SCHELDEBODE SCHELDEBODE Oude verteltradities herleven Hoofdrol voor Zeeuwen in hervormingsstrijd Kleinste afvalberg roept meeste rumoer op TORENPROAT P r o m o t i e - o n d e r z o e k werpt nieuw licht op hervorming in zeeland Hervorming in Zeeland ZUINIG STOKEN woensdag 20 november 1996 Tweede Walcherse vertelavond op Souburg Doodstraffen Spion Zoutkoepels Te duur lezing dr. C.M. Rooze Stouthamer in de Openbare Bibliotheek Goes op vrijdag 29 november 20.15 uur; toegang 5.- kaarten zijn vanaf heden verkrijgbaar bij de organisatoren: de Openbare Bibliotheek Goes (0113-213620) en boekhandel en uitgeverij De Koperen Tuin (0113-231072) BAZAR - Op zaterdag 23 november is er van 15 tot 21 uur een bazar in café 't Koffiehuis aan de Markt in Westkapelle, georga niseerd door het jeugdbestuur van voetbalvereniging De Noor mannen. ACCORDEONMUZIEK - Accordeonvereniging Accordeola geeft een uitvoering in het Arsenaaltheater op zaterdag 23 no vember. Het thema is 'Servus Wien' en dansschool De Jong uit Vlissingen en balletdanseres Vera Sorber verlenen hun mede werking. De avond begint om 19.30 uur, entree een tientje. Na afloop is gelegenheid tot dansen. KERSTPAKKETTEN - Op donderdag 28 november en don derdag 5 december is het mogelijk kerstpakketten voor Polen in te leveren bij Joke Sedee aan de Sportlaan 18 in Middelburg (tussen 18 en 22 uur). De pakketten moeten goed verpakt zijn, dichtgeplakt en met een stevig touw eromheen. Goede adresse ring en adres afzender op de doos. Er kan geen geld verpkat worden. Het maximale gewicht is 25 kg, de kosten zijn 7,50 per pakkeet 2,50 per kilo. Bij het inleveren moet men een le gitimatiebewijs tonen. HERFSTWANDELING - Natuurvereniging Walcheren KN- NV houdt op dinsdag 26 november voor leden en belangstellen den een herfstwandeling in de Mantelinge. Verzamelen om 14 uur op de parkeerplaats Zandduinweg in Oostkapelle. VERKOOPDAG - Allerhande zelfgemaakte artikelen zijn te koop op een creatieve verkoopdag op zaterdag 23 november vanaf 11.30 aan de Schoolstraat 9 in Vrouwenpolder. De op brengst is voor het VBOK-opvanghuis. KAMERMUZIEK - De Stichting Kamermuziek Zeeland pre senteert 'kamermuziek op zondagmiddag' op 24 november in de Concertzaal aan de Singelstraat in Middelburg. Op het pro gramma werken van Beethoven, Schumann, Janó"cek, Brahms en Schubert. Aanvang 15.30 uur, entree 15 gulden. DANSMIDDAG - In de Vergulde Baars aan de Baarsjesstraat in Middelburg is op 20 november een dansmiddag voor ouderen. Er wordt ook bingo gespeeld. De middag duurt van 13.30 -16.30 uur. Entree vijf gulden. ORIGAMI - Op woensdag 27 november is er van 19.30 tot 21.30 uur een origami-vouwavond in de Zeeuwse Bibliotheek aan de Kousteensedijk in Middelburg. Het thema is kerst. De kosten zijn zes gulden, exclusief vouwpapier. Opgave bij Loes Schakel, Kruitmolenlaan in Middelburg. BINGO - In het VTV clubgebouw aan het Baskenburgplein in Vlissingen wordt op zaterdag 23 november een bingo met loterij gehouden. Aanvang 20 uur. ENERGIEVRAAG Op vrijdag 22 november wordt in zaal I en II vande Zeeuwse Bibliotheek een lezing gehouden over de ontwikkeling van de energievraag en het aanbod. Aan de hand van modellen en scenario's licht de prof. A. Verkooijen, dierec- teur van het Interuniversitait Reactor instituut van de Techni sche Universiteit Delft de blik op het toekomstig te verwachten energiegebruik en de gevolgen daarvan voor maatschappij. De organisatie is in handen van het Natuurkundig Gezelschap te Middelburg. ST. NICOLAASTOCHT - Wandelsportvereniging De vrolijke tippelaars houdt op 23 november een Sint Nicolaastocht. Start plaats is het clubhuis van Zeeland Sport aan het Baskenburgs- plein in Vlissingen tussen 10 en 13 uur. De afstanden zijn 5, 10, 15 of 25 km. Inschrijfgeld 4,50, korting voor leden van een er- kende wandelbond. Zonder medaille kost het een rijksdaalder. AFFICHES - In het Zeeuws Documentatiecentrum op de tweeede verdieping van de Zeeuwse Bibliotheek aan de Kousteensedijk in Middelburg zijn ongeveer 300 affiches ten toongesteld, die een aardig beeld geven van de Zeeuwse samen leving. De tentoonstelling is ingericht tot 29 december. KENNISMAKINGSCONCERT - Brassband ONDA geeft op zaterdag 23 november een concert ter nadere kennismaking met haar nieuwe dirigent Arjo Briggeman. Aanvang 19.30 in het Zuiderbaken aan de Rentmeesterlaan in Middelburg. ARBEIDSONGESCHIKT - Het Juliana Welzijn Fonds heeft aan de stichting voor gedupeerde ameidsongeschikheids slachtoffers in Zoutelande 15 duizend gulden toegekend voor de ontplooiing van de organisatie. KANSEN - Het Emancipatiebureau Zeeland houdt op woensdag 27 november een informatie-avond over Europese subsidie-verordeningen en fondsen, bedoeld om gelijke kansen voor vrouwen te creëren. De avond wordt gehouden in hotel Arion aan de Boulevard Bankert in Vlissingen. Aanvang 20 uur. SPOKEN - Onder auspiciën van de Zeeuwse Volksuniversi teit wordt op woensdag 28 november van 19 tot 19.45 uur een voorbeschouwing bij het toneelstuk Spoken van Ibsen in de Stadsschouwburg aan het Molenwater in Middelburg gehou den. Aanmelden bi ht ZVU-bureau aan de Spanjaardstraat. OPVOEDINGSASPECTEN - Op woensdag 27 november wordt on 19.15 uur in het Theo van Doesburgcentrum aan de Brouwenaarstraat in Middelburg een thema-bijeenkomst ge houden over cultuurachtergrond en opvoedingsaspecten bij Marokkaanse kinderen. TELEFOONKAARTENBEURS - In wegrestaurant De Roode Leeuw aan de Veerstraat in Nieuw- en St. Joosland wordt op zondag 24 november van 10 tot 15 uur een ruilbeurs gehouden voor telefoonkaarten. Entree 2,50, jeugd gratis. SCHIETVERENIGING - Schietvereniging Meliskerke houdt op zaterdag 23 november open huis in haar accomodatie aan de Rapenburgweg in Meliskerke. SUPERRONDE - Buurtvereniging Duyvenvoorde aan de Middelburgsestraat in Oost-Souburg houdt op zaterdag 23 no vember een bingo-avond met 5 rondes, een superronde en een prikkelprijs. Bingokaarten kosten een gulden, aanvang 20 uur. VRIJE PEUTERSPEELZAAL - Bij voldoende belangstelling gaat er in Middelburg-Zuid een vrije peuterspeelzaal van start. Op vrijdag 22 november is er om 20 uur een informatie-avond in het Zuiderbaken aan de Rentmeesterlaan in Middelburg. De volgende ochtend kunt u ook met uw peuter een kijkje nemen van 10 tot 12 uur. BUITELANDS SCHOOLJAAR - AFS Interculturele pro gramma's houdt op dinsdag 26 november om 19.30 uur een voorlichtingsavond in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg over de mogelijkheid voor jongeren van 15 tot 18 jaar om een jaar in het buitenland naar school te gaan. ORANJEZON - Bij de Stichting educatief Toerisme Oranje zon in Oostkapelle starten binnenkort de cursussen 'Kleur en Stijl', 'Klaarmaken en gameren van koude schotels' en 'Kerst decoraties'. Voor inlichtingen en aanmeldingen: 581507. WINTERMARKT - De Wereldwinkel en Unicef in Zoutelan de houden op zaterdag 23 november van 10.30 tot 16 uur een wintermarkt voor ideële organisaties in zaal Middendorp. OLD FIRM - Muziekgroep 'The Old Firm' treedt op dinsdag 26 november om 21 uur op in braai-tapperij De Mug aan de Vlasmarkt in Middelburg. SINGLES - Lex ter Braak licht op donderdag 21 november in het Zeeuw Museum zijn keuze voor de tentoosntelling 'Sin gles, eenlingen bijeengezocht'. De lezing begint om 20 uur, en tree 5 gulden, aanmelden vooraf bij het Zeeuws Museum. PAGANINI - Sorry Paganini is een groep van Zeeeuwse bo dem, die zich door de wereld van akoestische muziek begeeft met een bluegrass bezetting. Op 23 november geeft de groep om 21 uur een concert in Razzmatazz in Oost-Souburg. Kaarten kosten/ 12,50. verschijnt in een oplage van 49.300 exemplaren elke woensdag huis-aan-huis in de gemeenten Arnemuiden, Domburg, Mariekerke, Middelburg, Valkenisse, Veere, Vlissingen. Westkapelle Kantoor Scheldestraat 7-9. 4381 RP Vlissingen, Postbus 5051, 4380 KB Vlissingen Tel.nr.: 0118-442720, Fax: 0118-442721 Openingstijden: ma, wo, do, vrij. 9.00-12.30 uur en van13.30- 17.00 uur, dinsdag 9.00-12.00 uur, 's Middags gesloten Advertentieverkoop tijdens kantooruren tel.: 0118-442720 Jos Rentmeester (verkoopleider), tel. privé: 0113-655379 Yolanda Krijger (vertegenwoordiger), tel. privé: 0118-411351 Marcel Schreur (vertegenwoordiger),tel.privé: 0118-473051 Mini's (rubrieksadvertenties), tel.: 076-5312313 Afsluittijd advertenties: maandag 12.00 uur Redactie tijdens kantooruren tel nr.: 0118-442720, fax 0118-442721 Andrien Smeels tel. privé: 0118-639719 Afsluittijd redactie: maandag 14.00 uur Correspondenten Dave Krajenbrink tel.: 0118-413089 Jaap Klein, tel. privé: 0118-625185 Ad Roos, tel. privé: 0118-602860/06-53265518 Marco Evenhuis, tel.: 0118-471785 Fotografen Harry de Lange, tel.: 0118-625195/06-52665827 •Piet Davids, tel.: 0118-623594 Bezorging voor klachten over bezorging tijdens kantooruren bellen: 0118-442720 De Scheldebode is een uitgave van Zuidwest - Weekbladen. OOST-SOUBURG Izak Kwekkeboom, Ries de Visser, Adrie Quaak en Jan Zwemer zijn de vertellers op de tweede Walcherse vertelavond op dinsdag 26 november in wijkgebouw De Zwaan. De bijeenkomst is de opvolger van de succesvolle avond, die vorig jaar onder de naam 'Vertelsels vö rond de plattebuuskachel' in Bigge- kerke werd georganiseerd. De Tweede Walcherse Vertelavond kreeg de naam 'Praot van 'n cent de pinte' mee. De vertellers staan garant voor een buitengewoon onderhoudend, avondvullend pro gramma. De muzikale omlijsting wordt verzorgd door Engel Rein houdt, die ongetwijfeld ook enige nummers van zijn nieuwe cd ten gehore zal brengen. In de foyer van gebouw De Zwaan staan bo vendien enige Zeeuwse boekenstands opgesteld. Vertelavonden als 'Praot van 'n cent de pinte' hebben vooral in het noorden en oosten van het land een vaste plaats veroverd in het culturele aanbod in de streek. Het succes van dergelij ke avonden ligt vooral in het feit, dat de vertellers vaak te ruggrijpen op oude verteltradi ties, waaraan de herinnering bij menigeen nog bestaat. Zo werden op bepaalde plaatsen in de dorpen, zoals bij de smidse of bij de kapper, niet alleen dorpsnieuwtjes uitgewisseld, maar ook sterke verhalen ver teld. Vaak had ieder dorp wel zijn eigen expert op dat gebied, die urenlang over allerhande wonderbaarlijke gebeurtenis sen kon vertellen. Met de intre de van massamedia als radio en televisie is die vertelcultuur min of meer uitgestorven. De vertelavonden en - festivals van tegenwoordig zijn in feite een min of meer kunstmatige voortzetting van de oude ver halencultuur. In het Walcherse zijn vertel avonden een betrekkelijk nieuw verschijnsel. Voorheen luisterden Walcherse vertellers wel vaak bijeenkomsten van al lerlei verenigingen en dergelij ke op, maar volledige, avond vullende programma's waren zo goed als onbekend. In ande re delen van Zeeland, met name op Zuid-Beveland en in Zeeuwsch-Vlaanderen, be staat deze traditie al wat lan ger. Het jaarlijks terugkerende vertelfestival in Den Dullaert in Hulst is op dat gebied toon aangevend. Jan Zwemer uit Oostkapelle, een van de vertellers van 26 no vember in Souburg, heeft daar reeds enige malen mogen op treden. Zijn verhalenrepetoire bestaat uit Walcherse sprook jes en fabels. Een aantal van zijn verhalen zijn gebundeld in het boekje 'De sprookjes van Moedertje Jans en de faobels van Jodocus'. Adri Quaak uit Kruiningen kwam ooit in Noord-Afrika in aanraking met de oude vertelcultuur, die daar nog steeds bestaat. Op ba sis daarvan is hij verhalen gaan schrijven, die hij, geheel uit zijn hoofd, met verve weet voor te dragen. Izak Kwekkeboom baseert zijn verhalen op de oude tover- en spookverhalen, die bij hem vroeger op de ouderlijke boerderij in de buurt van Sint - Laurens werden ver teld. Ries de Visser, tenslotte, debuteert 26 november als ver halenverteller. Deze Souburger heeft op Walcheren een zekere reputatie hoog te houden als 'rienkoppasser' en sjeesjesrij- De Zeeuwse troubadour Engel Reinhoudt zorgt voor de muzikale omlijsting op de tweede Walcher se vertelavond. foto anton dingemanse der met een bijzonder vlotte babbel. Engel Reinhoudt, die de muziek zal verzorgen, is vooral bekend als Zeeuwse troubadour. Van hem ver scheen pas een nieuwe cd, 'Bèl, bèl, 't is toch vrêêd'. Hij baseert zijn muziek vaak op zaken uit de Zeeuwse plattelandscultuur. Kaarten voor de Tweede Wal cherse Vertelavond kosten 6, - en zijn te reserveren via tel. (0118) 47 17 85. De avond wordt gehouden in Gebouw De Zwaan, op de hoek van de Vlis- singsestraat en de Kromwege- singel in Oost - Souburg en be gint om 20.00 uur. GOES Enkele jaren nadat Luther zijn stellingen openbaar maakte en daarmee de hervormingsgezinde beweging op gang zette, kwamen de inwoners van de Zeeuwse eilanden al massaal naar geheime godsdien stige bijeenkomsten in Middelburg, Veere en Zierik- zee. Deze week promoveerde drs. C.M. Rooze-Stout- hamer uit Ellewoutsdijk in Amsterdam op het onder werp 'De hervorming in Zeeland'. De studie steunt op een zeer uitgebreid archiefonderzoek, waardoor een schat van nieuwe gegevens aan het licht is gekomen. Op glasheldere wijze geeft zij in het gelijknamige boek, dat deze week verschijnt bij De Koperen Tuin in Goes, een weergave van haar onderzoek. Maarten Luther, de hertog van Al va, koning Filips II zijn be langrijke historische figuren die we kennen uit de geschiedenis boeken. Zij hadden ook heel wat met Zeeland te maken en spelen in het boek 'Hervorming in Zee land' een belangrijke rol. Maar niet de hoofdrol, want die is weggelegd voor de Zeeuwen zelf die in aanraking kwamen met de 'nieuwe leer' en daar ieder op hun eigen manier op reageerden. Zeeland verkeerde in de zes tiende eeuw in een bijzondere positie. Dat kwam door de cen trale ligging van de Zeeuwse ei landen op een kruispunt van in ternationale handelsroutes, dichtbij Antwerpen, de grootste handelsstad van de Nederlan den. Het is daardoor niet vreemd dat hervormingsgezinde ge schriften er al vroeg bekend wa ren. Ook vonden er reeds enkele jaren na Luther's openbare op treden in het geheim godsdien stige bijeenkomsten plaats in de handelssteden Middelburg, Veere en Zierikzee. Kort na 1530 scheidden zich hier en daar groepen hervormingsge- zinden af van de katholieke kerk en om eigen gemeenten te stich ten. De dopers - de latere doops gezinden - keerden als eersten de oude kerk de rug toe. Dertig jaar later volgden de calvinisten. Bei de bewegingen hielden in het verborgene samenkomsten, want op het bijwonen van dit soort vergaderingen stond de dood straf. Maar strenge wetten konden de hervormingsbeweging niet te genhouden. Integendeel, zij groeide tegen de verdrukking in. In de zomer van het jaar 1566 traden de hervormden - de calvi nisten- op spectaculaire wijze naar buiten. Op Walcheren en Schouwen werden hagenpreken gehouden die duizenden toe hoorders trokken. En toen volg de de beeldenstorm waarbij zij in vele plaatsen op Walcheren kerkgebouwen in handen wisten te krijgen. Zij zouden van die kerken niet lang gebruik maken. De stedelij ke overheid herstelde de orde en de kerken kwamen weer in het bezit van de katholieken. Toch was er een bijzondere situatie ontstaan, want er hielden nu drie religies naast elkaar hun ere diensten: de katholieken in de stadskerken, de hervormden buiten de stadspoorten, in een schuur of pakhuis en de dopers in hun huissamenkomsten. In onze tijd is dat niets bijzonders, maar vier eeuwen geleden was het nieuw en ongehoord. De hervormden speelden een rol in het groeiend verzet tegen de Omwille van hun geloof werden mensen gemarteld en ter dood gebracht. Een van de gravures uit het boek 'De hervorming in Zeeland'. regeringspolitiek van de koning Filips II. Een van de doelen van de opstandige beweging in de Nederlanden was het zich mees ter maken van het Walcheren, want wie dat eiland in handen had, beheerste de scheepsvaart naar Antwerpen. Zeeuwse kerk raden waren betrokken bij het werven en provianderen van en kele honderden manschappen die een aanslag op het eiland moesten doen. Het plan mislukte doordat een spion het plan ver raadde. De regering sloeg terug: er werden troepen ingekwartierd in de Walcherse steden en aan de openbare uitoefening van de her vormde godsdienst kwam een einde. Ondertussen was de her tog van Alva met zijn leger in aantocht om de 'ketters en rebel len' te komen straffen. Dat be richt leidde ertoe dat kerken raadsleden, predikanten en vele anderen vluchtten. Uit de Mid delburg vertrok minstens 3.5 van de bevolking, meestal met Engeland als einddoel. Daar ont stonden vluchtelingenkerken, waar de ballingen de tijd af wachtten dat terugkeer naar het vaderland mogelijk ws. Dat mo ment was aangebroken toen in april 1572 Vlissingen en Veere zich voor de prins van Oranje verklaarden. Daarmee eindigt de eerste fase van de Zeeuwse hervormingsge schiedenis. Een kleurrijk verhaal over een roerige periode in de ge schiedenis met onvermoede as pecten. 'Hervorming in Zeeland' bevat een aantal bijlagen, onder andere een martelaarslijst van ruim 50 protestanten die tussen 1530 en 1572 omwille van hun geloofsovertuiging ter dood wer den gebracht. De auteur stelde ook een overzicht samen van de bestaande gemeenten vóór 1572 en een lijst van alle bekende her- vormingsgezinden met persoon lijke gegevens die tijdens het on derzoek aan het licht kwamen. „Het betoog is glashelder en op een boeiende wijze geschreven, zodat de resultaten van het on derzoek voor een breed publiek toegankelijk zijn", aldus prof.dr. C. Dekker, hoogleraar aan de Universiteit van Amsterdam over de studie waarop Clazien Rooze-Stouthamer uit Elle woutsdijk deze week promoveer de. Ook door andere hoogleraren werd haar lof toegezwaaid van wege haar proefschrift dat het resultaat is van zo'n twintig jaar werk. De maar liefst 600 bladzij den tellende uitgave ervan werd gerealiseerd door De Koperen Tuin in Goes. Op vrijdag 29 no vember houdt zij een lezing in de openbare bibliotheek in Goes. 'Hervorming in Zeeland, ca. 1520-1572', C.M. Rooze-Stoutha mer, De Koperen Tuin, Goes, 600 pag., geb. f 79.90. Clazien Rooze- Stouthamer houdt een lezing over de hervorming in Zeeland op vrijdag 29 november om 20.15 uur in de openbare bibliotheek Goes. Kaarten a f 5 - zijn vanaf heden verkrijgbaar bij openbare bibliotheek Goes (0113-213620) en boekhandel en uitgeverij De Koperen Tuin (0113-231072). De lezing wordt mede mogelijk door de Culturele Raad Goes en de provincie Zeeland. ADVERTENTIE Vervolg pagina 1. De bevolking van Borssele verzet zich meer op grond van emotio nele bezwaren. Na de kerncen trale en het tevergeefse verzet te gen de vestiging van Covra in het Sloegebied is de bunker de laat ste druppel. Die bunker, met bui tenmuren van twee meter dik, moet bestand zijn tegen overstro mingen, aardbevingen en neer stortende vliegtuigen. De opge werkte brandstofstaven, verpakt in glas, worden in stalen kokers in de bunker opgestapeld. De ko kers worden met het edelgas ar gon gevuld om roesten tegen te gaan. De warmte die de straling afgeeft wordt naar buiten afge voerd. Als bewaker van de kleinste maar meest rumoerige afvalberg in Nederland begrijpt Hans Codée eerlijk gezegd de commo tie rond zijn bedrijf niet. „Er spe len meer factoren mee dan alleen tegen de Covra zijn. Altijd is er die angst voor die rare straling, het is mysterieus, je ziet het niet. Het wordt gekoppeld aan kanker en atoombommen. Iedereen weet nog van Tjemobyl, daar wordt het probleem mee warm gehou den en dat vertroebelt de discus sie. Feiten worden niet nuchter naast elkaar gelegd om tot een gewogen oordeel te komen." Met de dosimeter in de hand laat hij de opslagruimten zien. Ruim 16.000 stalen vaten met ra dio-actief afval die ieder weer zijn verpakt in betonnen omhul sels, staan hier opgestapeld. En er is nog ruimte genoeg. Zoveel ruimte zelfs dat het vervallen materiaal, dus niet meer ra dio-actief afval, ook nog hier opgeslagen wordt. „We zouden het vervallen materiaal gewoon als regulier afval kunnen verwer ken, maar de samenleving is daar nog niet aan toe. Dus houden we het nog maar even hier", zegt Codée. „De veiligheidsnormen die de politiek stelt zijn niet ge baseerd op de feiten rond ra dio - actieve straling maar op de belevingswereld van de burger. Het is een wisselwerking tussen gevoelens in de maatschappij die schrikachtig reageert en dus stelt de politiek de nonnen heel hoog vast." Codée laat de de stralings meter zien die 0,001 mSv aan geeft. Ter vergelijking een rönt genfoto van de borstkas levert 0,1 milliSievert op. „Als je van ons terrein afgaat en de weg van het havenschap oprijdt gaat het stra lingsniveau omhoog", besluit Codée zijn rondleiding. De opslag bij Covra is een tijdelij ke oplossing totdat er een defini tieve berging, bij voorbeeld in zoutlagen onder de grond, is ge vonden. Daar mogen politiek en wetenschap zo'n honderd jaar over doen. Weer terug in zijn kan toor zegt Codée: „Voor de politiek is zo'n tussenoplossing heel ple zierig. Je kunt er altijd op terug komen. Met de Covra - oplossing doen we niets on omkeerbaars. Wel als je het onder de grond stopt en dichtstort met beton. Nu is die beslissing in Nederland ook niet echt nodig want er zo ver schrikkelijk weinig afval, dat het veel te duur is om het nu al onder de grond te stoppen. Het char mante van de Covra is dat wij moeten zorgen voor voldoende af val zodat het interessant wordt om ondergronds te gaan en door onderzoek er voor zorgen dat die oplossing er is. Die honderd jaar hebben we daar naast nodig om het geld bij elkaar te sparen. Als de dan levende mens zegt: 'tja, die loodsen staan er nog, we hebben een zak geld, we gebruiken dat om nieuwe loodsen neer te zetten en we zien over 100 jaar wel weer', dan is dat de beslissing van die generatie. De huidige genera tie is dan toch verantwoordelijk bezig geweest door het afval te verzamelen, te isoleren en te con troleren." Dat klinkt heel verantwoordelijk maar de Covra blijft een bedrijf dat kostendekkend moet opere ren. Door de afname van het gele verde afval, (8000 vaten in 1988 tegenover 4000 in 1995), verkeert het bedrijf al jaren in financiële nood. Eigenlijk zouden de tarie ven verdubbeld moeten worden maar de overheid is bang dat be drijven dan 'creatieve' oplossin gen voor hun radio-actieve goed jes verzinnen. Codée vindt dat de Covra geen partij is in de discussie van ra dio-actieve toepassingen en de wijze waarop het afval aangele verd wordt. Hij beroept zich op de acceptatieplicht: „Bedrijven leve ren hun afval aan in welke vorm dan ook. Daar hangen wij dan een prijskaartje aan. Wij adviseren slechts, de verantwoordlijkheid ligt bij de leverancier." Volgens de ZMF ziet die leverancier de nieuwe vergunning als een blanco cheque voor een ongelimiteerd aanbod. De milieu - organisatie vindt dat de grondslag van de ac ceptatieplicht ter discussie moet komen te staan op het moment dat bedrijven onvoldoende werk maken van preventie van hun ra dio - actief afval. Zo zag Hoechst Holland NV onlangs af van de bouw van een cotrell-verwer- kingsfabriek voor het reduceren van de hoeveelheid radioactief calcinaat. De hoeveelheid afval zou daarmee verminderd kunnen worden van 1000 ton tot een rest afval van 20 ton. Het afval gaat nu naar Covra. Codée erkent dat het bedrijf op twee benen hinkt. „Geen afval, geen inkomsten dat is duidelijk. Aan de andere kant moet er geen afval gemaakt wor den om Covra overeind te hou den." Het ministerie van Econo mische Zaken verwacht eind deze maand de definitieve beschikking klaar te hebben. 'Hervorming in Zeeland' (ca. 1530-1572) is een uitgave van boekhandel en uitgeverij De Koperen Tuin Gasthuisstraat 12-14 - 4461 JS Goes Tabel voor week van: 10-11 tot 17-11-96 week 46 Bijeen laarverOruik van: Hoon een streefverbrmk voor de afgelopen week van: En een lolaal streefverbruik sinds 30 oktober 1996 van: Bijeen jaarverbruik van. Hoorteen streefverbrui k voor de afgelopen week van: En een totaal streetverbruik sinds 30 oktober 1996 van: 800 26 42 2800 89 144 1000 32 52 3000 96 155 1200 38 61 3300 105 169 1400 45 72 3600 115 185 1600 51 82 3900 124 200 1800 57 92 4200 134 216 2000 64 103 4500 144 232 2200 70 113 5000 160 258 2400 77 124 6000 191 308 2600 83 134 I wekelijks slreetverbruik wordt Bepaald aan de hand van de gemiddelde etmaaltemperatuur en enkele andere gegevens.

Scheldebode | 1996 | | pagina 7