SCHELDEBODE Gelukkig hield kapitein veldkamp een dagboek bij Er ligt altijd sneeuw op helling in Rucphen korting van 50% De veerman van Sint-Amands KORT NIEUWS Winnaars ballonnenwedstrijd Leerlingen Dansschool Janvier winnen prijzen Uitslag Grote Clubactie Swingende a capella pop door The Flying Pickets Reisverslag Spitsbergen - expeditie door Vlissingse oud-loods Onze lezers krijgen 50 korting op de unieke skibaan VVV/ANWB woensdag 27 november 1996 Poolvosjes Een avondje uit Deel 78 van de Slibreeks OOSTSOUBURG Tijdens de Karolingenmarkt werd een ballonnenwedstrijd gehouden door speeltuinvereniging Oost-Souburg, die er een groot aantal donateurs door ver wierf en AVA Elektro, die daarmee het 10-jarig bestaan een extra feestelijk tintje gaf. De prijwinnaars zijn mevrouw de Nooyer, die een Sony ra- dio-cd-speler won, Katinka Overweel, die een Sony radio- cassettespeler in ontvangst mocht nemen en mevrouw Van Belzen, die een Sony walkman cassette mee naar huis kon nemen. Op de foto vlnr.: mevrouw Van Belzen, Katinka Overweel, André van AVA, mevrouw De Nooyer en Rina Woudenberg van de speeltuinvereniging. Op de voogrond de kinderen Van Belzen. NOORDWIJKERHOUT - Tijdens de eerste danswedstrijd voor nieuwelingen die in Noordwijkerhout werd gehouden onder auspiciën van de Nederlandse Danssport Organisatie (NDO) hebben leerlingen van Dansschool Janvier eervolle plaatsen behaald. In de A - klasse behaalden Bram van Nu- nen en Judy Kooger een le plaats bij de Latijns Amerikaan se dansen. Dit paar promoveert hierdoor naar de 2e klasse van de amateurs. In de C-klasse behaalde het duo Arno van de Boom-Bianca Melio een 6e plaats bij de Latijns Ameri kaanse dansen. Philip Kraay-Jomanda Scheele werden in deze klasse 2e bij het ballroom dansen. Dit paar promoveert naar de B-klasse. VLISSINGEN Vorige week donderdag was in Tilburg de trekking van de Grote Clubactie 1996. Omdat deze krant in dit gebied de actie begeleidt en ondersteunt vindt u elders in deze krant uiteraard de uitslag van de loterij. De prijswinnaars worden ook door ons van harte gefelici teerd, terwijl de andere kopers van de loten troost kunnen vinden in de wetenschap, dat zij een vereniging in hun di recte omgeving hebben gesteund. Volgend jaar gaat de Grote Clubactie op 13 mei van start, is de voorverkoop vanaf 10 september en begint de lotenver- koop op 7 oktober. Dat zijn voor de clubs in ons gebied be langrijke data. Wat betreft de actie van 1996 zijn er nog twee nakomertjes. Op 14 januari is de prijsuitreiking van de wedstrijd voor de lotenverkopers, terwijl op 14 maart de trekking van de surprise-loterij plaatsvindt. VLISSINGEN Vijf microfoons op een verder leeg podi um. Maar zodra daarachter The Flying Pickets gaan staan, is de ruimte volledig gevuld. Met een sound die geen aanbe veling meer behoeft, want zij zijn de uitvinders (of toch op z'n minst de peetvaders) van de a capella popmuziek. Op donderdag 28 en vrijdag 29 november komen zij naar Vliss- ingen en treden op in het Arsenaaltheater. De concerten be ginnen beide avonden om 20.15 uur. Pakkende, moderne arrangementen van de grote popklas- siekers, maar ook nieuw, eigen materiaal. En dat allemaal zonder één instrument. En omdat ze daaraan dus niet ge bonden zijn, blijken ze uitermate beweeglijk. Wervelende stage-acts zijn het gevolg. Het is bijna ondenkbaar dat een show zonder instrumenten zo kan swingen, maar de groep bewijst het keer op keer. Al vele malen eerder waren de Pickets te gast in Vlissingen en nu komen ze twee dagen terug met ruim anderhalf uur overdonderende a capella, onder meer van hun recent ver schenen nieuwe CD. Kaarten kosten f 30.00 en zijn in voorverkoop bij de VVV/ANWB, Nieuwendijk 15, Vlissingen, tel. (0118) 419275. Veere. 10.02-13.00 't Paviljoen, programma over kunst en cultuur vanuit Pantha Rei in Vlissingen. 13.32 - 17.05 Omroep Zeeland Sport. MAANDAG 2 DECEMBER 7.05-8.12. 8.10 De agenda. 8.32 Ochtendeditie met o.a. Actualitei tenquiz. 9.05 Muziek door de Week 10.05 Met Aly de Boer op. Vandaag: Waterschap met als gast Wim Gosselaar, dijkgraaf Zeeuwse eilanden. 11.05 'n uurtje Bert. 12.05 Middageditie met o.a. Wegwies. 13.10 De agenda. 13.12 Actualiteiten. 13.35 De Passage met overzicht tentoonstellingen. 14.05 Muziek in Bedrijf. 16.03 Klasse! Portret van een Zeeuwse middelbare school. Vandaag: Zeeland College, lokatie Marconi- weg te Vlissingen. 17.05-18.00 uur. Avondeditie met o.a. zegt u het maar. 18.10 De agenda. DINSDAG 3 DECEMBER 7.05-8.00 Ochtendeditie. 8.10 De agenda. 8.32 Ochtendeditie met o.a. actualiteitenquiz. 9.05 Muziek door de week. 10.05 Oogappels en muilperen. Speciale uitzen ding: de jaloezie tussen Leeuw en Muis en Sint Niklaas. 11.05 een uurtje Bert. 12.05-13.00 Middag editie. 13.10 De agenda. 13.35 De Passage met: deze week in de theaters. 14.05 Muziek in bedrijf 16.03 Gefeliciteerd!. 17.05-18.00 Avondeditie met Zegt u 't maar. 18.10 De agenda WOENSDAG 4 DECEMBER 7.05-8.00 Ochtendeditie. 18.10 De agenda. 8.32 Ochtendeditie met o.a. actualiteitenquiz. 9.05 Muziek door de week 10.05 Zeeuwse streken. 11.05 Een uur tje Bert 12.05-13.00 Middageditie. 13.10 De agenda. 13.35 De Pas sage met overzicht exposities. 14.05 Muziek in Bedrijf 16.03 De Tijdmachine. Vandaag: het Na- tuurdagboek van Hans Warren. 17.05-18.00 Avondeditie met ó.a. zegt u 't maar. 18.10 De agenda. DONDERDAG 28 NOVEMBER 7.05-8.00 Ochtendeditie. 18.10 De agenda. 8.32 Ochtendeditie met actualiteitenquiz. 9.05 Muziek door de week. 10.05 Vragen staat vrij. 11.05 Een uurtje Bert, geva rieerd programma. 12.05-13.00 Middageditie. 13.10 De agenda. 13.35 De Passage met concert agenda en filmoverzicht. 14.05 Muziek in bedrijf. 16.03 Rondje Zeeland over Zeeuwse muziek. Vandaag: Jo den Hollander uit Middelburg. 17.03-18.00 Avonde ditie met o.a.zegt u 't maar. 18.10 De agenda. VRIJDAG 29 NOVEMBER 7.05-8.00 Ochtendeditie.8.10 De agenda. 8.32 Ochtendeditie met actuaiiteitenquiz. 9.05 Muziek door de week. 10.05 Zwemer, programma over de Zeeuwse taal. 11.05 Een uurtje Bert. 12.05- 13.00 Middageditie. 13.10 De agenda. 13.35 De Passage met culturele weekendactiviteiten. 14.05 Muziek in bedrijf. 16.03 Zeeuwse Kringen, politiek café. vanuit Desafinado in Middelburg. 17.05 Avondeditie. 17.35-18.00 Zeeuws Diep, discussieprogram ma. 18.10 De agenda. 18.11 Lan delijke en internationale actualitei ten. ZATERDAG 30 NOVEMBER 9.03 De Zeeuwse Lucht. Vandaag: Musicolijn 96 vanuit Colijnsplaat. 10.03-13.00 Dag-Week, geva rieerd familieprogramma. 13.34 Sportpark Souburg 14.03-18.00 Omroep Zeeland Sport. ZONDAG 1 DECEMBER 9.00 Die's nog van voor d'n oor log. Vandaag: mevrouw Bakker uit VLISSINGEN - Getuige de inhoud van een willekeurige reisgids winnen exotische va kantiebestemmingen steeds meer aan populariteit. Belize, Burma en Brazilië zijn in be paalde kringen al net zo ge woontjes als Benidorm, Bretag- ne en, pakweg, Burgh - Haams tede in andere. Afstanden spe len geen rol meer. Toch wagen maar weinigen zich aan een va kantie naar noordelijker stre ken. En terecht, getuige het af gelopen vrijdag gepresenteerde reisverslag van een expeditie naar Spitsbergen en wijde om geving door kapitein Albert Veldkamp. Want hoewel adem benemend mooi, getuige de aantekeningen van de kapitein, zijn dit geen oorden waar (mas sa - )toeristen aan hun trekken kunnen komen. Hoewel een en ander natuurlijk niet te verge lijken is met de ontberingen, die mensen als Willem Barentsz in de 16e eeuw moesten doorstaan, is een reis naar het onherberg zame Spitsbergen ook vandaag de dag nu eenmaal geen katte- pis. Oud-loods Albert J. Veldkamp maakte begin jaren '80 verschil lende reizen naar Spitsbergen. Als kapitein van het expedities chip Plancius vervoerde hij tal van wetenschappers voor on derzoeken van velerlei aard naar deze noordelijke eilanden groep. Keer op keer hield hij, behalve het officiële logboek, ook een eigen dagboek bij. En het, naar zijn mening, interes santste daarvan is dus nu in boekvorm verschenen. Het dagboek begint ergens op de Noordzee op vrijdag 10 juni 1983. Enkele dagen later komt het schip aan in Lerwick, hoofdplaats van de Shet land - eilanden. Veldkamp schetst onder meer een bezoekje aan de stad en een nabijgelegen ruïne. Verder worden per bus en veerboot enkele vogelko lonies opgespoord. Er is zelfs nog de gelegenheid om souve nirs in te slaan in de vorm van gebreide Shetlander truien. Ook op de Faeröer, tijdens de volgende stop op 17 juni, ge beurt er eigenlijk nog maar weinig opzienbarends. Er wor den briefkaarten gekocht en een museum bezocht. Maar twee dagen later, op 19 juni, wordt langzaamaan duidelijk waarom kapitein Veldkamp's dagboek is uitgegeven. Er wor den walvissen gesignaleerd, met een Zodiac (rubber motor boot) wordt een landing op het eiland uitgevoerd en contact met de bewoonde wereld is nog maar amper mogelijk; een tele foongesprek met Nederland moet worden aangevraagd en komt maar moeizaam tot stand. Na bijna drie weken varen wordt dan eindelijk Spitsber gen bereikt. En vanaf dan leest Veldkamp's dagboek als een spannend jongensboek. Be schrijvingen van restanten van bewoning, eenzame grafheuvels en meldingen van ijsberen en poolvosjes wisselen elkaar af. De Plancius strandt op een ge geven moment zelfs bij Lon- gyearbyen en moet noodge dwongen worden gerepareerd bij een scheepswerf op het vas teland van Noorwegen. Tijdens een drie maanden durende ex peditie als deze gebeurt veel, en het is dan ook maar goed dat de kapitein een dagboek bijhield. De vele tochten en tochtjes die de Plancius langs de verschil lende eilanden van Spitsbergen maakt en de vele landingen op die eilanden om een en ander eens van dichtbij te bekijken, zijn stuk voor stuk sober, maar indringend beschreven. En op al die tochten komen we wel iets nieuws tegen. Wie ver moedde bijvoorbeeld het be staan van Russische en Poolse stations en nederzettingen in dit deel van Noorwegen Ook de alom aanwezige resten van Nederlandse bemoeienis in Spitsbergen zullen veel lezers aanspreken. 'In het kielzog van Willem Ba rentsz' is een mooi, dik boek ge worden. Het ingetogen karakter van Veldkamp's dagboek is vol ledig intact gebleven en de drie fotokaternen geven een welko me aanvulling op de hoofdtekst: meer dan honderdvijftig foto's, enkele aquarellen van de auteur en korte kaderteksten verdui delijken veel. Net als de talloze situatieschetsjes van Veld kamp, die naast de tekst zijn af gedrukt. ('In het kielzog van Willem Ba rentsz', door kapitein Albert J. Veldkamp, is uitgegeven door Uitgeverij ADZ Vlissingen, telt 216 pagina's en kost f 39,95.) 1 Het onherbergzame Spitsbergen. RUCPHEN - Het op lange lat ten van een besneeuwde helling glijden is voor een nog steeds groeiend aantal Nederlanders het absolute je van het. Het ver voer naar de Alpen, de Dolo mieten en andere skigebieden kost evenwel aardig wat tijd en geld, zodat de sportieve bezig heden in het witte decor door gaans tot de wintersportvakan tie beperkt moeten blijven. De nieuwsberichten over de hoe veelheid gevallen sneeuw in het te bezoeken skigebied zijn kort voor zo'n vakantie belangrijker dan andere mondiale aan dachtspunten. Minder dan een jaar geleden \VeTd de sneeuw grens verlegd, naar het vierdui zend vierkante meter grote ski gebied aan de Baanvelden in Rucphen. Wat de weersvoor- spellers ook te melden hebben, in het Skidöme is het hele jaar door een sneeuwzekerheid van honderd procent. Onze lezers kunnen er met een korting van liefst vijftig procent een uur skiles genieten of zestig minu ten vrij skiën op de 190 meter lange baan. Nicky Broos is de gastheer in de unieke accommodatie. Op 17 december vorig jaar gingen de deuren open, terwijl staatsse cretaris Erica Terpstra op 20 ja nuari jongstleden voor de offi ciële handeling naar Rucphen kwam. Nicky Broos is niet al leen een internationaal erkende ski- en snowboardleraar, hij is ook docent aan de skileraren opleiding van de Nederlandse Ski Vereniging en onderne mer.... Broos is blij dat hij na zes maanden alles honderd procent in orde had, de kinderziektes zijn dus overwonnen. „In alles werden onze verwachtingen tigvoudig overtroffen. We heb ben veel meer bezoekers mogen begroeten, dan we begroot had den. De politie moest enkele ke ren uitrukken om het verkeer te komen regelen, er stonden hon derden mensen in de rij om de Rucphense sneeuw op te kun- een kind. Vrij skiën of vrij snowboarden kost per uur 22,50 gulden voor volwassen en 17,50 gulden voor kinderen. Bij inle vering van de bij dit artikel af gedrukte bon geldt voor uw le zers op die prijzen een korting van vijftig procent. Het is dus echt de moeite van het uitknip pen en het afreizen naar Rucp hen waard. Een leuk extraatje in de dure maanden en een pri ma cadeau-idee bovendien. Ie mand, die geen ski's of schoe nen heeft, kan die bij ons huren voor zeven gulden. Onze latten zijn van 80 tot 211 centimeter, de skischoenen van maat 24 tot en met 49. Om de baan op te kunnen moet elke bezoeker ge bruik maken van een skipasje, waarvoor we een borg vragen van tien gulden. Dat pasje wordt voor 65 minuten geacti veerd als men binnengaat en ik adviseer om na zestig skiminu ten te stoppen om de baan te kunnen verlaten en de ski's met water te kunnen afspuiten. Blijft men langer dan 65 minu ten op de baan dan betaalt men per minuut extra, in eerste in stantie wordt dat ingehouden van de borg van het pasje. Onze medewerkers zullen met alle genoegen uitleggen hoe het al lemaal werkt. Het bezoek aan onze accommodatie, die uiter aard ook een prima café-res taurant heeft, moet immers on vergetelijk zijn." De altijd aanwezige sneeuw van Rucphen nen. De belangstellenden ko men uit de Benelux, Frankrijk en vooral ook Duitsland. Het valt op, dat het zelfs op mooie herfstdagen lekker druk is. Maar ook de kosten kwamen veertig procent hoger te liggen dan in de planning voorzien was. Het inregelen van de koel machines is een gigantische klus geweest en de technici we ten nu ook dat een sneeuwhel- ling niet vergelijkbaar is met een ijsbaan. En dat je wat moet bijregelen om de kwaliteit van het 40 a 50 centimeter dikke sneeuwtapijt goed te houden, als er honderd personen met een lichaamstemperatuur van ongeveer 37 graden op de hel ling verschijnen. Inclusief het startplateau en de uitloop is on ze baan 190 meter lang. De breedte is 25 meter en heeft een hoogteverschil van 22 meter, de hellingshoek varieert van 9 tot 20 procent. Met behulp van twee skiliften (met een capaci teit van 1800 personen per uur) worden onze sportieve bezoe kers naar het startplateau ge bracht van Nederlands eerste en Europa's grootste sneeuws- kibaan." Televisieploegen hebben op de Rucphense baan al dertig opna men gemaakt, die op de buis in Belgie, Engeland, Duitsland en Nederland te zien waren. Op tweede kerstdag bijvoorbeeld is Hennie Huisman met een eerder in Rucphen opgenomen pro gramma te zien. Nicky Broos wil de lezers van deze krant graag uitnodigen voor een bezoek aan zijn Skidö me, dat gemakkelijk bereikbaar is. De afrit St. Willebrord van de A 58 nemen, op de rotonde rechts en vandaar de borden naar sporthal De Vijfsprong volgen, de treintaxi vanuit Roosendaal en de bus (de halte is op vijf minuten wandelen van de skibaan) zijn ook mogelijk. „Ik wil zowel de ervaren win tersporters en de mensen, die met dit fenomeen kennis willen maken, laten genieten en bie den vijftig procent reductie op FOTO ARCHIEF DAGBLAD DE STEM de prijs voor een uur vrij oefe nen of een kennismakingsles. De bon (geldig van 1 december 1996 tot 15 juli 1997) is van toe passing voor maximaal vier personen en per gezin mag slechts een bon ingeleverd wor den. Voor de lessen is reserve ring verplicht, omdat er een kundige Nederlandse skileraar klaar moet staan. Voor het vrij skiën kan men altijd terecht, maar een telefoontje vooraf naar 0165-343134 verhoogt de zekerheid dat alles perfect voor elkaar komt. Elke dag vanaf tien 's morgens, alleen op don derdag is de aanvangstijd wat later." Nicky Broos zegt dat er best nog wat redelijk rustige uurtjes zijn, bijvoorbeeld van vijf tot zeven uur, op zaterdagavonden en uiteraard overdag op door deweekse dagen. Wat zijn de gereduceerde prij zen voor onze lezers Nicky Broos: „Een uur les kost nor maal dertig gulden voor een volwassene en 24 gulden voor I1 Bij inlevering van deze bon (geldig van 1 december 1996 tot 15 juli 1997) genieten de onderstaande personen een eenmalige I op de prijs voor een uur vrij skiën of een uur les in het J Skidome Nicky Broos aan de Baanvelden 13 in Rucphen. Dat is exclusief de borg voor de toegangspas en de eventuele materiaalhuur. Naam: adres: woonplaats;I Naam: adres:j woonplaats: Naam: adres: woonplaats: Naam: adres: woonplaats: Voor meer informatie en het reserveren van de kennismakingsles: 0165-343134. I VLISSINGEN - Bij de VW/ANWB Vlissingen en de VW in Oostkapelle is het tij dens kantooruren mogelijk kaarten te reserveren voor concerten (pop en klassiek) en theatervoorstellingen in het hele land. Annuleren is in principe niet mogelijk. De re- serveringskosten bedragen 4.- a 5.- per persoon en 1.- communicatiekosten per boe king. U krijgt een voucher mee, waarmee u bij de kassa van het theater uw toegangs kaarten kunt ophalen. Telefo- nisch reserveren is niet moge lijk; uw bestelling moet con tant worden afgerekend. Hieronder ziet u alvast een deel van de voorstellingen die nu of op korte termijn in de voorverkoop zijn: Rotterdam: 7-12 Gordon; 26- 12 Jan Vayne Kerstgala; 4-1 LL Cool J 16-1 Laura Pausi- ni; 19-4 James Last Amsterdam:2-2-97 Sleeping Beauty; 20/21-1 Ruth Jacott; 24/25-1: Evita; 5/6-5-97 Ram ses Shaffy; 9-12 The Young Christmas; t/m 15-12 Circus Darix Togni; 6-12 Oleta Adams; 27-12 Tom Parker; t/m 22-12 Holiday on Ice; 19- 1 José Carreras; 26-5 Marco Borsato Diversen: 10-12 Backstreet Boys, Groningen; 12-12 The Blind Boys of Alabama; 6 t/m 8-6-97: Sound of Music, Den Haag; 12-12 The Blind Boys of Alabama, Breda; 7-12 Sha- dowsland Rave, Heerenveen; 8-1-97 Randy Crawford, Utrecht; 13-12 Urban Dance Squad, Arnhem; 29-11 Gore- fest, Den Haag; 21-12 t/m 29- 12 Walt Disney World on Ice, Den Haag; 1 t/m 3-12 Mini en Maxi, Den Haag; 8-12 Real Hot indoor event, Utrecht; 31- 12 Digital Overdose/Hellrai- ser party, Utrecht; 17-12 André Rieu, Apeldoorn; 21-4 James Last, Arnhem. Inlichtingen: VW/ANWB Vlissingen, Nieuwendijk 15, 4381 BV Vlissingen, tel.: 0118-412345/419275. VW Oostkapelle, Duinweg 2a, 4356 AS Oostkapelle, tel.: 0118-582910. MIDDELBURG - Bij de Stich ting Kunstuitleen Zeeland ver scheen onlangs het 78e deel in de Slibreeks. 'De Veerman van Sint- Amands' is geschreven door Aar- nout de Bruyne. Het boekwerkje werd door de schrijver Ward Ruyslinck in het Emile Verhae- renmuseum te Sint-Amands- aan-de-Schelde gepresenteerd. Aamout de Bruyne werd geboren in Driewegen, een gehucht bij Temeuzen. hij studeerde Neder landse Taal en Letterkunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Hij koos bewust voor het onder wijs en werd leraar Nederlands en later schoolleider aan de Ste delijke Scholengemeenschap Scheldemond in Vlissingen. Hij publiceerde talrijke artikelen in literaire bladen en schreef een monografie over het werk van Ward Ruyselinek. Aamout de Bruyne gaat al jaren ieder jaar in de herfstvakantie met zijn hond naar Sint-Amands- aan-de-Schelde. Sint-Amands is een klein Vlaams plaatsje in Klein-Brabant aan de oever van de Schelde tussen Dendermonde en Antwerpen. Op het plein aan de rivier spelen kinderen, bij de aanlegsteiger van het veerpontje Le Passeur d'eau, het beeld van Mare Macken, bij de aan- elgsteiger van het veerpontje. praten oude mannen, op de rivier tuffen binnenvaartschepen voor bij. Niets bijzonders. Wat het dorp bijzonder maakt is het feit dat hier de bekende dichter Emile Verhaeren geboren werd. Hij heeft niet lang in Sint-Amands gewoond en nooit in het Neder lands geschreven maar in het Frans. Jaren na zijn dood in 1916 te Rouen is hij volgens zijn uit drukkelijke wens begraven aan de oever van de Schelde in zijn geboortedorp. Vandaag de dag herinnert nog veel in Sint- Amands aan Verhaeren. Er is een Emile Verhaerenmuseum in het oude Veerhuis aan de Kaai. Op het Scheldeplein doorvoor staat een beeld van de dichter. Tegen de Schelde bevindt zich de graf tombe waarin de dichter met zijn vrouw werden begraven. Bij de aanlegsteiger van het veerpontje verrijst het beeld van de veerman, dat werd gemaakt naar aanlei ding van een bekend gedicht van Verhaeren: le Passeur d'eau (De Veerman). De Bruyne beschrijft zijn reis vanaf Perkpolder, langs Hulst en Sint Niklaas. Hij staat stil bij de Boelwerven in Temse, bekijkt het kasteel Mamix de Sint-Aldegonde te Bomem op af stand, beschrijft het jaarlijkse be zoek aan het beeldenpark Helan- Arts in Luipegem, het palingdorp Mariekerke en uiteindelijk Sint- Amands-aan-de-Schelde. Alle bezienswaardigheden krijgen daarin hun plaats en als zodanig hebben we te maken met een reis beschrijving. Maar deze tocht is ook een innerlijke reis, omdat de schrijver een antwoord probeert te vinden op de vraag waarom hij ieder jaar in de herfst naar dit ge bied afreist, nadat hij er zestien jaar geleden voor het eerst kwam. Dan blijkt dat het geen pelgrims tocht is naar het graf van een ge liefde dichter, geen traditie die ie der jaar als een soort ritueel uit gevoerd moet worden, ook wil de auteur niet het verleden weer te rugroepen of hier een vast punt vinden temidden van alles wat verandert. Hij komt vooral naar Sint-Amands om zichzelf tegen te komen, zich als het ware in het water van de Schelde te spiegelen en zich af te wagen: wat is er met mij in al die jaren gebeurd? Dat die confrontatie daar moet plaatsvinden is in hoofdzaak te danken aan het gedicht van Emi le Verhaeren: De Veerman, waar in de veerman strijdt om zijn ide aal (de overzijde) te bereiken en uiteindelijk door tegenspoed overmand naar het punt wordt gedreven van waaruit hij zijn tocht was begonnen. Juist in dit dorp vraagt De Bruyne zich af wat zijn idealen zijn en wat hij heeft bereikt. Met deze vragen is zijn verhaal eigenlijk geen reisve- haal, maar meer een filosofische bespeigeling. Het verhaal wordt verlucht met foto's van Jaap Mei- nema. Er wordt een kaartje van het gebied Klein-Brabant toege voegd en achterin werd het ge dicht De Veerman in het Frans en in het Nederlands opgenomen. De Veerman van Sint-Amands; Aam out de Bruyne; verkoopprijs 10.00.

Scheldebode | 1996 | | pagina 13