Informatie en de spelregels: Kerstkaartenactie bij Bruna's Boekhandels GEKNIPT VOOR DE KERST: LOEK Qn BOEKHANDEL GEYSEN Wonen in de stad Prachtige prijzen voor de mooiste, leukste of origineelste kaart ^^rends 96 Dit en nog veel meer in de winkels van: Lange Delft 29 Middelburg Tel. 0118-613736 Walstraat 101 Vlissingen tel. 0118-412029 SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 13 NOVEMBER 1996 308 MIDDELBURG De dagen korten, de herfststormen razen langs de kust en 's morgens vroeg is het al aardig fris. Kortom, de donkere dagen voor Kerst breken aan. Het wordt tijd om aan kerstkaarten te denken. Zeker wie graag een persoonlijke wens verstuurt, zal in deze dagen in gedachten al wel eens bezig zijn met het ontwerp van een originele kaart. Allerlei technieken staan de creatieve geest daarbij terzijde, zoals embossing, per- gamano en stempel-blocks. Heel populair is de laatste jaren het werken met stofjes op kerstkaarten, waarbij een verrassend drie-dimensionaal effect ontstaat. De computer is ook een han dig hulpmiddel om een mooie kaart te ontwerpen. Bruna Boekhandel Geysen aan de Walstraat 101-103 in Vlissingen en Bruna-Loek's Boekhandel aan de Lange Delft 39 in Middelburg houden in samenwerking met de Scheldebode een kerstkaartenactie. Wie de mooiste, leukste of origineelste kerstkaart maakt, kan deze bij een van beide Bruna boekhandels inleveren en daarmee in aan merking komen voor een van de prachtige prijzen. De hoofdprijs is het driedelige grote Van Dale woordenboek in de nieuwe spelling, de tweede prijs een complete bureauset en de derde prijs een prachtige Parker pennenset. Wilt u meedoen aan deze feestelijke kerstkaartenactie? Dan kunt u tot uiterlijk zater dag 14 december 17.00 uur uw zelfontworpen kerstkaart inleveren bij een van de Bruna Boekhandels. De kaarten worden tentoongesteld in de winkel. Een deskundige jury buigt zich vervolgens over de moeilijke taak om de winnende kaarten uit te kiezen. Natuurlijk kunt u voor kaarten, papier, materialen en zelfs een speciaal computerprogramma om kerstkaarten te ontwerpen, terecht bij de zaken van Bruna in Middelburg en Vlissingen. De prijsuitreiking vindt plaats op woensdag 18 december bij Bruna's Boekhandel in Vlissingen. De winnaars gaan uiteraard op de foto. Deze foto en de uitslag van de wedstrijd vindt u op 23 december in de kersteditie van de Scheldebode. Ook een foto van de winnende kaart krijgt een mooie plek in de kerstkrant. De inzendingen blijven eigendom van Bruna en over de uitslag kan niet worden gecorrespondeerd. pass®-* foppen 5.9 5 Snijmat met hobbymes A5, 5 mm5.95 Groot. 6 De*"** Dubbele kaarten rood, wit, groen of ivoor a 25 stuks3.95 Tevens diverse kerststempels en stempelkussens O N i de aT\o»*aar*etX good en >er me* - teUen-;^e»oPPen ^rSlP°"^oorvan s\e Ker**P° s ftesort 6 des 9.9s 2 VioeVp°nsen 5.95 tre 28 Op 1 januari 1997 gaan de financiële gevolgen van de nieuwe wet Waardering Onroerende Zaken (WOZ) spreken. De nieuwe wet, die al sinds 1995 van kracht is, is bedoeld om een uniforme waardering van onroerende zaken zoals huizen, kantoorpanden en dergelijke, te verkrijgen. De nieuwe waardebepaling van de woning wordt straks het uitgangspunt voor de berekening van de onroeremgoedbelasti namennet huurwaard forfait. Gevolg is dat menig woningbe zitter otf (veel) hoger ff lasten wordt getrakteerd. van de fiscus met huurwaardeforfait ~x Ti om Tot nu toe geeft dejfuizenbezitter zelf aan de fiscus op hoeveel pjn of haar huis waard is. Aan de hand daarvanen een keurig lijstje van de fis- ligenaar het huurwaardeforfait. HeNwuw^rdeforfait is het bedrag dat bij het inkomen moet worden opgeteld als je een eigen huis hebt. Des te meer het huis waard is, hoe hoger het huurwaardeforfait. De meeste huisei genaren zijn dan ook geneigd om voor de fis cus de waarde van hun pand aan de lage kant te schatten. De belastingdienst weet dat wel, maar kan niet aantonen dat er iets mis is. Aan mogelijkheid te sjoemelen maakt de WOZ een einde. Voor taan bepaalt de overheid in de persoon van ge meentetaxateurs eens per vier jaar hoeveel een huis waard is. De gemeente geeft die cijfers aan de belastingdienst door. In het verleden vond zo'n taxatie ook wel plaats, maar over een veel langere periode. De waarde van het huis kon in die tussentijd be hoorlijk omhooggaan, terwijl het be drag voor de belasting bij het oude bleef. De door de gemeentelijke taxateurs vastgestelde waarde vormt vanaf 1 januari 1997 de basis voor de berekening van het huurwaardeforfait en van de gemeentelijke onroerendgoedbelasting. De Vereniging Eigen Huis schat dat ongeveer 750.000 huishoudens een forse verhoging van het huurwaardeforfait op hun bord krijgen en dus meer inkomstenbelasting moeten gaan be talen. Eigen Huis komt met een raming van ge middeld 700 gulden per jaar belastingverhoging. Er kleeft nog een onaangenaam aspect aan de nieuwe wet: eventuele vermogensbelasting. De nieuwe wet schrijft voor dat de taxateurs bij hun waardering de markt moeten volgen. Gezien de enorme stijging van de huizenprijzen in de af gelopen vijf jaren, zullen velen de ogen uitwrijven bij het zien van de nieuwe taxatieprijs. Behalve met extra inkomsten belasting vanwege het huurwaardeforfait is het niet denkbeeldig dat sommigen te maken krij gen met een aanslag in de vermogensbelasting. Vooral ouderen met een spaarpotje die al lange tijd hetzelfde huis bewonen en geen hypotheek meer op hun woning hebben, zouden wel eens in de gevarenzone terecht kunnen komen. C/XTU '■is: ':;i:^'Ss:i'- Hoewel Internet en mobiele telefonie de mogelijkheden vergroten om de ander op ie- gen vertdde dat dit woningen veel ge- der gewenst moment te spreken, wil je na het werk toch geen uren op weg zim naar huis. Comfortabele en makkelijk te onderhouden huizen, bij het station, of in de buurt van het werk zijn dan trendsetters. Mensen zoals Pieter en Ellen van der Pieter (29), vertegenwoordiger voor een auto matiseringsbedrijf en Ellen (26), secretaresse op de PR-afdeling van een grootwinkelbedrijf, wer ken allebei in een grote provinciestad. Wonen willen ze er niet. Pasgetrouwd, tweeverdieners, geen kinderen: het plattelandsleven trok en ze huurden een deel van een boerderij in een klein dorp. "Een aardig dorp maar wel een uur rijden van het werk, de vrienden en het cafc', zegt El len nu. Na een paar jaar buitenleven houden ze het dan ook voor gezien. Over enige tijd hopen ze een rkeur dicht bij ral bij jonge eigen huis te betrekken in hun beider geboorte plaats, een middelgrote gemeente waar alle voorzieningen aanwezig zija En de vrienden club. Een appartement op korte rijafstand van hun werkkring. Een van de vrienden wees Pieter en Ellen op de stadsvernieuwingsplannen van de gemeente. Een grote oude fabriek wordt omgebouwd tot nieuwe appartementen. Het complex staat niet te ver van het centrum en dicht bij het station. De makelaar die Pieter en Ellen om advies vroe- vraagd zijn. Wonen in de stad is de trend. Met de lage hypotheekrente van dit moment moest het toch mogelijk zijn om te kopen, dachten El len en Pieter. Bovendien tellen voor het verkrij- ;en van de hypotheek beide inkomens mee. Enthousiast Het plan biedt ruimte aan tien appartementen in de sociale woningbouw en 32 vrije sectorap partementen. De koopprijs van de vrije sector appartementen variëert van 160.000 tot 350.000 gulden vrij op naam (von). Al bij het eerste bezoek reageerden ze enthou siast op de speelse indeling van de apparte menten. Ellen vroeg zich wel af of ze geluids overlast zouden hebben van de treinen in de onmiddellijke omgeving van het gebouw. Vol gens de makelaar is dat zeker niet het geval bij Toen de beslissing om een huis te kopen was genomen, oriënteerden Pieter en Ellen zich bij de makelaar. de vier-kamerappartementen die aan de achter- glas uitgevoerd en de muren worden voorzien kant zijn gesitueerd en die vrij uitzicht hebben van de nieuwste isolatiematerialen. Wonen in de over het kanaal. Alle ramen worden in dubbel stad is nu eenmaal anders dan in een kleine dorpsgemeente. Ellen en Pieter vinden dat de woning voldoende ruimte biedt wanneer ze over een paar jaar eventueel aan kinderen wil len beginnen. Het appartement kost hen de eerste jaren niets aan onderhoud. Bij het kopen van een oudere- bestaande- woning kunnen die kosten nog wel eens hoog oplopen. De makelaar vindt het voor Pieter en Ellen ook van belang dat de appartementen door hun bouw en lig ging in de toekomst nog goed in de markt zullen liggen. Na alle voors en tegens nog eens op een rijtje te hebben gezet, hebben Pieter en Ellen de knoop doorgehakt. Het is een vier-kamerwoning geworden aan de achterkant van het complex, dicht bij de binnenstad en toch een beetje bui ten'.

Scheldebode | 1996 | | pagina 8