Figuurproblemen Vlissingse Oratoriumvereniging zingt Weihnachtsoratorium Winkeltje is aanwinst voor Zeeuws Museum BRUINS Schoorsteenperikelen 32ibu Speeldata musical SSGM Fakkeltocht Amnesty interkerkelijke zangdiensten Prijzen verkeersveiligheid GROENKALENDER ELKE WEEK HUIS AAN HUIS OP W A L C H E E N Kerstconcert sluit gouden jubileumjaar af vrienden van het Zeeuws Museum ontplooien nieuwe activiteiten Middelburg krijgt vier wethouders Met losse handjes... UI rsi LU O O woensdag 11 december 1996 BEL NU 0118-633601 Begeleidingsorkest THEO V.P. GEHUGTEM V SmssFmrem figuurcorrectie- en afsiankinstituut Lammerensteeg 9 - 4331 MB Middelburg MIDDELBURG De Stedelijke Scholengemeenschap Mid delburg (SSGM) gaat vanavond naar de schouwburg. Daar is de première van de musical 'Het syndroom van Groen'. Vorige week kon u er al over lezen in de Scheldebode. Jammer genoeg was in de vermelding van de speeldata een storende fout ge slopen. Voor wie nu eindelijk wil weten wat die intrigerende titel 'het syndroom van groen' eigenlijk inhoudt, nog even de data op een rijtje: behalve de première vanavond zijn er nog voorstellingen op donderdag 12, vrijdag 13 en zaterdag 14 de cember. Alle uitvoeringen beginnen om 20.00 uur. Kaarten kosten 15 gulden. Kaarten voor woensdag en donderdag zijn verkrijgbaar bij de SSGM aan.de Churchilllaan, voor vrijdag en zaterdag bij de Stadsschouwburg aan het Molenwater. Te lefonisch reserveren is ook mogelijk (SSGM: 615851; Stads schouwburg 611500). MIDDELBURG Ter gelegenheid van de dag van de rech ten van de mens hodt Amnesty International op donderdag 12 december een fakkeltocht door de binnenstad van Middelburg. De tocht begint om 19.00 uur. In Vlissingen is er op vrijdag 13 december een fakkeltocht, die om 19.00 uurbegint bij de fon tein op het Scheldeplein. Centraal bij de tochten staan de men senrechten in Nigeria. Voor fakkels wordt gezorgd. VLISSINGEN In de Petruskerk aan de Paul Krugerstraat in Vlissingen wordt op zondag 15 december om 19.00 uur een interkerkelijke samenzangavond 'Vlissingen zingt' gehouden. De avond staat in het teken van advent en kerst. In Middel burg wordt op zondag 15 december voor de dertigste keer een oecumenische adventszangdienst gehouden in de Nieuwe Kerk. Ook deze dienst begint om 19.00 uur.. ARNEMUIDEN Heidi Wondergem uit groep 5 van de Ko ningin Beatrixschool in Amemuiden, in het midden op de foto tussen twee vriendinnen, maakte een prachtige tekening over kinderen in het verkeer en won daarmee de aanmoedigings prijs Verkeersveiligheid 1996. Deze wedstrijd werd georgani seerd door het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland. Maar liefst 102 basisscholen in Zeeland deden er aan mee. Ook Sebastiaan van der Paal, leerling van groep 8 van De Knotwilg in Oostkapelle, viel in de prijzen. Er zijn in totaal 12 prijswin naars. Hun tekeningen komen op een kalender van 1997. Be halve een certificaat voor de prijswinnaars, kregen de scholen van de winnende leerlingen ieder 750 gulden, te besteden aan een project dat te maken heeft met verkeersveiligheid. De Ko ningin Beatrixschool besteedt het geld aan een nieuw speel - werktuig op het schoolplein Kinderen hoeven dan niet op straat te spelen. De Knotwil benut het geld voor lesmateriaal voor verkeersonderricht. STICHTING HET ZE E U W S E LANDSCHAP Bij zijn rondgang over de daken komt Sinterklaas af en toe voor verrassingen te staan. Komt-ie bij zo'n mooi huis en dan zit de schoorsteen verstopt. Geen pakje dat er nog doorheen kan, want de vogels hebben een keurig takkenvloertje aange legd wat alles tegenhoudt. Nogal wat vogels broeden graag in de schoorsteen. Spreeuwen, kauwtjes en kerkuilen, maar ook verwilderde duiven maken graag gebruik van zo'n holte om er te nestelen. En niemand die iets in de gaten heeft, totdat in de winter de schoorsteen niet trekt of Sint Nicolaas een obstakel op zijn pad vindt. Veel mensen maken de toegang voor vogels onmogelijk door de schoorsteen met gaas te omspannen of een vogelbestendig kap je te construeren. Logisch dat niemand voor onverwachte pro blemen wil staan als eenmaal de winter aanbreekt. Maar het is natuurlijk niet voor niets dat de vogels zo vaak een schoor steen betrekken. Onder de holenbroeders heerst woningnood. Dat komt vooral omdat in ons cultuurlandschap zo weinig oude bomen met de nodi ge holten en gaten te vin den zijn. Bij gebrek aan natuurlijke nestgelegen heid worden brievenbus sen, schoorstenen en an dere gebruiksvoorwer pen gekraakt. Toch kun je aan de vo gels in de directe woon omgeving zoveel plezier beleven. Dat is heel een voudig door ze geschikte nestgelegenheid aan te bieden. Nestkastjes, maar ook kunstnesten voor zwaluwen, speciaal geconstrueerde dakpannen voor gierzwaluwen, of af gedankte gebruikvoorwerpen als een fluitketel of een theepot worden in dank aanvaard. Maar dan niet wachten totdat de vogels weer een onhandige plek hebben opgezocht. Ruim voor 'het begin van het broedseizoen ophangen van alternatieve nestgelegenheid geeft de vogels tijd om er een te wennen. SCHELDEBODE Kerstactiviteiten volop, in Middelburg staat de kerst markt op 13.14 en 15 december In het teken van de muziek. Het wordt een feëriek verlicht festijn. in een viertal lezingen komen belangrijke moderne dichters, die al tot de canon gerekend worden, aan bod. Tweeduizend deelne mers kende de actie 'Flets naar je werk/Maak werk van fietsen'. Van hen haalden 1750 de finish. Tesamen fietsen deze mensen tussen 1 april en 1 oktober 2.2 miljoen kilometers. VLISSINGEN - Voor het eerst sinds jaren kan de Vlis singse Oratoriumvereniging (V.O.V.) aan het slot van het jaar terugkijken op twee uit voeringen in één jaar. Het vijf tigjarig bestaan werd in mei ge vierd met een jubileumconcert, waar werken van Haydn, Bar- tholdy, Bach en Dvorak werden uitgevoerd. En op 21 december staan tijdens het traditionele kerstconcert vijf cantates uit het 'Weihnachts-oratorium' van Johann Sebastian Bach op het programma. Het oratorium koor wordt begeleid door het Randstedelijk Begeleidings Or kest en organist Tijn van Eijk. Solisten zijn Ellen Bollongino (sopraan), Jakobijn Wallis (alt mezzo), Marten Smeding (te nor) en Matthijs Mesdag (bas- bariton). Het koor staat onder leiding van vaste dirigent Henk Harinck. Het Weihnachts-Oratorium (BWV 248) bestaat uit zes can tates, die Johann Sebastian Bach in 1734 componeerde voor de eredienst in Leipzig. De eeste drie cantates waren be stemd voor de drie kerstdagen, de vierde voor nieuwjaarsdag, de vijfde voor de zóndag. na nieuwjaar en de laatste voor 'het feest van de verschijning 0 Alt-mezzo Jakobijn Wallis. des Heren. De V.O.V kent sinds 1946 een lange traditie in het uitvoeren van de cantates uit het Wei hnachts-Oratorium. Daarbij wordt steeds een keuze ge maakt uit de zes kerstcantates. Deze worden ook wel als geheel uitgevoerd, maar dat Stelt uit voerenden en toehoren den voor een zware opgave. Ze zijn dan ook oorspronkelijk geschreven voor gebruik ver spreid over zes feestdagen. Aan de andere kant is het zo dat ze toch een eenheid vormen. Bach schreef ze bijeen in één boek en ook het muzikale grondplan qua toonsoort en voorgeschre ven instrumenten wijst op een weloverwogen eenheid. Daar om kiest de V.O.V. dit jaar voor eenheid in uitvoering van de eerste vier cantates en het be gin Van de vijfde. De oratorium vereniging werkt al geruime tijd samen met het Randstedelijk Begeleidingsor kest. Dit orkest werd in 1984 opgericht op initiatief van.de Nederlandse korenbonden met als doel koren te begeleiden. De grootte van het orkest varieèrt, afhankelijk van het te begelei den repertoire, van enkele mu sici tot groot orkest. Het orkest staat onder leiding' van con certmeester Pleun van der Lin den. De vier solisten zijn allen van grote klasse. De sopraan Ellen Bollongino studeerde zang en piano aan het Rotter dams Conservatorium. Zij won prijzen bij verschillende opera concoursen en verleende mede werking aan uitvoeringen van J.S. Bach in het Concertge bouw van Amsterdam en de Grote Kerk van Naarden. De alt-mezzo Jakobijn Wal lis studeerde aan het Maas trichts Conservatorium (piano) en het Sweelinkek Conservato rium in Amsterdam (zang). Tij dens haar studie in Amsterdam volgde zé ook de opera-klas. Zij zong rollen in verschillende opera's. In 1990 maakte ze een uitgebreide tournee door Frankrijk. Sindsdien is een een veelgevraagd soliste in oratoria en andere ook moderne muziekwerken. De mannelijke solisten zijn de tenor Marten Smeding en de baritonMathijs Mesdag. Sme- ding's carrière begon nadat hij de halve finale had bereikt van het Internationaal Vocalisten Concour in 's-Hertogenosch. Vorig jaar werkte hij mee in Brussel aan de opera Salomé van Richard Strauss. Voor dit jaar staat de rol van Kuzka in de opera Chowantsjina van Moessorgsky op zijn agenda. Mathijs Mesdag studeerde aanvankelijk muziekweten schap, maar stapte over naar het vak soloz'ang. In 1989 haal de hij zijn diploma. Inmiddels werkt hij als hoofdvakcocent aan het Gronings conservaato- rim en zingt vanaf de oprich ting bij 'The Amsterdam Baro que Choir' van Ton Koopman.' Organist Tijn van Eijk is al vele jaren een vertrouwd en ge waardeerd begeleider van de V.O.V. Hij studeerde aan het Koninkijk Conservatorium in Den Haag en was bijna 30 jaar als docent werkzaam aan het Brabants Conservatorium in Tilburg. Ook dirigent Henk Harinck is 'beslist geen onbekende in het Vlissingse. Hij dirigeert de V.O.V. al sinds 1980, het jaar dat hij het Staatsdiploma Koordirektie haalde. In zijn uitvoeringspraktijk legde hij zich aanvankelijk vooral toe op de Renaissance en de Barok, maar de laatste jaren neemt hij ook werken van latere datum in studie. De entree, inclusief program ma/tekstboekje is 22 gulden 50. Donateurs, pashouders en jon geren t/m 15 jaar betalen 17 gulden 50. De programmaboek jes zijn verkrijgbaar bij de VVV en boekhandel Bikker in Vlis singen en bij muziekhandel Van Damme in Middelburg. MIDDELBURG Een tafeltje, een paar stoeltjes en wat spulletjes, dan kun je een museumwinkeltje be ginnen. Dat was vorig jaar het advies van een vrijwil ligster van het Singer Museum in Laren. Geen wonder dat de Vrienden van het Zeeuws Museum meteen en thousiast waren. Het had wel iets meer voeten in de aarde dan de Larense vrijwilligster voorstelde, maar het is toch gelukt. Sinds afgelopen zaterdag is in de kelder van het museum een museumwinkeltje geves tigd, waar allerlei artikelen te koop zijn die iets te ma ken hebben met het Zeeuws museum. Voor coördinator Cora Jebbink is de wereld binnen de muren van het Zeeuws Museum aan het Abdijplein niet onbekend. Zij werkte in 1994 als vrijwillig ster mee aan de druk bezochte tentoonstelling in het kader van het Mondriaanjaar. „Uit die groep vrijwilligers is het idee gekomen om een museum win keltje te beginnen", vertelt ze enkele dagen voor de opening. In het winkeltje heerst grote be drijvigheid. „Afgelopen zomer zijn we begonnen met het ver kopen van VOC-artikelen bij de ingang van Historama en dat liep prima. Toen de directie van het museum ons het gebruik van de kelder aanbood, hoefden we niet lang na te denken." De kelder is inmiddels veran derd in een vriendelijk winkel tje. De artikelen zijn uitgestald in grote vitrinekasten rondom en in het midden een tafel met kunstboeken. Fraaie glazen bo kalen, shawls, stropdassen, t- shirts en zelfs flessen VOC-wijn herinneren aan de tijd dat Mid delburg zo'n belangrijke rol speelde in de Verenigde Oost- Indische en de West-Indische Compagnie. Jebbink laat ook ansichtkaarten zien met afbeel dingen uit een kruidenboek van Johan Wilhelm Winmann, dat in het bezit is van de Zeeuwse Bi bliotheek. „Het leek ons aardig om een artikel te hebben dat aansluit bij de kruidentuin hier in de Abdij", legt ze uit. „Zo proberen we steeds nieuwe arti- ADVERTENTIES geef dit jaar met de feestdagen een blijvend geschenk voor jarenlang kijkplezier geef een portret door theo gemaakt dan geeft u kwaliteit maak nu een afspraak dan staat u straks niet met lege handen UW PORTRETTHEO MAAKT T FOTOSTUDIO Vrijlandstraat 75 Middelburg Winkelcentrum Dauwendaele Tel.: 0118-640317 kelen te bedenken, die passen bij de museumcollectie." Ook aan de kinderen is gedacht met vouw- en kleurplaten. Net bin nen: kunsthars bloemen, die je als ring kunt dragen van de kunstenares Ineke Otten. Deze sieraden worden exclusief ver kocht in een beperkt aantal mu seumwinkels in het land. De vrijwilligers ondervinden alle steun van directie en mede werkers van het Zeeuws Mu seum bij 'de inrichting van de museum winkel. Geen wonder, want het museum heeft ér niet allleen een extra publiekstrek ker mee, de winst die gemaakt wordt, vloeit ook terug naar het museum, net als de opbrengst van andere activiteiten van de twee jaar geleden opgerichte stichting. „Zo konden wë een maquette aankopen van de oude VOC-werf in Middelburg" zegt Jebbink en dan zijn er natuur lijk de hand- en spandiensten, die door 'Vrienden' verricht worden." Dat is hard nodig, want ook het Zeeuws Museum kampt met een schaarste aan personeel. De Stichting Vrien den van het Zeeuws Museum telt inmiddels zo'n tweehonderd leden. In het voor- en najaar worden voor de leden lezingen gehouden, die betrekking heb ben op de lopende tentoonstel lingen. Ook geeft de stichting twee maal per jaar een vrien- denbrief uit. Er werken 35 vrijwilligers mee in de museum winkel. Dat lijkt veel, maar volgens Jebbink is zo'n bestand wel nodig, wil je tijdens de openingstijden van het museum, zeven dagen per week, open zijn. Zij benadrukt dat het niet nodig is een toe gangskaartje voor het museum te kopen om het winkeltje te be zoeken. III. tegel- plavuizen keuken sanitaircentrum Amundsenweg 2, 4462 GP Goes. Tel: (0113) 214049. Fax: (0113) 22 74 33. (Bf de Zeelandhallen). 1 De museumwinkel in het Zeeuws Museum in Middelburg is een extra publiekstrekker. FOTO PIET DAVIDSE MIDDELBURG - De nieuwe wethouders vad de gemeente Middelburg zijn bekend. Het zijn P.M. Bruinooge (CDA), M.L. Strous (PvdA), P. Brak man (PvdA) en J.C. van Dijk- Sturm (VVD). De nieuwe wet houders worden officieel geko zen tijdens de eerste vergade ring van de nieuwe gemeente raad op 2 januari. Dan wordt ook de portefeuilleverdeling bekend gemaakt. De portefeuilleverdeling ziet er voorlopig als volgt uit: burge meester mr. D. Burgers heeft in zijn portefeuille de algemene bestuurlijke coördinatie, open bare orde en veiligheid, voor lichting, jumelages, -mondiaal beleid en communicatie, coör dinatie en stadsgewestelijke sa menwerking en economische zaken (bovenregionaal). Wethouder Bruinooge fun geert tevens als loco-burge meester en gaat zich bezighou den met ruimtelijke ordening, volkshuisvesting, stadsvernieu wing (inclusief project Sta tionsgebied), Monumenten, Fi nanciën en Grondbedrijf. Wethouder Strous krijgt sociale zaken, economische zaken, re creatie én toerisme en nutsbe drijven, cultuur (inclusief pro jecten Markt en Schouwburg) en archief. Wethouder Brakman krijgt in zijn portfeuille onderwijs, volwasseneneducatie, sport en accomodaties (inclusief project zwembad)beheer gemeentelij - ke gebouwen en infrastructuur (verkeer en parkeervoorzienin gen, wegenbeheer, openbare verlichting en rioolbeheer). Wethouder Van Dijk-Sturm tenslotte krijgt welzijnszaken (sociaal-kultureel werk, vrij willigerswerk, coördinatie wijkbeheer, jeugd- en jongeren werk, minderheden/asielzoe kers, kinderopvang en vor mingswerk), volksgezond heid/wet vorrzieningen gehan dicapten, ouderenbeleid, eman cipatie, prsoneelszaken, organi satie en automatisering en mi lieu (inclusief reinigingsdienst en groenbeheer). Op donderdag 19 december heeft in het stadhuis een over leg plaats, waar de verschillen de fracties hun reactie kunnen geven op de hoofdlijnen van het beleidsprogramma van de gemeenteraad. LU Tot voor kort was de autotelefoon nog een luxe die niet voor iedereen was weggelegd. Het inbouwen, het toestel en een 06-nummer abonnement kostten nog al een paar cent. Sinds een half jaar he'eft telefonerend Nederland kennis kunnen maken met het Mobiele Netwerk en Libertel GSM. Snelle communicatiemid delen. De telefoontoestellen en de directe verbinding zijn er beter op geworden. Waar je ook bent, je tip- toetst het nummer van je keuze, want een nummer draaien, ja, dat is geweest. Je belt naar oma dat je om de koffie komt terwijl je haar straatje inrijdt. En, o wonder der techniek, voordat de koffie bruin is sta je al bij haar in de keuken. Het voordeel van de nieuwe telefoonsystemen is dat je er gewoon mee in de auto kunt bellen. Of is het een nadeel? Met goed ingebouw de apparatuur kun je 'handsfree' bellen, maar die los se telefoon moet je echt zelf vasthouden. In de auto geldt nog steeds: 'Hou je handen aan het stuur en je ogen op de weg'. Al rijdend wordt het nummer inge toetst en is er verbinding met degene die je een uur ge leden nog gedag zei. Met de telefoon in de linkerhand wordt het plots moeilijk schakelen en sturen met een hand. Vooral optrekken bij een stoplicht en dan die versnellingspook hanteren, dat is lastig. Reed je nu maar in een automaat. Zit bovendien je richtingaan wijzer ook nog rechts dan heb je echt een probleem. Om nog maar niet te spreken van een scherpe bocht. Dat dit wel eens tot ongelukjes leidt zal u niet verba zen. Pas was ik er nog getuige van, hoe een bestuurder een deuk reed omdat hij te druk was met zijn mobiele telefoon. "Wat doen we eraan?' vroeg hij aan de gedu peerde tegenpartij. Deze wees misprijzend naar de te lefoon iii zijn hand: 'Even Apeldoorn bellen...' Cameleon.

Scheldebode | 1996 | | pagina 1