de Golfbaan Vijfde indoor Motorcross in Zeelandhallen Al meer dan honderd vogels in 'De Mikke' WINTERLEEGVERKOOP! SC API NO Winters vogelleed agÉH.fl-6 Zaalvoetbal voor G-teams Genezen door gentherapie Surveillanten graveren fietsen Aangepaste vakanties met Stichting Werken GROENKALENDER ELKE W EEK HUIS AAN HU S OP W A L C H E 1 E N Duizenden vogels sterven hongerdood aan Oosterschelde SCHOENEN KLEDING SPORT IJspret UI N UI O O z woensdag 15 januari 199<k/pDELBÖ$; 'n Pittie feestje bouw je op Tel. 418653 Schijnwerper Favorieten Scholeksters Oproep .1 Burg. v. Woelderenlaan 5 - Vlissingen MIDDELBURG - Op 18 en 24 januari wordt voor de tweede keer het Zeeuwse zaalvoetbaltoemooi voor G-teams gehou den. Aan het toernooi doen mee de V.V. Zierikzee met twee teams, S.S.V. '65 uit Goes met vier reams, S.V. Walcheren uit Vlissingen met drie teams, A.Z.V.V. iot Axel met twee teams en F.C. DAuwendaele uit Middelburg met drie teams. Op 18 ja nuari wordt vanaf 12.00 uur gespeeld in de A-poule, op 25 ja nuari vanaf 11.30 in de B- en C-poule. Het toernooi voor ge- handicapten-voetbal vindt plaats in sportcentrum Onderdak in Zierikzee. MIDDELBURG Gentherapie is een nieuwe vorm van ge neeskunde, die de onderzoeksfase langzamerhand ontgroeid is, hoewel onderzoekers in de praktijk nog tegen vele proble men op lopen. Met gentherapie, waarbij genetisch materiaal bij patiënten wordt ingebracht, kunnen de gevolgen van ge netische defecten of van bepaalde infectieziekten verholpen worden. Deze nieuwe geneeswijze komt tot stand in nauwe samenwerking tussen clinici en molucair-biologen. Prof.dr. A.J. van der Eb van de Rijksuniversiteit Leiden houdt op 24 januari 1997 een lezing over dit onderwerp op uitnodiging van het Natuurkundig Gezelschap in Middelburg. De avond wordt gehouden in de Zeeuwse Bibliotheek aan de Kous- teensedijk in Middelburg en begint om 20.00 uur. Ook niet- leden zijn welkom. VLISSINGEN - De politiesurveillanten van Walcheren houden op woensdag 22 januari tussen 15.30 en 20.30 uur een fietsgraveeractie op de politiebureaus in Middelburg (Achter de Houttuinen) en Vlissingen (Molenstraat). Op een flink aantal van de ruim gestolen fietsen die jaarlijks bij de politie binnenkomen, ontbreken de postcode en het huis nummer van de eigenaar. Dat maakt het moeilijk de recht matige eigenaar terug te vinden. De graveeractie is een een malig project in het kader van de opleiding van de polities urveillanten. Jaarlijks wordt op Walcheren 1300 keer aan gifte gedaan van fietsdiefstal. De politie vermoedt dat het werkelijk aantal gestolen fietsen aanzienlijk hoger ligt om dat velen geen aangifte doen. Overigens houdt de politie Walcheren iedere laatste maandagavond van de maand in het bureau in Vlissingen een kijkavond voor gedupeerden van fietsendiefsal. VLISSINGEN - De afgelopen tien jaar zijn er veel interes sante vakantiemogelijkheden voor gehandicapten ontstaan. Daar waar eerst alleen groepsvakanties georganiseerd wer den, wordt momenteel een scala aan activiteiten in binnen- en buitenland aangeboden. Onder andere door de inzet van vrijwilligers kunnen gehandicapten via de Stichting Werken op vakantie. Lichamelijk gehandicapte mensen kunnen kiezen uit twee vakantiemogelijkheden. Op de eerste plaats zijn dat (indivi duele vakanties. Het vakantiebemiddelingsbureau han de Stichting Werken bemiddelt tussen gehandicapte vakantie ganger en vrijwilliger. Er wordt een vrijwilliger gezicht, die zo goed mogelijk past bij de gehandicapte. Hierbij \^ordt on der andere gelet op leeftijd, woonplaats en interest s. De ge handicapte bepaalt het reisdoel, in binnen- of buitenland, en de duur van de vakantie. Vaak gebeurt dit in ovt_leg met de vrijwilliger. jP Daarnaast worden er groepsvakanties georganiseerd voor oudere lichamelijk gehandicapte mensen in Ermelo en Leme- le. Tijdens deze vakantieweken worden de gasten verzorgd door vrijwilligers (waaronder een arts, verpleegkundigen en ziekenverzorgers, maar ook mensen zonder ervaring). De vraag naar vakantiemogelijkheden neemt steeds toe, daarom moet de Stichting Werken meer vrijwilligers werven. Vrijwilligers én gehandicapte mensen uit het hele land kun nen zich opgeven. Nadere informatie over aangepaste vakan ties kunt u verkrijgen bij: Stichting Werken, Lange Voorhout 48, 2514 EG Den Haag, telefoon 070-3.64.99.20. I STICHTING HET ZEEUWSE LANDSCHAP De winter van 96/97 is er een die de vogelaars nog lang heugen zal. De langdurige strenge vorst eist per dag meer slachtoffers onder de vogelbevolking. Scholeksters zijn er al bij duizenden gesneuveld, maar reken maar dat ook gewone tuinvogels, zoals winterkoning, heggemus en roodborst enorm uitgedund zijn. Het zijn vooral uitgesproken standvogels die onder het winter weer te lijden hebben. Vogels als de steenuil of de kleine bonte specht verwijderen zich normaal gesproken gedurende hun he le leven hooguit enkele tientallen kilometers van hun geboor teplaats. Voor trekvogels geldt het tegenovergestelde, en er zijn ook soorten die zo'n beetje het midden houden tussen trek vogels en standvogels. Kieviten trekken pas weg als het win terse weer hun te bar wordt en in een normaal Hollands kwak kelwintertje blijven ze gewoon hier. Nu zijn ze, samen met an dere soorten waarvan er normaal gesproken een flink aantal blijft overwinteren, zoals de kluut en de kemphaan, naar het zuiden getrokken. Het is overigens maar de vraag of ze daar veel beter afzijn. Want in Frankrijk wordt massaal gejaagd op vrijwel alles wat vliegt. Vogelaars verschillen nog al van mening over de vraag of de vogelsterfte een ac ceptabel natuur- verschijnseal is. Strenge winters komen immers vanouds af en toe voor. En het is ook allang bekend dat de stand van som mige vogels sterk beïnvloed wordt door het winter weer. De ijsvogel bijvoorbeeld is in de winter 95/96 in Nederland met De kluut overwintert normaal gespro- 80% achteruitge- ken in Nederland. Door het barre winter- gaan en het valt te weer zijn alle kluten naar het zuiden weg- verwachten dat er getrokken, in deze winter een nog hardere klap valt. Ten opzichte van twee jaar geleden is er dan nog maar een paar procent van de ijsvogels in Nederland overgebleven. En zelfs een periode van vijf opeenvolgende zachte winters kan de geleden verliezen niet compenseren. SCHELDEBODE l in Middelburg is Aerobic Studio Schuttershof geopend. De studio heeft de modernste voorzieningen en professionele docenten zorgen voor een goe de begeleiding. Een kleurrijke blik op onze vierwielers en dat met de Auto RAI voor de deur Herinneringen aan vooroorlogs indië in boek van Middelburgse schrijfster. GOES Tijdens de vijfde In- door Motocross, die op vrijdag 17 en zaterdag 18 januari in de Zeelandhallen te Goes wordt gehouden kunnen de toeschou wers ongetwijfeld genieten van spannende en spectaculaire wedstrijden. Op vrijdag wordt gestreden om het Open Zeeuws Kampioenschap in de super klasse 125/250 cc, terwijl dan ook junioren in actie komen. Op zaterdag presenteren zich di verse cracks uit binnen— en buitenland, de zogenaamde Eu ro Nationalen. Het duel in de 125cc klasse telt mee voor het Open Nederlands Kampioen schap, die in een cyclus van drie wedstrijden wordt betwist. Exloo en Schijndel zijn Goes al voorgegaan, zodat de laatste krachtmeting in de Zeelandhal len wel bol zal staan van span ning. Pedro Tragter fungeert in Goes als de grote blikvanger. De ex - wereldkampioen maakt ze ker een uitstekende kans om de Nederlandse titel voor zich op te eisen, maar krijgt geduchte concurrentie van Marco Stall- mann, die ook in Goes van de partij zal zijn. Het evenement in de Zeeland hallen dat gehouden wordt on der de naam 'Hans Verkerk Keukens Supercross', (hoofd sponsor) heeft volgens Pim van Hoorn van de organiserende Stichting Motorsport Zeeland, nooit eerder een zo grote en sterke bezetting gekregen als dit keer. Ralph Overweel, even eens van de organisatie, merkt 1 Twee motorcrossers in actie tijdens de Indoor Motorcross van vorig jaar. daarom op: "Blijkbaar hebben wij in de afgelopen jaren een goede beurt gemaakt bij de rij ders uit binnen- en buitenland en mond-op-mond-reclame was voor ons dan ook een goede zaak. Met startgelden werken we niet, maar de prijzenpot is bij ons goed gevuld en dat is na tuurlijk ook attractief voor de rijders." Ongeveer 200 deelnemers ko men op beide dagen in actie, op een circuit dat 395 meter lang is. Daarvoor is 1200 kubieke meter leem uit Limburg aange voerd. Voor het publiek zijn 2500 zitplaatsen beschikbaar. Maar ongetwijfeld zullen er meer toeschouwers zijn, die niet aan één plaats gebonden willen zijn. Behalve van hoofdsponsor Hans Verkerk, zijn er veel an dere zaken en bedrijven van wie de organiserende Stichting een financiële en mentale injectie kreeg om deze happening op poten te zetten. Ralph Over weel: "Dat waarderen we na tuurlijk bijzonder en zonder hun steun waren we nergens. Het financiële plaatje rond krij gen levert dan ook wel eens problemen op. Maar tot nu kre gen we de zaak steeds rond, te meer omdat het aantal toe schouwers tot nu toe zeer be vredigend was. Ook dit keer re kenen we daar weer op." De hoofdmoot van het pro gramma wordt afgewerkt op zaterdag. De wedstrijden be ginnen om 15.00 uur (training vanaf 12.00 uur. De finale be gint om ongeveer 22.00 uur. Er wordt op die dag gereden in de klassen 80cc, 125cc, 250 cc en Euro Nationalen 125 cc. De Ne derlanders Pedro Tragter en Marco Stallmann krijgen onge twijfeld de schijnwerper op zich gericht. Tragter heeft een uitstekende reputatie opge bouwd. Hij werd reeds drie keer Nederlands kampioen bij de 125cc-ers, werd werelkam- pioen in 1993 en sleepte ook drie nationale titels in de wacht op het NK 250cc. Ook Marco Stallmann heeft trouwens de laatste jaren van zich doen spreken, met als uitschieter het behalen van het Europees kam pioenschap 125cc in 1995. Om dat Stallmann nog uitzicht heeft op de nationale titel wilde hij per se in Goes van de partij zijn en stelde daarom een ge plande vakantie in Amerika en kele dagen uit. Verder komen als bekende Ne derlanders in actie: Heikki van de Berg, Oscar Vromans en Mi ke van der Heijden. Uit België verschijnen op het circuit onder andere Christof Godrie, Reiner Eisinger en Davy Govaerts. Ook Engeland en Frankrijk vaardi gen sterke rijders af. Op de springschansen kunnen al deze genoemde rijders met ijzerster- ke en gewaagde stunts voor de dag komen. Enkele Zeeuwse crossers zoals Erin van Taten- hove (Terneuzen), Casper Ova (Oost-Souburg) en Kees den Hollander, die reeds op vrijdag duelleren in het Open Zeeuws Kampioenschap, zullen ook za terdag van dé partij zijn. Er zijn dan ruim dertig deelnemers. Tijdens het Open Zeeuws kam pioenschap gaan in de super klasse (125/250cc) zo'n twintig deelnemers van start. Van Ta- tenhove, Ovaa, Van Dommelen, Den Hollander en Markusse be horen tot de favorieten. Verder staat op vrijdag een wedstrijd in de juniorklasse op het pro gramma (20 vertrekkers). Enke le bekende namen bij dit gezel schap: Patrick Pieterse (Wemel- dinge), Pieter Moelker (Kloetin- ge), Gert Huisman (Kapelle) en Mathijs Lampio (Vlissingen). Behalve de hoofdmoot-wed- strijden op zaterdag (Euro/na- tionalen en NK) staan er op die dag ook duels gepland in diver se andere klassen, die eveneens een sterke bezetting krijgen. De toeschouwers behoeven zich dan ook geen moment te verve len bij dit motorsportevene ment van allure, waaraan ook de Goese mountainbike vereni ging X-treme zijn medewerking zal verlenen. Tussen de bedrij ven door worden namelijk ATB-wedstrijden afgewerkt met deelname van onder andere Patrick Tolhoek, Bas de Bever en Gerwin Peters. De Stichting Motorsport Zeeland die voor de vijfde keer deze 'Hans Verkerk Keukens Supercross' op poten heeft gezet verdient dan ook ze ker een pluim voor haar aan pak, die mede gestalte kreeg door een schare van vrijwillige medewerkers. door Bas Koek MIDDELBURG - Iedere dag sterven honderden steltlopers, scholeksters en tientallen tureluurs en bonte steltlopers de hongerdood langs de oevers van de Oosterschelde. Duizenden vogels zijn sinds eind december gestorven. De extreme kou van deze winter hakt met een botte bijl in de vogelstand. Ook al lijkt de ergste kou even voorbij, zolang de vorst nog in de grond zit, hebben de vogels hulp nodig. De vrijwilli gers van vogel- en egelopvang Midden-Zeeland 'De Mikke' vangen ondervoede en zieke vogels uit heel Zeeland op. Extra hulp bij het verzamelen en voeren van vogels is welkom. De extreme kou heeft de afge lopen weken vooral de water vogels in een moordende wurgreep gehouden. De schor ren en vloedlijnen van de Oos terschelde zijn bevroren, zo dat de watervogels, die hier hun voedsel vinden, sterk on dervoed raken. Vrijwilligers uit heel Zeeland verzamelen zieke en ondervoede vogels en brengen die naar de naar de Zeeuwse dierenasiels. In het dierenasiel 'Tussenhaven' in Goes is een tijdelijke vogelop vang voor de Bevelanden inge richt. De verzwakte vogels worden hier in een verwarmde ruimte opgevangen. Na enkele dagen worden de vogels opge haald en naar vogelopvang 'De Mikke' in Middelburg ge bracht. Daar worden ze ge voerd en gehuisvest totdat de grond ontdooid is en de vogels weer zelf voedsel kunnen vin den. „Er is elk jaar een natuurlijke sterfte," zegt Coby Louwerse, coördinator van 'De Mikke'. „Maar dit jaar is het ex treem." De watervogels voe den zich met schaal- en schelpdieren, garnalen en in secten. Nu de schorren en de vloedlijnen bevroren zijn, is het voor veel vogels onmoge lijk voldoende voedsel te vin den. Duizenden vogels zijn in middels van de honger omge komen. „Door de kou verbuiken vo gels meer energie. Ze vinden niet genoeg voedsel waardoor ze sterk verzwakt raken en eerder ziek worden. Vooral scholeksters zijn dit jaar het slachtoffer. Omdat de dieren nog niet in de rui zijn, kunnen ze niet naar warme streken vliegen. Vele scholeksters sterven in Zeeland de honger dood." Vogelopvang 'De Mikke' biedt nu al aan meer dan honderd vogels onderdak. Als een vogel ADVERTENTIE 3 halen KWALITEIT GULDENS VOORDEEL Meer dan 160 winkels. Kijk in de Gouden Gids. naar 'De Mikke' wordt ge bracht, moet hij eerst een of twee dagen aansterken op de ziekenafdeling. „De meeste zijn te zwak om zelf te eten. Op de ziekenafdeling worden de vogels door middel van een slangetje, dat door de snavel naar de maag loopt, gevoed. Als ze wat aangesterkt zijn, moeten ze met wat soortgeno ten in een grotere kooi weer zelf leren eten. Als ze dat een maal kunnen, mogen ze naar buiten, in de grote vogelvoliè re. Daar houden we ze totdat de dooi aanbreekt en de grond ontdooid is. En dan laten we ze gaan," legt Louwerse uit. „Het kan nog weken duren voordat het zover is, maar dat is geen probleem. We hebben ruimte genoeg." Vogelopvang 'De Mikke' maakt geen onderscheid tus sen veel voorkomende en be dreigde vogelsoorten. „Elke vogel die hier aankomt, wordt geholpen. Al is het een duif. Maar de vogels moeten wel een redelijke kans hebben. We zitten hier niet zomaar vogels op te lappen omdat we ze zie lig vinden. Ongeneeslijk ge handicapte vogels krijgen een spuitje. Een gehandicapte vo gel uitzetten in de natuur heeft geen zin. Ze vallen met een ten prooi aan het verkeer of aan katten." Coby Louwerse roept mensen op verzwakte vogels naar vo gel- en egelopvang 'De Mikke' in Middelburg te brengen of naar dierenasiel 'Tussenha ven' in Goes. Het gaat alleen om vogels die niet weglopen. „Mensen moeten niet zelf voor de dieren proberen te zorgen. Ze bedoelen het goed, maar doen het vaak verkeerd. De meeste buitenvogels hebben speciaal voedsel nodig. Het voederen kan het beste aan vakmensen worden overgela ten. Bovendien zijn er onder de vogels veel verzwakte be dreigde vogelsoorten. Het meenemen van deze vogels is verboden." Als een vogel onverhoopt toch een tijdje bij mensen thuis moet bivakkeren, moet hij niet meteen in een warme ruimte gezet worden. Het verschil met de buitentemperatuur is dan zo groot, dat de vogel kan sterven. Het is wel belangrijk dat vo gels in de stad en in dorpen gevoerd worden. Goed vogelvoer is: oud brood, De vrijwilligers van vogel- en egelopvang Midden-Zeeland 'De Mikke' hebben het razend druk met het verzorgen van ondervoede en zieke vogels. foto piet davidse granen, zaad, pinda's en vet bollen. Zolang het vriest moet ook water aangeboden wor den. Mensen moeten er wel voor zorgen dat de vogels niet in het water kunnen zitten, omdat ze dan kunnen bevrie zen. Met geld van de Vogelbescher ming Nederland koopt dieren asiel 'Tussenhaven' in Goes brood, graan en vis. Particu lieren die vogels in hun woon plaats of omgeving willen voe ren, kunnen dit voer na telefo nisch overleg gratis komen op halen in het asiel aan de West- havendijk. Mensen die willen helpen met het verzamelen of voeren van zwakke vogels kunnen contact opnemen met vogel- en egel opvang Midden-Zeeland 'De Mikke', telefoon: 0113- 212473. De vogelopvang ver zoekt mensen die weten waar zich grote concentraties hon gerende vogels bevinden, dit door te geven aan 'De Mikke'. De vogelopvang vraagt men sen ook de lokatie van dode vogels door te geven. Vogel werkgroepen van het Rijks In stituut voor Kust en Zee (RIKZ) in Middelburg rapen deze vogels om ze te onderzoe ken. UI Seizoenen komen en seizoenen gaan, dat is altijd zo geweest en zal altijd zo wel blijven. De mens heeft zijn eigen reactie op de verschillende periodes in het jaar en het is leuk om dat te volgen. Wanneer de zo mer op zijn eind loopt en de kinderen weer op school zijn, de vakantiefoto's ingeplakt, ligt begin oktober het eerste Sinterklaas snoepgoed al in de winkels. In november worden de geruchten over de Kerstman alsmaar sterker. Als de Sint weer naar Spanje is wordt er drie weken lang gespeculeerd en gezeurd over een witte Kerst. Slaat eind december koning Winter ijzig toe, dan komen de heethoofden in Fries land ras bijeen om een Elfstedentocht uit te schrij ven. Vorig jaar hebben die Friezen de natie goed be zig weten te houden en uiteindelijk ging de Tocht der Tochten niet door. Dit jaar was het meteen raak, op 4 januari kon er gereden worden. Ruim zestienduizend schaatsers gingen van start en 11,2 miljoen televisie kijkers zagen de helden over het scherm schuiven. In het hele land konden toertochten geschaatst worden zoals de Molentocht in de Alblasserwaard. In Zee land werd Sluis-Brugge-Sluis georganiseerd als toer tocht en als wedstrijd. Temidden van erkende schaat sers won een Belg totaal onverwacht de ivedstrïjd. Een dag later werd de Zwinstedentocht gehouden, twee keer heen en weer van Sluis naar Brugge. Vol gens de sportprogramma's van de Nederlandse telev isie lag Sluis in Belgie. "Onder Zeeuws-Vlaanderen in noord-noord-Vlaanderen" reed Mart Smeets een scheve schaats. En dan de Elfstedentocht. Daar gaan humor en schaatsen hand in hand. Uitgerekend Piet Kleine, een postbode, vergat te stempelen. "Dat is pas ijspret,zei Piet. Cameleon.

Scheldebode | 1997 | | pagina 1