da Golfbaan De winnende kaart KOOP NU VUURWERK BIJ WEGWEG Een middag tussen Kossemisse en Nieuwjaer SCHELDEBODE OPRUIMING z Als de dagen... Afrikaans Kinderkoor geeft concert in Vlissingen GROENKALENDER E L K E W E EK HU S AAN HUIS OP W A 1 f H EREN Zeeuwse Berenfestival bij Imkerij Poppendame MFC UIT CIIPFRPAktfFTTFNI Li Er gebeuren nog steeds wonderen in de kerststal LU N UJ O O 31 t>£f DINSDAG 24 DECEMBER 1996 'n Pittige nieuwjaarsreceptie houd je op s Tel. 418653 m "SCHOENEN KLEDING SPORT 15.- 25.-V 39 'tis gin pop'uus Gewijzigde afsluittijden nieuwjaar Uitgave donderdag 2 januari: Advertenties dienen uiterlijk dinsdag 24 dec. om 9.30 uur in ons bezit te zijn; redactiekopij uiterlijk om 9.00 uur. Ons kantoor is vrijdag 27 dec. gesloten. Wij zoeTisen u prettige feestdagen f en een geCuffig nieuivjaar Jeugdmode Een klasse apart Kaesjes Brand in de stal Burg. v. Woelderenlaan 5 - Vlissingen VLISSINGEN De Scheldebode riep haar lezers en lezeres sen pnkele weken geleden op mee te doen aan een kerstkaar tenactie, georganiseerd in samenwerking met de Bruna Boek handels in Middelburg en Vlissingen. De reacties waren over weldigend. Wat een creativiteit op Walcheren. Meer dan 150 zelfgemaakte kerstkaarten werden bij de Loek's Bruna Boek handel in Middelburg en Bruna Boekhandel Geijsen in Vlissin gen ingeleverd. De jury was unaniem in haar oordeel: de eerste prijs was voor de kerstkaart gemaakt door Marianne Zuiddam uit Koudekerke. Een bijzonder origineel idee om schelpjes te verwerken tot een kerstkrans. En bovendien een kaar met een overduidelijk Walchers stempel, want Marianne Zuiddam ver- zkerde ons dat alle schelpjes gevonden waren op het strand bij Dishoek. De tweede prijs was voor Wendy Theune en de derde prijs voor mevrouw Y. Borg, allebei uit Vlissingen. Op pagina 5 in deze krant vindt u de drie prijswinnaars met hun kaarten en prijzen op de foto. FOTO PIET DAVIDSE VLISSINGEN - Op vrijdag 27 december geeft het Afrikaans Kinderkoor uit Uganda een concert in de Lammerenburgzaal aan de Zuidebeekseweg. De twintig kinderen van het koor wo nen in een weeshuis van Kinderhulp Afrika in Namugongo en geven van november tot half januari optredens door het hele land om geld in te zamelen voor hun lotgenoten. De opbrengst van de collectes wordt aangevuld met een speciale premie van de hulpverleningsorganisatie Wilde Ganzen. Het geld is be doeld voor de uitbreiding van het kindertehuis waar nu vijftig weeskinderen onderdak, onderwijs, kleding, voedsel en medi sche zorg krijgen.Het concert begint om 19.00uur, de toegang is gratis. LANDSCHAP [STICHTING HET ZEEUWSE De schuine stand van de aardas ten opzichte van de zon, heeft heel wat op zijn geweten. Want hij zorgt ervoor dat de zon niet elke dag evenhoog aan de hemel staat, met als gevolg elke dag een andere daglengte. De zon klimt nu weer elke dag een stukje hoger aan de einder. Als de dagen lengen, zo zegt een oude volkswijs heid, gaan de nachten strengen. De echte winterse kou gaat nu pas beginnen. Niet dat men daar nou zo op zit te wachten, want een ijspret-winter is niet aan iedereen be steed. Langer licht trouwens wel. Licht is niet alleen belang rijk voor de groei van groene planten, die aan de basis staan van elke voedselkringloop die je maar kunt verzinnen. Licht is ook van invloed op onze stemmingen. Uit onderzoek is al lang bekend dat daglengte bij dieren invloed heeft op bijvoorbeeld de hormoonhuishouding. Zaken als winterslaap, vetopslag, seksuele driften en migratiedrang zijn daar voorbeelden van. Alleen al aan de dit jaar toegestuurde kerstkaarten kun je zien dat lichtwerking en sfeer in de natuur in hoge mate onze stem ming beïnvloeden. Veel kunstenaars nemen licht daarom ook als motief of entourage voor hun werk. De impressionisten wa ren de eersten, die met hun schildersezel er op uittrokken om buiten het geziene rechtstreeks vast te leggen. In veel werken speelt het haast spreekwoordelijke Zeeuwse licht een promi nente rol. Gebrek aan licht kan bij mensen, als het om stem mingen gaat, leiden tot zoiets als 'winterdepressiviteit'. Het lijkt een kwestie van tijd, of een lichtkuur zit standaard in het ziekenfondspakket. Ook in de religieuze en spirituele sfeer, blijkt licht vooral rond de feestdagen een belangrijke rol te spelen in de beleving van het mens zijn. Eigenlijk voelt ieder een wel aan dat licht op welke manier dan ook een rol speel, in ons bestaan. Wat dat betreft is er niets nieuws onder de zon. SCHELDEBODE Het gebruik om kerstwen sen te versturen is ontstaan in het Engeland van de vorige eeuw. Vuurwerk afsteken blijft levensge vaarlijk. Een aantal tips om een hoop ellende te voorkomen De nominaties voor de Zeeuwse Popprijzen zijn bekend. The Juke Joints gooien met twee nominaties (beste band en beste cd) hoge ogen. Grijpskerke - Na de Christmas Fair staat Imkerij Poppendamme in Grijpskerke twee dagen in het teken van de teddy-beer. Veel men sen hebben iets met beren. Uiteraard kinderen, maar ook veel vol wassenen gaan beren verzamelen. Tijdens het berenfestival op 27 en 28 december komen alle berenliefhebbers aan hun trekken. Er zijn stands met beren-accessoires, stands van berenmakers, beren van hout, van keramiek, enz. Voor de kinderen is er doorlopend film, schminken en Poppentheater parabel speelt dagelijks om 11.00, 13.30, 14.30 en 15.30uur. Het Berenfestival is geopend van 10.00 tot 17.00uur ADVERTENTIE TEKENING ONTWERPWERPBURO VAN DER WAL ETTEN-LEUR KWALITEIT GULDENS VOORDEEL Start verkoop zaterdag 28 december: 9.00 uur -X- 1 ANIMAL PARTY èr- JHUHDER JUNGLI WILD FIRE X- Meer dan 160 winkels. Kijk in de Gouden Gids. 't Snèèuwde die mirreg tussen Kossemisse en Nieuwjaer op de fèèstdag van Onnoazele Kinders. Nie van die dikke, donzi ge snèèuw, mè vule natte brie. Die lucht zag geel en groen en moeder zei: „Je meuge nie buten spele, wan dï kom nog vee mèèr vuulte". Moeder stoeng in de wienkel a een èèlen dag Nieuwjaerskaarten te verkööpen. Kerstkaarten were toen nog nie in de mode. Een groate ovale dööze, geel mie blèèuwe letters van 'Van Nelle' vol mie kaarten, di kon je uren in zoeke en dat dee de klanten dan ok. Zalig Nieuwejaer most'r opstêê, want je was goed Roms. Gélukkig Nieuwejaer dat was voe de heidenen. Di zatte me dan, op'eslote in uus, mie z'n vuven. De klein sten nog in de box en me moste mekoore mè bezig zien 't ou wen. 't Was lekker werm, de stoofpeertjes stienge achterop de kachel en 't wêêter liep langs de rêêmen. De kerststal stieng nessen de schouwe op 't naaimesientêêfeltje. De beeld jes oa Sinterklöös mee 'ebrocht. Die wazze voe öölle- mille de guus. Allèène een stal die ontbrak toen nog. Noe was moeder nie voe èèn gat te van gen en ze oa een Kerststal 'emikt van een kertonne doaze, dï a suker in of'eleverd wier. Een mooien mie rubbeltjes van ströö. 't Was een prachtstal 'eworre, een soort van uusje mie een schuin dek. 't Zat mie spellen in mekoore, mè dat zag gin mens, want oales was bedekt mie snèèuw uut een pak watte en bestrooid mie dennenilden. De uusschilder ter plekke oa z'n oosterse fantasie compleet Een herder over z'n kêêle kop aaien of 't kindje eventjes vastpakken was zövee as heiligschennis. uut'eleefd op de achterwand, een sprookje Een doenker- blêêuwe nacht mie gouwe ste- ren, heuvels en dalen en vad- derop een soort tempelruines, de kaesjes brandden en je dee j'n öögen olf toe dan was je echt in Bethlehem. Noe moste me wè binnen spele, mè dat betèèkenden nie da je dan mie de kerstbeeldjes mocht spele. Ka je begriepe! "t Is gin pop'uus.' Jaeren lêêter mochte de kleinkinders dat wè ADVERTENTIES en in oans arte vonde me dat toen toch nog onèèrlijk. Wat oa me toch graag die herder 's over z'n kêêle kop 'aaid, of 't kindje is eventjes vast'epakt. Mè dat was zövee as heilig schennis. En dan die kamèèl mie z'n lange 'óls 's even goed bekieke, niks d'rvan Ja die kamèèl en de drie ko ningen stoenge d'r a gelieke bie in plekke van te wcahten toet 6 januari op Driekonin gen. Moeder was van gedachte dat wè nie zövarre zou kome mie dat spul vlak nessen de kolekachel. Tegen die tied was de boel a onherkenbaer 'ewor re van 't stof en op'eruumd. Afijn, zö zonge me dus die mir reg oans èèle kleuterschoolrip- pertoir en de liedjes die a me in Walstraat 72 - Vlissingen 5 Tel. 0118-411352 de kerke en tuus 'eleerd oa. En dan speelden me ok nog tonèèl, wat doch je. 'Waar de sterre bleef stille staan', dat oa me 'zie in 't patronaat en dï wazze me glad deur betööverd. 't Be gon in een stamminee en dat gieng oalemille nog prima, mè toen a Jozef en Maria op moste komme krege mee een bitje ru zie over de rolverdèèlige. Bo vendien wou dat kleine kind, dat a me uut de box 'elicht oa nie in de krubbe bluve ligge. 't Wier een fiasco. Op d n duur gienge me oans ei gen toch vervele. 't Wier k wat duuster en dan mochte eigelijk de kaesjes an. Die stoenge in een rij voor de stal in de watte- sneeuw, gedraaide kaesjes in gekleurde kandelaertjes en die brandden dan wier't pas echt, zo blonk oales. Noe mochte me zelf gin kaesjes sto ke, dat was ten strengste verbo en gezagsgetrouw me in die tied wazze, dee me dat dan ok nie. Dus oans mè wachte op moeder, die a nog oalmè in de wienkel stoeng. „Moeder steek je de kaesjes an?" „Ja, ik kommme zo", riep ze, mè 't bleef mè duure. „Zoue me 't zelf mè nie probere?" De lucifers lagge bovenop de spie gelrand en mie een stoel kon d'n oudsten d'r net bie. Toet FOTO PIET DAVIDSE zovarre goeng 't goed. Me zoue ielk een kaesje ansteke, èèn voe èèn, mè toen a nummer drie an de burte was, viel z'n lucifer in de drööge watte- sneeuw en in tied van een ogenblik stoeng 't eele spul in lichterlaaie. Me brulden as ge keelde verkes, 't was een leven as een oordèèl en èèn riep t'r in z'n veralterasie: "Jezus, Maria, Jozef, help bij de kerststal!". Of 't zö weze most kwam net op dat ogenblik voader thuus. Die bedocht z'n eigen gin mo ment, pakten 't brandende zootje vierkant op en góaiden oalles zö in 't of in de sneeuw. Zo zagge me oanze mööien Kerstdrööm in róók opgêê. Me bleve mè schreeuwe en mekare de schuld geve, toet a moeder zei: „Gi mer is kieke in 't of wat a t'r van terechten 'ekom- me is". Ondertussen was 't pikdoenker 'eworre en moste me oalmè lucifers ansteke om in de sneeuw te zoeken, 't Klienkt ongelööfelijk, mè 't èè- ne beeldje nêê het aare wier 'evonde en niks was t'r kapot. Ienkel en allèène bie den ien- gel van 'Gloria in excelsis Deo' was een stik van z'n vleekens of'ebroke. Zelfs de kertonne stal was nog in redelijke con ditie. Allèène een bitje bruun ier en dêêr, mè mie nieuwe watte d'rop viel dat wè te ver'elpen. Me rochte d'r nie over uut'eprööt, Jezus, Maria en Jozef oa toch duudelijk 'eholpe. Ier was een grööt wonder gebeurd en dï binne me nog toet den dag van van- dêêge van overtuugd. uit: D'n Oek van 't Pak'uus UI Kerstmis is een feest met veel lichtjes, kaarsjes of elek trisch, en al die lichtjes stralen hartverwarmend de kerstgedachte uit. Meestal gaat het goed met de kerst lichtjes en soms gaat het fout. Zeker inde tijd toen er in de kerstboom alleen maar kleine kaarsen op een knij pertje aan de takken gingen. Kaarsjes die echt konden branden, dus oppassen geblazen. In een gezin stond de kerstboom op een tafeltje met kerstkleedje. In de boom gekleurde lampjes en onder de boom de kerststal met echte kaarsjes er voor. Eerste Kerstdag na het zalig Kerstdiner, wilde vader even rusten. In zijn luie stoel hoorde hij de engelen zingen en ging onder zeil. De kleinste dochter deed in haar onschuld iets met haar Kerstgevoel. Kijkend in de Kerststal vond ze dat het Kindje in het kribje maar bloot en koud in het donker lag en ze zette er een brandend kaarsje naast. Zo, dat was stukken beter. Ze haalde haar pop uit de voorka mer, dan kon die het ook zien. Het rieten dak van de kerststal was tegen zo veel warmte niet bestand. Het vloog in de fik en zo ook de kerstboom. 'Papa, papa, help, brand', gilde ze. Met een schok viel vader uit 'den hoge' neer in de alledaagse werkelijkheid van 25 de cember. Hij reageerde supersnel, snokte de tuindeuren open, pakte het kerstkleed bij de punten en smeet boom en stal de tuin in. Even was hij boos, maar met het blus sen van de kerstbrand bluste ook zijn verhit gemoed. Toch was er een klein wonder geschied. Van de kerst boom waren bijna alle ballen kapot, de piek was ge knakt en het engelenhaar zag er niet uit. Maar alle beeldjes van de kerststal waren heel gebleven, zelfs de kameel. Ze werden nu op een uitgevouwen kerstservet uitgestald en zie, het was weer vrede op aarde. Goede lezers, lieve lezeressen, prettige kerstdagen van... Cameleon.

Scheldebode | 1996 | | pagina 1