SCHELDEBODE Bastien en Bastienne, een pastorale Museum haalt speelgoed van de zolder Kerst op de imkerij Alcoholactie veilig verkeer impressies Japanse bezetting Nieuwjaarssnorkeltocht Middelburgse bowlers superieur in klasse 3a Finale 3e klas driebanden Omgaan met pesterijen Nationale wielerkalenders zijn weer samengesteld Heden OPERA Kampioen Tragter aan de start Ouderenzorg in Zeeland tot 2000 KORT NIEUWS VVV/ANWB RUBRIEK woensdag 4 december 1996 Jeugdopera van Mozart in Prins van Oranje Boers De trein, blokkendoos, poppen en servies uit de vorige eeuw Blokkendoos Prenten internationale indoor Motorcross Een avondje uit GRIJPSKERKE In de Imkerij Poppendame aan de Poppen- damseweg is tot 21 december een Christmas Fair ingericht. Er is veel te koop en nog meer te zien. In een sfeervolle omgeving to nen diverse ambachtslieden hun vaardigheden aan het publiek. De producten van de ambachtslieden hebben iets met kerst te maken: kaarsen, kaarten, kandelaars, kerststukjes, kerstdecora ties, tiffany muziek enzovoort. Als extra attrractie is de tentoon stelling "Jan de Prentenknipper', Zeeuwse volkskunst langs 's Hoeren wegen' ingericht met juweeltjes van naieve volkskunst. Ook woreden er workshops gehouden. Op dinsdag en donderdag •kerstdecoratie met levend groen', op vrijdag 'prentenknippen' en en voor de kinderen op woensdag en zaterdag 'werken met bijenwas'. Reserveren is noodzakelijk. VLISSINGEN 'Doe sportief, rij alcoholvrij' is de slogan, waarmee Veilig verkeer Nederland (VVN), district Zeeland, de feestdagen in gaat. Hoewel het rijden onder invloed zich in 1995 stabiliseerde, eiste het verkeer in dat jaar nog 265 doden en twee duizend ziekenhuisopnamen. 23 Procent daarvan waren mannen tussen de 18 en 25 jaar. Uit onderzoek is gebleken dat een niet on belangrijk deel van de automobilisten die onder invloed achter het stuur zitten, uit de sportkantine komt. Daarom voert de WN de campagne samen met verschillende sportverenigingen, waar onder de W Middelburg, MHC Vlissingen en W Veere. Een van de activiteiten is het plaatsen van borden met de slogan. VLISSINGEN Van maandag 9 december tot en met vrij dag 3 januari is in het Stadhuis van Vlissingen de tentoonstel ling 'De Verre Oorlog en zijn gevolgen 1942-1949' ingericht. Er is fotomateriaal over het verzet in Indië, de aanval op Pearl Harbour en de tijd van de repatriëring uit het voormalig Ne- derlands-Indië. Ook zijn er persoonlijke impressies uit de tijd van de Japanse bezetting en de krijgsgevangenkampen te zien van direct betrokkenen en is werk bijeengebracht van kunste naars uit die priode. De bedoeling van de tetnoonstelling is de verre en vaak vergeten oorlog in Azië en de gevolgen die de oorlog nog steeds heeft voor velen, onder de aandacht te bren gen van een groter publiek. Een medewerker van 'Pelita', een stichting die zich inzet voor cle slachtoffers van de oorlog in het voormalg Nederlands-Indië, is tijdens de expositie aanwe zig om tekst en uitleg te geven. Ook wordt de mogelijkheid ge boden een aanvraag in te dienen in het kader van een van de wetten voor oorlogsgetroffenen. Wie in de periode '42 tot '49 ellende in het voormalig Nederlands-Indië heeft meegemaakt en daar nog steeds de gevolgen van ondervindt, kan voor een dergelijke uitkering in aanmerking komen. VLISSINGEN - Op 1 januari kunnen de onverschrokkenen on der ons hagel, sneeuw en storm trotserend, meedoen aan de tra ditionele nieuwjaarssnorkeltocht in Vlissingen. De deelnemers worden uitgenodigd zich zo origineel mogelijk uit de dossen. Het parcours is 900 meter lang en is goed te volgen vanaf de Vlissingse Boulevard. Wie het nieuwe jaar eens op bijzondere wijze wil inzetten en mee wil doen aan deze barre, maai- oerge zellige tocht, kan informatie verkrijgen via tel.nr (0118)~501762. Reinier de Rooy MIDDELBURG - Op de derde speeldag van de nationale trio league waren het de twee teams uit Middelburg die de punten binnen haalde. BV Middelburg moest in de bowling van Pa- pendrecht aantreden tegen Oosterhout, Goris Goes en Belle- vue Goes. Alle drie de wedstrijden werd met 3-0 gewonnen door de Middelburgers. Het team van Schoonen Elektro Mid delburg won met 2-1 van Goris, en met 3-0 van Hoogerhei- de en Oosterhout. De tussenstand na drie speeldagen: 1. BV Middelburg 9445-20, 2. Schoonen Elektro Middelburg 9484 3. Beilevue Goes 94131.3 4. Hoogerheide 9057 - 11, 5. Goris Goes 8863 - 10,5 6. Oosterhout 8828 - 7,5. Bij de dames is het team van administratief Serviceburo Mid delburg, spelend in de klasse 3c, van de tweede naar de vierde plaats gezakt. In Bowling de Merwe te Dordrecht werd er ver loren van Hilvarenbeek en Waalwijk, beide met 3-0. Tegen de WirWar Middelburg werd met 2-1 gewonnen. Het team van de WirWar verloor met 3-0 van koploper Geldermalsen, met 2-1 van Adm. Serviceburo Middelburg, en won met 2-1 van Rijsbergen. Tussenstand na 3 speeldagen: 1. Geldex-malsen 9421-25 2. Waalwijk 9164-20 3. Hilvaren beek 8602-16 4. Administratief Serviceburo Middelburg 8813-15 5. Amerongen 8933-13 6. Etten Leur 8421-8 7. Breda 7691 - 6 8. de WirWar Middelburg 7887 - 5. RILLAND - De eindstrijd 3e klasse driebanden groot van het biljartdistricht Walcheren - de Bevelanden wordt gespeeld in het biljartpaleis Jacobs te Rilland op 6, 7 en 8 december. Op de eerste speeldag beginnen de wedstrijden om 19.00 uur en op zaterdag en zondag om 12.30 uur. In volgorde hebben zich geplaatst de volgende spelers: P. Doene van OHGL (Kwadendamme) 0.455; J. de Jonge van ALM (Goes) 0434; A. Minnaard van Jacobs (Rilland) 0.434; J. Brandenburg van ONDA (Krabbendijke) 0.429; M. van Pagee van ONDA (Krabbendijke) 0.406; A. de Waard van Schelde- zicht (Wemeldinge) 0.400; A. de Broekert van HIO (Heinkens- zand) 0.390 en C. Weering van VEGABV (Oost - Souburg) 0.390. Reserves zijn: J. Blok (ONDA), A. van den Dries (HIO) en C. Westdoip (HBC). NIDDE1BURG - Je staat alleen op het schoolplein in een hoekje. Alle anderen staan in groepjes te kletsen, maar jij mag niet mee doen. Jou sarren ze alleen maar, je wordt nagewezen, je wordt gepest. Je pest steeds anderen en vindt dit niet leuk van jezelf. Eigen lijk wil je je anderen niet pesten, maar je kimt er gewoon niet mee ophouden. Als ouder merk je dat je kind geen vriendjes meeneemt, niet gaat sporten, stil en teruggetrokken is. Je kind wordt gepest. Pes ten en gepest worden. Het is moeilijk om ermee om te gaan, niet alleen voor degene die gepest wordt, maar ook voor de pester zelf. Bij het Jongeren Advies Informatiebureau (JAIB) hebben ze folders over pesten en een informatieboekje. Het JAIB aan de Hoogstraat in Middelburg is van maandag tot en met vrijdag ge opend van 11 tot 17 uur en op donderdag van 19 tot 21 uur. WOERDEN De nationale wielerkalenders voor 1997 zijn sa mengesteld. De profs (elite met contract) openen op 17 april met Veenendaal-Veenendaal. De Amstel Gold Race is op 26 april en daags daarna wordt het criterium in Made gefietst. Voor deze regio zijn verder de volgende data belangrijk: 24 mei Midden Zeeland, 28 en 29 juni NK, 23 juli Ulvenhout, 30 juli Chaam, 4 augustus Roosendaal, 26 tot en met 30 augustus Ronde van Nederland. De topcompetitie begint op 8 maart met de Ronde van Zuid-Hol land. Regio 3 van de clubcompetitie omvat de Omloop van de Braakman op 5 april, de Wim Hendriks Trofee op 27 april, de Heuvelland Omloop op 10 mei, de Hart van Brabant Trofee op 25 mei. Omloop Cadier en Keer op 15 juni en Omloop van Noord- Limburg op 21 juni. De finale van de clubcompetitie is van 11 tot en met 13 juli in Emmen. Het lijstje van de vrije wedstrijden vermeldt onder andere de Omloop van de Houtse Linies op "2 maart, de ronde van Midden- Brabant op 30 maart, de Arjaan de Schipper Trofee op 19 april, Olympia's Tom- van 16 tot en met 25 mei, Omloop van de Zuid westhoek op 22 juni, Delta Tour van 5 tot en met 7 september. Op 15 juni is de Omloop van de Groene Gemeente voor neo-ama- teurs. De Ster van Zeeland voor dames is op 30 en 31 mei en op 1 juni. De junioren doen de Pijl van West-Brabant van 22 tot en met 24 augustus, de Omloop van Borsele op 13 september en de Driedaagse van Axel van 23 tot en met 25 mei. De nieuwelingen rijden ook de Omloop van de Groene Gemeen te en de Omloop van Borsele op de eerder genoemde data. GOES De Stichting Ka meropera Nederland staat op zondag 8 december met de jeugdopera 'Bastien en Bas tienne' in de Prins van Oranje. Het is een jeugdwerk van Mo zart, een pastorale in één akte, zonder verdere pretenties. Mo zart schreef de korte opera in opdracht van de invloedrijke en vermogende Weense Dr. Mesmer. Mozart koos voor een bewerking van de in die dagen populaire komedie 'Bastien und Bastienne'. Dit was een vertaling was van een Franse parodie in dialect en boerse taal op een beroemde pastora le van Jean-Jaques Rousseau. Deze Franse schrijver en filo soof predikte de terugkeer naar de natuur, die in zijn werk belichaamd werden door herders en herderinnetjes, die zich in elegante taal met el kaar verstonden. Uit het be scheiden karakter van de par tituur en de eenvoud van de vocale partijden blijkt duide lijk dat Mozart de 'mini-opera' schreef met in het achterhoofd een uitvoering door amateurs. De pastorale bestaat uit zestien liederen, die nauwelijks aria's genoemd kunnen worden. Ze worden onderling verbonden door gesproken dialogen. De miniatuur-ouverture (Intrada) is in een flits voorbij. Wie goed luistert, hoort het motief dat Mozart 35 jaar later gebruikt voor de opening van Beetho- vens Vijfde Symfonie. De opera begint met de klacht van Bastienne dat haar geliefde, Bastien, haar heeft verlaten. Toevallig komt de goede waarzegger Colas voorbij aan wie zij haar problemen toe vertrouwt. Hij weet er raad op. Ze moet zich wispelturig gedra gen en net doen of zij hem on trouw is. Bastienne belooft zich aan zijn raadvingen te houden. Ze verstopt zich als Bastien verschijnt. Die heeft allang be rouw van zijn gedrag, mar Co- las zegt hem dat dit berouw te laat komt. Het is nu Batiens beurt om Colas in de arm te ne men en te proberen zijn geliefde terug te winnen. Colas moet daartoe echter eerst zijn toverboek raadplegen en zingt een imposante aria vol boerse wijsheid. Een kostelijke grap die Mozart tot het uiterste doorvoert door er serieuze mu ziek voor te schrijven, die in 'Idomenico' Coas' raad komt er op neer dat Bastien maar moet blijven staan, zich niet moet verroeren en vooral niet omkij ken. Batienne komt nu tevoor schijn en veinst eerst onver schilligheid. Hun kibbelarijen nemen twee aria's, een duet en de nodige dialogen in beslag, maar tenslotte ontdekt Colas in de finale dat het koppel zich verzoend heeft en weer geluk kig verenigd is. Van de première bestaat geen programma en er bestaat twij fel over of de uitvoering in op dracht van Mesmer ooit heeft plaatsgevonden. Het beminne lijke werkje haalde het theater pas na 1768 en verdween ver volgens in de archieven. In 1890 kwam het weer tevoorscijn en beleefde een nieuwe première in Berlijn. In 1891 werd het in een nieuwe tekstbewerking uit gevoerd door de Weense Hofo- per, in 1894 in Londen en in 1916 in New York. Sindsdien is deze luchtige Singspiel niet meer uit de belangstelling ver dwenen. De voorstelling in de Prins van Oranje begint om 15.00 uur. Toegangskaarten kosten 15 gul den voor volwassenen en 7,50 gulden voor de jeugd tot en met 12 jaar. Kaarten reserveren kan via de theaterkassa, tel. (0113)215154. De kassa is open van maandag tot en met vrijdag van 11.00 tot 14.00 uur. Bastien en Bastienne W»: - GOES - Blokkendozen, knikkers, poppen, blikken au to's, bikkels, zwepen en tollen, het is er allemaal. Speelgoed is van alle tijden. Het is er om als kind de wereld der volwassenen na te doen. Voor meisjes een pop en naaidoos, voor jongens een blokkendoos en een hamer. Het rollenpatroon van de maatschappij ten voeten uit. Tegenwoordig denken we daar wat ruimer over. Waarmee onze bet-overgrootvaders en -moeders speelden, zo'n honderd tot honderdvijftig jaar gelden, dat is te zien in het museum voor Zuid- en Noord-Be veland op de tentoonstelling 'Speelgoed van Zolder'. Een verzameling speelgoed, aangevuld met en poesie albums en -plaatjes. Een opvallend item in de collec tie is een vrijwel compleet poppenserviesje van Pieters Regout Maestricht. Het porselein met fijn bloemmo tief is waarschijnlijk Sevres. Aan de wanden Volks prenten, de plaatjeskrant, zwart wit gedrukt en som mige ingekleurd. Verhalen uit het dagelijks leven, Michiel de Ruiter of Roodkapje. Jong en oud genoot er van. 'Leuk museum, vooral die oude auto', schreef Hella in het bezoe- kersregister. Het museum voor Zuid- en Noord-Beveland is on dergebracht in een van de oudste gebouwen van de stad Goes, dat dateert uit het begin van de vijf tiende eeuw. In de middeleeu wen leefden hier de Zwarte Zus ters, een kloosterorde die zich op naastenliefde richtte. Door de Reformatie verlieten de nonnen het pand in 1578, waarna het vanaf 1628 als weeshuis diende. In dezelfde ruimte waar ooit kinderstemmetjes in het vuur van hun spel waren te horen, is nu tijdelijk een speelgoedten toonstelling ingericht. Mede werker van het museum Cok van Ben them, al 23 jaar in die func tie, weet er een en ander van: „De tentoonstelling is eigenlijk uit nood geboren omdat de zol derverdieping waar het speel goed anders altijd staat opge steld, wegens verbouwing tijde lijk moest worden afgesloten. Er werd over gedacht 'Wat er mee te doen'? Opslaan in dozen bete kent dat het niet meer toeganke lijk is. Er was ruimte voor, een zaal kwam vrij en daar staat nu het kinderspeelgoed. Dat gaf ons de gelegenheid om een nieuwe opstelling te maken. Bij de ont ruiming van de zolders kwam er heel wat te voorschijn. De oude collectie werd aangevuld met wat er de laatste tien jaar bijge komen is en dat is groepsgewijs per onderwerp tentoongesteld. Sommige van de tentoongestel de voorwerpen zijn ongetwijfeld te herkennen omdat er nog steeds moderne uitvoeringen van worden gemaakt. Er is ook speelgoed dat moeilijker te plaatsen is, simpelweg omdat het al lang niet meer gemaakt en gebruikt wordt. Ouders zien het speelgoed uit hun jeugd en her kennen dat. Het originele Zeeuwse gezelschapsspel Slab- berjan voor de Oudejaarsavond, of La Luna, met een soort gan zenbord ga je naar de maan. Ze vertellen er over aan eigen kin deren of kleinkinderen. De reac tie van kinderen is zeer verschil lend; sommige zijn erg gewend aan het passieve van televisie kijken, maar je treft er ook die met Lego of andere bouwmate rialen spelen en die pakken dat leuk op." Een collectie die opvalt is onge twijfeld de toverlantaarns. Deze collectie geeft een blik vanaf het allereerste begin van de tover lantaarn tot het laatste model. „Werkelijk een unieke collec tie", zegt Cok van Benthem, „en dat geldt ook voor de blokken dozen van Anker en Richter, daar zijn hele oude en hele zeld zame bij. Kenners halen dat er uit en zijn laaiendenthousiast. Een doctor uit Nijmegen doet onderzoek naar blokkendozen. Zij was deze nog maar in één museum tegengekomen en komt nu speciaal naar Goes om de be wuste blokkendoos te fotografe ren. Van ons materiaal is veel af komstig uit Duitsland, onder meer de treinen. In de herfstva kantie kon je dat merken aan de reacties van onze Oosterburen die hier op bezoek kwamen. En geland was ook een belangrijke producent, daar hebben we wat stoommachientjes van staan. Kijk, kinderspeelgoed is niet al leen van deze tijd, ook vroeger kregen de kinderen wel eens een cadeautje. Maar dan wel hoofd zakelijk bij de beter gesitueerde burgerij. Voor de gewone man was dat niet weggelegd, die maakte zelf iets of de kinderen speelden met een hoepel of een tol. Van een grootvader in onze familie weten we, dat hij zelf speelgoed voor zijn kinderen Museummedewerker Cok van Benthem bij een perfect nagemaakte poppen- slaapkamer. knutselde, lappen poppen en eenvoudige bordspelletjes. Er was veel eigengemaakt speel goed maar daar is weinig van overgebleven. In oude graven is vaak speelgoed aangetroffen en dat leert ons, dat speelgoed van alle tijd is. Het is van oudsher een hulpmiddel om als kind de wereld der volwassenen na te doen." De wanden van de tentoonstel lingszaal zijn rijkelijk voorzien van de zogenaamde centspren ten. In de catalogus van Speel goed van Zolder staat: 'Gedu rende een tijdvak van drie eeu wen werden er een enorm aantal van gedrukt. In België en Neder land naar schatting 50 tot 100 miljoen stuks per jaar. Op deze cents- of volksprenten werd een groot aantal onderwerpen uitge beeld en dit verschafte de gewo ne burgerij een venster op de wereld, een soort krant. De do cumentaire waarde van de centsprenten is voor de sociale geschiedenis niet onaanziene- lijk. De dienstmeidenproblema- tiek, de ambachten, beroepen, de kreupelen, de bedelaarsoverlast, prenten over de levensloop en huiselijk leven bieden meer in formatie dan welk archief ook'. Zo'n honderd jaar geleden maakte Uitgeverij De Haan uit Utrecht Nieuwe Nederlandse Kinderprenten met brave tek sten: 'Een wagentje voor Betsy, Een luchtbal voor Katootje, Een zeilend schip voor Frits, Voor Ferdinand een doosje'. De We duwe C.Kok, geboren van Kolm, te Amsterdam had wandprenten met levenslessen: 'Ja Kootje doe Uw best om in de kring te raken, Maar wisselend is het lot van al le wereldzaken'. Dat vond ook een oudere, goed geklede be zoekster die duidelijk plezier aan haar museumbezoek beleef- FOTO TANNIE DE JONGE de. In stijlvol handschrift schreef zij in het bezoekregister: 'Vroeger was ik zelf zo'n klein Zuid-Bevelands boerinnetje'. 'Speelgoed van Zolder', Museum voor Zuid- en Noord-Beveland, Singelstraat 13, Goes; openings tijden dinsdag tot en met vrijdag 10.00 tot 17.00 uur, zaterdag 13.00 tot 16.00 uur. GOES - De Stichting Motors port Zeeland organiseert voor de vijfde achtereenvolgende keer een internationale In- doorMotorcross in de Zeeland hallen te Goes. Op vrijdag 17 januari wordt gestreden om het Open Zeeuws kampioen schap en op zaterdag 18 janua ri staat op het programma het Nederlands kampioenschap indoor 125 cc. Hoofdsponsor is Hans Verkerk Keukens Goes. Het evenement, dat inmiddels is uitgegroeid tot het gx-oot- stein Nederland, brengt dit keer als blikvanger aan de start de Nederlandse topper en ex - wereldkampioen Pedro Tragter. De wedstrijden op zaterdag beginnen om 15.00 uur (trai ning vanaf 12.00 uur) en de fi nale wordt verwacht rond de klok van 22.00 uur. Er wordt gereden in de klassen 80cc, 125ce, 250cc en in de speciale klasse 125ce voor Euro Natio- nalen. De strijd om het Open Zeeuws Kampioenschap op vrijdag begint om 19.30 uur (training 18.00 uur). Op het programma staan: 80ec, junio ren 125 en 250 cc en de Super klasse 125 en 250ce. Er worden een paar honderd deelnemers verwacht. Tijdens het NK op zaterdag komen ve detten aan de start uit België, Duitsland, Engeland, Frank rijk en Nederland. Ér wordt gereden op een circuit dat 395 meter lang is. Voor de aanleg daarvan wordt 1200 kubieke meter leem gebruikt. Voor de toeschouwers zijn in de Zee landhallen 2500 zitplaatsen beschikbaar. VLISSINGEN - Bij de VW/ANWB Vlissingen en de VVV in Oostkapelle is het tij dens kantooruren mogelijk kaarten te reserveren voor con certen (pop en klassiek) en theatervoorstellingen in het hele land. Annuleren is in principe niet mogelijk. De re- servcringskosten bedragen 4 - 5.- per persoon en 1.- communicatiekosten per boe king. U krijgt een voucher mee, waarmee u bij de kassa van het theater uw toegangskaarten kunt ophalen. Telefonisch re serveren is niet mogelijk; uw bestelling moet contant wor den afgerekend. Hieronder ziet u alvast een deel van de voorstellingen die nu of op korte termijn in de voorverkoop zijn: Rotterdam: 7-12 Gordon; 26- 12 Jan Vayne Kerstgala; 4-1 LL Cool J 16-1 Laura Pausini; 19-4 James Last Amstcrdam:2-2-97 Sleeping Beauty; 20/21-1 Ruth Jacott; 24/25-1: Evita; 5/6-5-97 Ram ses Shaffy; 9-12 The Young Christmas; t/m 15-12 Circus Darix Togni; 6-12 Oleta Adams; 27-12 Tom Parker; t/m 22-12 Holiday on Ice; 19-1 José Carreras; '26-5 Marco Borsato Diversen: 10-12 Backstreet Boys, Groningen; 12-12 The Blind Boys of Alabama; 6 t/m 8-6-97: Sound of Music, Den Haag; 12-12 The Blind Boys of Alabama, Breda; 7-12 Sha- dowsland Rave, Heerenveen; 8-1-97 Randy Crawford, Utrecht; 13-12 Urban Dance Squad, Arnhem; 29-11 Gore- fest, Den Haag; 21-12 t/m 29- 12 Walt Disney World on Ice, Den Haag; 1 t/m 3-12 Mini en Maxi, Den Haag; 8-12 Real Hot indoor event, Utrecht; 31- 12 Digital Overdose/Hellraiser party, Utrecht; 17-12 André Rieu, Apeldoorn; 21-4 James Last, Arnhem. Inlichtingen: WW/ANWB Vlis singen, Nieuwendijk 15, 4381 BV Vlissingen, tel.: 0118- 412345/419275. VW Oostkapelle, Duinweg 2a, 4356 AS Oostkapelle, tel.: 0118-582910. GOES De provincie Zee land heeft in het plan 'Ouderen zorg 1997 tot en met 2000' haar plannen uiteengezet voor men sen in de 'tweede' fase. De drang naar behoud van zelf standigheid leeft bij vele oude ren. 'Zelfstandigheid zolang het kan' is dan ook het uitgangs punt dat voor het plan gehan teerd is. De drang naar zelfstandigheid is bij ouderen groot. In het plan komen dan ook alle schakerin gen van hulp en zorg aan bod, zodat ouderen zelf, als zij op een gegeven ogenblik tóch hulp nodig hebben, een keuze naar wens kunnen maken. Zorg aan huis of zo dicht mogelijk bij huis heeeft daarbij de voorkeur. Pas wanneer dat niet meer kan, komen verhuizing naar een ver zorgingshuis of opname in een verpleeghuis in aanmerking. Dat betekent onder meer dat in de steden en dorpen rekening moet worden gehouden met wo ningbouw voor ouderen, zoals woonzorgcentra. Verder kan de overgang van het verzorgings huis naar verpleeghuis zolang mogelijk worden uitgesteld -of zelfs worden voorkomen- door verpleeghuiszorg te introduce ren in de verzorgingshuizen. Om aan de vraag van wonin gen voor ouderen te voorzien, moeten huizen zo nodig zodanig verbouwd worden dat zijn voor ouderen gesschikt blijven. De provincie kan hierin slechts een adviserende rol aan de gemeen ten bieden over de verdeling van subsidies in de woning bouw. Als het gaat om woon zorgcentra, groepjes huizen waar ouderen zelrfstandig wo nen, maar waar een zorgcoördi- nator en een huismeester zo no dig hulp kunnen bieden, kan de provincie wel subsidies verle nen. Wie langer thuis wil wonen moet zo nodig, een beroep kun nen doen op thuiszorg. In het provinciale plan wordt een nieuwe vorm van thuiszorg geïntroduceerd: de transmurale thuiszorg. Dit is hulp voor men sen, die op een plaatsje in een verzorgingshuis wachten, er dus nog niet wonen, maar toch vast aanspraak kunnen maken op de hulp die het verozrgings- huis biedt. Ook het verpleeg huis kan hierin een rol spelen. Andere mogelijkheden om thuiswonende ouderen op te vangen zijn dagverzorging en dag- en nachtopvang.

Scheldebode | 1996 | | pagina 15