SCHELDEBODE SCHELDEBODE Rustiek Domburg vastgelegd in historisch fotoboek yoederstaal Zuchten helpt niet Vier wethouders in veere Pater Moeskroen's wilde liefde TORENPROAT woensdag 4 december 1996 ZOJUIST VERSCHENEN: DOMBURG IN VROEGER TIJDEN Strandleven HUMANISTISCHE UITVAARTBEGELEIDING BEGELEIDT NABESTAANDEN Ervaringen ADVENTSCONCERT - The Winchester Cathedral Choir geeft op zaterdag 7 december een adventsconcert in de St. Ja- cobskerk in Vlissingen. Kaarten kosten 25 gulden (jongeren en ouderen betalen 20 gulden) en zijn te koop bij de VVV en bij het Kerkelijk Buro vlissingen. Het concert begint om 20.15 uur. De baten zijn voor het restauratie- en herinrichtingsfonds van de kerk. LERSTINN - De stichting De Goed Nieuwsbus houdt op za terdag 7 december van 10 tot 16 uur een kerstinn in het zen dingshuis op de Dam 6 in Middelburg. Er worden boeken en kerstartikelen verkocht en er is een kinderknutselhoek. Ook is er lieve gospelmuziek. HANDLIJNKUNDE - Op woensdag 11 december wordt er in boekhandel De Oorsprong Zeeland aan de Boulevard Ban- kert in Vlissingen een lezing over handlij nkunde gehouden, verzorgd door een paragnost uit België. De avond begint om 20 uur, entree 7,50. HAARDKOORRAP - Op 'metalen haardkoorrap' formatie Space Marines treedt op zaterdag 7 december op in De Piek aan de Hellebardierstraat in Vlissingen. De deuren gaan om 21 uur open en tot 21.30 uur is de entree gratis, daarna 7,50. Op vrijdag 6 december is er in de Piek vanaf 21 uur een jam sessie. DIDGEROO - op maandag 9 december wordt er in het Woltershuis aan de Hogeweg in Vlissingen een didgeroode- monstratie gegeven. De didgeroo is een muziekinstrument an de Aboroginals, de oorspronkelijke bewoners van Australië. Door het toepassen van een speciale ademhalingstechniek, die zeer ontstpannend werkt, kan een bijzondere vibrerende toon geproduceerd worden. De denonstratie begint om 19.30. Er wordt ook informatie gegeven over lessen. VOCI MISTE - Het vocaal ensemble Voci Meste en het vo caal ensemble St. Laurens (VES) geven een kerstconcert in de N.H.-kerk aan het Oranjeplein in Oost-Souburg. Het concert begint om 20 uur. ALLEEN UIT - Wie eens gezellig alleen uit wil gaan, kan op vrijdag 6 december terecht in buurthuis Aldegonde, Wester- zicht 386 in Vlissingen. Aanvang 20.30 uur. IERSE MUZIEK - In Celtic Pub The Duke aan de Vlasmarkt in Middelburg is op zondag 8 december een optreden van Rob Willy. Zij brengen een daverend programma met Ierse en Schotse Folkmusic. Aanvang 15 uur. Op zondag 16 december treed de groep 'My granny's from Cork op met oude en nieuwe Irish Folksongs. Aanvang 15 uur. MULTATULIKWARTET - Op zondag 8 december geeft het Multatuliekwartet uit Den Haag een concert in de kapel van Sint Maarten in Hoogelande. Op het programma staan werken van Mozart, Puccini en Schubert. Het concert begint om 14.30 uur. Kaarten kosten 12,50. JAN STEEN - Op woensdag 11 december geeft Liesbeth Binkhorst in het ZVU-bureau aan de Spanjaardstraat een le zing met dia's over Jan Steen. De lezing begint om 20 uur, de toegang is 5 gulden voor ZVU-leden en 10 gulden voor niet-le- den. Aanmelden bij het ZVU-bureau. INCANTO - Het Middelburgs Kamerkoor geeft onder aus piciën van de stichting voor Oude Muziek Incanto een concert op zaterdag 7 december in de Koorkerk in Middelburg. Het concert staat in het teken van de Advent en de nadruk ligt op het verband tussen de diverse vormen van het Gregoriaans en de latere polyfone muziek uit de 16, 17 en 18e eeuw. Het con cert begint om 16 uur. Entree 17,50, voor donateurs 15,00. THEATERORGELCONCERT - De Engelse organist Mi chael Woolridge bespeelt op vrijdag 6 december om 20 uur het Comptontheaterorgel in de Concert- en Gehoorzaal in Middel burg. Kaarten zijn in de voorverkoop bij Muziekcentrum Mid delburg aan de Lange Delft voor een tientje, aan de zaal kos ten kaarten 12,50. Kinderen tot 16 jaar onder begeleiding hebben gratis toegang. MANDOLINECONCERT - Mandoline-orkest Con Amore geeft op zondag 8 december een adventsconcert in de Open Hof aan de Alexander Gogelweg in Vlissingen. Het Vocaal En semble St. Laurens verleent medewerking. Het concert begint om 15.30 uur. verschijnt in een oplage van 49.300 exemplaren elke woensdag huis-aan-huis in de gemeenten Arnemuiden. Domburg, Mariekerke. Middelburg, Valkenisse, Veere, Vlissingen, Westkapelle Kantoor Scheldestraat 7-9, 4381 RP Vlissingen, Postbus 5051,4380 KB Vlissingen Tel.nr.: 0118-442720, Fax: 0118-442721 Openingstijden: ma, wo, do, vrij. 9.00-12.30 uur en van13.30- 17.00 uur, dinsdag 9.00-12.00 uur, 's Middags gesloten Advertentieverkoop tijdens kantooruren tel.: 0118-442720 Jos Rentmeester (verkoopleider), tel. privé: 0113-655379 Yolanda Krijger (vertegenwoordiger), tel. privé: 0118-411351 Marcel Schreur (vertegenwoordiger),tel.privé: 0118-473051 Mini's (rubrieksadvertenties), tel.: 076-5312313 Afsluittijd advertenties: maandag 12.00 uur Redactie tijdens kantooruren tel.nr.: 0118-442720, fax 0118-442721 Andrien Smeels tel. privé: 0118-639719 Afsluittijd redactie: maandag 14.00 uur Correspondenten Dave Krajenbrink tel.: 0118-413089 Jaap Klein, tel. privé: 0118-625185 Ad Roos, tel. privé: 0118-602860/06-53265518 Marco Evenhuis, tel.: 0118-471785 Fotografen Harry de Lange, tel.: 0118-625195/06-52665827 Piet Davids, tel.: 0118-623594 Bezorging voor klachten over bezorging tijdens kantooruren bellen: 0118-442720 De Set ekJebode ts een uitgave van Zuidwest - Weekbladen DOMBURG - Zojuist verscheen bij uitgeverij Deboektant Oost- voome het door Jacky Nijsen samengestelde historisch foto boek 'Domburg in vroeger tij den'. Aan de hand van 90 foto's toont de samensteller het rus tieke Domburg van weleer. De badplaats waar vaak bijzonde re mensen in de zomer hun heil en rust zochten zoals onder an dere de schilder Jan Toorop en dr. Johann George Mezger, een in die tijd bekende fysiothera peut, die de naam 'Vorstenwrij- ver' kreeg. Onder zijn patiënten waren zelfs personen van ko ninklijken bloede, zoals de ko ningin van Roemenië, Carmen Sylva, die in de zomermaanden graag in Domburg logeerde. Hoewel de eerste toeristen (dagjesmensen, voornamelijk uit Middelburg) al in de 17e eeuw Domburg aandeden, kwam het echte toerisme pas in 1834 op gang. Niet veel later, in 1860, werd Domburg zelfs te klein om de toeristen te vesti gen. De beschikbare accommo datie was al voor het zomersei zoen volgeboekt. Dit was aan leiding om de verblijfsaccom- modatie uit te breiden met on der andere een badhotel. In 1867 verscheen er een rapport van de Afdeling Zeeland der Ned. Maatschappij tot Bevor dering van de Geneeskunde, ge titeld 'lets over Domburg en zijn Badinrigting'. Dit rapport concludeerde dat het nieuw opgerigte zeebad van Domburg, zoo door de natuurlijke ligging, toestand van het strand, gehalte van water als anderzins onder de beste en wat inrigting voor verpleging aangaat, onder de aanbevelenswaardig mag ge rangschikt worden'. Belangrijk De autobusdienst van G. de Pagter, die de concurrentie met de stoomtram aanging en de strijd uiteindelijk won. Zij onderhielden van af 1924 een busdienst op Middelburg. In 1929 werd het 'Stoomtram Walcheren'. daarbij was vooral het rustige en rustieke karakter van Dom burg. Een lijn die overigens tot nu toe is doorgetrokken. De uit gave toont onder andere de ver anderingen c.q. verbeteringen in de infrastructuur om zich door de jaren heen te kunnen aanpassen aan de eisen van de ze tijd. Dat dit veelal gepaard gaat met afbraak is geen ge heim. De gevestigde Dombur ger weet dat en het fotoboek geeft het bewijs. De samensteller, Jacky Nijsen, heeft een keuze kunnen maken uit veel en bijzonder mooi foto materiaal, waarbij hij getracht heeft, ondanks de vele boeken die er over deze plaats zijn ver schenen, doublures te vermij den, tenzij het voor het verhaal nodig was. Vooral de foto's van de prachti ge buitenplaatsen en het zicht op het toenmalige strand geeft een goed beeld van hoe het strandleven er aan het begin van deze eeuw uitzag. Vooral aan de kleding van de badgas ten is te zien dat Domburg vooral bij de rijkere bevolking in trek was. Per koets en huifkar maakten de toeristen uitstapjes, ook wel bekend onder 'spelerijden'. On derwijl fungeerden de Dom- burgse vrouwen vaak op als op pas. Op enkele foto's staat ook de veel gebruikte badkoets af gebeeld. Deze bood ruimte om zich daarin te verkleden en was tevens een middel de badgasten tot aan het water te rijden, want in het begin mocht men niet gezien worden in badkle- dij. Badstoelen kon men ook huren. Hiervoor moest men 10 cent betalen. gedurende den tijd dat de huurder achtereen volgend den stoel bezet houdt.' Later verdwenen de badkoetsen en maakten plaats de zoge naamde strandhokjes en wind schermen. Een foto toont dat bij de duin overgang ter hoogte van de Badstraat zelfs een heel com plex badcabines verscheen. Hoewel, hoe kan het ook anders in de badplaats, de toerist cen traal staat in deze uitgave heeft de samensteller de autochtone bevolking en zijn omgeving niet vergeten. Aan de hand van prachtige dorpsgezichten toont hij het dorpsleven zoals dit zich aan het begin van deze eeuw af speelde in de straatjes, de win keltjes en in de cafés of herberg. Hij brengt de bekende dorpsfi guren weer in herinnering, heeft aandacht voor de kleder dracht, het verenigingsleven, de scholen en het vervoer in die dagen. De visuele rondreis door de tijd eindigt bij de Tweede Wereldoorlog, waarin ook Domburg niet is ontkomen aan de bombardementen die veel moois in Domburg vernietig den. Het boekje 'Domburg in vroe ger tijden' is a f. 34.90 verkrijg baar bij de fa. Brand, West straat 8 te Domburg en uiter aard bij iedere boekwinkel. Hugo heeft Windows op de computer geïnstalleerd. Dat werkt veel gemakkelijker zegt hij en er zit ook grammaticaspelling op. Wat nu gemakkelijker, zeg ik. Ik ben blij dat ik in WP mijn tekst een beet je kan verwerken, waarom nu weer wat anders? Ik wil voor een col lega iets printen in kleur. Dat heb ik nog nooit gedaan, dus vraag ik Hugo hoe dat moet. Hugo zucht altijd verschrikkelijk als ik wat vraag over de computer. Weet je dat nu nog niet? Kijk eens naar je scherm wat er staat zegt hij dan. Het probleem met mij en de com puter is, vindt hij dat ik niet eens iets probeer. Al heb je nog nooit iets met een programma gedaan, als je probeert en je kijkt naar je scherm dan lukt het heus wel. Ja, ja ik geloof het, maar help me nu maar even, misschien weet ik het de volgende keer dan wel alleen. Hugo zucht maar helpt me dan toch weer. Die computer, ik blijf het nog steeds een beetje een eng ding vinden. Ook iets opslaan op zo'n klein schijfje, je ziet er niets van en daar moet dan toch een he leboel opstaan. Voor mij is zo'n schijfje nog niet iets tastbaars. Als je iets wil lezen dan zoek je dat op in een boek want voor informa tie op een schijfje heb je wel een computer nodig. Mijn licht van mijn fiets doet het niet meer. Ik vraag Hugo of hij eens wil kijken of hij daar wat aan kan doen. Ook nu zucht Hugo en eigenlijk heeft hij geen tijd maar hij wil toch wel zien wat hij kan doen. Later zegt hij „Ik heb een nieuwe dynamo op je fiets gezet, want de oude was helemaal versleten". Ik ben blij dat hij mijn licht gemaakt heeft. En ik zeg „Zie je nu wel, vroeger kon ik alles beter dan jij. Maar nu komen er steeds meer dingen die jij beter kan. En daar moet je ge woon blij om zijn en niet zuchten, want dat deed ik ook niet toen ik jou als klein jongetje altijd hielp. Vier wethouders gaan deel uitmaken van het college van B&W van de nieuwe gemeente Veere. De enige vrouw is VVD-ster M. Brou wer-te Roller, die wethouder was in Veere. De andere nieuwe wet houders zijn E.J. Gelok (PvdA), die wethouder was in Valkenisse. De nestor van het gezelschap is CD A-er L.P.C. Wisse, die gemeen teraadslid was voor het CDA in Valkenisse. Zijn partij haalde vijf zetels binnen bij de verkiezingen en werd daarmee de grootste par tij. De vierde wethouderszetel wordt bezet door SGP-er J. Houmes, die meer dan twintig jaar in de gemeenteraad van Westkapelle zat. Hulp bij een waardig afscheid ZEELAND - Ieder mens verdient bij overlijden een waardig afscheid. Dat stelt Jasper Zuidervliet, vrij williger bij de Humanistische Uitvaartbegeleiding Zeeland. En aangezien dierbaren niet altijd in staat zijn om bij een uitvaart hun gevoelens op de juiste ma nier onder woorden te brengen, kunnen vrijwilligers als Zuidervliet daarbij helpen: "Er zijn zo veel mensen die later spijt hebben van het feit, dat ze op zo'n mo ment niets hebben gezegd of van het feit, dat ze pre cies hebben gezegd wat ze bedoelden." Jasper Zuidervliet is een van de ongeveer tien vrijwilligers van de Humanistische Uitvaartbege leiding Zeeland. Deze instantie maakt deel uit van het Humanis tisch Verbond en is er in de eerste plaats om mensen een mooie uit vaart te bieden als de nabestaan den zichzelf om wat voor reden dan ook niet toe in staat achten. Zuidervliet: „Zo'n toespraak verzorg ik alleen als er niemand anders is, die dat wil doen. Ik doe het namelijk niet voor mezelf of voor het Humanistisch Verbond, maar voor de mensen. En die ontneem je iets heel belangrijks, als je ze zo'n toespraak niet in eerste instantie zelf laat doen." Als Zuidervliet of een van zijn collega's er dan toch aan te pas komen, wordt aan de hand van intensieve gesprekken met fami lieleden en kennissen van de overledene een toespraak voor bereid. In die gesprekken gaat het erom een zo goed mogelijk beeld te krijgen van het leven van de overledene. Zuidervliet: „De nabestaanden bepalen zelf wie er bij zo'n gesprek aanwezig zijn. Persoonlijk heb ik het üefst dat een ieder die de overleden dierbaar was, aanwezig is. Ove rigens dient zo'n gesprek niet al leen om een mooie toespraak voor te bereiden; ook voor het verwerkingsproces bij de nabe staanden is zo'n gesprek erg zin vol." Bij de bezoeken van Jasper Zui dervliet is praten heel belangrijk. Maar daarnaast kijkt hij ook goed: „Ik kijk naar foto's van de overledene, z'n gezin, de spulle tjes op een bureau. Juist dat zegt veel. Pas als je dat soort zaken kent, gaat het verhaal leven. Want op zo'n manier met de dood bezig zijn, is niets anders dan midden in het leven staan. Keer op keer kom je werkelijke geweldig interessante, unieke, kleurrijke personages tegen." Iedere vrijwilliger heeft een ge heel eigen manier van werken en bovendien een heel eigen stijl van toespraken houden: „We krijgen allemaal een intensieve, nuttige cursus. Ik zag dat in eer ste instantie als een noodzakelijk kwaad, maar het bleek werkelijk een heel bijzondere cursus. Maar voor het eigenlijke werk moet je uitgaan van je eigen instelling, je moet een eigen manier van wer- VLISSINGEN - In de tien jaar dat Pater Moeskroen inmiddels bestaat, is de groep uitgegroeid tot één van de meest veelzijdige Nederlandse feestbands. Pater Moeskroen maakte vijf c.d.'s en stond al diverse malen hoog in de hitlijsten, met o.a. 'Roodkapje' en 'Laat maar waaien'. Het zeven koppige gezelschap beschikt over een zeer uitgebreid instrumenta rium en brengt naast een flinke dosis absurde humor ook prach tige, serieuze liedjes. En voor dat alles is het theater toch de meest geschikte plaats. In hun muziekprogramma 'Wilde liefde in 2 bedrijven' worden al lerlei muzieksoorten op eigenzin nige wijze gecombineerd: Schot se en Ierse folkmuziek met stevi ge rock, jazz en gevoelige balla des op mandoline, fluit, banjo, was en kromhoorn met als basis het geijkte instrumentarium van bas, drums en toetsen. En dat al les gerangschikt rond een rode draad, de liefde, die de grappen en grollen, de slapstick en de per siflages mooi bij elkaar houdt. Op vrijdag 6 december is pater Moeskroen in het Arsenaalthea ter. De avond begint om 20.15 uur. Kaarten kosten 25.00 (voor kortingspassen 20.00) en zijn in voorverkoop bij de VW/ANWB, Nieuwendijk 15, Vlissingen, tel. (0118)419275. ken vinden. Zelf stop ik bijvoor beeld steevast een wat minder positieve eigenschap van de overledene in mijn verhaal. Want ieder mens heeft z'n tekortko mingen en daar is niks mis mee." Dat laatste is volgens Zuidervliet ook een van de grote verschillen met een uitvaart, die door een geestelijke wordt begeleid. „Bin nen het geloof is er altijd veel aandacht voor het hiernamaals. Wat iemand op aarde allemaal heeft gepresteerd, wordt gezien als basis voor wat daarna komen gaat. Binnen het Humanisme gaat men er niet van uit, dat er na de dood iets is. Daar staat de verantwoordelijkheid van ie mand voor zijn eigen leven cen traal. Toch hoop ik, dat ik behal ve dat wat andere uitgangspunt, niets wezenlijks anders doe dan een dominee of pastoor." Jasper Zuidervliet heeft in zijn eigen familie een aantal ernstige sterfgevallen meegemaakt. Daarbij ging het vaak om lang durige sterfprocessen. Zuider vliet merkte dat hij in die proces sen iets kon betekenen. En mede op basis van die ervaringen meldde hij zich aan bij de Huma nistische Uitvaartbegeleiding. Ondanks dat hij nu alweer de no dige ervaring heeft opgedaan, blijft het voor Zuidervliet keer op keer weer een hele opgave om een uitvaart te begeleiden. „Ik heb het er vaak genoeg zelf ook moeilijk mee. En dat is maar goed ook, want zodra het routine dreigt te worden, zit je fout. Dan moet je er direct mee ophouden. Gelukkig hebben we nu een pri ma team. En dat we het goed doen, blijkt ook uit het feit dat begrafenisondernemers mensen steeds vaker op onze diensten wijzen." Zuidervliet vindt het werk dat hij verricht bijzonder dankbaar: "Je hebt echt het gevoel dat je anderen helpt met wat jij voor ze doet. Bijna altijd krijg ik achter- Jasper Zuidervliet is vrijwilliger bij de Humanistische Uitvaartbegeleiding. FOTO PIET DAVIDSE af nog iets van de nabestaanden te horen. En maar al te vaak zie ik al tijdens de dienst aan de ge zichten van de mensen dat mijn verhaal gewaardeerd wordt. Dat is waai- je het allemaal voor nistische Uitvaartbegeleiding Zeeland kan contact opnemen doet." Wie interesse heeft in het met Margreet Verdonk. tel. vrijwilligerswerk van de Huma- 1 (0118)472384.

Scheldebode | 1996 | | pagina 13