Figuurproblemen Laatst varende Hoogaars op de wal voor restauratie Het Gilde Walcheren is geen klusjesdienst Alle monturen voor 50, a üoro Ransuil Seizoensopmiming Najaarsvergadering KNWU district zeeland Z 326U B-Ö Hoofdprijs Hulp Gehandicapten uitgereikt bij Kebra Meubel Colourfuture brengt muziek, dans en theater Militaire Oefening Commando Troepen ELKE WEEK HUIS AAN HUIS OP W A L C H E E N Zeeuwse Dag van Hoogaars sluit Jaar industrieel erfgoed af Theatervoorstelling 'Gewoon Arthur' in Middelburg Verkiezingsuitslag veere GROENKALENDER Oudere adviseurs presenteren zich tijdens open dag in Domburg 25+ SPECIAL Tasjesroof LU N LU O D woensdag 13 nove Hoogaarsbitter Adviseurs Bouwplannen JE ZIET 'T VERSCHIL Vrijdag 15 november a.s. FORREST BEL NU 0118-633601 SmssFmre figuurcorrectie- en afslankinstituut Lammerensteeg 9 - 4331 MB Middelburg De Stichting Hulp Gehandicapten organiseert jaarlijks een grote verloting ten bate van ontspanning voor gehandicapten. Vorige week werd bij Kebra Meubel aan de Zuidvlietstraat 102 te Goes, de hoofdsponsor van deze verloting, de hoofdprijs een waardebon van duizend gulden, uitgereikt aan de familie Dreesens uit Middelburg. De overige winnaars van onder an dere een fiets, kleuren televisie, videorecorder, magnetron, tuinameublement, etc. krijgen bericht van de SHG. Jongeren die idealen hebben over hoe de toekomst eruit zou moetn zien kunnen hun bijdrage leveren tijdens de Colourful future manifestatie op zondag 17 november. Het project wil jongeren oproepen invloed uit te oefenen op de vormgeving van een veelkleurige toekomst en hoopt daardoor een bijdrage te leveren aan een toenemende tolerantie ten aanzien van me delanders. Naast optredens van Blof en Kendread zijn er ver schillende workshops te bezoeken van Loesje, Antilliaanse dans, Islam Jongeren en de toekomst, Rap en een radio-works hop. De happening wordt gehouden in de Stedelijke Scholen gemeenschap Middelburg en duurt van 13.00 tot 18.00uur. Bewoners van Walcheren en Zuid Beveland kunnen tussen woensdag 13 november en donderdagnacht 15 november wak- kerschrikken van overvliegende helikopters en vliegtuigen. Dan' houdt de Koninklijke Landmacht een militaire oefening. De deelnemende militairen maken deel uit van het Korps Commando Troepen en reservisten van de Nationale Reserve. De Chinook helikopter en het F60 vliegtuig worden ingezet om de troepen te droppen en op te pikken. De Koninklijke Land macht heeft een informatiepunt ingesteld dat dag en nacht be reikbaar is op telefoonnummer:0165-582608 SCHELDEBODE Öe restauratie van de St. Jacobskerk in Vlissingen wordt Ingeluid met drie feestelij ke concerten van het Zeeuws Orkest. Daarmee wordt ook het lOO-jarig bestaan van de Middel burgse concertzaal gevierd De 97-jarige Dr. Hans Heinze. 'de en gel van Vlissingen', was even terug in deze stad die hij ais Duits officier tijdens de oorlog behoedde voor totale verwoesting. Na 52 jaar is het ware verhaal nu op schrift vastgelegd. Tennistrainer Remco Maandag heeft In Mid delburg een 'kweekvij ver' van jong talent. Als afsluiting van het Jaar van het Industrieel Erfgoed 1996 wordt op zaterdag 16 november een open dag gehouden rond de restauratie van de laatste nog varende vissershoogaars YE 36, 'Andries Jacob'. Behalve dit schip zijn er die dag nog andere hoogaarzen en hengsten te bezichtigen. Rond de eeuwwisseling bouw den bekende scheepswerven als de Klerk, Van Duivendijk, Meerman en Verras in Zeeland houten hoogaarzen en heng sten. Met de voorruitgang en de komst van stalen schepen ver dween de houtbouw en daar mee het scheepstimmermans ambacht. Zo'n vijftien overge bleven schepen vormen het tastbare bewijs van deze scheepsbouwperiode, waarvan de meesten in de loop van de tijd werden omgebouwd tot jacht. Slechts twee hoogaarzen bevinden zich nog in authen tieke staat, waarvan alleen de YE 36 nog in de vaart is.'De Stichting Behoud Hoogaars wil de aandacht voor de oude Zeeuwse vissersschepen en vis technieken levend houden en zit zich al jaren in om de Y36 in de vaart te houden. Deze winter wordt het achterschip gerestau reerd en de kielbalk vervangen. Ook krijgt de hoogaars een nieuwe motor. Tijdens de open dag kan het publiek de scheeps timmerlieden aan het werk zien en kennis maken met de oor spronkelijke bouwwijze van de ze restauratietechnieken. De dag wordt gehouden van 10 tot. 17.00uur en wordt om ll.OOuur geopend de Zeeuwse gedeputeerde voor cultuur G. de Kok. Hij neemt de eerste fles Hoogaarsbitter in ontvangst. Naast de restauratietechnieken is er ook een tentoonstelling te zien van scheepsmodellen, fo to's en video's aan boord van de Zeeuwsche klipper 'Anna Ca- tharina'. De Vlissingse visser Lein de Nooyer vertelt onder het boeten van netten sterke verhalen. Er wordt gewerkt aan scheepsmodellen en is er een zeilmakler aan het werk. De geur van gebakken en gerookte vis, haring en de smaak van Hoogaarsbiter brengen de tij den van rond de eeuwwisseling weer even terug. De dag van de Zeeuwsche Hoogaars wordt gehouden op het terrein van 'Dutch Cleaning Mill' aan de Kleverskerkseweg in Middelburg. Ieder half uur kunnen bezoekers vanaf het kantoor van de havenmeester Arne aan de Rouaansekade (bij Gedenknaald Spijkerbrug) gra tis met de sleepboot 'Marsyl II' en hoogaars 'De Wet' naar de open dag locatie varen. Deze winter wordt de Y36 gerestaureerd. De ambachtelijk scheepsbouwtechnieken zijn te zien tij dens de Dag van Zeeuwse Hoogaars. In de Stadsschouwburg in Middelburg treedt op woensdag 27 november het Haagse theater gezelschap eSkalibur op met de voorstelling 'Gewoon Arthur'. De tweede productie van dze voorstelling ging in juli vorig jaar in première. Aanvankelijk zou deze voorstelling tot mei 1996 gespeeld worden maar van wege het enorme succes van 'Gewoon Arthur' is besloten dze productie de rest van dit jaar op het repertoire te houden. 'Ge woon Arthur' is een theatervoorstelling gebaseerd op de legen de rond Koning Arthur en tegelijk een beeld geeft van veertig jaar zorg voor mensen met een verstandelijke handicap. De voorstelling kwam tot stand op basis van improvisaties met de spelers: de rollen zijn hen dus op het lijf geschreven. Ook in de regie is uitgegaan van wat de acteurs zelf inbrachten. De voor stelling is door de beeldende scenes, dans en muziek toeganke lijk voor een breed publiek. eSkalibur bestaat uit 24 acteurs met en zonder verstandelijke handicap, waarvan 18 acteurs met een verstandelijke handicap vijf dagen per week een theateropleiding volgen. Vandaag vinden er in gemeenteraadsverkiezingen plaats. De voorlopige stembusuitslagen van de nieuwe plattelandsge meente Veere worden 's avonds bekend gemaakt tijdens een verkiezingsbijeenkomst in de Couburg, Duinstraat 4a in Kou- dekerke. De avond begint om 19.00uur en om 21.30uur is de voorlopige uitslag bekend. STICHTING HET ZEEUWSE LANDSCHAP 'De uil met de oren', zo zou je de Latijnse naam van de ransuil (Asio otus) kunnen vertalen. En inderdaad zijn de lange oor- pluimen het meest opvallende kenmerk van de ransuil. Van al le inlandse uilen is de ransuil in Zeeland de gewoonste soort. Zelfs in kleine dorpsbosjes, op begraafplaatsen en langs sport velden kom je broedparen tegen. Maar die worden zelden op gemerkt. Dat komt omdat de ransuil een heel verborgen leven leidt. Als er ie mand nadert, vliegen ze niet snel weg, maar ze rekken zich uit, zodat ze heel lang en dun worden. In die houding houden de meeste pas santen de uil ge woon voor een knoestige tak en de streping van het verenpak werkt daar nog eens -extra aan mee. In deze tijd van het jaar is de kans om een ransuil te zien heel wat groter. Dat komt vooral omdat ze in groepen overwinteren op een zogenaamde roest- plaats. Groepen van enkele tot wel meer dan veertig exempla ren zitten de hele dag te doezelen in de bomen en struiken. Na tuurlijk zou ook de camouflage van stilzitten en dunner wor den toegepast kunnen worden, maar er is - zeker in grote groe pen - meestal wel.één exemplaar die het op de zenuwen krijgt en gaat vliegen. En dan is het hek van de dam. Want ook de rest van de groep maakt nu aanstalten om weg te vliegen en als passant sta je verbaasd hoeveel dieren er weg kunnen vliegen van de plak waar je eerst geen enkele vogel zag. De verstoorde vogels komen stuk voor stuk weer terug naar de roestplaats en natuurlijk is het zaak om je nieuwsgierigheid dan te bedwingen en de vogels met rust te laten. Wie voldoen de afstand houdt kan de uilen met een kijker rustig observeren. Daar ben je overdag snel op uitgekeken, omdat de vogels ge woon zitten te slapen. Maar in de avondschemering kun je de vogels één voor één de roestplaats zien verlaten om op jacht te gaan. Dan kan men aan zo'n roestplaats veel plezier beleven, want de uilen blijven er - mits ze niet te vaak worden ver stoord - totdat de broedtijd weer begint. VLISSINGEN De rozenstruiken in mijn achter tuin moeten nodig gesnoeid worden, maar wat is de goede manier? Als ik een computer wil kopen, moet ik er dan wel of niet een modem bij nemen? Ik denk er over om een eigen zaak te beginnen, maar hoe pak je zoiets eigenlijk aan? Bij het het Gilde Walcheren we ten ze op op al deze vragen en nog veel meer wel raad. Het Gilde is een vereniging van mensen die het werkzame deel van hun leven achter de rug hebben, maar hun kennnis en ervaring graag belangeloos ter beschikking willen stellen. Het gaat daarbij alleen om adviezen en niet om de uitvoering. Op 16 november houdt het Gilde van 10.30 tot 16.00 uur een open dag in ontmoetingscentrum 'De Schuttershof' in Dom burg. Verschillende Gildeleden geven er een proeve van hun kunnen. Bovendien is er tussen 13.00 en 15.30 uur een variant op het bekende televisieprogramma 'Tussen kunst en kitsch', waarbij antiquair B. Witte uit Middelburg meegebrachte spulletjes van bezoekers taxeert. „Het was een cursus 'Pensioen in zicht' in 1987, die de aanzet gaf tot de oprichting van het Gilde', herinnert voorzitter A. Coone zich. „Daar kwam het bestaan van dergelijke initia tieven in andere plaatsen in Ne derland aan de orde. Van daar uit ontstond een werkgroep, die het Gilde Walcheren heeft op gezet. In 1988 verscheen de eer ste Gildekrant en was de eerste Gildedag. Het was van meet af aan een succes. We hebben nu zo'n honderd adviseurs in ons bestand en we verwerken zo'n drie- tot vierhonderd aanvra gen per jaar." Jaap Passenier en Cees Rijn dorp zijn zulke adviseurs. Pas senier heeft een doe-het-zelf- zaak gehad. „Van professie ben ik schilder", vertelt hij. „Bij mij kunnen mensen terecht met vragen op kleur- en verftech- nisch gebied. Rijndorp werkte 'in zijn werkzame leven' op een organisatie-afdeling van Phi lips. „Daar raakte ik gefasci neerd door de mogelijkheden van de computer. In mijn vrije tijd schreef ik ook computer programma's, voor de ledenad ministratie van de kerk bijvoor beeld en voor mijn dochter die een eigen kantoor heeft." Nu krijgt Passenier regelmatig aanvragen om advies van men sen, die eigenlijk wel een com puter willen aanchaffen, maar er geen idee van hebben, wat ze nu precies nodig hebben. Pas senier: „Het maakt nogal ver schil of je zo'n ding alleen wilt gebruiken' voor tekstverwer king of dat je van plan bent te gaan surfen op Internet. In het laatste geval heb je een compu ter met veel meer geheugenca paciteit nodig en dat kost na tuurlijk ook veel meer. Over de vraag voor welke ad viezen veel belangstelling is, hoeft de voorzitter niet lang na te denken. „Onze bouwkundig adviseur krijgt veel aanvragen. Mensen willen een verbouwink- je in huis doen, maar weten niet of hun plannen wel uitvoerbaar zijn. De Vrouwen Advies Com missie, die gemeenten adviseert over bouw- en verbouwplannen ADVERTENTIE Pearle OPTICIENS Bij aankoop van een complete bril. Niet in combinatie met andere aanbiedingen. Lange Zelke 20 Missingen Telefoon (0118) 41 00 64 1 Cees Rijndorp adviseért Jaap Passenier over het gebruik van de computer. van huurwoningen, kreeg op hun verzoek advies over het le zen van bouwplannen. Verder heeft onze groenverzorgingsad viseur het meestal erg druk. Als het om het goed snoeien van bo men en heesters gaat, zitten veel mensenmet de handen in het haar." Met nadruk stelt Coone dat het Gilde Walcheren in principe geen klusjes uitvoert. Als er na het advies vraag naar de uitvoe- KRUININGEN - Tijdens de najaarsvergadering van het KNWU district Zeeland in Ons Dorpshuis te Kruiningen op dinsdag 19 november treedt Kien Westveer af- als voorzitter. De noodgedwongen verhuizing in verband met zijn werk maakt het voor hem onmogelijk langer lid te zijn van het bestuur. Als kandidaat voor deze functie stelt het bestuur voor de heer M.L. Everaers, burgemeester van de gemeente Noord-Beve land. In de persoon van Rinus Ever aers denkt men een geschikte opvolger van Westveer te heb ben gevonden. Al vanaf zijn jeugd is Everaers een supporter van de wielersport. Bovendien heeft hij veel bestuurlijke erva ring. Tijdens de bijeenkomst zal ook gesproken worden over het Jeugdproject, de juniorenselec tie en het functioneren van de Commissie Wielerbreedtesport Zeeland. Wat het Jeugdproject betreft heeft het districtsbe- stuur inmiddels steun gekregen van de Rabobanken in Zeeland en Goeree - Overflakkee. Ook sponsoring in natura is daarbij betrokken. In het afgelopen sei zoen zijn 21 zogenaamde Dik- ke-Banden-wedstrijden verre den. Regelmatig hebben deelne mers van DBW zich inmiddels aangemeld als lid bij één van de twee Zeeuwse wielerclubs. Het districtsbestuur voert momen teel nauw overleg met de orga nisatoren van wedstrijden in Zeeland en de zuidelijke dis tricten om te komen tot beter op elkaar afgestemde wedstrijdka lenders in het nieuwe seizoen. Dat kan leiden tot een betere bezetting van de koersen. 1 ADVERTENTIE m.m.v. (bekend van Rock the Boat) DISCOCENTER Oude Vismarkt 2a Goes ring komt, dan moeten onze le den dat duidelijk gescheiden houden van het Gilde. Totnutoe zijn onze adviezen overigens gratis, maar als in de toekomst onze subsidie terugloopt, wat niet ondenkbaar is, kan het zijn dat we een kleine vergoeding per advies moeten gaan vragen om de organisatie draaiende te houden." Andere terreinen waarop het Gilde Walcheren kan adviseren variëren van bierbrouwen tot het zelf bouwen van een zeil boot. „En het is-besist niet zo FOTO PIET DAVIDSE dat alleen ouderen van het Gil de gebruik kunnen maken", zegt Coone. „Iedereen, onge acht zijn leeftijd, kan een be roep doen op onze adviseurs. De contactpersonen staan vermeld in een advertentie in deze krant." Tijdens de open dag zijn er informatiestands ingericht op het gebied van computer^, oor logsdocumentatie, calligrafie, houtsnijwerk en veilig verkeer. Ook is er een workshop doosjes maken. UI Tasjesroof is tegenwoordig aan de orde van de dag. Dagelijks maken radio of krant melding van een nieuw geval. 'Vrouw van 71 jaar midden op straat door bromfietser van haar tas beroofd', of 'twee jonge mannen in trainingspak gritsen tas weg'. De een had lang haar en de andere kort; ze droegen allebei een ba seball pet. En ze zijn altijd zo verdwenen. Beroofde flink overstuur, was bovendien gevallen en had diver se schaafwonden en kneuzingen. Politie erbij, slacht offerhulp ingeschakeld en daar zit je, diep in de put. De plegers van het delict hebben zich ondertussen af gezonderd op een stil plekje en bekijken daar de in houd van de tas. Vijfendertig gulden papiergeld, zeven gulden en tachtig cent muntgeld, en verder spullen waar ze toch niks mee kunnen doen. Ze staan er met bij stil welk leed ze bij hun slachtoffer veroorzaken. Dat zal hun een rotzorg wezen. Zelf verloren ze altijd met knikkeren en computerspelletjes. Met de magere buit kunnen ze hun geldnood niet ledigen en ze roepen hartgrondig 'shit'. Wat rest is in hun vriendenkring opscheppen over deze nieuwe 'heldendaad'. Stoer is anders. Als gewoon mens vraag je je af waar het nog veilig is. 'Glad nergens' aldus een mevrouw in Goes. Zij zette haar fiets, met in de fietstassen de boodschap pen van de bakker en de slager, - op slot - tegen de kerkmuur om in het kerkgebouw zelf een vrome bood schap te doen. Terug buiten waren haar fietstassen verdwenen. Ze was nog het meest kwaad over het feit, dat dit gebeurd was terwijl zijzelf in de kerk zat. „Ze hebben tegenwoordig nergens meer eerbied of respect voor", foeterde ze. En zo is het maar net in het land van Kok en Muskens. Cameleon.

Scheldebode | 1996 | | pagina 1