G|d SCHELDEBODE Elektronisch scorebord Sparta staat voor fietsen en voetballen LEKKER OP STAP BEGINT MET HET LEZEN VAN HET SCHELDEBODE Gezondheids Wijzer Snelheids controles Engelse Colorimeter biedt uitkomst bij dyslexie \3 Vdest v «or - i 2 courts Aee\ kan YaerW JJ vatv 20-Ü- m de J^eding bestJ" 'Jj Van lachen tot lopen Halfpietencursus Hij komt, Hij komt ZUINIG STOKEN 0 tt*"» SktWS„ upWe» ÏÏïSrïSl woensdag 26 november 1996 ALLES OVER UITGAAN, THEATER, BIOSCOOP, RESTAURANTS EN CONCERTEN 2 pa Gemeenschappelijke Zeeland Deze rubriek is een uitgave van de Gezondheids- wijzer, het informatiecentrum over gezondheid en pre ventie van de GGD Zeeland Westwal 37 te Goes, telefoon 0113-249434 Open op werkdagen van 08.30-17.00 uur Vrije toegang De ontwikkeling van een kind blijft iets wonderlijks, wanneer we naar de verschillende fasen in die ontwikkeling kijken. Zo kan in een bepaalde periode méér gebeuren dan in een andere, terwijl beide periodes toch even lang duren. Bovendien heeft elke groep leeftijdsgenootjes dezelfde kenmerkende uitingen en reacties. Niet voor niets vragen we: kan het kind al... la chen, zitten, pappa en mamma zeggen, lopen enz. Het tempo van ontwikkeling bij een jong kind is aanzienlijk hoger dan bij een volwassene. Hoe jonger, hoe hoger. De hul peloze en volstrekt van zijn ouders afhankelijke pasgeborene ontwikkelt zich zeer snel tot een peuter, die zich aanpast aan zijn omgeving en de eisen van zijn dagelijks leventje Hij leert praten en onderhandelen en wordt een mensje met een eigen karakter en persoonlijkheid. Nu is een kind in ontwikkeling niet alleen flexibeler, maar ook kwetsbaarder dan een volwassene. Als we de een gezonde ont wikkeling willen bevorderen, moeten we de mijlpalen in die ontwikkeling goed kennen, signaleren en registreren. Daarbij kijken we niet alleen naar het tempo, maar ook naar de kwali teit (het hoe) van bepaalde bewegingen en gedragingen. Bij voorbeeld: grijpt het kind dingen met de volle hand of al tus sen twee vingertjes? Kan het al hardlopen of opstaan uit hurk zit? Praat het al in tweewoordzinnetjes? Om de ontwikkeling op de verschillende gebieden te meten, wordt op de consultatiebureaus voor zuigelingen en peuters het zogenaamde 'Van Wiechenschema' gebruikt, genoemd naar de samensteller. Met dit schema kunnen we een aantal mijlpalen registreren in de ontwikkeling op een aantal gebie den: de grove motoriek (van hoofdbalans tot lopen), de fijne motoriek (van kijken tot grijpen), het toepassen van de moto riek (van traplopen tot fietsen), de communicatie (van woord jes tot taalvaardigheid), de persoonlijkheid en het sociaal ge drag. Zo brengen de verpleegkundigen en artsen de lichamelij ke groei, de ontwikkeling en de geestelijke groei in kaart. Bij de Jeugdgezondheidszorg draait het altijd om de vraag: 'is mijn kind gezond en ontwikkelt het zich naar behoren?' Het is de kracht van het consultatiebureau dat deze vraag regelma tig beantwoord kan worden dank zij de vele contacten van het bureau met de ouders en hun zuigelingen en peuters Ver pleegkundige en arts kunnen daardoor in een vroeg stadium een afwijking in groei of ontwikkeling signaleren. E. Bonebakker-Gosschalk, arts jeugdgezondheidszorg Ooster- schelde Thuiszorg. Mocht u vragen hebben naar aanleiding van een artikel, dan kunt u daarover contact opnemen. Over veel onderwerpen kunt u ook meer te weten komen in de Gezondheidswijzer, het informatiecentrum van de GGD Zeeland in de bibliotheek aan de Lange Zelke in Vlissingen tijdens de openingsuren van de bibliotheek. VLISSINGEN - Bij scholieren waar woordblindheid of dys lexie wordt geconstateerd en er een visuele relatie bestaat met deze handicap dansen de letters en woorden van het papier. De tekst wordt soms wazig en wordt vervormd tot één grote brei. Vaak krijgen leerlingen met dyslexie het stigma van lui of dom. „Dat is ontzettend frus trerend want aan het intellect van de leerling ligt het niet", zegt functioneel optometrist Frank Hardy. Een nieuwe En gelse vinding biedt nu uit komst. Met gekleurde brillenglazen blijft de tekst stilstaan en kan GOES - In het kader van ge richt verkeers-toezicht Ooster- scheldebekken houdt de politie de komende weken snelheids controles op de volgende wegen: Woensdag 27/11: Langeblok- weg Zierikzee; donderdag 28 november: Noordzakweg 's- Heer Arendskerke; vrijdag 29/11: Goesestraatweg 's-Gra- venpolder; maandag 2/12: snel heidsproject Middelburg- Stormvloedkering-Bruinisse; woensdag 4/12 Nieuwe Rijks weg 's-Heer Arendskerke; don derdag 5/12: Heuvelsweg Ring baan West Goes; van 6 t/m 9 de cember: snelheidsproject Mid- delburg-Stormvloedkering- Bruinisse. die rustig woord voor woord ge lezen worden. Met de zoge naamde Colorimeter kan exact de benodigde kleur worden be paald. Er zijn 13 basistinten maar de helderheid en intensi teit leveren gecombineerd 6700 mogelijkheden op. Dyslexie is altijd een combinatie van facto ren. Frank Hardy van Hardy Optiek: „Naast leesproblemen zijn er problemen met de fijne motoriek, met gehoor of spraak, problemen met het korte geheu gen, enzovoort. Daarom moet op alle fronten iets gedaan wor den aan dyslexie." Hulpverle ners moeten volgens Hardy niet alleen testen maar ook meehel pen een oplossing te vinden. Bij Frank Hardy's zoon werd tien jaar geleden dyslexie vastge steld. „Er werd gezegd 'met leeslessen gaat het wel over'. Zo word je als ouder het bos inge stuurd. Het gaat een tijdje goed maar dan blokkeert het weer. De aangeleerde leestruukjes werken dan niet meer." Frank Hardy nam geen genoe gen met de leeslessen voor zijn zoon en volgde een studie func tionele optometrie in België en Engeland. Naast visuele trai ning biedt Hardy Optiek nu ook uitkomst met de gekleurde bril lenglazen. Tot nu toe heeft Har dy honderd kinderen en vol wassenen met de gekleurde gla zen kunnen helpen. Op dit mo ment zijn er nog drie andere speciaal - optiekzaken in Ne derland waar dit onderzoek verricht wordt. Tim kwam krijgt bij Hardy's Optiek een bril met gekleurde glazen aangemeten om zijn woordblindheid te overwinnen. FOTO HARRY DE LANGE KOUDEKERKE Voetbalvereniging VCK Koudekerke beschikt sinds het begin van dit seizoen over een elektronisch scorebord. Op de fot de hoofdsponsors, directrice De Wee van Woontrend Zeeland Koudekerke en de heer Simonse van de Vee- en Varkenshandel te Koudekerke. Subsponsors zijn Vermaat BV (Middelburg), Bloemenhal Freesia, hoveniersbedrijf C. Verhage en Timmer- en afwerkingsbedrijf Kwakkelaar, alle te Koudekerke. OOST-SOUBURG Ze spelen bij Sparta en ze rijden op Sparta: Gérard en Dennis de Nooyer. Deze topspelers van de Rotterdamse voetbalclub vonden het daarom leuk een fiets te hebben met dezelfde naam als hun club. Na een proefrit die ze maakten opfietsen van Sparta-dealer Ovaa wa ren ze helemaal overtuigd van de perfecte rij-eigenschappen en stijl van de fietsen. Op de foto Gérard en Dennis de Nooyer met een van de geteste Sparta-fietsen, geflankeerd door Rudi Melse van Ovaa tweewielers (I) en Paul Wissink van Sparta Rijwielen B.V. VLISSNGEN Sinterklaas bezoekt op zaterdag 30 novem ber de St. Jacobspassage. Sint geeft daar een 'halfpieten cursus'. Na diverse oefeningen kunnen de cursisten de lessen in praktijk brengen. Na afloop krijgen ze een door Sinterklaas getekend certifi caat. Verder zijn zijn er diverse andere kinderactiviteiten, zoals tekenen, plakken, knippen en schminken. SEROOSKERKE - Sinter klaas is in het land en werkt een zwaar programma af om zoveel mogelijk kinderen blij te ma ken. Ook Serooskerke wordt niet vergeten. Daar arriveert de Sint, vergezeld door zijn Pieten, om 13.30 op zijn trouwe schim mel. Hij komt aan bij schoen mode fa. Sinke en maakt een tocht door het dorp met mede werking van muziekvereniging E.M.M. Om 14.30 reikt de Goedheilig man de prijzen van de kleurwedstrijd uit. 1 Tabel voor week van: 18-11 tot 24-11-96 week 47 Hoorteen En een totaal Hoorteen En een totaal Bijeen streefverbruik streefverbruik Bijeen streefverbruik streefverbruik jaarv«rt>rmk voorde sinds jaarverbruik voorde sinds van. alge ooen 30 oktober van: afgelopen 30 oktober week van: 1996 van: week van: 1996 vat: 800 26 68 2800 91 235 1000 33 85 3000 98 253 1200 39 100 3300 108 277 1400 46 118 3600 117 302 1600 52 134 3900 127 327 1800 59 151 4200 137 353 2000 65 168 4500 147 379 2200 72 185 5000 163 421 2400 78 202 6000 196 504 2600 85 219 Het wekelijks streefverbrulk wordt bepaald aan de hand van de gemiddelde 1 etmaaltemperatuur en enkele andere gegevens. 1 H Niet dringen s.v.p. &ee\ ,nta\otvs Otn de rust in np\h L ,o Te\.0^3 lil. I ,u ro Lange De 446JR. Ve ^dde«eVotslsltaai56,"flT Goes,^ang y* H

Scheldebode | 1996 | | pagina 7