Vlissings koor is na dertig jaar nog steeds goed op stem Bunker beschermt tegen overstromingen Alle monturen voor f 50, PtARLE z Braakballen Seizoensopraiming 3a6ufl-e>^^S!Sü2^fi woensdag 20 novembec(f996 Flair dancing Sinterklaasmiddag bij Vereniging 'De zonnebloem' Zeeuwse Popdagen brengen uiteenlopende stromingen Open Dag opvang 'Hotel Dix' Jubileumconcert Papillon GROENKALENDER ELKE EEK HUIS AAN HUIS OP W A L C H E E N Feestelijk en veelzijdig jubileumconcert van de Ruyterstadsingers Vergunning opslag h o o g r a d i o - a c t i e f afval laat op zich wachten SCHOENEN KLEDING SPORT Greenpeace O O Live MUZIEK: Peter Peter en de Rest Solisten THEO V.D. GENUGTEN Verdrag HAARVERLENGING Alle mogelijke kleuren In Zeeland Bij PIERROT JE ZIET 'T VERSCHIL Ui IM UI Aanstaande ZONDAG 24 NOV. Vanaf 23.00 tot 3.00 uur Vrij entree Evenals andere jaren organiseert de Vlissingse afdeling van de Vereniging 'De Zonnebloem' een Sint Nicolaasmiddag voor zieken, gehandicapten en ouderen. De middag wordt gehou den op 23 november in het gebouw van het Zeeland College aan de Marconiweg 1 in Vlissingen.Dit jaar met medewerking van het Scheldeloodsenkoor. Het Duyitse loodsenkoor 'Knuhrhahnen' verzorgt een gastoptreden. Kaarten a 7,50 zijn morgen te verkrijgen in Bachten Reeede, Vredehoflaan 42 in Vlissingen van 13.00 tot 16.00uur en dagelijks bij mevrouw Geelhoed, tel. 467339. In het open jongerencentrum Midgard aan de Kuiperspoort 12 in Middelburg worden op vrijdag 22 en zaterdag 23 november de Zeeuwse Popdagen gehouden. In totaal zullen er zeven bands optreden. Zo speelt op de eerste avond van de popdagen de band 'Fiction Defen c/sE' uit Hulst. Geïnspireerd door mu ziek van de Smashing Pumpkins, Sonic Youth en een vleugje Deus heeft de band met het eigen werk en een duidelijk geluid een gevestigde positie binnen het popcircuit ingenomen. Vlijmscherpe teksten ondersteund door experimenteel gitaar spel kenmerken de muziek. In april volgend jaar staat Fiction Defen c/sE in het voorprogramma van 'Prodical Sons'. De popdagen worden op zaterdag afgesloten met de hardcore groep 'Crivits'. Muziek waar de energie er afspat. De band komt uit de Straight Edge-stroming maar de teksten gaan over oorlog, geloof en racisme. De muziek is hard, heftig, snel en strak. De andere bands die optreden zijn L.B. Basement Pro ject, E.M.O., de Uitverkorenen, Flux en Them Bones.Kaarten kosten 10 gulden per avond. Op vrijdag beginnen de optredens om 20.00uur, zaterdag om 21.00uur. Op zaterdag 23 november houdt 'Hotel Dix' aan de Dr. Otte- straat 105-107 in Vlissingen open dag. Hotel Dix verzorgt de aanvullende opvang van asielzoekers. Er zijn informatiestands van Vluchtelingewerk nederland, de wereldwinkel en landen van herkomst. Verder is er een kookcursus met allerlei lekker- lijke hapjes. Voor kinderen is er een kleurwedstrijd en schmin ken. Bezoekers van de open dag zijn vanaf 14.00uur welkom. Middelburg Musical- en operettegezelschap 'Groep Papil- Ion' presenteert op 30 november om 20 uur een groots opgezet jubileumconcert in de Stadsschouwburg aan het Molenwater. Musicalmuziek, operettemelodieën en opera-aria's staan op het programma. Het damessalonorkest Entr'act verleent haar medewerking. Kaarten kosten 20 gulden en zijn verkrijgbaar bij kunsthuis de 4 Windekes aan de Lange Delft en boetiek 'De Oesterschelp' aan de Gravenstraat, beide in Middelburg. L A N D S C H A P STICHTING HET ZEEUWSb Met huid en haar, zo verslinden uilen muizen. Deze kleine knaagdieren worden in hun geheel, met de kop naar voren in geslikt. Soms, zeker als het een vette muis is, kost het een uil enige moeite om z'n prooi snel weg te werken. De lange staart wil dan nog wel eens een' tijdje als lange tong uit de uilebek bungelen. Eenmaal in de maag beland, begint het vrij korte verteringsproces van de slachtoffers. Vrij kort, omdat een deel van de vangst onaangetast blijft. De botten, tanden en vacht blijven achter in de maag. Al na een paar uur worden de resten als braakballen uitgespuugd. De grijze, harige 'worstjes' liggen vaak onder de rust- of roestplaats van een uil. Wie van puzze len houdt en voor wie een vijf sterren puzzelboekje geen gehei men meer kent, moet zeker de moeite eens nemen zo'n bal eens uit te pluizen. Gewapend met een pincet kun je een compleet beeld krijgen van wat een uil die nacht heeft gevangen. Zelfs voor amateur anatomen is het al snel mogelijk om aan de hand van de gebleekte botjes de identiteit van de slachtoffers te ach terhalen. Zo blijkt de ransuil zich hoofdzakelijk te beperken tot veldmuizen. De bosuil heeft echter een iets gevarieerder menu. Naast veldmuizen, blijken bosuilen ook bosmuizen, vo gels, kikkers en zelfs wormen te verorberen. Bij nader onder zoek blijkt dit opvallende verschil in prooisamenstelling ver band te houden met de vangsttechniek. Een ransuil vliegt meestal doodstil laag over het open veld en slaat toe als hij iets in het gras ziet of hoort lopen. Zo'n overrompeling uit de lucht vereist uiteraard een enorm coördinatie vermogen, om met uit gestoken klauwen en de juiste snelheid toe te slaan. Een bosuil daarentegen gaat wat minder opportunistisch te werk en houdt wat meer van risicospreiding. Een bosuil wacht rustig op een tak in het bos, om zich bij de minste ritseling naar bene den te storten. Laat de muizenstand wat te wensen over, dan kan de bosuil zich in de winter wat gemakkelijker handhaven, door over te gaan op kleine vogels die in het bos zitten te dut ten. SCHELDEBODE Sinterklaas maakt komende zaterdag met een gevolg van maar liefst 80 Pieten zijn In tocht In Vlissingen. Engel Reinhoudt verzorgt de muzikale omlijsting van de tweede walcherse vertel avond op dinsdag 26 novem ber In Oost-Souburg. De hervormlngsgezinden In Zeeland waren niet bang uit gevallen. Hun geschiedenis Is nu geboekstaafd. VLISSINGEN - Speciaal ter gelegenheid van het dertigjarig bestaan van het koor 'De Ruy terstadsingers' heeft organist en componist Bram Beekman een achtstemmige versie ge componeerd van het Vlissingse lied bij utstek 'in een blauw ge ruite kiel'. Dit 'Ruyterstadlied' beleeft tijdens het jubileumcon cert van het koor op 23 novem ber in de Concert- en Gehoor-* zaal aan de Singelstraat in Mid delburg zijn première. Een an der hoogtepunt van het concert is de uitvoering van een selectie van melodieën uit 'The Phan tom of the Opera' met mede werking van Rob van der Meule en Mariëlle Vester, die beiden aan deze musical meewerkten. Het koor 'De Ruyterstadsin gers' wrd op 15 oktober 1966 opgericht onder de naam 'Tie nerkoor Jong Leven'. De eerste dirigent was Philip Fey, die aan de piano werd bijgestaan door Ab Lichtendahl. In juni 1974 nam de huidige dirigente, Riet Westerweele, het dirigeerstokje over en inmiddels dirigeert zij het koor alweer 22 jaar met veel succes. Dat de dirigente het koor aan De Ruyterstadsingers zich weet te binden, wordt wel bewezen door het feit dat een groot aantal van de circa 35 le den van het eerste uur jaren trouw bleven aan het tiener koor. Dat betekende dat na ver loop van een aantal jaren het koor van naam veranderde en voortaan 'De Ruyterstadsin gers' heette. Na dertig jaar is het koor nog springlèvend en telt momenteel zestig leden. Dirigente Riet Westerweele heeft in de loop der jaren niet alleen kans gezien om het koor springlevend te houden, ook wist ze het niveau steeds op een hoger plan te tillen. Ze volgde daarvoor tal van cursussen en 'drilde' haar koorleden op de wekelijkse repetitie-avonden in stemvorming, mondstand en ademhalingstechnieken. Daar door heeft het koor een bijzon der hoog peil bereikt, wat tot uiting komt bij deelname aan landelijke concoursen. Een van de vroegere Ruyterstadsingers, bariton Rob van der Muele, is op aanraden van de dirigente ook de muzikale kant opge gaan. Hij studeerde in 1994 af als docerend musicus aan het conservatorium in Tilburg, heeft een eigen lespraktijk als zangdocent, verleende solisti sche medewerking aan talloze oratorium- en operaconcerten en maakte deel uit van de cast van de succesvolle musical 'The Phantom of the Opera'. Daar zong hij onder andere met de sopraan Mariëlle Vester, die in 1986 aftudeerde als musicus so lozang aan het conservatorium van Arnhem. Zij maakte haar debuut bij het Koninklijk Bal let van Vlaanderen als under study in de gelijknameige musi cal. Kort daarna volgde een rol in 'Pol' van Herman van Veen en Erik van der Wurff en ver tolkte zij een hoofdrol in 'Ma rieke, een gezongen ballet' bij Introdans. Het is dus geen wonder dat Van der Meule en Vester tijdens het jubilemconcert optreden als so listen, onder meer in het slot nummer van het concert, een selectie uit 'The Phantom'. Ver der staan werken van klassieke componisten als Mozart, Men- delsohn-Bartholdy, Schubert en Fauré op het programma, maar ook popmuziek wordt niet vergeten, bijvoorbeeld in het nummer Morning has broken van Cat Stevens en de ever green 'Don't fence me in' van Cole Porter. Andere medewerkenden aan het feestconcert zijn het Strij kersensemble van de Zeeuwse Muziekschool Uit Middelburg en de sopraan Dienek Vermeu- len-Sanderse. Kaarten voor het jubileum concert kosten 12,50 (tot 13 jaar 7,50) en zijn in de voor verkoop verkrijgbaar bij Bikker Boeken in Vlissingen, John's Mannenmode in Oost-Souburg, Muziekcentrum Middelburg in Middelburg en telefonisch via 465344. VLISSINGEN-Sinds 1991 wordt op het industrieterrein Vlissin gen-Oost laag en middel ra dio-actief afval opgeslagen. Af val afkomstig van ziekenhuizen, onderzoeksinstellingen, indus trie en van de kernenergiecen trales in Borsele en Dodewaard. De Centrale Organisatie Voor Radio - actief Afval (Covra) slaat dit afval op in loodsen totdat er een definitieve oplossing voor het afvalprobleem komt. Bij voorbeeld opslag onder de grond. Nu ligt er dus een aanvraag om die vergunning in de Kernener giewet te wijzigen, zodat de Covra ook het hoogradioactieve KSA kan opslaan. De brandstof waar de Neder landse kernenergiecentrales op draaien is licht verrijkt ura nium. De opwerking van opge brande kembrandstofstaven gebeurt in opwerkingsfabrie ken in het Engelse Sellafield en in Cap la Haque in Frank- rijk.Tijdens het opwerkings- proces wordt het in de keme- AD VERTE NTIES geef dit jaar met de feestdagen een blijvend geschenk voor jarenlang kijkplezier geef een portret door theo gemaakt dan geeft u kwaliteit maak nu een afspraak dan staat u straks niet met lege handen UW PORTRETTHEO MAAKT TI FOTOSTUDIO Vrijlandstraat 75 Middelburg Winkelcentrum Dauwendaele Tel.: 0118-640317 nergiecentrale gevormde pluto nium en het niet gebruikte ur- nanium van het afval geschei den. Een deel van de grote hoe veelheid afval die overblijft vormt het KSA. Alle stoffen die bij de opwerking vrijkomen zijn eigendom van de kerncentrales en moeten terug naar het land van herkomst. De eerste trans porten vanuit Frankrijk wor den in 2001 verwacht. Dan moet ook de bunker op het ter rein van de Covra klaar zijn. Logistiek gezien lijkt alles op elkaar aan te sluiten, toch is er een nijpend probleem voor de oplag van opgewerkte brand stofstaven van de onderzoeks reactor in Petten. De opslagmo gelijkheden van deze kernreac tor zijn vol en afvoer is dus noodzakelijk. Het hoogverrijkte uranium dat hier als brandstof dient wordt geleverd door de Verenigde Staten. In het verdrag dat met de Europ'ese Commissie werd gesloten eisten de VS dat het af val weer terugkomt naar hun land om te voorkomen dat het afgescheiden plutonium, ge schikt voor kernbommen, in verkeerde handen komt. Dat verdrag kwam onder druk te staan omdat bij de onderhande lingen voor een nieuw verdrag, dat in zou moeten gaan op 1 ja nuari van dit jaar, de V.S. met een nieuwe eis kwamen: het af val wordt alleen teruggenomen wanneer de onderzoeksreactor in Petten omschakelt van hoog- naar laagverrijkt ura nium. Dit tegen de zin van de Europese Commissie, eigenaar van de kernreactor. Ondertus sen wil Petten verdere onder handelingen niet afwachten en zoekt heil bij de Covra om het Bij de Covra staan ruim zestienduizend vaten met radio-actief afval opgeslagen. FOTO ARCHIEF ZWN WEEKBLADEN afval in 1998 daar op te slaan. Omdat de bunker dan nog niet klaar is wordt het hoogradioac tieve afval opgeslagen in lood sen voor laag en middelactief afval. De dorpsraad van Bors- sele en milieu - organsaties wil len dit tegenhouden, maar heb ben verschillende motieven daarvoor. De Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) vreest voor de veiligheid, wanneer het KSA in daarvoor niet bedoelde loodsen wordt opgeborgen. Covra - directeur H. Codée weerlegt die kritiek: „Als je dit soort materialen gaat vervoeren moet het tijdens het transport net zo veilig zijn als bij opslag. De veiligheid zit dus in de sta len transportverpakkingen en niet in het gebouw. We zouden het ook in die verpakkingen buiten kunnen laten staan. Dat vonden we niet zo netjes dus kiezen we ervoor het afval in de verpakkingen in de loods neer te zetten. Als de bunker klaar is wordt het materiaal uit de ver pakkingen gehaald en opgesla gen in de bunker." Greenpeace tekende bezwaar aan om de Ne derlandse overheid onder druk te zetten. De milieu - organisa tie vindt dat de regering binnen de Europese Commissie moet pleiten voor omschakeling van hoog naar laagverrijkt uranium van de kernreactor in Petten. Lees verder op pagina 7 ADVERTENTIE Kijk kabel-t.v. t.t. 213. Maximaal van 15 nov. lot 15 dec. OPTICIENS Bij aankoop van een complete bril. Niet in combinatie met andere aanbiedingen. Lange Zelke 20 Vlissingen Telefoon (0118) 41 00 64 KWALITEIT GULDENS VOORDEEL Meer dan 160 winkels. Kijk in de Gouden Gids. Ui Een paar dagen geleden viel bij mij, net als op duizen den andere adressen, een brief op de mat die schijn baar van EPZ, onze energieleverancier kwam. In het schrijven stond ondermeer: 'Het bedrijf zorgt ervoor dat we iedere dag kunnen ge nieten van warm water en een behaaglijke woonomge ving. EPZ Borssele produceert op een zorgvuldige en veilige manier kernenergie voor Zuid-Nederland en daar zijn ze trots op. In het jaar 2004 sluit de kerncen trale en tot die tijd kunnen we nog profiteren van ech te Borssele-energie. Daarna maakt de brief melding van de recycling van radioactief afval van de kerncentrale. Dit proces heet opwerking en gebeurt in het Franse Cap de la Hague. Eén keer per maand rijdt een vrachtauto.met dat afval door onze regio op weg naar Frankrijk. Er is berekend dat bij een ernstig ongeval er twee directe slachtoffers zullen vallen en dertig op langere termijn. De brief is ondertekend door drs. A.Toom (lees atoom) gevolgd door de mededeling dat de brief niet van EPZ komt, maar van Greenpeace en dat het bedoeld is als een waarschuwing voor de gevaren van opioerking en ra dioactieve transporten. Dezè brief heeft heel wat reac ties losgemaakt. Greenpeace heeft het niet nodig om zo op andermans naam actie te'voeren; ze staan immers bij een groot publiek positief bekend. Met de actie door middel van de nep EPZ-brief heeft Greenpeace naast de pot gepiest en dat betekent op zijn beurt een vorm van ongewenste milieuvervuiling. ~Maar het doel dat altijd de middelen heiligt is toch maar mooi bereikt; Zeeland is weer eens wakker geschud. Cameleon.

Scheldebode | 1996 | | pagina 1