Alle monturen voor f 50, Vlissingse ouderen spelen in kluchtige musical MARKT <c Ganzen Seizoensopmiming rrcf e u s doro lekker eten kijk in de DE SCHELDEBODE Coffeeshop moet sluiten Zie ginds komt de stoomboot hiran je ziet 't verschil GROENKALENDER ELKE WEEK HUIS AAN HUIS OP W A L C H E E N Stichting Majoraat draait al jaren met succes en zonder subsidie Nieuwe initiatief van het Project Ouderen tegen Eenzaamheid theo v.d. genugten POST SESSIE BAND Rekenpenningen zeelandhallen De bank UI N UI O O M-V A Ondersteuning Recht Privacy Voldoening A.s. vrijdag 29 november GOES 2/2fc>^ C\-\o woensdag 27 november 1996 NIEUWSBLAD VAN FORMAAT MIDDELBURG Burgemeester mr. D.C.B. Burgers heeft besloten om coffeeshop 'Pasha' aan de Hoogstraat te sluiten. De exploitatievergunning wordt ingetrokken. De coffeeshop moet dicht omdat er voor de buurtbewoners veel overlast is, zoals rondhangende en dealende jongeren, die voorbijgangers intimideren, parkeer- en geluidsoverlast en rommel op straat. Ook is gebleken dat aan minderjarigen softdrugs werden ver kocht. Waarschuwingen van de gemeente en de politie hadden geen effect. De exploitant kwam zijn beloften om overlast te voorkomen niet na. De coffeeshop moet op 3 december dicht zijn. VLISSINGEN Sinterklaas heeft afgelopen zaterdag voet aan land gezet in de Koopmanshaven. Hij werd opgewacht door honderden kinderen, die hun kelen schor zongen. Omge ven door een stoet van Pieten maakte Sinterklaas vervolgens op zijn schimmel eern tocht door de stad. De komende weken heeft de Goedheilig man een druk programma: hij doet onder meer inkopen in Middelburg, deelt prijzen uit in Serooskerke en geeft een cursus voor hulppieten in Vlissingen. Elders in de krant vindt u hierover nadere inforamtie. FOTO PIET DAVIDSE ADVERTENTIE Pearle Bij aankoop van een complete bril. Niet in combinatie met andere aanbiedingen. Lange Zelke 20 Vlissingen Telefoon (0118) 41 00 64 2we B V - 1 I STICHTING HET ZEEUWSEI L ANDSCHAP 1 Zijn ganzen eigenlijk dom? Als je af moet gaan op het beeld wat mensen van ganzen hebben, lijkt het er wel op. Kinderen krijgen in de Donald Duck een domme Gijs Gans voorgescho teld, In Bommel-avonturen moet de sukkel Wammes Waggel h_et duidelijk afleggen tegen de slimme Tom Poes. Ganzegebab- bèl mag dan weinig schrander overkomen, gezellig klinkt het wel. Het is waarschijnlijk om die reden dat een spelletje ganze- borden of verhaaltjes van Moeder de Gans het goed doen op lange winteravonden. Oude Romeinen sloegen de gans in ieder geval hoger aan. Het verhaal gaat dat een groep waakzame ganzen tetterend alarm sloegen, toen Galliërs het Kapitool dreigden in te nemen. De ganzen werden bijkans heilig ver klaard. Voor zover je optimaal gebruik van je spijsverterings stelsel slim kunt noemen, zijn ganzen inderdaad niet snugger. De vertering is inefficiënt en alleen door ontzettend veel gras te eten, halen ze nog dat beetje voedsel eruit om in leven te blij ven. Ganzen eten als paarden, zo'n 30% van hun lichaamge wicht per dag. Na anderhalfuur komt de groene drek er aan de andere kant al weer uit. Ze moeten ook veel eten, want vliegen is bij ganzen een zware klus. Aan het zwiepend gepiep van de zwoegende vleugels kun je horen dat ze zich met moeite door de lucht verplaatsen. Dat is ook geen wonder, want een grau we gans bijvoorbeeld, heeft een gewicht van drie kilo. Een acrobatische meeuw met dezelfde vleugelspanwijdte weegt amper een pondje. Omdat ganzen van zich zelf al zwaarlijvig zijn kunnen ze niet al te veel over gewicht aan krekvet' meene men. Door de grote hoeveelheid energie die ze bij het vliegen gebruiken, houden ze het niet veel langer dan een dag vol, voor ze bij moeten tanken. Gelukkig hebben ganzen toch nog een beetje verstand van economie. Veel ganzen vliegen in een V- formatie. Niet om de vorst aan te kondigen, maar om te bezui nigen. Er is berekend dat de vogels die schuin achter een voor ganger vliegen tot 23% energie kunnen besparen. Hoezo dom? SCHffiDEBODE Kiek Artistiek is een nieuw initiatief, waarbij kunste naars kunnen exposeren bij design Interieurzaken. Dansen is officieel als sport erkend. De Alge-* mene Danssport Vereniging Zeeland wil zich Inzetten voor dansers die hun sport op top niveau willen beoefenen. Kapitein Albert J. Veldman hield van zijn reizen met het expeditieschip Plan- clus naar het hoge Noorden een lezenswaardig dagboek bij. TÊ® Msüscgj.- WSÜkffim* BÏ." mi VLISSINGEN - Al maanden is de musicalgroep van de Stichting Majoraat aan het oe fenen en het grote moment breekt bijna aan: op zaterdag 7 december gaat de musical 'Een dagje in buurtcafé Knus' in pre mière in de Studentenmensa aan de Van Hogendorpweg. De try-out is een dag eerder, op vrijdag 6 december. De eerste maanden van het komende jaar gaat de groep op tournee en verzorgt optredens in diverse verzorgingstehuizen, verpleeg tehuizen en dienstencentra. Het verhaal van de musical speelt zich af in café Knus. Het is een gezellig buurtcafé waar mensen van diverse pluimage el kaar ontmoeten. Het verhaal be gint in 1949. De typetjes stellen op kluchtige wijze zaken aan de orde als het Fordje van de olie man, de armoede vlak na de oor log. Een actueel lied overigens gezien de tekst: Ik liep door de straten te dwalen/ De bakker die keek niet, ik pikte een brood/ En heb dat aan mijn moeder gege ven/ Het was wel gestolen, maar 't smaakte ons goed/ Zo zijn we in leven gebleven. En natuurlijk, hoe kan het anders in Vlissingen, komen dronken zeelieden, de lichtjes van de Schelde en een droevig zeemanslied over schei den dat doet leiden aan bod. Vervolgens verplaatst het ver haal zich naar deze tijd. Het spreekt vanzelf dat er in die bijna vijftig jaar aardig wat ver anderd is. Het advies van de mu sicalgroep is duidelijk: kijkt u zelf maar wat er nog van te ma ken is als je positief blijft den- ken. De Stichting Majoraat had oor spronkelijk als doel het de oude re bewoners van de wijk Paau- wenburg naar de zin te maken en zo nodig, bij ziekte bijvoor beeld, te ondersteunen. Het ini tiatief werd genomen door Kitty van Leersum, Tannie Villé en Mimi Ruikes. „We dachten, la ten we eens proberen het op een andere manier te doen, zonder subsidies", vertelt Mimi Ruikes. „We zijn er dan ook trots op, dat we volgend jaar vijf jaar bestaan en onzelf bedruipen." Het Zeeland College is de groot ste 'sponsor' Mevrouw Ruikes: „We kunnen gratis van de facili teiten van de Mensa gebruikma ken, terwijl wij van onze kant keukenwerkzaamheden voor de studenten verrichten en onder houd aan het gebouw doen. Er zijn zo'n 52 mensen die regel matig de activiteiten van de Stichting Majoraat (Majoraat betekent: 'het recht van de oude re') bezoeken, niet alleen uit Paauwenburg, maar ook uit an dere wijken van Vlissingen en uit Koudekerke en Souburg. „We zijn al gauw afgestapt van het idee dat het alleen voor in woners van Paauwenburg was", zegt vrijwilligster Ruikes. „Want wat we beslist niet wil len, is de bezoekers betuttelen. De mensen bepalen zelf wat ze willen. Dan zou het raar zijn als je tegen mensen gaat zeggen, je mag hier niet komen, want je woont niet in deze wijk. Zo gaat dat ook met de activiteiten die hier gehouden worden. Een dansavond of een bingo? Als dat de wens is, doen we dat." De musicalgroep is sinds sep tember intensief bezig met de komende musical. Behalve de uitvoeringen op 6 en 7 december staan er nog zo'n vijftien optre dens gepland op Walcheren en daarbuiten. Ook hier geldt het principe dat alle kosten door de groep zelf gedekt moeten wor den. Als er winst is, wordt dat bijvoorbeeld geïnvesteerd in ge luidsapparatuur. Al met al maken vrijwilligers en bezoekers van Majoraat waar wat ze in het slotlied van de mu sical zingen: Ieder kent een plicht en een recht/ Een gezelli ge oude dag is waar ook u naar streeft/ Positief blijven denken is wat men dan zegt/ Dat doen we, want een dag niet gelachen/ Is een dag niet geleefd. De voorstellingen beginnen om 14.00 uur, kaarten kunnen telefonisch gereserveerd worden bij de Stichting Majoraat, tel. 471103. 1 Bezoekers van buurtcafé Knus Vrijwilligers bezoeken nabestaanden VLISSINGEN Deze week ronden de eerste vrij willigers hun training af en daarmee gaat de bezoek dienst voor weduwen en weduwnaars officieel van start. De bezoekdienst voorziet erin, dat alle weduwen en weduwnaars van 55 jaar en ouder in de gemeente Vlissingen binnen drie tot zes maanden na het overlij den van hun partner door een vrijwilliger benaderd worden. Het is een initiatief van de Stichting Welzijn Ouderen in Vlissingen en wordt gesteund door de ge meente en het Algemeen Maatschappelijk Werk. De heer Koster (83) verloor zijn vrouw in februari van dit jaar. Onlangs kreeg hij bezoek van vrijwilligers Anne en Elly Hul leman. Hoewel niet iemand die gauw bij de pakken neerzit, was Koster blij met het bezoek. „Ik had ervaren dat er onderwer pen waren die ik in familie kring niet goed kwijt kon, maar waar ik toch eens graag over wilde praten. Het had te maken met religie en zaken uit het ver leden. Na het overlijden van mijn vrouw kwam ik als het ware in een vacuüm terecht en kreeg ik tijd om over die dingen na te denken. Toen de uitnodi ging kwam, heb ik eerst nog ge twijfeld wat ik zou doen, maar uiteindelijk ben ik er toch op ingegaan en ik heb er geen mo ment spijt van gehad. Het was een heel plezierig contact, waar ik veel aan had. Als ik er in de nabije toekomst nog eens be hoefte aan heb, zal ik zeker nog eens aan de bel trekken." Het idee van een bezoekdienst voor weduwen en weduwnaars komt uit de verenigde Staten én Engeland. In Nederland zijn in middels in het hele land derge lijke bezoekgroepen actief. In Vlissingen worden sinds kort alle weduwen en weduwnaars drie tot zes maanden na het overlijden van hun partner be zocht. De gegevens worden ver strekt door de gemeente. „De gegevens worden alleen voor dit doel gebruikt", stelt project leidster Lies Luikenaar van de Stichting Welzijn Ouderen Vlissingen nadrukkelijk. „De privacy van de mensen is daar bij gewaarborgd. Ook de vrij willigers hebben geheimhou- ADVERTENTIE geef dit jaar met de feestdagen een blijvend geschenk voor jarenlang kijkplezier geef een portret door theo gemaakt dan geeft u kwaliteit maak nü een afspraak dan staat u straks niet met lege handen UW PORTRETTHEO MAAKT T FOTOSTUDIO Vrijlandstraat 75 Middelburg Winkelcentrum Dauwendaele Tel.: 0118-640317 dingsplicht." De weduwen en weduwnaars krijgen een brief met een brochure over de be zoekdienst, waarin het aanbod wordt omschreven. In de brief staat de datum en het tijdstip waarop de bezoeker langs komt. Enkele dagen vantevoren belt deze om te kijken of het be zoek op prijs wordt gesteld en of het tijdstip schik. Wie geen prijs stelt op het bezoek, kan dit natuurlijk ook aangeven. Er worden maximaal tien bezoe ken afgelegd met een frequentie van een keer per maand. Er zijn op dit moment negen vrijwilligers actief bij de be zoekdienst, die achttien wedu wen en weduwnaars bezoeken. Ze krijgen ondersteuning van Irtna Hekkelman van het Alge meen Maatschappelijk Werk (AMW). Zij begeleidt al enkele jaren gespreksgroepen rouw verwerking van het AMW en heeft zo de nodige ervaring op geleid. „Mensen die in een rouwproces zitten, melden zich niet zo gemakkelijk uit zichzelf aan. Dat is kenmerkend voor zo'n periode in je leven; je bent geneigd naar binnen gekeerd te leven. Dat vind ik het goede van dit project: het gaat naar de mensen toe en kan soms net ie mand even door een dal heen helpen. Een rouwproces is een heel natuurlijk proces, maar het kan zijn, dat er na afloop van de bezoekjes van de vrijwilligers nog meer hulp nodig is. Dan kunnen zij doorverwijzen naar een van de gespreksgroepen van het AMW." Anne Hulleman ging begin dit live-muziek in DISCOCENTEP Oude Vismarkt 2a 5 Goes De heer De Koster kreeg na het overlijden van zijn vrouw bezoek van vrijwilliger Anne Hulleman. jaar met pensioen. Toen hij hoorde van de bezoekersdienst, meldden zijn vrouw en hij zich meteen aan. Het echtpaar legt de bezoeken meestal samen af. „We merken vaak dat de men sen het prettig vinden, wan neer we met z'n tweeën komen. Vrowuen bijvoorbeeld, hebben hebben soms meer moeite om met een man te praten. Zo vul len Elly en ik elkaar aan en bo vendien hebben we steun aan elkaar." Anne en Elly Hulle man bezoeken op dit moment vier mensen. „Je functioneert als een klankbord, dat is vaak al genoeg. En als je ziet dat de mensen tijdens zo'n bezoek een beetje opleven, dan geeft dat veel voldoening." Op dit moment worden al- MIDDELBURG - De ge schiedenis van de rekenpennin gen en hun boodschap is het on derwerp van een tentoonstel ling in de ABN-AMRO Bank aan de Markt in Middelburg. Een rekenpenning werd ge bruikt om berekeningen te ma ken op een speicale rekentafel. In de Tachtigjarige oorlog wa ren de penningen propaganda middelen van de opstandige re publieken in Spanje. Ook op Walcheren zijn veel soortgelijke penningen gevonden. De expo sitie toont munten uit heel Eu ropa. De expositie is tot 13 decem ber te zien. leen weduwen en weduwnaars benaderd, omdat deze gege vens bekend zijn bij de ge meente. „Maar het kan natuur lijk heel goed zijn, dat iemand lang heeft samengewoond in een andere relatie dan als echt genoten, ik denk bijvoorbeeld aan broers en zusters of andere samenwoningsvormen. Maar ADVERTENTIE D^zelligste rommelmarkt van Nederland- ZATERDAG 30 NOVEMBER 9.00-17.00 uur ZONDAG 1 DECEMBER m no-17.00 uur_ natuurlijk willen we die men sen ook graag bezoeken, als ze daar behoefte aan hebben." De heer Koster kan het ieder een aanraden: „Ik had aan een bezoek genoeg, want ik ben ge lukkig nog heel actief, in de ANBO bijvoorbeeld, en dat geeft me veel afleiding. Maar ik weet dat ik Anne Hulleman altijd kan bellen voor nog eens een gesprekje." In januari gaat een nieuwe scholing voor vrijwilligers van start. Wie interesse heeft om mee te werken aan de bezoek dienst, kan zich aanmelden bij de Stichting Welzijn Ouderen aan de Brouwenaarsstraat 2, tel. 416957. lil De bank is de bank niet meer. De dame en de heer waarmee je in vervlogen jaren eerst een kwartiertje gezellig babbelde, voordat je je geldzaken regelde, is verdwenen. Ze zijn waarschijnlijk ontslagen, pasten niet meer in het flitsende, moderne concept. Of ze zijn weggesaneerd naar een achteraf kantoortje (als dat tenminste nog bestaat) waar ze de post mogen sorte ren. De bankbediende heeft het veld moeten ruimen voor de pinautomaat. Die automaat is het ware ge zicht van de bank. Met altijd dezelfde stomme vragen. Toets uw pincode in, wilt u doorgaan en toets het ge wenste bedrag alstublieft. Wilt u een bon? Nooit kun je iets terugzeggen, al zit je nog zo verlegen om een ge sprekje. Wat was het pakweg tien, twintig jaar gele den nog gezellig op de bank. De bank kende jou en jij kende de bank. Zat je eens een maandje moeilijk, hoefde je niet speciaal een kredietrekening te openen. Nee, dat werd onderling geregeld. Soms riep de bank directeur je vanachter de balie. Om gewoon even lek ker een kopje koffie te drinken en te kletsen over de kinderen, de tuin en die helaas te vroeg gestorven plaatsgenoot. We moesten indertijd allemaal een bankrekening openen, want je salaris contant, dat kon niet meer. Nee, ik vind de bank soms geen leuke kennis meer. Ik heb wel eens heimwee naar de tijd, dat je een deel van de inhoud van het ouderwetse loonzakje zelf overhandigde aan een employe van de bank. Dat was toch heel wat aardiger dan het ophoes ten van een van je pincodes en het bedienen van de toetsen van een doofstomme bankautomaat. Cameleon.

Scheldebode | 1996 | | pagina 1