SCHELDEBODE (fi De geschiedenis van Vlissingen in vogelvlucht Golff sponsort pupillen FC Dauwendaele Statenpraat ACTIEBON Deep River quartet jubileert ZUINIG STOKEN Beter samenwerken, beter Zeeland POLITIERAPPORT woensdag 4 december 1996 Gewapende overval Vernielingen op de motorkap Door Alex Dij kwel Ondersteun de campagne 'Geef om dit Kind Meer kinderen helpen Het Liliane Fonds voert campagne met de wens om de komende jaren nog meer kinderen met een handicap in ontwikkelingslanden te helpen. Een spurt naar het jaar 2000 om meer en kwalitatief nog betere zorg te bieden aan die tienduizenden kinderen die op een kans wachten. Sandra Reemer Blandine, het gezicht van de actie Hun eigen verhaal De keerzijde De verborgen ramp Tentoonstelling Stichting Liliane Fonds, St. Catharinastraat 1, Postbus 75, 5250 AB Vlijmen. OF BEL DE SPECIALE LILIANE FONDS INFOLIJN: 073-513 12 04 Afgelopen zondagnacht heeft een gewapende overal plaats gevonden op een gezin in de Cassinstraat in Mi ,g. Twee mannen drongen rond middernacht de achterzijde van de woning binnen en eis ten onder bedreiging van een vuurwapen geld van de bewo ners, die nog niet naar bed waren. Toen zij zeiden dat er geen geld in huis was, werden ze vastgebonden. De vrouw kreeg enkele klappen en raakte gewond in het gezicht. De overvallers doorzochten vervolgens het huis. De heer des huizes zag kans de politie te alarmeren, die het pand omsingelde. Een van de over vallers werd aangehouden, toen hij het huis wilde ont vluchten. Het was een 35-ja- rige man uit Breda. De twee de overvaller is nog niet aan gehouden. Zowel de overval lers als de slachtoffers zijn van Chinese afkomst, in de nabijheid van de woning trof de politie de auto van de overvallers aan, een paarse Mercedes 200 E, kenteken ZF-05-FH. De politie ver zoekt mensen die voor of tij dens de overval iets bijzon ders hebben gemerkt, dit te melden aan de recherche, tel. 424400. Afgelopen weekend zijn di verse vernielingen gepleegd op een bouwterrein aan de Kruitmolenlaan in Middel burg. Er werden muren om geduwd, betonnen lateien ka- pot gegooid en banden van diverse voertuigen kapot ge stoken. De schade bedraagt ongeveer 5000 gulden. 'T nee. personenauto, die ge parkeerd stond in de parkeer garage aan de Hooge Geere werd het dak met een scherp voorwerp vernield. De schade is 7500 guld'- Bij een auto die geparkeerd vond aande Van Hogendorpwt;* is Vlis- singen werd een ruitvemield en lakschade aangericht. Afgelopen vrijdag vond rond 15 uur op de kruising Groene- woud -Langevielebuitenbrug in Middelburg een aanrijding plaats tussen een personen auto en een jongen op een fiets. De fietser reed plotse ling de weg op en de automo bilist, een 35-jarige man uit Oostkapelle, kon een aanrij ding niet meer voorkomen. De jongen kwam op de mo torkap van de auto terecht en kwam vermoedelijk zonder letsel vrij. De auto kreeg aan zienlijke schade. Automobi list en fietser maakten de af spraak een eindje verderop de schade te regelen, maar de jongen ging er vandoor. Hij is naar schatting 13 tot 15 jaar, di'oeg een donkerkleuri ge jas en een witte baseballe- pet. Hij had een oorbelletje in en heeft korthaar. Hij reed op een roze vouwfiets. Wie aan wijzingen kan verschaffen, wordt verzocht contact op te nemen met de politie tel. 668000. Tabel voor week van: 24-11 tot 01-12-96 week 48 Dat Vlissingen tijdens de Twee de Wereldoorlog één der meest gebombardeerde steden van Nederland was, blijkt overdui delijk uit deze foto uit 1946. Vooral op de Nieuwendijk, rechts in het midden op de foto, en op en achter de boulevards, links op de foto, zijn de gevol gen zeer goed waarneembaar. Het is een van de 22 luchtfoto's van Vlissingen, waarvan het merendeel nog niet eerder is gepbliceerd en die nu zijn uit gegeven in een uniek fotoboek. De vroegste foto dateert uit 1921, de meest recente uit 1960. De foto's laten het veranderen de stadsbeeld van Vlissingen zien. Door de unieke ligging aan de monding van de Wester- schelde kon de stad zich ont wikkelen als havenplaats en badplaats met preachtige bou levards en zuiderstrand. De lig ging is ook van militair-strate gisch belang, wat in het verle den vaak tot gevolg had dat de stad beschoten en gebombar deerd werd tijdens vele oorlo gen en bezettingen. Het stads beeld heeft hierdoor de nodige veranderingen moeten onder gaan. Maar ook andere fatoren hebben een rol gespeeld. Met name in de binnenstad hebben zich de laatste decennia op het gebied van sanering, rehabilita tie en stadsvernieuwingen, ver anderingen voorgedaan. Reden genoeg ommet dit fotoboek in de hand op ontdekkingsreis te gaan naar het verleden van de stad Vlissingen. De foto,s zijn geselecteerd door archivaris Adri Meerman uit een collectie van KLM Aerocarto. ('Vlissingen vanuit de lucht', uitgever Slingenberg b.v., Hoogeveen. Verkrijgbaar bij BoekenVoordeel, Wolstraat 84. Prijs f 24,95). Bi| een jaarverbruik van: Hoort een streefverbruik voor de afgelopen week van: En een totaal streefverbruik sinds 30 oktober 1996 van: Bij een jaarverbruik van: Hoort een streefverbruik voor de algelopen week van: En een totaal streetverbruik sinds 30 oktober 1996 van: 800 26 94 2800 90 325 1000 32 117 3000 96 349 1200 39 139 3300 106 383 1400 45 163 3600 116 418 1600 51 185 3900 125 452 1800 58 209 4200 135 488 2000 64 232 4500 145 524 2200 71 256 5000 161 482 2400 77 279 6000 193 697 2600 84 303 Het wekelijks streefverbruik wordt bepaald aan de hand van de gemiddelde etmaaltemperatuur en enkele andere gegevens. MIDDEL BURG Golff Su permarkt in winkel centrum Dauwen daele heeft de F1 pu pillen van FC Dau wendaele gespon sord met een nieuw voetbalte nue. Op de foto boven vlnr. Kees de Kroo (leider), Henk Oonk (sponsor), Wilco de Jager (leider). In het midden vlnr.: Rob bert Pfauth, Jaap de Kroo, Roy de Jager, Stephen Verburg, Sean Lubbersen. Vooraan vlnr.: Martij Jonkman, Joshua van Liere, Ke vin Hersevoort, Jeffrey Telussa, Kevin Hamelink. In de komende weken wordt het jaarprogramma ruimte, milieu en water voor de periode 1997 - 2000 in bespreking genomen in de commissies. Een programma waarin voor het jaar 1997 bijna 1,8 miljoen wordt uitgetrokken. Het is voor het eerst dat de provincie een gecombineerd jaarprogramma opstelt. In de voorgaande jaren werden er afzonderlijke ruimtelijke pro gramma's opgesteld en van tijd tot tijd een nieuw streekplan. Zo ook een apart milieubeleidsplan.En daarnaast maakte de provincie een provinciaal waterhuishoudingsplan. Al deze plannen en vervol gens de uitvoering daarvan, kosten veel tijd en energie. Niet alleen bij de provincie, maar ook bij diverse organisaties in Zeeland. Tijd die besteed werd aan lezen, reacties schrijven en inspreken in een commissie. Het samenbrengen van al die beleidsterreinen in één stuk, heeft niet alleen bij het opstellen en uitvoeren van plannen grote voordelen, het voorkomt ook het langs elkaar heen werken. Ik herinner mij de tijd nog goed dat men het voor bijvoorbeeld het aanleggen van een weg of een industrieterrein overbodig vond om een milieu-effect rapportage te maken. Bij de planning voor het gebruik van de ruimte, werd in het verleden bijna niet ge keken wat de gevolgen zouden zijn voor het milieu. En de mensen die zich druk maakten om het milieu, werden vaak met een scheef oog aangekeken en soms zelfs een beetje wereldvreemd gevonden, door die mensen die verantwoordelijk waren voor het bouwen van wijken en het aanleggen van wegen. Dat te weinig of geen zicht of begrip hebben voor eikaars werk, heeft in het verleden tot proble men geleid, waar wij nu nog mee te maken hebben. Zo kon het vroe ger gebeuren dat er een nieuwe wijk werd gebouwd op grond die vervuild was, met het gevolg dat wij nu die grond schoon moeten maken terwijl de huizen er op staan.Met de geïntegreerde manier van werken die tegenwoordig wordt toegepast, zijn dergelijke blun- MIDDELBURG - The Deep River Quartet viert dit theater seizoen haar 25-jarig bestaan en dat was een mooie aanlei ding voor een extra feestelijk jubileumprogramma 'As time goes by', waarmee men momen teel langs de Nederlandse schouwburgen tourt. Op zater dag 7 december is het kwartet in de Stadsschouwburg in Mid delburg. De voorstelling begint om 20.00 uur. Het inmiddels vermaarde voca le ensemble werd opgericht in 1971 en specialiseerde zich aan vankelijk in het vertolken van gospels en negro-spirituals. Vanaf 1980 werd het repertoire uitgebreid met jazz, blues en ballads. Het Deep River Quar tet zet een traditie voort die be gonnen is bij groepen als The Golden Gate Quartet, Mills Brothers, Ink Spots en Delta Rhythm Boys. De groep heeft in de loop der jaren een perfecte balans gevonden tussen au thentieke en nieuwe arrange menten. Ook 'As time goes by' is weer een onbevangen nostal gisch en tegelijkertijd verras send programma, met daarin 'eeuwig' swingende gospels als 'Swing Low, sweet chariot' en evergreens als 'Always' en 'Don't fence me in'. De vier zoetgevooisde zangers - Dick Rietveld (eerste tenor), Placido Hazel (tweede tenor), Walter Byker (bariton) en Siebe Vink (bas) - worden instru mentaal begeleid door een trio bestaande uit Joop van Deuren (piano), Frans Tunderman (con trabas) en Hans Beun (slag werk). Zaterdag 7 december - Stads schouwburg Middelburg - aan vang 20.00 uur Kaarten kosten 25 gulden (pas houders krijgen korting) en zijn in voorverkoop aan de kassa van het theater, tel. (0118) 611500. ders niet meer mogelijk. Het jaarprogramma ruimte, milieu en wa ter is zeker nog niet het eindpunt, maar slechts een goede en nood zakelijke stap op weg naar een nog betere afstemming van alle be leidsterreinen voor zover noodzakelijk. Het rijk heeft het voorne men om te komen met een integrale nota voor zoals dit tegenwoor dig steeds meer genoemd wordt: 'de fysieke leefomgeving'. De pro vincie zal deze weg in de toekomst ook zeker gaan volgen. Maar hoe zit het nu met die 1,8 miljoen? Een stevig bedrag. Wat krijgt de Zeeuwse burger daarvoor? Dat bedrag helemaal uitsplit sen is ondoenlijk, maar laat ik enkele voorbeelden geven. Er is geld nodig voor de bestrijding van lawaai. Waterbodems moeten worden gesaneerd. De hoeveelheid afval moet worden verminderd. Het in Zeeland schaarse zoet grondwater moet worden beschermd. De provincie helpt gemeenten bij het actualiseren van hun bestem mingsplannen. Dit zijn zo maar wat voorbeelden die aangeven dat er veel gedaan wordt en nog veel gedaan moet worden, waar je als inwoner van Zeeland nu niet direct iedere dag bij stil staat. Zeker is, dat ook een overheid kan leren van fouten uit hetverleden. Het plan wat nu zeer waarschijnlijk in december in de staten wordt vastgesteld, laat dit duidelijk zien. Niet los van elkaar werken voor een beter Zeeland, maar samen. Liliane Fonds wil meer kinderen helpen veel kunnen doen. Sinds de oprichting in 1980 zijn er tienduizenden kinderen geholpen. Wat ooit begon als een geza menlijke spaarrekening van een aantal vrienden, is uitgegroeid tot een organi satie die jaarlijks duizenden gehandi capte kinderen in ontwikkelingslanden zicht geeft op een andere, betere toe komst. Deze fantastische groei heeft ook een belangrijke keerzijde: de hulp aan een kind werkt als een sneeuwbal. Steeds meer ouders en kinderen kloppen aan de deur. Ze melden zich bij een van de meer dan duizend Liliane Fonds-con tactpersonen ter plaatse. Deze bevin den zich in 70-tal ontwikkelingslanden in Afrika, Azie en Zuid-Amerika. Ouders zien bij andere gehandicapte kinderen dat er vooruitgang mogelijk is. Zij willen dat ook graag voor hun eigen kind. De Liliane Fonds-contactpersonen zijn dagelijks in de weer met de ouders en hun kinderen en ze willen graag nog meer doen. Want er zijn nog zoveel gehandicapte kinderen in hun omge ving die geholpen kunnen en moeten worden. Dat alles kost geld. Het Liliane Fonds kan de meeste kinderen helpen dankzij de steun van donateurs in ons land. Om nu meer kinderen te kunnen hel pen probeert het fonds via de media nog meer mensen enthousiast te maken voor dit doel. Sandra op werkbezoek in Peru. kom zijn", aldus Sandra. Samen met het Liliane Fonds wil ze zich blijven inzetten voor kinderen in ontwikke lingslanden voor wie dit door allerlei omstandigheden minder is weggelegd. Voor 'Blandine' is een echte ambassa deursrol weggelegd in de mediacam pagne van het Liliane Fonds. Zij is het gezicht van de actie 'Geef om dit kind' en zal vele malen in de media te zien zijn. Ze is 9 jaar en woont in een krot tenwijk bij de hoofdstad Abidjan in Ivoorkust. Twee jaar geleden kon ze nog niet naar school. Ze kroop toen op handen en voeten, als gevolg van polioNu zit ze op de lagere school en loopt met beugels en kruk ken. In het voorjaar zijn er televisie opnamen van haar gemaakt. De eerste beelden waren gemaakt van Blandine op weg naar school. De tocht kostte haar zichtbaar moeite. Tientallen zweetdruppels verschenen op haar voorhoofd. De totale revalidatie heeft haar waarschijnlijk véél meer druppels gekost. Maar gelukkig kan ze nu spe len, naar school gaan en (later) een vak leren. Het Liliane Fonds heeft haar met een bedrag van f 617,28 een uitzicht op een nieuwe toekomst kunnen geven. Om precies te zijn verwerkte het Lilia ne Fonds tot nu toe 95.958 aanvragen voor een gemiddeld bedrag van f319,-. Wat er met het geld is gebeurd, kunnen de kinderen het best zelf vertellen. "Ik ben Geetha en woon ergens in een dorpje in India", zo vertelt een jong meisje. "Mijn moeder en ik hebben een piepklein winkeltje. Toen we dat nog niet hadden verdienden we bijna niets. We konden maar weinig eten kopen en voor medicijnen of de dokter was er al helemaal geen geld. Ik kon ook niet naar school. Maar op een dag ontvin gen we geld van het Liliane Fonds. Dat kregen we omdat ik gehandicapt ben. Mijn armen kunnen niet goed bewe gen. En mijn rug en schouders zijn scheef gegroeid. Met dit geld konden we een winkeltje beginnen, waar we nog steeds heel blij mee zijn. Veel ver dienen we er niet mee. Maar toch genoeg om van te kunnen leven en de school en de dokter te betalen". De kosten van dit winkeltje bedroegen f502,-. Alberto uit Bolivia kan het nog niet zelf vertellen. Daar is hij nog te jong voor. Hij is pas een jaar. Zijn ouders schrokken bij zijn geboorte. Hij had een gespleten lip en gehemelte. Melk drinken ging niet, het liep uit zijn mond of in zijn neus. Ook praten zou later heel moeilijk worden. In het dichtstbijzijnde ziekenhuis waren des kundige artsen maar die konden ze niet betalen. En toch is Alberto er geweest. Hij is daar geopereerd, drie keer zelfs. Zijn lip en gehemelte zijn inmiddels mooi hersteld. Het eten en drinken is goed op gang gekomen en Alberto begint nu ook te brabbelen. Het Liliane Fonds betaalde de artsen en de ziekenhuiskosten, een bedrag van f 474,- per operatie. Het Liliane Fonds, het speciale fonds voor kinderen met een handicap in ont wikkelingslanden, heeft tot nu toe al Zestien jaar geleden maakte televisie presentator Jos Brink in een weekblad onbekommerd reclame voor het Lilia ne Fonds. "Als u bij het zien van som mige foto's van deze gehandicapte kin deren de krukken en beugels liever wegdenkt, dan blijft vaak het gezicht van een gelukkig kindje over. Als wij dat kunnen bereiken door bijvoorbeeld een tientje te storten ten gunste van het Liliane Fonds, dan is dat toch een fan tastisch iets", aldus Jos Brink in 1980. Toen waren er misschien 14 aanvragen verwerkt voor kinderen met een handi cap in ontwikkelingslanden. Nu is dat aantal gestegen tot bijna 100.000! Een fantastisch resultaat, maar helaas is de nood nog steeds erg hoog. In het NCRV-programma 'Goeiedag met' vertelt Jos Brink daarom over de ver borgen ramp. Een benaming voor de ellende en het gebrek aan zorg en aandacht, een ramp die talloze kinderen in ontwikkelings landen treft. Geen directe slachtoffers van overstromingen, oorlogen en aard bevingen maar kinderen die door aan geboren afwijkingen, geboortecompli caties, ziektes of ander leed hun leven lang te kampen hebben met een ver standelijke of lichamelijke handicap. Een grote zorg voor ouders in ontwik kelingslanden die vaak machteloos staan tegenover de kosten voor medi sche zorg en hulpmiddelen. Maar ook het begrip en de aandacht voor hun problemen moeten ze vaak ontberen. Met steun van vele donateurs in bin nen- en buitenland en door een zeer goede samenwerking met lokale hulp verleners in de ontwikkelingslanden zelf biedt het Liliane Fonds hulp. De ouders en hun kinderen worden op een heel directe, kleinschalige en persoons gerichte manier gesteund. Zo wordt er bijgedragen aan medische operaties, revalidatie, hulpmiddelen, scholing en vakopleidingen. De praktijk heeft geleerd dat het echt kan. Met een klein beetje hulp en veel aandacht gaat een kind vaak snel en zichtbaar vooruit. Het Liliane Fonds zou zo nog meer kinderen willen helpen. Meer kinderen betere kansen geven, want ook deze kinderen zijn het meer dan waard! Jos Brink Als ambassadrice zet ze zich al sinds 1990 in voor allerlei acties en activi teiten die voor en door het Liliane Fonds worden georganiseerd. Sandra Reemer voelt zich erg betrokken bij de kinderen in de Derde Wereld en bij de werkwijze van het Liliane Fonds. Ook zij ziet dat de kansen voor kinderen niet eerlijk verdeeld zijn. En dat gaat zeker op voor kinderen met een handi cap in ontwikkelingslanden. "Ik vind dat elk kind zich moet kunnen ontwik kelen, thuis, onder elkaar en op school. Kinderen moeten kunnen spe len en leren. Ze moeten zich veilig en geaccepteerd voelen. En ik vind dat ze moeten weten dat we achter hen staan, dat we om hen geven en dat ze wel- Blandine in haar klas. De verhalen van een aantal kinderen staan centraal in de nieuwe tentoon stelling van het Liliane Fonds. Deze tentoonstelling reist door het land en komt op verzoek langs bij bedrijf, school of instelling. De verhalen van de kinderen staan ook in speciale les brieven, geschreven voor kinderen van de basisschool en in een speciale pos terserie voor scholen. Deze bon uitknippen en sturen naar: - Ik word donateur van het Liliane Fonds. 1 Stuur mij verdere informatie. De wil een actie organiseren voor het Liliane Fonds. Stuur mij informatie over voorlichtings- en promotiemateriaal. Heer/mevrouw: Adres: Postcode: Woonplaats: Telefoon: Voor verdere informatie: Stichting Liliane Fonds. St. Catharinastraat l Postbus 75, 5250 AB Vlijmen. Telefoon 073-5119029. Gironummer 66.77.67. Banknummer 70.70.70, 98.

Scheldebode | 1996 | | pagina 11