Doe mee aan de Van Dale kerstpuzzelactie! n o Martin Gaus: „Probleem ligt niet bij de hond maar bij de baas" PUZZELSPORT ALS DE HOND STOPT MET BLAFFEN HOUDT DE BUURMAN OP MET BIJTEN overdreven gevoelig smulpaap opening beschilde ring van het gezicht voegwoord verbod water in Friesland ontkenning overmatig gebergte in mannelijk dier zendge machtigde de oudere zangnoot natuur gebied maanstand toestand van rust kookgerei dier uit de kerststal aanbeden figuur papegaai stinkdier loofboom onderne mingsraad werkelijk verbruikt Puzzelaars, het is weer zover! In samenwerking met Van Dale hebben we de traditionele kerstpuzzel. Ook dit jaar zijn er schitterende prijzen te winnen. Puzzel mee en maak kans op de hoofdprijs: het Van Dale Groot Woordenboek der Neder landse Taal, beter bekend als de Dikke Van Dale. Daarnaast kan het Van Dale Groot woordenboek hedendaags Nederlands gewonnen worden en de derde prijs is het Van Dale Hand woordenboek hedendaags Nederlands. Zoekt iemand een woord? Het staat in Van Dale. Eerste prijs: De Grote Van Dale. Een woor denboek dat weinig toelichting behoeft: drie delen, 4000 pagi na's en maar liefst 240.000 tref woorden. De Grote Van Dale bevat de Nederlandse woorden schat sinds 1840, met gedetail leerde betekenisomschrijvin gen, veel voorbeelden, citaten, uitdrukkingen, zegswijzen, de herkomst van 37.000 trefwoor den, aandacht voor dialecten en dat alles natuurlijk in nieuwe spelling... Kortom het meest complete Nederlandse woor denboek! De winkelwaarde van deze prachtige hoofdprijs is 325,-. Tweede prijs: Het Van Dale Groot woordenboek heden daags Nederlands. Wie correct Nederlands wil schrijven kan uitstekend uit de voeten met dit moderne en handige woorden boek. Modern omdat het alleen de woordenschat bevat van de laatste vijftig jaar; handig door de compacte informatie. Op de ruim 1.600 pagina's staan maar liefst 85.000 trefwoorden met beknopte betekenisomschrij vingen, aanwijzingen voor uit spraak van vreemde woorden en spreekwoorden. Alles in nieuwe spelling. Winkelwaar de: 145.-. Derde prijs: Het Van Dale Handwoordenboek hedendaags Nederlands. Voor iedereen die correct Nederlands wil spreken en schrijven is er dit 1.200 pagi na's tellende woordenboek. De moderne woordenschat in nieu we spelling zijn terug te vinden in de 66.000 trefwoorden, bete kenissen en voorbeelden. Een uitstekend naslagwerk voor kantoor, thuis of school. Win kelwaarde 55.-. De oplossingen moeten ge stuurd worden naar de kerst puzzelredactie van deze krant en dienen voor 3 januari binnen te zijn. De te winnen prijzen populair schenk- gerei een zekere roofvis visgerecht brandstof onmeet baar getal voorzetsel Los deze puzzel op en schrijf de letters uit de genummerde vakjes in de balk. Het zo gevormde woord is de oplossing. DELFT In Nederland wo nen 1.4 miljoen honden. Daarvan zijn er meer dan 1,2 miljoen braaf te noemen: lief voor kinderen, speels, be trouwbaar en niet al te luid ruchtig. De Nederlandse Stichting Geluidhinder (NSG) krijgt echter regelmatig klachten over die andere 200.000, die zowel de eige naar als de buren het leven zuur maken met overmatig geblaf. Om een oplossing te vinden, liet de NSG zich infor meren door Martin Gaus. Vol gens hem ligt het probleem over het algemeen niet bij de hond, maar bij de baas. Een mevrouw in Breda durft haar Duitse Staande Boris niet meer alleen te laten. Zodra ze de deur uitgaat, begint de hond met blaffen. Hij houdt pas op, als ze terugkomt en Boris aan haalt. Ze heeft ooit geprobeerd op vakantie te gaan en plaatste Boris bij kennissen, maar nadat de hond de eerste ochtend voortdurend geblaft had be sloot ze toch maar om hem te rug te halen en de vakantie te laten schieten. Jan Kramer, geluidconsulent bij de Nederlandse Stichting Geluidhinder (NSG) in Delft: „Als overmatig gebldf van hon den voorkomt, is dat altijd een groot probleem. De geluidisola tie van woningen in Nederland schiet over het algemeen te kort voor het luide geblaf. Als de hond buiten blaft, heeft de hele buurt er last van in plaats van alleen de buurman." Al een aantal jaren terug was dit pro bleem aanleiding voor de NSG om een brochure over huisdie ren en geluidoverlast te maken. Toentertijd heeft de NSG zich uitgebreid laten informeren door hondenspecialist Martin Gaus. Kramer: „Deze brochure bevat onder andere een aantal praktische tips over hoe je sa men met je buurman tot een op lossing kunt komen. Voordat een hond überhaupt wat ge leerd kan worden, moet de rela tie baas-hond goed zijn." GRENZEN STELLEN Volgens Martin Gaus wil iedere hond graag het gedrag vertonen dat de baas van hem verlangt, zolang hij maar weet welk ge drag dat is. In het geval van de Duitse Staande is dat volgens Martin Gaus niet het geval: „Door steeds maar weer naar de hond toe te komen en hem aan te halen als hij begint met blaf fen, wordt het blaffen eigenlijk beloond. Ook als ze terug zou komen om de hond te straffen, geeft ze hem eigenlijk een belo ning. De hond krijgt wat hij wil en dat is aandacht, of het nou positieve of negatieve aandacht is." De hond is op zoek naar zijn grenzen en gaat steeds verder, omdat de baas hem niet tegen houdt maar het gedrag steeds beloont. Gaus: „De eigenaar moet beseffen dat hij de baas is. Hij is degene die de grenzen en het gedrag van de hond bepaalt, in de ogen van de hond de zoge naamde 'roedelleider'. Ik zie veel te vaak mensen, die denken dat ze honden gelukkig maken door het beest vooral maar te laten doen en laten wat hij wil. Onzin. Een hond is allang ge lukkig als hij uitgelaten wordt en te eten krijgt, zo nu en dan aangehaald wordt en een beetje kan rennen. Het is ook onzin te denken dat een hond alleen ge lukkig kan zijn op een boerderij en niet op een flat. Zolang hij af en toe maar de ruimte krijgt bij het uitlaten en verder weet wat hij wel en niet mag, is er niets aan de hand. Mensen moeten gelukkig zijn, dan worden de honden vanzelf gelukkig." SHAPING In 1984 schreef Karen Pry or, van oorsprong dolfijnentrain- ster, het boek 'Stop met blaf fen'. In dit boek staat 'shaping' centraal, een gedragstraining die gebaseerd is op positieve versterking. Met andere woor den: goed gedrag wordt onmid dellijk beloond. Martin Gaus neemt in zijn trainingen een voorbeeld aan dit boek. „Het goed gedrag te herkennen, is niet altijd even makkelijk. Zo is er een man die bij me kwam, omdat zijn hond altijd begon te blaffen zodra hij met zijn vrouw stond af te wassen. Om de hond de laten stoppen met blaffen gooide de man stee vast een balletje naar de hond. Hij had niet in de gaten, dat hij op deze manier het verkeerde gedrag van de hond beloonde. Elke keer als de hond begon met blaffen, kreeg hij een balle tje." Om goed gedrag te vertonen, moet een hond eerst weten wat het verkeerde gedrag is. Een uitgebreid trainingsprogramma waarbij goed gedrag van de hond consistent beloond wordt, levert altijd resultaat op. Het is belangrijk te beseffen dat de motivatie van de hond om goed gedrag te vertonen afneemt, als hij elke keer dezelfde beloning krijgt. "Om de boog gespannen te houden, moet het baasje zich uiteindelijk gedragen als een jackpot: de ene keer wel belo nen, de andere keer niet. Zor gen dat de hond in ieder geval nooit van tevoren weet of er wel of niet een beloning in het ver schiet ligt. Elke keer dat hij goed gedrag vertoont maakt hij kans op de hoofdprijs, maar hij weet nooit wanneer de hoofd prijs er uitgaat." Het probleem van blaffende honden is in de praktijk niet al tijd eenvoudig om op te lossen. Kramer: „Omdat de gemiddelde Nederlander zeer trots is op zijn huisdier, is het niet altijd even makkelijk om als buurman kri tiek te uiten op het overmatige geblaf van zijn oogappel. Het isoleren van het huis tegen het luide blaflawaai kan weer een kostbare zaak zijn en heeft nooit het beoogde effect. Daar naast wordt het onderlinge con tact ook niet bevorderd als ie mand door de hond van de bu ren op kosten wordt gejaagd. De politie kan er natuurlijk bij gehaald worden, maar in de praktijk wordt het probleem dan vaak tijdelijk opgelost en is de sfeer met de buurman voor goed verpest. Wie zijn buurman benadert over het probleem, maakt de meeste kans van sla gen als hij zelf een alternatief heeft bedacht om het probleem op te lossen." Een van de belangrijkste aan leidingen voor een hond om te blaffen is alleen zijn. Kramer: „Voordat de buurman benadert wordt over dit probleem, is het goed om te beseffen dat de buurman wellicht zal ontken nen dat de hond inderdaad blaft als hij alleen is. Vaak weet men als eigenaar zelf niet eens dat de hond overlast bezorgd, omdat men op die momenten ook niet thuis is om het geblaf zelf te kunnen horen. Daar naast is het ook niet zo leuk om ongevraagd kritiek te krijgen op je eigen hond. Het is altijd goed om eerst eens voorzichtig te informeren of de buurman het zelf wel weet." Martin Gaus: „Een hond is een groeps- dier en daarom zou hij zo min mogelijk alleen gelaten moeten worden. Als een hond blaft als hij alleen is, betekent dat dat hij zich niet helemaal veilig voelt. Die veilige omgeving kan een hondeneigenaar voor hem creëren door hem een eigen af geschermde plaats te geven, zo als een bench (wordt ook wel een kamerkennel genoemd, of tewel een afsluitbare traliekooi of kuip met een traliedeurtje). Dit is zijn eigen plek, waar hij alleen maar leuke dingen doet. Hier slaapt hij, hier krijgt hij te eten en hier kan hij lekker op een bot kauwen. De hond mag nooit voor straf naar zijn plaats gestuurd worden, want dan as socieert hij de plaats niet meer met veiligheid. Als de hond een beetje gewend is in zijn nieuwe bench, wordt deze af en toe af gesloten als hij aan het eten is. Als de hond nu op een gegeven moment alleen wordt gelaten vindt hij dat niet erg meer, om dat hij zijn eigen vertrouwde omgeving heeft. Sommige hon den kunnen echter ook zonder een bench, zolang hij maar wel zijn eigen plek heeft." Wanneer de hond nu nog steeds begint met blaffen zodra de ei genaar de deur dichttrekt, is het tijd voor een wat zwaardere maatregel waarbij de buurman uitstekend kan helpen. Martin Gaus: „De eigenaar zet een luidsprekerbox in de buurt van de hond neer. De stekker van de geluidsin stallatie komt via een verleng snoer in de handen van de buurman, en het volume wordt van tevoren ingesteld op het maximale volume. Zodra de hond begint met blaffen, steekt de buurman de stekker in het stopcontact. De hond schrikt zich een ongeluk van zo veel la waai. Als de hond stopt met blaffen, trekt de buurman de stekker weer uit het stopcon tact. De stilte is de beloning. Na een paar keer is de boodschap duidelijk en begrijpt de hond wat er van hem wordt ver langd." „Een hond moet je opvoeden. Oud gedrag moet plaats maken voor nieuw gedrag, en daar gaat over het algemeen redelijk wat tijd overheen. Iedereen die een hond wil trai nen moet beseffen dat een hond niets liever wil dan perfect ge drag vertonen, maar dat het enige vorm van discipline ver eist. De baas moet continu dui delijk zijn in wat wel en wat niet mag. Iedereen kan met een hond de meest fantastische re sultaten bereiken, zolang het beest maar weet wie de roedel leider is. Overmatig geblaf kan bij het merendeel van de hon den vroeg of laat worden afge leerd. De Nederlandse Stichting Ge luidhinder probeert geluidhin der in Nederland zoveel moge lijk tegen te gaan en beschikt over veel kennis op het gebied van geluid en geluidhinder en adviseert van daaruit zowel particulieren als de overheid en het bedrijfsleven. De Neder landse Stichting Geluidhinder geeft ook brochures uit met in formatie over geluidhinder. In de brochure over geluidhinder van huisdieren worden prak tijkvoorbeelden en eventuele oplossingen aangedragen voor problemen met honden, hanen, volièrevogels en andere gezel schapsdieren. Belangstellenden kunnen bellen of schrijven naar: Nederlandse Stichting Geluidhinder, Postbus 381, 2600 AJ Delft, telefoonnummer (015) 256 27 23 1 Jan Kramer in gesprek met Martin Gaus FOTO CAPITAL PHOTOS AMSTERDAM SCHIPHOL

Scheldebode | 1996 | | pagina 11