Suzuki Baleno Wagon biedt bijzonder alternatief UNIVERSELE AUTOBEDRIJVEN WALCHEREN Bovag-bedrijven met topservice Amommt Het huidige type was goed voor 25 procent van de totaalverkoop AutoRAI vormt decor wereldpremière 5-serie touring Halend Wagon 1.8 GTX (met automaat), ruimte verpakt n een fraai jasje Voor: uitlaten, banden, accu's, schok dempers enz. enz. naar de UNIVERSELE AUTOBEDRIJVEN WALCHEREN S Luxueus Ruimte Interieur Resumé Laadvloer aadruimte tand a i uduitrusting O I J Het marktsegment van wat vroeger enigszins oneerbiedig 'vrachtkeesjes' werd genoemd, de markt van de station- Wagons derhalve, is danig in beroering. Het grote publiek lijkt niet genoeg te kunnen krijgen van ruimte in de auto. Het marktaandeel stationcars groeit dan ook gestaag en aan die groei lijkt nog geen einde te zijn gekomen. Dat gegeven blijft natuurlijk niet alleen in Europa bekend maar dringt ook (ver) overzee door bij de fabrikanten van automobielen. Logisch dus dat je steeds meer producen ten ziet die hun autop's in elk geval ook als stationWagon gaan leveren. Zö'n fabrikant is ook Suzuki die enige tijd geleden alweer met de Baleno op de markt kwam. The most giant Suzuki kreeg er onlangs een stationcarbroertje bij. Wij reden met de meest luxueuze variant, de 1.8 GTX met automaat en raakten danig enthousiast. Is de vormgeving van de Baleno al niet onaardig om te zien, goed hij heeft iets weg van een daihatsu Charade maar daar is ook zeker niks mis mee, de koets van de Ba leno Wagon ziet er al zeker even goed uit. Ook die maakt echter een niet helemaal originele indruk wat ongetwij feld berust op toeval omdat de ontwerpstadia toch fors wat tijd in beslag nemen. Maar enige overeenskomst met bijvoorbeeld een Renault Laguna wordt door mensen toch wel gezien, heb ik in de praktijk gemerkt. Hoe het ook zij, de Suzuki Baleno heeft een aangenaam ogende carrosserie en daar zal hij ongetwijfeld mee sco ren. De introductie van dit model trekt zelfs de hele ver koop van de Baleno omhoog, vertelde een zegsman van Suzuki-importeur Nimag mij desgevraagd. Natuurlijk is de Wagon wat langer dan een van de ande re Baleno's. Toch is het grote lengteverschil optisch be drog want het scheelt maar vijftien centirrteter. Het lijkt echter onmiskenbaar meer. Suzuki heeft getracht aan de Wagon een wat luxueus tint je mee te geven en dat is ook wel aardig gelukt. De tijd dat dit soort wagens alleen voor zware vrachten werd ge bruikt ligt definitief achter ons. Veel meer is een Wagon tegenwoordig een luxueus vervoermiddel met meer (en variabele) ruimtemogelijkheden. Maar goed. ten opzichte van de gewone Baleno heeft de ze Wagon bijvoorbeeld zaken als een verchroomde lijst langs de achterruit en stootstrips langs de zijkant van de wagen. De 1.8 liter GTX (het beschikbare model) heeft zelfs zijskirts en spoilers overal waar je maar kijkt. Of dat nu juist een ver betering is valt aan eenieder zelf te beoorde len. De achterpoort van de Baleno Wagon opent zich tot aan de bumper wat een lage tildrempel tot gevolg heeft. Prima voor el kaar dus. Die ruimte meet met opgeklapte ach terbankleuning bijna 380 liter en wanneer meer ruimte nodig is zelfs bijna 1400 liter. In dat ge val kunnen geen achterpassagiers meer meereizen. Anderzijds is het zo dat die ach terbankleuning in twee ongelij ke delen neer klapbaar is waardoor een variabel ruimte-aanbod ontstaat. Dat ge geven wordt nog versterkt doordat Suzuki een dubbele bodem heeft ontwikkeld in de auto waarin in vijf compar timenten nog allerhande kleine spulletjes kunnen wor den opgeborgen. Elke Wagon van Suzuki heeft standaard dakrails tot zijn beschikking die mogen worden beladen tot een gewicht van 75 kilogram. Wie een caravan of trailer te trekken heeft kan dat met de Baleno Wagon doen tot een gewicht van 1200 kilogram. De Baleno Wagon heeft dus tal van mogelijkheden voor de toch wel verwende automobilist. De Wagon ziet er binnenin eigenlijk net zo uit als de Suzuki Baleno Wagon, the most giant Suzuki. hatchback en de sedan. De stoelen zitten redelijk, zijn wat vlak wellicht maar de Baleno is dan ook geen racer. Des te opmerkelijker is het dat Suzuki op het duurste model, (het geteste dus...) een zeer geavanceerd schok dempersysteem heeft gemonteerd dat zelfs een heuse, en werkelijk spijkerharde, sportstand kent. Wie het sys teem. door middel van een keuzeknop, in de automati sche stand zet rijdt zeer comfortabel en meer heb je in de Baleno eigenlijk niet nodig, dunkt me. Het instrumentenpaneel biedt voldoende met onder meer een toerenteller en een digitaal klokje. Het oogt wat grijs allemaal maar het schijnt toch moeilijk te zijn voor fabrikanten om juist daar iets op te- verzinnen. Ruimte is ook in het passagierscompartiment in voldoen de mate aanwezig in elk geval. Je zit lekker comfortabel en niet echt naast elkaar gepropt. De instap is tamelijk gemakkelijk al zijn de portieren niet al te groot. De Baleno Wagon laat zich met de 1.8 liter mo tor goed combineren met de viertraps auto maat die Suzuki in de aanbieding heeft. De mo tor is krachtig .genoeg om zich door de auto maat wat vermogen te laten afsnoepen. Traag wordt hij er niet door, zeker niet wanneer de bak in de 'power-stand' wordt gezet. Hij scha kelt dan eerder terug maar maakt dan helaas ook flink wat geluid. Over prestaties heb je dan zeker niet meer te klagen al knaagt de automa tische bak wel sterk aan de topsnelheid die ten opzichte van de handgeschakelde versie met maar liefst 17 kilometer wordt gereduceerd, een opmerkelijk verlies. Daar staat overigens tegenover dat het rijden met de automaat volstrekt probleemloos gaat. Een kind zou je, bij wijze van spreken, nog zo achter het stuur van de Baleno automaat zet ten. Er kan weinig mis. Op de weg is de Baleno Wagon een gemakke lijk te hanteren auto. Zijn carrosserie is gemak kelijk te overzien wat inparkeren tot een duitje van een cent maakt. De wegligging is gewoon weg goed te noemen. AI met al is de Suzuki Baleno Wagon een ple zierig alternatief voor diegenen die eens wat anders wil len proberen dan de doorsnee stationwagon. Met de Ba leno kom je prima voor de dag, hij rijdt lekker en je hebt voor niet al te veel geld een goed uitgeruste wagen. De 1.8 liter GTX versie met automaat staat in de prijslijst voor 38.095 gulden inclusief alle boven genoemde extra's. Dat bedrag valt eigenlijk wel mee omdat de auto zo compleet is uitgerust en plezierig rijdt. Bovendien geeft ook Suzuki drie jaar garantie op de auto af en staan japanse auto's sowieso te boek als betrouwbaar. Die drie jaar zult u dus waarschijnlijk niet zo nodig hebben. Maar je weet maar nooit en dan is het plezierig als het erbij zit. Suzuki is met de Baleno in ieder geval weer een stuk vol- wassener geworden. De eerste indrukken voor de AutoRAI in februari volgend jaar werpen hun scha duw al vooruit. Langzaamaan beginnen op de redacties van autobladen de nieuwtjes over wereld en Europese primeurs binnen te stromen. Zo ook van BMW dat Amsterdam heeft uitgekozen voor de wereldprimeur van de touringserie van de Vijf. Het Beierse merk noemt haar stationcarmodellen al sinds jaar en dag touring en voor de Vijfserie is dat al niet anders. De foto's laten alvast een geweldig geslaagd ontwerp zien. De sedan is overigens ook niet te versmaden. Wordt de wereldprimeur aan Amsterdam gegund, het is niet mogelijk voor BMW om dezelfde maand de touringserie nog in de showrooms te hebben. Daarvoorwordt het toch maart. Er zit eigenlijk dus nog betrekkeijk weinig tijd tussen. In eerste instantie zullen de 528i touring en de 525 tds touring hun stijlvolle opwachting maken. Deze ty pen worden op de voet gevolgd door de 520i, de 523i, en de 540i touringmodellen. Geen stakkertjes derhalve maar dat geldt eigenlijk voor geen een BMW. De fiieuwe touringtypen hebben een ruime, vlakke laadvloer waarvoor een volledig nieuwe achterasconstructie is bedacht. Het bijzondere aan dit geheel is dat de schok dempers praktisch horizontaal liggen. Ook heel bijzonder is de constructie van de achterdeur. De ruit is door middel van een scharnier aan de klep bevestigd en kan onafhankelijk worden geopend en gesloten. De achterdeur heeft een electrisch bekrachtiging waardoor hij niet hoeft te worden dichtgeklapt. Een lichte druk tegen het portier is voldoende en de electromotor doet de rest. De laadruimte heeft weer een .soort kelder (afsluitbaar) waarin nog tal van kleine spulletjes worden bewaard. Als optie is zelfs een uitschuifbaren laadvloer beschikbaar waardoor laden en lossen nog wordt vergemakkelijkt. De touringtypen zullen in Nederland worden voorzien van een achteras-niveaurege- lijk met luchtvering. Daardoor blijft de hoogte van de auto ten opziqhte van het weg dek. Steeds meer luxe merken gaan op dit punt voortrekker op dit gebied Citroen ach terna. Het spreekt voor zichzelf dat de'nieuwe touring mét tenminste zoveel accessoires wordt uitgerust als vergelijkbare sedanversies. Daaronder vallen dan bijvoorbeeld side-bags, ABS en een automatisch stabiliteits- en tractiecontroleprogramma. De prijzen voor de verschillende touringmodellen zijn voor Nederland nog niet vastgesteld. BMW heeft hoge verwachtingen van de 5-serie touring. Van het vorige model werd (gemeten naar het totale aantal verkopen van de 5-serie) 25 procent als touring verkocht. De 5-serie touring van BMW ziel er patent uit.

Scheldebode | 1996 | | pagina 15