SCHELDEBODE (t Van ophangen schilderij tot maken maquettes Kinderen uit de fabriekshallen naar school Kalender van Vlissingen Federatie ondernemersverenigingen in nieuwe gemeente veere Medezegenschap voor alle cliënten van de stichting HV0V Zeeuwse politie in beweging AMEV sponsort voetballers TORENPRAAT SPONSOR SPORT Roby Bellemans start schriftelijke cursus tentoonstellen Michael Jordan 'verdient' meer dan 5000 schoenmakers dinsdag 31 december 1996 inzicht Kikkers Kinderarbeid Verontwaardiging NIEUWJAARSCONCERT - Vanavond geeft de groep Cham pagne Charlie een nieuwjaarsconcert in De Mug aan de Vlas- markt in Middelburg. YPSILON - De vereniging van ouders en andere familieleden van chronisch psychotische en schizofrene mensen Ypsilon houdt op dinsdag 7 januari een bijeenkomst voor (toekomstige) leden in het Heer Hendrikhuis, Te Werfstraat in 's-Heer Hendriskinderen. De avond begint om 19.30 uur. PRAATAVOND - Op vrijdag 3 januari er is in buurthuis Alde- gonde, Westerzicht 386 in Vlissingen, een gezellige praat- en dansavond voor alleenstaande 25-plussers. Aanvang 20.30 uur. CURSUSSEN ZVU - Dee Zeeuwse Volksuniversiteit in Mid delburg biedt deze maand de volgende cursussen aan: Noors (2 ni- veau's, .15 lessen, kennismakingsbijeenkomst 13 januari); notule ren (10 lessen, kennismakingsbijeenkomst 14 januari), museum cursus (over Russische Volksprenten, 4 avonden dagexcursie, aanvang 14 januari); moderne Nederlandse literatuur (eerste bij eenkomst op 14 januari met bespreking 'Het Meesterstuk' van Anna Enquist); patchwork en quilten (vervolgcursus, 6 bijeen komsten, aanvang 7 januari); genealogie voor beginners (aanvang 13 januari, 6 lessen) en conversatie Time magazine (15 avonden, waar artikelen uit het Amerikaanse opinieweekblad Time wor den besproken in het Engels). In Veere begint op 10 januari de cursus hatha yoga. Voor inlichtingen en aanmelding ZVU-bureau Middelburg, tel. 634800. FEESTELIJK CONCERT - Muziekvereniging Caecilia luidt het nieuwe jaar in met een concert met een feestelijk tintje op maandag 6 januari in het repetitielokaal aan de A. Coortelaan in Vlissingen. Aanvang 19.45 uur. EXPOSITIES In de Stadsmonilor, naast de bibliotheek in Vlissingen, is een etalage ingericht over duurzaam bouwen. De schilder Kees van der Vossen exposeert tot 22 januari bij Omroep Zeeland aan de Kanaalstraat in Oost-Souburg. Bij de Stichting Askeitos aan de Boulevard de Ruyter in Vlissingen hang tot 15 ja nuari hedendaagse grafiek van Zeeuwse kunstenaars onder de ti tel 'Zeeland Zwart/Wit'. Bij Notariskantoor Sauer Oonk, Bad huisstraat in Vlissingen, is een expositie ingericht van fotografe Carla van Iioek, getiteld 'Vrouwen van Thailand'. SLUMBER PARTY - Jongerencentrum Midgard zet het nieu we jaar in met een New Year's Slumber Party op zaterdag 4 ja nuari door het hele gebouw. Dance-music, gepresenteerd door di verse dj's met diverse stijlen, staat centraal. Elke etage krijgt een eigen entourage, waar het publiek doorheen kan 'zappen'. Het be gint om 20 uur, entree 1 gulden. 7 INCH De coverband '7 inch' treedt op vrijdag 3 januari vanaf 23.30 uur op in Nachtcafé Elektro in Middelburg. door Ad Roos MIDDELBURG - 'Zeeland, een korps in beweging'. Met die slo gan gaat de Zeeuwse politie de komende jaren aan de slag om vooral 'beter blauw' te krijgen. Een van de eerste zaken die korpschef A. Smeels voor de jaarwisseling aankondigde is dat de chefs van de regionale eenheden, F. Goudswaard (Zeeuwsch- Vlaanderen), Ij. Imminga (Oosterscheldebekken), J. Dirksen (Walcheren) en G. den Rooyen (regionale eenheid) verzocht is hun functie neer te leggen en die te ruilen met de andere colle ga's. Voor Walcheren betekent dit dat Dirksen zijn pet van dis trictschef Walcheren aan de wilgen hangt. Hij krijgt de leiding over de regionale eenheid beleidsontwikkelingen kwaliteitszorg. Bert Imminga, nu nog districtschef Oosterscheldebekken, wordt dan de hoogste politiebaas op Walcheren. Het stoeltje wisselen is overigens mede ingegeven door de toezeg ging van minister Dijkstal 6,5 miljoen gulden te betalen met als voorwaarde de eis tot een betere efficiency binnen het financieel noodlijdende korps. Daarnaast heeft de politie in het algemeen een imago-deuk opgelopen door de ERT-affaire en die moet uiter aard worden opgekrikt. Maar hoe dan ook: het blauw van de Zeeuwse politie moet blauwer dan blauw worden. „We hebben te weinig geld om vacatures op te vullen en de werkdruk heeft de grenzen van het onaanvaardbare bereikt", zegt Smeels. „Het toe komstscenario gaat uit van efficiënter en meer aandacht voor de wijkzorg. Tot voor kort was alles geënt op de noodhulp, ofwel binnen een kwartier ter plaatse zijn. Dat slokt vrijwel alle capa citeit op en er is dus geen ruimte voor andere politietaken. Dat moet en zal veranderen. Met alle respect: de politie is er niet voor om een kat uit de boom te halen en het alarmnummer is daar ook niet voor bedoeld. We moeten terug naar beter en meer blauw. We moeten weer herkenbaar worden voor het publiek, de kwaliteit moet worden verbeterd en daarop moeten we ook aangesproken kunnen worden"Een van de onderzoeken naar de kwaliteitsver betering die momenteel loopt is de bereikbaarheid. De politietele- foon moet na drie keer over te zijn gegaan worden opgenomen. De proef op Tholen, waarbij de telefoon van het politiebureau auto matisch wordt doorgeschakeld naar de surveillance-auto is daar een voorbeeld van. Ook het aangiftebeleid wordt nog eens kri tisch bekeken en de vraag is of daar niet een gespecialiseerde ad ministratieve kracht voor moet worden aangetrokken in plaats van een 'all-round' agent. Voor de 'dienders' zal er ook het een en ander gaan veranderen. „Wie zes jaar op dezelfde plek zit, met het zelfde werk krijgt blinde vlekken", verduidelijkt Smeels. „De er varing die hij op plek A heeft opgebouwd kan hij gebruiken op plek B en aanvullen met de kennis die hij daar weer opdoet. Mo biliteit en flexibiliteit maken van de agent een kwaliteitsagent. We moeten naar een win-win-situatie. Dat is goed voor de agent(e), goed voor de organisatie en goed voor de burger". *v -* VLISSINGEN De Oranjemolen, het Kleine Zandje, storm over de boulevard, de Achille Lauro (vh Willem Ruys), die voor bijvaart, een droogliggend vissersschip op het Vlissingse bad- strand met op de achtergrond het Wooldhuis: stuk voor stuk zijn het foto's, die het unieke karakter van Vlissingen weergeven. Uniek fotomateriaal van fotograaf Ruben Oreel, dat nu gebun deld is in de fotokalender 'Vlissingen 1997'. Foto's voor iedereen die Vlissingen een warm hart toedraagt. De kalender is een uit gave van de Vlissingse Stadsdrukkerij, is te koop bij boek- en kaartwinkels in Middelburg en Vlissingen en kost 24,50 gulden. VLISSINGEN Het vierde elftal van Walcheren kreeg onlangs een nieuwe outfit van van AMEV Verzekeringen. Staand vlnr. John de Nooyer, Henk Lenaerts (AMEV Verzekeringen), Magie Nahvi, Romain Boddaert, Martin Pouwelse en Martijn van Dijck. Zittend vlnr. Danny Braat, Ricardo Becks, Ham Schalk wijk, Lambert Eliette, Michiel Taminau en Pierre Doorenbosch. door Eddy de Schrijver ZEELAND - „Een tentoonstelling inrichten lijkt zeer eenvoudig, maar je moet er wel kaas van gegeten hebben. Ik maak het mee dat vazen of andere dure objecten zomaar op de grond gepar keerd worden in een openbaar gebouw. Moet je nagaan als er kin deren in die ruimte lopen. Ja, dan rinkelt het soms natuurlijk als er wat omver gestoten wordt. Maar daar kun je die kinderen niet kwaad op aan kijken. Het is de instelling of de kunstenaar die moet nadenken hoe hij objecten kan neerzetten. We besteden na tuurlijk aandacht hoe je de materialen dient weg te zetten of op te hangen en met welk materiaal je dat moet doen en hoe je de be schikbare ruimten het beste kunt indelen. Al die leerzame dingen wil ik in een cursus tentoonstellen aan de orde laten komen. Zo'n cursus kan dan worden afgesloten met een workshop," aldus Roby Bellemans uit Axel. Bellemans is geen onbekende in dit wereldje. Hij runde in de beginjaren tachtig in Axel een boekhandel-galerij. Jarenlang was die galerij toegelaten tot de WVC-renteloze lening rege ling. Over heel Nederland ver spreid werd er een beperkt aantal toegelaten. Als eerste in Nederland startte hij een Kinderkunstuitleen met daaraan vastgekoppeld permanent tentoonstellen van kinderwerk. De landelijke me dia besteedde ruimschoots aandacht aan zijn iniatieven. Zes keer haalde hij de landelij ke televisie. Er werden Art en Unlimitedkaarten uitgegeven naar aanleiding van exposities die bij hem plaatsvonden. Me de daardoor werd Bellemans ook internationaal bekend en trad als gast op tijdens ten toonstellingen in Zweden. Tai wan, Spanje, Portugal, Enge land, Brunei en Thailand. Hij bouwde speciale tentoon stellingen voor het Nederland se Instituut in Parijs en dat van Rome. In 1991 begon Bel lemans met het geven van cur sussen en gastlessen zoals op de Koninklijke Academie in Den Haag, de Minerva Acade mie in Groningen en de Hoge School in Amsterdam. Nadat de gemeente Axel het gebied in de Oosterstraat, waar de Bellemansen hun do micilie hadden, hadden herin gericht werd de boekhan del/galerie gesloten. De ten toonstellingsactiviteiten wer den ondergebracht bij de lan delijk bekende Stichting Kij ken. Eigenlijk had hij samen met zijn echtgenote Joke zijn zin nen gezet op het exploiteren van een kindercentrum in De Waag in Amsterdam. Kinderen zouden daar kunnen leren ko ken etc. Maar het plan was niet commercieël genoeg vol gens de gemeente Amsterdam. De cursus tentoonstellen is een schriftelijke cursus die door Bellemans zelf, zoon van een beeldend kunstenaar, wordt gegeven. De stichting Kijken beschikt over veel materiaal en een gro te ruimte die dienst gaat doen als workshopruimte. „Cursis ten die zelf geen eigen ruimte hebben kunnen hier in Axel iets heel anders uitproberen. Hier kan gewerkt worden met maquettes, maar ook in het echt," aldus Roby Bellemans. Wie de cursus volgt krijgt maandelijks lesmateriaal op gestuurd. Elke cursist krijgt een individuele begeleiding. Na zo'n tien maanden is men klaar met de cursus en kan een toets afgelegd worden. Het tweede deel van de opleiding bestaat uit een vooral prak tisch deel. Dan gaan de cursis ten stage lopen. De stichting bemiddelt eventueel bij het vinden van een stageplaats. Bij wijze van toets dient de cursist drie tentoonstellingen op te zetten. De cursus kost 350 gul den. Als het praktijkdiploma wordt behaald is men zo'n 500 gulden kwijt exclusief reis- en eventuele verblijfskosten. „Over het bezig zijn met ten toonstellen raak je niet uitge praat. Het doel van de cursus is daarom slechts dat de cur sist nadien over voldoende in zicht en basiskennis beschikt om verder tentoonstellingen te kunnen opzetten. De cursus is vooral bedoeld voor mensen die professioneel bezig willen zijn met tentoonstellen. Dat kunnen ook mensen zijn van een bibliotheek of gemeenten." De drie deelgebieden die Bel lemans tijdens de cursus de re vue laat passeren zijn: het be leid, de voorbereiding en de uitvoering. Onderwerpen die aan bod ko men zijn: de verschillende ma nieren om met tentoonstellen bezig te zijn, marketing, het maken van een beleidsplan, promotie en publiciteit, auter- usrecht, concept tentoonstel ling, maquettes en modellen, de verlichting, teksten, het werkplan, begroten, contrac ten en afspraken, tentoonstel len in een andere ruimte en tij dens en na de tentoonstelling. Wie inlichtingen wil inwinnen over deze algemene basisoplei ding tentoonstellen kan bellen naar: Roby Bellemans, tele foon: 0115-562382, fax. 0115- 564881. GOES - Ook een fan van Mart Smeets? Ik wel. Vooral zijn lyrische commentaren bij basketbalsa menvattingen uit de States zijn om in te lijsten. Als basketbal in Amerika ook zo beleefd wordt, begrijp je in een keer waarom supersterren als Mi- cheal Jordan als halfgoden worden aanbeden. Amerika zou bij elke Olympische spelen gemakke lijk vijf 'DreamTeams' op de been kunnen bren gen. Allemaal absolute topsporters, allemaal mul timiljonairs.Vooral de absolute toppers als Mi chael Jordan verdienen onwaarschijnlijk veel geld. Naast een exorbitant hoog jaarsalaris zijn er ook nog de extraatjes. Neem nou alleen Jordan's lucratieve contract met sportschoenengigant Ni ke. Alleen door zijn naam aan dit wereldmerk te verbinden 'verdient' de populaire Michael 20 mil joen dollar. En, Michael Jordan is niet alleen; ook toptennissers als Agassi en Sampras zijn niet te beroerd om tegen een passende vergoeding een aardig stuntje uit te halen voor een leuke TV-com- mercial. Je kunt die jongens geen onge lijk geven. Ze zijn niet gek. Wie zou zo'n big-money-con- tract aan zijn neus voorbij la ten gaan? Is het Nike dan naar de bol gestegen? Nou nee, he lemaal gek zijn ze bij Nike nu ook weer niet. Nike heeft juist een heel listige strategie ont wikkeld. Nike sloot jaren ge leden al zijn fabrieken in de Verenigde Staten en verhuisde naar Hong Kong, Taiwan, Zuid-Korea, China, Vietnam, Indonesië en Bangladesh. Daar liggen de lonen een stuk lager dan in Amerika of in Eu ropa. De produktiekosten van een paar Nikes, die in Neder land voor prijzen van 150,- tot 299,- als warme broodjes over de toonbank gaan, bedra gen in Indonesië 6,65 dollar (ruim 11 gulden). Nike heeft in Indonesië 5000 werknemers in dienst. Deze schoenmakers krijgen allemaal het mini mumloon van 2,10 dollar per dag. Hun gezamenlijk jaarsa laris bedraagt zo'n 12,5 mil joen dollar. De 20 miljoen die Michael Jordan toucheert om voor de camera een paar Nikes aan zijn voeten te binden steekt hier schril bij af. Verontwaardiging over dit onthutsende contrast is een natuurlijke reactie, maar wat doen we er aan? Begin dit jaar was in Indonesië de discussie over de verhoging van het mi nimumloon van 2,10 naar 2,37 dollar onderwerp van politiek tumult. Hoewel de minister van industrie erkende dat het huidige minimumloon slechts 93 procent van de eerste le vensbehoeften dekt, keerde hij zich fel tegen de loonsverho ging. Waarom? Omdat hij bang was dat Indonesië anders te duur zou worden voor Nike en andere multinationals. De lonen in nabij gelegen landen als India, Vietnam en Bangla desh zijn immers nog lager. Er is geen wereldregering die het kikkergedrag (van het ene la- ge-lonen-land naar het andere nog-lagere-lonen-land sprin gen) van Nike en consorten kan voorkomen. Wat wel helpt is een kritische opstelling van de consument. Die hoeft per slot van reke ning geen Nikes te kopen! (Al schijnt dit bij tieners wat an ders te liggen). Een boycotac tie, zoals die afgelopen maan den ook in Nederland is ge voerd, heeft op het eerste ge zicht maar een heel beperkt effect. Toch hebben boycotac ties in een breder verband wel degelijk effect. Zo is in Bangladesh met in gang van 31 oktober de kin derarbeid in de kledingindus trie afgeschaft. Bangladesh verdient tweederde van haar exportinkomsten met de pro- duktie van kleding voor de Amerikaanse en Europese markt. Onder dreiging van een internationale boycot heeft de bond van kledingfabrikanten besloten een overeenkomst te ondertekenen met de Interna tional Labour Organisation (ILO) en Unicef. Kinderen, meest meisjes, beneden de 14 jaar stromen nu de fabrieks hallen uit en de scholen in om te leren lezen en schrijven. Op de scholen krijgen de kinderen 7 dollar per maand om het verlies aan inkomsten te com penseren. Er is tevens afge sproken dat de meisjes, als ze naar school zijn geweest en de leeftijd van 14 hebben bereikt, in principe weer in de kle dingindustrie aan het werk kunnen. Zo ver is het echter nog niet. Controle op de nale ving van de overeenkomst door de beide VN-organisaties zal beslist niet overbodig zijn. Maar er is in ieder geval spra ke van een belangrijke door braak. Een consumentenactie om een eind te maken aan zware kin derarbeid is in het rijke Wes ten niet zo moeilijk te organi seren. Eén pakkende TV-do- cumentaire en een dramatisch getoonzette oproep van enkele populaire TV-persoonlijkhe- den en de kar, voortgedreven op in acceptgroen uitgedrukte collectieve verontwaardiging, gaat aan het rollen. Anders ligt het met protesten tegen de lage lonen van de vaders en moeders van diezelfde kinde ren in de lage-en-nog-lagere- lonen-landen. Daarvoor krijg je bij een breed publiek niet zo snel de handen voor op elkaar. Is dit het gevolg van een staal tje van onbegrijpelijke kort zichtigheid? De beste manier om kinderarbeid te voorko men is toch een gegarandeerde en redelijke beloning van de arbeid van hun ouders? Als de ouders genoeg verdienen stu ren ze hun kinderen bijna au tomatisch naar school. Is het misschien toch dat duiveltje in ons, dat duiveltje dat zegt dat al die toffe schoenen, al die schattige zomerjurkjes en al die leuke sint- en kerst-heb bedingetjes, die ons wekelijks in een alsmaar aanzwellende stroom van ongevraagd recla medrukwerk worden aange boden, een flink stuk duurder zouden zijn als ze niet in goed kope landen gemaakt zouden zijn? Zoiets moet het wel zijn. Intussen heeft Nike wel aan getoond dat lage lonen en een lage kostprijs niet hoeft te be tekenen dat het produkt ook goedkoop verkocht moet wor den. Door bewust 100 gulden voor een paar sportschoenen (met herkenbaar logo) te veel te betalen, sponsoren wij de supergrootverdieners in de topsport. Aan deandere kant... Ach, vul zelf maar in. Ad Phernambucq VEERE - De acht lokale on dernemersverenigingen in de nieuw te vormen gemeente Veere gaan een federatie op richten. De ondernemersvere nigingen zien de noodzaak om samen te werken omdat be leidsmatige zaken zich steeds minder tot één kern beperken en vanwege de schaalvergro ting van de gemeente. Het samenwerkingsproces is begeleid door de Kamer van Koophandel, in overleg met MKB-Nederland. De ondeme- mersfederatie gaat de belan gen van ondernemers in de nieuwe gemeente Veere behar tigen. De eerste initiatieven zijn inmiddels ondernomen: voorafgaande aan de verkie zingen zijn de lijsttrekkers van de verschillende politieke partijen benaderd met een aantal zaken die volgens de fe deratie met prioriteit op de politieke agenda geplaatst moeten worden, zoals de ge meentelijke lastendruk, de nieuwe winkeltijdenwet, be reikbaarheid en parkeren. Daarnaast dringt de federatie er bij de gemeente op aan dat er een zogenaamd gemeente lijk 'bedrijvenloket' komt als aanspreekpunt voor onderne mers. De gemeentelijke afde ling die deze loketfunctie ver vult, moet snel contact kunnen leggen met andere afdelingen en de voortgang van procedu res bewaken die ondernemers moeten doorlopen. Ook streeft de federatie ernaar dat op be stuurlijk niveau alle economi sche aangelegenheden onder één portefeuille vallen. De fe deratie is voorstander van een breed opgezette gemeentelijk commissie economische zaken met één of twee vaste verte genwoordigers van de onder nemersfederatie. Die verte genwoordigers moeten ge bruik kunnen maken van ad viseurs uit de eigen onderne mersverenigingen, wanneer er lokale ondeiwerpen behan deld worden. Ondanks het feit dat de fede ratie nog niet formeel is opge richt, hebben er inmiddels drie bestuursvergaderingen plaatsgevonden. Ook het be stuur van de federatie heeft al een beleidsplan opgesteld met steun van de Kamer van Koophandel. Naar verwach ting vindt de formele oprich ting van de federatie in janua ri plaats. VLISSINGEN - Met ingang van 1997 hebben alle cliënten van de stichting huisvesting en Verzorging voor Ouderen Vlis singen (HVOV) inspraak via nieuw ingestelde cliëntraden. De Stichting HVOV beheert de zorgcentra Ter Reede en Scheldehof in Vlissingen en De Zoute Viever in Oost-Souburg. Door de instelling van een eliëntraad is voor ouderen nie- dezeggeschap geregeld over aangelegenheden die hen aan gaan. Het gaat hierbij vaak over beleidsmatige zaken waarbij de cliëntenraad adviesrecht of inspraakrecht heeft. Ook oefent de raad invloed uit op de samenstelling van het be stuur van de stichting en overlegt regelmatig met de zorgaanbieder. De afgelopen jaren is de externe dienstver lening van de Stichting HVOV sterk gegroeid zoals tafeltje-dek-je, open-tafel, telehulp-alarmering. dag verzorging en tijdelijke op name. Bewoners van aan leunwoningen en het woon zorgcentrum Theo van Does burg en ouderen in de wijk doen in toenemende mate een beroep op de dienstverlening van de HVOV. Hierdoor kun nen ouderen langer zelfstan dig blijven wonen. Om met de zorg- en dienstverlening zo goed mogelijk aan te slui ten bij de wensen van de cliënten, is belangenbeharti ging van de verschillende cliënten noodzakelijk. Daar om zijn op basis van de Wet Medezeggenschap Cliënten Zorginstellingen, de bewo nerscommissies van Ter Ree- de, Scheldehof en De Zoute Viever door cliëntenraden vervangen. Ieder zorgcen trum heeft een eigen raad waarin niet alleen bewoners van het zorgcentrum zijn vertegenwoordigd maar ook overige cliënten. De verde ling van de zetels over de verschillende cliëntengroepn is van tevoren afgesproken. Bewoners van de zorgcentra vormen hierin een meerder heid omdat zij het meest in tensief gebruik maken van zorg en diensten.

Scheldebode | 1996 | | pagina 9