Samen werken aan de toekomst van Walcheren Vee beuter en un vet wuuf, dan hej dubbelop Golfbaan IJspret op Walcheren wmm 't Kan verkeren E L fc E WEEK HUIS AAN HUIS OP W A L C H E 1 I E N Burgemeester A.C. de Bruijn installeert gemeenteraad veere LU N LU O LU O De winkelwagen Voorjaar in de Schaapskooi *n Pittig feestje bouw je op Tel. 418653 Schaatstoertocht Arnekanaal Vissen en vogels in Vleeshal 50% KORTING NORMAAL BU MIKRO-ELECTRO! woensdag 8 januari 1 tóz %DDf Taak Beste service, laagste prijs! Taart Volkslied VENTIUVTORKACHEiT"^ Type HL 707 T. Regelbare thermostaat, in kunststof behuizing, met 3 standen: koudelucht, 1000 en 2000 Watt. SCHELDEBODE Winkelen is een sport die over het algemeen het liefst door vrouwen bedreven wordt. Bedoeld wordt dan meestal het winkelen in de stad en niet het kopen van de dagelijkse boodschappen zoals koffie, thee, kaas en brood in de supermarkt. Bij die dagelijkse boodschap pen valt ook het meest te leren over menselijk gedrag. Mocht je vroeger voor je moeder om een boodschap naar de bakker of de slager, dan was het altijd oplet ten of je 'aan de beurt' was. Als kind, en dat gebeurt nu nog wel in winkels, word je soms gemakshalve even over het hoofd gezien. Het is een verschijnsel dat je van te voren aan ziet komen want het zijn altijd de zelfde types die dat doen. Ze stellen zich op met de knieën tegen de toonbank en hebben zogenaamd niets gezien. En juist op het moment dat de winkelier wil vragen wie er aan de beurt is, reageren zij direct. En dan de reactie als ze teruggefloten worden, eerlijk toe geven of met een rooie kop van ergernis of valse schaamte. Wat dat betreft is nummertjes trekken een goede zaak. In de supermarkt heb je daar door de zelf bediening niet zo veel mee te maken. Vorige week moesten we nogal wat inkopen doen en we reden een rondje met het winkelwagentje. Twee duur uitziende dames, van die kakmadammen, reden ongeveer het zelfde rondje. Hun kar volladen dat konden ze wel, maar er oplettend mee rond rijden niet, want ik werd al drie keer van achteren aangereden. Kent u dat ge voel, de rand van het winkelwagentje lekker op je en kels en achillespezen. En die twee maar doen of ze niks in de gaten hadden. Bij de kassa stonden ze ach ter ons en maar duwen met die kar. Ik duwde de kar terug, en de kakmadammen een stap achteruit. Hun woordgebruik was niet erg deftig. Het was weer pret tig kennismaken met de beschaving. Cameleon. In de Schaapskooi is het al lente. Talloze lammetjes zijn er de af gelopen weken geboren. Hoewel de buitentemperatuur anders doet vermoeden, komt het voorjaar er wel degelijk aan. Tal van lammetjes zijn de af gelopen weken geboren in de Schaapskooi. In de weekenden van januari houdt de Stichting Zeeuwse Kudde open dagen in de Schaapskooi. Dit is de ideale gelegenheid voor kinderen om de schapen eens van dichtbij te bekijken. Bovendien is het nieuwe Informatiecentrum met een boeiende expositie tijdens de open dagen geopend. Er is ook een kaart-demomstratie en er zijn schapenkaas en andere Zeeuwse producten verkrijg baar. De Schaapskooi bevindt zich aan de Nieuwkamerseweg 3 in Heinkenszand. Iedere zaterdag en zondag van deze maand is de Schaapskooi van 13.00 tot 16.00 uur geopend. ■j. -a m-mmm: Ooit was Baarsdorp een belangrijke nederzetting, waar mach tige edelen zetelden. Nu weten alleen streekbewoners het ge huchtje van 'zeven uusjes en een verkenskot' te liggen. Toch heeft Baarsdorp nog steeds iets van de oude allure behouden. Het vliedbergencomplex, net ten noorden van het dorp is een van de gaafst bewaard ge bleven vlied bergen van Zeeland. Er valt nog heel goed te zien hoe de vlied bergen, die oorspronke lijk inderdaad dienst deden als vlucht- plaats bij hoge vloeden, in la ter tijd omge vormd zijn tot verdedigings werken. De vliedbergen werden nadat steeds meer land werd bedijkt over bodig als terp, maar veel vliedbergen werden opgehoogd en op de top werd een verdedigingstoren gebouwd, om vanaf die ho ge standplaats een nabijgelegen nederzetting te kunnen verde digen. In Baarsdorp is nog heel goed te zien hoe rondom de vliedbergen grachten zijn gegraven, niet pal aan de voet van de berg, maar rondom de "nederhof".De vliedbergen zijn niet al leen van historisch belang, maar ze hebben vaak ook interes sante natuurwaarden. Dat heeft te maken met het feit dat de bergen met omgeving vaak eeuwenlang onveranderd zijn ge bleven. Het hobbelijge terrein leende zich alleen voor gebruik als grasland. Bovendien drong al vrij vroeg in deze eeuw het besef door dat vliedbergen, als uitingen van een eeuwenoude cultuur, het behouden waard zijn. Toch is het behoud van de vliedbergen geen eenvousige zaak. Ze liggen als eilandjes te midden van intensief gebruikt cultuurland, en dat maakt het beheer ervan er niet gemakkelijker op. Kleine natuurgebieden kosten verhoudingsgewijs nu eenmaal meer dan grote, en bo vendien doen zich in kleine gebiedjes veel sterker de negatieve invloeden vanuit de omgeving gelden. Maar als oudste in het landschap zichtbare sporen van bewoning zijn vliedbergen ook voor Het Zeeuwse Landschap wel wat extra inspanningen waard. MIDDELBURG - Commissaris van de koningin drs W.T. van Gelder heeft het geweten, toen hij vorig jaar op de valreep van het nieuwe jaar liet wtien het leuk te vinden als er mensen in klederdracht op de nieuwjaarsreceptie zouden komen. Ze waren er afgelopen zaterdag. Niet één maar velen en dat moet Van Gelder een goed gevoel hebben gegeven. Hij zag er tenminste intens tevreden uit en zeker toen hij in dialect werd aangesproken. fi-6 .<^g6IBLI0%-. Rob visser deed mee aan de kraslotenactie in Vlissingen en won duizend gulden. Aan het begin van het nieuwe jaar blikken prominente Zeeuwen terug. In Zeeuwse klederdracht naar de nieuwjaarsreceptie van de Commissaris van de Koningin foto jaap wolterbeek ditioneel ouwe klare hebben ge- Zeeuwse volkslied. Van Gelder kregen -eigenlijk hoorde er ook het hardst van allemaal. In het een sigaar bij- zingt iedereen het Zeeuws en zonder spiekbriefje. ADVERTENTIE Burg. v. Woelderenlaan 5 - Vlissingen KOUDEKERKE - 'Na sa menvoegen, ook samenwerken'. Zo luidde de titel van de toe spraak van burgemeester A.C. de Bruijn, die zij afgelopen donderdag hield bij de installa tie van de gemeenteraad van de nieuwe gemeente Veere, die de 13 dorpen op Walcheren omvat. „De toekomst van Walcheren staat op het spel. De bestuurlij ke verandering brengt een nieuw moment, waarbij zowel ambtelijk als bestuurlijk goed nagedacht kan worden over de toekomst voor onze gemeente, de kust, het Walcherse platte land en alle 13 dorpen als deel van het nieuwe totaal, maar ook als deel van de regio." In haar toespraak stelde de burgemeester dat daarbij ge streefd moet worden naar een politiek bestuur dat de mense lijke vrijheden zoveel mogelijk respecteert en zo min mogelijk inperkt. „De 'menselijke maat' staat daarbij voorop. Dat vormt de beste garantie voor een herkenbaar lokaal be stuur, waar burgers zich bij betrokken voelen. Bestuurders moeten zich kwetsbaar en open durven op stellen, maar ARNEMUIDEN Oranjevereniging Amemuiden houdt op za terdag 11 januari tussen 11.00 en 16.00 uur een schaatstoertocht op het Arnekanaal. De tocht voert van de haven van Amemuiden naar de spoorbrug bij de Arnebrug, de haven van Nieuwland en dan te rug naar de haven van Amemuiden. De minimaal af te leggen af stand is 5 km, de maximale 40 km. Inschrijving in cafetaria De Krab, deelname 5 gulden (inclusief medaille en chocolademelk). MIDDELBURG In de Vleeshal bij het Stadhuis in Middelburg wordt van 11 tot en met 19 januari de VIVOKA-show gehouden, waar vissen, sier- en watervogels te zien zijn. Deelnemers zijn vo gelvereniging 'De Vogelliefhebbers', park- en sierwatervogelver- eniging 'Aviomis' en aquariumvereniging 'Barbus Conchonius'. Ook vogel- en egelopvang Midden-Zeeland 'De Mikke' en het am fibieën en reptielen kweekstation 'Nature' zijn vertegenwoordigd. ook in staat zijn zich te stellen boven allerlei deelbelangen. Dat vraagt om kwalitatief goe de gemeentebestuurders, die signalen oppakken en inzicht hebben in de omgeving en wensen van de bevolking. Zo kan de afstand tussen burgers en bestuur verkleind worden en kan toch de eigenheid van Walcherse kernen blijven be staan." In de komende jaren moet de bestuurlijke schaalvergroting, die de gemeentelijke herinde ling met zich meebrengt, ge stalte krijgen. Het samenvoegen van al die verschillende ambtelijke en bestuurlijke culturen wordt een zware klus. Voorlopig moet nog worden gewerkt van uit vijf lokaties, waardoor de overgang voor de burgers niet zo groot is. Burgemeester De Bruijn schetste een aantal za ken, die in de toekomst een rol gaan spelen, zoals het toeris me, de vergrijzing en de afna me van de positie van de land bouw. Zij noemde het veran deringen, die soms kansen in- VLISSINGEN Niet alleen in Friesland, maar ook in Zee land regeert koning Winter en kon de afgelopen weken naar hartelust geschaatst worden. De Zeeuwse jeugd bofte dat het net kerstvakantie was. IJspret volop dus, hoewel het soms zo snijdend koud was, dat zelfs de stoerste jongens zich niet op het ijs waagden. Deze kinderen in Souburg durfden het 't afge lopen weekend wel aan. Het jongste meisje moest het nog leren op dubbele ijzers. Af en toe mocht ze van haar vriendinnetje, dat de schaatskunst al aardig machtig was, even uitrusten op de stoel. FOTO PIET DAVIDSE Dat het geen Zeeuwen waren die dagelijks in die dracht rondlie pen deerde van Gelder dan ook niet. Hij wist het al. Genoeg te zien overigens. Klederdrachten uit heel Zeeland, waarvan enkele in de prijsklasse zeer hoog en in ieder geval erg oud, dan wel zeld zaam. Dat het gros van de kle ding toebehoorde aan leden van hoeders van het cultureel erfgoed die in verenigingsverband de kle ding tonen, tot het gilde van de ringlijders behoren of het Wal cherse costuum vertegenwoor digden maakte overigens weinig uit. Een uitzondering op dat alles vormde dan weer de Middelbur ger Jo Marinissen, die het een aardig idee van de commissaris vond en dus grootvaders pak van zolder had gehaald. Ook waren er bij die wel wilden, maar gewoon de aankleedtechniek misten. Zo als Europarlementariër Jopie Boogert-Quaak, die nog in het bezit is van de Axelse dracht, maar bekende niet precies te we ten hoe ze het aan moest trekken. Verder was het natuurlijk een ge legenheid waar heel belangrijk Zeeland acte de présence gaf. Burgemeesters en nu ex-burge- ADVERTENTIE Alle monturen van de collectie '95 meesters, Zeeuwse kamerleden, hogere ambtenaren en verder ie dereen die toch wel met enige re gelmaat de Abdij binnenstapt. De toespraak van Van Gelder was er een zoals die viel te ver wachten, vrolijke scherts en goe de luim. Een toespraak ook waarin enkele hoogtepunten van het afgelopen jaar vielen te ver melden. Zoals gedeputeerde Daan Bruinooge, die het afgelo pen jaar niet één keer had gezegd 'deze eenvoudige gedeputeerde'. Of gedeputeerde Van Zwieten, die op zijn studiereis naar Bali ontdekte dat daar al duizenden jaren lang landbouwgronden on der water worden gezet. Maar ook een serieuzere toon tussen al le vrolijkheid: „Ik zal waar dat kan en relevant is uit blijven da gen om het denken uit al te vaste banen te duwen. Maar wel met enige luchtigheid. Bewaar me voor de bestuurders die zo vol zijn van gewichtigheid dat er geen ruimte meer overblijft voor luchtigheid." En speciaal tegen al die mensen in klederdracht en zij die in klederdracht hadden kun nen komen: „Ik ben bijzonder verheugd en erkentelijk dat Zeeuwen vandaag tot uitdruk king willen brengen dat het Zeeuwse kostuum ook een feest- dracht is, die op feestelijke ge beurtenissen in deze tijd gedra gen kunnen worden." houden, maar ook als een be dreiging kunnen worden erva ren. „Een nieuw samenhan gend beleid kan ertoe bijdra gen dat de kernen zich in eco nomische zin evenwichtig ont wikkelen." De Bruijn schetste zichzelf als 'een burgemeester in ont wikkeling' en stelde: „Voor mij persoonlijk lopen de drie woorden vrijheid, rechtvaar digheid en solidariteit als een gouden draad geweven door mijn bestuurlijk leven." De gemeentebestuurders van Veere lieten zich na afloop van hun installatie de taart met het nieuwe logo goed sma ken. De zeven muziekvereni gingen in de gemeente luister den de bijeenkomst op met een gezamenlijke serenade. Het college van burgemees ter en wethouders van de nieu we plattelandsgemeente telt vier wethouders: M. Brouwer- te Roller (VVD), J. Gelok (Pv dA), J. Houmes (SGP) en L. Wisse (CDA). De nieuwe ge meenteraad komt volgende Burgemeester A.C. de Bruijn zet het mes in een taart met het logo van de nieuwe gemeente Veere week voor het eerst bijeen. na de installatie van de gemeenteraad. fotopietdavidse op de voorjaarscollectie '96 Vraag naar de voorwaarden. Coitactleuei Korte Delft 3 - Middelburg - 0118-641117 Van Gelder kreeg in plaats van een voorspoedig 1997 met de no dige regelmaat 'vee beuter en un vet wuuf, dan hej dubbelop, hee' te horen. Ofwel in Algemeen Be schaafd Nederlands: 'veel boter en een vet wijf, dan heb je dubbel op'. Vroeger wilden bij dergelijke gelegenheden de boeren elkaar dat nogal eens toewensen. Aan het eind, wanneer de boeren tra-

Scheldebode | 1997 | | pagina 1