SCHELDEBODE Paardrijden voor gehandicapten tijdens 18e indoor zeeland in de zeelandhallen 'De Tramlijn die Verlangen heet' is hedendaags en spraakmakend theater Kerstpakket voor uitgezonden militairen op vredesmissie Extra aandacht voor drugs veldrit in Vlissingen Middelburgse tennissers beleven vuurdoop in landelijke indoorcompetitie 1 1 ET W ETEN WAAR D Aangespannen rijden Een avondje uit ZEELAND De wet boeten en maatregelen treedt voor de AOW/Anw in werking op 1 oktober 1996. Voor de AKW is deze wet reeds op 1 augustus 1996 in werking getreden. Deze wet brengt een aantal consequenties met zich mee voor wat betreft het tijdig doorgeven van wijzigingen dan wel het tijdig terugstu ren van door ons gevraagde informatie. Ingeval een wijziging niet of te laat wordt doorgegeven en een en ander leidt tot een te- veeibetaling, wordt een boete opgelegd van minimaal 300,00. Indien door ons gevraagde informatie niet of niet binnen de daarvoor gestelde termijn wordt teruggestuurd leidt dit tot het opleggen van een maatregel van 50,00. Ik heb onlangs spontaan een wijzigingsformulier ontvangen. Ik ben twee jaar geleden verhuisd. Moet ik dat nu doorgeven mid dels dit formulier? Het wijzigingsformulier heeft betrekking op wijzigingen in de toekomst dan wel op wijzigingen waarvan u de SVB nog niet op de hoogte hebt gesteld. Indien zich een wijziging voordoet die kan leiden tot een verhoging dan wel een verlaging van uw pen sioen moet u dit binnen 14 dagen aan ons mededelen. U kunt hiervoor gebruik maken van het u toegezonden wijzigingsformu lier. Mijn vrouw is jonger dan 65 jaar en geniet inkomsten. In verband daarmee wordt mijn toeslag gekort. Moet ik nu elke wijziging in dit inkomen melden Geringe inkomenswijzigingen (bijvoorbeeld 1% loonsverhoging) hoeft u niet door te geven. Deze worden elk jaar door het verstu ren van het inkomensopgaveformulier ondervangen. Betreffen het echter grote inkomensverschillen (bijvoorbeeld uw partner gaat meerdere uren per week werken) dan kunt u gebruik maken van het u toegezonden wijzigingsformulier. Vlak voor mijn vakantie heb ik van u een brief ontvangen met het verzoek deze binnen vier weken terug te sturen. Ik ben nu pas te rug van vakantie en die vier weken zijn inmiddels voorbij. Er wordt nu toch hoop ik geen maatregel op mij toegepast? Het feit dat u op vakantie bent geweest is in de regel geen excu sabele reden voor het niet tijdig terugsturen van het formulier. Er wordt derhalve 50,00 op uw pensioen ingehouden. Wat is dan wel een excusabele reden? Een excusabele reden kan bijvoorbeeld zijn een onverwachte op name in een ziekenhuis voor een zware medische ingreep. Wij gaan er dan van uit dat u uw zaken niet tijdig hebt kunnen rege len. In de meeste gevallen wordt echter van u verwacht dat u bij afwezigheid uw zaken door iemand anders laat behartigen. Ik ben het helemaal niet eens met deze wet boeten en maatrege len. Nederland is toch een verzorgingsstaat wat inhoudt dat zij haar onderdanen sociale zekerheden moet bieden. Dat is toch een recht? Tot op heden is de staat altijd haar verplichtingen ten aanzien van haar onderdanen nagekomen. Zij probeert haar taak van verzorgingsstaat zo zorgvuldig mogelijk uit te voeren. Tegenover het recht van de burger op sociale zekerheid staat echter de plicht ervoor te zorgen dat de overheid haar taak optimaal kan uitvoeren. Deze plicht bestond ook al voor het inwerking treden van deze wet. Indien de burger zijn plicht tegenover de staat na komt is er niets te vrezen. Mocht het echter zo zijn dat de burger zijn plicht niet of niet tijdig nakomt, heeft de overheid thans de mogelijkheid dit nalaten te sanctioneren. Voor overige vragen over de Algemene Ouderdomswet (AOW), de Algemene Kinderbijslagwet (AKW) of de Algemene Nabe staandenwet (Anw), kunt u terecht bij het districtskantoor van de Sociale Verzekeringsbank (SVB) of één van de spreekuren van de SVB in de regio. Het districtskantoor Middelburg is gelegen aan de Segeerssingel 10 te Middelburg en er worden spreekuren gehouden in Goes, St. Maartensdijk, Temeuzen, Zierikzee en Oostburg. Voor meer in formatie kunt u ons uiteraard ook bellen op tel.nr. (0118) 691100. Wij zijn op werkdagen geopend van 8.00 uur tot 17.00 uur. GOES - Tijdens de komende kerstdagen bevinden zich onge veer 2000 Nederlandse militairen in het buitenland om vrede staken te verrichten in crisis - en oorlogsgebieden. Zij verdie nen steun en medeleven. Het Protestants Interkerkelijk Thuisfront steunt alle uitgezon den militairen in de vorm van het versturen van kerstpakket ten. Een bijdrage daarvoor is natuurlijk zeer welkom op giro 241 van Stichting PIT te Rijswijk. Ook het sturen van een kerstkaart wordt zeer gewaardeerd. Vele afzenders hebben in voorgaande jaren een brief of een kaart terug ontvangen. Wie mee wil doen wordt verzocht tot uiterlijk 12 december een normaal gefrankeerde kerstkaart te doen toekomen aan: Militair op vredesmissie, per adres Stich ting PIT, Geestbrugweg 91, 2281 CH Rijswijk. Het PIT-bureau zorgt er dan voor dat alle kaarten tijdig en goed terecht ko men. GOES - Jongeren Advies en Informatie bureaus besteden de ze maand op diverse plaatsen in Zeeland extra aandacht aan het thema Drugs. Het JAIB in Goes is geopend van maandag tot en met vrijdag van 11.00 tot 17.00 uur en op donderdag avond van 19.00 tot 21.00 uur. Verslaafden of anderen die zich zorgen maken kunnen daar langs komen om een praatje te ma ken. Tevens worden folders en brochures verstrekt. Wat onschuldig begint met af en toe eens een pilletje of een blowtje kan .na verloop van tijd uitgroeien tot een verslaving. Onder andere het JAIB wil daarbij meehelpen om daar paal en perk aan te stellen. VLISSINGEN - Op het Speelstadterrein in Vlissingen wordt op zaterdag 16 november de vierde wedstrijd verreden in de Zeeuwse ATB/veldrit competitie. Start en finish zijn op de Bossenburgweg. De renners kunnen inschrijven in de kantine van de voetbal vereniging Vlissingen aan de Irislaan. Kleedgelegenheid is er in de kleedlokalen achter het clubhuis van W Zeeland Sport op het Baskenburgplein. Het programma wordt om 13.00 uur geopend met de veldrit over 50 minuten voor amateurs, profs, cyclosportieven, trim mers en recreanten. Twee minuten later komen in actie nieu welingen, junioren en vrouwen. De eerste groep van ATB'ers tot 35 jaar vertrekt om 14.15 uur en de tweede groep boven 35 jaar om 14.17 uur. Vooral bij de ATB'ers worden veel deelne mers verwacht. Inlichtingen bij Bert van Gils, telefoon (0118) 418360. verschijnt in een oplage van 49 300 exemplaren elke woensdag huis-aan-huis in de gemeenten Amemuiden, Domburg, Mariekerke, Middelburg, Valkemsse, Veere. Vlissingen, Westkapelle Kantoor Scheldestraat 7-9,4381 RP Vlissingen, Postbus 50514380 KB Vlissingen Tel.nr.: 0118-442720, Fax: 0118-442721 Openingstijden: ma, wo, do, vrij. 9.00-12.30 uur en van13.30- 17.00 uur, dinsdag 9.00-12.00 uur, 's Middags gesloten Advertentieverkoop tijdens kantooruren tel.: 0118-442720 Jos Rentmeester (verkoopleider), tel. privé: 0113-655379 Yolanda Krijger (vertegenwoordiger), tel. privé: 0118-411351 Marcel Schreur (vertegenwoordiger),tel.prive: 0118-473051 Mini's (rubrieksadvertenties), tel.: 076-5312313 Afsluittijd advertenties: maandag 12.00 uur Redactie tijdens kantooruren tel.nr.: 0118-442720, fax 0118-442721 Andrien Smeels tel. privé: 0118-639719 Afsluittijd redactie: maandag 14.00 uur Correspondenten Dave Krajenbrink tel.: 0118-413089 Jaap Klein, tel. privé: 0118-625185 Ad Roos, tel. privé: 0118-602860 06-53265518 Marco Evenhuis, tel.: 0118-471785 Fotografen Harry de Lange, tel.: 0118-625195/06-52665827 Piet Davids, tel.: 0118-623594 Bezorging voor klachten over bezorging tijdens kantooruren bellen: 0118-442720 De Scheldebode is een uitgave van Zuidwest - Weekbladen. t Copyright c «9% UitgwvmaatKhipprj Zuiöwtu - Nedt'Und B.V GOES - In de Zeelandhallen te Goes wordt rond de kerstdagen voor de 18e keer Indoor Zee land gehouden. De drie Beve- landse Lions-clubs (Borsele, Goes en Kapclle) hebben vorig jaar voor de eerste keer een pro motiedag paardrijden gehou den voor mensen met een han dicap. Er werd aangetoond dat voor gehandicapte ruiters heel veel plezier te beleven valt. Er was veel belangstelling, ook van hen die nog niet aan gehan dicaptensport deden. Dit succes was aanleiding om in het voor jaar van 1996 de Stichting Pro motie Paardensport Gehandi capten op te richten. De stichting stelt zich ten doel jaarlijks een promotiedag paar densport voor gehandicapten te organiseren tijdens de Indoor Zeeland in de Zeelandhallen te Goes. In het bestuur van de stichting hebben vertegenwoordigers van alle drie de Bevelandse Lion- clubs zitting en de Zeeuwse Sportraad heeft een adviseren de rol. Indoor Zeeland is een belangrijke partner in de hele organisatie, omdat deze promo tiedag in het programma van het evenement wordt opgeno men. De accommodatie is de ge hele dag beschikbaar voor de gehandicapte ruiters. Vorig jaar was de leiding van de dag in handen van een bevoegd in- structrice paardrijden voor ge handicapten. Ook dit jaar zal zij haar medewerking verlenen. Het programma is zeer geva rieerd en is voor de gehandicap te ruiters geheel kosteloos. Be langstellenden hoeven evenmin entreegeld te betalen. Het programma bestaat onder meer uit competitie- en spel vormen, dressuurpoevem, ring- rijden, aangespannen rijden en tenminste één demonstratie. Promotie is uiteraard alleen zinvol als deelnemers en be langstellenden daarna goed te recht kunnen bij de bestaande paardensportverenigingen en maneges. De manege 'Wolp- haartsdijk' heeft een tweetal speciale singels en een opstap- ring in bruikleen gekregen. De ze attributen worden op de pro motiedag ingezet. De manege in Vlissingen heeft van een dona tie een pony kunnen kopen. De nieuwe Stichting Promotie Paardensport Gehandicapten streeft ernaar de paardensport voor mensen met een handicap blijvend te ondersteunen. Het programma op vrijdag 27 december begint om 10.00 uur in hal 1 met de ontvangst van genodigden, publiek, ruiters en helpers. Om 10.30 uur volgt de officiële opening. Vervolgens staat op het programma voor die ochtend: groepsdressuur en een spelparcours. Het middagprogramma begint met een voltige demonstratie. Verder kunnen de deelnemers die middag dressuurproeven af leggen, er is een competitie rijp roeven en FPG-proeven. Óm kwart over vier zorgt Joop Stokkel voor een intermezzo in de vorm van een dressuur de- Als je voor het eerst op zo'n groot paard zit is goede raad zeker welkom. monstratie. In hal 2 kunnen ruiters met rij ervaring tussen 11.00 en 12.00 uur snoezelen. Wie nog geen rij ervaring heeft kan kennisma ken met de paarden. Verder zijn er demonstraties en aangespan nen rijden voor iedereen. Later op de middag is er ringrijden in hal 2. 'MLTC heeft aantal potentiële A-spelers' door Henk van de Voorde MIDDELBURG - Remco Maandag, geboren en geto gen Middelburger, heeft een aardige kweekvijver van tennistalent. De geroutineerde tennisleraar heeft bij het hoofdstedelijke MLTC de beschikking over spelers als Hanneke Snijder, Jeantien van den Dries, Corine Blankenburgh, Andy de Bruijne, Frank Clausing, Thijs Slagboom, Sander Roose en Matthijs Hulster. Potentiële A-spelers volgens Maandag. Genoemde spelers behoren in gin tachtiger jaren 'de Roland hun leeftijdscategorie allen tot de top van Zeeland en de (sub) top van Nederland. „We hebben een hele sterke groep bij Middel burg. Een aantal potentiële A- spelers als ze doorgaan. Hiermee houdt het op met voorspellen. Het hangt allemaal af van ande re interesses, studie, vriend jes/vriendinnetjes. Het verschil met vroeger is dat Zeeland nu over meer talent in de breedte beschikt. Vroeger had Zeeland enkele spelers die bij de top vier van Nederland zaten, maar ver volgens viel er een gat." Wil men als tennisser de top ha len dan draait alles om techniek, tactiek, conditie en mentaliteit. „Wij besteden heel veel aandacht aan techniek en mentaliteit. Ik stel hele hoge eisen aan de tech nische bagage, maar ook concen tratie op de trainingen, het door- knokken, de wil om te winnen is erg belangrijk." De 35-jarige Remco Maandag staat al 11 jaar aan het roer van de hoofdstedelijke Remato Ten nis Academy en volgt de tennis- ontwikkelingen nog steeds op de voet. Maandag stelt dat in de be- Garros-finale tussen Guillermo Vilas en Mats Wilander niet om aan te zien was'. Het tijdperk van tennisgod Björn Borg was net achter de rug, maar zijn in vloed van baselinespel en vooral veel topspin was nog duidelijk merkbaar. De laatste jaren is er veel veranderd op tennisgebied. „Er wordt in een veel hoger tem po gespeeld. Het spel is sneller geworden. De service is erg be langrijk en dus ook de service- return." In totaal werken een zestal ten- nisleraren voor de florerende tennisschool Remato. Remato opereert 's zomers behalve in Middelburg, in Zoutelande, Domburg, West-Kapelle, Vrou wenpolder, Veere, Serooskerke en Amemuiden. In het wintersei zoen wordt uiteraard uitgewe ken naar de racketcentra. Tevens assisteert Maandag al een decen nium lang de Zeeuwse district- stennisleraar (d.t.l.). „Ik begin onder Luc Govers aan mijn vijf de d.t.l. De eerste was Hans Fe- lius, daarna Jan-Willem Visser, Frits ten Bruggen Cate en de laatste vijf jaar Jan-Willem Baars. Het dtl-schap is in Zee land nooit een eindfase. Alle vier konden ze promoveren naar een hoger respectievelijk beter dis trict. Zelf heb ik bij de KNLTB Zeeland de verantwoordelijk heid over alle spelers onder de 12 jaar," aldus Remco Maandag. Maandag laat iedere leerling vrij in zijn of haar speelstijl. Zijn spelers moeten wel diverse soor ten speltypen beheersen. Servi- ce-volley-spel wordt vaak 'gero mantiseerd'. Remco nuanceert: „Aanvallend spel wil niet zeggen dat je veel naar het net komt. Sampras en Chang spelen ook heel aanvallend, maar ze komen zeker niet steeds naar het net. Een beter voorbeeld is Agassi: hij geeft een dreun tegen de bal, speelt in een hoog temo, neemt de bal heel snel maar komt zel den naar het net." Ondanks de bloeiende jeugdaf deling van MLTC speelt het eer ste senioren-mixed-team ko mende zomer 'slechts' vierde klasse. „In de competitie komt het op kleine momenten aan. De eerste drie wedstrijden hebben we heel goed gespeeld. Op de vierde wedstrijddag lieten Jacco Filius en Dennis de Jong respec tievelijk twee en drie match points onbenut. Daardoor werd ons zelfvertrouwen aangetast en degradeerden we uiteindelijk. Anders had de competitie er wel licht heel anders uitgezien voor ons." Marije Heeringa en Eva Labrujère verlaten het eerste team nadat eerder sterke spelers MIDDELBURG - Twee maal eerder stond Tennessee William's klassieker 'De Tram lijn die Verlangen heet' gepro grammeerd in Middelburg en twee keer moest de voorstelling op het laatste moment worden afgelast wegens ziekte van één van de actrices. Nu lijkt het er alsnog van te gaan komen: Het Zuidelijk Toneel speelt deze be jubelde productie op woensdag 20 november om 20.00 uur als 'inhaalvoorstelling' in de Stadsschouwburg. En er zijn nog 75 kaarten beschikbaar voor deze spraakmakende, he dendaagse theateravond! Iets over de inhoud. Met een koffer in haar hand en een smetteloos witte jurk om het tengere lichaam wandelt Blan che DuBois een volkswijk van New Orleans binnen. Blanche, afkomstig uit een familie van landeigenaren en nu aan lager wal geraakt, zoekt asiel bij haar zusje Stella, die beneden haar stand getrouwd is met de Poolse immigrant Stanley. Blanche, sprookjesprinses en nachtvlin der, kan niet alleen zijn. Zij heeft al heel wat mannen gehad - helaas steeds maar voor een paar nachten - en nu klampt zij zich vast aan Mitch, een van Stanleys pokervrienden. Mitch laat zich door Blanche betove ren, totdat hij achter haar 'ver leden' komt.... Regisseur Ivo van Hove heeft alles in het werk gesteld om sentimentaliteit te voorkomen. De harde muziek, het kille de cor, het sterk gestileerde en soms ironische, zelfs hilarische spel: dat alles moet de water landers tegenhouden. Maar de waterlanders komen toch - dankzij de fysieke inzet van alle acteurs, het magnifieke spel van Chris Nietvelt en de gevoe lige vertaling van Eric De Kuy- per. Vooraf om 19.00 uur vindt een gratis toegankelijke inleiding op de voorstelling plaats door acteur Steven van Watermeu- len. Kaarten kosten 27,50 (kor tingspassen 22,50) en zijn in voorverkoop aan de kassa van het theater en telefonisch te re serveren via(0118) 611500. MIDDELBURG - Het orkest 'de Tamboerijnen' presenteert tijdens de jubileumvoorstelling op 13 november in de Middelburgse stadsschouwburg de nieuwe naam en de orkestkleding. Vanaf die dag gaat het orkest, dat de afgelopen twee jaar uitgroeide van 35 naar 50 muzikanten, door het le ven als 'De Zeeuwse Muzikanten'. Het huisorkest van de Stichting Arduin is daarmee omgevormd van traditioneel inrichtingsorkest tot regionaal showorkest. Er is een nieuwe kledinglijn ontwik keld, een belangrijk deel van de muziekinstrumenten is vervangen, er is professionele geluidsap paratuur aangeschaft en er zijn bij een showorkest behorende decors gebouwd. De jubileumvoor stelling wordt gehouden ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan. Tijdens de presentatie worden de Zeeuwse Muzikanten bijgestaan door zangeres Conny Vink en het theatergezelschap Duinart. Ookwordt de eerste CD gepresenteerd. foto anda van riet als Serge Eude, Michelle Steffen, Marjet Groenleer en Marije Delf- sma afhaakten. Isabelle Leen houwers, Filius en De Jong blij ven behouden voor het eerste team. Eigen jeugdspelers moeten het braakliggende terrein opvul len. Remco Maandag is zelf Bl-spe- ler en is inmiddels 'afgezakt' naar de zaterdagdistrictscompe- titie. Hij werd afgelopen zomer met MLTC kampioen van Zee land. „Voor het landelijk kam pioenschap verloren we met 5-1 van Oosterhout. Een team met vier 'dikke Bl's'. Hun eerste heer, Jacky Willems, zou op de A-lijst niet misstaan." Remco pakt de zaken professio neel aan met zijn leerlingen van de Tennis Academy. In het ver lengde hiervan liggen ook de di verse tenniskampen en tennis- weekends die hij buiten Zeeland aflegt met zijn tennissers. Soms worden de landsgrenzen over schreden. „Ook komend seizoen gaan we weer naar Düsseldorf en Duisburg. We hebben goede con tacten met mensen van Tennis Gemeinde Lörick bij Düsseldorf en Tennis Vereiniging Preuflen uit Duisburg." Momenteel hoopt Maandag met MLTC furore te maken in de landelijke indoor- tenniscompetitie. Zijn sterkste spelers zijn de Zeeuwse indoor- tenniscompetitie ontgroeid. 1 Middelburger Remco Maandag heeft veel talentvolle tennissers onder zijn hoede. FOTO JAAP WOLTERBEEK VLISSINGEN - Bij de WV/ANWB Vlissingen en de VVV in Oostkapelle is het tij dens kantooruren mogelijk kaarten te reserveren voor concerten (pop en klassiek) en theatervoorstellingen in het hele land. Annuleren is in principe niet mogelijk. De re- serveringskosten bedragen 4.- a 5.- per persoon en 1.- communicatiekosten per boe king. U krijgt een voucher mee, waarmee u bij de kassa van het theater uw toegangs kaarten kunt ophalen. Telefo nisch reserveren is niet moge lijk; uw bestelling moet con tant worden afgerekend. Hieronder ziet u alvast een deel van de voorstellingen die nu of op korte termijn in de voorverkoop zijn: Rotterdam: 7-12 Gordon; 4-1 LL Cool J 16-1 Laura Pausini; 30-11 Amsterdam: 2-2-97Sleeping Beauty; 20/21-1 Ruth Jacott; 24/25-1: Evita; 5/6-5-97 Ram ses Shaffy; 9-12 The Young Christmas; 17-11 Jackson Brown; 20-11 t/m 15-12 Cir cus Darix Togni; 6-12 Oleta Adams; 27-12 Tom Parker; 15 t/m 22-12 Holiday on Ice Diversen: 10-12 Backstreet Boys, Groningen; 12-12 The Blind Boys of Alabama; 6 t/m 8-6-97: Sound of Music, Den Haag; 12-12 The Blind Boys of Alabama, Breda; 7-12 The Gipsy Kings, Den Bosch; 1 t/m 10-11 Evita, Den Haag; 1 t/m 3-11 Music Nights, Maastricht; 7-12 Shadows- land Rave, Heerenveen; 8-1- 97 Randy Crawford, Utrecht; 30-11 Nabucco, Arnhem; 29- 11 Texas Tornados, Arnhem; 13-12 Urban Dance Squad, Arnhem; 29-11 Gorefest, Den Haag; 21-12 t/m 29-12 Walt Disney World on Ice, Den Haag; 1 t/m 3-12 Mini en Maxi, Den Haag; 8-12 Real hot indoor event, Utrecht; 29- 11 t/m 1-12 Jumping indoor Maastricht; 17-12 André Rieu, Apeldoorn. Inlichtingen: VVV/ANWB Vlissingen, Nieuwendijk 15, 4381 BV Vlissingen, tel.: 0118-412345/419275. .VVV Oostkapelle, Duinweg 2a, 4356 AS Oostkapelle, tel.: 0118-582910.

Scheldebode | 1996 | | pagina 23