Scharminkelstraat en daarna bij aannemer Letzer. Naast zijn werk had de heer Van der Heijden nog tijd voor zijn hobby's dammen en biljarten. Ook was hij een verdienstelijk schaat senrijder. Mevrouw Van der Heijden zat in haar jonge jaren in een zangkoor. Het echtpaar kreeg twee zoons, die weer voor vier kleinkinderen zorgden. De heer en mevrouw Van der He ijden zijn verder de trotse overgrootouders van zes achter kleinkinderen. Loco-burgemeester T.R.K. Meijers feliciteerde het briljanten paar namens het gemeentebestuur. ADVERTENTIES ten de gehele winterkollektie STICHTING HET ZEEUWSE LANDSCHAP Knotbomen zijn oorspronkelijk aangeplant voor het hout wat ze opleverden. Als om de vier jaar de pruik van de boom werd verwijderd, werden de dikke rechte takken geselecteeerd als weipalen. Dunnere takken die recht genoeg waren deden dienst als bonestaak en de rest was brandhout. Met name be doeld voor de bakkersoven, maar ook wel verstookt op het ei gen fornuis. Zo ongeveer ging dat in ieder geval op voor de meest voorkomende knotbomen, namelijk wilgen en populie ren. Maar ook andere bomen, zoals iepen en eiken werden wel geknot. Dat zijn veel langzamere groeiers, maar juist daardoor is het hout ook van veel betere kwaliteit. En dat geldt ook voor de knotbomen, die in Zeeland op meerdere plaatsen te vinden is. De hardhouten, rechte takken werden vooral gebruik voor het maken van stelen voor allerlei gereedschap. Van al die toepassingen van het gebruik van knotbomen is niets meer overgebleven. De waarde van knotbomen zit 'm nu in de natuurwaar de en in de landschappelij ke betekenis. Want in dat opzicht zijn knotbomen van grote betekenis. De bo men tellen veel holten en gaten en daardoor zijn ze van belang voor allerlei vo gels. Steenuilen, torenval ken, gekraagde roodstaar ten, kool en pimpelmezen en ringmussen; ze zijn alle maal broedend in knotwil gen te vinden. Maar ook grauwe vliegenvangers, zanglijsters, en zelfs wilde eenden kiezen vaak voor een knotwilg als broedplaats. Knotbomen kunnen alleen in stand blijven bij regelmatig on derhoud. Om de vier jaar moet bij wilgen en populieren de tak- kenpruik afgezaagd worden, anders worden de bomen top zwaar en waaien ze kapot. Een knotboom die niet onderhou den wordt, wordt pas echt brandhout, maar dan wel in de ver keerde betekenis van het woord. Op de foto knotbomen in win tertooi. SCHELDEBODE Het gaat goed met de zaken van Marjan van Kouteren en Willem de Ridder, zij openden een derde filiaal van hun Punch Jeans wear, nu In Middelburg. J Met behulp van com puterprogramma's kunnen meteorologen steeds meer betrouwbare weersverwachtingen geven. Maar om te weten hoe de be wolking is, moeten ze nog uit het raam kijken. Het Centrum voor Kunsteduca tie begint weer een aantal kunstzinnige cursussen in Vliss ingen. VLISSINGEN —In een jaar tijds heeft dagactivitei tencentrum 't Trefpunt aan de Bakkersgang zijn be staansrecht ruimschoots bewezen, 't Trefpunt is een ontmoetingsplek voor mensen met een psychiatrische achtergrond, die moeite hebben met het leggen van contacten en het ondernemen van activiteiten. In 't Trefpunt kunnen zij mensen treffen die in een verge lijkbare situatie verkeren en meedoen aan activiteiten die het centrum biedt. Er komen dagelijks zo'n 25 be zoekers. 't Trefpunt is een onderdeel van Emergis, het overkoepelende Zeeuwse centrum voor gezondheids zorg. In de werkplaats vergaan horen en zien je. De boormachines draaien op volle toeren. Henk, Marcel en Wim zijn er samen met activiteitenbegeleider Huib Westerbeke druk bezig met het boren van schroefgaten in pa nelen van strandhuisjes. Henk is een van de trouwe bezoekers. Hij is een half jaar dakloos ge weest en kwam via Het Witte Huis, de opvang voor dak- en thuislozen, voor het eerst in 't Trefpunt. „Nu heb ik weer een dak boven mijn hoofd, maar thuis verveel ik me gauw, dus als het hier open is, ben ik hier te vinden", vertelt hij. Ook Wim komt elke dag. „Ik ben hier ie dere ochtend, op aanraden van het bureau voor alcohol en drugs. Ik woon bij mijn moeder en als ik veel thuis ben ga ik drinken", vertelt hij. „Het werk hier geeft me voldoening. En ik ben van de straat en kom niet in het café." "Zo heeft iedereen zijn eigen reden om te komen" vertelt te- maleidster Regina Vermeulen. „Het is niet zo, dat mensen hier verplicht aan activiteiten mee moeten doen; onze belangrijk ste doelstelling is om mensen een ontmoetingsplek te bieden. Een kopje koffie of thee, een praatje en een krantje, meer hoeft al niet. Maar wie wil, kan meedoen aan allerlei activitei ten. Zo'n houtbewerkingspro ject als die strandhuisjes of het opknappen van meubeltjes of fietsen. En we hebben nog een hobbyruimte, waar ze kunnen schilderen of handwerken. Ook is er een computerruimte, waar een van de bezoekers al eens een cursus tekstverwerken heeft gegeven." Gerda, Nel en Marjolein zitten in de centrale ontmoetings ruimte bij elkaar. Waarom zij in 't Trefpunt komen? Gerda: „Ik word hier geaccepteerd zoals ik ben. Ik kom graag onder de mensen en hier is het altijd ge zellig. En ik vind het leuk om bezig te zijn. Ik heb bij de hout bewerking al een kastje voor mijn cd's en cassettes gemaakt en nu ga ik nog een tafeltje ma ken." Marjolein komt minder vaak, maar heeft het ook naar haar zin. Ze is vaak achter de naaimachine te vinden. De trui en rok die ze draagt heeft ze zelf gemaakt. „Ik kom hier eens per week", vertelt ze. „Ik ben nu ook nog in behandeling bij de psychiatrische afdeling van het ziekenhus, maar dat ben ik aan het afbouwen." Ook Nel komt een of twee keer per week naar 't Trefpunt. Ze houdt van breien en vindt het heerlijk dat er altijd wel iemand is die tijd heeft om naar haar te luisteren. Ook jongeren zoals Alexander en Johan komen graag naar 't Trefpunt om naar muziek te luisteren en wat te lezen en te praten. Per week komen er zo'n 20 tot 25 bezoekers in 't Trefpunt. De bezoekers kunnen op vrijwillige basis meedoen aan de verschil lende activiteiten. Ze kunnen Bezoekers en activiteitenbegeleiders in dagactiviteitencentrum 't Trefpunt foto piet davidse tussen demiddag tegen een klei ne vergoeding een warme hap of soep krijgen, die gezamenlijk bereid wordt. Ook is er een win keltje, waar snoep en zelfge maakte artikelen te koop zijn. Verder is er een was- en strijk- ruimte. Als het weer het toelaat, wordt er een gezamenlijk uit stapje georganiseerd naar het strand, een hobbybeurs of naar een braderie. MIDDELBURG De Middelburgse Volkssterren wacht Philipus van Lansbergen timmert hard aan de weg. Bijna wekelijks worden onder meer dialezingen voor bijvoorbeeld basisscholen en bejaardenhuizen gehouden. Tjerk Westerterp, bestuurslid van de vere niging, legt uit waarom de Volkssterrenwac) t zich meer en meer naar buiten richt: „Het leek ons een aar dige uitdaging om de kennis die hier aanwezig is, eens op een leuke manier uit te dragen. En daarnaast zijn die presentaties voor ons een leuke bron van inkom sten." Als gevolg van een brief die de Volkssterren wacht aan de Walcherse basisscholen stuurde, wordt de sterrenwacht aan de Herengracht de laatste tijd vooral door 'jong spul' bezocht. Vorige week woensdag kreeg de Volkssterrenwacht bijvoor beeld bezoek van d leerlingen van de Middelburgse Regen- boogschool. „Dat was zoals al tijd weer een enorm succes. De kinderen waren erg enthousiast en verschrikkelijk leergierig. Ik denk dat dat vooral komt door dat wij de stof met de nodige humor brengen." De Middel burgse Volkssterrenwacht is in oktober met de dialezingen be- ADVERTENTIES BROODJE VAN DE WEEK Waldkorn een héérlijk meergranenbroodje 4 CQ nu voor I m\J<J Deze week leuke Waldkorn- kleurwedstrijd met GRATIS TOVERPOTLOOD en mooie prijzen WSSKEND-LEKKER-AANBlEDfNG vrijdag zaterdag Blieks saucijzenbroodje (100% gevuld) 4 halen 3 betalen Krokante broodjes 5 halen 4 betalen Westdijk 29 Arnemuiden 0118-603300 Seisweg 55 Middelburg 0118-641606 Markt 24 Veere 0118-501215 gonnen en inmiddels loopt een en ander als een trein, vertelt Westerterp. "Soms komen scholen gewoon twee keer te rug. Het is zelfs al eens gebeurd, dat een groep ouders van leer lingen naderhand zelf een kijk je kwam nemen." „Ik vermoed dat een bezoekje aan de sterrenwacht zo popu lair is geworden doordat astro nomie langzaamaan tot de les stof op de basisscholen door dringt. En omdat veel leer krachten zelf te weinig van het onderwerp weten, wordt al gauw een beroep op ons gedaan. Een bijkomend voordeel is, dat wij maar een zeer bescheiden vergoeding in rekening bren gen. En dat terwijl de kinderen in de pauze ook nog eens van li monade worden voorzien en een kijkje bij onze telescopen mo gen nemen." Het geld, dat door de lezingen binnenkomt, wordt door de ver eniging opgespaard om een obs- evatiepost in de tuin aan te kunnen leggen: "In maart krij gen we onze tuin eindelijk te rug. Die is jaren geleden name lijk zonder ons medeweten ver kocht aan het verpleeghuis, dat schuin achter de sterrenwacht staat. Maar binnenkort krijgen wij de grond dus terug en de units die er nu nog staan, wor den gesloopt. Dankzij de mede werking van onze huisbaas Van Groesen kunnen we waar schijnlijk al dit najaar vanuit een nieuwe observatiepost naar de sterren staren. Dat was al die jaren onmogelijk omdat het verpleeghuis en de units 's avonds zoveel licht uitstraal den, dat de sterren niet meer zichtbaar waren. Lichtvervui ling noemen we dat." De Volks- Een bezoekje aan de sterrenwacht met de hele klas. sterrenwacht verzorgt niet al leen dialezingen voor onder meer basisscholen en bejaar denhuizen. Samen met andere enthousiastelingen als Jan Min- derhoud en Ton Moens ontwik kelde Tjerk Westerterp nog een aantal andere activiteiten. Zo wordt momenteel hard gewerkt aan een cursus astronomie voor een af deling van de Nederland se Vereniging voor Huisvrou wen. "De dames van die vereni ging zijn ooit eens langs ge weest voor een dialezing. Dat beviel zo goed, dat ze vroegen of wij ook cur sussen verzorgen. We zijn toen direct aan de slag gegaan om een degelijke cursus op te zetten", legt Westerterp uit. De vereniging voor Volksster renwacht verzorgt ook kinder verjaardagen, een aardig alter natief voor de wel bijzonder fantasieloze verjaardagsbe zoekjes aan bijvoorbeeld een fast /oodrestaurant. Weterterp: „Zelf vind ik die verjaardagen bijzonder goed geslaagd. Voor f 50, - kunnen maximaal twintig kinderen een middagje op be zoek komen. Die krijgen dan van alles te zien en te doen en aan het eind van de dag krijgt de jarige van ons een oorkonde". Verder kunnen belangstellenden die de ster renwacht niet in groepsverband kunnen of willen bezoeken ie dere vrijdagavond tussen 20 en foto piet davidse 24 uur binnenlopen. Bezoekers kunnen rondkijken, vragen stellen of de uitgebreide biblio theek van de vereniging raad plegen. Meer informatie over de Middelburgse Volkssterren wacht Filipus van Lansbergen krijgt u van Tjerk Westerterp, tel. 63 80 18, of Ton Moens, tel. 63 38 25. ADVERTENTIE KRAAMVERHUUR 0164-257521 INFO 0164-235916 ^^10.00 TOT 17.00 uur Pt GEZELLIGST! ROAAAAELAAARkfT VAN NEDERLAND KWALITEIT GULDENS VOORDEEL Meer dan 160 winkels. Kijk in de Gouden Gids. UI Het Nederlandse wegverkeer is, en dat was het eigen lijk al, in twee kampen verdeeld, snel en langzaam. Zeker nu minister Sorgdrager de automobilist in ge val van een aanrijding met voetganger of fietser ten allen tijde aansprakelijk stelt voor onstane schade en leed. „Eindelijk. Net goed zo,roepen fietsers in koor, „dan zullen die auto's voortaan wel uitkijken voor fietsers." De automobilisten: „Niks goed, die fietsers moeten zich maar eens beter gedragen in het verkeer. De reacties van bijna aangereden of geplette fietsers en voetgangers liegen er niet om. Ook die van de an ders zo rustige automobilist niet, die de hele straat achter driefietsennaastelkaar moest blijven rijden. De verzekeringsmaatschappijen zien de bui al hangen en gaan de premies van de autoverzekering verhogen. Als er straks al wat gebeurt, moet de automobilist be wijzen dat niet hij maar de zwakke verkeersdeelne mer aansprakelijk is. Door het halen van het rijbewijs heeft hij immers aangetoond voldoende verstand van het verkeer te hebben. Toch moeten alle weggebruikers goed beseffen dat een fout verkeersgedrag van een ander hun niet het recht geeft om zelf ook in de fout te gaan. Artikel 25 van de Wegenverkeersweg zegt dat je je in het verkeer zoda nig moet gedragen dat je andere verkeersdeelnemers niet in gevaar brengt. De nieuwe aansprakelijkstel ling is echt geen vrijbrief je om te voet of per fiets je gang maar te gaan nu hare excellentie de minister de verantwoording bij het gemotoriseerd verkeer heeft gelegd. Maar het verkeer wordt nu vast een stuk veili ger met bewaarengel Winnie Sorgdrager op de baga gedrager van de fiets. Cameleon

Scheldebode | 1997 | | pagina 1