de Golfbaan ZIJNEN DIT MOET IN OPRUIMING Het nieuwe gezicht Baarsdorp Z 27^? C Wij wensen u een fiezond en Pittig 1997 Winnaars kerstactie Bruna Raadszetels verdeeld Open Tafel Middelburg Eerst wandelen dan snert eten GROENKALENDER ELKE WEEK HUIS AAN HUIS OP W A L C H E E N De Zonnebloem heeft 1300 verplegenden en verzorgenden nodig voor vakantie 1997 Zeeuws Biologisch Museum krijgt nieuwe attractie dames^mode UI N lil O Q dinsdag 31 december 1996 Tel. 418653 28.000 Liter Poeltje Biotopen SCHOENEN KLEDING Is SPORT Meer dan 160 winkels. Kijk in de Gouden Gids. Het nieuwe jaar Burg. v. Woelderenlaan 5 - Vlissingen VLISSINGEN De Bruna Boekhandels in Middelburg en Vlissingen sloten het jaar af met een succesvolle actie, waarbij lezers van de Scheldebode werden opgeroepen een mooie, leu ke of originele kerstkaart in te sturen. Het resultaat was boven verwachting: er kwamen meer dan 150 kerstkaarten binnen. Aan de jury de zware taak er de drie mooiste uit te zoeken. De Bruna Boekhandels stelden drie prachtige prijzen beschik baar. Op de foto vlnr. Marianne Zuiddam uit Koudekerke, die de eerste prijs won en een driedelige Van Dale kreeg, Wendy Theune uit Vlissingen, die als tweede uit de bus kwam en een luxe bureauset mee naar huis kon nemen en mevrouw Y. Borg uit Vlissingen, goed voor de derde prijs, een prachtige pennen- set. FOTO PIET DAVIDSE VLISSINGEN De gemeenteraad van Mariekerke heeft in haar allerlaatste raadsvergadering op 20 december besloten de raadszetels te schenken aan de raadsleden, de burgemeester en de secretaris. Ook raadsleden in andere dorpen, zoals Valkenisse, konden hun stoel mee naar huis nemen. De gemeenteraden van Marie kerke, Valkenisse, Arnemuiden en Domburg zijn opgeheven in verband met de gemeentelijke herindeling, die per 1 januari zijn beslag heeft gekregen. Arnemuiden werd bij Middelburg gevoegd en de plattelandsgemeenten op Walcheren werden omgevormd tot één nieuwe gemeente. Burgemeester A.C. de Bruyn werd eind vorig jaar benoemd tot burgemeester van de nieuwe plattelandsgemeente. Zij was daarvóór burgemeester van Valkenisse. MIDDELBURG Op vrijdag 3 januari is in de Burgerzaal van het Stadhuis de traditionele Open Tafel voor inwoners en relaties van Middelburg. Deze nieuwjaarsreceptie duurt van 17.30 tot 19.30 uur. Het gemeentebestuur wil zo in een infor mele sfeer het nieuwe jaar met een gezamenlijke eenvoudige maaltijd openen. Er wordt een kleine bijdrage in de kosten ge vraagd van vijf gulden per persoon. MIDDELBURG Wandelsportvereniging 't Zand houdt op zaterdag 4 januari de traditionele familie snert-puzzel-wan- deltocht. De route gaat door de mooie binnenstad en is onge veer vijf kilometer lang. Bij terugkomst krijgen alle deelne mers een leuke herinnering en een kom erwtensoep. Deelne mers kunnen starten tussen 13.30 en 14.00 uur. Het startbu reau is in wijkgebouw 'De Vergulde Baars', Baarsjesstraat 42. S T I C H T I N C HET ZEEUWSE WWi- ANDSCHAP 't Kan verkeren. Ooit was Baarsdorp een belangrijke nederzet ting, waar machtige edelen zetelden. Nu weten alleen streek- bewoners het gehuchtje van 'zeven uusjes en een verkenskot' te liggen. Toch heeft Baarsdorp nog steeds iets van de oude allu re behouden. Het vliedbergencomplex, net ten noorden van het dorp is een van de gaafst bewaard gebleven vliedbergen van Zeeland. Er valt nog heel goed te zien hoe de vliedbergen, die oorspronkelijk inderdaad dienst deden als vluchtplaats bij ho ge vloeden, in later tijd omgevormd zijn tot verdedigingswer ken. De vliedbergen werden nadat steeds meer land werd be dijkt overbodig als terp, maar veel vliedbergen werden opge hoogd en op de top werd een verdedigingstoren gebouwd, om vanaf die hoge standplaats een nabijgelegen nederzetting te kunnen verdedigen. In Baarsdorp is nog heel goed te zien hoe rondom de vliedbergen grachten zijn gegraven, niet pal aan de voet van de berg, maar rondom de 'nederhof. De vliedbergen zijn niet alleen van historisch belang, maar ze hebben vaak ook interessante natuurwaarden. Dat heeft te ma ken met het feit dat de bergen met omgeving vaak eeuwenlang onveranderd zijn gebleven. Het hobbelige terrein leende zich alleen voor gebruik als grasland. Bovendien drong al vrij vroeg in deze eeuw hel besef door dat vliedbergen, als uiting van een eeuwenoude cultuur, het behouden waard zijn. Toch is het be houd van vliedbergen geen eenvoudige zaak. Ze liggen als ei landjes temidden van intensief gebruikt cultuurland en dat maakt het beheer ervan er niet gemakkelijker op. Kleine na tuurgebieden kosten verhoudingsgewijs nu eenmaal meer dan grote en bovendien doen zich in kleine gebiedjes veel sterker de negatieve invloeden vanuit de omgeving gelden. Maar als oudste in het landschap zichtbare sporen van bewoning zijn vliedbergen ook voor het Zeeuwse Landschap wel wat extra inspanning waard. SCHELDEBODE in het nieuwe jaar weer een groot aanbod aan cursussen, variërend van een cursus sportief af slanken tot een cursus over de Amerikaanse ge schiedenis in de afgelopen 200 Jaar. Alle Coffee Club-vestigingen in Nederland krij gen binnenkort een vleugje Melitta. Zo ook Coffee Club Vlissingen. Bij de regiopolitie zijn veranderingen op til. die de kwaliteit van de politiezorg ten goede moeten komen. De nationale vereniging De Zonnebloem is op zoek naar verpleegkundigen en zieken- /bejaardenverzorgenden, die dit jaareen week (van zondag avond of maandagmorgen tot zaterdagmorgen) vrij willen maken om zieken en gehandi capten in 1997 de vakantie van hun leven te bezorgen. Vanwege de enorme aanvraag naar Zonnebloemvakanties heeft de vrijwilligersorganisa tie besloten het aantal vakan- ties volgend jaar met 150 uit te breiden. Nieuw daarbij zijn en kele vakanties voor zieken en gehandicapten tussen 30 en 45 jaar. Ook heeft de Zonne bloem voor het eerst vakanties voor niet-rokers op het pro gramma staan. Daardoor kun nen in 1997 maar liefst 6000 langdurig zieken, lichamelijk gehandicapten en hulpbehoe vende ouderen van een aange paste vakantie met de Zonne bloem genieten. Dit kan echter alleen als ook een extra aantal deskundige vrijwilligers wordt gevonden. In totaal heedt de Zonnebloem 6200 vrijwilligers nodig voor de (verpleegkundige/medische) verzorging en begeleiding van de hulpbehoevende vakantie gangers, waaronder meer dan 1300 verplegenden en verzor genden. Ook leerling-vex-ple- genden, die met het laatste deel van hun opleiding bezig zijn komen daarvoor in aanmer king. Bovendien is de Zonne bloem ook op zoek naar artsen, diëtisten en fysiotherapeuten. De Zonnebloemvakanties wor den gehouden in diverse aange paste hotels en vakantiecentra in Nederland. Daarnaast heeft de vereniging een eigen, totaal aangepast, hotelschip 'mps De Zonnebloem', dat reizen maakt over de Rijn naar Duitsland en door Nederland. Natuurlijk neemt de Zonnebloem de ver blijfkosten van de vrijwilligers (huisvesting en voeding) voor haar rekening en worden ook de reiskosten vergoed. Bovendien sluit de organisatie voor alle deelnemende vrijwilligers een goede verzekering af. Geïnteresseerden kunnen bij de Zonnebloem een informatie boekje aanvragen met aanmel dingsformulier: Postbus 2100 4800 CC Breda, telefoon (076; 560 20 60. Zeeuws onderwaterleven in Marinarium OOSTKAPELLE Na de Hortus Zelandiae, de ruim 2 hectare grote heemtuin, moet het Marinarium Dom burg de tweede grote attractie worden van het Zeeuws Biologisch Museum. Het oude aquarium voldoet niet meer aan de eisen, die de moderne toerist en scholier stelt. Bovendien ontbrak een goede koeling waardoor er veel dieren in de hete zomerperioden dood gingen. Daarom heeft het Zeeuws Biologisch Museum de op dracht gegeven tot het maken van een nieuw plan voor een presentatie van het onderwaterleven van Zeeland. Een 'denktank' van het museum aangevuld met vormgever A. Cornelisse uit Yerseke en aqua riumbouwer W. Uilenbroek uit Utrecht ontwikkelde het totaal concept van het Marinarium Domburg. Dit bestaat uit twee delen, namelijk: de kaart van Zeeland met een grote maquet te van de Oosterschelde met 6 zogenaamde zuilaquaria en het grote 11.000 liter bevattende zee-aquarium met een recon structie van een dijk en strand- palen. De bouw van het aquarium is een technisch hoogstandje. Om u een indruk te geven: inclusief voorraadvat, filters, het grote aquarium en de 6 zuilaquaria circuleert er zo'n 28.000 liter zeewater door het systeem, dat op een constante temperatuur gehouden moet worden van maximaal 15 graden Celsius. Het glas van het grote aqua rium is ongeveer 5 meter lang, 1.40 meter hoog en het glas is ongeveer 25 mm dik. Om het water in goede conditie te houden zijn diverse filters nodig. Een koolfilter om het water helder te houden, een droog- en een natfilter om de afvalstoffen door bacteriën af te laten breken en een eiwitaf- schuimer om de eiwitten te ver wijderen. Meerdere pompen zijn nodig om het water overal te laten circuleren. Bij het aquarium komt een zo genaamde 'natte-hishoek'. Dit is een bak om kinderen met ver grootglazen én hun 'handen' te kunnen laten kijken, alsof ze in een poeltje in de dijk allerlei dieren aan het waarnemen zijn. Het directe contact met de na tuur staat hier voorop. In het grote aquarium zullen onder meer kabeljauwachtigen, een school harders, een veld met zee-anjelieren, zeenaalden, zeesterren, roggen, krabben, kreeften en allerlei schelpdie ren te vinden zijn. Bij het aqua rium komt informatie over wat er te zien is en hoe de dieren le ven. Tussen de dijkstenen wor den wieren geplant zoals 'klap pers' en andere soorten die in Zeeland voorkomen. In de rest van de zaal komt een maquette van de Oosterschelde. Aan de hand hiervan wordt in- formatie gegeven over de stran- I den, geulen, dijken, steenbes- tortingen en hun typische be woners. Op verschillende ma- I nieren worden de biotopen be- 1 licht. Op een actieve wijze kan het publiek kennis maken met de flora en fauna van het Natio- naai Landschapspark de Oos- 1 Zo ziet het Marinarium er straks uit. FOTO PIET DAVIDSI terschelde. Dat kan bijvoorbeeld met draaischijven, waardoor iedere keer een ander dier tevoor schijn komt of kijkgaten waar door allerlei stadia van bijvoor beeld de oorkwal te zien zijn. Of door een zwevende video, die uitleg geeft over de enorme hoe veelheid vogels, die in deze bio topen voorkomen. De bezoekers kunnen ook zelf een monster nemen uit een slikkenaquarium en zo meer leren over wadga pers en wadpieren ('leeglo pers'). Met knopjes en lichtjes komt de bezoeker erachter waar wat leeft. Langs de wan den zijn verschillende diora ma's, onder andere van zeehon den in de delta, geplaatst. Het Marinarium zal in twee fa sen voor publiek geopend wor den. Het grote aquarium is klaar in januari of februari. Dan is de eerste fase afgerond. De benodigde gelden (ca. f 90.000,-) zijn daarvoor reeds beschikbaar. In de tweede fase, naar verwachting in 1998, wordt de rest van de zaal afge bouwd, afhankelijk van de be schikbare gelden. De kosten hiervan bedragen ca. f 60.000,-. Op dit moment worden nog sponsors benaderd voor dit ty pisch Zeeuwse project. (Bron: Zeeuws Biologisch Museum) ZEELAND - Het afgelopen jaar stond voor de huis-aan-huis-bladen van De Stem in het teken van verande ring. De fusie van De Stem en Het Brabants Nieuwsblad re sulteerde in de oprichting van de uitgeversmaatschappij Zuidwest Nederland. Die sa- menvoeging had niet alleen ge volgen voor de organisatie maar kreeg ook zijn weerslag in de vormgeving van de weekbla den. Het zal niemand ontgaan zijn dat de pagina's van De Scheldebode een ander 'gezicht' hebben gekregen. Strakker, overzichtelijker en kleurrijker. Buitenkant weerspiegelt bin nenkant. Met kranten is dat niet anders. De vormgeving sluit aan bij de inzet waarmee de redactie het weekbladen maakt. Duidelijke verhalen over mensen en ge beurtenissen bij u om de hoek. In het nieuwe jaar zal dat niet anders zijn en met 52 nieuwe kranten voor de boeg wensen wij u een Gelukkig Nieuwjaar. Tekening Ontwerpburo Van der Wal Etten-Leur KINDERSNOWBOODE Lekker warm. Diverse prints in rood en blauw. Mt 24-35. UI Het daglicht van het nieuwe jaar gloort voorzichtig op in het zuidoosten. De oliebollen zijn op, en de vuur werkknallen zijn in de stilte van de vroege ochtend verstorven. Vuurwerk, dat in augustus al illegaal uit Belgie ingevoerd was, want wie wacht er nu tot decem ber, dan wordt er gecontroleerd. Wat zal het nieuwe jaar brengen? Voetbal op TV en voor welke prijs en door wie, nu Staatsen en de zijnen afgeserveerd zijn. Of gaat de KNVB weer wat nieuws beginnen. Ajax be gon ook wat nieuws, de Arena. Het zat tegen. Het gras groeide niet, het dichte dak lekte en de resultaten van de godenzonen bleven uit. Toen verbood de rechter ook nog eens het gebruik van de naam 'Arena'. Maar daar is gelukkig een oplossing voor, aangedragen door een Feijenoordsupporter nog wel. Vanwege alle ellende be dacht die 'De Tobbe'. Zo, dat probleem is weer inge dijkt. Het Wereld Natuur Fonds denkt anders over in dijken en heeft de ontpoldering langs de Westerschelde weer opgerakeld. Een aardig proefproject zou de met vervuild slib gedempte buitenhaven van Hansweert kunnen zijn. Het op- en afgaande water staat boven dien een stuk beter dan die dorre zandvlakte. Dat Rijkswaterstaat daar zelf nooit opgekomen is. En gaat Hennekeij dit jaar de eerste spade in de grond steken voor zijn Westerscheldetunnel? Aan de Liefkenshoek- tunnel hebben ze in dit land vast de pest. Als de PSD- boten niet varen wegens mist of storing, hoor je op de radio via de verkeersinformatie nooit dat je van een goede verbinding via de Liefkenshoek gebruik kunt maken. De bel onderbreekt mijn overpeinzingen. Op de stoep staan de buurkinderen, hun wangen roodge kleurd door de vrieskou. Uit hun ogen straalt het vol ste vertrouwen in de nabije toekomst en ze wensen mij, net als ik u allen: 'Een gezond en gelukkig Nieuwjaar'. Cameleon.

Scheldebode | 1996 | | pagina 1