SCHELDEBODE Middelburgse bowlers superieur in klasse 3a Wie fietst, beweegt niet voor niets! 'Een dichter uit de tijd van Baudelaire' Onrust in asielzoekercentrum na zelfmoord Iraniër TORENPROAT Fiets naar Je werk, maak werk van fietsen woensdag 11 december 1996 Bhutan, partner in duurzame ontwikkeling Unieke relatie Lezingencyclus over 'moderne klassieken' Meer bedrijven Gezondheid! Schoolvoorbeeld GEHEUGEN - Hoe werkt het geheugen en zijn er manieren om te voorkomen dat men te vergeetachtig gaat worden? Daarover spreekt Engel Reinhoudt op vrijdagavond 13 december in het Ro de Kruisgebouw Klein Vlaanderen in Middelburg. Aanvang 19.30 uur. Entree 5 gulden, voor Nivon-leden 3 gulden. CAROLS The Missions to Seamen houdt een 'Festival of Ni ne Lessons and Carols' in de Koorkerk in Middelburg op woens dag 18 december om 19.30 uur. De Zeeuwse Koorschool verleent medewerking. ROMMELMARKT -Op zaterdag 14 december is er in obs 't Mozaïek aan de Dongestraat in Oost-Souburg een rommelmarkt van 10 tot 13 uur. TRY-OUT Op vrijdag 13 december zijn er enkele try-outs van bands in De Piek in de Hellebardierstraat in Vlissingen. Aanvang 21 uur. Op 14 december treedt de Vlissingse powerrockinfonnatie Wolf clan Sister op in De Piek ter gelegenheid van de jaarvergade ring van de vereniging Vrienden van De Piek. Entree 10 gulden, voor leden gratis. Aanvang 20.30 uur. MUZIEKSCHOOL - De Zeeuwse Muziekschool regio Walche ren verzorgt op dinsdag 17 december een kerstuitvoering. Aan vang 19.30 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar- bij de administratie van de Zeeuwse Muziekschool. Entree 5 gulden, voor kinderen t/m 16 jaar een rijksdaalder. INDIA KLASSIEK - Op vrijdag 13 december is er in het Cen trum Nieuwe Muziek, Kloveniersdoelen, Achter de Houttuinen in Middelburg een concert met klassieke muziek en dans uit India. Aanvang 21 uur, entree 20 gulden, voor donateurs 15 gulden. CATALOGUS Als u moeite heeft met het gebruik van de ge automatiseerde catalogus in de bibliotheek, kunt u op donderdag 12 december tussen 10 en 17 uur een individuele catalogus-in structie krijgen in de Zeeuwse Bibliotheek aan de Kousteensedijk in Middelburg. KANAALTUNNEL - De Zeeuwse Afdeling van de Nederland se Vereniging van Belangstellenden in het Spoor- en Tramweg wezen houdt op vrijdag 13 december om 19.45 uur een bijeen komst in de Zeeuwse Bibliotheek aan de Kousteensedijk in Mid delburg. Het onderwerp van de avond is de Kanaaltunnel. BINGO - Op vrijdag 13 december wordt er in het dienstencen trum van de Stichting Welzijn Ouderen Middelburg aan de Mol straat een bingomiddag gehouden. Aanvang 14.30 uur. KERSTPRAISE - In de Ger. kerk aan de Bergstraat in Melis- kerke wordt op zaterdag 14 december een kerst-praise gehouden. Aanvang 19.30 uur. KERSTMARKT - De creatieve handwerkgroep van Bachten Poorte in Oost-Souburg houdt een kerstmarkt op donderdag 12 december van 10 tot 12 en van 14 tot 15 uur. KERSTSTUKJES - Kinderen van 6 tot 13 jaar kunnen op woensdag 18 december tussen 14 en 16 uur kerststukjes en kerst kaarten maken bij kinderboerderij De Klepperhoeve aan het Mei veldpad in Middelburg. Deelname kost een gulden. KERSTBINGO - In wijkcentrum Scheldebuurt aan de Verkuijl Quakkelaarstraat in Vlissingen wordt op donderdag 12 december een kerstbingo voor 50-plussers gehouden. Op zaterdag 14 de cember is er kerstklaverjassen. Dit kost 3 gulden. Beide middagen beginnen om 14 uur. KINDERKERSTFEEST - Buurtvereniging Van Duyvenvoorde houdt op woensdag 18 december in De Schuur in Oost-Souburg een kerstfeest met bingo voor de jeugd. Het feest begint om 14 uur. KERSTDANSANT - Op zaterdag 14 december is er in De Schuur in Oost-Souburg een kerstdansant met loterij. De avond begint om 20.30 uur. Leden betalen 5 gulden, niet-leden 7 gulden 50 entree. DANSAVOND - Op 13 december houdt de Algemene Dans- sport Vereniging Zeeland (ADVZ) van 20.00 tot 01.00 uur een dansavond in het Arsenaal Theater in Vlissingen. De entree is 5 gulden en gratis voor leden van de ADVZ. KERSTCONCERT - De Koninklijke Oratoriumvereniging Tot Oefening en Ontspanning geeft met medewerking van sopraan Saskia Gerritsen, organist Bram Beekman en het Helikon strijk kwartet een kerstconcert op zaterdag 14 december in de Concert zaal in Middelburg, aanvang 20 uur. KERSTWORKSHOP-Bij de Zeeuwse Volksuniversiteit (ZVU) wordt op woensdag 18 en donderdag 19 december een workshop 'Vormgeven met bloem en blad' gegeven. Het thema is Kerst. Het kost 20 gulden voor ZVU-leden, niet-leden betalen 30 gulden. Aanmelden vooraf bij het ZVU-bureau aan de Spanjaardstraat in Middelburg. ZWART WIT - Het COC-café wordt op zaterdag 14 decem ber omgetoverd in een zwart-wit café. Van bezoekers wordt ver wacht dat ze hun kleding aanpassen. AUTO MODELSPOOR - In de kantine van scholengemeen schap Scheldemond aan het Weyevlietplein in Vlissingen is op za terdag 14 december een auto- en modelspoorruilbeurs. De kanti ne is open van 10 tot 15.30 uur. De toegang is 3 gulden voor vol wassenen en 1 gulden voor kinderen tot 13 jaar. STRANDEXCURSEE - Ondanks het late tijdstip in het jaar is er nog heel wat moois te zien bij de dijken van Vlissingen. Wie daarvan wil genieten, kan zich op zaterdag 14 december om 9.30 uur aansluiten bij KNNV-gids Jan van Veen op de Oranjedijk bij het Arsenaalgebouw voor een strandexcursie. KERSTZANGAVOND - Op zaterdag 14 december is er een kerstzangzavond in de Segeersstraatkerk in Middelburg. Mede werking verlenen het gemengd koor Sursum Corda,het kinder koor Blijde Stemmen, beide uit Middelburg en het Duivelands Mannenkoor uit Oosterland. De avond begint om 19.30 uur. PSYCHIATRIE - De cliëntenbond afdeling Zeeland houdt op woensdag 18 december een thema-middag 'Dwang in de psychia trie, welles of nie?'. De middag begint om 14 uur in gebouw Trefpunt aan de Pelmo lengang in Terneuzen. WINTERWANDELTOCHTEN - Wandelsportvereniging 'Wil len is kunnen' houdt op 14 december de eerste wandeltocht in de reeks van vier winterwandeltochten. De afstanden die gelopen kunnen worden zijn 5,10,15, 25 en 40 km. Start voor de 25 en 40 km is tussen 9 en 10 uur, voor de andere afstanden tussen 10.30 en 13.30 uur vanuit het clublokaal in het welzijnscentrum, Adriaan Coorterlaan in Vlissingen. Het startbureau is een uur voor aan vang open. FRANSE KERST - Madame Magali Gijswijt-Noël geeft op vrijdag 13 december in de aula van de Zeeuwse bibliotheek aan de Kousteensedijk in Middelburg een lezing met dia's over kerst mis in Frankrijk. KERSTZANG PAUWENBURG - In kerkcentrum Open Hof aan de Alexander Gogelweg in Vlissingen wordt op dinsdag 17 december een kerstzang gehouden, waaraan onder meer het Mid delburgs Mannenkoor meedoet. De samenzang begint om 20 uur. JAN DE PRENTENKNIPPER - Als onderdeel van de tentoon stelling Jan de Prentenknipper, die te zien is in de Imkerij Pop- pendamme aan de Poppendamseweg in Grijpskerke, worden er op zaterdag 14 december twee lezingen gehouden (14.30 en 15.30 uur), verzorgd door Joke en Jan Peter Verhave, auteurs van het gelijknamige boek. BOEKENVERKOOP - In de bibliotheek aan de Lange Zelke in vlissingen wordt op vrijdag 13 december een grote boekenver koop gehouden van 10 tot 20 uur. INLOOPHUIS - In het Open Huis, gebouw de Ark, Oranjeplein in Oost-Souburg, vertelt R. Heemskerk over het In- en Uitloop huis in Vlissingen. Ook is er informatiemateriaal van de werk groep 'De arme kant van Nederland'. PASPOPJES - In Anna's Koetshuis aan de Vlissingsestraat in- Koudekerke exposeert Kittie Marktus op 14 en 15 december van 11 tot 17 ur. Bekend zijn haar beschilderde paspopjes en minia tuurtjes van 'naïeve' kinderen. ADVENTSCONCERT - Het Vocaal Ensemble Elancore geeft op zondag 15 december een kerstconcert in de Middelburgse Koorkerk. Aanvang 16 uur, entree 7 gulden 50 of 5 gulden. door Reinier de Rooy MIDDELBURG Op de derde speeldag van de nationale trio league waren het de twee teams uit Middelburg die de punten bin nen haalden. Het team van de BV Middelburg moest in de bowling van Papendrecht aantreden tegen Oosterhout, Goris Goes en Bel- levue Goes. Alle drie de wedstrijden werd met 3-0 gewonnen door de Middelburgers. Het team van Schoonen Elektro Middelburg won met 2-1 van Goris, en met 3-0 van Hoogerheide en Ooster hout. De tussenstand na drie speeldagen ziet er als volgt uit: 1. BV Middelburg 9445-20, 2. Schoonen Eiektro Middelburg 9484 - 19, 3. Bellevue Goes 9413 -13 4. Hoogerheide 9057 -11, 5. Goris Goes 8863 -10,5 6. Oosterhout 8828 - 7,5. Een bus, twee vrachtwagens, een terreinwagen van een of andere VN-organisatie en een personenauto uit India. Dit is het resultaat van een kleine steekproef op de belangrijke Oostwest route door Bhutan. Op een doordeweekse dag kom je gemiddeld nog geen vijf voertuigen per uur tegen. Dat is op de A2 even anders. Het contrast met Nederland kan nauwelijks groter zijn. Er zijn nauwelijks twee landen op de wereld denkbaar die meer van elkaar verschillen. Toch zijn Bhutan en Neder land partners. Partners in duurzame ontwikkeling. De fietsactie, die door middel van kilometersponsoring kleine energieprojecten in Bhutan mogelijk maakt, is een uniek voorbeeld van wederkerig heid; aan beide kanten wordt een inspanning geleverd om duurzame energiebronnen te benutten en de uitstoot van C02 terug te dringen. In oktober was Ad Phemam- bucq (Zeeuws Platform Duur zame Ontwikkeling) als lid van een kleine delegatie in Bhutan om de gezamenlijke inspanningen op het terrein van duurzaam energiegebruik te bespreken. Bhutan heeft volgens hem unieke mogelijk heden. „We kunnen veel van elkaar leren. Bhutan kiest voor een levensstijl waarin cultuur, religie, waarden en sociale relaties niet worden opgeofferd aan consumptie drang en materiële welvaart. Van het loon dat een minister in Bhutan ontvangt, kun je in Nederland nog geen Mercedes leasen." Bhutan wil zich ontwikkelen zonder zichzelf te verliezen en rekent daarbij op eigen kracht en op goede relaties met part ners als Nederland. Sinds het afsluiten van een Duurzaam Ontwikkelingsverdrag werken beide landen samen aan nieu we vormen van internationale samenwerking. 'Duurzame ontwikkeling' is hierin het sleutelwoord. Duurzame ont wikkeling vraagt wereldwijd om een verstandig gebruik van de beschikbare energiebron nen en grondstoffen én om een verdeling van de beperkte mo gelijkheden om de aarde (at mosfeer) te belasten met de uitlaatgassen (zoals C02) van onze welvaart. De Bhutanen zijn erg geïnte resseerd in waterkracht en zonne-energie. Op afgelegen plaatsen bieden kleine water krachtcentrales en zonnepa nelen een schoon alternatief voor brandhout, batterijen en kerosine. In het district Lunts- hi werken bewoners in de af gelegen vallei van de Killung Chuu aan een waterkanaal voor een miniwaterkrachtcen- trale. Het water zal tevens ge bruikt worden voor de irriga tie van de rijstvelden. De elek triciteit van de minicentrale zal letterlijk en figuurlijk het leven verlichten. MIDDELBURG - Onder aus piciën van de Stichting Literai re Activiteiten wordt in de Zeeuwse Bibliotheek een serie van vier lezingen gehouden over vier dichters, van wie het werk aanleiding blijft geven tot essays. Het gaat om de dichters Nijhoff, Baudelaire, Eliot en Rilke. De lezingencyclus begint op 17 december met het werk van Nijhoff. De volgende data zijn 21 januari (Baudelaire), 4 februari (Eliot) en 25 februari (Rilke). De avonden beginnen steeds om 20.00 uur. Martinus Nijhoff(1894-1953) is een van onze meest intrigeren de dichters. Geen enkele Ne derlandse schrijver heeft zoveel etiketten naar zijn hoofd ge kregen als Nijhoff: romanticus, symbolist, decadent, expressio nist, cubist, magisch realist, enzovoort. Daar kan met een gerust gemoed 'modernist' aan toevoegd worden. Het oeuvre van Nijhoff, die als dichter beslist geen veel schrijver was, heeft hoe dan ook iets ongrijpbaars. Zijn werk roept dan ook veel ver schillende interpretaties op. Hij publiceerde zijn eerste bun del, De Wandelaar, in 1916, met in het titelgedicht reeds de zinnen: Een dichter uit den tijd van Baudelaire, - Daags tusschen boeken, 's nachts in een café- Vloek ik mijn liefde en dans als Salomé. De wereld heeft haar weelde en haar misère. In 1924 volgt de bundel Vor men: alsof hij de nieuwe stro mingen met hun vrije verzen uitdaagde. In de bundel Nieu we gedichten (1934) perfectio neert hij zijn poëtische tech niek. In gedichten als 'Awater' en 'Het uur U' (1936) worden met een eenvoudig, maar geraf fineerd woordgebruik de mo derne mens en de alledaagse werkelijkheid getekend, helder en raadselachtig. Van de vier klassiek-moderne dichters is Charles Baudelaire (1821-1867) de enige die niet de overgang van de 19e eeuw naar de 20e eeuw markeert. Toch is hij, levend en werkend in de tweede helft van de 19e eeuw, degene bij wie volgens sommi gen de moderne poëzie begint. Het begrip 'modern' schijnt ook van hem afkomstig te zijn. Met zijn gedichten, zijn kunstkri tieken en de levenswijze heeft hij grote invloed gehad. In strakke klassiek vormgegeven gedichten, zoals zijn beroemde en 'immorele' Les Fleurs du Mal (1857), dat bestaat uit 75 sonnetten, formuleert hij het nieuwe dichterschap: poëzie als doel in zichzelf, als bewust vormgegeven taalkunstwerk, ook al leeft hij daarvoor in de grootste armoede. Thomas Stearns Eliot (1888- 1965) heeft niet alleen als dich ter maar ook als literair criti cus een beslissende invloed uit geoefend op de literatuur van de twintigste eeuw. Zijn bete kenis voor de literatuur is wel vergeleken met die van Stra- winsky voor de muziek en van Picasso voor de schilderkunst. Ook als toneelschrijver was hij baanbrekend. Prufrock and other observa tions (1971), met daarin de ver maarde Love of J. Alfred Pruf rock was Eliots geruchtmaken de debuutbundel. Zijn The Waste Land (1922) wordt ge zien als een van de belangrijk ste gedichten van deze eeuw. De alledaagse stijl, de ironie, de nieuwe soepele vorm die in Prufrock nog aarzelend toege past wordt, wordt in dit groot ste werk vervolmaakt. In 1948 werd hij onderscheiden met de Nobelprijs. Voordat Rainer Maria Rilke (1875-1926) in Praag en Mün- chen 'literatuur- en kunstwe tenschap' studeerde, had hij al Rainer Maria Rilke door Da vid Levine. een militaire opleiding achter de rug: een hypergevoelige, als meisje opgevoede jongeman wordt getraind als beroepsmi litair. Lijden wordt het. En zwerven en overal tijdelijk als gast verblijven. Rilke begon met speelse ge dichten in een typische fin-de- siècle-sfeer. Daarna volgt Das Buch der Bilder (1902) dat de 'moderne' Rilke toont: muzi kaal en elegant, meesterlijk van taal. In de literatuurgeschiedenis staat Rilke bekend als de dich ter die de grenzen van het zeg bare overschreed. Zijn werk vormt het culminatiepunt van romantiek, impressionisme, symbolisme en wijst vooruit naar het expressionisme. Daar mee is hij een van de belang rijkste West-Europese dichters op het breukvlak van twee eeu wen. De toegangsprijs voor vier avonden is 25 gulden, losse kaarten kosten 7 gulden 50. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de Zeeuwse Bibliotheek en boek handel Fanoy. Tweeduizend winnaars in fietsactie MIDDELBURG - De actie 'Fiets naar je werk/maak werk van fietsen' telt geen drie, maar wel tweeduizend winnaars. Fietsen is niet alleen goed voor het milieu maar ook goed voor de gezondheid. Dat is niet alleen winst voor iedereen die heeft deelgenomen aan de actie, het is ook winst voor de werkgever. Mensen die regelmatig fietsen zijn minder ziek en be ter bestand tegen stress. Winst is er ook voor mensen in het Himalaya-konink- rijk Bhutan, zij kunnen door de sponsoring van de fietsactie een kleine waterkrachtcentrale bouwen. Dit voorjaar stonden ruim 2000 deelnemers aan de start van de actie 'Fiets naar je werk/Maak werk van fiet sen'. Meer dan 1750 haalden de finish. Tezamen fietsten ze tussen 1 april en 1 oktober 2,2 miljoen kilometer. In totaal namen 72 Zeeuwse bedrij ven en instellingen met vijf of meer medewerkers aan de actie deel. Bij de dames is het team van administratief Serviceburo Middelburg dat speelt in de klasse 3c van de tweede naar de vierde plaats gezakt. In Bow ling de Merwe te Dordrecht verloren ze van Hilvarenbeek en Waalwijk, beide met 3-0. Tegen de Wir War Middelburg behaalden zij een 2-1 winst. Het team van de WirWar ver loor met 3-0 van koploper Geldermalsen, met 2-1 van Administratief Serviceburo Middelburg, en won met 2-1 van Rijsbergen. Naar verwachting zal de spon soractie voor duurzame ener giebronnen in Bhutan ruim 32.000 guldem opleveren. Evenals vorig jaar bleef de tel ler op de recordafstand van 2,2 miljoen kilometer stil staan. In tegenstelling tot 1995 (1660 deelnemers en een zomer lang prachtig fiets weer), was er dit seizoen geen sprake van een 'minimale streefafstand' van 500 kilome ter per deelnemer. De afstand die de deelnemers in een half jaar woonwerkfietsen gemid deld hebben overbrugd, be droeg 1250 kilometer. Toch evengoed een mooi resultaat! Het aantal bedrijven dat met vijf of meer deelnemers de ac tie afronde steeg van 63 in 1995 naar 72 dit jaar. Belang rijke 'nieuwkomers' zijn onder andere de gemeenten Zierik- zee en Sluis/Aardenburg, de Dienst Landinrichting en Be heer Landbouwgronden (LBL), de Raad voor de Kin derbescherming en Janse de Jonge Van Wouwe Notaris sen. De gemeenten Goes en Hulst, de Delta Nutsbedrijven en de Belastingdienst Goes hebben er een tandje bij gezet en maakten een flinke sprong. Wanneer we kijken naar het percentage van het totaal aan tal medewerkers dat aan de fietsactie deel heeft genomen, dan doen onder meer het Ka daster (44%) en het Buys Bal lot College (30%) het erg goed. De oude Romeinen wisten het al en spraken van 'een gezonde geest in een gezond lichaam'. Een recent onderzoek heeft de stelling dat fietsen gezond is nog eens bevestigd. Wie verder niet aan sport doet, maar wel drie keer per week minimaal drie kilometer tussen huis en werk (dus zes km per dag) fietst, verbetert zijn conditie al met ruim 10 procent. Die conditieverbetering komt zo wel de fietser als de werkgever ten goede. Wie fietst voelt zich beter, is minder vaak ziek en is beter bestand tegen stress. Het is dan ook niet zo vreemd dat het woonwerkfietsen steeds meer aandacht krijgt. Ook in Zee land gaan meer bedrijven en instellingen over tot het sti muleren van het woonwerk fietsen. De winst van de fietsactie zit ook in de gezondheid van ons milieu. De '500 km Fietsactie' is in 1992 door het Zeeuws Platform Duurzame Ontwik keling opgezet om een bijdra ge te leveren aan een leefbare wereld en een beter milieu: minder automobiliteit, minder energiegebruik en minder uit stoot van het broeikasgas C02. De fietsactie geldt nu als een schoolvoorbeeld van 'duurzame ontwikkeling' en heeft inmiddels in andere de len van het land navolging ge kregen. De waarde van de fietsactie wordt nog vergroot door de bijdrage aan de ontwikkeling van schone energiebronnen in het ontwikkelingsland Bhu tan. Voor dit doel wordt elke fietskilometer door de stich ting Ecoöperation met één cent gesponsord. Dat levert evenals vorig jaar een bedrag op van 22.000 gulden. Ook een aantal gemeenten en bedrijven hebben hun mede werkers gesponsord. Op dit punt scoort Neckermann het beste met een bijdrage van 10 cent per kilometer. De drie hoofdwinnaars Ingrid Renirie, Judith Jansen van Galen en Henk Davidse kregen op 6 december uit handen van de Middelburg se fietsspecialist Jan van de Driest een nieuwe Batavus. De fietsen zijn beschikbaar gesteld door van den Driest Profile, Nationale Fiets Projecten en het Zeeuws Platform Duurzame Ontwikkeling. FOTO PIET DAVIDSE MIDDELBURG - Nadat in de nacht van vrijdag op zaterdag een 30-jarige Iraniër zelfmoord pleegde door in een Middel burgse gracht te springen zijn de gemoederen binnen het Asielzoekerscentrum 'De Een dracht' dermate verhit geraakt, dat zaterdagmiddag zowel di recteur Van Loon als zijn plaatsvervanger via een raam en onder politiebewaking het centrum moesten ontvluchten. De man was drie dagen daar voor voor twee weken de toe gang tot het centrum ontzegd omdat hij een medebewoner had mishandeld. De Iraniër waarvan zijn vrouw en negen maanden oude dochtertje in het asielzoekerscentrum achterble ven kon die verbanning derma te slecht verwerken, dat hij midden in het centrum in het ijskoude water van een van de Middelburgse grachten sprong en verdronk. Omstanders, die hem uit het water haalden pro beerden hem nog vergeefs te reanimeren. Vanaf het moment dat bekend werd dat hij zelfmoord had ge pleegd keerden de ruim zestig Iraniërs van het asielzoekers centrum zich tegen de directie, die volgens de verhitte Iraniërs schuldig zouden zijn aan de dood van hun landgenoot, 's Avonds trokken de Iraniërs en andere bewoners van het cen trum in een demonstratieve op tocht door de stad om aandacht te vragen voor het in hun ogen wanbeleid van de directie. „Amir zat sinds een jaar in 'De Eendracht' en zat enorm met zichzelf in de knoei omdat hij tot twee keer toe een negatieve beslissing om hier te mogen blijven had gekregen", vertelt Tyrus Poorfaty, de vriend van het slachtoffer. „Hij verkeerde in psychische nood en was ziek en depressief. Hij had dokters hulp nodig en kreeg die niet. In die toestand heeft hij mogelijk iets gedaan wat de directie ziet als mishandeling, maar dat is niet waar. Hij was geestelijk in de war. We hebben de directie gewaarschuwd dat als Amir het centrum zou worden uitgezet dat het fout zou aflopen. Maat schappelijk werk was het met ons eens maar ondanks alle waarschuwingen en verzoeken om het besluit terug te draaien heeft de directie voet bij stuk gehouden. Amir werd wegge stuurd en zijn vrouw en kind mochten achterblijven in het centrum. Vrijdag wilde hij nog proberen om terug te komen, maar toen dat niet mocht, ner gens naar toe kon werd het hem alles kennelijk teveel en heeft hij er een eind aan gemaakt. Ondanks dat we vele keren heb ben gewaarschuwd heeft de di rectie Amir als een hond buiten geschopt. Volgens Werner van Bastei- aar, woordvoerder van de Cen trale Opvang Asielzoekers (COA), valt de directie van het Middelburgse asielzoekerscen trum absoluut niets te verwij ten. „Binnen een centrum gel den regels die op iedereen van toepassing zijn en zijn er uiter aard ook sancties. Afhankelijk van de ernst kan een directie kiezen voor bijvoorbeeld inhou den van het zakgeld (dertig gul den) tot het ontzeggen van de toegang tot het centrum. Nor maliter vinden asielzoekers die die ontzegging krijgen opgelegd onderdak bij het Leger des Heils, een andere instelling die zich met opvang bezighoudt of slapen zij tijdelijk bij vrienden of familie. Per jaar krijgen on geveer 500 asielzoekers een der gelijke sanctie opgelegd en ge beurt er niets". De directie van het asielzoekerscentrum was niet voor commentaar bereik baar en mag 'van hogerhand' niets zeggen. Binnenkort vol gens naar aanleiding van dit drama gesprekken tussen direc tie, COA en de bewoners van het Middelburgse asielzoekers centrum.

Scheldebode | 1996 | | pagina 9