blikkCH iCI'dO Op 1955 Kees Slager Bram Heyboer Petrella Lion Balletpedagoge Axel 1. Wat waren voor u de hoogte punten van 1996 Voor mij persoonlijk was dat de opening van de balletstu dio. Een ideale werkplaats die volledig is ingericht naar mijn wens om zo doeltreffend mo gelijk te kunnen werken. Zalig is dat 2. Welke gebeurtenissen waren voor u de dieptepunten in 1996 Het plotseling ontvallen van geliefde mensen. Het aan het licht komen van absurditeiten zoals pedofilie. Afschuwelijk en onbegrijpelijk dat volwas sen mensen daartoe in staat blijken te zijn. Het misbruiken van kinderen vernedert de mensheid. 3. Waar heeft u zich het afge lopen jaar het meest aan geër gerd Aan de sensatielust van de pers. Ook heb ik mij geërgerd aan 'ramptoeristen' 4. Voor welke persoonlijk- heid(heden) in binnen- of bui tenland heeft u in 1996 grote bewondering gekregen Ik spreek liever over waarde ring dan over bewondering. Iets wat binnen je mogelijkhe den ligt, moet je zo optimaal benutten. 5. Welke Zeeuw(en) heeft(heb- ben) in 1996 de meeste indruk op u gemaakt Mijn directe vrienden en fami lie die mij in raad en daad be langeloos bijstaan. Het is een rijkdom om dat te mogen erva ren, dag in dag uit. 6. Wat vond u het beste televi sieprogramma in 1996 In verband met mijn werk schema kijk ik zelden t.v. Tij dens de zomervakantie heb ik echter genoten van de reporta ges, met Belgisch commentaar, van de Olympische Spelen. Vooral korte krachtinspannin gen fascineren mij. 7. Wat was de beste film, wat het beste boek en welke mu ziek (concert/cd of lp) vond u het mooist In plaats van film bezoek ik bij voorkeur het theater. Zowel kleine als grote producties. In het afgelopen jaar heeft vooral 'Cirque du Soleil' zeer veel in drukken bij mij achtergelaten. Zang, dans, decor, ongelooflij ke acts, muziek: een totaal spectakel. Zéér indrukwek kend. Muziek is voor mij erg belangrijk, het is het uitgangs door Marijn de Grip ZEELAND - In een tijdperk dat snelt naar het jaar 2000 is het zinvol om even stil te staan en terug te kijken naar de gebeurtenissen van het afgelopen jaar. 1996 ligt bijna achter ons, een bewogen jaar met hoogte- en dieptepunten. Een willekeurige greep uit het internationale nieuws. Het oplaaiende etnische geweld in Zaïre, de herverkiezing van Bill Clinton en de geslaagde hartoperatie van Boris Jeltsin, het overlijden van president Mitterand, het verdriet van België over de vermiste kinderen, de vele vliegtuigrampen - een triest record in de luchtvaartgeschiedenis de wereldwijde doorbraak van Intemet...Voor Nederland was 1996 het jaar van de lange koude winter en de 'Hollandse' zomer, het failliet van Fokker, de emotionele protesten tegen de ontpoldering langs de Westerschelde, de tracékeuze voor de Bet uwelijn en de Hoge-Snelheids-Lijn, de Oscar voor 'Antonia', de dood van Ischa Meijer, het verdriet en het succes van Connie Palmen. Het was ook het Olympisch sportjaar met het goud voor de volleyballers, de hockeyers en de roeiers, de Amsterdam ArenA, het verval van de godenzonen Richards Krajiceks overwinning op Wimbledon en het 'gedoe' rond Sport 7. Hoe zes bekende Zeeuwen terugkijken op 1996 leest u op deze pagina. Vanuit verschillende invalshoeken leverde de terugblik persoonlijke en uitéénlopende antwoorden op. punt voor de dansen die ik maak. Dit jaar ben ik in het bijzonder 'gevallen' voor de volksmuziek, met name de Ar gentijnse tango. Vooral de mu ziek van 'Malando', die is hel der en klinkt heel dansant, vol passie en hartstocht. 8. Waar heeft u het lekkerste gegeten het afgelopen jaar Wat at u toen Ik eet het liefst gewoon lekker thuis met de pot mee. (abso luut geen vis, daar griezel ik van). Ik hou niet zo van culi naire hoogstandjes. 9. Welk evenement in Zeeland vond u het meest geslaagd in 1996. Helaas heb ik dit jaar weinig evenementen kunnen bijwonen in verband met de verbouwing van de balletstudio. Desalniet temin waardeer ik alle mensen die dergelijke evenementen opzetten. 10. Wat hoopt/verwacht u in 1997 In het algemeen hoop ik op meer verdraagzaamheid en minder verdriet. P.S. en dat m'n leerlingen in een wereld vol stress en agressie zich tij dens de lessen kunnen ontla den en genieten van de sfeer van muziek en dans. Voor mij is dansen net als een gedicht, ieder woord is een beweging. NEL GINJAAR-MAAS Voorzitster Omroep Zee- land/Burgh-Haamstede 1. Wat waren voor u de hoogte punten van 1996 Het met elkaar werken aan de tot standkoming van regionale TV in Zeeland. De opening van de nieuwbouw van de Hoge school Zeeland. De uitreiking van de Four Freedom Awards in Middelburg. 2. Welke gebeurtenissen waren voor u de dieptepunten in 1996 o Dieptepunt was voor mij de gemeentelijke herindelingen in onze provincie. Onbegrijpelijk dat dit gebeurd is. Een abso luut dieptepunt - maar dan op wereldniveau - is dat de mens heid maar doorgaat met oorlo gen, geweld, vervolgingen en (rassen)moorden. 3. Waar heeft u zich het meest aan geërgerd Aan het gedoe rond Sport 7. Wie wilde nu een aparte sport zender Het publiek kennelijk niet. In de sportwereld kunnen de Bobo's kennelijk maar doen wat hun goeddunkt. Het gedoe rond de Open Universiteit. Wat is het gemeentebestuur van Middelburg kortzichtig 4. Voor welke persoonlijk- heid(heden) in binnen- of bui tenland heeft u in 1996 grote bewondering gekregen Ik heb niet zo gauw bewonde ring voor mensen. Maar als het toch moet: ik heb respect voor de wijze waarop de commissa ris van de koningin, van Gel der, ondanks alle kritiek, voor Zeeland blijft knokken. 5. Welke Zeeuw(en) heeft(heb- ben) in 1996 de meeste indruk op u gemaakt Mijn slager, die als midden stander met vrouw en kinde ren zijn zaak drijft. Tegen de verdrukking in 6. Wat vond u het beste televi sieprogramma in 1996 Moeilijk. 'Nova' altijd de moeite waard. 'Unit 13' en 'Murder One', daar zou je voor thuis moeten blijven. 7. Wat was de beste film, wat het beste boek en welke mu ziek (concert/cd of lp) vond u het mooist Film: Naar films kijk ik bijna nooit. Boek: 'Heren van de Thee' van Hella Haasse en 'De Tweeling' van Tessa de Loo. Muziek: 'Phantom of the Ope ra' Pavarotti e.a. 8. Waar heeft u het lekkerste gegeten het afgelopen jaar Wat at u toen Restaurant 'Het Groot Para dijs' in Middelburg en hotelle- rie 'Schuddebeurs'. Ik eet al tijd vis. 9. Welk evenement in Zeeland vond u het meest geslaagd in 1996. 'Cirque Plume', deze zomer in Middelburg. 10. Wat hoopt/verwacht u in 1997 Dat de wereld een klein beetje vrediger wordt. ARIE OUDSHOORN Zonder beroep, voorzitter platform Noord-Beve- land/Geersdijk 1. Wat waren voor u de hoogte punten van 1996 Bisschop Muskens was in staat om op zeer onorthodoxe wijze de armoede in Nederland op de politieke agenda te krijgen. Verder het feit dat toch steeds meer wordt nagedacht over de forse groei van de werkloos heid, terwijl de Nederlandse economie er beter voorstaat dan de afgelopen tien jaar. 2. Welke gebeurtenissen waren voor u de dieptepunten in 1996 Het IRT-onderzoek is totaal zonder gevolgen gebleven voor het falend beleid van verant woordelijke personen. 3. Waar heeft u zich het meest aan geërgerd Dat er in 1996 weer duizenden mensen van de honger in Afri ka stierven. Tegelijkertijd liep men rond met allerhande wa pens waaruit nog steeds blijkt dat men goed geld kan verdie nen aan andermans dood. 4. Voor welke persoonlijk- heid(heden) in binnen- of bui tenland heeft u in 1996 grote bewondering gekregen In het buitenland Paul Maréchal en de andere ouders van de 'verdwenen' kinderen in België die geprobeerd heb ben de politiek te dwingen tot veranderingen. In Nederland Jan Marijnissen, fractievoor zitter van de SP, die een nieuw geluid laat horen in de Haagse politiek. 5. Welke Zeeuw(en) heeft(heb- ben) in 1996 de meeste indruk op u gemaakt Alle Noord-Bevelanders die thans via het platform Noord- Beveland Ondernemend, los van beroepsgroep en politiek, samen praten om te komen tot een sterker en leerbaarder Noord-Beveland. 6. Wat vond u het beste televi sieprogramma in 1996 Actualiteitenprogramma's zo als 'Netwerk' en 'Den Haag Vandaag' 7. Wat was de beste film, wat het beste boek en welke mu ziek (concert/cd of lp) vond u het mooist Door mijn werkzaamheden op allerlei terrein ben ik in '96 niet toegekomen aan het lezen van een goed boek of het be zoeken van een film of concert. Ik lees hele dagen stapels pa pier. Ik ben op dit moment mijn archief van '96 aan het opruimen. De papieren, notu len, vakbladen etc. van alleen al mijn gemeenteraadswerk vormen een stapel van precies 1.46 m hoog. Muziek: André Rieu. 8. Waar heeft u het lekkerste gegeten het afgelopen jaar Wat at u toen In Middelburg in bodega „De Wijnschenkerij". Ze hebben daar een prima provengaalse keuken. Ik heb daar gebakken nijlbaars gegeten waar ik nog van droom. 9. Welk evenement in Zeeland vond u het meest geslaagd in 1996. Het klinkt wat klein, maar voor mij was dat het Katse Vlaggenfestijn. De Rotterdam se kunstenares Ans Contant had vlaggen ontworpen voor elk huis in Kats. Een prachtig voorbeeld van kunst en cul tuur gekoppeld aan het dorp en haar inwoners. 10. Wat hoopt/verwacht u in 1997 Ik hoop dat 'onze jeugd' nog een toekomst kan opbouwen, dat er werk voor ze is. Voorts verwacht ik om de zaak zonnig af te sluiten, een mooie zomer in Zeeland. KEES KOSTENSE Directeur ziekenhuis Walche ren, Vlissingen/Biervliet 1. Wat waren voor u de hoogte punten van 1996 Het besluit dat de Vaste Oeververbinding onder de Westerschelde de Zeeland Tunnel tot stand zal komen. Zeeuws-Vlaanderen hoort bij Zeeland, de tunnel is daarbij essentieel. Het biedt mogelijk heden voor verdere ontplooing aan beide zijden van de Schel de. Een tweede hoogtepunt was de opening was de ope ning van het Bezoekerscen trum Saeftinghe. Een natuur gebied van wereldformaat wordt daarmee voor ieder toe gankelijk. 2. Welke gebeurtenissen waren voor u de dieptepunten in 1996 Het plotseling overlijden van Ineke Batselaere, 48 jaar, een vrouw met een hoog ethisch gehalte. Zij was mede-oprich ter en tien jaar penningmees ter van de natuurbescher mingsvereniging 't Duumpje. Daarnaast was zij bestuurslid van het waterschap 't Vrije van Sluis. Geen dieptepunt, maar wel een punt van ver driet is dat onze jongste klein zoon geboren is met de handi cap van het syndroom van Down. 3. Waar heeft u zich het meest aan geërgerd De hoogbouw bij Breskens en bij Cadzand. Een onbegrijpe lijke aantasting van de horizon van ons land. Net als de huis jes bij Hoofdplaat: ze verpau peren al op de folder. Duitse toeristen knappen daar op af. Ik neem het de provinciale en gemeentelijke bestuurders kwalijk. Het moet een keer af gelopen zijn met die 'pipe li- ne'-projecten waar niemand verantwoordelijkheid voor neemt en waar Zeeland mee wordt verziekt. Over ergernis gesproken 4. Voor welke persoonlijk- heid(heden) in binnen- of bui tenland heeft u in 1996 grote bewondering gekregen Voor minister Borst. Zij heeft rust gebracht aan het front van de controverses over de specialisten-honoraria. Daar mee is de weg geopend voor een kwaliteitsbewust 'geïnte greerd medisch bedrijf. Het ziekenhuis van de toekomst. 5. Welke Zeeuw(en) heeft(heb- ben) in 1996 de meeste indruk op u gemaakt Hans Warren met zijn verhaal over de natuur in Zuid-Beve land vlak na de oorlog. Bewon dering heb ik voor mensen als Thijs Kramer, Gert van Zwie- ten en Henk Saeijs die met grote verantwoordelijkheid voor onze toekomst het niet voor elkaar kregen om een maatschappelijk draagveld te creëren om het stroombed van de Westerschelde te verbreden. 6. Wat vond u het beste televi sieprogramma in 1996 Ik kijk te weinig om daar iets over te kunnen zeggen. Films heb ik niet gezien en van muziek heb ik geen verstand. Boek: 'Rechterhand van Ne derland' biografie van Michiel Adriaenszoon de Ruyter van Ronald Prud'homme van Rei ne. Tenstoonstelling: Jan Steen, Jan van Goyen en Ver meer. 8. Waar heeft u het lekkerste gegeten het afgelopen jaar Wat at u toen In l'Entrecote' in de P.C. Hooftstraat in Amsterdam. Daar kun je alleen maar een entrecote bestellen en dat is al 17 jaar een succesformule. 9. Welk evenement in Zeeland vond u het meest geslaagd in 1996. Ik kan mij niet heugen een evenement van enig belang be zocht te hebben. Vraag mij geen oordeel. 10. Wat hoopt/verwacht u in 1997 Ik hoop dat de overheden en de burgers de leefbaarheid van onze provincie voorop stellen. Meer aandacht voor de kleine dorpen. Prioriteit voor milieu, natuur en landschap. En bete re prijzen voor de boeren. KEES SLAGER Journalist/'s-Heerenhoek 1. Wat waren voor u de hoogte punten van 1996 1996 is voor mij zonder echte hoogtepunten verlopen. Wel veel interessante gesprekken gevoerd met ooggetuigen van deze eeuw. Voor een radioserie interviewde ik de 100-jarige Alfred van Putte, geboren in Hengstdijk. Hij had beeldende herinneringen aan 1914 toen hij als 18-jarige de Belgische vluchtelingen de grens over zag stromen, de soldaten die hun geweren op de markt van Hulst op hopen wierpen, de paarden die er werden ge slacht om de vluchtelingen aan eten te helpen enz. Als ik zulke verhalen kan vastleggen, be leef ik 'n persoonlijk hoogte punt. Vier maanden later was de man dood. Ik had zijn ver haal net op tijd gered van de vergetelheid. 2. Welke gebeurtenissen waren voor u de dieptepunten in 1996 Persoonlijk beleefde ik geen echte dieptepunten, maar in de wereld waren er te veel om op te noemen. Het diepste punt vond ik de overwinning van de havikken bij de verkiezingen in Israël. 3. Waar heeft u zich het meest aan geërgerd Aan de (mij helaas onbekende) figuur die in november het ge rucht heeft verspreid dat ik die geheimzinnige Bevelandse winnaar was van de 'jackpot' van 10.8 miljoen, wat tot ge volg had dat ik wekenlang ben lastiggevallen door journalis ten, vrienden, bekenden en on bekenden, die maar moeilijk konden geloven dat ik nooit aan loterijen meedoe en dus niet eens had kunnen winnen. 4. Voor welke persoonlijk- heid(heden) in binnen- of bui tenland heeft u in 1996 grote bewondering gekregen Aan het korte lijstje mensen die ik echt bewonder, kon in 1996 niemand worden toege voegd. 5. Welke Zeeuw(en) heeft(heb- ben) in 1996 de meeste indruk op u gemaakt Commissaris Van Gelder. Niet omdat ik het altijd met hem eens ben, maar omdat hij zich niet zo contactgestoord ge draagt én omdat hij in de zaak van de 'ontpoldering' zo ver makelijk als een olifant door de Zeeuwse porseleinkast draafde. 6. Wat vond u het beste televi sieprogramma in 1996 De thema-avond (van de VPRO) over de Golfoorlog, ge baseerd op een fantastische Engelse documentaire waarin helder en met boeiende, soms nooit eerder vertoonde beelden werd vertoond wat de ware achtergronden waren van die oorlog en hoe hij verliep. Een voorbeeld van wat de tv kan bij het reconstrueren van re cente geschiedenis. 7. Wat was de beste film, wat het beste boek en welke mu ziek (concert/cd of lp) vond u het mooist Film: 'De Jurk' van Alex van Warmerdam. Helaas ben ik maar 2 keer in de bioscoop ge weest, dus geen oordeel. Boek: 'Het verkoolde alfabet' van Paul de Wispelaere. Al drie jaar in de winkel, maar pas nu tot mij doorgedrongen. Een meesterlijk dagboek vol be spiegelingen en verhalen over Vlaanderen, kunst, liefde, po litiek, natuur en het ouder worden. Muziek: 'Outward bound' van Eric Dolphy. Grijs gedraaid in de jaren '60, dit jaar de cd gekregen van mijn zoon. Nu draai ik dus weer het prachtige 'Glad to be unhappy' en voel me gelukkig. 8. Waar heeft u het lekkerste gegeten het afgelopen jaar Wat at u toen Thuis. Nieuwe aardappelen, tuinbonen met spekjes, omelet a la maison en een groot bord aardbeien toe. Vooral zo lek ker omdat het allemaal uit ei gen tuin (en kippenhok) komt. 9. Welk evenement in Zeeland vond u het meest geslaagd in 1996. Ik heb weinig Zeeuwse evene menten bezocht, maar wat ik erg geslaagd vond was de ope ning (en het daarna openblij ven) van het nieuwe land bouwmuseum in Dreischor. Een prachtige collectie in de passende omgeving van een Nel Ginjaar-Maas Petrella Lion fraaie boerenhoeve. Ik miste alleen naast die hoeve een au thentiek ingericht landarbei dershuisje. Wanneer krijgen de landarbeiders eindelijk eens hun 'standbeeld'. 10. Wat hoopt/verwacht u in 1997 Dat ik de tijd vind om een be gin te maken met een boek, waar ik heel 1996 mee in m'n hoofd heb gelopen, maar waar ik nog geen regel van op papier heb kunnen krijgen en dat wel in 1999 af zou moeten zijn. BRAM HEIJBOER Garagehouder/Breskens 1. Wat waren voor u de hoogte punten van 1996 De liefde en vriendschap die ik van mijn kleinkinderen mocht ontvangen en beleven. Mijn in trede in de Provinciale Staten voor de ZVP. Het bijwonen van de uitreiking van de 'Four Freedom Awards' te Middel burg. 2. Welke gebeurtenissen waren voor u de dieptepunten in 1996 Het rapport 'Commissie van Wijzen' over het Antonius Zie kenhuis te Oostburg, waardoor het ziekenhuis gedegradeerd wordt tot een veredelde EH- BO-post. De vergissing die ik begaan heb in de commissie 'Welzijn' van Provinciale Sta ten. Nadat ik eerst een vurig pleidooi had gehouden voor onder meer het aanstellen van een derde orthopeed met 24- uurs klinische zorg voor Oost burg, stemde ik in tweede in stantie niet tegen het rapport 'Commissie van Wijzen'. 3. Waar heeft u zich het meest aan geërgerd Aan de heer G. Ramaekers, di recteur Patiëntenzorg Zieken- huisgroep Zeeuws-Vlaande ren. De zaak Dutroux. Toene mende criminaliteit, te weinig politie. 4. Voor welke persoonlijk- heid(heden) in binnen- of bui tenland heeft u in 1996 grote bewondering gekregen Jacques de Milliano en alle medewerkers van 'Artsen zon der grenzen'. President Chirac van Frankrijk vanwege zijn drugsbeleid. 5. Welke Zeeuw(en) heeft(heb- ben) in 1996 de meeste indruk op u gemaakt Wethouder Carien Bolijn- Hertzberger (D en T) van de gemeente Oostburg. Ondanks de vele moeilijke taken die het wethouderschap met zich mee brengt, weet zij op uitstekende wijze om te gaan met de nood zakelijke beleidsombuiging. De gemeente Oostburg heeft in mevrouw Bolijn een wethou der, die zonder eigen belang en 'gesjoemel' recht op haar doel afgaat. Ze dient daarbij het belang van alle inwoners van Oostburg. Kortom een vrouw die niet iedereen tevreden kan stellen, maar wel respect af dwingt. Goedwillende artsen en alle personeelsleden van het Antoniusziekenhuis die onder zeer moeilijke omstandighe den de moed erin hebben we ten te houden. Met name Jos de Blok en Harry van der Pas. 6. Wat vond u het beste televi sieprogramma in 1996 'Van Gewest tot Gewest' door Rob van Hoek. 'Toen was ge luk heel gewoon', een serie met gewone fatsoenlijke humor uit de vijftiger jaren, waar ik met plezier en weemoed naar kijk. F.C. De Kampioenen op Bel gië-Vlaams. Nieuws en actua liteiten. Verder is er heel veel troep op T.V. 7. Wat was de beste film, wat het beste boek en welke mu ziek (concert/cd of lp) vond u het mooist Ik heb jaren geen boek gelezen en geen bioscoopfilm gezien. Veel te veel te lezen voor de Provincie. Concert: Helmut Lotti te Knokke. Musical: 'Twist' te Londen. 8. Waar heeft u het lekkerste gegeten het afgelopen jaar Wat at u toen Thuis bij moeder de vrouw. Er zijn zeer veel goede restau rants in West-Zeeuws-Vlaan deren, maar ik noem liever geen namen. 9. Welk evenement in Zeeland vond u het meest geslaagd in 1996. De Visserijfeesten in Breskens en de Folkloristische Dag in IJzendijke. 10. Wat hoopt/verwacht u ii 1997 Ik hoop in 1997 op een goej gezondheid, voor mij en mijnen en uiteraard vc dereen. Ik zou graag zifn' dj alle mensen verdraaf worden. Verder spre wens uit dat de Oostburg een op vel goede burgemeester wens ik de huidige bi ter J. Kruize met zijn] goede gezondheid en hd beste toe. Arie Oudshoorn I

Scheldebode | 1997 | | pagina 15